onthult T.v.-quiz wens van ouders Spitse leesten beheersen nog steeds de sclioenenmode Jongste prinses opent nieuwe Marijkeliai Zeeuws afdelingsvoetbal RAADSELEN ROND DOOD VAN VLISSINGSE LEGIONAIR Dramatisch moment in show Oproep Brieven Twijfel Nederlaag Walcheren Zandzuiger Maria nog niet gelicht Ronde van de Warande voor bouwpastoor pagblaïJ pe j§ï cm Samenspel Goed nieuws NIEUWIGHEID: „BOKAAL "-HAK Mildere toon van Gromiko Prins Albert ambassadeur bij Yaticaan? je geslaagde Ivonden in icertgcbouw ia-uitreiking te [liet van cursus teziektcnkunde Iwaterstanden Morgen Senaat akkoord met onteigening te Breskens Yeere zegt zijn vissers vaarwel Rondvaart van „Henri Dunan^ De ontwapening Faillissementen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 MAART 1961 Advertentie) ZEN [twee avonden gaf de „Har- uzen" voor leden en dona- Concertgebouw een muziek - nd. Het eerste gedeelte ld door de ..Harmonie Ter- Tier leiding van de heer N. Iverd een kort programma Irtolkt. Gedurende de pauze Jren Jasper Anthonisse (pia- (mdorgel) en Fl. v. Hijfte op. Beiden hebben in kanderen en verre omge- jstekende naam. die zij alle De aanwezigen stelden buitengewoon op prijs. Na Jarin een verloting werd ge bet ..Terneuzens Dilettan- [>ncler leiding van de heer ck een geslaagde vertoning licht in twee bedrijven ..In pgeerd." Ook dit optreden 2woon in de smaak van het INEELUITVOERIN G Igdhuis werd door de semina- JSluis een toneelavond ver- Ivoerd werd de klucht in 3 Jtn Jan en Johan Blaaser: IPerlemoer met vakantie. l;edegen studie aan deze uit- |ke al op diverse plaatsen ge- vooraf was gegaan, werd puidelijk. wisten met hun vlot spel fen vele malen in beweging l,.De Vriendschap" te Bier- lle diploma-uitreiking plaats let afgelopen seizoen gehou- [planteziektenkunde. biervliet gehouden cursus auspiciën van de afdeling fcch-Vla anderen van de (ij tot Bevordering van Ooft- De voorzitter van deze af- heer A. Hoolhorst te Oost- Ie met enkele toepasselijke I an acht cursisten de diplo- |)ok het college van b. en w. j iet was hierbij tegenwoordig. Insist kon geen diploma wor- jiikt. Het schriftelijk gemaakt beoordeeld door de inspec- I het landbouwonderwijs te Irle deelnemers werd aan de Ide cursus, de heer B. van de Iambtenaar van de Plante- |3ige Dienst, een boekenbon lgende cursisten werden ge- J: T. de Boevere, P. van |)ieleman. H. de Dobbelaere, allen te Biervliet. B. Tho- Thomaes te Hoofdplaat, en Hemel te Groede. Idonderdag 16 maart, gelden lovincie Zeeland de volgende ltanden: te Hansweert om |2 uur, te Terneuzen om 1.52 tc Vlissingen om 1.20 en In te Wemeldinge om 3.18 en mze adverteerders lERVVAGENEXrOSITIE IN HULST Groot-Patronaat van Hulst Warenhuis Wilking als eer- land de originele jaarbeurs- /an Mutsacrts kinderwagens. gen, wandelwagentjes en al- ermcubelen. Die expositie zal houden op 25, 26 en 27 maart, (ie expositie brengt Wilking later (te beginnen op paas- een voor Zeeland unieke now met allerlei watersport- eveneens in het Groot-P atro- ilst EN uur De zeven bandieten van ings a 8 uur Op hoop van zegen ladsvergadering n Oranje Lezing over reuma uur De laatste trein uit Gun 11RG ur Het lot Van een mens 1.30 uur Duikbootoperatie them en Jutting Expositie Ic schilderijen Talensprijs 1960 jrEN rgadering IG tentoonstelling uur Dreigende heuvels, 14 j. 1 GENT rgadering l 8 uur Bommenwerper B 52 !EN uur Het levensverhaal van rupa. 14 j. appelijk centrum Opening r.-k. uitleenbibliotheek Kanaal- HTRG nthem en Jutting Expositie be schilderden Talensprijs 1960 •EN uur De zeven bandieten van rings *a 8 uur Op hoop van zegen rgadering |d. Schouwburg De Kaukasische hg PEN aamse Opera 8 uur Martha Adrianus van Haaren was amper 21 jaar oud toen zijn ouders hem, bijna twee jaar geleden, vertelden dat zij van Den Helder naar Vlissingen gingen verhuizen, omdat zijn va der, facteur bij de Koninklijke Ma rine, was overgeplaatst. Adrianus was matroos der koopvaardij, al meer dan vijf jaar lang. „En een goed zeeman", vertelt zijn moeder. Hij voer op de Muiderkerk en moest net een lange trip gaan ma ken. „Over zeven maanden kom ik jullie in Vlissingen wel opzoeken", beloofde hij nog. Het waren zijn laatste woorden, want veertien maanden later werd Adrianus van Haaren begraven in Algiers. Niet als matroos der koopvaardij, maar als soldaat tweede klasse der infanterie van het vreemdelingenlegioen. Legerno. 126.788, 22 jaar oud. Enige tijd geleden kwamen zijn ouders in het bezit van ziin papieren, zijn identiteitskaart van het vreemdelingenlegioen, zijn witte kepi, zijn onderscheidingstekens en foto's van zijn graf. Niemand zou ooit iets van Adrianus van Haaren hebben vernomen wanneer zijn vader niet zondagavond had deelgenomen aan de t.v.-quiz van Lou van Burg en had verteld dat hij met het gewonnen wejd de reis naar Algiers wilde betalen, om het graf van zijn zoon te kunnen bezoeken. ,,Wij zaten hier aan het toestel", vertelt zijn vrouw, en we huilden. Want hij had er ons nooit iets van gezegd. We leven nog steeds in een smartelijke tijd, want we weten nog zo weinig. Waarom Adrianus bij het le gioen ging; en hoe hij stierf". Begin april vorig jaar kreeg de fami lie Vim Haaren een telegrafische oproep om zich in verbinding te stellen met de kapitein van de Muiderkerk, die hen vertelde dat bij het vertrek van zijn schip uit Marseille Adrianus op het appel ontbrak, en met hem zijn vriend Roel Makkens uit Vlaardingen. „Alles had hij aan boord achtergelaten, zijn kleren, zelfs zijn portemonnee met geld", aldus mevr. Van Haaren. Kort daarop kreeg men een brief van Adrianus waarin hij in spaarzame woorden meedeelde dat hij met zijn vriend had dienst genomen in het vreemdelingenlegioen. Geronseld of vrijwillig? Mevr. Van Haaren weet het niet Het is een vraag die haar en haar man nog steeds kwelt. ..Hij was wel wat avontuurlijk en het liefst las hij oorlogs boeken", zei ze. Wie weet wat er is ge beurd". Vader en moeder Van Haaren schre ven Adrianus om opheldering. Hij rea geerde niet, stuurde alleen 12 brieven, die een ietwat matte indruk geven. Het eten scheen er niet al te '-est te zijn want eens schreef hij: „Ook zonder vet kan een mens leven". In zijn laatste brief schreef hij dat hij in gevecht lag, ergens in de bergen van Algiers. Toen kreeg men acht weken lang geen enkele tijding. Totdat de officiële mede deling kwam, dat legionair Adrianus Van Haaren was begraven. ,,Zij schre ven deze brief toen hy a] negen dagen dood was. Kon dat niet eerder?", vraagt zyn vertwijfelde moeder. Haar man over stelpte toen de Franse instanties om in formaties. Men kreeg taal noch teken. Vader Van Haaren gaf de moed niet op, wilde weten waar zijn zoon begra ven lag, en waardoor hij was gestorven. Uiteindelijk kwam er een kort antwoord: een hersentumor zou de doodsoorzaak zijn geweest. kende een dramatisch moment toen de heer van Haaren uit Vlissingen ver- Twijfel rees en die werd verstevigd toen een familielid, dat in zuid-Frank rijk woonde, overstak naar Algiers, fo to's nam van het graf, met enkele men sen sprak en o.a. een bezoek bracht aan het ziekenhuis waar Adrianus was ver pleegd. Daar vertelde men hem dat hij De televisieshow van Lou van Burg, laat op een avond zwaar gewond was waardoor het verhaal van de legionair binnengebracht en de nacht daarop was A „„„„j overleden. Meer wilde of kon men niet Adrianus van Haaien publiek werd zeggen. Vader Van Haaren schreef opnieuw naar alle mogelijke instanties en uitein delijk kreeg men de persoonlijke bezit tingen toegestuurd: een scheerapparaat, de witte kepi. de distinctieven en een on derscheidingsteken en de identiteitskaart van het legioen, ondertekend door de commandant van de sectie EV. ter in fanterie, kapitein Berthet, een identi teitskaart geschreven in een typisch Duits handschrift. Langzaam aan rijpte toen bij de familie Van Haaren het plan om eens het graf van Adrianus te gaan bezoeken. Men sprak er met elkaar ech ter niet over. Zondagavond tijdens de t.v.- quiz maakte vader Van Haaren zijn diep ste wens kenbaar. „Iedereen leeft met ons mee, en we weten dat van alle zijden finan ciële hulp wordt geboden. Mis schien kunnen wij dan in het zo- merverlof van mijn man toch nog met zijn allen naar Algiers gaan. Als we eenmaal zijn graf hebben gezien, en ook het ziekenhuis, dan zullen we ook kunnen berusten in zijn dood". telde, dat hij de 714 kwartjes, die hij gewonnen had, wilde besteden aan een reis naar het graf van zijn zoon in Algiers. De foto toont hoe de heer van Haaren zijn geld verdiende. He totaal onverwachte nederlaag, die Walcheren in zijn thuiswedstrijd tegen Robur in de eerste klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal opliep (46) betekent een lelijke streep door hun kampioensrekeiyng want voor Patrijzen dat zelf inet overtuigende cyfers van Noormannen won (Z7), werd de weg naar de titel hierdoor niet weinig ge effend. De strijd om de degradatie te ontgaan spitste zich toe, doordat enkele staarts- clubs zich danig gingen roeren. Zo sloeg Sluiskil tegen Aardenburg bijzonder flink van zich af en won met liefst 61 en ook hekkesluiter 's Heer Arendskerke won eindelijk weer eens, ditmaal met 24 van Groede. Hansweertse Boys bleef tegen Hoofdplaat baas in eigen huis (4—1), terwijl Schoondijke wat ruimer kwam te zitten nu Vogelwaarde met lege handen naar huis terug moest (21). De stand onderging nogal wat wijzigingen en ziet er als volgt uit Walcheren 15 13 0 2 26 73—29 Patrijzen 14 12 1 1 25 56—14 Aardenburg 16 10 1 5 21 6452 Hansw. Boys 15 8 1 6 17 41—30 Vogelwaarde 13 7 1 5 15 37—28 Robur 16 6 0 10 12 36—57 (Advertentie) (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming een wetsontwerp aanvaard, dat voorziet in de onteigening van gronden, welke nodig zijn voor de verbetering van de hoogwaterkering tussen de veerhaven en de handelshaven te Breskens. Deze onteigening is ook noodzakelijk voor de aanleg van toe gangswegen en voor de reservering van gronden voor in Breskens te vestigen horecabedrijven. Het gemeentebestuur van Veere zal op 25 maart a.s. tijdens een bijeenkomst in het verenigingsgebouw officieel af scheid nemen van de Veerse vissers, dat wil zeggen van alle vissers die Veere tot thuishaven hebben. Aan deze bij eenkomst zal medewerking worden ver leend door het muziekgezelschap Veeres Genoegen. Verder zal de film: „En. de zee was niet meer" van Bert Haanstra worden vertoond. Twee legionaires. Rechts Adrianus van Haaren, links zijn vriend Roel Mak kens uit Vlaardingen. De maandagavond in de monding van ae Vlissingse buitenhaven gezonken zandzuiger Maria wordt, hangende het onderzoek van de verzekering, nog niet gelicht. De verzekeringsmaatschappij stelt momenteel een onderzoek in naar oorzaken van het plotselinge zinken van de Maria terwijl ook nog de beste wijze waarop het schip geborgen kan worden, onderzocht moet worden. Het schip is ongeveer zeven jaar, soms onder zeer moeilijke weersomstandigheden, in de vaart geweest en is eigendom van de xransport.maatschappij „Terneuzen". een dochteronderneming van de rederij ..De Hoop uit Terneuzen. De geredde bemanning is dinsdag morgen aan een medisch onderzoek onderworpen, waaruit bleek, dat zij geen nadelige gevolgen overgehouden hebben van het onvrijwillige bad in het Scheldewater. Van 4-9 september zullen de Walcher- sc chronische patiënten en van 11-16 september de andere Zeeuwse patiënten met de Henri Dunant een rondvaart door Nederland maken. Het verzorgend per soneel zal dit jaar helemaal door de Zeeuwse colonnes worden verzorgd. (Van onze verslaggever) Zondag 26 maart draaien de ama teurs en nieuwelingen op het par koers van de Oosterhoutse Waran de hun rondjes ten bate van bouw pastoor Roks van de nieuwe Naza- rethkerk te Oosterhout. Deze kerk wordt indien de altaarsteen ge reed is op 7 mei geconsacreerd. Tijdens de ronde wordt een blik- semloterij gehouden eveneens voor de nieuwe kerk. Aan de start ko men nieuwelingen en amateurs. De nieuwelingen in totaal een tach tig worden in twee series de baan op gestuurd. Na de amateurscourse vindt dan nog de finale der nieuwelingen plaats. De Oosterhoutse wielerclub De Jonge Renner, voor dit evenement bijgestaan door een comité van de Nazarethparo- chie, organiseert deze wedstrijd. Giste ren hebben de heren mr. H. J. Theulings en G. van Geloof (een oude bekende in de wielersport) leden van het parochie comité, op het gemeentehuis een „pers conferentie" gearrangeerd om de inschrij- vingslijst te tonen. Waarschijnlijk omdat het seizoen zopas begonnen is, schreven drommen amateurs en nieuwelingen in, zoveel dat een nogal strenge selectie heeft moeten plaatsvinden. Men kan namelijk niet meer gebruiken dan 80 nieuwelingen en ongeveer 40 amateurs. gij de amateurs starten onder meer Cees van Amsterdam, Tonny Barten, Leo Althuizen. Jo van Geloof, van Lith, Bru no Solaro, Jantje Hermes, Piet Snoeys, Joop Nooten en de Rotterdamse twee lingbroeders Dorst Bij de nieuwelingen rijde i de Hage naars van Schie en Geest, Van Pieren uit Uithoorn, Nico Lute, Brouwersha ven uit Gorkum, Franken, Stampersgat, Wierikx, Roosendaal en de Madenaar Piet van Dongen. De eerste serie nieuwelin gen gaat om 1 uur van start, de tweede serie een uur later. De amateurs starten om drie uur, waarna de finale der nieu welingen om 5 uur plaatsheeft. Het eerste elftal van TSC, dat die zon dag thuis speelt, begint de wedstrijd een half uur vroeger zodat degenen die hun hart zowel aan de voetbal- als aan de rennersport verloren hebben, de koers kunnen volgen na de wedstryd van TSC. Schoondijke Hoofdplaat Sluiskil Groede Noormannen 13 15 14 15 13 'sHeer Arendskerke 13 4 3 5 1 3 4 4 2 3 2 2 2 6 11 19—47 9 11 39—46 9 10 35—44 9 10 27—47 8 8 18—33 9 6 24—42 In de eerste klas B zal de beslissing in de laatste wedstrijd moeten vallen, Zowel Brouwershaven als Zierikzee 2 wonnen met duidelijk verschil. De eerste met 17 van Zierikzee 3 en de laatste met 60 van Burgh 2. De stand is hier Brouwershaven 11 8 1 2 17 5219 Zierikzee 2 10 7 0 3 14 38—26 Dreischor 11 5 2 4 12 39—32 Burgh 2 10 2 2 6 6 18—38 Zierikzee 3 10 0 3 7 3 13—45 In de reserve eerste klas nam Clinge 2 door een 61 zege op Breskens 2 de leiding van het spelende Terneuzen 2 over. Hansweertse Boys 2 doet een poging de laatste plaats te ontgaan, ge tuige de 32 overwinning op Oostburg 2. R.C.S. 2 en Luctor 2 deelden de winst »4—4», terwijl Zeelandia 2 verrassend van Zeeland Sport 3 won (34). De stand is nu Clinge 2 13—20 Terneuzen 2 15—20 Zeeland Sport 3 1217 Breskens 2 1617 Zeelandia 2 12—16 Luctor 2 14—12 R.C.S. 2 14—12 Oostburg 2 13—7 Biervliet 2 13—7 en Hansw. Boys 2 126. In de tweede klas A zet Domburg zijn opmars voort. Zuidzande werd met 17 verslagen. IJzendijke blijft echter in het goede spoor en behield zij voorsprong door met 62 van Schoondijke 2 te winnen. Jong Ambon viel terug, als ge volg van de 5—1 nederlaag in en tegen Philippine. Aardenburg 2 bleef met 31 baas over Vlissingen 5 en Retran- chement met 83 over Corn. Boys 3, waardoor de stand hier luidt IJzendijke 1425 Jong Ambon 1419 Domburg 1419 Retranchement 1419 Corn, Boys 3 11—12 Philippine 14—12 Schoondijke 2 13—10 Aardenburg 2 116 Vlissingen 5 14—6 en Zuidzande 11—2. In de tweede klas B werd Kwaden- damme door Terneuzen 3 van zijn troon gestoten (50). Robur 2 werd vaster dan ooit aan de laatste plaats genageld nu Cortgene met 05 won. Patrijzen 2 en Yerseke 2 deelden de winst broederlijk (22). De stand is hier Terneuzen 3 1522 Kwadendamme 1521 Krui- ningen 13—20; Steen 2 14—15; Volharding 13—13 Patrijzen 2 11—11 Zeeland Sport 4 12—11 Cortgene 15—9 Yerseke 2 137 en Robur 2 103. In de tweede klas C kon Renesse 2 de kampioensvlag hijsen. Het gelijke spel (22) tegen concurrent S.V.O.W.K. was juist voldoende. Ook Brouwershaven 2 en Zonnemaire 2 kwamen niet tot een beslissing (33). De stand is nu Renesse 2 10—18 S.V.O.W.K. 10—17 Zonnemaire 1011 Zonnemaire 2 10 Brouwershaven 2 95 en S.V.O.W.K. 2 9—0. In de derde klas A verbeterde Walcheren 2 zijn positie door met 110 van Jong Ambon 2 te winnen, terwijl Hoofdplaat 2 en IJzendijke 2 tegen elkaar gelijk speelden (1—1). Domburg verloor van Noormannen 2 (13) en Groede 2 klom enkele plaatsen als ge-: volg van de 52 zege op Breskens 3. De stand is thans Walcheren 2 1120; Groede 2 1014 Hoofdplaat 2 1114 IJzendijke 2 1114 Noormannen 2 11 Retranchement 2 128 Breskens 3 116 Jong Ambon 2 123 en Dom burg 2 102. In de derde klas B werd Kruiningen 2 door leider Lewedorpse Boys 2 uitge rangeerd (42). Middelburg 4 bereikte de tweede plaats na de 17 zege op Vol harding 2 en Middelburgse Boys werd derde door met 21 van Walcheren 3 te winnen. Luctor 3 werd door Goes 4 ver slagen (1—5) en Zeeland Sport 5 kwam tegen 's Heer Arensdkerke 2 juist met de hakken over de sloot (01). Kwaden damme 2 en Patrijzen 3 speelden punt loos gelijk (0—0). De stand luidt hier Lewed Boys 2 14—24 Middelburg 10 rinoc [V vorige week hebben we een aan- haling gedaan uit een rede van de Belgische minister Dequae, waar bij hij pleitte voor een naar elkaar toe groeien van de randgebieden aan de grens- Uit de memorie van ant woord van minister de Pous aan de Eerste Kamer blijkt, dat hij die ge dachte deelt. Bepaalde grensgebieden zouden met het tot stand komen van een gecoördineerd regionaal ontwik kelingsbeleid zeer zijn gebaat, zegt hij. Het streven van de minister is er dan ook op gericht om tot een der gelijk beleid te komen. Hij voegt er echter aan toe: „Voor het tot stand komen daarvan is het echter even zeer wenselijk dat er binnen die ge bieden zelf begrip groeit voor de noodzaak om het regionale beleid in deze gebieden aan beide zijden van de grens op elkaar af te stemmen De minister noemt het voorts ver heugend dat de contacten tussen overheidsorganen, Kamers van Koop handel en particuliere organisaties aan beide zijden van de grens groei ende zijn. De minister zal. indien zich daartoe de mogelijkheid voordoet, niet nalaten het zije bij te dragen tot het bereiken van concrete resul taten. Het zijn allemaal uitlatingen, die een verkwikkend optimisme ademen. Maar als we de woorden van minis ter Dequae er nog eens bij halen, dan horen we: „Het is onbegrijpelijk dat men in feite de randgebieden aan de grens niet helpt naar elkaar toe te groeien en heel hun infrastructuur op elkaar af te stemmen." In feite... daar komt het op aan. Het is heel mooi en tot op zekere hoogte ook nuttig, dat er samenspre- kingen van mensen wederzijds de grens plaatshebben, dat er ook wel rapporten terzake worden samenge steld, maar wat kaant daar uit in de praktijk Dit samenspel moet veel intenser beoefend worden, zowel wat de nationale als wat provinciale en plaatselijke overheden betreft. 4 12—18 Middelb. Boys 1318 Goes' 4 1417 Kruiningen 2 1216 Zeeland Sport 5 1415; 'sHer Arendskerke 2 15—15 Walcheren 3 13—14 Luctor 3 148; Patrijzen 3 11—6; Kwadendamme 2 146 en Volharding 2 143. In de derde klas C verloor leider Vogelwaarde 2 weer een punt, ditmaal aan Philippine 2 (3—3). Veel kwaad kan het niet, want de naaste concurrent voor zover daarvan nog gesproken kan worden n.l. Hulst 3 verloor met 4—2 van Graauw, dat nu de tweede plaats op eiste. Ria 2 moest de winst aan Hontc- nisse 3 meegeven (62). De stand ziet er als volgt uit Vogelwaarde 2 14—25; Graauw 1316 Hulst 3 1315 Sluiskil 1012 Clinge 3 13—11 Hontenisse 3 1411 Sluiskil 3 12—8 Philippine 2 127 en Ria 2 113. (Van onze verslaggever) De spitse leesten blijven het modebeeld van de schoen spe ciaal dat van de geklede schoen voorlopig nog beheersen, maar toch worden naast spitse slanke leesten ook weer enigszins afgeplatte car reevormen in de handel gebracht. Typisch is dat deze laatste leest vormen een paar jaar geleden ook al eens werden gelanceerd maar toen blijkbaar niet bij het publiek in de smaak zijn gevallen. Het Modecentrum voor de Neder landse Schoenenindustrie, dat dinsdag morgen in Amsterdam de schoenen mode voor voorjaar en zomer lanceerde, acht het echter waarschijnlijk dat de afgeplatte leesten nu meer furore zul len maken. Feit is in elk geval dat deze leestypen veel toepassing hebben ge vonden in het bijzonder voor sportieve en semi-sportieve schoenen. Een voorbeeld van dc nieuwe „bokaal"- hak, die wellicht in het toekomstige mo debeeld van de schoen een plaats zal veroveren Kostbaar Het moet voor het Modecentrum van de schoenenindustrie niet meevallen om elke show opnieuw (tweemaal per jaar) met nieuwigheidjes te komen. Maar gisteren was er dan toch weer een: de ..bokaal" hak, die wellicht een nieuwe lijn in het schoeisel tengevolge zal hebben. Het is een hakje, dat van heel smal in een breed voetje" uitloopt. Deze hakjes passen zeer goed in het huidige modebeeld van de schoen. Maar ze zijn in hun geprononceerde vorm op het ogenblik nog vrij kostbaar omdat deze hakjes van met de hand gesmeed staal moeten worden vervaardigd. In dien echter de ,,bokaal"-hak acceptabel zal blijken te zijn voor het publiek dan zal het mogelijk zijn deze hakjes van gewapend nylon of plastic te maken, hetgeen de hakjes ook binnen het bereik van het grote publiek zal brengen. Een voordeel van het nieuwe hakje is dat het niet alleen elegant is, maar boven dien een groter ..achterlapje" heeft, hetgeen de reparatie wat eenvoudiger zal maken dan bij de ijselijk dunne naaldhakjes. Over het algemeen zijn de hakjes niet hoger geworden. Bij het geklede schoei sel variëren ze tussen de 6 en 7 cm. Het is geen directe eis meer dat de schoen kleiner moet lijken en daarom is het ook niet meer nodig dat de hakken ho ger worden gemaakt dan 7 cm. Boven dien zijn de leesten al dusdanig slank en elegant, dat met geringere hoogten kan worden volstaan. Dikkere hakken vinden bij wandelschoeisel zeer veel toe passing. Ze zijn 3 tot 5 cm hoog. Bandjes Het ziet er naar uit dat de wreef- bandjes bijzonder populair gaan wor den. Dat moeten we tenminste wel af leiden uit de grote reeks modellen, die we in dit genre gisteren gepresenteerd kregen. Daarnaast blijft de pump in on telbare variaties, met of zonder uitsnij dingen in het geleng en al of niet ge perforeerd een gewild artikel. Wat de kleuren betreft, die zullen worden be heerst door de bruine tinten: van mid del tot diep donkerbruin. Dat geldt ook voor het zomerschoeisel, al zien we er naast het klassieke zwart ook nog kleu ren als wit, groen en gebroken wit. Als materialen worden veel soepele en gladde, leersoorten toegepast. Ze hebben veelal een doffe glans. Anilineverving van het leersoort is erg favoriet. Op vallend groot was het aantal gevlochten schoenen. Dat men de schoen hoe lan ger hoe meer als een modeartikel gaat beschouwen bewijst het féit, dat diverse fabrikanten ertoe zijn overgegaan bij het schoeisel bepaalde accessoires, zo als tassen e.d. te vervaardigen, die in dezelfde kleur en zelfs met dezelfde garneringen zijn bewerkt als het schoei sel. We mochten hiervan bijzonder ge slaagde voorbeelden bewonderen. Voor mannen biedt de schoenenmode van 1961 weinig interessants. Hun Ita liaanse spitse neuzen zijn verdwenen en de schoenen maken een nogal zware indruk. Ook voor de herenschoenen wordt echter veel vlechtwerk en grove perforatie gebruikt. Bruin in verschil lende tinten zal voor de heren de toon aangevende kleur zijn. De Russische minister van Buiten, landse Zaken, Andrei Gromiko, zou zijn bereidheid hebben geuit tegenover de Birmese ambassadeur Thant om een de bat in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties over de ontwapening te laten varen. Hij zou genoegen willen nemen met een korte behandeling van de ontwape ningskwestie, indien de assemblée een Afro-Aziatische ontwapeningsresolutie, ingediend in november van het vorig jaar, zou willen aanvaarden. Gromiko zou hebben laten blijken, dat hij er geen bezwaar tegen had om een debat over de ontwape ningskwestie uit te stellen tot aan staande zomer, of misschien zelfs tot de herfst van dit jaar. Gromiko zou voorts hebben bevestigd, dat hij zijn beschuldigingen tegen de V.S. op grond van de agressie bedreven door de U-2- en RB-47-vluehten, niet zou willen handhaven. Hij zou van zijn kant geen voorwaarden hebben gesteld. Wel hoopte hij, dat de V.S. zich iets minder achter de behandeling van de kwesties Hongarije en Tibet zouden plaatsen, als bewijs van goed vertrou wen tegenover de Sovjet-Unie. President Kennedy heeft gisteren aan gekondigd dat zijn regering de Russen nieuwe voorstellen zal doen inzake een verbod op proeven met kernwapens, dat, naar hij hoopt, snel zal leiden tot een internationale ontwapeningsovereen komst. "pr is goed nieuws over Kongo. De -Lj nieuwe staat begint gestalte te krijgen. Op Madagascar is eenheid van gedachte bereikt tussen leiders, die elkaar tot nu toe maar slecht konden vinden. Het centralisme van een eenheidsstaat is losgelaten. De eenheid wil men slechts zoeken in een verscheidenheid van min of meer autonome gebieden. Dit is het wat de energieke Tsjombe van den be ginne af heeft voorgestaan en wat hem in zo scherpe tegenstelling bracht met Loemoemba, tot op zeke re hoogte ook met Kasavoeboe. De UNO heeft Tsjombe altijd nog dwars gezeten. Men verweet hem dat hij te veel Belgische adviseurs aan hield. Men kon echter niet betwisten dat Katanga het meest ordelijke en meest bedrijvige deel van Kongo was gebleven. Nu zal de UNO tegen de realiteit van de nieuwe confederatie moeten gaan aanleunen en zelf geen staatsvorm mogen opdringen. Hier ligt een kans om het Kongolese vraagstuk naar een goede oplossing te leiden. Als Hammarskjoeld die kans grijpt zal het hem zeker in nog scherper tegenstelling brengen met Moskou. Het Kremlin wil dit niet: een staatsorde, die geen kans geeft aan communistische infiltratie. Het klampt zich nog vast aan Loe- moemba's luitenant Gizenga, een man. die echter geenszins de magi sche invloed heeft, welke de gestor ven leider kenmerkte. Gizenga is blijkbaar verboden naar Tananarive te gaan. Het is de vraag of hij zich kan opwerken tot méér dan een ma- rionet-van-Moskou en straks toch met de andere leiders zal meewerken aan de definitieve vormgeving van de nieuwe staat. Volgens het Brusselse blad ,,La Cité'' bestaat de mogelijkheid, dat prins Al- bert van België de jongere broer van koning Boudewijn zal worden be noemd tot ambassadeur van België bij het Vaticaan. Het feit dat prinses Paola naar Italië wenst terug te keren geeft grond aan het bericht, dat overigens in hofkringen wordt tegengesproken. De paus heeft gisteren Carlo kardi naal Confalonieri benoemd tot secreta ris van de Heilige Congregatie van het Consistorie en voorzitter van de pause lijke commissie voor Latijns-Amerika. functies die vacant waren sinds het overlijden van Marcello kardinaal Mim- mi. Vernietigd is het faillissement van J. P. Vroegop, handelaar in aardappelen, groenten en fruit, Vredestraat 37 te Sas van Gent na gedaan verzet. Geëindigd zijn de faillissementen van W. F. C. Westerman. h.o. Maison Willy, kleermaker, Oude Kerkstraat 38 Sluis. Door het verbindend worden der gewij zigde uitdelingslijst met een uitkering van 6,9 pet. H. J. Augusteijn, v.h. h.o. fa. P. Augus- teijn, handels- en effeCtenbank, bankier ster, Axel, Door het verbindend worden der uitdelingslijst met een uitkering van 27 pet. De nieuwe Jaarbeurshal aan het Croe- selaanterrein in Utrecht, die de naam van prinses Marijke ontving, is gisteren middag door onze jongste prinses offi cieel geopend. De koningin vergezelde haar dochter. De voorzitter van de raad van beheer van de Jaarbeurs, dr G. van der Wal, releveerde, dat met de nieuwe hal een expositieruimte van bijna 17.000 vier kante meter aan het Jaarbeursgebou wencomplex is toegevoegd. Prinses Marijke verrichte daarna haar eerste officiële daad. zoals ze zelf zei, ,,in de wereld der grote mensen". De prinses luidde een scheepsbel, waarna door twee zeecadetten de rol trappen in de nieuwe hal in werking werden gesteld. Tegelijkertijd zette de marinierskapel het „In naam van Oran je doe open de poort" in. Al spelendé daalden de pijpers van deze kapel de roltrap af, om vervolgens via de andere roltrap weer naar boven te gaan. In de stand van „Radio Holland" werd vervolgens een radiotelefonisch gesprek met het m.s. „Koningin Wilhelmina" van de maatschappij Zeeland gevoerd.

de Stem | 1961 | | pagina 3