Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen ^7 Modernste schepen voor Vlissings oudste bedrijf Walcheren Ritthem wil bij Souburg Belangstelling voor V.V.V. vergadering Dagblad De Slem Teruggang Wat en Waar MIDDELBURG VLISSINGEN Gestadige groei St.-Bonifacius Clinge pleit voor samenwerking met Hulst en St.-Jansteen Eerste pruimen bloeien weer GOES Charme en kleur op mode-show in Prins van Oranje In de stille wereld Poit- Sc Leerzame avond i\- k. boeriimenbond NESTOR MARTIN Lady'K' TERNEUZEN Twee geslaagde avonden in Concertgebouw icviphim WIE WINT DE POT? VURIG GEBED ETI-MIST LADY CHATTERLEY'S LOVER Vlissingse visserij voor de toekomst behouden Hard beslacm Leeftijdscrisis Nieuwe schepen HULST Diploma - ui trciking te Biervliet van cursus Plantezicktenkunde Hoogwaterstanden Vandaag Morgen 2: DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 MAART 1961 MOTOR SLIPTE OP OLIE Dinsdagmiddag was er een slippartij doordat er olie was gemorst op de Sta tionsweg, in de bocht bij het tankstation. Er kwam een motorrijder te slippen en deze schoot met zijn motor op het rij wielpad. De bestuurder kwam er met wat kledingbeschadigingen en enige ont vellingen af; de motor werd nog al ge havend. De transportafdeling ,,St. Bonifacius", onderafdeling van de KAB, groeit gesta dig. Nauwelijks een half jaar geleden begon de afdeling met 17 leden, welk aantal inmiddels de dertig gepasseerd is. Binnenkort zal een algemene leden vergadering gehouden worden, waarvoor de districtsbestuurder, de heer Benders, is uitgenodigd om de laatste wijzigingen in de CAO's en werktijden te verduidelij ken De leden van St. Bonifacius zijn werkzaam in zeer uiteenlopende bedrij ven; door de ligging van Vlissingen is ook een aantal leden werkzaam in scheepvaartbedrijven of zelf zeevarend. Scheepsbeweging Vlissingen aangekomen 133 Griek Armonia II, Noor Hegroa. 143 Noor Bill. Vlissingen vertrokken 133 Ned. Marjan. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen): 13—3 Leliegracht, Flevo, Megrez-N, Delftzijl, Prins Hendrik. Anna Elisabeth, Andromeda, Arcturus, Adriana. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen)133 Oosterdioe, Archimedes, Hado. In de laatstgehouden raadsvergadering in Ritthem stelde de raad zich achter het standpunt van b. en w. om een groot deel van de gemeente bij een zelfstandig Souburg te voegen. B. en w. hadden een voorstel hiertoe gelanceerd omdat hun uit persberichten was gebleken dat de mi nister van binnenlandse zaken andere plannen zou hebben met Souburg. Nadat verschillende raadsleden hun zienswijze uiteen hadden gezet zegde burgemeester P. Daniëlse toe de gewijzigde mening van de raad ter kennis van de minister te zullen brengen. In het voorstel wordt een deel van Ritthem bij Nieuwland gedacht. Een ander deel zou naar Vlissingen moe ten, terwijl de dorpskern bij Souburg zou moeten worden gevoegd. In de laatste gehouden raadsvergade ring te Clinge bracht wethouder Wil- laert naar voren, dat er door verschil lende gemeenten op diverse manieren kan worden samengewerkt. Spreker stelde o.m. voor het tot stand brengen van een gemeenschappelijke concertgebouw, dat door de gemeenten Clinge. Hulst en St.-Jansteen gezamen lijk geëxploiteerd zou worden. Voor ieder van deze gemeenten zou dan het concertgebouw nog binnen een straal van 5 km komen te liggen. In verband met de gemeenschappe lijke exploitatie van dit concertgebouw wees de heer Willaert op het zwembad in Hulst, dat juist abnormaal ver ligt voor Clinge en St.-Jansteen. Bovendien is dit zwembad reeds te klein. Precies hetzelfde is het gesteld met het sport park. Ook dit ligt voor een eventuele samenwerking op een verkeerde plaats. En gezien dit alles zou wethouder Wil laert wel gaarne zien, dat van Clinge uit de gedachte geopperd wordt om voor een samenwerking te gaan ijveren. Vooral de samenwerking tussen de ge meenten Clinge, Hulst en St.-Jansteen moet zoveel mogelijk in de hand ge werkt worden, zo meende hij. Op die manier kan mogelijk veel meer bereikt worden dan met halsstarrig alleen te blijven staan. De aanblik van de Zeeuwse boom gaarden maakt het wel duidelijk dat de lente voor de deur staat. De bessen, frambozen en bramen worden reeds groen en de knoppen van peren, prui men en appels gaan flink zwellen. Ondanks het feit dat het wat kouder was, hebben in het begin van deze week toch de eerste fruitbomen in Zeeland hun feestkleed van lentebloesems aan getrokken. Overal verspreid in de Zeeuwse fruitcentra vinden we namelijk op het ogenblik de bloeiende vroege pruimen, de zgn. ..krozen". Dikwijls betreft dat slechts enkele, overal verspreid staande bomen, soms ook een groep bij elkaar. De krozen worden plaatselijk ook nog wel gebruikt voor windscherm rond de appel- of perenaanplant. Vroeger werden Cr in Zeeland heel veel van deze krozen geteeld. De laat ste jaren zijn er veel gerooid en aan plant vindt niet meer plaats, want de kwaliteit van de vruchten is niet best en door het vroege bloeien is het bo vendien een zeer riskante teelt. De bloei van deze eerste bomen valt over het algemeen ongeveer veertien dagen vroeger dan in normale" jaren. Alleen in 1957 stonden ze ook om streeks deze tijd in bloei. Zeven zaken in Goes hebben in de Prins van Oranje een modeshow ge bracht. In de cognactinten en abstracte dessins werd veel geshowd door de fir ma Bercel. De zeer stijlvolle plutuna- kleding muntte uit door de mooie coupe en trok sterk de aandacht. Ook de grote maten werden niet vergeten. Het slank afkledende streepdessin in het eenvoudig en eeuwig modieuze chemizir-model blijft in de running. De Parijse Bousac- stoffen en de stoffen Cecule van Menko kregen een goed onthaal bij de talrijke aanwezigen. Ook nachtkleding was hier niet vergeten. Alle toiletjes werden ge completeerd met hoeden van de firma Eversdijk-Schrijver waarbij het opviel dat veel grof stro is verwerkt in model len met hyperranden. Het bolle hoge model viert hoogtij in de lichte kleuren. De firma Rual verzorgde de schoenen, waarbij duidelijk tot uitdrukking kwam dat de modekleur voor herenschoenen donkerbruin is met vierkante neuzen. Voor de dames zijn het meeste lichte schoentjes met grote perforaties. Grote, meest licht nappa-leren tassen met schit terende melita-beugels en fleurige para plu's werden geshowd met medewerking van het parapluhuis, dat ook sportkle- ding bracht uit de zojuist geopende sportcorner. Voor de dames, die haar man iets moois cadeau willen doen kon een keus worden gemaakt uit de prach tige kostuums en combinaties van mai- son van Westen. Speciaal de kleding voor het tweede leven, de vrije zaterdag, is erg vlot en sportief. Blauw en blauw bruine tinten voeren de boventoon. Alle make-up was op uitmuntende wij ze verzorgd door de schoonheidsspecia liste van parfumerie Liberty. Voor de gezellige noot zorgde het trio The Or- pheans. In de Prins van Oranje sprak giste renavond voor de vereniging van al gemeen wetenschappelijke belangen, drs. B. Entrop. In zijn inleiding en toe lichting op de film „In de stille wereld" vertelde drs. Entrop over diverse alge meenheden van de zee, het onderwerp dat aan de film ten grondslag ligt. Na de pauze werd de prachtige kleurenfilm iie op het 3e-wereld-festival voor cultuur films te Rome werd onderscheiden, ver toond. De bijna onvoorstelbare schoon heid van de onder de zeespiegel leven de planten en dieren komt in deze rol prent volkomen tot haar recht door zijn poëtische uitbeelding het voortreffelijk kleuren procédé en de voorbeeldige ca meratechniek. Hansweert WIELERBAL In aansluiting op de clubkampioen schappen van de kamp" werd er „Zeelandia" door RTC „Th. Middel avonds in de zaal de wielervereniging een bal georganiseerd. De belangstelling was bijzonder groot. „De Notenkrakers" uit Oisterwijk wis ten voortreffelijke muziek te brengen. Er heerste een goede stemming. R.-K. INSTUIVEN Het dorpsgebouw „Kaj Munk" was weer druk bezet door de instuivers. In de middag waren de jongeren bijeen ge komen en 's avonds was het de beurt aan de ouderen. s-Heerenhoek SCHIETING In het café van de heer P. Rijk hielden de vrije schutters uit 's-Heerenhoek een concours op de liggende wip. Er namen 12 sociëteiten aan deel. In totaal waren er 42 schutters. De uitslagen waren als volgt: hoofdvogel: W. de Jonge, A. H. L. M. uit Kwadendamme, eerste zijvogel A. v. d. Bulck, Eensgezindheid uit 's- Heerenhoek, tweede zijvogel A. v. d. Dries, Eensgezindheid uit 's-Heei'enhoek. Eerste hoofdkal J. Rijk, Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek, tweede hooldkal idem Eerste onderkal mevr. Steenvoorde A.H. L.M. Kwadendamme, tweede onderkal C. Westdijk, Zeelandia Ovezande. Eerste klep W. de Jonge A.H.L.M. uit Kwaden damme, tweede klep A. v. d. Dries van Eensgezindheid uit 's-Heerenhoek. Derde klep A. de Jonge, Soranus, Heinkens- zand. Heinkenszand In café Knuit hield de plaatselijke boerinnenbond de eorste cursusavond, waarbij als cursusleidster optrad mejuf frouw Van Kampen van de huishoud school van Ovezande. In haar inleiding die als titel droeg „Ga mee met je tijd" belichtte mejuffrouw Van Kampen enige belangrijke problemen voor de heden daagse vrouw. In het kprt gaf zij een vergelijking van de meubilering van het moderne woonhuis met dat van vroeger waarbij vooral viel op te merken dat het moderne wonhuis veel aan geriefelijk heid heeft gewonnen Mejuffrouw Van Kampen wees voorts op het probleem van de vrijetijdsbesteding, de ontspan ning voor de kinderen en de verbetering van hygiënische toestanden. Op het eind werden kleurendia's vertoond over de moderne woonkamer, keuken etc. Alles bij elkaar een zeer leerzame avond, die zeker ook de belangstelling verdient van de niet aanwezige leden! De volgende cursusavonden zijn vastge steld op 12 en 19 april a.s. om 7.30 uur in café Knuit. Op 23 maart a.s. houdt de boerinnenbond haar bid- en boetedag, die 's morgens wordt aangevangen met een H Mis met communie, 's Avonds is er dan na de kruiswegoefening van 7 uur, een bijeenkomst in café Knuit om 7.30 uur. Op deze avond zal kapelaan De Jong uit Goes een kleurenfilm draaien over zijn reis naar Fatima. Alle leden worden op deze bijeenkomst verwacht. Breskens Druk bezocht was de vergadering van de VVV in café „Du Commerce", welke vergadering geleid werd door voorzitter J. Moorslag. De goede le-denopkomst ge tuigt van belangstelling voor onze VVV. In het seizoen 1960 zijn 32.000 overnach tingen geregistreerd, wat 12.000 meer is dan in 1959. Het ledenaantal is nu 237; vorig jaar zijn er zeventig bij gekomen. De midzomerrondvaartboot is een overweldigend succes geweest in het af gelopen seizoen. Het totale batige saldo bedraagt f 4.629,89. De grote stroom aanvragen doen een goed nieuw seizoen verwachten; van de VVV wordt echter nog meer geëist. Er moet meer propagandamateriaal ko men, wat een duur grapje zal worden. De verouderde contributieregeling van 1929 dient dus grondig herzien te wor den. Het bestuur dacht de contributie zo te regelen, dat er elf groepen van middenstanders gevormd werden. Uiter aard kwamen enkele bezwaren van in dividuele aard naar voren. Bij stem ming bleken slechts twee leden tegen te zijn. (Advertentie) Een paar stemmen gingen op om de bijdrage van f 500,- voor het visserij comité te verhogen. Na enige discussie ging de vergadering er mee akkoord. Bij de bestursverkiezing is de heer P. Woittiez bij acclamatie herkozen. De aftredende bestuursleden J. v. d. Plas, Tf/^nr-4 C - V f rtT-, «tnlHnn 7«V. In hun plaats zijn gekozen de heren H. Valk, J. Maar jr. en J. Boorsma. Het aantal pensionhouders is toege nomen met zeventig, zodat er thans 237 zijn. Het gemiddelde verteer per per soon bedroeg het vorig seizoen f 8,-. Men wil weer enkele festiviteiten orga niseren voor het komend seizoen; de midzomerboot zal zeker weer varen. Tijdens de rondvraag kwam de wens naar voren een feestverlichting aan te brengen op de r.ieuwe Boulevard. De ontspanning der badgasten bij slecht weer werd eveneens ter sprake ge bracht. De voorzitter was echter van mening dat dit geen aangelegenheid was van de WV, maar een van particulier ini tiatief. GROND- EN RIOLERING TE SAS VAN GENT Op het gemeentehuis van Sas van Gent werd aanbesteed het maken van grond en rioleringswerken ter uitvoering van de derde fase in het uitbreidingsplan- west. Ingeschreven werd met en zonder de levering van stenen. De laagste inschrijver was I. J. de Ruvsscher te Biervliet (met stenen) 134.614 (zonder stenen) 98.614. De hoogste inschrijver was Fa. Cambier te Breskens (met stenen) 141.250; (zon der stenen) 104.900. GASFORNUIZEN ELEKTRISCHE FORNUIZEN v £.1 KOELKASTEN WASMACHINES VERKOOPKANTOOR'VOOR NEDERLAND: NELL STUTTERHEIM N.V. Den Haag Tel. 986760: 'x - JAARBEURS STAND 303 GASFORNUIS ,EUROP" 349.- „RAAR MAAR WAAR" De leerlingen van de o.l.s. gaven hun jaarlijkse uitvoering in „Casino" on der leiding van onderwijzers. De heer J. Robijn, het schoolhoofd, opende de avond en verwelkomde speciaal de bur gemeester en zijn vrouw. De kinderen voerden de revue „Raar maar waar" op, waar koorzang, sprookjesfiguren en ac- cordeonmuziek elkaar vlot opvolgden. De landing van een maanraket met „echte" aap aan boord vormde het hoogtepunt De voorzitter van de oudercommissie, de heer P. Priester, sprak een slotwoord. Clinge VISUITZET VOOR CLINGSE HENGELAARS Voor het komende hengelseizoen zal er weer een flinke partij vis uitgezet zijn op het Viswater De Zestigvoet. Nu is er weer uitgezet 500 kg voorn en 500 kg brasem. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de hengelvereniging De Clingse Hengelaars om nog een partij eenzomerige karper uit te zetten en daarna nog 500 kg zeelt. Voor de sportliefhebbers ziet het er voor het naderende seizoen weer goed uit. TONEEL RZVT In het Verenigingsgebouw gaf het Reizend Zeeuwsch Vlaams Volkstoneel een opvoering van Het Huis aan het Meer. Onder bekwame leiding van drs. Louis Lockefeer werd dit stuk op voor treffelijke wijze vertolkt, hetgeen ook in de lijn der verwachting llag. De zaal was uitverkocht. De aanwezigen hebben werkelijk kunnen genieten van een goed opgevoerd toneelstuk. Het RZTV voerde dit stuk geheel be langeloos op ten bate van het Maristen- jubüeum. Graauw KAARTAVOND K.A.B. Door de K.A.B.-afdeling werd een kaartavond georganiseerd bij V. de Ca- luwé. Daaraan namen 48 leden deel. Na een spannende strijd werden prijzen ge wonnen door: 1 V. de Caluwé-C. Picavet, 2 T. Buijs-J. van Immerseel, 3 G. van Dalen-A. de Koster, 4 A. de Maat-P. Boo ne, 5 R. Bauwens-A. de Klerck en 6 J. v. d. Meelen-T. de Bot. Groede „FRANSE KERK" GEOPEND De jeugdverenigingen hielden een ge slaagde feestavond op de opening van het jeugdgebouw „De Franse kerk". Het geld voor het gebouw kwam bijeen door giften, een verkoping en een olie bollenactie. Ook de zondagsschool, de chr. vrouwenvereniging, de zangvereni ging en de bond van plattelandsvrouwen houden ©r bijeenkomsten. B. en w. van het dorp waren bij de opening aanwezie. De jeugdgroepen gaven toneel, declama tie, zang. voordracht en film. Voor nog jongere jeugd was een kindermiddag met film. (Advertentie) nu een mysterie, overmorgen een sensatie! Gedurende twee avonden gaf de „Har monie Terneuzen" voor leden en dona teurs in het Concertgebouw een muziek- en toneelavond. Het eerste gedeelte werd verzorgd door de „Harmonie Ter- neuzen". Onder leiding van de heer N. de Keijzer, werd een kort programma uitstekend vertolkt. Gedurende de pauze traden de heren Jasper Anthonisse (pia- noen hammondorgel) en Fl. v. Hijfte (accordeon) op. Beiden hebben in Zeeuwsch-Vlaanderen en verre omge ving een uitstekende naam, die zij alle eer aandeden. De aanwezigen stelden dit optreden buitengewoon op prijs. Na de pauze, waarin een verloting werd ge houden, gaf het „Terneuzens Dilettan- tentoneel" onder leiding van de heer F. Clemminck een geslaagde vertoning van een klucht in twee bedrijven ..In de aap gelogeerd." Ook dit optreden viel buitengewoon in de smaak van het publiek. IJzendijke TONEELUITVOERING In het Jeugdhuis werd door de semina risten van Sluis een toneelavond ver zorgd. Opgevoerd werd de klucht in 3 bedrijven van Jan en Johan Blaaser; Potasch en Perlemoer met vakantie. Dat een gedegen studie aan deze uit voering welke al op diverse plaatsen ge geven werd, vooraf was gegaan, werd al spoedig duidelijk. De spelers wisten met hun vlot spel de lachspieren vele malen in beweging te brengen. Dagblad voor Zeeland Rayonkantuur vour Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst Steenstraat 14, telefoon 2377 Rayonredacteur: W de Leeuw RayonbeheerderL. K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z - Beveland: Goes Westsingel 98, tele foon 8252. Rayonredacteur: Fr v. Dongen Rayonbeheerder: J. Fait Prijs vooi losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 15 per mm 1 mm Ingezonden mededeling 2ti mrr gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder t 0 90 elke regel meer 0.15 By plaatsing ook in Brabantse oplage resp f 1 50 en 0.40 BO i achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld. Het is met de verdeling van 's Rijks be lasting vreemd gesteld. Het innen er van „loopt" voorbeeldig. Het besteden van de gelden is wat anders. „Wij (d.w.z. u en ik en iedereen), wij," zo zegt Den Haag, „betalen miljarden uit de nationale belastingpot aan Zee- lauds Deltawerken. Moeten daar nu ook nog een paar biljetten van een miljoen bijkomen voor de verbreding van de verkeersweg Vlissingen Bergen op Zoom?" En dan staat men weer eens perplex Per jaar leveren de automobilisten van Nederland aan de belasting f 659.000.000 (ongeacht de miljoenen aan: bekeurings- gelden, invoerrechten benzine, weelde- tarief 20 pet. omzetbelasting etc.) Voor wegenbouw gaf het Rijk uit dc vetgespekte geldkist 222 miljoen uit. Iets meer dan een derde dus van wat u en ik en iedereen in de nationale pot hebben gestopt, door simpelweg achter het stuur te gaan zitten. De weg Vlissingen-Bergen op Zoom, zal de Staat der Nederlanden werkelijk niet aan de rand van de financiële af grond brengen. P. v. D. begaf zich zondagmorgen jl. met de beste intenties naar de late mis. Nauwelijks echter had hij de handen vroom gevouwen, of zijn gebed werd dermate vurig, dat hij zich snel naar buiten spoedde. Zijn jas was in brand gevlogen. Niet door een warme en vrome toewij ding echter, maar door een niet goed uitgedoofd rokertje in zijn jaszak. Het rijk der hemelen is nu eenmaal niet aan de lauw en... „Wat is eigenlek de schade, veroorzaakt door de dikwijls wekenlang in Zeeland hangende mist?" Deze vraag heeft zich de commissaris van de koningin ge steld. Pontveren vallen uit, verkeer krijgt stagnatie, ongelukken gebeuren enz. enz. Het ETI zal dit nu eens haarfijn gaan uitzoeken. Het zal wel een mistig' rapport worden. En voor wie het nog niet wist: het meest gevraagde boek in Zeeland bleek aan het eind van de Zeeuwse boekenweek te zijn „Lady Chatter- ley's lover". Een tikje op de rand van pornografie. Enfin, als het maar niet op zondag wordt gelezen. Er zijn er ook die het poëtisch vinden. Die mogen het van ons dan wèl op zondag lezen. Zo zijn wij wel. De oude vkccrs, file men van het vroegste uur in de morgen tot laat in de avond kan aantreffen op de Nieuwendyk, rond de kazematten van de Engelse haven en op de rotonde van de Noordzeehoulevard, zijn van een grote zorg bevrijd. Het visserijbedrijf, waaraan zij hun leven wijden, scheen tot voor kort een ver loren zaak te zijn. Het „uitsterven" ging met zo'n tempo, dat het er alle schijn van had, dat zij nog het ogenblik zouden beleven dat bet laatste „schuutje" van baar laatste vangst zou terugkeren. Het gevaar is gelukkig gekeerd. Enkele schip pers, die het hoofd niet wilden buigen voor deze dreiging, hebben nieuwe ultra moderne vaartuigen besteld, zodat dit voor Vlissingen zo typische bedrijf niet alleen is gered, maar zelfs een betere toekomst tegemoet zal gaan. Terzelfdertija dat Breskens zijn in drukwekkende vloot opbouwde, schrom pelde de Vlissingse ineen tot een zestal verouderde vaartuigjes die. wanneer de windkracht toenam, feitelijk niet meer konden uitvaren door de geringe zee waardigheid en vooral door de veel te zwakke motoren. Het „actieterrein" van de Vlissingers, tussen Zoutelande cn Westkapelle, is een brok water, waar het geducht kan spoken Wanneer het weer echter even hand zamer wordt, o£ er na 'n dichte mistperio- de weer een paar honderd meter zicht is, draaien de vissermannen het nauwe sluisje van de visserhaven uit om te trachten van de kostbare verloren tijd nog iets goed temaken, want voor deze mensen geldt de harde waarheid: Geen vangst geen eten. Overheidsmaatrege len, zoals die voor de landbouw gelden in perioden van grote droogte enz., kon den voor de visserij tot nu toe nog niet worden getroffen. De oorzaak van de teruggang is met dit alles vlug gevonden. Een halve eeuw geleden konden de meer dan vijftig scheepjes slechts met moeite een plaats je in de ruime vissershaven vinden. De boten waren van een nog primitiever type dan nu, maar voor de grote bevol kingsgroep, die in visvangst haar be staan had, was geen andere uitweg. Een schrale boterham, een werkdag (-nacht) van meer dan veertien uur, cn een voort durend levensgevaar, drukten hun stem pel op deze groep, door de overige Vlis singers dikwijls spottend „Kopmeeuwen" genoemd. Het wegblijven van een schuit je met haar hele bemanning bracht ge regeld rouw in het visserskwartier, ter wijl angst de vissersvrouwen, die voor een bijverdienste met hun karretjes vis door de Vlissingse straten leurden, op nieuw om het hart sloeg. De zich uitbreidende industrie en de zeevaart begon haar „schreeuw" om ar beidskrachten en bood een menswaardig bestaan, waarmee het leegzuigen van de vissersvloot een aanvang nam. Het was vooral na dc laatste wereld oorlog. toen de reeds kleine vloot door oorlogshandelingen gedecimeerd was, dat een kritiek stadium werd bereikt. Door dat gedurende tientallen jaren de jonge ren een ander beroep verkozen hadden, openbaarde zich de „leeftijdscrisis", de gemiddelde leeftijd van de vissers werd te hoog. Al deze factoren schenen een onaf wendbare beëindiging te gaan vormen van een bedrijvigheid, waaraan Vlissin gen vele honderden jaren geleden haar bestaan had te danken en die nog steeds „sfeer" gaf aan het oude stadsdeel. Het gevaar is geweken. Een eerste maatregel was de oude schepen van ster kere motoren te voorzien. Terzelfdertijd werd in Vlissingen de visserijschool ge sticht, die niet alleen jongens opneemt die van de lagere school komen, maar ook reeds bevaren vissers in de moderne techniek van \aart en vangst onderwijst. In grote mate is het personeelsprobleem hi ermede opgelost. VERPLICHTE VAKANTIE VOOR SLAGERS Vrijdag vergadert de raad van deze staa. Ten behoeve van de bouw van een nieuwe technische school bereikt de raad een voorstel tot grondruil en tot verhuur van een groenstrook. Het col lege van b. en w. stelt de raad verder o.a. voor water, riet en moeras aan de Waterstraat aan te kopen van de ge meente Clinge. het hoekpand Grote Bagijnestraat-Nieuweweg te verkopen, grasland in de Dullaertpolder en aan de Liniedijk te verpachten, enkele perce len aan de Carmelweg en aan de Zoute- straat aan te kopen en een verplichte vakantie voor de slagers in te voeren. De agenda voor de raadsvergadering vermeldt voorts nog voorstellen tot vast stelling van een reglement voor het ge meentelijk zwembad, tot aanvaarding van een ontwerp van de partiële her ziening 1961 van het uitbreidingsplan „Noord", tot aanwijzing van een ver tegenwoordiger der gemeente in het be stuur der r.-k. Ambachtsschool, tot wij ziging van de gemeentelijke uitkerings verordening en tot het verlenen van een garantie aan de Stichting „Mat jthaus-Passion" te Hulst. Een voorstel jtot wijziging van de algemene salaris- Iverordening, dat in de vorige raadszit- jting werd aangehouden komt opnieuw aan de orde. Lamstcaarde Leerzame en gezellige avond van vrouwenbond Over „Onze kinderen in deze tijd" heeft de heer E. van Hilst gesproken tij dens een grote bijeenkomst van de vrou wenbond. waarbij ook de mannen waren uitgenodigd. Spreker drong er bij de ou ders op aan deze tijd te begrijpen en ieder op zijn eigen wijze de jeugd te helpen naar een gezonde zelfstandigheid. !Na de koffie was er een gezellig pro gramma: een liedje, gitaarmuziek en veel vrolijkheid. Een hoogtepunt van de avond was de aanmelding van het 90ste K.A.V.-lid. Het was mevr. d'Hont-Bal. waarvoor het bestuur meteen een kleine verrassing gereed had. UITSLAG SCHIETING Schutterssociëteit De Vrede organ seerde een schieting waaraan 59 schutters deelnamen. De schieting had het volgende verloop: hoogvogel A. Roels, Graauw. 1< bijvogel Roels vnd., 2e zijvogel A. Wentz Ier, Stoppeldijk. De meeste kleine vogel; (3 stuks) werden geschoten door F. de Vijlder Kraai CABARETAVOND De door de jeugdvereniging WIK gé- organiseerde cabaretavond is wat het ge- bodene betreft, wel een mooie avond ge worden. De leden van het Artiestencafé- gezelschap uit Tilburg oogsten menig ap plaus. De opkomst was zeer matig te noemen. Grote vreugde heerste in de harten van de vissers en de Vlissingers, die de vis serij een warm hart toedragen, en dat zijn er vele, toen enige tijd geleden een fonkelnieuw vaartuig in gebruik werd genomen. Glanzend in de verf, sterk zee waardig en trots de code „VLI" van Vlis singen op de boeg, meerde zij onder gro te belangstelling voor de eerste maal in de oude haven. Deze vernieuwing vorm de slechts een begin, want een tweede schip, de naam schuutje verdienen ze niet meer. is al in gebruik genomen, ter wijl op dc werf in Breskens de spanten van een derde „Vlissinger" oprijzen. Een woord van waardering verdient in dit opzicht zeker het Vlissingse gemeente bestuur. De schippers zelf kunnen de grote bedragen, die de nieuwbouw vergt, niet meer opbrengen, zodat krediet de enige oplossing is. Voor deze leningen stelt de gemeente Vlissingen zich nu tel kens garant voor wat betreft rente en aflossing. De oude gevels van het arsenaal en de waardige Lampsinshuizen, uit Michiels tijd stammend, zullen niet met schaamte op een lege verzande haven hoeven neer te zien. De reuk van teer, zeewier en ge rookte gorrenèt (garnalen), het geknars van lieren, die zware manden vis om hoog torsen op de kade en door vissers naar de „mijn" worden gedragen, waar ze in een levendig gekrakeel aan de man en aan de visvrouw, worden gebracht, kortom de onvervalste sfeer van een vis sershaven zullen voor de Scheldestad niet verloren gaan. In hotel „De Vriendschap" te Bier vliet vond de diploma-uitreiking plaats van de in het afgelopen seizoen gehou den cursus planteziektenkunde. Deze te Biervliet gehouden cursus stond onder auspiciën van de afdeling west-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuinbouw. De voorzitter van deze af deling, de heer A. Hoolhorst te Oost burg, reikte met enkele toepasselijke woorden aan acht cursisten de diplo ma's uit. Ook het college van b. en w. van Biervliet was hierbij tegenwoordig. Aan één cursist kon geen diploma wor den uitgereikt. Het schriftelijk gemaakt werk werd beoordeeld door de inspec teur van het landbouwonderwijs te Breda. Namens de deelnemers werd aan de leider van de cursus, de heer B. van de Bospoort, ambtenaar van de Plante- ziektenkundige Dienst, een boekenbon aangeboden. De navolgende cursisten werden ge diplomeerd: T. de Boevere, P. van Dale, J. Dieleman, H. de Dobbelaere, J. van Hee, allen te Biervliet. B. Tho- maes en J. Thomaes te Hoofdplaat, en V. van den Hemel te Groede. Morgen, donderdag 16 maart, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 2.35 en 15.12 uur, te Terneuzen om 1.52 en 14.IS uur, tc Vlissingen orh 1.20 en 13.50 uur en te Wemeldinge om 3.18 en 15.47 uur. St.'Jansteen OVERPLAATSING De grenscommies bii I. en A., de heer C. de Bie, is overgeplaatst naar Rotter dam. LEO DE BR IJ VN VIERDE In de veldloopwedstrijd te Westdorpe wist onze dorpsgenoot Leo de Bruyn in de klasse junioren beslag te leggen op de vierde plaats in een veldloop van drie kilometer. COMPETITIEPROGRAMMA De K.N.V.B. springt de laatste tijd wel zeer ongelukkig om met het vaststellen van het competitieprogramma voor de verenigingen Clinge. Steen en Hulst. Vroeger was er een regeling, dat Hulst b.v. thuis speelde en Clinge en Steen elders, of andersom. Afgelopen zondag speelden zij alle drie thuis en komende zondag moeten zij alle een uitwedstrijd spelen, zodat het hele land van Hulst dan zonder voetbal zit. Dit is een strop voor deze verenigingen. Zuiddorpe SCHIETING WILLEM TELL Willem Teil heeft tweemaal achtereen geschoten. Aan de eerste schieting na men 57 schutters deel. De hoogvogel werd afgsechotcn door R. Laheyne, Rode Sluis, die ook de le zijvogel schoot. R. Kindt, Koewacht haalde de 2e zijvogel naar be neden. De uitslag van de 2e schieting was: Are. Puijlaert hoogvogel en le zij vogel, O. van de Walle 2e zijvogel. Van onze adverteerders KINDERWAGENEXPOSITIE IN HULST In het Groot-Patronaat van Hulst brengt het Warenhuis Wilking als eer ste in ons land de originele jaarbeurs- expositie van Mutsaerts kinderwagens. Friese wiegen, wandelwagentjes en al lerlei kindermeubelen. Die expositie zal worden gehouden op 25, 26 en 27 maart. Behalve die expositie brengt Wilking een week later (te beginnen op paas zaterdag) een voor Zeeland unieke camping-show met allerlei watersport artikelen. eveneens in het Groot-Patro naat te Hulst. i.l„.J VLISSINGEN Luxor 8 uur De zeven bandieten van Silversprings Alhambra 8 uur Op hoop van zegen GOES 8 uur Raadsvergadering Prins van Oranje Lezing over reuma Grand 8 uur De laatste trein uit Gun Hill MTDDELBURG City 8 uur Het lot van een mens Electro 7.30 uur Duikbootoperatie Zeehavik Van Bent hem en Jutting Expositie bekroonde schilderijen Talensprijs 1960 KRUININGEN Raadsvergadering OOSTBURG Paasveetentoonstelling Ledcl 8 uur Dreigende heuvels, 14 j. SAS VAN GENT Raadsvergadering Olympia 8 uur Bommenwerper B 52 TERNEUZEN Luxor 8 uur Het levensverhaal van Gene Krupa, 14 j. Maatschappelijk centrum Opening r.-k. openbare uitleenbibliotheek Kanaal zone. MIDDELBURG Van Bcnthem en Jutting Expositie be kroonde schilderijen Talensprijs 1960 VLISSINGEN Luxor 8 uur De zeven bandieten van Silversprings Alhambra 8 uur Op hoop van zegen SLUIS Raadsvergadering GENT Kon. Ned. Schouwburg De Kaukasische Krijtkring ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur Marth®

de Stem | 1961 | | pagina 2