Sf eitt Londen gonst van de geruchten DRÏELANDENBEHEER VOOR NW.-GUINEA? Jaarbeurs trefpunt handel en industrie Vragen over nieuw Schelde-Rijnpian Beminnelijk lieer kreeg marinegeheimen los COLSTON Koffieprijs omlaag Kamer hoopt op 2500 woningen extra Geen vrees voor een gewapend conflict Is bouwmarkt erloe in staat? Lentebelofte in de Keukenhof PLAN VOOR LATIJNS AMERIKA SPION A GEPROCES VOOR OLD RAILY Djakarta vreest voor blokvorming Nivellering kolenprijzen GEHEIME DIENST SPEEEDE EEN „RUSLAND-SPIEL" Luchtmacht oefent geheel onverwacht AFWAS DAGBLAD VOOR ZEELAND Waarschuwing Geen antwoord Wereldreis Picasso getrouwd Droog weer Kreekrakplan is nationaal belang Rassenkwestie in conferentie van Gemenebest premiers 101e JAARGANG No. 23622 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. fcsruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Huotegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DINSDAG 14 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. j^Tvoor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De situatie op de wereldkoffie- markt, gepaard aan de revaluatie heeft het mogelijk gemaakt om met ingang van vandaag een „koffie prijsverlaging van beteke nis" door te voeren, variërend van acht tot twaalf cent per pakje van 250 gram. Ten aanzien van de thee dient te De komst van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, in Londen gaat vergezeld van hardnekkige beweringen, dat liet Nieuw Guinea-probleem op onverwachte manier zal worden opge lost. Er zouden in Londen besprekingen worden gehouden om voor Nieuw Guinea een heheerschap van drie mogendheden, onder super visie van de Verenigde Naties, in te stellen. India, Australië en Malakka zouden het beheer moeten uitoefenen India zou de voor naamste stem in het kapittel moeten hebben. Mr. Luns gaf op dit bericht geen commentaar. Het is van het grootste belang te weten hoe Indonesië op een dergelijk heheer schap zal reageren. Wellicht zou Soekarno c.s. ermee accoord gaan, indien zwart op wit werd vastgelegd, dat het beheer niet langer dan een jaar duurt en dat Neder- lands Nieuw Guinea aan het eind van die periode aan Indonesië zal toevallen. In het verleden werd dit althans steeds als voorwaarde genoemd, te In Djakarta heerst vooral de vrees dat de Nederlanders een manoeuvre op het oog: hebben, waardoor oost- en vvest- Nieuw-Guinea zouden worden samenge smolten. Zoals bekend begint op 1 april a.s. de voorbereiding van het zelfbe stuur voor de Papoea's. Niet alleen in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië is de conceptie van een drielandenbeheer voor Nieuw- Guinea van groot gewicht. Ook de in ternationale politiek is eibij betrokken. Australië en Malakka spelen een be langrijke rol in de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie de evenknie van de NAVO en Nieuw-Guinea neemt in de strategie van het verre oosten een sleutelpositie in. In dit verband moet men dan ook de waarschuwing verstaan die radio Moskou gisteren tot Malakka en Australië richtte, namelijk dat de vor ming van nieuwe militaire blokken in het oosten door Rusland niet kan wor den toegestaan. In diplomatieke kringen in de betrok ken hoofdsteden wordt nog steeds van gedachten gewisseld over de gevolgen van het verbreken der betrekkingen met Nederland door Indonesië. Namens de Indonesische regering is onverbloemd verklaard, dat men pas normale betrek kingen met Den Haag kan onderhouden, als westelijk-Nieuw-Guinea aan Indone sië is gegeven. BOURGUIBA, de president van Tunesië, is gisteren weer naar Tunis terugge keerd. Hij had een maand, wegens een keelaandening, in Zürich verblijf gehou den. IN CANADA is een actie ingezet om kinderen te voeden, die het slachtoffer zijn geworden van de ergste depressie die het land in 20 jaar heeft gehad. ADENAUER is gisteren van Bonn ver trokken om drie weken vakantie te ne men aan het Comomeer. Het komt de 85-jarige staatsman toe, vindt menig een. IN ITALIË is het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij Alitalia voor vijf dagen in staking gegaan. Men wil loonsverhoging. EEN JONGEN, 12 jaar, heeft in het Belgische Hal getracht zijn nieuwe fiets uit een brandende garage te red den. Op het moment, dat de jongen bin nenkwam, ontplofte een benzinetank. De longen kwam in de vlammen om. TE MILL is de gemeentesecretaris „eervol" ontslagen. Oorzaak: een con flict tussen hem en de burgemeester. DE KLM heeft nieuwe vrachttarieven bekendgemaakt, die in verhouding met voorheen van 10 tot 25 procent lager liggen. Voor de komende zomer dienst is. van de hele luchtvloot, nog slechts een kwart voorzien van de con ventionele zuigermotoren. Engeland heeft op de nota, waar in Indonesië vroeg de vertegenwoor diging van Nederland in Djakarta te willen staken, nog niet geant woord. De Indonesische regering heeft verklaard dat het speciale maatre gelen zal treffen om de belangen van Nederlanders in Indonesië te behar tigen. Tevens heeft Djakarta een niet-aan- valsverdrag aan Australië aangeboden, om de aldaar heersende ongerustheid over het fanatieke gevecht om westelijk Nieuw-Guinea weg te nemen. In Austra lië vreest men, dat Indonesië ook ten aanzien van Australisch Nieuw-Guinea de politiek van eerst een vinger, dan de hele hand" zal volgen. Voor openlijke vijandelijkheden tussen Indonesië en Nederland, als gevolg van een mogelijk uit-de-hand-lopcn van de kwestie Nieuw-Guinea, wordt in feite nergens gevreesd. In dat geval zou president Soekarno geen wereldreis gaan maken, zoals hij van plan is te doen. alhoewel bij vorige gelegenheden gebleken is dat de presi dent juist buitenslands vertoeft als de situatie in zijn land benauwend begint te worden. Anderzijds stemt het tot optimisme, dat Nederland, naar mr. Lifns in Londen verklaarde, niet overweegt om verster kingen naar Nieuw-Guinea te zenden. Mocht het tot een botsing komen, dan zóu Nederland de hulp van de V.N. in roepen, zei mr. Luns. ..Van Soekarno kan men alles verwachten Minister Luns zei dat Nederland de secretaris-generaal van de UNO heeft Binnenkort mag een lichte prijsverla ging worden verwacht van de huis brandnootjes III en de eierkolen, als mede een lichte prijsstijging van de an- tracietnootjes IV en V voor huisbrand. Zowel van de kant der mijnen als van de kant van de georganiseerde kolen handel is hierop aangedrongen bij het ministerie van Economische Zaken. Een en ander hangt samen met verschuivin gen in het gebruik van huisbrandkolen naar kleinere soorten brandstof; overi gens op instigatie van de mijnindustrie. verzocht te laten onderzoeken of Neder-1 worden opgemerkt dat de revaluatie ten land een militair apparaat op Nieuw- dele tegemoet komt aan de stijging op Guinea opbouwt, maar Hammarskjoeld de wereldmarkt, zodat er op dit ogenblik heeft tot dusver nog geen beslissing ge- geen aanleiding gevonden wordt om een nomen. I theeprijsverandering aan te brengen. (Van onze parlementaire redacteur) In politieke kringen verwacht men, dat minister Van Aartsen eind april begin mei bekend zal maken, of er dit jaar nog 2500 goedkope woningwetwo ningen extra gebouwd zullen kunnen worden. Deze 2500 extra woningwetwoningen zijn gevraagd in de motie-Andriessen (K.V.P.), waarmee de kortstondige ka binetscrisis van eind december 1960 ..gelijmd" is. De Kamer verwacht, dat deze woningen er zullen komen. Het zal echter voor minister Van Aartsen geen geringe opgave zijn aan dit verlangen te voldoen. De bouwmarkt is reeds volle dig belast. Met het grote aantal bouw- planneru. buiten de woninbouwsector, waarvoor rijksgoedkeuring is aange vraagd, is meer dan één miljard gulden gemoeid. Op het departement van Volks huisvesting noemt men de situatie op de bouwmarkt dan ook bepaald zorgelijk". Minister Van Aartsen heeft destijds de opvoering van de goedkope woningwet- bouw met nog eens 2500 woningen af hankelijk gesteld van de situatie op de bouwmarkt in de loop van dit jaar. Mr. Van Aartsen had dat extra-contingent zonder bezwaar direct kunnen toezeggen als hij andere bouwsectoren bewust had afgeremd. Daartoe was hij evenwel niet bereid. De Kamer heeft de minister toen zijn gang laten gaan. Het is echter de vraag of men dit straks weer zal doen. Intussen kan het afkoelingseffect van de revaluatie van de gulden ook tot eni ge ontspanning op de bouwmarkt leiden. Erg optimistisch is de bouwwereld op dit punt echter niet. Minister Zijlstra staat er. dank zij de opwaardering van de gulden met zijn belastingverlaging bepaald beter voor dan minister Van Aartsen met zijn 2500 extra woningen. Uit regeringskringen vernamen wij nog. dat het niet in de bedoeling ligt de belastingverlaging en de 2500 ex tra woningen aan elkaar te koppe len. De beslissing van de regering in bei de zaken zal ongeveer tegelijkertijd in afzonderlijke nota's aan de Twee de Kamer worden bekendgemaakt. Pablo Picassooud 79 jaar, is onlangs te Vallauris gehuwd met de 35-jarige Jacqueline Roques. Picasso had dit, zijn tweede huwelijk, geheim willen houden maar het nieuws lekte toch uit. Na sluitingstijd van het stadhuis, toen de ambtenaren al naar huis wa ren, werd het huwelijk gesloten. Picasso had speciale toestemming van de prefect voor het geheim hou den van zijn huwelijk. (Van een onzer redacteuren) „Het ziet ernaar uit, dat de Jaarbeurs een belangrijke stap gaat zetten in de richting van in wendige vernieuwing en aanpas sing bij de gewijzigde omstandig heden. De industrie in ons land zal het niet kunnen stellen zonder een jaarlijks terugkerende manifestatie van haar kunnen. Het zal een zaak van constructief samenspel moeten worden. De leiding van de Jaar beurs hpeft daarvoor een goede Weersverwachting van Tiet K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Droog weer met enkele opklaringen. Overwegend matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Bewolkte tot betrokken hemel met motregen en ook enkele opklarin gen. Maximumtemperatuur 9 tot 15 graden. In de nacht mist in de Ar dennen met zicht van minder dan 200 meter. Vandaag: zon onder 18.42 uur, maan onder 15.49 uur. Morgen: zon op 6.56 uur, maan op 6.22 uur. Veel vroeger dan verwacht werd namelijk reeds op 23 maart opent j de Keukenhof zijn poorten. Minister] mej. dr. M. A. M. Klompé zal de\ openingsplechtigheid verrichten. Dit schilderactige hoekje belooft al veel. Als de vorst nu maar wegblijft... President Kennedy heeft gisteren op een bijeenkomst van Latijns-Amerikaan- se diplomaten en congresleden een tien jarenplan voor democratische ontwikke ling van Latijns-Amerika ontvouwd. De president zal het congres verzoe ken hiervoor een bedrag van 500 mil joen dollar beschikbaar te stellen. Kennedy verklaarde dat de V.S. elk Latijns-Amerikaans land, waarvan de onafhankelijkheid wordt bedreigd, zullen verdedigen. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft minister Kort hals (Verkeer en Waterstaat) gevraagd of hy op de hoogte is van een geheel nieuw plan voor een Schelde-Rijnverbin- ding. Vandaag of morgen zal de conferentie van Gemenebestpremiers moeten be slissen over de vraag of Zuid-Afrika gezien zijn rassenpolitiek lid kan blij ven van het Gemenebest. De premiers van de vroegere Britse koloniën die na 1945 hun vrijheid herkregen, zijn fel te gen de rassenpolitiek van Verwoerd ge kant en het is nog heel onzeker of Zuid- Afrika Gemenebestlid zal kunnen blij ven. In de vergadering van gisteren is Cy- prijs tot het Gemenebest toegelaten. De president van Cyprus, aartsbisschop Makarios, zal de conferentie vanaf he den kunnen bijwonen. Cyprus is het 13e lid. Voor de oudste en beroemdste rechtbank ^an Engeland, de „Old Baily" is gisteren een proces begonnen tegen twee vrouwen en drie mannen die worden beschuldigd van spionage voor de Russen. Het vijftal zou belangrijke geheimen van de Britse admiraliteit hebben doorgeseind naar Moskou met behulp van een sterke zender die zich bevond onder de vloer van de keuken in een bungalow. De maximum straf waartoe de beklaagden veroordeeld kunnen worden bedraagt 14 jaar. De centrale persoon in hef; komplot is een zekere Gordon Arnold Lonsdale, een schijnbaar eerlijke slotenfabrikant. Hij speelde een dubbele rol tegenover zijn medeplichtigen. Hij was in contact ge komen met een zekere miss Gee, die evenals haar verloofde, op de grote marinebasis te Portland werkte. Lons dale vertelde miss Gee dat hij assistent van de Amerikaanse marine-attaché in Londen was. De regering in Washington, zo vertelde hij, stelde er veel belang in of dc Britse marine wel gebruik maakte van de geheime gegevens die haar dooi de Amerikaanse marine werden ver strekt. Op heterdaad Miss Gee vond Lonsdale een beminne lijk mens, die wel betrouwbaar scheen. In samenwerking met haar verloofde be zorgde zij hem, volgens de akte van be schuldiging, documenten. verschillende geheime Op de één of andere manier had de Britse contraspionagedienst verdenking tegen mejufrouw Gec en haar verloofde, Houghton, opgevat. Men begon het twee tal te schaduwen en zo konden verschil lende ontmoetingen die het duo met Lonsdale had worden waargenomen. Op 7 januari ging de geheime dienst tot arrestatie over, toen miss Gee aan Lonsdale een boodschappenmand over handigde. In de mand bevonden zich documenten van de admiraliteit en on ontwikkelde films. Rusland-Spie! Bij een huiszoeking in de bungalow van het echtpaar Roper, dat dik met Lonsdale bevriend was, vond men de ge heime zender. Uit Lonsdale's aktentas kwam een aansteker die een geheim vakje had. waarin zich een radio- oproepcode bevond. Ook vond men brie ven in het Russisch. De agenten van de geheime dienst zonden met behulp van de zender die zij onder de keukenvloer hadden aan getroffen. de roepseinen uit, waarna er prompt antwoord kwam van een zender in de buurt van Moskou. De geheime dienst heeft het suspecte gedoe van Lonsdale geruime tijd kunnen gadeslaan vanuit een huis dat precies tegenover de bungalow van het echtpaar Kroger gelegen was en dat door de ge heime dienst gehuurd was. Het proces zal lange tijd in beslag nemen. De verdachten hebben, ondanks de omvangrüke bewyslast, ontkend. Zij vestigen daarbij de aandacht van de minister op een Belgisch dagblad, dat melding heeft gemaakt van een gesprek hieromtrent tussen Antwerpse Rijnre ders en Rotterdamse persoonlijkheden". Dit persoonlijk contact zou volgens dit blad geleid hebben tot een plan voor de Schelde-Rijnverbinding dat voorziet in het graven van een kanaal naar een sluizencomplex te Fort-Frederik of te Zantvliet. De waterweg van Zantvliet naar Bergen op Zoom zou dan eveneens gemoderniseerd dienen te worden en vanaf Bergen op Zoom zouden de Rijn schepen dan de tot dusverre gevolgde vaarweg volgen. Bij verwerkelijking van een en ander zouden de Rijnvaart-pre mies gehandhaafd blijven. De Eerste Kamer wil ook nog weten of dit plan besproken is geworden door de Belgisch-Nederlandse commissie. Kreekrakplan Vele Eerste-Kamerleden vinden het, blijkens het voorlopig verslag, onbegrij pelijk dat minister Korthals in het Kreekrakplan slechts een streekbelang ziet en geen nationaal belang. Zij spre ken daarentegen van ,,een groots opge zet en goed doordacht plan". Door de aanleg van een nieuwe haven in de Eurodelta worden huns inziens juist de natuurlijke mogelijkheden van het Wes- terscheldebekken benut, waaMoor ook weer de voorwaarden geschapen worden voor nationale decentralisatie van de industrie en voor het brengen van om vangrijke werkgelegenheid. Gisterenmiddag om half één is voor de Koninklijke Luchtmacht een alarm oefening begonnen, waarbij alle onder delen van het luchtwapen zoveel moge lijk zijn betrokken. Het doel van deze oefening, die volko men onverwacht wordt gehouden, is de paraatheid van de Nederlandse lucht strijdkrachten op een willekeurig mo ment te testen. Als gevolg van de oefe ning zal een verhoogde activiteit in vele delen van het land merkbaar zijn. Tij dens de avond- en de nachtelijke uren zal evenwel geen vliegactiviteit worden ontplooid. Omtrent de duur van de oefe ning is nog niets bekend. Buiten de deelneming van het Ameri kaanse 32e squadron draagt de oefening geen enkel internationaal aspect. Ver schillende onderdelen, waaronder som mige squadrons, zullen zich naar ande re plaatsen binnen Nederland begeven. Tevens zullen verplaatsingen van ander personeel van materieel over de weg plaatsvinden. Op de Utrechtse Voor jaar sbeurs de monstreert een lieftallige jonkvrouw hoe men elektronisch kan slapen. Men kan er naar het schijnt zijn schoonheid mee herwinnen, doch dan moet men er niet tegenop zien om zich als een nachtuil uit te dossen. De slaap- recorder is van Russische makelij. Opium voor het volk trouwens. grondslag aan de hand gedaan". Zo sprak gisteren de voorzitter van de Vereniging van Metaal industrieën, ir. Van Osselen, bij de officiële opening van de Voor- jaarsbeurs. Een internationaal trefpunt van handel en industrie in ons land is een van de weinige mogelijkheden om de buitenland se bezoeker van de prestaties van de Nederlandse industrie te overtuigen. Een eeuwenoude kwalificatie van agrarisch en handelsland laat zich nu eenmaal alleen door persoonlijke overtuiging om buigen. Door deze koortsachtige ontwikke ling. aldus ir. Van Osselen. is de leiding van de Jaarbeurs duidelijk overrompeld. Daarnaast heeft de E.E.G. het maken van door middel van - verbodsbepalingen streng ge sanctioneerde afspraken in de hand gewerkt tussen industrieële organi saties. Hierbij is precies bepaald welke landen voor een internationale vakbeurs in aan merking komen. In vele gevallen komt ons land er niet aan te pas. Daarom is het zo belangrijk, dat de jaarbeurs structuur wordt gereorganiseerd, temeer, waar er in ons land bij verschillende branches zich de verheugende neiging voordoet om vakbeurzen van een onder ling verwant karakter gelijktijdig te organiseren. (Advertenties) MACHINE Uw man zit na het eten rustig zijn krant te lezen en u staat op het gezel ligste uur van de dag in de keuken af te wassen. Neem toch een Colston! Inlichtingen bij de Importeur HART NIBBRIG GREEVE N.V. Parkstraat 69 - Dén Haag Ing. Bureau Handelsonderneming M. WERMENBOL-EICH Haagweg 302 Tel. 35585 Breda I'll! I(I:IJM... en met de minste moeite schildert U met tót- verf W46 EIKEIS Breda

de Stem | 1961 | | pagina 1