Heemskerk Scherpe kritiek op KV P-fractie Luchtreis IJslands kwam meisje te laat voor Kasavoeboe eerste president Coördinerend van raad van Man vond 240000 dollar ALSNOG OPLOSSING IN CENTRAAL-AFRIKA lichaam ministers Telegram aan VN: trek troepen terug Prof. De Quay naar de West Behalve hond ook muizen en zaad in Sovjet-satelliet Triest vertrek van Schiphol Ambtenaren in Frankrijk gaan staken DAGBLAD VOOR ZEELAND IJshockey Incident West- en Oost-Duitslancl J Dezelfde temperaturen Minister Luns met tas naar Londen ge daad opereerde ook in Noorwegen KNBTB en revaluatie-debat Mist boven Londen MENGELE IN BRAZILIË DE KRALEN VAN DE FARAO waren kralen uit Amsterdam! Hebt u de onthutsende opheldering van een onbegrijpelijke wetenschappelijke dwaling gemist? Jammer! l)le JAARGANG No.23621 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Slem MAANDAG 13 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) CONFEDERATIE VAN STATEN IN KONGO De Kongolese ronde-tafel-eoiiferentie in Ta nanarive op Madagaskar is gisteren afgesloten. Gedelegeerden zeiden, dat men met die top conferentie een daverend succes had gehoekt. Resultaat was, dat het vroegere Belgisch Kon go van nu af aan een „confederatie'' van sta ten zal zijn die „soeverein t.o.v. elkaar" zijn. De officiële naam luidt: „Confederatie van Cenlraal-Afrikaanse stalen" In een officieel communiqué werd de be noeming bekendgemaakt van Joseph Kasa voeboe tot de eerste president van de confede ratie, samen niet de benoeming van een „exe cutief lichaam - een organisatie voor coördi natie tussen de staten". „De taak van de bestaande centrale regering zal eindigen wanneer deze organisatie van coördinatie is opgericht", werd in hel commu niqué gezegd. Deze coördinerende organisatie za lbestaan uit een raad van minis ters uit de diverse staten, die verantwoordelijk zijn voor de binnenland se en buitenlandse politiek. Er is nog geen lijst opgesteld van de leden van de confederatie. Deze zou worden vastgesteld op een conferentie, die over een dag of veer tien in Bakwanga, hoofdstad van Zuid-Kasai gehouden wordt. Albert Kalonji, de leider van Zuid- Kasai, verklaarde op de receptie: ,De crisis in Kongo is nu definitief voorbij". Moise Tsjombe. de leider van Katanga, zei: ,,Ik ben er vooral tevreden over, dat wij zelf onze problemen opgelost hebben". De deelnemers aan de conferentie hebben een telegram gezonden aan de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, waarin hem gezegd De Westduitsers zijn gisteren op de laatste dag van de wereldkampioenschap pen ijshockey uit dat toernooi gelopen, omdat hun weigering bij de nog op het program staande wedstrijd tussen Oost en West-Duitsland eer te bewijzen aan de officiële Oostduitsj symbolen, niet was geaccepteerd door dc internationale ijs hockey federatie. De bedoelde „symbolen"' waren de Oostduitse vlag en het spelen van het Oostduitse volkslied. Ze zouden aan bod gekomen zijn als de Oostduitsers de wedstrijd gewonnen zouden hebben. Dc voorzitter van de Westduitse sport bond zei. dat de beslissing genomen was door de bond, en geen bevel van de re gering in Bonn was. Reglementair werd Oost-Duitsland winnaar verklaard van de ze ontmoeting: 50. HET HANGT van het welslagen van de proefuitzendingen van „Radio Veroni ca" naar Engeland af, of er in de Noord zee ook nog drijvende t.v.-stations zul len komen. IN BRITS-GUYANA heeft een felle brand de pakhuizen van de regering te Georgetown volkomen verwoest. De waarde van de verbrande goederen al leen is reeds vijf miljoen gulden. VAN CUBA uit worden in vrij groten ge tale kinderen naar de Sovjet-Unie in gescheept. Onder hen zijn er zelfs van vier jaar. JAFAR SJARIF EMAMI, die zaterdag door de sjah van Perzië opnieuw tot premier werd benoemd, heeft gisteren zijn nieuwe kabinet van 15 leden aan het pasgekozen parlement voorgesteld. DE NIEUWE Europoorthaven heeft za terdagmorgen de eerste reuzentanker ontvangen, het Franse Shell-schip Sita- la (49.363 br. reg. ton), dat een draag vermogen heeft van 75.000 ton. DE JAPANSE veiligheidsinspecteur, die op 2 maart nog een inspectietocht maakte door de mijnschacht, waar de zer dagen 71 mijnwerkers om het leven kwamen, heeft 'zichzelf met een jacht geweer van het leven beroofd. MEVR. MASCHA TER WEEME, de ar tistiek leidster van het Amsterdamse ballet, heeft haar ontslag ingediend. EEN RECHTBANK in Tallin (Sovjet republiek Estland), heeft drie Estlan- ders, Ain Mere, Ralf Gerrets en Jan Vijk, tot de kogel veroordeeld wegens moord op duizenden joden tijdens de oorlog De 57-jarige Mere verblijft in Engeland. J Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: ye,®? bewolking met slechts aanvan- t ketijk in het noorden hier en daar i wat regen. Overwegend matige wind t tussen zuidwest en west. Weinig ver- andering in temperatuur. t Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Bewolkt tot mooi met maximum- t temperaturen die variëren van 10 t tot 15 graden. Automobilisten wor- J den gewaarschuwd voor windstoten J t van 50 tot 60 km, die verkeer in t t laag- en midden-België kunnen hin- t deren Vandaag: zon onder 18.40 uur, maan J J onder 14.32 uur. t Morgen: zon op 6.58 uur, maan op 5.47 uur t i wordt, dat aangezien de noodtoestand in Kongo voorbij is, de aanwezigheid van de V.N.-troepen niet langer meer noodzakelijk is. Zij vragen dan ook schrapping van de resolutie, die de V.N. op 21 februari j.l. heeft aanvaard. Voorts werd gezegd, dat de confede ratie gaarne technische steun van de V.N. zou ontvangen, zolang deze niet de soevereiniteit van de staten in gevaar zou brengen. Leopoldstad moet een neu trale stad worden, te besturen volgens een speciaal statuut. Opinie waarnemers Politieke waarnemers hebben op gemerkt, dat de Kongolese leiders met opzet president Kasavoeboe als eerste president van de confederatie hebben gekozen, omdat Kasavoeboe door de V.N. erkend is. Nu heeft Hammarskjoeld reden om indirect Katanga te erkennen, omdat via Ka savoeboe een wettige basis is ge legd. De weigering van de V.N. om Katanga te erkennen was een van de grote struikelblokken van de V.N. in Kongo. Volgens de waarnemers in Tananari ve, zullen de details later op eer con ferentie in Elisabethstad worden gere geld. Het is de bedoeling van de confe rentiegangers, dat ook Gizenga. de lei der van de Oostprovincie, aan deze con ferentie zal deelnemen. Zegslieden uit de omgeving van de Kongolese leiders zeiden, dat verreweg het grootste deel der politieke ideeën van Tsjombe afkomstig was. De confederatie-constructie heeft o.m. nog tot voordeel, dat als Antoine Gizen ga zich afzijdig houdt, hij zichzelf in een onhoudbare positie tegenover de V. N. plaatst. Het coördinerend comité van Kongo, zal gevestigd worden in Leopoldstad. Dit comité zal zeer snel aan het werk moeten gaan met 't aantrekken van bui tenlandse deskundigen, om te voorko men, dat de Oostprovincie zelf deskun digen gaat aantrekken Uit de communis tische landen. De deelnemers aan de conferentie op het eiland in de Indische Oceaan spra ken hun vertrouwen uit over de aan vaarding door de Veiligheidsraad van het „confederatie-besluit". Zoals bekend, werd de conferentie bij gewoond door president Kasavoeboe en premier Ileo, president Tsjombe van Katanga, de leider van de „mijnstaat" Zuid-Kasai Kalonji en de gouverneur van de provincie Leopoldstad, Kamita- toe. I De leiders van de Loemoembistische regering in de Oostprovincie en Kivoe, Gizenga en Kasjamoera, waren niet aan wezig. Moskou. De Pravda, het orgaan van de Russi sche communistische partij, heeft het plan voor een confederatie kolonialis tisch van opzet" genoemd, en gericht op afscheiding van de jonge republiek van de rijkste provincies Katanga cn Kasai". De Pravda noemde de Kongolese po litieke leiders, die de conferentie op Madagascar bijwoonden, ..stromannen", die het plan voor een confederatie heb ben opgesteld om te behagen aan .Bel gische en andere kolonialisten". „The New York Times" is daaren tegen van mening, dat de missie van de Verenigde Naties wellicht toch nog een succes wordt. Het blad merkt op. dat de Belgen niet veel Kongolezen hebben opgeleid die nodig zijn om het land te besturen. „Het is daarom noodzakelijk dat enkele Bel gen blijven of terugkeren, of dat mensen met een gelijkwaardige opleiding uit een ander land dan België komen". Gevechten Wat de gevechtshandelingen in Kon go betreft: De Kongolese legeraanvoer der majoor generaal Joseph Moboetoe. rukt met 1200 man op naar de stad Ikela, in het zuiden van de Evenaars provincie. Daar zouden 45 man Loe moembistische troepen gevangen geno men zijn. Tot botsingen op grote schaal is het echter nergens gekomen. Een schaap van de landbouwer Frans Seignette in Heemskerk heeft het leven geschonken aan een schapenvijf ling, een zeer zeldzame gebeurtenis. Moeder en kinderen verkeren in goede wel stand volgens de fotograaf die in de weide op kraamvisite ging... Met het lijntoestel van de BEA is de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns gistermiddag van Schip hol naar Londen vertrokken. Voor zijn vertrek heerste op Schiphol enige con sternatie. aangezien hij zijn tas met al zijn papieren, inclusief zijn pas, thuis had laten staan. Pas op weg naar Schip hol bemerkte hij zijn vergissing. Ter stond belde de chauffeur Den Haag op en ijlings werd dj tas door een andere auto gehaald. Het duurde echter nog tot het allerlaatste moment voor deze op het vliegveld arriveerde. Het vliegtuig stond reeds met alle passagiers en ook minis ter Luns aan boord, gereed om te ver trekken, toen een passage-employé in straffe sprint de goedgevulde aktentas naar de machine bracht. Op de trap nam een tegemoetkomende dankbare minister zijn eigendom van hem over In Londen wordt de Gemenebestconfe- ï-entie gehouden. O.m. zal de heer Luns een bezoek brengen aan premier Nehroe van India, waarbij het Nederlands-Indo nesisch geschil ter sprake zal komen. Voor een oriënterend bezoek van bijna drie weken aan Suriname en de Neder landse Antillen is de Nederlandse minister-president, prof .dr. J. E. de Quay zaterdagmiddag van Schiphol naar Paramaribo vertrokken. Hij wordt op zijn reis vergezeld door mr. O. W. S. Josephus Jitta, raadsadviseur bij het ministerie van Algemene Zaken en drs. A. Jonkers, chef van het kabi net van de vice-minister-president. Foto: Op de trap voor het vliegtuig zien we hier op Schiphol: links drs Jonkers, rechts mr. Josephus Jitta en achter prof. De Quay. Het gezelschap is gisteren behouden in Paramaribo aangekomen. 55 55 De gedetineerde „Heilige-Daad-ambas- sadeurs" J. J. en M. J. V. hebben begin 1960 geprobeerd een aantal Oslose zaken lieden te interesseren voor hun bovenna tionale en interkerkelijke schertsorgani- satie. Dit is gebleken uit een onderzoek dat hoofdinspecteur H. Molenkamp en hoofd agent-rechercheur K. Scherer van de Amsterdamse centrale recherche vorige week in Oslo hebben ingesteld. Drie a vier invloedrijke zakenlieden uit Oslo werden begin 1960 door genoem de J. en V. benaderd met het verzoek een bedrag van 500.000 Noorse kronen (ruim een kwart miljoen gulden) te schenken voor de Heilige Daad. die zij omschreven als een internationaal christelijk instituut op charitatieve basis. Deze poging tot oplichting mislukte evenwel, omdat de zakenlieden de onderneming niet ver trouwden. Dit is uit het politie-dftderzoek gebleken. Naar schatting een miljoen man Frans overheidspersoneel gaat morgen 24 uur in staking om de eisen voor een mini mumsalaris van 500 nieuwe franks en herziening van het salarissysteem kracht bij te zetten. De actie wordt door alle vakbonden, met uitzondering van de Confédération Générale des Cadres, gesteund. Ovei'hejds- en gemeentelijke instellin gen zullen worden gesloten. De bezor ging van post en begrafenissen zullen vertraging ondervinden en de douaniers hebben gedreigd geen bagage te contro leren. Het onderwijzend personeel echter dat vrijdag juist een serie 24-uursstakin- gen heeft beëindigd, werkt normaal. De arbeiders in de genationaliseerde (Van onze parlementaire redacteur) Bij het onlangs gehouden reva luatiedebat in de Tweede Kamer is van KVP-zijde geen aandrang op de regering uitgeoefend om mo gelijke prijsverlagingen van im portgoederen door handel en in dustrie te doen doorgeven aan de consument. Drs. J. de Hey, secretaris van de K.N.B.T.B., heeft hierover zater dag op een bijeenkomst van de Statenkring Ridderkerk van de KVP „ernstige teleurstelling" ge uit. industrieën nemen niet aan dë actie deel. Drs. De Ilcy verweet de woordvoerder Zij hebben gedreigd vrijdag het werk bedoelde Tweede- gedurende twee uur neer te leggen als «..v.r. oij ..waarschuwing" dat hun looneisen moe- Kamerdebat, de heer Janssen, dat deze ten worden ingewilligd. een groot werkgeversstandpunt aan- Te Moskou is bekendgemaakt, dat be halve het hondje „klein zwartje", ook guinese biggetjes, zwarte muizen, insek- ten en nlantczaden aan boord van de jongste Russische satelliet zijn geweest, welke een geslaagde landing op de aarde heeft gemaakt. Voorts waren er ook „bio logische specimina" aan boord. De hond heeft de ruimtereis uitstekend doorstaan en kwam op Russische grond gebied terug zonder de geringste afwij kingen. aldus werd meegedeeld door het Russische persbureau „Tass". De dieren en alles wat de ruimtereis heeft meege maakt. worden thans in laboratoria diep gaand onderzocht. Russische geleerden hebben bij bestu dering van de resultaten van deze jong ste lancering geconcludeerd, dat zij spoe dig in staat zullen zijn een bemand ruim tevaartuig te lanceren, aldus Tass. Een IJslandse moeder is dit weekend in haar woning te Reykjavik teruggekeerd na de treurigste reis, die ze in haar leven ooit gemaakt heeft. Haar 11-jarige dochtertje, Jona Arnorsdottir, was, ondanks alle moeite die gedaan is om haar te redden in een ambulance, waarin zij van Schiphol ijlings naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam werd vervoerd, overleden. De kleine Jona was zeer ernstig ziek. Zij kon alleen nog door een snelle her senoperatie worden gered, die op IJs land zelf niet kon worden uitgevoerd. Na telefonisch overleg met een Deen se chirurg werd besloten, dat ze ter stond naar Kopenhagen zou worden vervoerd. Er was geen regelrechte verbinding en daarom werd Jona op een brancard in het lijntoestel van de IJslandse luchtvaartmaatschappij Loft- leidir naar Londen gelegd. Van daar uit zou zij met een ander vliegtuig de reis voortzetten. Toen de machine, een DC-6B, echter boven Londen arriveerde hing daar zo'n dikke mist, dat het toestel onmo gelijk kon landen. De gezagvoerder be sloot tenslotte, dat hij naar Schiphol zou uitwyken. Radio-telefjpnisch werd aan de firma Aerotrans, die op dc Amsterdamse luchthaven alle toestellen van de Loil- leidir afhandelt, opgedragen ervoor te zorgen, dat Jona snel naar Kopenha gen zou kunnen doorreizen. Intussen werd het meisje in het vliegtuig zo goed mogelijk verzorgd door haar moeder en de IJslandse arts Björn Ju- liavsson, die haar samen vergezelden. Ze lag in een afgesloten ruimte voor in het toestel. Dertig andere passagier: leefden geheel met mevr. Arnorsdot tir mee. Tot overmaat van ramp verergerd onderweg van Londen naar Schipho de toestand van Jona. die buiten be wustzijn raakte en bijna niet meer koi ademhalen. De stewardess haalde eer zuurstoffles tevoorschijn en assisteerde de dokter, die het meisje de zuurstof toediende. De situatie werd zo precair. dat dc dokter de gezagvoerder liet doorgeven, dat Jona onmiddellijk na aankomst op Schiphol naar een zieken huis in Amsterdam moest worden ge bracht. Daar moest dan een Neder landse chirurg proberen Jona nog te redden. Dat is niet meer gelukt. Wel stond een ambulance van de G.G. en G.D. op Schiphol klaar, waarin de kleine patiënt snel op haar brancard werd binnen gedragen, en wel kreeg zij ter stond een zuurstofmasker voor. 'maar onderweg naar het Wilhelmina-Gast- huis stierf zij. 's Middags keerde de troosteloze moeder met de dokter in dezelfde ma chine terug naar Londen. De stewar dess barstte bij het horen van het slechte nieuws in huilen uit. Het stof felijk overschot van het kleine meisje wordt vandaag met een lijntoestel van Loftleidir naar IJsland teruggebracht. (Advertentie) Dit is de eerste vrijgegeven foto van het Russische ruimtehondje Tsjer- noesjkagemakkelijker gezegd Blackie, welke is gemaakt nadat Blackie geheel volgens plan een tocht door cfe ruimte had gemaakt en daarvan heelhuids was teruggekeerd. passingen via inflatoire prijsstijgingen had vertolkt. Bij de meerderheid der K.V.P. le ven terzake andere opvattingen, con stateerde drs. De Hey. Hij noemde deze zaak zo belangrijk, dat zij op de komende partijraadsvergadering der K.V.P. aan de orde gesteld dient te worden. Drs. De Hey ging bij zijn betoog uit van het feit, dat de revaluatie alleen dan de waardevastheid van de gulden zal bevorderen, indien de kostendaling van de grondstoffen en de lagere gulden- prijzen van geïmporteerde halffabrika ten en eindprodukten volledig in het bin nenlands prijspeil tot uitdrukking ko men. Wanneer industrie en handel ech ter van de gelegenheid gebruik zouden maken om de winstmarges te vergroten (mogelijke prijsverlagingen dus niet realiseren) dan zal dit leiden, zo con stateerde drs. De Hey, tot onaanvaard bare gevolgen voor de inkomensverde ling en tot sociale onrust. De K.N.B. T.B.-secretaris wees in dit verband met name nog op de betekenis van door gegeven prijsverlagingen voor de agra rische sector. De daar te verwachten moeilijkheden met de export zouden er door beperkt kunnen blijven. Drs. De Hey verklaarde niet aan te kunnen nemen, dat de heer Janssen op het punt van prijsverlagingen het stand punt heeft vertolkt van de meerderheid der K.V..P-fractie. Het betoog van de heer Janssen was, oordeelde hij. geheel in de stijl van de V.V.D.'er Van Leeu wen, die „wel lippendienst wil bewijzen aan de zaak waardevast geld, maar een maatregel schuwt, die voor de grote ondernemers en de grote vermogensbe- zitters de weg naar inflatiewinsten af snijdt". De V.V.D. liet echter, zo be toogde drs. De Hey, bij monde van pro fessor Korteweg blijken, dat in haar midden ook andere meningen leven. Waarom heeft de K.V.P.-fractie dit voorbeeld niet gevolgd? Voor een par tij. die in ons land de meest uitgespro ken verdedigster is van bezitsvorming onder de massa is dit een zo belangrij ke zaak. besloot drs. De Hey. dat ze deze maand in Utrecht op de partij raadsvergadering der K.V.P. aan de orde gesteld dient te worden. Peter Sosno, machinist bij de Westduitse koopvaardij, heeft in Hamburg verklaard dat hij gesproken heeft met dr. Joseph Mengele, de beruchte kamparts van Auschwitz, die voor oorlogsmisdrijven ge zocht wordt. Sosna zei. dat hij in Brazilië een on derhoud met Mengele heeft gehad. Men gele woont en werkt onder de naam „dr. Gregoriu" in Corumba, een stadje, dat aan de grens van de Braziliaanse staat Mato Grosso ligt, aldus Sosno. Een 50-jarige Amerikaan, die op pad was gegaan om werk te zoeken, heeft in Los Angeles een zak bank biljetten op straat gevonden en deze naar de politie gebracht zodra hij op de label gelezen had, dat er in die zak 240.000 dollar zat! William Johnsoneen neger, ver telde, dat hij tijdens een wandeling naar het arbeidsbureau de zak mid den op straat had zien liggen. De zak maakte deel uit van een geldtransport dat verzorgd werd door de firma Brinks. Dit bedrijf heeft zich gespecialiseerd op geld- transporten. Uit een van de pantser- wagens van de firma was, door een J om onopgehelderde redenen open- staande deur, de geldzak op straat gevallen.... Van de directeur van de firma Brinks heeft Johnson een betrek- king en een studiebeurs voor zijn J oudste zoon gekregen. J Johnson wordt bewaker bij de J maatschappij tegen een loon van 90 dollar per week. 4

de Stem | 1961 | | pagina 1