Ver. Naties staan in Kongo voor gezagscrisis Opnieuw Russisch ruimteschip Nederland kan meedoen aan project Blue Streak" Leden ballet Nederlands „faux pas Brand in Doetinchem was opzet „Rijnpiraat" Eén Kongolese eis (van de vijf) ingewilligd BEVOORRADING TROEPEN (15.000 MAN) IN GEVAAR Haantje de voorste met commerciële t.v. Zingend naar het zuiden Beweging, doch zinloos GEZAMENLIJK DE RUIMTE IN en nog iets aan boord Hond 35- MIST EISTE WEER DODEN Man met kind verdwenen DAGBLAD VOOR ZEELAND Oude man kwam om het leven Staatssecretaris Veldkamp: Zeer zacht Luchtbrug Blanken wachlen Gratie. De RTC T reilerbemanning dronk te gretig Concurrentie na revaluatie zwaarder Inbreker door twee jongens ingerekend Een maand voor Utrechtse Appie Het liep de spuigaten uit r 101 e JAARGANG No. 23619 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, nir. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koning in en Vaderland VRIJDAG 10 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal f 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bübureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Gisterenavond heeft de 60-jarig P. van H„ na een langdurig verhoor bekend, dat h|j op woensdagmorgen 8 maart het pand Nieuwsta-d 51 in Doetinchem in brand heeft gestoken. Daarbij is dc 75- jarige J. Kinnaer om het leven geko men. Van H. deelde aan de politie mee, dat dinsdagavond in het huis, bewoond door de zwagers R. van H. (hij zelf) en Kin naer, alsmede hun huishoudster, de we duwe G.. een feestje was gevierd, waar bij grote hoeveelheden drank waren ge bruikt. Kort na zes uur is er ruzie ont staan en werd de huishoudster buiten de deur gezet. Van H. is daarop dron ken vertrokken. Tegen de morgen is hij teruggekeerd om zijn daad te volvoeren. Hij verklaarde voorts, dat het niet in zijn bedoeling had gelegen Kinnaer li chamelijk letsel toe te brengen. De po litie zet het onderzoek nog voort. Het gezag van de volkerenorganisatie in Kongo wordt met het uur meer aangetast. In de loop van deze week ontstond er een min of meer openlijk conflict tussen de Ver. Naties en de centrale Kongolese rege ring, die zich haveloos als zij thans is nog steeds als de draagster van de soevereiniteit over Kongo blijft beschouwen. Het conflict is geschapen doordat Kongolese soldaten de VN-detachementen uit de havensteden Matadi en Banana joegen, waarna zij vijf eisen stelden die door de UNO vervuld moesten worden, alvorens de havens zouden worden vrijgegeven. Via Matadi en Banana worden de VN-troepen in Kongo (15.000 man) bevoorraad en het opgeven ervan betekent voor de UNO, dat zij zich gewillig de hakkepezen laat doorsnijden. Na de grimmige besluiten in New- York, dat de UNO-troepen desnoods ge weld zouden gebruiken om de orde in Kongo te herstellen, is nu de beslissing genomen, dat één van de vijf Kongolese eisen het staken van patrouilles door bewapende VN-soldaten in Leopoldstad zal worden ingewilligd. De andere Van één onzer redacteuren) „De reclame speelt als promotiemiddel een belangrijke rol in de concurrentiestrijd. Bovendien verbetert een doeltreffende reclame-activiteit de concurrentiekracht van het Nederlandse bedrijfsleven. Tegen deze achtergrond gezien zou het „onredelijk" zijn als de overheid het bedrijfsleven de weg naar de t.v. zou versperren". Dit was één van de argumenten, waar-te zijn voor de beoordeling van de vraag mee de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. Veldkamp gisteravond in een rede voor-de commerciële club te Gro ningen de bezwaren probeerde te ontze nuwen, welke tegen de onlangs in de t.v.-nota voorgestelde commerciële t.v. van verscheidene kanten zijn ingebracht. Dr. Veldkamp die deze t.v.-nota mede heeft ingediend, was van oordeel, dat de overheid in haar verantwoordelijkheid te kort zou schieten, wanneer met de com merciële t.v. oo de verdere ontwikkeling in het buitenland gewacht zou worden. „Onze welvaart is afhankelijk van onze industriële expansie en export" betoogde de staatssecretaris. Dit dwingt ons „haan tje de voorste" te zijn, ook bij de com merciële t.v. Dr. Veldkamp plaatste zijn pleidooi voor de commerciële t.v. tegen de on derlinge verstrengeldheid van het econo mische en culturele leven. Dit leidde hem tot de conclusie, dat de algemene economische uitgangspunten voor het so ciaal-economisch beleid toeststeen dienen IN LEEUWARDEN is men begonnen met het heien van '2.000 palen voor de hal, die de grootste overdekte veenfarkthal van Europa zal worden. DE MEXICAANSE politie heeft zeven bakkersknechten gearresteerd. Men ver moedt, dat zij rattengift, in poedervorm, hebben aangezien voor meel. Een van hen heeft het bij het meel gevoegd. Tien personen overleden na het eten van (ratten)-brood, meer dan honderd wer den ziek. DE HERTOG van Kent, neef van konin gin Elizabeth, zal 8 juni trouwen. In de kathedraal van het diocees York, waar toe miss Katherine Worsley behoort, de toekomstige hertogin van Kent, zal het huwelijk worden voltrokken. ELIZABETH TAYLOR, de bekende film actrice, die zwaar ziek is. is nu praktisch buiten gevaar. WCROSJILOV. de vroegere president van de Sd^jet-Unie, is bij gelegenheid van zijn 80sT£ x^^aardag, onderscheiden met de orde van Lenin. HET BRITSE ministerie van luchtvaart heeft piloten van luchtvaartmaatschap pijen erop gewezen, dat passagiers in het bezit van draagbare radiotoestelletjes de veiligheid van een vliegtuig in gevaar kunnen brengen. ONDER grote belangstelling is gisteren in Eindhoven het stoffelijk overschot van prof. dr. H.'B. Dorgelo, in leven rector- magnificus van de Eindhovense T.H., ter aarde besteld. Weersverwachting van het K.N.M.I. f Xai?^Y?n(^' °P8emaakt gisteren- avond 23.lo uur: In de ochtend hier en daar mist, overigens zonnig en zeer zacht weer. Overwegend zwakke wind uit zuide- lijke richtingen. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Lichte bewolking met nog steeds mooi weer. Plaatselijk echter mist. I Maximumtemperaturen van 13 tot l 18 graden. J Vandaag: zon onder 18.35 uur. j Morgen: zon op 7.05 uur. Maan op 3.22 uur. of reclame in de t.v. toegelaten dient te worden met dien verstande, dat het cul turele aspect gewaarborgd dient te zijn. Dit laatste is het geval, oordeelde de staatssecretaris. De voorgestelde commer ciële t.v. is daartoe met voldoende waar borgen omkleed. eisen, die inhielden dat de Kongolezen al het doen en laten van de VN onder hun controle kregen, legde de UNO naast zich neer. Op het ogenblik ligt er een troepen- schip voor de mond van de Kongo-rivier doelloos te wachten op nader nieuws. De komende drie weken worden nog 33 schepen met. troepen en voorraden ver wacht. De zo noodzakelijke versterking van mankracht zal op zich laten wachten tot de VN hun luchtvloot gereed hebben voor het maken van een luchtbrug naar India, dat 4700 soldaten heeft beloofd. De afgelopen dagen werden enkele hon derden Tunesische soldaten aangevoerd. Zij konden ongehinderd uit het vliegtuig stappen. De Kongolezen zagen (nog) af van de controle op de machines, alhoe wel het toezicht op binnenkomende en vertrekkende vliegtuigen van de UNO één der vijf Kongolese eisen was. Uit Leopoldstad vertrokken, even eens ongehinderd, zes vliegtuigen naar Kindoe in de provincie Kivoe, waar 300 blanken vertoeven, die be scherming bij het UNO-detachement hebben gezocht. De Loemoemba-ge zinde bonzen van Kivoe willen de blan ken niet laten vertrekken omdat zij hun hulp en kennis niet kunnen ontberen. Ook hier dreigt een machts conflict tussen Kongolezen en UNO instanties. Uit de provincie Omari werden intus sen berichten ontvangen, dat de regering er nog niet in geslaagd is orde en rust te herstellen. Er worden regelmatig benden plunderende soldaten gezien. Er zijn ook onderlinge stamoorlogen aan de gang. Een in het duister levende figuur is, sinds gisteren, Antoine Gizenga, de sterk Locmoembagezinde vice-premier van de centrale regering. Er gaan ge ruchten als zou Gizenga door een mili taire groep onder leiding van de opper bevelhebber, Loendoela, zyn afgezet. De nieuwe machthebbers zouden bereid zijn om met president Kasavoeboe samen te werken. Het is in dit verband opmerkelijk dat Gizenga kort voor zijn vermeende af zetting, met groot vertoon eveneens pre sident Kasavoeboe erkende en zichzelf meteen tot wettige premier van Kongo uitriep. Nog veelzeggender is het, dat Gizenga gratie heeft verleend aan Mi- roehoe. de gewezen president van Ki voe, die hij op le kerstdag zelf had la ten arresteren. Nog negen anderen, die Gizenga niet 'goed gezind waren, zijn weer op vrije voeten. Zoals bekend heeft Gizenga geweigerd om deel te nemen aan de Kongolese ronde-tafelconferentie, die door Tsjom- be van Katanga op Madagascar is be legd. Het is niet uitgesloten dat de zoveel ste nieuwe figuur van het Kongolese po litieke toneel, Loendoela, als nieuwbak ken „sterke man" de centrale regering in Tananarive zal vertegenwoordigen. De Kongolese leiders hebben op hun RTC een verzoek aan de UNO gedaan om geen nieuw initiatief te nemen, zo lang het resultaat van de conferentie niet bekend is. Na een vergadering welke negen uur duurde, die onderbroken was geweest door verscheidene schreeuworkarien, heeft de „Kongolese topconferentie" in beginsel besloten de onafhankelijkheid de facto en de jure van in Kongo be staande staten te erkennen, en de uit roeping van nieuwe staten toe te staan. Ook werd een verklaring opgesteld wel ke een dringende waarschuwing aan de regering van Ghana en president Nkroe- ma's ultra-linkse gedachtengang zijn af in Kongolese kwesties. Voor Kongo geldt dat het explosieve karakter van de huidige situatie voor lopig gehandhaafd zal blijven. Wanneer de UNO, zoals zij beloofd heeft, gaat te rugslaan, kan een catastrofe het gevolg zijn. Blijft zy besluiteloos, terwijl rond om de chaos woedt, dan is Kongo letter lijk opnieuw aan zichzelf overgeleverd, hetgeen misschien het ergste is dat dit land van stammenhaat kan overkomen. Bijna de gehele bemanning van de motortreiler „Rotterdam 53 Dirkje" van de rederij Piscator te IJmuiden is door de directie ontslagen. De bemanning is ontslagen wegens gebleken misbruik van alcoholhoudende dranken aan boord van de „Dirkje" tijdens de laatste twee rei zen. De dekbemanning was soms niet in staat haar taak naar behoren waar te nemen. De ontslagen opvarenden heb-; ben de hulp ingeroepen van hun vakbon den. De Jaarbeurs (Van één onzer redacteuren) Bij de aanvang van hun beursevene- m enten zien Frankfort en Utrecht zich plotseling geconfronteerd met een op waardering van de munteenheid, welke beslist niet te hunnen behoeve is ge schied, aldus de voorzitter van de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs, dr. G. van der Wal. De op zichzelf niet grote herwaarde ring van de gulden heeft een sterk ef fect op de netto-winst der in Utrecht afgesloten transacties. Aangezien Neder land een grondstofarm land is, kan ge steld worden dat de opwaardering van 4.74 pet. de nationale concurrentie kracht met 2 tot 3 pet. doet verminde ren, omdat zij slechts over de toegevoeg de waarde behoeft te wovden berekend. Men mag wel aannemen, dat er van enige vermindering van de uitvoer en enige toename van de invoer sprake zal zijn. Protest Uit Brussel wordt gemeld, dat de re geringen van België en Luxemburg in Den Haag hebben geprotesteerd tegen, wat genoemd wordt, „schending van het Benelux-verdrag", doordat de Benelux- partners niet waren ingelicht over de voorgenomen herwaardering van de gul den. Minister Van Houtte (Financiën) heeft echter wel begrip voor de omstan digheden welke tot het besluit leidden, getoond. Een 21-jarige, waarschijnlijk geeste lijk gestoorde jongeman, heeft in Mann heim een toeristenschip, de „Europa", gekaapt en is daarmee de Rijn afgeva ren. De „Europa", 391 ton en het modern ste toeristenschip dat op de Rijn vaart, beschadigde een aanlegsteiger en een pontonbrug van de Bundeswehr bij Bruehl en botste tegen de voor anker liggende ..Walcheren" uit Rotterdam. De jongeman was aan boord van het schip geklommen toen de bemanning aan land was en heeft zelf de trossen losgemaakt. De schade die hij heeft aan gericht, valt nog niet bij benadering te schatten, In de Sovjet-Unie is een ruimte schip gelanceerd met aan boord een hond „Tsjernoesjka" Zwart' je geheten, alsmede „experimen tele dieren en andere biologische subjecten". Dit 4700 kilo wegende gevaarte is na zijn satellietreis te ruggebracht naar de aarde. De landing heeft gisteren plaats gehad in het gewenste doelgebied. De hond had de reis goed doorstaan. Het ruimteschip had ook een tele visiezender aan boord. Het belangrijkste doel van de vlucht was de constructie van het ruimteschip verder te verbeteren, met het oogmerk de noodzakelijke voorwaarden te scheppen voor een bemande ruimtereis. De proef heeft belangrijke resultaten opgeleverd, aldus een bekendmaking van het Russi sche persbureau „Tass". Dit persbureau berichtte wel, dat de nieuwe satelliet rond de aarde was ge gaan, doch niet hoeveel maal. Wel werd gezegd, dat de satelliet daalde op de zelfde dag dat hij afgeschoten was, in een tevoren berekend gebied. In de Verenigde Staten wordt de ge slaagde proef gezien als een aanwijzing dat de Sovjet-Unie binnenkort een eerste bemande ruimtereis kan laten maken. De lancering was de tweede ruimtereis Dit charmante viertal zal de Scandina vische landen vertegenwoordigen op het Europese Songfestival in Cannes. Wij zien, van links naar rechts: Laila Kimmunen (Finland), Nora Brockstedt (Noorwegen), LUI Babs (Zweden) en Dario Compeotto (Denemarken). Twee Haagse jongens van 16 en 18 jaar hebben een inbreker aan de poli tie kunnen uitleveren, nadat zij hem met veel tact naar een ijssalon hadden meegelokt. De jongens zagen de man met enkele postzakken uit een raam van een kantoor klimmen. Zij maakten een praatje met de man, die eerst erg on vriendelijk deed, maar al spoedig bij draaide. De jongens bemerkten dat de man dronken was en met een zoet lijntje kregen zij hem in de ijssalon, waar zij snel de politie belden. (Advertentie) IMIiKIIJM. •n met de minste moeite schildert U met tót- verf ven Brede verkeer en waterstaat bestaat grote be langstelling voor „Blue Streak Staats secretaris E. G. Strijkel stond zelf aan het hoofd van de Nederlandse delegatie in Straatsburg. Hij is ook voorstander van Nederlandse deelneming in een nog op te richten Europese ruimtevaartor ganisatie, waartoe in november j.l. te Genève besloten werd. Het Blue Streak project wil men overigens niet afhan kelijk stellen van de oprichting van de ze laatstgenoemde organisatie. (Van onze parlemcntairde redactie) Als het kabinet toestemt maar dat is nog lang niet zeker zal Nederland binnenkort een der twaalf deelnemers worden aan een West-Europees ruimteproject gericht op de vervaardiging van een draagraket met satelliet. Om mee te kunnen doen zal Neder land 20 miljoen gulden op tafel moeten brengen. Het doel van dit „Blue-Streak" geheten project is het vergaren van voor de tele communicatie en de meteorologie en mogelijk ook voor de industrie belangrijke gegevens. Nederland heeft nog niet definitief tot deelname aan het project besloten. Ons land was wei vertegenwoordigd op de laatstgehouden ruimtevaartconferentie in Straatsburg, waar over dit project uitvoerig is gesproken. Engeland is de grootste betaler aan dit in totaal 700 miljoen gulden kosten de project. Engeland is de vader van dit aanvankelijk voor militair gebruik Nogal koel bestemde (maar als zodanig mislukte) raketplan. Van de zijde van het ministerie van Is „Verkeer en Waterstaat" dus nogal enthousiast, veel gematigder schijnt de houding van het ministerie van Écono mische Zaken en wat belangrijker is van Buitenlandse Zaken te zijn. In Straatsburg werd destijds besloten dat alle betrokken regeringen omstreeks half maart over hun deelneming een definitieve beslissing zouden nemen. Naar wy echter van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver nemen, is minister Luns niet van zins deze zaak nog deze maand aan het ka binet voor te leggen hetgeen dus in druist tegen de gemaakte afspraken. Gezien de belangrijkheid van het project en de voor Nederland relatief geringe: kosten van deelneming, zou men het in industriële kringen betreuren wanneer door een te lang durende weifelachtige houding ons land buiten het Blue- Streak-project zou blijven. welke volgens plan op de aarde eindig de. Het was tevens de zesde maal, dat een hond een ruimtereis maakte. Sir Bernard Lovell, de directeur van de radiotelescoop van Jodrell Bank ver klaarde, dat de Russen kennelijk in het laatste stadium van hun voorbereiding ener bemande ruimtereis zijn. „Weinig deskundigen zullen verbaasd zijn als zij horen, dat de Russen in hun ruimteschip van donderdag (gisteren dus) een man hebben laten meereizen", merkte dr. Lo vell op. De V-2 Een van de „allereerste raketmensen" de uitvinder van de V-2 Rudolf v. Nebel heeft de rechtbank van Muenchen gis teren verzocht hem een pensioen van 630 mark per maand en een schadever goeding van 60.000 mark als slachtoffer van de Nazi's toe te kennen. Von Nebel heeft verklaard, dat het Duitse leger in 1937 zijn patenten op de V-2 kocht en hem verbood verder aan het project te werken. Hij werd gearres teerd, omdat men hem ervan verdacht, een jood te zijn. Dr. Werner von Braun, die thans in de Verenigde Staten werkt, heeft de recht bank geschreven, dat zijn vroegere chef wegens diens „historische verdiensten" een pensioen dient te ontvangen, dat hem „tenminste een nederig bestaan op zijn levensavond moet verzekeren". Het gerechtshof in Amsterdam heeft gistermorgen ae 32-jarige timmerman A. G. B. uit de hoofdstad, bijgenaamd „Utrechtse Appie", conform de cis en het rechtbankvonnis wegens mishandeling tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De verdachte had in de zomer van 1960 de Italiaanse Dlmregisseur Luciano Em mer in het water van de Oude Zijds Ach terburgwal gegooid. In het stedelijk museum te Amsterdam wordt een tentoonstelling onder de ti tel Bewogen bewegingingericht. De Zweedse kunstenaar Per Olof Ultvedt werkt aan een creatie die hij „Hout" zal noemen. Het vreemde van de ex positie is, dat alle kunstwerken (of moet men zeggen: toestellen) bewegen zonder zin. Ook gisteren bleef de mist over Ne derland hangen, met alle catastrofale of vervelende gevolgen van dien. In Nieuwleusen (Fr.) werd bij het overste ken van een onbewaakte overweg een tractorbestuurder gedood toen de trein zijn voertuig greep. Een zoon van het slachtoffer werd zwaar gewond. In Beemster (N.H.) werd een jonge man bij het oversteken van de weg door een bestelauto overreden. Hij bezweek later aan zijn verwondingen. Pas gisterenmiddag konden er van Schiphol, dat veertig uren lang „dicht" gezeten had. weer vliegtuigen opstijgen. Ook de gestremde veren en dc scheep vaart op de binnenwateren kwamen weer op gang toen de zon zich deed gel den en de nevel optrok. De politie kijkt uit naar de 35-jarige Amsterdamse verhuizer A. C. J. Ach- tien, die sinds 6 maart met zijn vijf jarige dochter Lydia op pad is. nadat hij in overspannen toestand zijn huis was ontvlucht. Het tweetal is weggere den in een bestelauto, merk „Tempo", met een rode laadbak en een kap van zeildoek. Het kenteken is SS 95-76. Men vreest voor een ongeluk. De man is blond. 1.80 m lang en hij draagt een grijs windjack. Het kind is circa 1.20 m lang. Het draagt een blauw jasje met capuchon, grijze maillot. Het heeft een litteken aan de rechterslaap. Wie bijzonderheden omtrent dit twee tal kan melden wordt verzocht met spoed de politie te waarschuwen. Het onderzoek over de gedragingen van een aantal leden van het Nederlands Ballet en vrienden en familieleden van deze artiesten, is thans afgesloten. Twaalf balletdansers en -danseressen worden verdacht van een groot aantal winkeldiefstallen. Deze affaire begon op 23 januari te rollen, toen twee danseressen van het ballet werden aangehouden wegens dief stal van een bontmuts uit een Haags modemagazijn. De meisjes bekenden dat zij in de af gelopen zes maanden tal van winkel diefstallen hadden gepleegd. Al spoedig hadden collega's gemerkt hoe goedkoop en gemakkelijk men op deze wijze in zijn levensonderhoud kon voorzien. Er waren er die alles stalen waar hun oog op viel en veelvuldig stal men voor elkaar. Er had zich zelfs een bepaald jargon ontwikkeld; op roof uit gaan was „regelen"; gestolen goed heette „van tante gekregen", enz. Tot in Groningen, Leeuwarden en Heerlen toe werden diefstallen gepleegd. De meisjes werden zelfs zo brutaal, dat het in een Haags warenhuis is voorgekomen, dat zij een beauty-case eenvoudig wegnamen onder de ogen van de winkeljuffrouw. Ze zeiden te gen haar: „Juffrouw ik neem hem zo maar mee". Buitengekomen ontdekten de meisjes dat er geen sleuteltje bij de case was, waarop één van hen naar binnenging en nog een sleuteltje stal. De totale waarde van hetgeen in de afgelopen twee weken door de politie is opgespoord bedraagt zeker vijfdui zend gulden.

de Stem | 1961 | | pagina 1