NGV af Kernwapens in Volkel vormen geen gevaar Zijlstra: discipline is nu eerste gebod fleXa Mistdoden, gewonden ontwricht verkeer en Verdrag met Rome prevaleert boven de eigen grondwet Iter Minister Visser stelt Kamer Explosie bij ongeluk een onmogelijkheid TV-station in de lucht TOT DE LAA TSTE CENT Parijs geeft SOMMIGE PRIJZEN 5 PROCENT OMLAAG Ruimtevaart in één hand Pond sterling houdt stand ..Derde man" in /aak Peugeot? vrijetijdsverf kwaliteitsverf Triest record voor Schiphol Vt'iHf-l DAGBLAD VOOR ZEELAND ZUID-AFRIKA NIET UIT GEMENEBEST? Revaluatiedebat in Kamer Belastingdruk straks minder Luchtmacht heeft monopolie gekregen De hertog van Kent verloofd Weer nazi-beul in de kluisters Na de herwaardering Oude man in brandend huis vergeten Opklaringen llll"1"«WH llllllllllllHIlllllllllll! Slachtoffers op onbewaakte Snelle opa brak record m =3£ merkleverancierj Let op do winkels met dit raambiljet. If t -ÜOi ?W V V lemde Braziel \aziel shag. 101e JAARGANG No. 23618 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Hedactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Hies, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DONDERDAG 9 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) „De opslag van atoomwapens in ons land brengt geen grotere geva ren met zich dan de opslag van normale conventionele munitie". Met deze uitspraak probeerde minister Visser gisteravond bij de begrotings behandeling van Defensie de onrust weg te nemen, die de opslag van Amerikaanse atoomwapens (bij het vliegveld Volkel en elders in ons land) hier en daar heeft teweeggebracht. Minister Visser argumenteerde zijn verklaring met een technische uiteenzetting over de uitvoerige veiligheidsmaatregelen welke bij de opslag van de kernwapens worden getroffen. Op grond daarvan kan gezegd worden, aldus ir. Visser, dat een nucleaire ont ploffing in een depot eigenlijk onmogelijk is. Zo is het bij proeven in Nevada (Ame rika) niet mogelijk gebleken een kern wapen „per ongeluk" tot ontploffing te brengen Een zelfde ervaring is opge daan bij een twintigtal werkelijke on gelukken, die zich aan deze kant van het ijzeren gordijn met kernwapens heb ben voorgedaan. In geen van die geval len leidde een ongeluk tot een kern explosie. Kernwapens komen namelijk pas dan tot ontploffing als de elektri sche ontsteking wordt ingeschakeld. De ze ontsteking wordt echter in de opslag plaatsen uit de kernwapens verwijderd. „Het gaat niet aan, dat de Amerika nen hun wapenhulp abrupt beëindigen", verklaarde minister Visser gisteren avond verder. De stelling van vice-ad- miraal (b.d.) Moorman (K.V.P.), dat Nederland zijn defensie-inspanning niet op de huidige voet zal kunnen voortzet ten als de Amerikaanse wapenhulp in belangrijke mate zou verminderen, zei ir. Visser te kunnen ..navoelen". De mi nister doeldé met de Kamer op de te leurstellende ervaring, die met de Star- fighters is opgedaan. Nederland krijgt slechts 25 van de 118 Starfighters, waar op ir. Visser vast gerekend had. Minister Visser erkende dat hij zich met de „Starfighters" verrekend heeft. De oorzaak van die vergissing? Uit de verklaring van dc minister bleek, dat hij zich tevoren niet voldoende op de hoogte heeft gesteld van de procedure, welke bij dc Amerikaanse hulpverlening gevolgd wordt. ,,fk zal in de toekomst proberen meer zekerheid te krygcn'L Erg onder de indruk van het Star- fighter-drama scheen minister Visser niet te zijn. Ook over de vele andere problemen, waarmee defensie is opge-| scheept, fladderde hij als een onbezorgd vlindertje heen. De politieke leiding van het departement? Samenwerking laatl ziel; niet codificeren", vond ir. Visser.' „Maar we moeten toch weten wie waar voor verantwoordelijk is?", zei men in de Kamer. „Als ik moet heengaan. ver-| dwijnen de staatssecretarissen en als een staatssecretaris aftreedt ga ik ook heen",| verklaarde ir. Visser. „Uw voorganger minister Staf, hield er (bij de affaire-Kranenburg) een an der standpunt op na", herinnerde de! heer Koersen (K.V.P.). „Ik hoef niet precies te handelen als mijn voorgan ger", vond de minister. „Als u maai de hand houdt aan de Grondwet", merk te de Kamer op. Minister Visser vertelde de Kamer dat er nu een regelmatig overleg' plaatsvindt met België over militaire zaken. Voor dc NAVO-,.brandweer". parate mobiele eenheden, die gesta tioneerd worden op zwakke plekken in de Westerse verdedigingslinie om een begin van agressie direct de kop in te drukken zijn geen Nederlandse troe pen gevraagd. De koninklijke lucht macht is echter wel bij deze NAVO- „brandweer" ingedeeld. De kritiek van socialistische zijde op de huns inziens te omvangrijke verde diging van Nieuw-Guinea deed ir. Vis ser af met de opmerking, dat Nederland op alles voorbereid moet zijn. De volgen de week wordt dit tot dusverre hoogst onbevredigende defensiedebat voortge zet. Zoals de zaken nu staan, kan men tot de conclusie komen dat Zuid-Afrika lid van het Britse gemenebest zal blijven, nadat het op 31 mei een republiek ge worden is. Dit is gisterenavond in krin gen rond de conferentie van gemene bestpremiers meegedeeld. In de laatste paar dagen heeft de me ning, dat het apartheidsvraagstuk en de kwestie van het lidmaatschap niet aan elkaar gekoppeld moeten worden, steeds meer veld gewonnen. De kwestie van het lidmaatschap van Zuid-Afrika zal a.s. dinsdag door de ge menebestpremiers besproken worden. Prof. Zylstra (Financiën) heeft gis teren bij de beantwoording van het sper vuur van vragen, dat de regeringsver klaring over de devaluatie in de Twee de Kamer had doen losbranden, duide lijk laten merken, naast de ontspannings voordelen ook de schaduwzijde van de opwaardering te zien. „Meer dan ooit zijn nu discipline en strakheid in het beleid noodzakelijk", zei hij. Minister De Pous (Economische Za ken) daarentegen, die (naar verluidt) aanvankelijk weinig voor devaluatie heeft gevoeld, scheen met de ijver van een bekeerling voornamelijk voordelen te zien. Met iets van bazuin geschal in zijn stem voorspelde hij. dat de revaluatie onze economische positie internationaal zal versterken en natio naal geldontwaarding zal helpen tegen gaan. De belangrijkste mededelingen, welke van regeringszijde bij het revaluatie debat werden gedaan, kunnen als volgt kort worden samengevat: 1. De lonen zullen voortaan precies bin nen de grenzen moeten blijven, wel ke de nationale productiviteitsont wikkeling trekt. Dit geldt ook voor de arbeidstijdverkorting. 2. Prijsverlagingen als compensatie voor deze afremming zijn niet onmogelijk maar niet zeker. 3. De export krijgt het moeilijk. Waai de slagen vallen zullen ze ook ge ïncasseerd moeten worden. Prof. Zijl stra verklaarde, dat de regering op dit moment niet bereid is maatrege len „voor welke bedrijfstak ook" te nemen. "Wjtve- v -v (Van onze parlementaire redacteur) ,,Ik zal er voor zorgen, dat prijs verlagingen, mogelijk geworden doordat de revaluatie de import goedkoper maakt, tot de laoiste cent aan de consument worden doorgegeven". Met deze „Pause lijke" uitspraak, die als iedere pauselijkeuitspraak ernstig ge nomen moet worden, onder- streevte minister De Pous giste ren 'in de Tweede Kamer zijn verzekering dat hij een zo actief mogelijk prijsbeleid zal voeren. Tegenover een straf loonbeleid moet een beleid staan dat infla toire winsten voorkomt, consta teerde de bewindsman. De Amerikaanse minister van Defensie McNamara, heeft bepaald, dat de Ame rikaanse luchtmacht de gehele verant woordelijkheid gaat dragen voor alles wat de V. S. ondernemen op het gebied van de militaire toepassing van de ruim tevaart. De beslissing van de minister heeft in kringen van vloot en leger gro te opschudding verwerkt. Ten behoeve van de militaire ruimte vaart zal Amerika een bedrag van 350 miljoen dollar uitgeven. De luchtmacht wordt de voor de toekomst belangrijkste tak van de Amerikaanse strijdkrachten. Kleurige edelman Dc hertog van Kent, (25) en achtste in de lijn van opvolging voor de Engel se troon, heeft zich verloofd met de 28- jarige Katherina Lucy Mary Worsley, de enige dochter van Sir William en Lady Worsley. De nertog is een neef van ko ningin Elizabeth. De koningin heeft met genoegen haar toestemming voor de ver loving gegeven. De hertog van Kent geldt in Engeland als een kleurrijke figuur. Hij is fervent liefhebber, alsmede amateur-beoefenaar van de jazz, bestuurt graag zeer snelle auto's (en heeft al verscheidene ver keersongelukken achter de rug) en heeft, naar men weet te vertellen, door zijn soms al te vurige escapades verscheide ne malen de wrevel van het Britse hof opgewekt. door W. VAN DER STEEN I 'merhKlhttmlkenrjk! veenspi/it slupmlk! ~imÊ si m -V i DE AMERIKAANSE atoomonderzeeboot „Patrick Henry is gisteren de rivier de Clyde opgevaren,'naar het Schotse Holy Loch, waar zich aj het onderzeebootmoe derschip Proteus" en het bevoorradings schip „Betelgeuse" bevinden. TE ALPHEN AAN DE RIJN werd sinds eergisteren een jongetje van vijl jaar vermist, Andre van Zomeren. Het bange vermoeden, dal hij spelenderwijs te wa ter was geraaxt. werd gisteren bewaar heid: zijn stoffelijk overschot werd in dc Rijn gevonden. Ir. MARIS, directeur-generaal van dc Rijkswaterstaat heeft gisteren een gedeel te van Rijksweg 12, tussen Arnhem en Zevenaar, officieel in gebruik gesteld. TROEPEN van ae Westduitse Bundeswehr zullen in maart, april en mei in Frank rijk oefeningen houden. ELIZABETH TAYLOR., de filmactrice, die zwaar ziek is, heeft gisteren een ver sterkend middel gekregen, dat speciaal per vliegtuig uit de V.S. naar Londen was gezonden. Haar toestand vertoont „enige verbetering". AMERIKAANS commandant in West- üerlijn is generaal-majopr Albert Wat son geworden. Hij volgt Ralph Osborne VIJF MENSEN zijn gisteren omgekomen toen een ziekenauto die op weg was van East Shropshire naar Shrewsbury, in brand raakte. 4. De betalingsbalans loopt door de re valuatie met f 170 miljoen terug. Over de schade voor de schatkist krijgt de Kamer een nota. De Kamer zelf kwam niet aan een duidelijke conclusie toe. Op de oppositie na zag men af van replieken. „We kun nen wel wachten op de toegezegde no ta", vond kamervoorzitter Kortenhorst. Eerder had hij aangekondigd dat er van daag, in verband met de begrafenis van ds. Zandt, niet vergaderd zal worden. Dat de Kamer zich door dit tijdnood element liet beïnvloeden was jammer. Vele punten in de uiteenzetting van de twee ministers hadden nadere ophelde ring verdiend. Prof. Korteweg (V.V.D.) verwachtte dat de aangekondigde belastingverla ging van 500 miljoen gulden nu niet meer op moeilijkheden zal stuiten. Prof. Zijlstra liet zich echter niet tot een uitspraak verleiden. „Afwachten", zei hij, ..of de revaluatie de beoogde ontspanning brengt". In tegenstelling tot de (op dit punt verdeelde?) K.V.P.-fractie werd door de oppositie krachtig gepleit voor een ac tief prijsbeleid. De Hamburgse politie heeft gisteren de 52-jarige Willi Düsenschoen gearresteerd, een voormalig officier van de SS die com mandant is geweest van het concentratie kamp Fühlsbüttel en verdacht wordt van de moord op twee gevangenen. Düsen schoen woonde reeds geruime tijd in Hamburg. Dit vliegtuig met het op een zwaard lijkende uitsteeksel is het eerste per manente, vliegende TV-station ter we reld. Het wordt gebruikt voor de schooltelevisie-uitzendingen in Ame rika en het bereikt vijf miljoen paar kinderogen. Er vliegt acht ton appara tuur mee. Het blijkt, dat enige grootwin kelbedrijven in de levensmiddelen sector de prijzen voor sommige ar tikelen op het ogenblik reeds ver lagen, vooruitlopend op bet effect, dat de herwaardering van de gul den voor de import uit bepaalde landen zal hebben. Eén der bedrij ven heeft voor een groot aantal im portartikelen de prijzen met de vol le 5 procent verlaagd. Deze maat regel geldt ook voor de reeds in magazijnen en winkels aanwezige voorraden. Een ander bedrijf heeft op voorhand een aantal prijzen van geïmporteerde artikelen met 5 procent verlaagd. An dere grootwinkelbedrijven zullen waar schijnlijk spoedig volgen. In de Westduitse Bondsdag heeft dr. Adenauer verklaard, dat een der voor naamste redenen voor het besluit van zijn regering over te gaan tot herwaar dering van de mark was, het tegengaan van de groei der Westduitse goud- en deviezenreserves, welke in andere lan den „begeerte* naar de Westduitse rijk dom" deed ontstaan. Adenauer wees er echter op, dat deze reserves, hoewel zij ogenschijnlijk zeer groot zijn, niet het echte bewijs zijn van de Duitse rijkdom. Frankrijk cn Engeland zijn veel rijker dan West-Duitsland, nog afgezien van de Verenigde Staten. Geldvlucht De Britse minister van Financiën heeft ontkend dat het pond sterling zal deva lueren als gevolg van de herwaardering van de Duitse mark en de gulden. De Ned. Antillen hebben de koers van hun gulden ten opzichte van de dollar met l'i cent verhoogd en ten opzichte van de Nederlandse gulden met hetzelf de bedrag verlaagd. Dollars en ponden stonden in de geldhandel op de grote beurzen in de wereld gisteren flauw genoteerd. Er is een grote geldvlucht naar Zwitser land, dat zijn dollarontvangsten in goud uit Amerika omzet, gesignaleerd. De Parijse dameskapper Jean Simon heeft zijn voorjaarskapsels gepresen teerd. Links „Duchesse de Bretagne", Rechts „Fanfan". In de vroege ochtenduren is gisteren bij een uitslaande brand in de Nieuwstad te Doetinchem de 75-jarige J. Kinnaer om het leven gekomen. Het huis werd be woond door di ie zwagers en hun huis houdster. Twee van de mannen en de vrouw hadden de avond tevoren een feestje gehad. Eén van hen was niet thuis. De hoofdbewoner en zijn huishoud ster zijn er in geslaagd het brandende huis te verlaten. Toen de brandweer en de politie al vertrokken waren, herin nerden zij zich, dat nog iemand tot het gezelschap behoord had. Bij onderzoek werden de verdoolde resten van deze man gevonden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Interpol heeft de Westduitse politie verzocht te zoeken naar een „derde man" die mogelijk betrokken was bij de ont voeringszaak-Peugeot. In persberichten uit Frankrijk >s gezegd, dat een bendelid zich in Duitsland bevond, mogelijk in Düsseldorf of Frankfort en omgeving. Advertentie) J Weersverwachting van het K.N M I tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Aanvankelijk mist, in dc loop van de dag plaatselijk opklaringen. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke wind. Vandaag: zon onder 18.33 uur. Morgen: zon op 7.07 uur. Maan op 2.10 uur, onder 11.2f uur. Graüw-grijs, ondoordringbaar, hing de mist gisteren boven ons land. In de ochtenduren boekte Schiphol met slechts 25 meter zicht op de landingsbaan (ondanks de sterke verlichting) een record voor deze winter. Maar niet alleen op onze nationale luchthaven was het verkeer, behoudens enkele vertrekkende vliegtuigen in de middaguren, onmo gelijk, ook elders waren de moeilijkheden welhaast onoverkomelijk. Trieste cijfers illustreren dit: vijf dodelijke ongelukken in ons land, diverse gewonden, en in Duitsland 66 gewonden Met uitzondering van het uiterste noorden en het zuidpuntje van ons land had men overal elders met mist te kampen. Drie mensen, door de dichte mist misleid, schoten er het leven by in op onbewaakte overwegen. Op een onbewaakte te Vught werd de 32-jarige melkrijder F. van den Ak ker uit Esch door de sneltrein Eind hoven - Amsterdam gegrepen. Hij be stuurde een lane bouwtractor met aan hangwagen. De man. gehuwd en vader van drie kinderen, was op slag dood. Van de trekker, die totaal vernield werd, werden tot op een kilometer in de omtrek stukken gevonden. De trein werd zo beschadigd, dat een gedeelte terug naar Boxtel moest rijden. Tussen Hengelo en Oldenzaal reed een personentrein op een landbouw- tractor: de bestuurder van de land- bouwtractor, 30 jaar oud, verloor het leven, een naast hem zittende collega werd zeer ernstig gewond. In de buurt van Meppel werd een melkventer, 36 jaar en vader van drie kinderen, met zijn oplegger door een sneltrein gegrepen en op slag gedood. Andere ongelukken Andere dodelijke ongelukken: in de buurt van Ruurlo werd een 73-jarige met zijn rijwiel aan de hand, bij het oversteken van een drukke weg in de mist niet tijdig opgemerkt. De grijs aard verloor het leven. Bij Veenen- daal slipte een 37-jarige ambtenaar met zijn motor. Een achteropkomende vrachtauto kon hem niet meer ont wijken. Het slachtoffer gehuwd en vier kinderen was op slag dood. Vier auto's reden daarna op de vrachtauto: slechts materiële schade. Tussen Kesten en Nijmegen reed een personenauto door de bomen van een met knipperlichten beveiligde overweg. De bestuurder kreeg een shock en de auto werd onherstelbaar beschadigd. Een Rotterdamse agent nam een botsing tussen twee auto's op. De chauffeur van een derde wagen rea geerde te laat en de politieman raak te tussen twee auto's bekneld. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Vertraging Na drie botsingen in uiterst dichte mist raakte het snelverkeer over de rijksweg Maastricht - Roermond uren lang gestremd. Daar ontstond alleen materiële schade. In Hengelo strand den honderden reizigers. Toen alle ho tels bezet waren, verleende de politie in de cellen van het bureau verder on derdak. onder meer aan twee Denen en vier Duitsers. Enkelen overnacht ten in hun auto op straat. In Duitsland In West-Duitsland gebeurden de grootste ongelukken op de autosnel weg in het Ruhrgebied, waar 21 auto's zwaar beschadigd werden en 28 men sen gewond raakten, en in Oberhausen, waar een tram tegen een lange ry stilstaande auto's botste. Hierbij wer den niet minder dan 24 mensen ge wond. Iri diezelfde omgeving deden zich nog een dertigtal ongelukken voor, waardoor het totaal aantal gewonden steeg tot 66. (Van onze verslaggever) Prof. mr. W. van Wijmcn uit Bre da heeft in de zaak van het pro cessie-verbod te Gecrtruidciibcrg, die twee weken geleden zoals wij toen uitvoerig hebben gemeld heeft gediend voor het Ge rechtshof te Arnhem, het gelijk aan zijn zijde gekregen. Het belangrijk ste facet in deze zaak was onge twijfeld het feit, dat prof. Van Wijmen strijd zag tussen de artike len van het Verdrag van Rome cn onze eigen grondwet. Bij uitspraak heeft het Gerechtshof te Arnhem gesteld, dat „ten aanzien van dc strafbaarheid het bepaalde bij ar tikel 184, 2e lid, van dc grondwet buiten toepassing moet blijven i. v.m. de bepaling van artikel 9, 2c lid, van het Verdrag van Rome''. (Art. 184 van de Grondwet luidt: Alle openbare godsdienstoefening binnen gebouwen en besloten plaat sen wordt toegelatenbehoudens de nodige maatregelen ter verzekering van de openbare orde en rust. Onder dezelfde bepaling blijft de openbare godsdienstoefening buiten de gebou wen en openbare plaatsen geoorloofd waar zij thans naar zoetten en regle menten is toegelaten. Art. 9 van de Conventie van Rome laat overal vol ledige vrijheid van godsdienstbelijde nis toe. Prof. Van Wijmen had in zijn pleitrede gesteld, dat dit. artikel als „self executing" zelfwerkend te beschouwen was). Bij dit zeer principiële vonnis waar van, naar men in juridische kringen ver wacht, het Openbaar Ministerie in cas satie zal gaan raakt de zaak waar het, om ging. enigszins op de achtergrond: overtreding van het processieverbod te Geertruidenberg. De Hoge Raad had, na de vrijspraak in hoger beroep door het Bossche Hof, deze zaak terugverwezen naar het Hof te Arnhem. De procureur-generaal bij dit Hof vroeg twee weken geleden de vrijsprekende vonnissen van de Bredase rechtbank en het Gerechtshof in Den Bosch te bevestigen. In tegenstelling met de rechtbank te Breda en het requisitoir van de procu reur-generaal te Arnhem, achtte het Hof te Arnhem het Openbaar Ministerie wel geslaagd in het bewijs, dat te Geertrui- denberg soortgelijke processies, als be doeld in de tenlastelegging, in 1848 niet gebruikelijk waren. Ten aanzien van de strafbaarheid achtte het Hof dus, dat desbetreffende bepalingen van het Ver drag van Rome dienen te prevaleren bo ven onze Grondwet. Twee feiten waren dc verdachten kapelaan A. C. van L. uit Made en de twee paters A. P. de R. en C. H. van liet Missiehuis te Teteringen ten laste gelegd: 1. het houden van een proces sie; 2. het dragen van het kerkelijk ge waad buiten de kerk. Ten aanzien van punt 1 het houden van de processie werden de verdach ten van alle rechtsvervolging ontslagen. Ten aanzien van punt 2 volgde vrij spraak. 5? Max Conrad, de „vliegende grootvader" heeft zijn reis rond de wereld gisteren volbracht. Na een vlucht van 25.527 mijl om de wereld arriveerde hij op de lucht haven van Miami. Conrads reis in een tweemotorige Pi- per Aztec begon op 27 februari om 8.07 u. in Miami. Hij keerde acht dagen. 18 uur en 40 minuten later terug, waarbij hij het snelheidsrecord voor kleine vliegtui gen met bijna drie weken verbeterd».

de Stem | 1961 | | pagina 1