Langdurig zieken krijgen financiële steun Moord aangezien voor een ongeluk COLSTON WAST AF! ZIJLSTRA: ZWARE BESLISSING Storm in schee pvaarthoek Kardinaal wijdt hulpbisschop Y.S. verkennen kust in China en USSR HULST ITALIË Minister Van Rooy in Tweede Kamer: X-15 NOG SNELLER Ontvoerders van Eric Peugeot bekennen Personeeltekort voor Bredase Novi-fabriek V erpleegs terssalarissen zullen wellicht stijgen Castro stelt een bloedig voorbeeld Negers boeken kleine zege Te gek om los te lopen Pas vandaag debat in Kamer Nieuwe koersen DAGBLAD VOOR ZEELAND De verpleegsters TWEE DODEN Drietonner rijdt op soldaten in Ochtendmist Thompson ging naar Siherië Miss Denemarken niet uitgeleverd DE REVALUATIE VAN ONZE GULDEN Wie is er morgen jarig? cadeau! 55 55' Duitsland moet Engeland van wapens afhelpen egfn vandaag nog Apothekers en drogisten hebben BALERNA. Zij geven u een nteressant boekje: „U wilt - Balerna werkt". praak: als ook de kopen we nieuwe ergemakkelijkt het ubelen van Eltink, it op z'n gezelligst, ter... als de klein- im de geïllustreerde B22 tlhout goedkoper ijk. hsk Service. e Wijchen, e Eltink voordelen. TEL. K 8894-441 101'e JAARGang No. 23617 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 8 MAART 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. B^rëaiTToor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze verslaggever) De vraag naar ongeschoolde en geschoolde arbeidskrachten is vol gens de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau te Breda, C. Snepvangers, dermate groot, dat het aantrekken van arbeiders voor de in Breda te stichten Novi-fa briek van de Algemene Kunstzijde Unie een moeilijke aangelegenheid zal worden. De nieuwe fabriek moet binnen een half jaar gereed zijn en stelt nu al be paalden eisen aan de bouwcapaciteit, waaraan slechts met inspanning is te voldoen In Breda is bovendien, zoals al op grotere schaal in oost-Brabant, merk baar dat Duitsland op aantrekkelijke arbeidsvoorwaarden bouwvakkers aan trekt. Als de nieuwe Novi-fabriek straks ge reed is zullen er vier- tot zeshonderd arbeidskrachten te werk gesteld moeten worden om de zaak draaiend te houden. (Van onze parlementaire redacteur) De verplichte ziekenfondsverzekering zal in de loop van dit jaar aan langdurig verpleegden een bijdrage verlenen van 50 procent in de kosten van verpleging en-behandeling in verpleeginrichtingen tot een maximum van 7,50 per dag, gedurende een jaar, mits de opname geschiedt op medisch advies. Dit heeft minister Van Rooy (Sociale Zaken) gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. De nieuwe tege moetkoming neemt een hiaat in onze gezondheidszorg weg, zei de be windsman. Zij is voorlopig afgstemd op 10.000 bedden. Daardoor kan de premieverhoging beperkt blijven tot O.t procent. Over een jaar of tien zal het aantal bedden voor langdurig' zieken tot 20.000 worden verhoogd. Dan zal de ziekenfondspremie nog eens met 0.1 procent wor den verhoogd. Rooy een subsidie in het vooruitzicht. Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren een bloedig voorbeeld gesteld om de toenemende ondergrondse acti viteit tegen zijn „verlicht" bewind af doende schrik in te boezemen. Twee jonge Cubanen, die waren gear resteerd wegens het bezit van wapens, werden gisteren terechtgesteld. Zij zaten al twee maanden in de dodencel, doch Castro spaarde hun leven als een bewijs van zijn goede wil jegens de toen pas als president optredende Kennedy. Za terdag zou Cubaanse artillerie twee: Amerikaanse vliegtuigen hebben bescho-| ten, die wapens voor Cubaanse rebellen aan boord hadden. Dit feit deed Castro besluiten om zijn aanvankelijk begenadigde landgenoten I niet langer te sparen. De Kamer was verheugd over deze nieuwe verstrekking. Voor het overige kon het wat vage antwoord van minister Van Rooy op een aantal beschouwingen over de gezondheidszorg de Kamer niet bijster bekoren. Dat bleek onder meer uit een -door de K.V.P.. V.V.D., A.R. en C.H. ondersteunde motie Van Lienden (P.v.d.A.). waarin de bewindsman een por in de rug werd gegeven om hem tot meer activiteit te bewegen bij de afron ding van de drinkwatervoorziening ten plattelande. De Kamer verlangt in deze motie een snelle beslissing in positieve zin, d.w.z. een subsidieregeling voor zo genaamde super-onrendabele aansluitin gen. „Ik heb ..geen pijn'' aan deze mo tie", zei de minister. Hij beschouwde de motie als een steun in rug. Voor de katholieke federatie van ver pleeginrichtingen stelde minister Van een „Eindelijk", (K.V.P.) in verzuchtte mr. De Vreeze Mr. dr. Van Rooy vertelde verder, dat er overleg gaande is over een verhoging van de verpleegsterssala rissen, gedacht wordt aan wat meer rangdifferentiatie. „Er komt wel iets uit", verwachtte de minister. Deze salarisverhoging zal niet uit de zo genaamde „franje"-pot betaald hoe ven te worden. De minister stelde verder een wets ontwerp in het vooruitzicht tot regeling van het toezicht op de hygiëne in zwem baden en badinrichtingen. Aan de cen trale raad voor de volksgezondheid zal advies worden gevraagd voor de pro grammering van het volksgezondheids beleid. Deze raad, alsmede de S.E.R. en de ziekenfondsraad zullen voorts geraad pleegd worden over een ontwerp-ziekte- kostenverzekering. dat thans bij de mi nisterraad ligt. Er werd bij dit debat ook nog geklaagd over onjuiste (te vet te) voeding. Minister Van Rooy bleek er niet van onder de indruk. ..Lekker eten mag niet steeds wetenschappelijk ver antwoord zijn, het is dikwijls smakelij ker". zei hij. De begroting van sociale zaken en de motie Van Lienden werden hierna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het experimentele raketvliegtuig X-15. bestuurd door majoor Robert White, heeft boven de vliegbasis Edwards de Amerikaanse staat Californië, dins dag een nieuw wereldsnelheidsrecord gevestigd. Het raketvliegtuig bereikte een snelheid van 4264,5 km/u. DE FILMSTER Liz Taylor, voor wier leven werd gevreesd zij had een dub bele longontsteking en werd, na een bloedtransfusie, kunstmatig gevoed maakte het gisteren ..iets beter". De dokters blijven echter zeer bezorgd. DE VADER van de in Moskou gevangen: zittende U-2-piloot, Francis Powers,1 heeft gezegd, dat zijn zoon een .ernstige j morele deuk" heeft gekregen, toen hij! niet tegelijk met de twee RB-47-piloten I werd vrijgelaten. DE RAADKAMER van de Amsterdam se rechtbank heeft de voorlopige hechte nis van de gedetineerde Socrates-direc- teur Nic. den B. opnieuw met dertig dagen verlengd. Ook is het voorarrest van de redactiestenograaf S. S. en de Griekse ingenieur M. R. (valse francs voor het Algerijnse bevrijdingsfront) met dertig dagen verlengd. JOSEPH ORTIZ, de ontvluchte leider van de opstand der barricaden in 1960, heeft beroep aangetekend tegen zijn doodvonnis. NA ANDRE RENARD, die kortelings ontslag genomen heeft als toegevoegd algemeen secretaris van het Algemeen Belgisch Vakverbond, heeft thans ook André Genot, de nationaal secretaris van dit verbond, zijn functie neergelegd. HET TIJDSCHRIFT Newsweek bevat een bericht uit Djakarta, waarin gezegd wordt, dat de Sovjet-Unie „dingt naar" een raketbasis in Indonesië. NAAR AANLEIDING van de winkel diefstallen, gepleegd door leden van het Nederlands Ballet, waarvoor vorige week zeven aanhoudingen zijn verricht door de Haagse politie, zijn inmiddels 71J Pers°nen niet-leden van dit Dallet aangehouden. DE ROMEINSE politie heeft gisteren ^onaJchistische vergadering uit- mni iJa^! omdat de deelnemers elkaar gaan n 611 stoelcn te waren ge- Twee militairen zijn maandagavond om het leven gekomen en zes zijn gewond toen tijdens een militaire oefe ning een drietonner van de weg raakte en inreed op een groep militairen. Het ongeluk gebeurde bij de leger plaats .,'t H:.rde'\ De drietonner moest plotseling uitwijken voor een uit de te genovergestelde richting komende half- rups voertuig en kwam daarbij in de wegberm terecht. Daar liep juist een groep militairen, die waren uitgerukt voor een alarmoefening, In verband daarmee voerde de in de berm geraakte auto ook gedimd licht. De overledenen zijn huzaar T. Mei boom, oud 19 jaar. afkomstig uit En schede, en de huzaar J. Kramer, oud 20 jaar, afkomstig uit Leeuwarden. De gewonden hebben alleen maar kneuzingen en ontvellingen opgelopen, een tweetal nog een armfractuur. (Van onze Belgische correspondent) In het défilé der getuigen voor het Antwerpse Hof van Assisen waar de moordzaak op de ziekenhuispatiënte wordt behandeld, stonden de verklaringen van de ziekenhuiszusters volop in de belangstelling. Dooi de haast waarmee zij de kamer van de vermoorde patiënte schoon had den gemaakt en daardoor belangrijke sporen hadden uitgewist hebben zij de taak van de recherche stellig niet eenvoudiger gemaakt. De zusters vertelden over de toestand, waarin zij de kamer en het slachtoffer hadden gevonden. Aangezien de patiënte nog leefde, werd zij naar een andere ka mer overgebracht ter verzorging. De zus ters hadden gemeend, dat de patiënte die een straffe rookster was, met een bran dende sigaret in slaap was gevallen waar door het bed in brand was geraakt. De zusters kregen een vermaning van de president van het gerechtshof, ook al wegens het feit, dat er bijna tien uur verliepen eer de politie werd gewaar schuwd. De dokter van de vermoorde vrouw kwam 's morgens om elf uur tot de bevinding, dat er een moord was ge pleegd. Hij lichtte de politie in. Uit andere getuigenverklaringen is ge bleken, dat de doodsstrijd van het slacht offer meer dan twee uren heeft kunnen duren. De psychiaters zijn van oordeel, dat be klaagde Diels voliedig toerekenbaar is. De verdere getuigenissen hadden betrek- In de Amsterdamse effectenbeurs heers te gistermiddag enige nervositeit in verband met het vaststellen van de eerste koersen na de revaluatie van de gulden. De foto toont een overzicht van de drukte met op de voorgrond de volle scheepvaarthoek. gisteren- zacht. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt avond 23.15 uur: Aanvankelijk aanhoudend Overwegend zwakke wind Verwachting van het Belgisch weer- i kundig instituut: J Nog steeds mooi weer met nochtans J I, daling van de temperatuur J Maxima van 8 tot 13 graden Vandaag: zon onder 18.31 uur Morgen: zon op 7.00 uur. Maan op! 1.12 uur. Maan onder 10.35 uur 5 Het Amerikaanse „Foreign Office" ontplooit de laatste dagen een opvallend grote diplomatieke activiteit, welke zich speciaal richt op de grote communisti sche landen, Rusland en China. In Warschau werd het eerste diplo matieke contact gelegd tussen de Ame rikaanse ambassadeur in Polen, Jacob D. Beam, en de Chinese ambassadeur, Wang Ping Nan. Beams rapporten zullen de basis moe ten vormen van de nieuwe Amerikaan se politiek tegenover rood China. Presi dent Kennedy is speciaal geïnteresseerd in de vraag of China bereid zal blijken om over Aziatische problemen met wes telijke landen te spreken. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Thompson, is gisteren premier Kroestjev tot in Siberië achterna gereisd om hem een persoonlijke boodschap van president Kennedy te overhandigen. Het feit dat Kroestjev heeft toegestemd in een ontmoeting met de Amerikaanse boodschapper, wordt beschouwd als een bewijs van welgemeende belangstelling. Kennedy's reizende ambassadeur, Har- riman, voert op het ogenblik besprekin gen met de Duitse regering. Er zou volledige overeenstemming over de NAVO-strategie zijn bereikt. king op de gedragingen van de dader on middellijk voor de moord en de tijd daar na tot zijn arrestatie. Niemand van de getuigen had iets abnormaals gemerkt in het gedrag van de moordenaar. De kamer van koophandel van Atlan ta (V.S.) heeft gisteren een verklaring gepubliceerd, welke is opgesteld door leidende figuren uit de zakenwereld en negerleiders. In deze verklaring is ge zegd, dat in het vervolg negC*rs zullen mogen worden bediend in de restau rants van warenhuizen, ..drug-stores" en dergelijke. Met ingang van oktober zul len ook de restaurants „integreren". De verklaring wordt in Atlanta be schouwd als een volledige overwinning voor de negers, die reeds geruime tijd een sit-in"-actie voeren in deze instel lingen. Een beeld van de bisschopswijding van mgr. Th. G. A. Hendriksen tot hulp bisschop van Utrecht: een van de hoogtepunten van de plechtigheid was het moment, waarop mgr. Hendriksen de mijter opgezet kreeg, door kardinaal Alfrink. Links de bisschop van Rotter dam, mgr. M. A. Jansen; rechts de bis schop van Breda, mgr. J. W. M. Bae- ten. Een Britse officierverbonden aan het NAVO-hoofdkwartier bij Oslo. ging één dezer dagen in een kort broekje een paar rondjes hard lopen omdat hij graag fit wilde blijven. Hij kwam per ongeluk te recht op de terreinen van een kli niek voor geesteszieken. Hij be merkte zijn vergissing, draaide zich om en sprintte het terrein af. Op dat ogenblik zagen twee oppassers hem. Het gezicht van een man, die in een kort broekje hard in de rondte liep, was blijkbaar te veel voor hen. Zij sprongen in een auto, zet ten de achtervolging in en grepen de officier toen hij nog net binnen het terrein was. Zijn hevige pro testen in het Engels, dat zij niet verstonden, overtuigden hen er nog meer van dat zij met een geestes zieke te doen hadden. De officier werd dan ook prompt opgesloten. Pas nadat een psychiater naar de .patiënt" was komen kijkenwerd de officier vrijgelaten. Na een dramatisch en soms stormachtig verlopen verhoor hebben Raymond Rolland en (Advertenties) De vol-automatische Colston ver lost u van het vervelende werk aan de gootsteen. Meer vrije tijd voor nuttiger en prettiger bezigheden. .Inlichtingen bij de Importeur. HART NIBBRIG A GREEVE N.V. Parkstraat 69 Den Haag Ing. Bureau Handelsonderneming M. WERMENBOL-EICIl Haagwcg 302 Tel. 35585 Breda (Van onze parlementaire redacteur) „Persoonlijk heb ik de revalu atie van de gulden ervaren als een van de zwaarste beslissingen, waarvoor ik sinds 1952 gesteld ben geweest", zei minister Zijlstra (Financiën) toen hij gisteren aan de Tweede Kamer in een rege ringsverklaring een nadere toe lichting gaf op het besluit van de regering de gulden de opwaarde ring van de Duitse mark te doen volgen. Hij verklaarde, dat het revaluatiebe- sluit in het algemeen belang van Ne derland is. Enerzijds wordt de dreiging van overspanning erdoor verminderd, anderzijds wordt een halt toegeroepen aan de waardevermindering van de gul den, die sinds 1936 aan de gang is. De Kamer nam deze verklaring voorlopig als kennisgeving aan. De fracties gaan er zich nader over beraden. Vandaag wordt er over de regeringsverklaring gedebatteerd. Waarom de Kamer nog behoefte had aan nader beraad was niet duidelijk. De motivering van de revaluatie welke minister Zijlstra gaf, bevatte niets nieuws. Cijfermateriaal, dat wellicht nader bestudeerd had moeten worden, ontbrak. Maar ja, slagvaardigheid is nu eenmaal niet de meest in het oog sprin gende eigenschap van ons parlement. MINISTER ZIJLSTRA moeilijk besluit Met de verwijzing naar een moeilijke beslising zal prof. Zijlstra wel gedoeld hebben op het feit, dat de gevolgen van de revaluatie wel in grote lijnen maar niet in details overzien kunnen worden. Voor de voornamelijk op de export aan gewezen sectoren van het bedrijfsleven kunnen deze details zeer belangrijk zijn. Commentaren Dit laatste blijkt wel zeer duidelijk uit een verklaring van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Dit verbond, dat altijd gekant was te gen eenzijdige revaluatie heeft begrip voor het aanhaken bij de Duitse maat regel. De concurrentiepositie, welke het belangrijkste criterium voor het soci aal-economisch beleid blijft zal, tenge volge van deze maatregel ongetwijfeld in een aantal bedrijfstakken zeer ern stige zorgen veroorzaken, aldus de ver klaring van de Nederlandse werkgevers. Dit zal in de praktijk betekenen, dat de afkoeling in de conjunctuur waarover in dit verband gesproken wordt in hoofdzaak door bepaalde bedrijfstakken gedragen zal moeten worden. Van de verdere reacties tippen we nog even de Belgische reactie aan: Hoewel in Be- nelux-kringen in Brussel wordt verze kerd, dat wel degelijk overleg is ge pleegd tussen Nederland en België werd in een aantal Belgische kranten zij het milde kritiek geoefend op de wijze, waarop in Den Haag tot dit be sluit is overgegaan. Internationaal gezien Intussen heelt het Internationale Mo netaire Fonds bekendgemaakt, dat het de herwaardering van de Nederlandse gulden had goedgekeurd. Anders dan in het geval van de Duitse mark was voor de revaluatie van de gulden de goed keuring van bet internationale monetai re fonds vereist. De reden hiervan is, dat de Nederlandse valuta reeds met meer dan 10 procent ten opzichte van zijn aanvankelijke pariteit was gewij zigd, als gevolg van de devaluatie. De beslissingen van Nederland en West- Duitsland tot revaluatie zijn door de commissie voor de Euromarkt met vreugde begroet. In het communiqué werd gesproken over „een bijdrage aan het onderhouden van de interne stabi liteit van de landen van de Europese De Vereeniging voor den Effec tenhandel heeft gisteren de vol gende omrekeningskoersen vast gesteld: Dollar (Amerikaanse wordt 3,60 was f 3,80. Dollar (Canadese) wordt 3,60 was f 3.80. Frank (Belgische) wordt f 0,07 was 0,075. Deense kroon wordt f 0,50 was f 0,55. Pond sterling wordt 10, was f 10,60. gemeenschap, en een goede daad tot het herstel van het evenwicht van de in ternationale betalingsbalans. Tenslotte nog het commentaar van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Deze vereni ging vreest niet voor een noemenswaar dig effect op de binnenkomende toeris tenstromen. Met de Duitsers, die immers ook hun mark gerevalueerd hebben, blijven we quitte, voor de andere bui tenlanders is Nederland weliswaar 5 procent duurder geworden, maar onze naam van goedkooptc-eiland verliezen we er toch niet door. Andersom is het natuurlijk wel zo. dat door de revaluatie het buitenland voor Nederland en Duitsland 5 procent goedkoper is geworden. Pierre Larcher bekend de kleine Eric Peugeot te hebben ontvoerd. Tegelijk met het verhoor van Rolland die zich ook wel Roland de Beaufort noemde, werden vijf andere gearresteer de personen afzonderlijk verhoord. Mede dank zij de vermoeienis, die hun lang durige verhoren veroorzaakten, vertel de de een na de ander wat zij wisten van de omstandigheden, waaronder de ont voering heeft plaats gehad en de rol, die zij daarbij hebben gespeeld. Rolland gaf aanvankelijk alleen maar toe, dat hij in het bezit was geweest van de schrijfmachine, waarop de twee ano nieme brieven die aan de vader van Eric waren gezonden, waren getikt, doch hij ontkende zelf de brief te hebben geschre ven. Tenslotte moest hij echter toegeven, het losgeld uit handen van de heer Peu geot te hebben aangenomen. Bij confron tatie volgde herkenning. De Deense ambassade te Parijs heeft de tegen Lise Bodin, de Deense schoon heidskoningin die in de affaire Peugeot betrokken is, ingebrachte beschuldiging onderzocht en is, tot het besluit geko men dat niet om uitlevering van de voormalige „Miss Denemarken" zal worden gevraagd. De ouders van de jongedame hadden de ambassade gevraagd na te gaan, wat er tegen hun dochter was ingebracht. Het was zoveel, dat de ambassade voorlopig niet om uitlevering of vrijlating van de schoonheidskoningin kan vragen. (Voor een uitvoerig relaas verwijzen wij naar de binnenpagina's). Engeland wenst dat Duitsland nog 50 miljoen pond sterling in Londen depo neert ten behoeve van wapenaankopen in de toekomst. In Bonn wordt vernomen, dat deze wens voortspruit uit de noodzaak voor Engeland maatregelen te treffen om wat meer evenwicht te krijgen in de beta lingsbalans. Bovendien moet deze vooruitbetaling helpen het effect van de revaluatie van de Duitse mark voor Engeland wat te verlichten. Door de revaluatie kost het Britse le ger in Duitsland per jaar drie miljoen pond sterling meer.

de Stem | 1961 | | pagina 1