rit jSltetit Sombere geluiden na revaluatie Kongolezen jagen YN uit havenstad Nationaal huldebetoon: veel vreugde bij stralend voorjaarsweer COLSTON EXPORTPOSITIE VAN ONS LAND ZAL IN HET GEDRANG KOMEN Nog geen «navolging in andere landen Tot hier en niet verder Vijf ton olie in huis Geschil over kortere werkweek bij de NS. Dankwoord van koningin D ORKEST e storm Chicago 15 jaar ïilippine Hoogspanning Dc geldhandel BENELUX- PARTNERS TEVREDEN REM OP DE „SPIRAAT IN DE MAAK Zuid-Flevoland in 1968 droog RKTEN GOES SWONING verkopen DAGBLAD VOOR ZEELAND Rijksbemiddelaars zijn ingeschakeld Smaldeel uit VS voor de kust Mr. Luns naar Yer. Naties? Rusti Bankierszoon mcae aan ontvoering Koninklijke familie genoot verf heeft in een zuidelijke o een hevige wervel- ie maar 15 sec. heeft van ongekende hevig- ürsoon is om het leven ijn minstens 82 mensen zes ernstig. De schade miljoenen dollar, en stortten in en auto's worpen. De burgemees- zei, na een inspectie wijk, dat er êen >eurd. Een der brand- aan het opruimen van had deelgenomen, zei, nnen geloven dat een tploft. verklaard, dat stenen ogen als confetti. Een g met zijn wagen door jcrtuig buitelde enkele et op de grond terecht- iurder kroop met ver- leuzingcn uit zijn ver- ;erd begonnen met een it heeft landelijk veel verwekt en men be- zo goed en nog. Wat pastoor een grandioos de enkele niet-betalers ïee zouden doen. lander staat versteld cnigingen in het kleine de Maria-devotie sterk mmunie-aantal verdub- crlinge samenwerking prettige samenwerking t onvermeld blijven. Ie pastoor, ze moeten gen te schrijven, en al t oud worden, toch zal landag 20 maart na de s zijn zilyeren Herder an harte in de bloemen 3 maart Gold. de- -75, 70-75 53—75. 65-70 43, 3 grof 39—52; jona- 16. 65-70 38—48, 60-65 -36; laxt. superb 60-65 31—39, 50-60 30—31. 3 -cmy 80-85 14—16, 75-80 17; conference 65-70 53 glas 1 22-29, C 14, spi- jvie 87-100, rabarber 80- radijs bos 42, sav.kool boerenkool 4-7. prei 19- ruiten gesch. 58-92, on- rking met Stichting instkring Vlissingen iart 1961, 8 uur n.m., te VLISSINGEN door het bekende iVISIE-orkcst ERSJES. rIERS, viool. EN STRAUSS. F. J. Clowting, St- 6—7 uur n.m.) tel. at 63, Vlissingen (van -secr.. Singelstraat 13. ihmeding, Lange Kerk- Geen plaatsbespreking. ?ekvervoer Walcheren: Domburg V 19.07 uur, irg V 19.15 uur, rijden Britannia. stand rden eeuws Dagblad, Goes tjf'ia>.f "iV'i 101e JAARGANG No. 23616 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 1 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraatjtl LOONONTWIKKELING ZAL VERTRAAGD WORDEN (Van onze parlementaire redacteur). „Als de gulden niet hoger gewaardeerd sou zijn, dan zou het gevaar van overbe- steding op niet meer te aanvaarden wijze vergroot worden". Met dit argument heeft minister Zijlstra (financiën) giste ren in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorstde reva luatie van de gulden gemotiveerd. Van middag zal dit argument in de Tweede Kamer na een regeringsverklaring van minister Zijlstra nader op zijn waarde worden getoetst. Verwacht mag echter worden, dat het Kamerdebat zich minder op de argumentatie dan wel op de gevol gen van de revaluatie van onze munt zal toespitsen. Enkele belangrijke punten vra gen in dit verband de aandacht. 1. Onze concurrentiepositie tegenover het buitenland wordt bemoei lijkt. Dit geldt speciaal de agrarische export. Dc garantieprijzen zullen omhoog moeten, hetgeen de schatkist op een flinke aderlating komt te staan. De dienstverlenende sector (scheep- en luchtvaart) komt eveneens in een nadeliger positie. miljoen gulden. Het nadelig effect op de betalingsbalans wordt geraamd op 100 a 200 miljoen gulden. tie. Bankkringen menen echter dat Duitsland niet verder zal gaan. De revaluatie van de gulden kost de Nederlandse Bank overigens rond 250 Minister Zijlstra heeft er in zijn brief aan de Kamervoorzitter, dr. Korten horst, nog op gewezen dat er de laatste tien jaar duidelijk sprake is geweest van een onderwaardering van onze gul den. Deze onderwaardering manisfes- teerde zich in de omstandigheid dat eco nomische spanning hand in hand is ge gaan met overschotten op de betalings balans. Deze onevenwichtigheid, die me de het' gevolg is geweest van de te gro te devaluatie van 1949, bemoeilijkt het voeren van een goed conjunctuurbeleid. Nu de Duitse mark revalueerde was een Nederlandse tegenmaatregel welhaast onvermijdelijk. Was de wisselkoers on veranderd gebleven, dan zou onze toch reeds zeer aanzienlijke export naar Duitsland nog verder zijn toegenomen, waardoor het Nederlandse produktie- apparaat onder gevaarlijke hoogspan ning zou komen te staan. Bovendien zou er in dat geval waar schijnlijk een speculatieve kapitaal stroom naar Nederland zijn gevloeid, die een nieuwe inflatie-impuls zou heb ben veroorzaakt. In Haagse kringen voert men ook aan, dat het tekort aan (bouwvak)arbeiders in de grensgebie den, vooral in Limburg, voor de rege ring mede een motief is geweest om de revaluatie van de Duitse mark te vol gen. Hoewel de gevolgen van de revaluatie voor onze rijk gevarieerde export moei lijk zijn aan te geven, is het wel zeker dat bepaalde exportsectoren een nade lige invloed van de revaluatie zullen on dervinden. Wordt de export (door hogere Nederlandse prijzen) bemoeilijkt, de im port wordt goedkoper, behalve die uit Duitsland. Voorspellingen inzake te ver wachten prijsverlagingen zijn in dit sta dium nauwelijks te doen. De wel stellig te verwachten af remming van de loonbeweging zal de vakbeweging met nog meer klem doen pleiten voor een actief prijsbeleid, dat niet volstaat met het tegengaan van prijsverhogin gen maar daarnaast waar mo gelijk prijsverlagingen af dwingt. Hoe reageren de grote beurzen in de wereld? Deze vraag is van het grootste gewicht, omdat men in de geldhandel als het ware de vinger op de pols van het economische leven houdt en hart- 2. De loonontwikkeling zal zo goedhals zeker vertraagd worden, doordat de zuigkracht op het produktieapparaat en daardoor de spanning op de arbeids markt afneemt. Er zal een actief prijs beleid nodig zijn om de consument in de vorm van prijsverlagingen compen satie te geven. In theorie kan deze „compensatie" 1 a iy2 procent bedragen. 2. Vermindert de economische spanning, na de revaluatie inderdaad, dan wordt de kans op het doorgang vinden van de voorgestelde belastingverlaging van f 500 miljoen per 1 juli a.s. groter. Een beslissing hierover verwacht men in po litieke kringen echter pas over een maand of twee als er iets meer bekend zal zijn over de uitwerking van de re valuatie 4. Verwacht wordt door sommige des kundigen, dat er geen koersdaling zal optreden, omdat er gespeculeerd zal worden op een verdere Duitse en als gevolg daarvan Nederlandse revalua- ALS OPVOLGER van ds. Zandt van dei a in de Tweede Kamer is aange wezen ds. P. J. Dorsman uit Staphorst. DE OEKRAINSE oud-premier Nikifor Kaichenko, die na kritiek van Kroestjev uit zijn functie werd ontheven, is thans benoemd tot vice-premier van de Oekra ïne en minister van staatsaankopen. ITALIAAN Alberico Casardi, sinds iso8 plaatsvervangend secretaris-gene raal van de NAVO. zal optreden als waarnemend secretaris-generaal, in af wachting van de benoeming van een op- olger voor Spaak. Zoals bekend is de ze functieCr Stlkker kand'daat voor de- ?T„iZW0LLE zi->n Sisterenmorgen, als UMti zeer dichte mist. enkele Kettingbotsingen ontstaan, waarbij 20 sr,h=ai^ln ot meer <=™stig werden be den gewond. inzittenden licht wer- Am'erik?AGEN na aankomst van de HÏÏv T o £S? onderzeeboot Proteus in stp homo S,chotland. heeft het eer een Tho.nmng zich al verloofd met laar mof meisje. Zij hadden al een et elkaar gecorrespondeerd. hef niem.fAAFAZE is ««teren weer in n'fuws gekomen. De Franse justitie uit do h°Verw?g?n een Franse dokter te daven gere knngen voor het gerecht ï,a.„ag effds poging tot moord. Het de 46-jarige dr. Maurice La In regeringskring in Den Haag neemt men aan, dat de revaluatie van de Nederlandse gulden onze Beneluxpartners, e« met name Bel gië, niet onwelkom zal zijn. Het be trekkelijk lage Nederlandse pryspeil is voor België steeds een sta-in-de- weg geweest voor de realisering van een algehele integratie. Door de verhoging van het Nederlandse prijs peil als gevolg van de revaluatie wordt deze barrière minder hinder lijk. Een ander gevolg van de reva luatie in Beneluxverband zal onge twijfeld zijn, dat het voor Braban ders en Limburgers minder aantrek kelijk wordt in België te gaan wer ken. kloppingen in het zo kwetsbare lichaam terstond kan registreren. Het Internationaal Monetair Fonds, dat een Nederlandse directeur heeft, be sprak gisterenavond de revaluatie van de gulden. Een oordeel werd niet gege ven. NEW YORK: De gulden bleef onge noteerd, in afwachting van officiële be richten uit Den Haag. (Vervolg op pag. 3) Een tankauto en een truck met op legger kwamen gisteren bij Hengelo met elkaar in botsing. De met 5000 liter stookolie geladen auto ramde 38j* -yj mB twee huizen. Alleen de chauffeur van de truck, werd gewond. De ravage was enorm. Naar aanleiding van het ernstige ver schil van mening tussen de directie van de Nederlandse Spoorwegen en de vak- In de Kongolese havenstad Matadi heeft zondag een bloedig treffen plaats gevonden tussen Kongolese soldaten en Soedanese troepen van de VN-politie- macht. De UNO-militaircn hebben het onderspit moeten delven. Zij trokken zich uit Matadi terug, met achterlating van twee doden, twaalf vermisten en al hun wapens. Aan Soedanese kant vielen 13 gewonden. De Kongolezen brachten zware wa pens, zoals mortieren, in de strijd. Aan genomen mag worden dat er weer VN- troepen naar Matadi zullen gaan, doch de Kongolezen eisen dat dit dan geen Soedanezen zullen zijn. Nu zijn Indone sische VN-troepen onderweg naar de ru moerige havenstad. Hoe ernstig de situatie is blijkt o.m. uit het feit dat een Amerikaans smal deel zich in de wateren bij Kongo op houdt om de UNO eventueel te helpen. Vandaag begint definitief de Kongole se ronde-tafelconferentie, welke werd uitgesteld om de Loemoembist Gizenga te kunnen doen deelnemen. In Londen heeft de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, het denkbeeld geopperd om van Kongo een federatie te maken, en alleen de Kon golezen daarover te laten beslissen. Over tien dagen vertrekt een Indiaas VN-detachement ter grootte van 5000 man naar Kongo. Deze troepen zullen zelfstandig opereren. In Egypte is een radiobericht uit Soe dan opgevangen, volgens hetwelk dat land besloten zou hebben zijn troepen onder het bevel van de VN uit Kongo terug te trekken. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns zal wellicht een deel van de UNO-vergadering in New York bijwonen, als er aanwijzingen zijn dat secretaris-generaal Hammarskjoeld in teresse heeft voor het Nederlandse, door hem zelf gesteunde aanbod om UNO- waarnemers op Nieuw-Guinea toe te la ten. Mr. Luns hoopt in New York ook president Kennedy en de nieuwe Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, te ontmoeten. Beide staatslieden zijn reeds bezig aan een diepgaande studie van het Nieuw- Guineavraagstuk. Zij hebben hierover onder meer gesproken met de Australi sche premier Menzies. Minister Luns heeft de Australische premier het afge lopen weekeinde in Genève ontmoet. Uit dit gesprek zal de Nederlandse bewinds man zich een indruk hebben kunnen vormen van de opvattingen in Washing ton. betreft tour. ?es Van finariciën van de teBorln h,mand?n ZJullen °P 20 maart den. volgende bijeenkomst hou g weer Weersverwachting van '°'n™"a^d- opgemaakt avond 23.15 uur: wc?rh0mü?nd 1r,00g' /onn'C en zacht «eer met zwakke wind, maar in het hTnnSr™ aH lami tijdelijk uit zee binnendrijvende bewolking y,Trhtlng Van hct Episch weer- kundig instituut: of°misteei Plaatsel'ik ochtendnevel Vandaag; zon onder 18.30 uur. Morgen: zon op 7.12 uur. Maan op 0.03 uur, maan onder 9.58 uur. het K.N.M.I. gisteren- Duizenden mensen dromden samen voor het paleis Huis ten Bosch in Denl Haag om onze vorstin te huldigen op de dag van haar koperen regerings jubileum. (Luchtfoto ANP) Plannen van De Pons (Van onze parlementaire redacteur) Een regeringsdelegatie, bestaande uit de ministers De Pous (Economische Za ken) en Van Rooy (Sociale Zaken) en de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer Roolvink, zal donderdag met de stichting van de arbeid een gesprek heb ben over het loonbeleid in de naaste toe> komst. Naar verwacht wordt zal dit ge sprek zich voornamelijk bewegen rond het standpunt van minister De Pous, dat bij voorstellen tot loonsverhoging, die het gemiddelde overtreffen, een deel van de beschikbare ruimte wordt benut voor het doorvoeren van prijsverlagingen. In werknemerskringen verwacht men dat minister De Pous op deze wijze de loonbeweging zou kunnen gaan vertra gen. (Van onze parlementaire redactie) Minister Korthals «Verkeer en Water staat! verwacht dat bij de huidige stand van de werkzaamheden, de polder Zui delijk Flevoland in 1968 droog zal val len. De bedijking gal wellicht reeds 1967 zijn voltooid. verenigingen over het tydstip waarop de arbeidstijdverkorting bij de N.S. dient te worden ingevoerd, heeft de perso- neelsraad van de N.S. zich thans apart gewend tot het College van Rijksbemid delaars om alsnog toestemming te krij gen tot invoering van de arbeidstijd verkorting ingaande 28 mei aanstaande. De invoering van de verkorting van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur per week en van de vijfdaagse werkweek kwam eind 1959 in het georganiseerde overleg bij de Nederlandse Spoorwegen in behandeling. Van meet af aan hebben de bedrijfsleiding en vakbeweging mo gelijkheden gezien om de arbeidstijd verkorting te realiseren zonder vergro ting van het personeelbestand en zon der aantasting van de dienstuitvoering en het dienstbestoon van de N.S. Met medewerking van zeer veel personeels leden van alle niveaus in het bedrijf is een diepgaand onderzoek ingesteld naar efficiency-maatregelen en het opstellen van dienstroosters op basis van de vijf daagse werkweek. Het was volgens de personeelsraad aannemelijk, dat de resultaten hiervan op een dusdanig tijdstip bekend zouden zijn, dat de arbeidstijdverkorting spoe dig zou kunnen ingaan. De overwegingen voor de weigering op het voorstel in te gaan van de zijde der bedrijfsleiding, hebben niet de be drijfsomstandigheden tot grondslag maar de interpretatie van de gedragsregels voor de arbeidstijdverkorting. De vakorganisaties zijn van mening, dat zij zich bij de weigering van de di rectie niet neer kunnen leggen. De zaak Peugeot (Van onze Haagse redacteur) Begenadigd door stralend voorjaarsweer is gistermiddag in Den Haag voor het paleis Huis ten Bosch het nationaal huldebetoon ge houden, waarmede de bewoners van ons koninkrijk uiting hebben willen geven aan hun vreugde om het 12--jarig regeringsjubileum van Koningin Juliana. Staande op het bordes voor het paleis vorm den de Koningin met haar echtgenoot en de prinsessen Beatrix en Irene gedurende ruim anderhalf uur het stralend midd'elpunt van een even kleurrijke als spontane manifestatie van honderden Nederlan ders, Antillianen, Surinamers en Papoea's. Een manifestatie, die een symbool werd van de verbondenheid van allen, levend onder de Nederlandse vlag met onze geliefde vorstin. een donkerbruine rok een kort tijger jasje en op het hoofd een donkerbruin kapje. Prinses Irene, bruinverbrand als haar vader, droeg een blauw-grijze deux pièces met een wit kanten bloesje. Achter de koninklijke familie ston den op het bordes alle Nederlandse mi nisters, de beide kamervoorzitters, een aantal commissarissen der koningin als mede enkele leden van de hofhouding. vertegenwoordigers der gemeenten wa ren allen naar gelang hun provincie in gedeeld en zijn waren zo talrijk, dat het een uur duurde voordat zij allen met de anderen aan de vorstin in défilé voorbij waren getrokken. Hoogtepunten Een zonnig feest met veel rood, wit, blauw en oranje, vrolijke mensen en veel spontaniteit. Dat waren de ken merken van dit huldebetoon, waarvan de Koningin gewild had, dat het be scheiden zou zijn, maar dat desondanks werd tot een boeiend kijkspel, waaraan de deelnemers zelf veel vreugde heb ben beleefd en waarvan de koninklijke familie zichtbaar genoot. Het zomerse weer was er ook oorzaak van dat men de winterkleren had thuis gelaten. En zo zagen wij Koningin Ju liana gekleed in een gebloemde jurk, waarin donkerpaars overheerste en een lichtgrijze mantel met bijpassende hoed. Een gebruinde prins Bernhard, evenals prinses Irene, daags tevoren terugge keerd van de wintersport, droeg een lichtbruine overjas over een donker- bruin pak. Prinses Beatrix droeg over len en Nederlands Nieuw Guinea. De Een der hoogtepunten was zeker de declamatie van het gedicht „Wij ver trouwen" van Ed. Hoornik door Paul Steenbergen, waarvoor wij, evenals voor de redevoeringen van de premiers De Quay, Emanuels en Jonckbeer naar een binnenblad van deze editie verwijzen. Een ander kleurrijk hoogtepunt van dit oranje-festijn: de aanbieding van een prachtig bouquet door vier meisjes uit de vier rijksdelen. Het prachtig met oranje linten versierde bloemstuk be stond uit Nederlandse tulpen, orchidee- en uit Ned. Nieuw Guinea, anthuriums uit Suriname en strelitzia's uit de An tillen. Een even ongedwongen moment was stellig ook dat waarop zeven kinderen, allen geboren op de kroningsdatum van koningin Juliana het bordes betraden om de koningin te begroeten. Uiteraard genoten zij en de drager van de Nederlandse vlag, de wereld kampioen op de schaats, Henk van der Grift, even de speciale aandacht van het koninklijk gezin. Al met al dus een werkelijk spontaan en ongedwongen feest, dat ook prinses Wilhelmina die een en ander vanuit een zijraam onopgemerkt volgde, tot vreug de zal zijn geweest. De 20-jarige Roland de Beaufort, zoon van een bankier en een van de vier ver dachten die zondag te Triviers de Cour- tes zijn aangehouden, heeft bekend dat het briefje waarin losgeld werd ge vraagd voor de ontvoerde Eric Peugeot, was getikt op zijn schrijfmachine. In totaal worden thans zes verdachten vastgehouden. Behalve de vier te Tri viers de Courtes zijn nog twee anderen aangehouden in een skihotel te Megève, een wintersportplaats. Kort na de ontvoering van Eric werd de schrijfmachine vernield. Het schijnt echter dat het niet Roland de Beaufort is geweest die de twee brieven aan Erics vader heeft getypt. Toen De Beaufort zondagochtend in het chalet werd aangehouden, bevond hij zich in gezelschap van „Miss Denemar ken". De Franse politie heeft later nog twee arrestaties verricht. Onder de gearres teerden zijn twee jonge vrouwen. (Advertenties) 4.000 mensen De ruime oprijlaan voor het bordes en het grote voorplein voor het paleis boden voor een manifestatie als deze, waaraan naar schatting toch wel zo'n kleine 4000 mensen deelnamen, een unieke gelegenheid. Onder de 4000 be vonden zich o.m. de deputaties uit on ze ruim 980 Nederlandse gemeenten, de muzikanten van de kapellen der Ko ninklijke Marine, Luchtmacht en Land macht, het mannenkoor „De Haghe San- gers", de 60 leerlingen van de Zeevaart en Visserijschool te Schevcningcn, de ongeveer 100 ruiters »yan diverse lan delijke rijverenigingen. de 50 bloemen- legsters van de middelbare tuinbouw school uit Rijswijk en de 35 vertegen woordigers van onze overzeese rijksde- Bij het einde van het haar ge brachte nationale huldebetoon heeft koningin Juliana het volgen de dankwoord uitgesproken: Ik dank u voor deze hulde deze is werkelijk veel te mooi als gold die al mijn zilveren jubi leum. Eigenlijk vind ik 12 1/2 jaar nog maar zo'n korte tijd om er zo veel aandacht aan te besteden. Ik weet wel dat al de 12 1/2-jarige kinderen die hier vanmiddag aan wezig zijn, het wel lang vinden, maar als ze later werk hebben, zul len ze het waarschijnlijk met me eens zijn, dat dit van een hele le venstaak toch maar een klein stukje is. Evenwel, ik dank u voor uw komst hier en voor de warme ge voelens, door u hier tot uiting ge bracht en overgebracht. Ook zou ik van heze plaats een hartelijk woord van dank willen toeroepen, aan al wie op enigerlei wijze mij hun goede wensen deden toekomen. De afgelopen 12 1/2 jaar zijn voor ons allen menigmaal bewo gen geweest, maar de grote harte lijkheid, die ik daarin mocht on dervinden, en waarmee ik me van daag weer omringd voel, is een extra stimulans om met u allen de komende periode tegemoet te gaan. Ik dank u allen van ganser harte. Schakel de Colston in - en ga rustig de keuken uit. De vol-automatische Colston bevrijdt u voor eens en altijd van de geestdodende afwas. Ing. Bureau Handelsonderneming M. WERMENBOL-EICH Haagweg 302 Tel. 35585 Breda en met de minste moeite schildert U met Wv.rtiMts Brede

de Stem | 1961 | | pagina 1