t Maart.... Plak voor Henk Alle naar Kongo-groten Madagascar Algerijns gesprek (olie-)impasse in Ds. Zandt (81) overleden Concordia Concordia Geslaagde maneuver van Duitse regering Snel beraad in Den Haag Reëler basis .N.-Guinea ook in Londen Liz Taylor zwaar ziek Romme: Verarming van ons politieke leven EN VURIG ANTI-PAPIST DAGBLAD VOOR ZEELAND Camille Huysmuns brak zijn been Rustig weer Rocle spionnen voor.Moskou Gevechten in Matadi Rebellen eisen nu o, besprekingen JlllAflk' OPERATIE ELVIS Hebt u het amusante verhaal over „de gevaarlijkste onderneming sinds de invasie" gemist? Jammer! Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MARK Bij VERRASSING 5 DE HOOGTE IN Ja, maart. Maart in Nederland. Kom, dacht de natuur, ik ga óók herwaarderen, om niet te zeggen opwaarderen. En niet met vijf zui nige procentjes, nee, laat ik de mensen na al dat zuur van een eens winter eens wat gunnen en op z'n mei's uitpakken. Dit plaatje knipte onze fotograaf gisteren aan het Vlissingse strand. En we hebben nog maar net een schaatskampioen gehuldigd Gulden gaat mee Zaterdag is in Amsterdam de eerste van de huldigingen gehouden voor H. v.d. Grift en R. Liebrechts. De plech tig heid vond plaats in het Minervapa- viljoen, waar talrijke vrienden en be wonderaars aanwezig waren. Op de foto zien we hoe de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, jhr. mr. Feith het gouden ereteken met de bril janten van de federatie bij v.d. Grift opspeldt, onder het oog van de verloof de van de kampioen. (Eigen buitenlandse dienst). Camille Huysmans, de 89-jarige socialistische oud-minister van staat en ondervoorzitter van de Belgische kamer van volksverte genwoordigers. heeft zondag bij een val in zijn woning een been gebroken. Hij is in een ziekenhuis opgeno men. Zijn toestand werd gistermid dag „onzeker" genoemd. EEN ATLAS van Mars zal binnenkort worden uitgegeven door de Russische academie van wetenschappen. Er komen 470 tekeningen van het oppervlak van onze rode buurplaneet in. ZES LEDEN van het Nederlands Bal let, allemaal jongelui, zijn aangehouden wegens het plegen van winkeldiefstal len. EEN INWONER van Heerenveen is na het eten van vis uit blik overleden. De overige gezinsleden werden onwel en moesten naar het ziekenhuis. HET EERSTE kievitsei als de pri meur overigens niet bewist wordt is gevonden bij Vaassen. TOEN VERWOERD, de Zuidafrikaanse premier, zaterdag in Londen aankwam werd hij opgewacht door een grote menigte demonstranten die protesteer den tegen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. IN LONDEN gaat het gerucht dat Mac- Millan overweegt in de komende herfst nieuwe verkiezingen te laten houden, als de socialisten hun vertragingstactiek niet verlaten. DE JAPANSE artsen en tandartsen, die zoals men weet gestaakt hebben voor hogere honoraria, hebben hun zin ge kregen: ze mogen nu hun tarieven met 10 pet. verhogen. IN ISRAEL zijn bijna alle onderwijs krachten aan de middelbare scholen in staking gegaan. Ook hier om looneisen. ENGELAND zal voor de toelating van rood-China in de V.N stemmen. Ame rika, de tweede grote tegenstander, zal dat niet doen voordat Peking zijn vijan delijke politiek wijzigt. IN HET afgelopen weekeinde zijn weer verscheidene dodelijke verkeersongeluk-' ken gebeurd. Slachtoffers werden o.a. 12-.ljirig meisje uit Arnhem, een motorrijder uit Oud-Beyerland en een brommer viel.Harderwijk die met zijn In de nacht van vrijdag op zaterdag, nadat de weekendrust op de beurs was ingegaan, heb ben de Duitse autoriteiten de koers van de Mark tegenover de dollar met vijf procent „gerevalueerd", d.w.z. een hogere waarde verleend. De koers van de dollar tegenover de Mark welke tot nog toe officieel 4,17 lol 4,23 In droeg, is daardoor verlaagd van 3,97 tol 4,03. Bij beschikking van hel ministerie van econo mische zaken te Bonn werd de deviezenhan- del in de bondsrepubliek zaterdag gestaakt, kn Duitsland is de opwaardering van de Mark tegenover de dollar eigenlijk al een jaar onderwerp van gesprek geweest. In juni van het vorig jaar verwachtte men in het algemeen reeds een opwaardering van 1012 procent als middel om de overbesteding te lijf te gaan en remmend te werken op de overspannen consumptie- en produktiesec- toren. Het effect van een opwaardering op dat moment was echter door (toen reeds algemeen plaats hebbende) speculaties op deze op waardering illusoir geworden. De regering heeft daarom toen geen op waardering doorgevoerd en uitdrukkelijk verklaard, dat ze daartoe ook geenszins het plan had. Bij diezelfde gelegenheid werd van het Duitse volk grotere spaarzaamheid geëist om de dreigende inflatorische ge volgen te voorkomen. met ile bepaling, dat de voor zaterdag gege ven opdrachten moesten blijven gelden tot maandag. De „opwaardering" van de Mark is voor iedereen als een verrassing gekomen. De beurzen van Londen, Amsterdam en New- York bleven tol de laatste minuut onkundig van dit voornemen. Zij. hebben zaterdagmor gen eerst de officiële bevestiging gekregen. Hierdoor zijn speculaties op deze herwaar dering voorkomen. Weersverwachting van het K.N.M.I. I tot gemaakt gisteren'- J avond 23.lo uur: Droog, zacht en overwegend zonnig weer mei zwakke wind. Vandaag: zon onder 18.28 uur Maan m op 22 53 uur. Morgen: zon op 7.14 uur. Maan on- l l der 9.28 uur. i Bij verrassing is men nü tot de opwaar dering overgegaan. Wilde zij slagen, dan moest men haar wel categorisch ontken nen en haar in een weekeinde doorvoe ren. Deze operatie is identiek aan de wij ze waarop in de dertiger jaren de valuta's van West-Europa - ook onze gulden waarde werden vei'minderd. Van deskundige zijde gaf men ons als dwingende redenen voor deze opwaarde ring op dit moment het volgende aan: 1. Een zekere druk van Amerikaanse zijde om de export naar Duitsland te verruimen en de export van Duitsland af te remmen. 2 De noodzaak om de mark tegenover de dollar op meer reële basis te stel len in verband met de door Duitsland aanvaarde miljardenverplichtingen in dollars tegenover de Verenigde Sta ten, ten bedrage van 8 miljard. 3. De noodzaak de overbesteding in Duitsland ingrijpend in te perken en de overspannen consumptie en pro- duktie af ce remmen. 4. De noodzaak tevoren maatregelen te nemen met het oog op de algemene acties tot loonsverhogingen, welke tot nog grotere consumptieve overspan ning zouden leiden. Er zijn acties ingezet voor een loons- .erhoging van 10 a 12 procent. Men ver wacht van de opwaardering van de mark een dusdanig effect, dat de loonsverho gingen zich tot 5 a 6 procent zullen be perken. De opwaardering van de Mark is in Washington en Londen met ingenomen heid begroet. Wel gaan daar stemmen op die zeggen, dat een opwaardering van 5 procent te weinig is en dit zelfs 25 procent zou hebben moeten bedra gen. Als gevolg der opwaardering zul len de prijzen der Duitse produkten voor het buitenland een niet onbelangrijke prijsverhoging ondergaan, waardoor de export zal afgeremd worden, terwyl de buitenlandse waren in Duitsland voor de Markenbezitters goedkoper worden en dus de import zal toenemen. (Van onze parlementaire redacteur) De gulden is vanaf vandaag bij na vijf cent meer waard. Het ka binet heeft n.l. vannacht naar aan leiding van de revaluatie van de Duitse Mark besloten de Neder landse gulden te revalueren met een percentage, overeenkomstig de revaluatie van de Duitse Mark, d.w.z. met rond 4.7(> procent. Aan deze beslissing is een langdurig kabinetsberaad voorafgegaan, dat duur de van zondagavond acht uur tot van nacht kwart voor een. Bij dit beraad wa ren ook de adviseurs van de Nederland- sche Bank, de secretaris-generaal van Economische Zaken en de directeur van het Centraal Planbureau aanwezig. Na afloop van het kabinetsberaad ver klaarde minister Zijlstra, dat het kabinet zich voorstelt, morgen in een schriftelijk stuk aan de Kamer een nadere toelich ting te geven op dit belangrijk besluit. Dinsdag kan daarover dan in de Tweede Kamer een debat volgen. Minister Zijlstra verklaarde desge- vraad nog, dat aan het revaluatiebesluit overleg is voorafgegaan met onze Bene-i luxpartners. De andere EEG-landen zijn tevoren ingelicht. Prof. Zijlstra achtte het niet waarschijnlijk, dat nog andere lan den in de EEG het Duitse en Nederlandse voorbeeld zullen volgen. De bewindsman wilde in afwachting van het komende de bat in de Kamer geen nadere toelichting verschaffen. Wel wees hij op het alge meen bekende wetenschappelijke gevolg van een revaluatie n.l. een dempend af koelend effect op de hoogconjunctuur. Van minister De Pous mogen maatre gelen worden verwacht om te bereiken, dat prijsverlagingen, die het gevolg kun nen zijn van revaluatie, door de handel worden doorgegeven. Vandaag zal er geen handel zijn in valuta. Tijdens de confrentie van premiers der Gemenebestlanden te Londen zal de minister-president van de Maleise Fe deratie ook de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake brengen, heeft hij gezegd. Het is zijn bedoeling zijn ambtgenoten te wijzen op de grote ernst van de si tuatie rond het betwiste land. Indonesië is vastbesloten, zo bleek ook de afgelopen #igen weer, om de zaak zoveel mogelij'?: op de spits te drijven. Nasoetion verklaarde in een felle rede Elilabeth Taylor, die naar men weet, al De toestand van de bekende filmster dat het Indonesische volk, als het er op aan moet komen, de onafhankelijkheid wel eens boven de vrede zou kunnen stellen. In hét district Zuid-Borneo zijn zater dag alle verloven ingetrokken. Twee leden van h|:t ministerie van buitenlandse zaken van Albanië zijn za terdagavond in Tirana gearresteerd. Vol gens diplomatieke bronnen zouden de beide mannen, Sufet Nemani en Ismet Jako, beschuldigd zijn van het feit, dat zij „inlichtingen aan Russische organi saties" zouden hebben verstrekt over het vierde congres van de arbeiderspartij van Albanië, dat in februari in Tirana werd gehouden. Tijdens dit congres zou een verwijdering tussen Albanië en Rus land aan de dag zijn getreden. Voorts zou een zuivering in het ministerie van buitenlandse zaken van Albanië op han den zijn. Er is nog geen officiële bevestiging van de arrestatie binnengekomen. Als de berichten juist zijn bete kent dit, dat voor de eerste maal in een communistische satellietstaat mensen zijn gearresteerd omdat ZÜ voor Moskou werken. geruime tijd ziek is, is zaterdag plotse ling verergerd. Zij kreeg een ernstige longontsteking en de artsen die haar be handelden .hebben gezegd, dat haar toe stand kritiek is. Zij liebben evenwel de hoop om haar te genezen niet opgegeven. Liz Taylor werkt al geruime tijd in Engeland aan de film „Cleopatra", maai de opnamen moesten door de elkaar op volgende ziekten van de Amerikaanse hoofdrolspeelster telkens worden uitge steld. De kansen op een compromis in Kongo zijn de laatste 24 uur iets groter geworden. Alle leiders In zijn woning te Delft is zaterdag middag omstreeks vijf uur ds. P. Zandt overleden. Ds. Zandt was voorzitter van de drie leden tellen de Tweede - Ka merfractie van de Staatkundig Gere formeerde Partij en partijvoorzitter. Hij was een van de oudste Tweede- Kamerleden en zou juist vandaag 81 jaar zijn gewor den. Hij was in de Staten - Generaal een opvallende persoonlijkheid, altijd in het zwart gekleed, en on danks zijn kleine fractie een lid, dat steeds de aandacht kreeg van de Ka- DS. ZANDT Van de merleden. Een- oude stempel maal heeft ds. Zandt, als oudste lid iri jaren, de voorzitterhamer in de Twee de Kamer gehanteerd. Ds. P. Zandt werd op 6 maart 1880 te Stedum geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht theolo gie. In 1905 werd hij kandidaat in Zeeland. Hij aanvaardde op 20 april 1906 het predikambt bij de Ned. her vormde gemeente van Kamperveen. In 1909 vertrok hij naar Loon op Zand, welke standplaats hij in 1910 met IJs- selmuiden verwisselde. In 1915 werd ds. Zandt predikant te Ede en vier jaar later deed hij zijn intrede in zijn laatste gemeente: Delft. In 1925 ver kreeg hij eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus wegens zijn oenoeming tot lid van de Tweede Ka mer. Na het overlijden van ds. G. H. Kersten werd ds. Zandt voorzitter van deze partij. Hij was ook lid van de provinciale staten van Zuidholland en hoofdredacteur van het weekblad ,,De Banier". Ds. Zandt is ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Prof. Romme, die 't overleden Ka merlid ds. Zandt vele jaren heeft meegemaakt, noemde het bericht van diens overlijden verdrietig. „Of schoon wij scherpe politieke tegen standers waren, toonde hij in de per soonlijke omgang altijd een grote natuurlijke mildheid. Ds. Zandt, al dus de voormalige fractieleider van de KVP, was een bepaalde repre sentant van een kleinmerkwaardig volksdeel, zij het politiek wel wat „a outrance". In zekere zin betekent zijn dood een verarming van ons po litieke leven." Ook mr. Burger, fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, liet zich zeer waarderend over de overledene uit, evenals prof. Oud, leider van de i'ractie van de V.V.D., die zei dat de Kamer zich zonder de figuur van ds. 'andt moeilijk laat denken. ,,Ik heb ds. Zandt altijd beschouwd ;ls een zeer vroom christen en een -.eer integer mens'', aldus de anti-re volutionaire fractieleider, dr. Bruins Slot. ,,Op zijn wijze, waarmee ik het liet altijd eens kon zijn, heeft ds. ^andt aan de beginselen van de re- 'ormatie gestalte willen geven". Ook namens de C.H.U. werden woor- len van deelneming gesproken. „Een gereformeerde van de oude stempel 3n een vurig antipapist", zo karakte riseerde dr. Schmal namens deze par- ij de overledene. De besprekingen achter de schermen tussen vertegenwoordigers van de Fran sen en van de Algerijnse opstandelin gen, bevinden zich in een impasse door de Franse weigering de rijk aan olie zijnde Sahara op te geven of hetzelfde te doen met militaire bases in Noord- Afrika. Doch de Tunesische minister van voorlichting, Mohammed Masmoudi zei, dat hij nog altijd optimistisch is. Masmoudi, die uit de Marokkaanse hoofdstad Rabat naar Parijs terugkeer de, zei, dat hij van plan was de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville begin volgende week te ont moeten. Ook hoopte hij een ontmoeting te hebben met de Senegalese premier Mamadou Dia. Senegal en andere vroe gere Franse kolonies in Afrika ijveren ook voor beëindiging van het conflict in Algerije. Hoewel Franse beambten nog steeds weigerden te bevestigen dat geheime besprekingen hebben plaats gevonden, zeiden Marokkaanse beambten in Ra bat dat die besprekingen inderdaad zijn gehouden, „ergens in Zwitserland". Uit Rabat is in Parijs vernomen dat de eerste resultaten van die besprekingen niet bemoedigend waren. De grootste wrijfpunten waren de Sahara en de mi litaire bases. In Parijs was geen bevestiging be schikbaar van het bericht dat de op standelingen hebben geëist dat de gehei me onderhandelingen worden beëindigd en dat officiële besprekingen beginnen tussen president De Gaulle en de rebel- lenpremier Ferhat Abbas. In dit verband is de datum 17 maart genoemd. Doch uit betrouwbare Franse bron werd ver nomen dat alle voorbereidingen gereed zijn voor zulk een ontmoeting. Ook zijn voorbereidingen getroffen voor de vrij lating van de vroegere rebellenbevel- hebber Mohammed Ben Belal en twee metgezelen uit de gevangenis op het eiland Aix in de Golf van Biscaje. De rebellenleider FeiTiat Abbas is gis teren uit Casablanca naar Tunis ver trokken zonder iets te willen zeggen over onderhandelingen ter beëindiging van de Algerijnse oorlog. Hij zal vandaag in Tunis een zitting bijwonen van de Algerijnse „voorlopige regering". Zaterdag was hij door koning Hassan de Tweedp van Marokko ontvangen. Intussen gaan de gebruikelijke aansla gen in Algerië voort: In Aigiers ont ploften weer bommen en handgranaten. EEN RUSSISCH economisch blad heeft de Afrikaanse landen gewaarschuwd te gen de snode bedoelingen van de Euro pese landen die hen in de E.E.G. willen betrekken. De Afrikanen kunnen er al leen maar slechter van worden, zegt Moskou. pseudo-leiders zijn namelijk in Ta- narivc, op Madagascar aangekomen voor de rondetafelconferentie die vandaag begint. Gisteren werd bekend, dat Antoine Gi- zenga, Loemoembist nummer één, zich eveneens naar Tanarive had begeven en dat Kasavoeboe, die aanvankelijk van een conferentie niet wilde weten, eveneens in het vliegtuig was gestapt. In verband daarmee werd de openingsvergadering, die op gisteren was vastgesteld, tot van daag opgeschort. President Tsjombe van Katanga, Albert Kalonji (Mijnstaat), premier Ileo van Kongo, Gizenga en Kasavoeboe zullen nu met elkaar het verre van gemakkelijke overleg beginnen. Het is een kwestie van zoveel hoofden, zoveel zinnen en nie mand durft nog te gissen naar de inhoud van een eventueel compromis. De verhouding tussen de V.N. en de centrale regering in Kongo is er de af gelopen dagen niet beter op geworden. Het ziet er naar uit dat de troepen van de Verenigde Naties steeds meer aan ge zag inboeten. In de havenstad Matadi is het tot ern stige gevechten gekomen tussen Soeda- nese V.N.-troepen en Kongolese soldaten. De strijd, die zaterdag al was ontbrand, werd gisteren voortgezet, met als gevolg dat de Soedanezen gebrek aan munitie kregen en met een tiental Canadese sei ners, die bij deze troepen waren inge deeld, in het nauw raakten. Voordat zondagmiddag het radio-con tact werd verbroken, hadden de Soedane zen laten weten dat een aantal van hun mensen gewond waren en dat zeven man werden vermist. Het is nog steeds niet bekend of de gevechten geëindigd zijn met een wapenstilstand, of dat de Soeda nezen tenslotte door de Kongolese solda ten zijn overrompeld. Behalve in Matadi zijn er ook in de plaats Banana gevechten geweest tussen Kongo lezen en V.N.-militairen. Waarschijnlijk om de betrekkingen met de regering in Leopoldstad te verbeteren heeft Hammarskjoeid laten weten dat hij een adviescommissie voor het V.N.-beleid in Kongo heelt benoemd, waarin uitslui tend Afrikanen en Aziaten zitting zullen hebben. Hij kondigde ook aan dat een hoge V.N.-ambtenaar naar Brussel zal worden gezonden, om er bij een hoge V.N.-ambtenaar naar Brussel zal worden gezonden, om cr bij de Belgische regering op aan te dringen al haar militair per soneel en politieke adviseurs uit Kongo terug te roepen, overeenkomstig een re solutie van de Veiligheidsraad. (Advertenties) Voor Uw levensverzekering U heeft rotsvaste zekerheid U betaalt lage premies U deelt mee in de winst HOOFDKANTOOROUDENOORD 10 UTRECHT

de Stem | 1961 | | pagina 1