Geen antwoord op telefoon-oproep Zijn woonoorden in 65 ontruimd SPOOK I ZOEKT] HUIS Venusraket doet er het zwijgen toe HEER, OF BEER? Elke optant nog geen spijtoptant Ortiz: de strijd zal voortgaan RELLETJES TUSSEN VN EN KONGOLEZEN VERSE ZUURSTOF NAAR RRANDHAARD GEPOMPT Minister Klompé: Lovell: ding afschrijven Minister leert premier TERRANOVA DUIKT OP Adres van 22 vellen Vredesgebaar van Fransen Massagraf in Schwerin SLOE-PLAN Ook al aan de sigaret? KLAAR VOOR DE START DAGBLAD VOOR ZEELAND (nog in repetitie) AMERIKAANS RUIMTESCHOT Prof. Romme groot-officier Oranje-Nassau Zonnig weer Verwoerd naar De Gaulle Zaak-Chessman weer in de belangstelling Korter werken bi.j spoorwegen NA DOODVONNIS Gijzelen aan lopende band 101e JAARGANG No. 23614 Voor -God,'Koningin; en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, <nr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ZATERDAG 4 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon -601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MIJNEXPLOSIE IN V.S. EIST 22 DODEN Twee en twintig mijnwerkers hebben op een verschrikkelijke manier de dood gevonden, toen zich in de kolenmijn „De Viking" in de buurt van West Terre Haute (Indiana V.S.) een ontploffing voordeed. Een op tachtig meter diepte gelegen gang stortte in. De explosie moet ver oorzaakt zijn door mijngas. Na de ontploffing, waarvan men aanvan kelijk in het bovengrondse bedrijf totaal niets bemerkte, ontstond er een hevige brand. De mp ligt op enige afstand van een elektrische centrale. De gedolven kolen tvorden via een transportband rechtstreeks naar de ovens van de centrale vervoerd. Het enige contact tussen de onder grondse gangen en de buitenwereld be staat uit een telefoonlijn. Met korte tus senpozen wordt er, bij wijze van con trolemaatregel, vanuit het bovengrond se bedrijf naar het kolenfront getelefo neerd. Gisterenmorgen kwam er op het ge bruikelijke telefoontje geen antwoord. Hierdoor begreep men dat er beneden „iets" moest zijn gebeurd. Men begon terstond zuurstofrijke lucht in het gan genstelsel van de mijn te pompen, om dat er aanvankelijk werd gedacht aan mijngasvergiftiging. De binnenstromen de verse lucht verhevigde echter de brand, die op dat moment reeds woed de. Het duurde vier uur voordat reddings ploegen de plaats naderden waar een ploeg van 22 mijnwerkers ingesloten zat. Intussen reden ambulances, politie en brandweer uit Terre Haute en de om liggende mijndorpen naar de „Viking". Bij de ingang van de mijn wachtten familieleden, collega's en vrienden in angstige spanning op de eerste berich ten. Na vele uren werd gemeld dat er twee doden waren geborgen. Twintig andere mijnwerkers bevonden zich in een door instortirtgen afgesloten gedeel te van de mijn. Wederom verstreken cr uren van wanhoop voor de wachtenden. Beneden werd uit alle macht gewerkt om de gang weer vrij te maken. Op het ogenblik dat men op kilometers afstand van de plaats waar de ontploffing plaatsvond volkomen door vuur verteerde elek triciteitskabels aantrof, wisten de redders dat zij tevergeefs streden. Toch werkten zij verwoed voort. De angstige vermoedens werden be waarheid. Eén voor één werden de lichamen van twintig mijnwerkers uitgegraven. Ook in een Duitse kolenmijn, in de buurt van Moers, deed zich een instor ting voor. In dit geval bleef de tele foonleiding echter intact en kon men een stalen pijp door de instorting per sen. Via deze pijp werden lucht en voed sel toegevoerd aan de'tien mijnwerkers die in dit gedeelte als ratten in de val zaten. Na een uur hard werken hadden de reddingsploegen het tiental weer vrij. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Klompé (Maatschappelijk Werk) acht een wettelijke regeling voor de subsidiëring van het maatschappe lijk werk nog niet realiseerbaar. Zij meent dat een eenzydige invoering van een subsidiewet storend kan zijn voor het beleid t.a.v. bepaalde taken op het terrein van volksgezondheid, jeugdzorg en volksontwikkeling. Zij geeft de voorkeur aan een geza menlijke subsidiewetgeving voor alle genoemde gebieden. Wel is zij er toe bereid zo nodig bestaande subsidierege lingen te wijzigen. De minister deelt dit de Eerste Kamer mede in haar memo rie van antwoord. Hieruit blijkt voorts, dat de minister bereid is na te gaan of voor de oplos sing van het vraagstuk der woonwagen bewoners de wet op woonwagens en woonschepen dient te worden herzien. Wat de ontruiming van de woonoorden jder Ambonezen betreft deelt zij mede, 'dat gestreefd wordt naar een volledige ontruiming in 1965. De huisvesting van de gerepatrieerden heeft een bevredi gend verloop, aldus de minister. In 1960 konden 1957 woningen aan gerepatrieer de gezinnen worden toegewezen. In con tractpensions wonen nog 1781 personen. Minister Klompé zegt te verwachten dat het overheidsapparaat nog 5 jaar lang jaarlijks 100 maatschappelijk wer kers erbij zal moeten krijgen. Op 1 ok tober j.l. waren er reeds meer dan 2200 leerlingen in opleiding. In Noordbrabant waren in 1960 260 maatschappelijk wer kers werkzaam en in Zeeland 55. De minister deelt tenslotte nog mede aan net provinciaal bestuur van o.a, Noordbrabant te hebben gevraagd wel ke gebieden in sociaal opzicht bijzon dere aandacht moeten krijgen. Zij heeft hieromtrent echter nog geen inlichtin gen ontvangen. De Franse regering heeft voorbe reidingen getroffen voor de spoedi ge vrijlating van de Algerijnse re bellenleider Mohammed Ben Bella als een „vredesgebaar" aan de Al gerijnen. De datum van Bella's vrijlating zal bekend worden gemaakt als ook de da tum voor de Frans-Algerijnse vredes onderhandelingen vaststaat. Mohammed Ben Bella werd twee jaar geleden gevangen genomen en verban nen naar het winderige eilandje ,,Aix" buiten de Franse Atlantische kust. Met twee andere Algerijnen is hij door de Fransen ontvoerd, toen hij met een vliegtuig van Rabat in Marokko, naar Tunis wilde reizen. De twee medegevan genen van Ben Bella zullen, naar men verwacht, met Ben Bella worden vrij ge laten. In Parijs zijn berichten binnengeko men, dat Ferhat Abbas vreest, dat Frankrijk hem in de val wil laten lo pen, zodra hij toestemt in openlijke on derhandelingen. In een klein stadje in Algerije hebben rebellen de burgemeester vermoord, na hem gevangen te hebben genomen. Ook de gemeentesecretaris en een jachtop ziener werden gedood. De vooruitzichten op spoedige onder handelingen tussen Fransen en Algerij nen over een vrede in Noord-Afrika hebben gisteren een geduchte knauw ge kregen. De indruk is gewekt als zou De Gaulle zijn eis tot een staakt-het-vuren alvo rens met de vredesonderhandelingen te beginnen, hebben laten varen. De Fransen zijn echter op het punt van een beëindiging van de vijandelijk heden in Algerije op hun standpunt blij ven staan, tot spijt van de Algerijnse leiders. De vrijlating van de Algerijnse re bellenleiders. is bedoeld om de - pil -"te vergulden. EEN SCHRIJVER in Israël, Mosje Pearlman. heeft met een boek over de vangst van Eichmann in zijn land bij zonder veel opzien gebaard. Men meent dat hij, wel wat erg hard van stapel lo pend, op het komende proces vooruit loopt. IN APRIL wordt waarschijnlijk op nieuw een conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen in Bandoeng ge houden. De vierde van die aard wordt dat dan. HILLARY kan het maar niet laten: hij is nu weer een andere piek in de Hi malaya gaan beklimmen, de Makaloc. die circa 7000 meter hoog is. IN GENEVE is gisteren een opmerke lijke conferentie begonnen: men wil daar nagaan wat er nog van de diplo matieke conventies deugt. Met andere woorden: welke diplomatieke gebruiken men dient te handhaven en welke ge voeglijk overboord kunnen worden gezet. GISTEREN is in de Wilhelminasingel te Pijnacker het 2 G-jarig zoontje van de familie van der M. bij het spelen te wa ter geraakt en verdronken. Het Oostduitse persbureau ..A.D.N." meldt, dat in de Oostduitse stad Schwe rin massagraven zijn aangetroffen met de lijken van ruim 500 Russische. Poolse, Zuidslavische en Franse krijgs gevangenen uit de tweede wereldoor log. Volgens „A.D.N." waren de meeste krijgsgevangenen doodgeschoten. „Er wordt thans een onderzoek naar de om standigheden. waaronder deze misdaad werd gepleegd, ingesteld". i i J De geest van een toverdokter, die t opgehangen werd wegens moord op J J honderd mensen, zoekt een nieuwe t t verblijfplaats. J Het oude huis in Broken Hill J (Noord-Rhodesië), waar de geest van de beruchte Mwanalesa zou J rondwaren, wordt deze maand ge- sloopt.Vroeg er w.as het het gerechts- J gebouw waar Mwanalesa meer dan 30 jaar geleden ter dood veroor- J J deeld werd. t t De huidige bewoners van het huis, de blanke plaatselijk bestuurs- t J ambtenaar en zijn vrouw, zeggen J dat deuren in het huis vanzelf dicht- t J slaan en onverklaarbare koude win- i den door het gebouw waaien. J Mwanalesa terroriseerde in de i jaren twintig Noord-Rhodesië waar J J hij bijgelovige Afrikanen aan de t t ..waterproef' onderwierp om vast J te stellen of er heksen onder hen waren. Nadat hij minstens 100 per- J sonen door verdrinking om het le- 4 J .vèn had doen komen vluchtte hij i naar Belgisch Kongo waar hij ge- J J vangen werd genomen, uitgeleverd t aan Noord-Rhodesië, J gehangen. berecht en (Van onze correspondent) Rijks Waterstaat houdt over een viertal weken een voor Zeeland zéér belangrijke aanbesteding :het maken van een afsluitdijk in het Zuid Sloe met bijkomende werken.; In feite betekent dit de definitieve aanpak van het grootse Sloe-pro- ject. De te maken afsluitdijk krijgt een lengte van 2 kilometer en sluit aan op de te verhogen dijken van de Bijlcvcldpolder en de Zuid- Kraayertpolder, die over een leng te van 2.5 kilometer verbeterd moe ten worden. Door het leggen van de afsluitdijk wordt een landwinst van ongeveer 160 hectare landbouwgrond verkregen. Voor de werken aan de dijken heeft men onge veer twee jaar nodig. Dit jaar echter moeten de afsluitdijk en de dijkverhogin gen gereed komen. Volgend jaar wordt in de vrijgehouden „bouwput" in de af sluitdijk een sluis gebouwd ten dienste van de afwatering van de Quarlespolder op Walcheren. Te verwachten is dat reeds in mei met de werken zal worden begonnen. Gisteren is te Cape Canaveral een Blue Scout-raket gelanceerd met radiotele scopen en een stukje menselijke huid aan boord. De raket bereikte een hoogte van 2560 kilometer. De bedoeling van de proef was, meer te weten te komen over de gevaren van uitstralingen waaraan een mens bij een ruimtevlucht bloostaat. II.M. de Koningin heeft prof. mr. C. P. M. Romme, de afgetreden voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer, benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau. In een korte plechtigheid op het kabi net van de minister-president heeft prof. De Quay gisterenmiddag prof. Romme en diens echtgenote, in tegenwoordig heid van de voorzitter der Tweede Ka mer, dr. L. G. Kortenhorst, ontvangen en hem de bij dezeonderscheiding be horende versierselen overhandigd. Bij deze plechtigheid was een dele gatie uit de ministerraad aanwezig. Op 27 februari is een poging om .radiocontact, te krijgen met de Russische Vënüs-rakét mislukt eri sindsdien hebben de geleerden die bij het project betrokken zijn geen enkele maal verbinding meer kun.- nen krijgen. Volggns het-Russische, persbureau „T-ass"-' volgt' de -raket niettemin een baan „welke zeer dicht bij de berekende baan ligt". Voor Sir Bernard Lovell, directeur van de radio-telescoop van Jodrell Bank, kwam het officiële bericht uit Moskou niet als een verrassing. Gistermorgen ver klaarde hij al enige tijd vermoed te heb ben, dat cr iets haperde aan de zenders van de „Venusnik". Gisteren om tien uur v.m. zou de raket een punt op v5.683.000 km van de aarde bereikt hebben. Vermoedelijk baseert „Tass" deze mededeling op waarnemin gen van een radio-telescoop. Het is volgens gezaghebbende deskun digen te Londen, niet uitgesloten, dat het project van de Venusraket mislukt als ge volg van de radiostoring. De raket kan in elk geval niet langer vanaf de aarde „gecommandeerd" worden, aldus deze deskundigen. Prof. Lovell begon gisteren het fir mament af te zoeken met zijn reusach tige radio-telescoop nadat hij uit Mos kou een telegram had ontvangen met aanwijzingen waar hij de raket moest zoeken. Het telegram berichtte hem te- J Weersverwachting van het K.N.M.I. i°i„Vaan,a,v,°?d' °Pgemaakt gisteren- avond 23. lo uur: 4 t Aanvankelijk hier of daar mist, daarna ?°nnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich- 5 tingen en ongeveer dezelfde tempe- raturen als gisteren. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J t Toenemende bewolking met van het I westen uit regen. Stijging van de temperatuur met maxima van 8 tot 13 graden. J Vandaag: 70n ondtr 18 J4 uur. Maan op 20.36 uur. ?!«r/en: 70,1 op '-18 uur' 7nn onder J 4 18.26 uur. Maan onder 8.36 uur, 4 i maan op 21.44 uur. t J Maandag: zon op 7.18 uur. Maan onder 9.00 uur. velis dat de Rusische geleerden voort durend trachtten het contact met hun raket terug te krijgen. Lovell zei dat er twee verklaringen kon den zijn voor het feit waarom het ruim teschip geen signalen meer uitzond. De ene was dat het communicatie-systeem nog steeds functioneerde, maar dat het ruimteschip zelf „aan het rollen en wen telen" was wegens een defect aan zijn stabilisators. *Tn dat geval zou Jodrell Bank meer kans hebben signalen te ontvangen dan de Russische luisterposten. De andere verklaring was dat de ener gie-voorziening of elektronische appara tuur van het ruimteschip uitgevallen was. „In dat geval", aldus Lovell, „kan het (d-ing afgeschreven worden voor zover het 'dé verbinding betreft." Premier Verwoerd van Zuid-Afrika heeft een uitnodiging van president De Gaulle om hem na de Londcne gemene bestconferentie te ontmoeten, aanvaard. Verwoerd heeft ook een uitnodiging van bondskanselier Adenauer aangenomen. Verwoerd is gisteren naar Londen ver trokken. Op het vliegveld van Johannes burg wemelde het van veiligheidsagen ten. Charles Terranova. de man van wie Caryll Chessman heeft verklaard dat hij de echte „bandiet met de rode lamp" is geweest, heeft zich bij de politie ge meld. Hij zal op 13 maart voor de rech ter verschijnen, op beschuldiging van valsheid in geschrifte. Terranova heeft gezegd dat hij zich gemeld heeft om zijn reputatie te zui veren. Hij ontkende nadrukkelijk de man te zijn geweest die in de jaren '40 in Los Angeles paniek zaaide. Chessman is indertijd als de „bandiet met de rode lamp" veroordeeld en vorig jaar, twaalf jaar na zijn berechting, in de gaskamer ter dood gebracht. De vakbonden blijven op hun stand punt staan, dat de arbeidstijdverkorting bij de Spoorwegen met ingang van de zomerdienstregeling moet worden inge voerd en niet, zoals de directie van de Nederlandse Spoorwegen wil. met in gang van de winterdienstregeling. Volgens de secretaris van de bedrijfs groep Spoorwegen van de Nederlandse bond van Vervoerspersoneel zijn er mo menteel 1600 vacatures bij de Spoorwe gen. Vroege treinen vertrekken te laat of rijden in het geheel niet. Men is zelfs bezig Belgisch personeel aan te trek ken. In Kopenhagen wordt een actie ge voerd tegen het roken in openbare vervoermiddelen. De Kopenhagenaren keken wel verbaasd toen zij deze tram al rokend door de straat zagen gaan. Als geheugensteuntje niet slecht gevonden! Bent u een heer of een beer in het verkeer? Het laatste nemen we niet aan. Toch is het goed dat u zichzelf eens op de proef stelt. Kijk daarom eens elders in dit blad, waar u een nogal on rustig stadje aantreft met veel weggebruikers, slechte en goe de. Over het goed of fout wordt uw mening gevraagd. Enfin zie de begeleidende tekst. (Van onze correspondent) Het comité Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Indonesië N.A.S.S.I., heeft zich gisteren met een adres gewend tot de leden van de Eerste en Tweede Ka mer. Bij het adres is een beschouwing van het comité gevoegd, die uit 22 ge stencilde kwarto-pagina's bestaat. In het adres wordt erop gewezen, dat het spijtoptantenprobleem een snel optreden eist. Door de anti-Nederlandse acties in Indonesië, is de mogelijkheid om de helpende hand te bieden, steeds ongunstiger geworden. Het moet zelfs niet uitgesloten worden geacht, dat het moment zal aanbreken, dat hulp niet meer mogelijk is. De toelating van spijtoptanten wordt door de regering uit een formeel stand punt beoordeeld, en geplaatst in het ka der van het algemene vreemdelingen beleid. Verder wordt het vraagstuk ver eenzelvigd met een optantenprobleem. Tijdens de overhandiging van de ver sierselen behorende bij het Groot- officierschap in de orde van Oranje- Nassau aan prof. C. P. M. Romme, merkte minister dr. M. Klompé op, dat het lint niet hing zoals het be hoorde. Zij liet prof. De Quay zien hoe men zulke eervolle „dassen" strikt. Daarbij wordt verondersteld, dat alle optanten wel spijtoptanten zullen wor den. Bovendien wordt geen onderscheid gemaakt tussen de ex-Nederlanders (spijtoptanten), spijt-non-optanten, pas sieve spijtoptanten, en spijtoptanten to gen wil en dank. Volgens prof. dr. W. L. G. Lemaire, voorzitter van het co mité. gaat het om nog ten hoogste tien duizend spijtoptanten die toelating tot Nederland hebben gevraagd. Joseph Ortiz, de leider van de op stand van de Franse kolonisten in Al giers, die door een speciaal tribunaal in Parijs ter dood werd veroordeeld, verklaarde gisteren, dat hij niet ver baasd was over het vonnis. Hij zei, dat naar zijn mening, hij een strenge straf verdiende, als men zich op het stand punt van de Franse regering stelde. Ortiz merkte op. dat het ..interessant" was te zien, hoe alle straffen, die wer den opgelegd, opgelegd werden aan mensen die uit Frankrijk zijn gevlucht, waardoor de straffen geen effect sorte ren. Ortiz verklaarde, dat hij de strijd nog niet had opgegeven, omdat „de toe komst van Europa en dus van de vrije wereld op het spel staat". Gisteren is het in de Kongolese havenplaats Banana tot een treffen ge komen tussen Kongolese troepen en een groep Soedanese militairen die het embleem van de Verenigde Naties op de mouw dragen. Kongolese soldaten hadden een po ging geaan om een marconist van het UNO-detachement in Banana te arres teren. De Soedanese militairen pareer den met een zelfde huzarenstukje. Zij hielden twee Kongolezen een poosje ge vangen. Toen de Soedanezen de gevan genen kwamen terugbrengen werden zij met een geweersalvo ontvangen. De Soe danezen schoten prompt terug en dood den daarbij één Kongolese soldaat. Er zijn wapenstilstandsonderhandelin gen aan de gang. In Leopoldstad zijn Tunesische troe pen van de UNO slaags geraakt met Kongolezen, die kort geleden 22 Tunesi sche militairen hadden ontwapend en een officier hadden gegijzeld. Volgens geruchten zouden de Tunesiërs op hun beurt een Kongolese officier hebben ge arresteerd. Het burgerpersoneel van de UNO in Leopoldstad wordt onder militaire be waking naar huis gebracht. Het Liberiaanse UNO-contingent zal worden uitgebreid met 230 man. Dc Kongolese president, Kasavoeboe, heeft te elfder ure afgezien van deel name aan de conferentie van Madagas car.

de Stem | 1961 | | pagina 1