VRIJHEID TOT WERKEN... OP VRIJE ZATERDAG IK KAN WEER ZIEN Zinkende tanker op weg naar haven Minister Van Rooy in Tweede Kamer: PRATEN MET DE REBELLEN Europa schiet tekort in eigen verdediging Hulpkorps voor vrede Staking in Britse mijnen Méér Wagen, doch minder Volks Het arbeidsbureau kan Luguber pakket bemiddeling verlenen Onenigheid over het akkoord van De Gau Ook N. Yorkse moordenaar recidivist? FRANKRIJK HEEFT H-BOM Gewelddaden op Cuba Kennedy naar Marokko? Eerste schaap de brug over DAGBLAD VOOR ZEELAND j ^eveTent0misTai' beWolkt Lichte J I op"18.24* uur °nd" 18 31 Maan J j derTlV uur. °P Maan on- I Katanga zou in crisis geraken Pleidooi voor terugtrekking V.S.-divisies Eigendomsoverdracht nog toekomstmuziek Idee van Kennedy In april proef Vijf opvarenden omgekomen MARIHUANA ROKEN UIT PURE NIEUWSGIERIGHEID Rechter waarschuwt teeners en twenners Schietende jeugd Joch onderhoud A bbas-Bourguiba Nieuwe diploma's voor stuurlieden Verklaring Botin in kwestie Eichmann Clandestien.... Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C j v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22311 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,— per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.—Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Na een vergadering van het Franse kabinet met president De Gaulle is bekendgemaakt, dat de regering bereid is om met verte genwoordigers van verschillende Algerijnse politieke partijen in het bijonder met het bevrijdings front onderhandelingen over een vredesverdrag te beginnen. De president had beklemtoond, dat „wat de toekomst van Algerije ook mag worden, deze zal moeten worden be paald door de Algerijnen en door hen alleen". De president zou van zijn oorspronke lijk standpunt dat eerst moest worden onderhandeld over een „staakt het vu ren", hebben afgezien. Een jutezak met beenderen, dat was de lugubere vondst die gister middag werd gedaan bij verbou wingswerkzaamheden in een woning aan de Jacob van Lennepstraat in Amsterdam. De zak werd gevonden in een loze ruimte tussen de boven kant van een ingebouwde kast en het plafond. De vinders waarschuw den meteen de politie, die uit de mededeling ,.de beenderen steken er uit", had begrepen dat het ern stigste moest worden gevreesd. Spoedig bleek, dat de beenderen afkomstig waren van een... volwas sen rund. De politie neemt aan dat verpakking en inhoud uit de oorlog stammen. (Van onze parlementaire redacteur) „Wie een vrije zaterdag heeft moet daarover in volle vrijheid kun nen beschikken. Er kan dus geen bezwaar tegen bestaan, als iemand zijn vrije zaterdag door werken produktief wil maken". Dit verklaar de gisteravond minister Van Rooy in de Tweede Kamer in antwoord op een desbetreffende vraag van de liberaal Corver. De bewindsman zei er akkoord mee te kunnen gaan als de rijksarbeidsbureaus bij het zoeken naar werk voor de „vrije" zaterdag zouden bemiddelen, mits de betrokken werknemers in totaal niet meer dan 48 uur per week zouden werken. De heer Zwanikken (K.A.B.) sprak dan ook als algemene overtuiging uit, dat het verdere loonberaad in de S.E.R. EEN DRIJVENDE bok sloeg gisteren in dc Amsterdamse haven plotseling om en zonk. Het gevaarte zal vandaag ge licht worden en men hoopt er meteen achter te komen wat de oorzaak van net schrik verwekkende ongeluk is ge weest. EEN JONGEN van 15 jaar uit Kessel, die op weg was naar zijn school in Den Bosch, is gisterenmorgen door een auto gegrepen en overleden. MINISTER LUNS heeft in Genève een gesprek gehad met dc Australische pre bier Menzies. Er werd behalve over allerlei economische kwesties ook in formeel over Nieuw-Guinea gespro ken. IN URANIUMERTS leeft een micro organisme dat tot nog toe onbekend was, maar dat nu door Zuidslavische kern geleerden is ontdekt. Het is in staat, zeg gen zij, dat erts vloeibaar te maken. TWEE SPOETNIKS zijn in de laatste agen m de atmosfeer terechtgekomen verbrand. Een daarvan was de bracht3 de Venusl:)US ziin baan VERWOERD, de Zuidafrikaanse pre- we]licht na afloop van de Ge- 7ftnir c?? Sren**e *n Londen, een be is in a?n Nederland brengen. Verwoerd In Amsterdam geboren. siirnmi?nMTr>ecP brochure van het Con- srhiii P Ch'gaan over de ver- van i7 hoeflanigheden en kwaliteiten ges verschillende huishoudcentrigu- HM FAILLISSEMENT van Jolle Jans- na'j i> ambassadeur" van de Heilige van T1S glst^ren vernietigd. Het beroep failliet0 raadsman tegen dit persoonlijk merv,„euEwe.rd door de ''aadka- toegewezen Amsterdams Gerechtshof K.N.M.I. gisteren- Zachter Weersverwachting van het tot vanavond, opgemaakt J avond 23.15 uur: ma°a°rS oo^nu^n .'',nniec perioden, t Zivakk#» tfit en dan wolkenvelden. J wind. Iets hogere'^mi 1 ,zuifweste,«ke J ren dan gisteren. actf""Peratu- Verwachting vari het Belgisch weer- kundig instituut: °<-'«>scn weer- De K.V.P.'er Zwanikken was enthou siast over het tempo, waarin de vrije zaterdag gerealiseerd wordt. ,,Rond 600.000 werknemers zijn reeds aan een volledige vrije zaterdag toe", zei hij vol daan. De heer Corver (V.V.D.) zag ech ter grote gevaren in die ontwikkeling. ,De vrije zaterdag komt als een lawine op ons af", riep hij. Staatssecretaris Roolvink (Sociale Za ken) was het in zoverre met de heer Corver eens, dat de vrije zaterdag wel wat erg vlug van stapel loopt. Het is in het eigen belang van het bedrijfsleven hier een wijze matiging toe te passen. Als de vrije zaterdag zich in te snel tempo voltrekt, kunnen er kostenstijgin gen uit voortvloeien, die moeilijk terug te verdienen zijn. Tijdens het levendige debat over de begroting van Sociale Zaken, gisteren de Tweede Kamer, werd ook over het huidige emigratiebeleid op positieve wijze gesproken. De Kamer voelt meerderheid niet voor veranderingen in het emigratiebeleid. De huidige hoog conjunctuur werkt als een automatische rem op een te omvangrijke uittocht van arbeidskrfachten. De heer Zwanikken (K.V.P.) veroorzaakte een kleine ver bazing door te zeggen dat de K.V.P. overwegende bezwaren koestert tegen de door het (katholieke) Centrum voor Staatkundige Vorming voorgestelde maatregelen, namelijk om de emigratie af te stemmen op de werkgelegenheids situatie in het moederland. Slechts de liberaad Corver was voor een radicale koersverandering. Hij wil de alleen de emigratie van boeren ge subsidieerd zien. De heer Corver ont vouwde ook zijn gedachten over immi gratie. waarmee hij doelde op het aan trekken van arbeiders uit Portugal, Griekenland, Suriname en de Antillen. Ook drong de liberale spreker er bij de minister op aan, de S.E.R. op te dragen om de inschakeling van gehuwde vrou wen in het arbeidsproces op zijn merites te onderzoeken. Meesmuilen De P.v.d.A. heeft in de strijd om de vrijere loonvorming het hoofd praktisch gesproken in de schoot gelegd. Dit bleek tijdens de discussies hierover, waarbij de N.V.V.-voorzitter Roemers (Arb.), een tikje meesmuilend erkende dat het loonbeleid van het kabinet-De Quay toch wel goede resultaten had afgeworpen. tot een grote eenstemmigheid op het po litieke en sociale vlak zal leiden. De heer Zwanikken rekende de Ka mer voor, dat circa 70 procent van alle werknemers dit jaar zal profiteren van een nieuwe loonsverhoging. Daarbij voegt zich in juli a.s. dc beloofde be lastingverlaging ten bedrage van in to taal een half miljard gulden. Voor drie vijfde deel valt dit vermogen toe aan de inkomens beneden de f 7000.-. In de naaste toekomst zullen we wel erg voorzichtig moeten zijn, waarschuw de staatssecretaris Roolvink. De staats secretaris liet doorschemeren, dat de mogelijkheden om ,,er uit te halen wat er in zit'' dit jaar op loongebied beperkt zijn. De heer Zwanikken zwaaide ook lof toe aan de vorige socialistische ministers van Sociale Zaken, wier be leid immers ook op welvaartsstijging gericht was, alhoewel prijsverhogingen roet in het eten gooiden. ..Het kabinet-De Quay had de wind mee", sprak de heer Roemers, die bleef protesteren tegen de werk wijze welke het kabinet bij de loon- Dr. VAN ROOIJ ...vrije overuren... vorming volgt. ,,Gaat u dat dan maar tegen de arbeiders zeggen", adviseerde de heer Zwanikken, „maar ik denk dat die meer belang stelling hebben voor wat zij in hun loonzakje vinden". Dat er aan de werkwijze nog wel wat te verbete ren valt werd trouwens door alle afgevaardigden erkend. Kartels Over het huidige prijspeil merkte de K.V.P.-woordvoerder op. dat het niet voldoende is als de prijzen stabiel blij ven. Zij behoren te dalen. In dit ver band vroeg de spreker grotere bevoegd heden voor de regering om bijvoorbeeld ten aanzien van kartels te kunnen in grijpen. Pendelen Of een west-Brabander (naar Rotter dam) wil pendelen moet aan de eigen verantwoordelijkheid van de man wor den overgelaten. Met deze uitspraak keerde minister Van Rooy zich gisteren avond tegen een definitie, die de heer Zwanikken (K.V.P.) voor een verant woorde pendel had gegeven. Pendel is aanvaardbaar", oordeelde de heer Zwa nikken. indien een werknemer in staat is aan het familieleven en maatschap pelijk verkeer te blijven deelnemen. Mi nister Van Rooy tilde kennelijk niet zo zwaar aan het pendelprobleem. In de regering van Katanga schijnen moeilijkheden te zijn ontstaan, die door waarnemers worden uitgelegd als „een crisis vóór een crisis". De Katangese regering is het oneens over het nut van de ondertekening van het militaire bij standsakkoord tussen Tsjombe, Ileo en Kalondji. Een ander conflict is gerezen naar aanleiding van de aankomst van de Franse kolonel Trinquier in Elizabeth- De heer Roemers had nog wel kritiek stad. De kolonel is indertijd aangezocht op de werkwijze by de vrijere loonvor- om' ^eA.^™angeu0 i0gri te reorganise- ren, doch Tsjombe heeft evenals zijn niing, doch dat was niet meer dan een Belgische adviseurs grote bezwaren manoeuvre om dc aftocht te dekken. tegen deze hoofdofficier. De democratiscbhe leider van de Ame rikaanse senaat Mansfield, heeft gisteren gepleit voor terugtrekking van twee of drie Amerikaanse divisies uit Europa opdat de Europese landen „een groter deel van de verantwoordelijkheid voor de verdediging van hun gebied" zelf zul len gaan dragen. De door Kennedy benoemde ambassa deur bij de NAVO, Thomas K. Finletter, was echter van oordeel, dat de Ameri kaanse sterkte in Europa niet mocht worden verminderd. De botsing van me ningen vond plaats op een vergadering van de senaatscommissie van buitenland se betrekkingen, die gehouden werd om Finlettcrs benoeming te bevestigen. Mansfield verklaarde dat de VS het enige land waren dat zijn verplichtingen in Europa was nagekomen. De V.S. heb ben vijf volledige divisies in Duitsland IJ sselmeer gronden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft er minister Zijlstra (Financiën) niet van kunnen overtuigen dat de staatslandbouwgron- den in de IJsselmeerpolders reeds nu aan de boeren in eigendom moeten wor den gegeven. Wel was de bewindsman bereid om spoed te betrachten bij de uitgifte in erf pacht van nieuwe grond. De Kamer vond dat vertraging alleen maar stijging van grondprijzen kon opleveren en be loofde de minister hem op dit punt te zijner tijd opnieuw te zullen interpelle- terwijl elk ander lid van de NAVO zijn contingent verminderde. De Duitsers be loofden twaalf divisies en leverden er elf, maar worden gehinderd door de een jarige dienstplicht. Frankrijk zou vier divisies beschikbaar stellen, maar slechts twee bataljons zijn op het ogenblik aan de NAVO toegewezen. De Britten beloof den vier divisies, maar hebben slechts vijf brigades in Duitsland. Nederland zou voor twee divisies zorgen, maar leverde slechts één bataljon. België beloofde eveneens twee divisies, maar stond slechts twee bataljons af. Denemarken beloofde een bataljon, maar leverde slechts 760 man. In Leopoldstad zijn zeven Tunesische UNO-soldaten door Kongolese soldaten gearresteerd en afgeranseld. Twaalf andere Tunesiërs werden ontwapend. In de Evenaarprovincie zou een compag nie soldaten van het geregelde leger zich aan de Loemoembisten hebben overgegeven. Het gebied rondom Loeloeaburg weer onder controle van de UNO ge bracht. Indonesië heeft gewegerd de Indonesische troepen, ingevolge het ver zoek van de secretaris-generaal der Verenigde Naties, uit Kongo terug te roepen. Er wordt, na de arrestatie van de 59- jarige Amerikaan Fred Thotnpson, die de moord op het vierjarige meisje Edith Kiecorius in New York bedreven heeft, verband gelegd tussen deze moord en die op het driejarig meisje Viola Aiken in 1924. De moordenaar vestigde daar zelf de aandacht op door enige tijd geleden kranten van juni 1924 op te vragen bij de redactie van een dagblad, die nu de politie waarschuwde. Thompson had in zijn verzoek geen redenen opgegeven. Destijds nam men aan dat het drie jarige meisje door een ongeluk in een bos om het leven was gekomen, hoewel men aanvankelijk zeker was met een moordzaak te doen te hebben. Ten tijde van de moord verbleef Thompson daar in elk geval in de buurt, zo is al vastgesteld. President Kennedy heeft giste ren bij decreet een experimenteel „vredeskorps" ingesteld. Tegen het eind van dit jaar zal het korps vijfhonderd of meer Amerikaanse jongeren tellen, die in de achter gebleven gebieden gaan werken om de levensstandaard van de be volking te helpen verhogen. De leden van het korps zullen het „aan het front" niet beter krij gen dan de mensen die zij gaan on derrichten in het toepassen van be tere landbouwmethoden. Frankrijk zal waarschijnlijk in april in de Sahara een waterstof bom tot ontploffing brengen. Na de eerste proeven met atoombom men is er in Parijs al geen geheim van gemaakt, dat Frankrijk zou doorgaan met zijn kernonderzoek om het tot een H-bom te brengen. Dat is nu, te oordelen naar uitlatin gen van de minister van defensie, zo ver. Na nog een gewone A-bomproef zal in Hoggar, middcn-Sahara, een waterstof bom tot explosie worden gebracht. Intussen heeft Kroestjev ook nog eens, zij het oud, H-bom-nieuws gespuid. Niet de Amerikanen hebben de H-bom het eerst uitgevonden, zei hij, maar de Rus sen. Wèl waren de Amerikaanse impe rialisten het eerst met de atoombom cn dat was een moeilijke tijd voor de Russen, zei Kroest jev maar toen ze in de V.S. nog zaten te rekenen, hadden de Sovjetgeleerden al een waterstofbom voor elkaar. De 61-jarige Erik Strand uit Stockholm heeft na twintig jaar blind te zijn geweest, het gezicht teruggekregen. Hij is in 1956 tweemaal weduw naar geworden met zijn derde vrouw ge trouwd, die hem tot het ondergaan van een ope ratie aanzette. Erik zag na de operatie de vrouw die hem de moed tot de operatie gaf, voor het eerst in de ogen. Op de foto zien wij de heer Strand het ziekenhuis verlaten. Hij kende Stockholm na de 20 duistere jaren niet terug. De Westduitse zeesleper „Atlan- tik" en de Nederlandse „Oostzee" zijn met de zwaarbeschadigde Ca nadese tanker „Andros Fortune" onderweg naar de baai van Cor- cunion (aan de Spaanse Westkust). De machinekamer van de 17.000 ton metende tanker staat onder water en dientengevolge ligt het achterschip ruim een meter onder de zeespiegel. Aan boord van het halfgezonken tankschip bevinden zich nog tien leden van de tan kerbemanning. Zij hebben voortduren de radiotelefonie-verbinding met de zee sleper. ,,Gij tieners, twenners, Leidsepleiners of hoe ge uzelf ook moogt noemen, leg een gepaste afschuw aan de dag voor alles wat aan marihuana doet denken!" Deze vermaning sprak de president van de Amsterdamse rechtbank gisterenmor gen over de hoofden van vier jeugdige verslaafden heen uit aan het adres van de Nederlandse jeugd. In 43 mijnen in Yorkshire (Engeland) wordt sinds gisteren gestaakt. In totaal 42.000 kompels hebben het werk neer gelegd wegens een geschil met de mijn- directies over de stukloontarieven voor ondergrondse arbeid. Het verlies aan ge dolven steenkool bedraagt nu al meer dan een half miljoen ton. De vakbonden staan niet achter deze staking. „Marihuana is in tegenstelling tot wat men wel eens hoort beweren een verderflijk vergif. Het gebruik ervan is het voorportaal tot het consumeren van nog gevaarlijker, zenuwslopende opwek kingsmiddelen", zo stelde de rechter vast. Hij merkte dit op, omdat gebleken is dat het gebruik van marihuana in de vorm van sigaretten die onder verschil lende bedrieglijk-lieve namen in ca feetjes worden verkocht, in Amsterdam toeneemt. Vooral in het milieu van zich kunstzinnig voelende jongeren neemt het roken van „opwekkertjes" toe. Tegen vier jonge slachtoffers van het gif werden fikse straffen geëist, varië rend van negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, tot ondertoezichtstelling. De vier ver dachten waren uit nieuwsgierigheid met het roken van de strootjes begonnen. De ..Andros Fortune" was dinsdag in de Golf van Biscaye door de bemanning verlaten. Het schip was in aanvaring geweest met het Liberiaanse vrachtschip ..Point 1'Acre". Bij deze aanvaring kwa men vijf leden van de tankerbemanning om het leven. Eén van de in Frankrijk aangekomen geredden, de eerste stuur man van het tankschip, heeft verklaard dat de ..Andros Fortune" gezonken was. Gisterenochtend bleek echter uit een rapport van de sleepbootkapitein aan zijn hoofdkantoor in Elamburg dat de tanker weliswaar in zinkende toestand is. maar dat de sleepreis naar de wal niet onmogelijk is. Een deel van de olielading is over boord gepomp,t zodat het schip drijft op zijn achterste tanks. De ,.AtJantik\' maakt een snelheid van 3,5 knoop (is: zeemijl per uur). De commandant van de geheime poli tie in de Cubaanse provincie Las Villas, is tijdens een huiszoeking welke hij op een boerderij verrichtte, neergeschoten. In Havanna is een lid van de volksmilitie met zijn eigen machinepistool gedood door drie mannen die hij op straat had aange houden. In een onderwijsinstituut te Ha vana zijn een onderwijzeres en negen meisjes bij een bomexplosie gewond. El Salvador heeft als zevende Latijns-Ame rikaanse staat zijn diplomatieke betrek kingen met Cuba verbroken, nadat in EI Salvador een nieuwe militaire junta aan de macht gekomen was. Twee jeugdbenden die in New York met elkaar slaags raakten hebben het bijzonder bont gemaakt. De botsing ont aardde in een schietpartij, waarbij een 18-jarige nkaap werd gedood. Een jongen van 17 jaar raakte gewond. Dit is dan de langverbeidenieuwe Volkswagen die in september van dit jaar op de markt komt. Hij heeft een 1500 c.c. motor en hij gaat in Duitsland 6400 D-Mark kosten. De motor is lucht- gekoeld en ligt achterin. De produktie van de „oude" Volkswagenmodellen gaat door. Er zijn volgens de fabriek vier miljoen Volkswagens over de gehele wereld in gebruik. De nieuwe koning van Marokko, Has san, heeft president Kennedy uitgenodigd om binnenkort een bezoek aan Marokko te brengen. Het staat nog niet vast, of de Amerikaanse president de uitnodiging aanneemt. Na een korte periode van onzekerheid over het al of niet doorgaan van de ont moeting tussen koning Hassan, Habib Bourguiba, de president van Tunesië en Ferhat Abbas, de leider van de Algerijn se opstandelingen, is gisteravond bekend geworden dat het gesprek intussen reeds is begonnen. De Franse president zou tegenover zijn Tunesische ambtgenoot de bereidheid heb ben uitgesproken om spoedig een ont moeting te hebben met de Algerijnse „premier" Ferhat Abbas. De Gaulle zou ook bereid zijn om te onderhandelen over een staakt-het-vuren en zelfs over de toekomst van Algerije. In Oran zijn de politie en het leger krachtig opgetreden tegen de oproerige elementen die in deze west-Algerijnse stad gruweldaden jegens Fransen en Frans-gezinden hadden gepleegd. Stakers betogers en geweldplegers werden gear resteerd. Nu heerst weer de vrees dat „ultras" onder de Europese bevolking van Oran op wraak zinnen. In het bijzonder de wrede moord op twee oudere Europese vrouwen die in een met benzine overgoten auto levend wer den verbrand heeft de verontwaardiging hoog doen oplaaien. Overal in Oran han gen pamfletten waarin bloedige tegenac ties worden beloofd als de moordenaars van de vrouwen niet worden gepakt en bestraft. Het bestuur van het Visserijschap heeft de regering geadviseerd tot in stelling van twee nieuwe stuurmansdi ploma's. Eén voor de kustvisserij en één voor de beperkte zeevisvaart. De diploma's zullen verplicht zijn voor stuurlieden op schepen tussen 20 en 80 ton. Zij, die 30 jaar of ouder zijn. kun nen profiteren van een aanlooptijd van vijf jaar. Men verwacht dat de Westduitse re gering zeer binnenkort een verklaring zal afleggen over het feit, dat Bonn niet om de uitlevering van Eichmann heeft verzocht. Bij die gelegenheid zal de re gering zowel aan de aanklager als aan de verdediger documentenmateriaal ter hand stellen dat bij het proces van nut kan zijn. Verboden Een Duitse neo-fascistische organisa tie. de Bund Nationaler Studenten, is gisteren door het Beierse ministerie van binnenlandse zaken buiten de wet ge steld. Met ai zijn nevenorganisaties moet de bond verdwijnen. In het land van Heusdcn en Altena zijn nu al enkele malen verdwaalde scha pen aangetroffen, die afkomtig bleken te zijn uit de Alblasserwaard. Dc dieren waren in de nacht de nieuwe Merwede- brug gepasseerd. Uiteraard clandestien!

de Stem | 1961 | | pagina 1