Noordafrikaanse landen in unie met Frankrijk Vliegende verhuiswagens gaan in de mottenballen i COLSTON DE GAULLE'S VOORSTEL AAN Sovjets tot gesprek bereid Tunesische leider is plan niet ongunstig gezind Eichmann II gegrepen DE VIJF" VOOR NR. 5 AANDELENBEZIT VOOR KLEINERE SPAARDERS MINDER GESCHIKT Mag Bundeswehr in Engeland oefenen Loeloeaburg ontruimd door Loemoembisten Winnetou in. de visclub SCHIPPERS NAUTA CH' RKEN EWERKEN r De gek bende geliquideerd Minister zegt steun toe Lord Home: Nooit meer 8 Telefoon 2361 STOFZUIGER,,* Tel. 160 DL DAGBLAD VOOR ZEELAND Berlijn Overleg op zeer korte termijn? IS 'T NIET OM TE LACHEN....? Regenachtig Moordenaar van vierjarig meisje gearresteerd Suikerbietenkwestie Atoomwapen voor NAVO ongewenst Lelijkmaar trouw eendje in luchtvaart André Renard afgetreden Rondetafelen op Madagascar Wie is er morgen jarig? Geef n TOMADO cadeau! XON flOPERNE Wij hebben voor U de complete serie PHILIPS HOLLAND-ELECTRO ERRES RUTON STOFZUIGERS Oostburg: Eenhoorn Plantsoen 18 Tel. 2129 Breskens: Dorpstraat 67 Tel. 617 RLANE JEFABRIEK It ECHT als voor ouderen, en kunt u worden dgen; een dagschool voor vordt HET LOON -opleiding, die on- van Onderwijs. ;en SCHOLINGS- ('s-zaterdags vrij) ïg bij de aanschaf te vakken kunnen ant rijden ten be- ons bedrijf. deze zal u gaarne et GEWESTELIJK in het CAFé DEN n AAN ONS BE- lieve deze te rieh- 101e JAARGANG No. 23611 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. WOENSDAG 1 MAART 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 9R - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBLRG. Nieuwstraat 41 telefoon _893) Volgens een Russisch memorandum van 17 februari, waarvan de inhoud nu pas bekend is geworden, zou de Sovjet- Unie een bespreking over een tussen tijdse oplossing van de kwestie-Berlijn hebben voorgesteld. De onderhandelingen zouden moeten worden gevoerd door vertegenwoordi gers van de V.S.. Engeland, de Sovjet- Unie en Frankrijk. De Sovjet-Unie stelt als voorwaarde dat na een tussentijdse oplossing een definitief akkoord moet worden bereikt, waarbij Berlijn in een gedemilitariseerde, vrije stad wordt ver anderd. President De Gaulle stuurt aan op een nauwer samengaan van Frank rijk en Noord-Afrika, met inbegrip van Algerije, als dit land eenmaal een onafhankelijke republiek zal zijn geworden. De Gaulle denkt daar bij aan de vorming van een economische en politieke unie van Frank rijk, Algerije, Marokko en Tunesië. Deze unie zou de weerbaarheid be zitten, welke de afzonderlijke Noordafrikaanse landen, speciaal Alge rije, totnogtoe missen. Dit is één der hoopgevende berichten die naar aanleiding van de ontmoeting tussen De Gaulle en de Tunesische pre sident Habib Bourguiba in Parijs de ronde doen. Rapp-Ruppert In Essen is de vroegere SS-Ober- sturmbannführer Alfred Rapp ge arresteerd. Hij wordt ervan be schuldigd verantwoordelijk te zijn voor de moord op duizenden zi geuners en joodse vrouwen en kin deren tijdens de Duitse bezetting van Polen. Een deel van de slachtoffers zou door "Rapp eigenhandig zijn neergeschoten. Rapp, die thans 51 jaar is, is één van de naaste medewerkers van de kopstuk ken van de SS Himmlcr en Heydrich ge weest. Na de oorlog is men zijn spoor kwijtgeraakt. Rapp woonde echter sinds 1953 onder de naam Alfred Ruppert in een hotel te Essen. Hij was hoofdredacteur op een uitgeverij. Rapp wordt ,,een tweede Eichmann" genoemd in verband met de door hem gepleegde misdrijven. Niet minder verheugend is de mel ding, dat Bourguiba, naar hij heeft ge zegd, tot de overtuiging is gekomen dat De Gaulle ,.tot het uiterste" wil gaan om een oplossing van het geschil tussen Frankrijk en Algerije te bewerkstelligen. In de Franse hoofdstad veronderstelt men op grond van de schaarse mede delingen over het onderhoud, dat er bin nen zeer korte tijd rechtstreekse onder handelingen tussen de Franse regering en de Algerijnse regering zullen begin nen. Wellicht zullen dit ontmoetingen in een neutraal land zijn, ter voorberei ding van een conferentie tussen Ferhat Abbas en De Gaulle. Naar verder wordt vernomen zijn de voornaamste geschilpunten tussen Frankrijk en Tunesië thans uit de weg geruimd. De beide staatslieden zouden zelfs zijn overeengekomen, weer diplo matieke vertegenwoordigers uit te wis selen. Frankrijk heeft het Bourguiba hoogst kwalijk genomen, dat hij in dertijd de Algerijnse rebellen heeft toegestaan, op Tunesisch grondge bied een opleiding te ontvangen en dat hij de ..voorlopige Algerijnse re gering" onderdak heeft willen ver lenen. De Sahara President De Gaulle zou in zijn be sprekingen met Bourguiba ook hebben gewaagd van de Franse belangen in de Sahara. Frankrijk is hier met de olie winning begonnen. Voor een voortzetting van de projecten in de Sahara is uit de aard der zaak een stabiele politieke toe stand in de omringende staten noodza kelijk. De Gaulle heet ook een voorstan der te zijn van een samengaan op poli tiek gebied van de landen rond de Mid dellandse Zee, in welk verband gedacht is aan Spanje, Italië en mogelijk ook Ly- bië en Portugal. Bourguiba heeft voor deze ideeën begrip aan de dag gelegd. De Gaulle's visie op de toekomst van de Sahara houdt weinig rekening met het Algerijnse standpunt, dat de groot ste woestijn ter wereld by Algerije be hoort. Tunesië en Marokko hebben ook aanspraak op de Sahara gemaakt. De twistappel zou ongevaarlijk worden, in dien de Saharabelangen deel gaan uit maken van de één of andere Frans- Noordafrikaanse unie. BIJ EEN mislukte aanslag op Guevara, de Cubaanse president, is een kapitein van de lijfwacht gedood. De drie man nen die de aanslag beraamd hadden, zijn gevangen genomen. MR. DR. DONNER, president van de Hoge Raad, heeft gisteren als zodanig afscheid genomen en is bij die gelegen heid begiftigd met het Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. LUNS ZAL, volgens het Westduitse pers bureau, binnenkort een ontmoeting met de Australische premier Menzies heb ben. BIJ ZIJN aanvaarding van het buiten gewoon hoogleraarschap te Groningen heeft dr. ir. A. Vondeling gisteren een inauguratierede gehouden waarin hij stelde dat van alle plannen van de Voed sel- en Landbouworganisatie van de V. N.. om de hongersnood in de wereld te bestrijden, tot nu toe niet veel terecht is gekomen. TIJDENS TWEE belangrijke Benelux- besprekingen in maart zullen de Schel- de-Rijnverbinding en de figuur van de Benelux in de Europese samenwerking ter sprake gebracht worden. IN RHODESIE is de spanning wat ver minderd. De opgeroepen troepen zijn weer gedemobiliseerd. EEN JONGE Amsterdamse chauffeur heeft gisteren wegens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijk gevolg drie maanden gevangenisstraf en 3 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen zich horen eisen. DAVID BEN GOERION heeft de op dracht tot vorming van een regering afgewezen. Hij heeft president Ben Zvi verzocht nieuwe verkiezingen uit te schrijven. DE VOORZITTER van de K.V P.. mr. H. van Doorn, is gisterenavond van een bezoek aan de West op Schiphol terug gekeerd. Weeisverwachting van het K.N.M.I. lot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen. Matige tot vrij krach tige wind tussen west en zuidwest. Iets zachter dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weer kundig instituut: Lichte daling temperatuur, morgen maximum van 5—-10 graden. Afge wisseld zware bewolking met opkla ringen; ook neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 18.19 uur. Maan op 17.20 uur. Morgen: zon op 7.25 uur. Maan on der 7.25 uur. De staatspolitie van New Jersey heeft een man gearresteerd die beantwoordde aan de persoonsbeschrijving van de moordenaar van het vierjarige meisje Edith Kiecorius. De man heeft een be kentenis afgelegd. Zijn vingerafdrukken kwamen overeen met die welke weiden gevonden op een bierblikje in de kamer in New York waar het lijk van het meisje werd ont dekt. Anderhalf jaar met aftrek heeft de Haagse rechtbank opgelegd aan een bij zonder liefderijke jongeman uit Rijswijk die de leider was van een bende welke zich „De gele slang" noemde. De Rijswijker had in de kelder van zijn woning een nachtgelegenheid ingericht, waar schoolkinderen het rosse leven leer den kennen. De exploitant en zijn jeug dige relaties stalen bovendien alles wat los en vast zal om de nodige middelen voor het exploiteren van de kroeg te ver krijgen. Vier jeugdige leden van „de Ge le Slang" werden tot een half jaar ver oordeeld. Uiteraard werd voor allen de bepaling van reclasseringstoezicht in het vonnis opgenomen. „Is het waar, koninklijke hoogheid, dat u zich gaat verloven met prins Harald van Noorwegen?", vroeg een Londense journalist aan prinses Sophia (midden) van Griekenland. Het vorstelijk ant woord ziet u op de foto: een schater lach van koning Paul en de prinsessen' Sophia en Irene. BOURGUIBA het uiterste Onrust in Oran In west-Algerije was het gisteren weer zeer onrustig. Er werd gestaakt „ter nagedachtenis van koning Mohammed van Marokko", doch sommige stakers uitten hun gevoelens van „piëteit" door een Franse auto in brand te steken en de drie inzittenden te verhinderen zichzelf te bevrijden. Twee vrouwen kwamen in de vlammen om. Ook elders deden zich ongeregeldheden voor, dóch er vielen geen doden bij. (Van onze parlementaire redactie) De door het Landbouwschap voorge stelde tijdelijke beperking en verdeling van het gegarandeerde quantum suiker bieten waarbij de teelt vrij blijft wil minister Marijnen (Landbouw) wel steunen, indien het Landbouwschap en de suikerindustrie het hieromtrent eens zouden worden. De minister zegt even wel zelf aan de doeltreffendheid en de uitvoeringsmogelijkheden van een der gelijke regeling te twijfelen. Hij wacht thans op de ontwikkeling van het over leg met het Landbouwschap. Minister Marijnen heeft dit de Eerste Kamer gis teren bij de voortgezette behandeling van zijn begroting medegedeeld. Nooit in mijn leven ga ik nog eens J op tijg er jacht," heeft de Engelse l minister van Buitenlandse Zaken, lord Home, gezegd nadat hij vier- t maal een afzwaaierhad gelost op een Nepalese tijger, die men hij j wijze van spreken voor de loop van l zijn geweer had opgehangen. Lord Home mocht op de konink- lijke jachtpartij in Nepal het eerste schot hebben, omdat de hertog van Edinburgh, aan wie deze eer eigen lijk toekwam, een zere wijsvinger had en dus zijn tijgerdoder niet kon afvuren. Lord Home begon l grimmig te vuren, maar hij schoot herhaaldelijk mis. Tenslotte legden enkele jagers de tijger neer. Het dier heeft geen hoge dunk van de Britse buitenlandse politiek gekre gen, evenmin trouwens als de ver enigingen voor dierenbescherming. Lord Home zei na de jachtpartij: ,.Ik zou het beest in geen honderd jaar geraakt hebben (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Financiën zijn gisteren in de Kamer behartigenswaardige woorden aan het adres van minister Zijlstra gericht, o.a. door de K.V.P.-afgevaardigden Janssen en Engelbertink. De K.V.P. legde een opvallende gema tigdheid aan de dag ten aanzien van een vaag voorstel dat prof. Zijlstra in dertijd Leeft gedaan, om de overdracht van staatsaandelen in particuliere on dernemingen te overwegen. De K.V.P. vroeg nu bij monde van de heer Jans sen om hierbij speciaal te letten op de belangen der aandeelhouders en te wa ken tegen versnippering van effecten bezit. Dit zou wel eens verband kunnen houden met het feit dat men in K.V.P.- kringen niet zoveel waarde meer hpcht aan een uitverkoop van staatsaancffelen als middel om het aandeel binnen het bereik van de kleinere spaarder te bren gen. Uit het debat bleek voorts, dat de Ka mer voor behoefte voelt aan een doel matigheidscontrole achteraf op de rijks uitgaven. Minister Zijlstra zegde op dit punt medewerking toe, zoals hij ook be reid bleek de invoering van een aparte belasting ten bate van de onderontwik kelde gebieden alhoewel niet eenvou dig te overwegen. Wat de staatslandbouwgrondcn met name in de IJsselmeerpolders be treft, heeft minister Zijlstra onlangs la ten weten, dat de regering in principe bereid is deze gronden in eigendom aan boeren over te dragen, doch dat met overdracht gewacht zal worden, totdat het (lage) prijspeil in ons land zal zijn opgetrokken tot de (hogere) grondprijs in het overige E.E.G.-gebied. „U neemt met de ene hand terug wat u met de andere hand geeft", verweet de heer Engelbertink (K.V.P.) de minister. De K.V.P.-afgevaardigde vond het niet rechtvaardig, dat de boeren die van het oude land naar de polders verhuizen (b.v. als gevolg van een ruilverkave ling), niet tegen de tegenwoordige prijs nieuwe grond kunnen kopen, terwijl zij verplicht zijn het bedrijf, dat zij achter laten, tegen de huidige prijs aan het rijk te verkopen. Er zijn enkele tekenen die wijzen op een toenadering van Engeland tot het vasteland van Europa. Het spits wordt afgebeten op het economische vlak. Zo juist is een tweedaagse conferentie tus sen Franse en Britse deskundigen over de conflicten tussen het Europa van ,,de zes" en dat van „de zeven" beëindigd. Men heeft daarbij de problemen on der de loep genomen, die een toetreding van Engeland tot de Euromarkt of een aansluiting van de Britten bij de onder tekenaars van het verdrag van Rome betreffen. De conferentie verliep in vriendschappelijke sfeer. De betrekkingen tussen Engeland West-Duitsland zijn aanmerkelijk harte lijker geworden, nu de Britse regering een schema zal gaan opstellen krachtens hetwelk Duitse militaire eenheden tank oefeningen zullen mogen houden in 'Castlemartin in Pembrokeshire. Het Britse leger zou ook opslagplaatsen be schikbaar willen stellen voor Westduitse olie, munitie en andere legervoorraden. Tenslotte zouden Westduitse oorlogs schepen mogen oefenen in de wateren die de Britse thuisvloot gewoonlijk voor haar manoeuvres gebruikt. Op een ander punt betreffende de defensie zijn de Engelsen wat min der toeschietelijk geworden. Het gaat hier om de gedachte welke in dertijd door Eisenhower werd gepro pageerd. dat het goed zou zijn om de NAVO-strijdkrachten uit te rus ten met kernwapens. De Britten voelen hier bij nader inzien niet veel meer voor. Ruimtevaart De Britse „Hawker-Siddeley-group" zal met de in Frankrijk in 1959 ge vormde „Société pour l'Etude et la Rea lisation d'Engines Ballistiques" (SER EB) samenwerken bij de studie over en ontwikkeling van ruimtevaartontwer- pen. Dit betreft o.a. satellieten voor ver bindingen voor burgerlijk gebruik, voor navigatiedoeleinden en een raket voor defensief gebruik. Gisteren maakte een zogenaamde „vliegende verhuiswagen" van de Amerikaanse luchtmacht een vlucht boven een oefenterrein in Evreux, in Frankrijk. Valschermsoldaten spron gen er uit, en toen de laatste ver dwenen was, keerde de machine huis waarts, naar de basis van Evreux. Zijn laatste vlucht „in werkelijke dienst" was voltooid. En daarmee de laatste vlucht van de laatste „vlie gende verhuiswagen" in Europa. Het toestel zal teruggevlogen wor den naar de V.S. en daar worden gevoegd bij de „mottenballenvloot" van .gepensioneerde" machines. De toestellen worden niet gesloopt maar gereed gehouden voor noodge vallen. Tien jaar geleden werden de C-119's in dienst gesteld. De toestellen kregen al gauw de bijnaam van „vliegende doodkisten". Ze hadden te zwakke propellers en deze braken tijdens de vlucht nog wel eens af, met alle nare gevolgen daarvan. Het waren lelijkcf, plompe vliegtui gen, een dikke buik, die stomp was van achteren, twee staarten, die er te dun uitzagen. In 1952 werden er enkele verbete ringen op aangebracht en sindsdien was de „vliegende verhuiswagen" een der meest betrouwbare middelen van transport door de lucht. ..Eenvoudig niet uit de wolken te slaan", werd er van gezegd. Het toestel was vooral belangrijk bij luchtbruggen en andere methoden van bevoorrading uit de lucht, wegens het enorme laadvermo gen. Valschermsoldaten waren gelukkig als zij uit deze toestellen konden springen. Zij konden door de grote achterdeur wegkomen zonder ge vaar te lopen tegen de zywand van het vliegtuig te worden geslagen. De „vliegende verhuiswagens" ver dwijnen echter alleen uit de Europese luchten, waar zij vervangen worden door de C-130's turboprop transport toestellen. Verscheidene exemplaren doen nog dienst bij de V.N.-troepen in Kongo. De „vliegende verhuiswagens" heb ben tien jaar dienst gedaan. In lucht vaartbegrippen is dat heel, heel lang. Alleen de Dakota heeft een langere staat van dienst, ook al zijn er pilo ten, die vinden dat de Dakota geen vliegtuig is, maar een „luchtfiets", want met een fiets kan je ook bijna geen ongelukken maken. Eindhoven is in grootte de vijfde stad van het land. (De schoonste staad van t laand is nog steeds Tilburg.) De burgemeester van Haarlem, welke stad als nummer zes op de ranglijst staat, toonde zich een sportief verliezer en kwam Eindhovens eerste burger, ir. H. B. J. Witte, letterlijk en figuurlijk „de vijf' geven. André Renard is dinsdag afgetreden als plaatsvervangend secretaris-generaal van het Belgisch socialistische vakverbond. Renard. die beschouwd wordt als „de sterke man" van de Waalse vleugel van het vakverbond, heeft dit besluit geno men om zich geheel te kunnen wijden aan zijn functie van algemeen secretaris van de federatie van metaalbewerkers in het gebied van Luik. Zoals bekend heeft hij de stakingsactie tegen de eenheids- wet geleid. Loeloeaburg is door dc Loemoembisti- sche troepen, die uit de Oostprovincie hun ideologisch vaderland waren opgerukt, ontruimd. Twee bevelvoeren de officieren hebben zich onder de be scherming van de UNO gesteld. De sterkte van de troepen die Loe loeaburg bezet hadden gehouden, be droeg nauwelijks die van een compag nie. Behalve in Kasai schijnt het Loe- moembistische offensief' ook in de Evenaarsprovincie tot staan te zijn ge- komen. Anicet Kasjamoera, die als aan hanger van Loemoemba in de provinsie Kivoe de scepter zwaaide, is in Stanley- stad in de gevangenis gezet door Kon golese troepen. Drie provinciale staatslieden uit Kon go, aangevoerd door Tsjombe, de pre sident van Katanga, hebben een ver drag voor militaire bijstand gesloten, welks gebundelde macht „een tiranniek regime in Kongo" moet voorkomen. Op 5 maart zullen Tsjombe en de an dere Kongolese leiders hun ronde-tafel conferentie houden. Zij gaan niet naar Genève. doch prefereren Madagascar. In Genève, vrezen zij, zitten te veel anti-Kongolese agenten. Vanuit New York gaan regelmatig pro testtelegrammen en boodschappen, waarin men het tandenknarsen van de Verenigde Naties kan horen, naar de brandhaarden en hun aanstichters, in Kongo. De UTO heeft ook een beroep op 22 Afrikaanse landen gedaan om de VN- strijdmacht in Kongo te versterken, doch geen der landen heeft tot nog toe geantwoord. Op een herenmodebeurs in Londen werd dit Winnetou-achtige kostuum getoond als specialiteit voor de man die een hengelaarsweekend wil houden. De trui is van imitatie sabelbont ge maakt. De broek is van dekenwol. De franje... is maar franje. (Advertenties) Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. Ing. Bureau Handelsonderneming M. WERMENBOL-EICH Haagweg 302 Tel. 35585 Breda. en met de minste moeite schildert U met ttMm verf, toA6E*?KE«S Breda

de Stem | 1961 | | pagina 1