MR. LUNS IN TWEEDE KAMER: Onderontwikkelde landen vergen meer hulp Spoorwegramp één dode. zes in Geldrop; gewonden Reclame-t.v. op tweede zender Eén procents-bijdrage wel bepleitniet aanvaard Levenslange dwangarbeid voor priesterm Kanon ging af: twee sergeants gedood Constructieve voorstellen in de maak Melkproduktie in winter van een „kraan voorzien Franse raket met rat maakt ruimte-retour Benauwd avontuur in K.L.M.- toestel Rredanaar stal dertig mille in aandelen DAGBLAD VOOR ZEELAND Arrestatie in zaak M. Ni var d Russisch circus niet in Hilversum Droog weer Pers neemt er „nota" van Van handel en (levens)wandel Luns-De Gaulle Grensbedrag van 31 gulden per 100 kg Repatriëring als experiment W.W.-contingent is minimaal Slachtoffers zaten lange bekneld uren „Scaldis" veilig NOTA VERSCHENEN Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7,per kwartaal f 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsineel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601OOSTBURG. Nipuv..tiaat 41 telefoon 2893)^ Gistermiddag om half drie heeft zich op de vliegbasis Soesterberg een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij twee doden zijn te betreuren. Een derde man werd ernstig gewond en een vierde licht ge wond. Een boordkanon van één der al daar gestationeerde vliegtuigen ging door tot nog toe onopgehelderde oorzaak af. Bij het ongeluk zijn omgekomen: ser geant le klasse P. J. A. Eken uit Soester berg, oud 35 jaar, gehuwd, vader van vier kinderen en sergeant F. K. Stolle uit Utrecht, oud 22 jaar, gehuwd- Vrij ernstig gewond, maar buiten levensgevaar is de dienstplichtige sergeant tit. C. A. Brem uit Gouda. Lichtgewond is de reserve tweede luitenant vlieger E. A. van Noort afkomstig uit Eist. Het ongeval heeft zich voorgedaan tij dons het vlieggereedmaken van een Hawker-Hunter-straalvliegtuig. Op het moment, dat men bezig was een filmca mera aan te brengen, trad één van de boordkanonnen in werking.De afgevuurde kogels zijn in een in de nabijheid staand gebouw terechtgekomen, waarin zich eni ge personen bevonden. De Rotterdamse zedenpolitie heeft in de zaak van de moord op de 8-jarige Marcel Nivard een ar restatie verricht. Verdere inlichtingen kon men ons vanmorgen vroeg niet ver strekken. (Van onze parlementaire redacteur) De sterke aandrang uit de Tweede Kamer om de Nederlandse hulp verlening aan minder ontwikkelde landen (thans ten bedrage van 240 miljoen) te vergroten heeft gisteren bij de begrotingsbehandeling van Buitenlandse Zaken bij minister Luns geen ongunstig onthaal gevon den. De bewindsman wilde zich nog niet vastleggen op de door mr. Biesheuvel (AR) en de socialist Ruygers bepleite bijdrage van één procent van het nationale inkomen (rond 400 miljoen). Een één pro- centsbijdrage waarin, zoals de beer Ruygers had gezegd, niet de hulp aan Nieuw-Guinea, Suriname en de Antillen begrepen zou moge*» zijn, achtte de minister op het ogenblik niet te verwezenlijken. De sugges tie om voor de hulpverlening een doelbelasting in te stellen, beloofde de minister over te zullen brengen aan Financiën. Minister Luns getuigde iri zijn rede van de grote waardering voor de voortva rendheid waarmee president Kennedy van start is gegaan. „Ik heb vertrouwen" verklaarde hij, ,.dat Amerika begrip heeft voor het Nederlandse beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea en voor de Neder landse verlangens op het punt van de landingsrechten voor de KLM op de westkust van Amerika. Deze aangelegen heid zal binnenkort weer in Washington aanhangig worden gemaakt. Met Frankrijk en Engeland wenst Ne derland op goede voet te staan. De mi nister gaf ook uiting aan de „volle sym pathie" van Nederland voor België. „On ze Belgische vrienden zijn weinig beproe vingen gespaard gebleven", zei hij „waar mogelijk zullen wij helpen". De de Groot en Waarheid De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft definitief beslist dat het Russische staatscircus geen werk vergunning voor een optreden in Hilver sum zal krijgen. B. en w. van Hilversum hadden tegen dit besluit geprotesteerd, doch, zoals nu blijkt, tevergeefs. moeilijkheden in Kongo besprekend verklaarde minister Luns, dat de rege ring volledig achter de UNO en secreta ris-generaal Hammarskjoeld „hij heeft een onvoorstelbaar moeilijke taak" staat. Of het Sovjet-offensief tegen Ham marskjoeld resultaat zal afwerpen be twijfelde de minister. „Het zou mij niet EEN HONGAAR uit Sittard is gisteren in Maastricht tot twee jaar en zes maan den veroordeeld, omdat hij zich opzet telijk een duim had laten afhakken ten einde een verzekeringssom te kunnen innen. Hij had 60.000 gulden uitgekeerd gekregen. Een medeplichtige kreeg twee jaar. MENGELE. de „dodenarts van Ausch witz', bevindt zich volgens een zaken man in Zweden, die hem kent, in het noorden van Peru. Zoals bekend wordt een uitleveringsverzoek voorbereid. IN RANGOON hebben zich ernstige on lusten voorgedaan: betogers die meen den dat in Birma verblijvende nationa- listisch-Chinese soldaten met Ameri kaanse wapens worden bevoorraad, vie len de ambassade van de V.S. en ook die van Denemarken aan, IN DE HAVENS van Rotterdam en Am- terdam zal op 26 februari de vijfdaagse werkweek ingaan. EEN VAN DE iuchtvaartmaatschap pijen in de V.S., die door de staking van boordwerktuigkundigen is getroffen, heeft al deze functionarissen, voor zover zijn aan de oproep weer te gaan wer ken geen gehoor gaven, ontslagen. De bond der stakers kreeg een boete van 200.000 dollar opgelegd. EEN AUTO met daarin de lijken van een man en een vrouw, is in Oostenrijk aangetroffen. Het lijk van de man was ernstig verminkt. DE BOUWACTIVITEIT was in 1960 vijf procent groter dan die in het jaar daar voor, blijkt uit de statistieken. IN DENEMARKEN dreigt een groot, wellicht algemeen stakingsconflict. Rond de onderhandelingen over nieuwe c.a.o.'s is grote spanning ontstaan. Een algemene staking is niet onmogelijk. DE NESTOR van de Hongaarse bis schoppen, mgr. Ferenc Rogacs, is op 80-jarige leeftijd overleden. 'Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Aanvankelijk enkele mistbanken, in nootdzaak in het noorden van het t land, overigens droog en vrij zonnig neer. Weinig veranderingen in tem- 4 peratuurZwakke tot matige ooste- Jlijke wind. 4 Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Bewolkt tot mooi en nevelig. Tijde- ^lijk zwaar bewolkt en lichte neer- slag. Temperaturen van 7 tot 14 gra- den. 'Vandaag: zon onder 18.08 uur, maan Jop 11.57 uur. Morgen: zon op 7.38 uur, maan on- *der 3.43 uur. verbazen als dc Russische beer op deze kluif zijn tanden zal stukbijten." „De moord op Loemoemba wordt, als iedere politieke moord, met afschuw door de regering veroordeeld", vervolgde mr. Luns. Hij constateerde, dat CPN-leider De Groot, die ever deze moord groot mis baar had gemaakt, bij soortgelijke geval len in het verleden blijk heeft gegeven van een „veeloetekenende discretie". „Ik hoop", zei de minister, „dat de commu nisten ook verontwaardigd zullen zijn als de politieke kleur van het slachtoffer minder geprononceerd met de hunne overeenkomt". „Wie zegt, dat Loemoem ba van mijn kleur is?" riep De Groot. „U leest uw eigen kranten niet!" ant woordde mr. LiUns. Lof voor Luns Tijdens de debatten in de avondver gadering werd de afwijzende houding die minister Luns tijdens de op 10 februari j.l. te Parijs gehouden Europese topcon ferentie tegen de plannen van president De Gaulle confederatie i.p.v. integra tie heeft aangenomen, juist bevon den. ,,De Gaulle wilde ons voor een fait accompli stellen", constateerde mr. Blaisse (K.V.P.), ,,en dat was niet te tolereren". „Wij zijn niet alleen trots op onze we reldkampioen schaatsen, maar ook op ln onvervalst Nederlands is er gisteren in de Tweede Kamer ge protesteerd tegen het .zakendoen" van de Verenigde Arabische Repu bliek met Nederlandse onderne mingen. De V.A.R. eist bij trans acties namelijk een verklaring over het arischepatroon vanK de on dernemingen waarmee zij in zee gaat. Staatssecretaris Van Houten heeft hieromtrent, in antwoord op een rede van prof. Korteweg (VVD) gezegd te hopen dat het Nederlandse bedrijfsleven niet zal meedoen aan tegen Israël gerichte maatregelen. Tevens beloofde de staatssecretaris te onderzoeken of van Nederlandse zijde grote kre dieten aan Rusland worden ver leend. onze minister van Buitenlandse Zaken", verklaarde dr. Diepenhorst (C.H.). „Hü loopt harder voor de Europese integratie dan wie dan ook". (Van onze parlementaire redactie) In zijn antwoord tot de Tweede Ka mer heeft minister Luns gisterenavond gezegd, dat de regering zich niet tot een afwijzende houding jegens de con federatieve ideeën van De Gaulle inzake de Europese integratie zal bepalen. Nog voordat in mei de topconferentie za] worden voortgezet kunnen van Ne derlandse kant constructieve voorstellen worden verwacht. Over de aard van die voorstellen wilde de minister nog geen mededeling doen. Hij wenste eerst het overleg van de ministers van Buiten landse Zaken van de W.E.U. (de „zes" cn Engeland), af te wachten, dat op 27 februari a.s. wordt gehouden. Op de agenda van die vergadering staat een aanbeveling van de W.E.U.-assemblée om Engeland nauwer aan de „zes" te binden. Dit is steeds een van de oog- merken geweest van de Nederlandse po- jlitiek. Wat in Parijs werd voorgesteld was daarmee volkomen in strijd. ?5 Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft een verordening aanvaard, tot beperking van de melkprijs, die de boeren in de wintermaanden in handen krijgen. Een beperking van de winter- melkprijs geeft een bescheiden mogelijk heid om een verdere uittbreiding van de melkproduktie, die gezien de afzetmoei- lijkheden minder gewenst wordt geacht, tegen te gaan. Het produktschap wil de prijsbere kening op de volgende wijze verkrijgen: als de boeren in een veertiendaagse pe riode aan marktwaarde voor de zuivel- industrieprodukten plus voorschotuitke ringen uit zuivelfonds en landbouw-ega- lisatiefonds meer zouden ohtvangen dan een bepaald bedrag, dan worden de voor schotuitkeringen zodanig verminderd, dat zij in werkelijkheid alleen nog dat bepaalde bedrag ontvangen. Als de in Vijftig Ambonese gezinnen zullen april naar het Indonesië van Soekarno afrijzen. Dit gebeurt op hun eigen ver zoek. De regering, welke deze ..repatri ëring" als een experiment beschouwt, heeft wijselijk voor retourpassage ge zorgd. De Ambonegen verwachten in Indonesië met open armen ontvangen te zullen worden. Een functionaris van het commissariaat voor de Ambonezenzorg vergezelt deze bijzondere „spijtoptanten" die hopen dat Soekarno hen naar Ambon zal laten doorstomen. Er zijn 1700 Am bonezen in ons land, die naar het oosten terug willen terugkeren. (Van onze Belgische correspondent) Gisterenavond Iaat heeft het Gentse Hof van Assisen in zaak-Ledeberg de priester-moordenaar Brands tot levens lange dwangarbeid veroordeeld. Na een uur beraadslagen sprak de jury het „schuldig" uit, maar de gezworenen waren van mening dat Brands de moord bewogen aan, doch voordat de jury zich terugtrok had hij spijt betuigd over zijn I misdaad. De procureur-generaal had in jeen fel requisitoir de vinger gelegd op jhet tekort aan verantwoordelijkheidszin I bij de openbare instanties die Brands na een eerste veroordeling vervroegd op J vrije voeten stelden. Hij kon zodoende l nog tachtig diefstallen en overvallen j plegen en de afschuwelijke priester' moord begaan. In tegenstelling tot de Enorm was de belangstelling van radiopers en (natuurlijk!de tele visie voor de persconferentie in de Ridderzaal, waar de staatssecretaris sen Scholten en Veldkamp een toe lichting gaven op de reclametelevi- sienota. (Voor een uitgebreide be schouwing zie men elders in dit nummer). Breda's protest (Van onze verslaggever) Eensluidend en krachtig was het pro test, dat de Bredase raad woensdag' avond met het college van b. en w. heeft laten horen tegen de toewijzing van tweehonderd woningwetwoningen, het contingent van dit jaar. Op voorstel van K.V.P.-fractieleider J. M. van Bijnen is de raad unaniem akkoord gegaan met een motie, waarin van teleurstelling en verontrusting wordt gesproken en waar in op vergroting van het woningwetcon tingent aangedrongen wordt. Ter leniging van de Bredase woning nood zouden volgens een globale bere kening gedurende vijf a zes jaar ruim elfhonderd woningen 's jaars moeten worden gebouwd, het totaal van premie- en woningwetsector. Algemeen is men in de Baroniestad van oordeel dat dit contingent van zeer nadelige invloed op de bouwcapaciteit zal zijn. Gevreesd wordt dat bouwvakkers naar de Rand stad zullen worden weggezogen. op pastoor Notebaert niet met voorbe- verdediging, achtte de procureur-gene- dachten rade heeft gepieegci. ontliep Brands het doodvonnis dat an-1 ten rade had gehandeld, volgde de jury ders zou zijn uitgesproken. j hem echter niet. De veroordeelde hoorde het vonnis on- De sneltrein AmsterdamMaastricht, die om 13.56 uur gistermiddag het station Geldrop moest binnenlopen is even voor dit station met een snelheid van 60 a 70 kilometer per uur op een goederenloco motief gereden. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De goederenlocomotief boorde zich in de bestuurderscabine van de sneltrein en wierp deze met aanhan gend rijtuig meer dan vier meter om hoog. Een verschrikkelijke klap deed de buurt rondom het GeUlropse station op schrikken. Er is één dode te betreuren. Zes passagiers werden gewond. In het eerste rijtuig ontstond paniek. Van de bestuurderscabine was niets meer over. De hele stuurinrichting was het personenrijtuig binnengedrongen. Ma chinist H. Ooms uit Eindhoven zag kans nog tijdig uit zijn cabine te rennen toen hij de goederenlocomotief voor zijn trein zag .opduiken. Men trof hem lichtgewond tussen de gewonde reizigers aan. Vier gewonden, waaronder de machi nist, konden vrij snel uit de ruïne van verwrongen staal en vernielde fauteuils worden bevrijd. Vele kostbare uren heeft het daarna nog geduurd, voordat de drie andere slachtoffers konden worden gered. Een schilder heeft meer dan drie uur op een ladder gestaan, met in zijn armen een driejarig jongetje, wiens beentjes bekneld zaten tussen de benen van zijn moeder en de wand van de trein. Dr. F. Koch uit Geldrop had eveneens vele uren op de trap gestaan, om het kind bij te staan. Het was zeer-gevaarlijk om met snij branders te werken omdat de trein bo venop de dieselmotor van de goederenlo comotief lag. De olie droop over de rails. De brandweer was in de trein aanwezig om in te grijpen zodra brand mocht uit breken. Een vrouw, die mei haar beide kinde ren reisde en zelf zwaargewond tussen het ingedeukte treinstel bekneld zat riep om haar kinderen, waarvan er één ge deeltelijk buiten de trein hing, maar waarvan de benen tussen het staal be kneld zaten. Het andere kind was reeds naar het ziekenhuis vervoerd. Een reiziger uit Rotterdam kon om kwart over vijf, meer dan drie uur na de ramp, uit het treinstel worden bevrijd. Hij was aanvankelijk volkomen hü kennis en kon zelfs aanwijzingen aan de reddingsploe gen geven. Hij zat tussen een bank be kneld, die grensde aan de ingedeukte be- stuurscabine. Toen het slachtoffer werd bevrijd, overleed hij op weg naar het ziekenhuis. Nonnetjes van het St. Anna-ziekenhuis beklommen de ladders om de slachtoffers te troosten en hun sinaasappelsap te bren gen. Ook enkele geestelijken bevonden zich op het terrein van de ramp. Over de oorzaak van de ramp staat al leen vast, dat de sneltrein op een ver keerd spoor is binnengelopen. In hoeverre bier sprake is van mense lijke fouten is nog niet komen vast te ■staan. marktwaarde der industrieprodukten zo hoog ligt, dat daardoor alleen al het be doelde bedrag wordt bereikt of overschre den, dan vervallen de voorschotuitkerin gen geheel. Bovendien is nog besloten dat over de veertiendaagse perioden, waarin deze situatie zich voordoet, aan het eind van het melkprijsjaar ook geen nabetalingen uit de genoemde fondsen zullen worden gedaan. Voor dit jaar is het „grensbedrag" gesteld op f 31 per honderd kg melk met 3,7 procent vet. Dit bedrag zal ieder jaar opnieuw moeten worden vastgesteld. Gezien de marktsituatie, is er niet veel kans dat de regeling spoedig in de prak tijk zal gaan werken. Gisteren is de eerste Franse raket de hemelruimte in geschoten. Het was een raket van het type „Veronïque", waarin zich een rat bevond, die in een ruimte pakje was gestoken. De neuskegcl kwam van 150 kilometer hoogte naar de aarde terug en werd met behulp van radar en een helikopter in de Sahara geborgen. De rat leefde nog. Van Cape Canaveral werd vrijwel ter- zelfdertijd een dubbele raket afgescho ten. Deze „tweeling" cirkelt nu in een baan om de aarde als „Siamese" twee ling. Het beoogde doel namelijk dat de raketten zich op grote hoogte van el kaar zouden scheiden werd namelijk niet bereikt. Wel zijn er al radiosignalen van de „tweeling" opgevangen. Het vaartuig is gedacht als voorloper van een ruimtestation. (Van onze Belgische correspondent) Gisterenmiddag is een Nederlandse bergingsfirma er in geslaagd de Belgi sche zeesleper Scaldis, die zondagmid dag ter hoogte van Liefkenshoek gekap seisd en gezonken was, te lichten. De Scaldis is voor herstelwerkzaamheden naar de Antwerpse haven gesleept. Met deze werkzaamheden zullen vier maan den gemoeid zijn. Van de twee vermis te bemanningsleden werd tot nu toe geen enkel spoor teruggevonden. De vijf bemanningsleden en zes passa giers van een Vickers Viscount van de KLM hebben gisteren enkele bijzonder benauwde uren meegemaakt. Het toe stel, dat van Zestienhoven te Rotter dam naar Londen was vertrokken, moest, daar aangekomen, terugkeren omdat een der landingswielen niet in het slot wilde vallen, toen ze werden uitgeklapt. De gezagvoerder waarschuwde Schiphol en vloog terug. Men had intussen een landingsbaan vol schuim geblazen om eventueel een buiklanding te kunnen riskeren. Na een „overshoot", waarbij het toestel eenmaal zeer laag over de baan vloog en weer optrok, waagde de gezagvoerder een normale landing. Technici, die bij de ..overshoot" met verrekijkers het wiel hadden bekeken, hadden nl. gemeld dat er niets bijzon ders te zien was. Toen het toestel, door een toch lang niet geruste gezagvoerder, uiterst behoed zaam aan de grond werd gezet, schoot het onwillige wiel, bij de aanraking met de grond, in de vereiste borgpo- sitie. „Het was toch wel even spannend zei een der passagiers even later, ach ter een welverdiend glas whisky. Op de foto: Ontsteld vertellen de pas sagiers van de angsten die zij hebben uitgestaan. Een bont gezelschap, ver end in bldijschap om de vertraagde, maar behouden aankomst. (Van onze verslaggever) In samenwerking met de Leidse poli tie heeft de Bredase recherche de zesen vijftig jarige Bredanaar A. H. in de Ba roniestad aangehouden, verdacht van aandelen-diefstal. Volgens de Leidse re cherche heeft H„ die tijdelijk op een as surantiekantoor te Leiden werkzaam is geweest, zijn siag geslagen bij een kleine Leidse bankinstelling, waar hij vorig iaar ineens ter waarde van dertigduizend gulden zou hebben ontvreemd. (Van onze Haagse redactie) Een tweede televisie-zendernet voor de commerciële t.v.: dat is wat de staatssecretarissen Scholten (o. k. en w.) en Veldkamp (economische zaken) in de gisteravond verschenen t.v.-nota aan de Tweede Kamer voorstellen. Gezien de grote positieve betekenis van de reclame voor het economi sche leven, aldus de beide bewindslieden, moet de invoering van commer ciële televisie bevorderd worden. Aan de invoering van de reclametelevisie verbinden de staatssecretaris sen in hun nota echter een aantal strenge voorwaarden. Een daarvan is die van beperking der winstmogelijkheden en besteding van een winstsur- plus aan culturele doeleinden. Alle teksten moeten bovendien -door een raad getoetst worden. Op de t.v.-nota zijn al verscheidene commentaren losgekomen. Dat van de N.T.S. is, zoals uiteraard te verwachten ivas, toeinig com plimenteus voor de regelingen zoals de heren Scholten en Veldkamp die in hun nota voorstellen. ^?e. N.T.S. stelt o.a., dat het helemaal niet nodig is om commerciële televisie in te voeren teneinde een tweede programma te verwezenlijken. Dat kan zonder reclame ook. De opzet van de t.v.-nota acht de N.T.S. als voor de nationale cultuur. schadelijk, zowel voor de t.v. Ook de Commissie van de 47 dagbladen die, evenals de Otemgroep, een concessie aangevraagd hebben, heeft een voorlopig commentaar uit gegeven. Met de belangen van de kranten is veel te weinig rekening ge houden, aldus dit commentaar. „De 47" hopen dat de Kamer de nota niet als basis accepteert. Het tot nog toe enige instemmende geluid, komt van de Otem. De opzet van deze organisatie beantwoordt nl. het meest aan wat de staats secretarissen in hun nota voorstellen. Over het belangwekkende onderwerp van een tweede t.v.-programma en commerciële t.v., kunt u vandaag zeer uitvoerig lezen op pag. 9.

de Stem | 1961 | | pagina 1