Tsjombe: V.N.-resolutie is oorlogsverklaring" Vroege groet van de lente Sovjetcircus: verbijsterende perfectie, overstelpend ritme COLSTON WAST Cynische moordenaar voor rechtbank in Gent Prinses Beatrix getuige van hulde aan Romme Dekhouders Studentenbetoging eindigt in „Brusselse kermis Kamer wd meer doen voor onderontwikkelde landen Spoedig bemande capsule in Amerika de lucht in BURGEROORLOG TOT ELKE PRIJS VOORKOMEN Brood duurder of niet? Lof voor Luns Oude fout oorzaak van ramp Boeing Socrates en de kikker yor/ck Faillissementen oogwaterstanden DAGBLAD VOOR ZEELAND Vier procent voor de typo's MAXIMUMSNELHEID OP BUITENWEGEN? Technici moeten Kongo uit Weinig verandering Priestermoordenaar in Ledeberg Israël geeft namen van Gestapo-bonzen aan Duitse justitie Proef zonder man geslaagd Stakingsrecht Geleerden zijn liet niet eens Hoog bezoek aart Tweede Kamer In Amerika worden soms initiatieven ont wikkeld, die mijn sym pathie gaande maken. Dit geldt niet zozeer het kiezen van presidenten of het verkennen van de ruimte, hoewel ook jn dat vlak liggende maat. regelen onze warme ge. negenheid verdienen. Ik heb meer het oog op minder daverende dingen van de dag. Zo ligt er ergens in de U.S.A. een stad, die East Orange heet, hetgeen zo. wel Oost-Oranje of Oost-Sinaasappel kan betekenen, welke laatste uitleg echter vermoede- lijk nauwelijks aan- vaardbaar is. In East Orange nu heeft de ge. meenteraad een ver. ordening aangenomen, volgens welke iemand die in de plaatselijke leeszaal een boek heeft gehaald en dat niet terugbrengt kan worden gestraft met geldboete subsidiair hechtenis. Het gevolg' is geweest, dat al verscheidene Oost- Oranjers in de nor heb ben gezeten omdat ze staat waren, honderd dollar te kan men zeggen, dat dit al te euze maatregelen zijn. Misschien, xat tegenover, dat de overtreders oaarlijk slecht voorbeeld geven, ging ervan zou het bezit van de al kunnen doen slinken tot enkele ge, ongewilde exemplaren, die g op de lege planken stonden, wat ik nu ivel wilde is, dat er zo'n dening kwam ten aanzien van het en van boeken aan particulieren particulieren, In een jarenlange k is mij gebleken, dat niets zozeer rt tot wat men. in de handel aande waar" pleegt te noemen als n. Leen een boek uit en probeer aar eens terug te krijgen. Het is onnen werk. Ten dele is dit be- lijk. Het zou kunnen zijn, dat wij meer worden be'invloed door de >eging, dat hetgeen door grote vers is gemaakt tot het algemene lijke bezit van de mensheid be- Men zou kunnen redeneren: ie heer, ik heb niets met u te de werken van Homerus zijn ran jou, maar van ons allemaal, ueel van de erven Homerus. Als van zijn erfgenamen kunt op- zal ik dat boek aan hém geven age van zijn persoonsbewijs. Bij nadenken blijkt echter, dat deze e niet houdbaar is. Hield zij steek, con iemand mijn radio komen en zeggen wat eruit komt heb h niet gemaakt Nee, op deze komt men er niet. Boek-houders n trouwens zo diep niet over de a ze houden gewoon. Ze komen en mij, pikken een stapeltje mee, er een beetje in en zetten het in de kast. Na een poosje ga je visite en de man praat nergens Ais er wat tijd overheen gegaan de man alles vergeten is, kun je d vragen, of je een paar van zijn n mag lenen, enige moeite slaag je er dan wel meeste exemplaren van jezelf te pakken. Maar ie moet daaraan vlug beginnen, want anders be- wt hij je als een gemene dief. Er wens een behoorlijk risico, dat hij n boeken inmiddels aan een derde heeft uitgeleend, die dat op zijn wéér heeft gedaan enzovoort. Wie heeft, kan op die manier wel eens ek van zichzelf lenen. Het vreem- ik altijd gevonden, dat deze ge- e alleen bij boeken bestaat. Nóóit emand in mijn huis gekomen die - aardig schilderijtje heb je daar, ik dat eens een tijdje bij óns n Op deze regel ken ik één uit- ring. Mijn vader. Hij had jaren- Ie gewoonte, bij familie en ken- kleine schilderijtjes te ontvreem. die bij ons thuis op te hangen, en de familieleden of de kennis- in op bezoek,9dan bewonderden schilderstukje en zeiden mooi hè, zo hebben wij er ook een- genietend van zijn triomf ont mijn vader dan het geheim en t terug. Ook grammofoonplaten, fietsen, auto's en allerlei re gebruiksvoorwerpen woriet met zoveel ambitie te leen ge- jd en gehouden als boeken, geloof niet, dat er zoiets bestaat n telefonische aanmaning zeg, die van mij staat, non al een maand of bij jou kun je die niet eens terug gen Boeken wel. Ik heb er van op geprobeerd. Ik heb er ex-libris ilakt. Na een poosje griste ik het dan uit de kas van de lener. Zijn i ex-libris zat over het mijne. Ik op mijn boekenkast briefjes ge- met de mededeling Verboden, lit boeken mee te nemen mop hier lezen. Na een poosje had ik stoel meer, omdat alle vroegere ■s nu bij ons kwamen lezen. Het is heel merkwaardige gewoonte van lens. Van een bekend Nederlands ir heb ik eens horen zeggen, dat hij ad op zijn verjaardag een boek gaf. achtig. zei hij. je zult ervan ge- n. Twee weken geleden had hij het le jarige cadeau gekregen. daaraan zouden we net als Ie verkeersovertredingen eens noeten doen. Een vraagje in de hismus ..Valt ook boeken lenen iet teruggeven onder stelen en •p als antwoord ..Ook boeken lenen pt teruggeven valt onder stelen, het gaat niet aan, eenanders eigen- onrechtmatig te behouden" zou al goed kunnen doen. I mijn schande moet ik bekennen kzelf óók enige roetvlekjes op mijn heb zitten, die door zo'n zondetje veroorzaakt. Nu ja maar ddt be- boeken, waarvan ik de eigenaar meer kén. faillissement is uitgesproken over Vroegop, Vredestraat 37, Sas van R.C. is mr, C.E. Coester en cur- I.B.L, de Rechter te Hulst. •gen, woensdag 22 februari, gelden de provincie Zeeland de volgende 'aterstanden: fansweert om 7,47 en 20,26 UUr. ff uzen om 7,23 en 19,59 uur, te Vli»' i om 6,54 en 19,32 uur en te W<* nge om 8,30 en 21,06 uur. 101e JAARGANGNo. 23605 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koning in en Vaderland l WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Reagerend op geruchten, dat het brood in Nederland in augustus zes cent duur der zou worden, heeft een zegsman van het ministerie van landbouw en visserij verklaard, dat hierop „materieel noch reëel" enige kans bestaat. Het verhaal deed de ronde, dat de broodprijs zou worden beïnvloed door invoerheffingen door de Euromarkt terwijl bovendien minder goede Franse tarwe zou moeten worden ingevoerd. Invoerheffingen door de Euromarkt kunnen echter worden opgevangen door exportheffingen op Nederlandse tarwe, die naar het buitenland gaat als het dan al ooit zover zou komen. Het college van rijksbemiddelaars heeft aan partijen, betrokken bij de collectieve arbeidsovereenkomsten voor de grafi sche bedrijven medegedeeld, dat het hc- sloten heeft voor deze overeenkomsten een loontoeslag van 4 pet. goed te keu- De minister van Verkeer en Water staat is bereid om voor bepaalde bui tenwegen incidenteel een maximum snelheid te verordonneren. De bewinds man heeft hierbij het oog op buitenwe gen die niet aan redelijke eisen van be rijdbaarheid met grote snelheid voldoen. De vaststelling van de maximumsnelheid zal buiten het wegenverkeersreglement om plaatsvinden. President Tsjombe van Katanga heeft gisteren in een radiotoespraak tot blanken en zwarten in zijn gebied, de algemene mobilisatie afge kondigd. Tevens nodigde bij een zestal Kongolese politieke leiders uit voor een rondetafelconferentie op neutraal terrein waarschijnlijk Genève. De mobilisatie in Katanga is Tsjombe's antwoord op een reso lutie van de Veiligheidsraad, waarin werd aanbevolen om desnoods met geweld, een burgeroorlog in Kongo te voorkomen. Verder wenst de resolutie een onderzoek naar de toedracht bij het ter dood brengen van Loemoemba en een zevental andere Kongolese politieke figuren. De Veiligheidsraad gaf voorts het praktische argument om de buiten landse technici uit Katanga, de VN-functionarissen uitgezonderd, te rug te trekken. Hiermee zou het „onderwerpingsoffen sief, dat Tsjombe's troepen, door Belgen aangevoerd, in het Baloebagebied uitvoe ren, van zijn „hersens" worden ontdaan. Tsjombe heeft echter gezegd, dat hij de Belgische materiële bijstand niet meer nodig heeft en dat zijn regering de sala rissen van de technici geheel zal betalen. De president van de mijnstaat Kasai heeft laten weten, dat hij geen „provo catie" van de V.N. in zijn domein zal dulden. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is in meerder heid van oordeel, dat de Neder landse hulp aan minder ontwikkel de gebieden vergroot dient te wor den. DE SCHADE die de KLM lijdt door de aanhoudende mist gisteren al voor de zesde achtereenvolgende dag is niet bij benadering te becijferen. Ook het gewone verkeer, vooral in het noorden van het land, werd gisteren opnieuw ern stig gehinderd. DE REGERING van Nederland steunt de kandidatuur van mr. D. U. Stikker voor de functie van secretaris-generaal van de NAVO. VOLGENDE MAAND komt er een tele- visieverbinding tussen Engeland en Mos kou tot stand ten behoeve van weder zijds taalonderricht. SPAANSE anarchisten hebben gisteren een bomaanslag gepleegd op het Spaan se consulaat in Genève. De consul sprong van schrik het raam uit, maar werd daarbij slechts licht gewond. DE DIRECTEUR van de lagere tech nische school in Dordrecht, J. V., is aangehouden, als verdacht van fraude en oplichting. Hij zou het rijk en de ge meente Zwijndrecht voor totaal 18.000 gulden hebben benadeeld. Hij bezat twee auto s, hetgeen nogal verdacht voor kwam. DRIE SPECIALE groepen rechercheurs zijn ingezet voor de oplossing van de mo<Drd op Marcel Nivard. Zij zijn thans oezig aan een huis-aan-huis bezoek in ae wijk waai het jongetje woonde. De medewerking van de bevolking is bij zonder groot. VIER ONTSNAPTE jongens uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort gingen zondag de film ..Nooit op zondag'' bekijken. In de bioscoop wer den ze (dan ook?) gepakt. J Weersverwachting van het K.N.M.I. Xarl^Vond- opgemaakt gisteren- 4 t avond 23.15 uur: t J Dl.'°.08: 7eer met aanvankelijk nog t nust of laaghangende bewolking, J maar in de middag op vele plaatsen 4 zo"m? weer met maximumtempe- ifen ,va.n g graden. Waar 4^°] n'e* optrekt maxima 4 van 4 tot 6 graden. Zwakke tot ma- 4 nge wind uit oostelijke richtingen. .Verwachting van het Belgisch weer- smdlg ins*ituut: J i Mooi en nevelig weer. In nacht en t i dichte en verspreide mist. t Maximumtemperaturen van 5 tot 20 4 graden an,tla?^: zon onder 18.06 uur, maan J op 11.21 uur. 4 4 zon °P uur, maan on- 0 der 2.47 uur. 1 Alles bij elkaar is voor 1961 260 mil joen of 2/3 procent van ons nationaal in komen voor deze hulpverlening uitge trokken, becijferde mr. Blaisse (KVP) gisteren bij de begrotingsbehandeling van buitenlandse zaken. Dat is geen onredelijk bedrag, constateerde de KVP-afgevaar- digde, maar er moet meer gebeuren. Mr. Biesheuvel (AR) herhaalde zijn sugges tie om de Nederlandse hulp aan de min der ontwikkelde gebieden in enkele ja ren tot één procent van het nationale in komen (rond 380 miljoen) te verhogen. „Dat is christenplicht en politieke plicht" betoogde mr. Biesheuvel. Hij zei er geen bezwaar tegen te hebben als voor dit doel als het niet anders kan een belas tingverhoging wordt doorgevoerd. Navo De hulp aan de minder ontwikkelde ge bieden is een belangrijk facet van de machtsstrijd tussen Oost en West. Het Westen kan met in welvaart blijven le ven als de kommervolle omstandigheden waarin het grootste deel der wereld ver keert, Afrika en Azië in het Russische kamp zouden drijven. Aan het gecoördineerde beleid, dat in dit verband door de Kamer werd bepleit ontbreekt echter nogal wat, met name in de Navo. De Navo maakt een diepe inzinking door, constateerde luit.-gene raal b.d. Couzy (VVD). Zij is uitgehold door nationale tegenstellingen, zei dr. Diepenhorst (CHU>. Waar blijven de zo noodzakelijke beslissingen? vroeg kolo nel b.d. Fens (KVP). Kolonel Fens ver klaarde te kunnen begrijpen, dat Spaak bedankt heeft als secretaris-generaal van de Navo. „Zijn geduld moest wel uitge put raken." „Aap met scheermes" De KVP-algevaardigde, bijgevallen door woordvoerders van andere fracties zag in de aspiraties van president De Gaulle „hij is de maagd van Orleans niet", zei dr. Diepenhorst de hoofd zaak van de onbevredigende gang van zaken bij de Navo. Kol. Fens hekelde de „economische vermorsing" als gevolg van het Franse streven lid te worden van de „atoomclub". Het opgeschroefde Fran se nationalisme zou wel eens tot een herleving van het Duitse militarisme kunnen leiden, waarschuwde dr. Diepen horst. Hij prees minister Luns omdat hij dit gevaar in Parijs heeft doorzien. Elders in Europa heeft men daar geen oog voor, constateerde dr. Diepenhorst. „Bij katten gaan de ogen na acht of ne gen dagen open. maar bij mensen duurt het blijkbaar langer". Wij moeten naar een gemeenschappelijke atoompool, oor deelde de Kamer. „Een natie met een atoombom is voor zich zelf en de omge ving even gevaarlijk als een aap met een scheermes riep dr. Diepenhorst. De Belgische regering zag de redelijk heid van de V.N.-resolutie in, temeer om dat de resolutie niet alleen Belgische, doch alle buitenlandse technici op het oog had. De vrees dat de Kongolese lei- dei*s de resolutie als een oorlogsverkla ring van de V.N. zouden opvatten is in tussen bewaarheid geworden. In Brussel demonstreerden gistermid dag studenten van de universiteiten van de Belgische hoofdstad, van Leuven en van Gent op hevige manier tegen de an- ti-Bclgische betogingen in het buiten land. De ambassades van de Sovjet-Unie en van de Verenigde Arabische Repu bliek moesten het ontgelden. De studen ten, ruim 700 in getal, begonnen kalmp jes aan, doch hun betoging eindigde in een complete veldslag nadat de gendar mes prikkeldraadversperringen, traangas en het waterkanon in de strijd hadden gebracht. Tweehonderd agenten waren nodig om het geweld te bezweren en de frontzone naar de zuidelijke buitenwijken te verplaatsen. Gillend, zingend en met rotte vruchten gooiend, trok de troep zich terug. Er wa ren enkele ernstig gewonden. Het volks lied, door de honderden gezongen, klonk door de straten, begeleid door het geknal van vuurwerk. De belegerde ambassades bleven vrij van schade. CHAOS IN KIVOE Onverminderd duurt inmiddels in de Kongolese provincie Kivoe de terreur je gens de zich daar nog bevindende Euro peanen voort. V.N.-functionarissen spre ken van „een paniek". Vijftig blanken, onder wie priesters en nonnen, zouden gevangen genomen en mishandeld zijn. Op drift geraakte Loemoemba-soldaten zwerven brandschattend door het land. In Kenia hebben tweeduizend negers zich aangemeld als Kongo-vrijwilliger. Hun doel is het, de Loemoemba-gezinden een handje te helpen. De vertegenwoor digers van de V.N. in Kongo hebben plannen overwogen om de Europeanen in Kivoe gewapenderhand te ontzetten. (Van onze Belgische correspondent) Onder enorm grote belangstelling is gisteren voor het Hof van Assisen te nog dichterbij en legde zijn handen op mijn schouders. Hij wilde mij het wapen uit handen nemen. Toen heb ik geschoten, wat wilt ge an ders? Op een vraag van de voorzitter ant woordde B., dat hij de geestelijke niet vermoord zou hebben als deze hem rus tig zijn gang had laten gaan. Hij zou hem alleen vastgebonden en opgesloten hebben. In zijn verdere verhoor gaf B. toe dat hij geen diefstallen en roofoverval Gent een begin gemaakt met de zaak1, pleegde om aan geld te komen, aan tegen de beruchte Antwerpse gangster P. Brands, die op 10 juli 1959 te Lede- gezien hij behoorlijk aan de kost kwam. w Hij deed het voor de spanning en het berg bij Gent de 55-jarige pastoor-de- avontuur Gisterenmorgen werd mevr. Maes verhoord. Toen zij schoten hoorde is ze naar de spreekkamer gelopen. In de gang zag ze B. wegvluchten. Zij vond ken Notebaert na een mislukte poging tot geldafpersing met revolverschoten vermoordde. Men zal zich herinneren dat B., door de Belgische politie reeds gezocht voor het plegen van talrijke diefstallen en roofovervallen, er na de moord nog in slaagde drie weken onder te duiken tot hij tenslotte in een hotel te Rotterdam kon worden gearresteerd. Met een ontstellend cynisme heeft de zwaarbewaakte B. voor de Gentse recht bank het verhaal van de overval ge daan. Hij vertelde dat hij in een tele foonboek het adres van een eventueel slachtoffer was gaan zoeken en dat hij een pastoor-deken had uitgekozen, om dat hij in de mening verkeerde dat geestelijken steeds heel veel geld in huis hebben. Eerst was hij naar Brugge ge gaan, maar daar ging hij niet tot actie over, omdat het uitzicht van de pastorie hem te armoedig voorkwam, Te Lede berg kocht hij een aktentas en met een donkere bril op meldde hij zich bij de pastoorsmeid als notarisklerk. Eenmaal in de spreekkamer haal de hij de revolver tevoorschijn en zei tegen de pastoor dat hij heel veel geld nodig had. Ik hield mijn revolver op hem gericht. De pastoor keek zeer verbaasd, zo vertelde B.; hij stond op en kwam naar me toe. Ik week achteruit, maar hij kwam de priester, die vrijwel onmiddellijk overleed. Vroegere werkgevers van B. kwamen in de getuigenbank verklaren, dat hij een goede werkkracht was. Gerechtelijk commissaris Peeters verklaarde, dat be klaagde een asociaal individu is, gepas sioneerd voor het bezit van wapens en het gebruik ervan. De leider van het Israëlische documen tatiecentrum ter opheldering van nazi misdaden, heeft een lijst met de namen van ruim 50 Gestapo-beambten die joden hebben vervolgd, aan de openbare aan klager te Frankfurt overhandigd. Het Israëlische instituut stelt voor om op het hoofd van supernazi's zoals de voormalige Gestapo-leider Heinrich Mül- ler en Hitiers naast medewerker, Martin Bormann, een prijs te zetten. Gisteren heeft een onbemande ruimte capsule, van het type dat dit jaar een mens zal meenemen, een reis van on geveer 2300 km boven de oceaan ge maakt. Deze reis, die 18 minuten duur de, diende om de deskundigen gelegen heid te geven de capsule aan de aller zwaarste proeven te onderwerpen, om vast te stellen of de veiligheid van de mens gewaarborgd zou zijn. Een hoogte van ongeveer 165 km werd bereikt en de hoogste snelheid was on geveer 20.560 km per uur. In het doelgebied lagen schepen klaar Een woordvoerder van de Sabena heeft verklaard dat de Boeing-707, welke vorige week woensdag bij het Brussel se vliegveld neerstortte, op 12 februari bij het vertrek uit Leopoldstad vertra ging had opgelopen door een defect aan het landingsgestel. Volgens de woordvoerder was het defect onbelangrijk en werd revisie van het landingsgestel niet noodzakelijk ge acht, aangezien de bestuurbaarheid van de Boeing, in de lucht en op de grond, door het defect niet beïnvloed werd. Bovendien had het vliegtuig kort tevoren zijn groot onderhoud gehad. Hoewel het onderzoek nog geen resul taten heeft opgeleverd wordt alge meen aangenomen dat een fout in het landingsgestel de oorzaak is geweest van de ramp. Ooggetuigen hebben vlak voor het ongeval ,,een zwaar voorwerp" uit het vliegtuig zien val len. De verklaring van de Sabena is daar om in België min of meer als een „bekentenis" opgevat, ondanks de na drukkelijke mededeling dat het te Leo poldstad geconstateerde defect onbe langrijk Mas en geen invloed had op •de bestuurbaarheid van het vliegtuig. (Advertentie) Nooit meer zelf afwassen! Op elke aanrecht is plaats voor de Colston. Niet groter dan een TV, vereist hij geen installatiekosten. Inlichtingen bij de Importeur HART NIBBRIG GREEVE N.V. Parkstraat 69 - Den Hang Ing. Bureau Handelsonderneming M. Wermcnbol-Eich Haagweg 302, tel. 35585, Breda (Van onze verslaggever) Buiten de grijze, koele mist, die smaak en kleur bederft. De in gang van de Rotterdamse Ahoy- hal is somber en grauw. Duizen den mensen dringen zich naar binnen. Schetterende orkestmu ziek weerklinkt, kleurige lampen flitsen aan. Zij die nog buiten staan rekken verlangend de hal zen. het Moskouse staatsscircus is in Nederland! Een grote roem was het vooruitge- reisd. Met nog groter eer beladen zal het over een week Rotterdam ver laten, want zesduizend Nederlanders, die overal vandaan kwamen, zijn over weldigd door deze briljante show. Een adembenemend tempo, een verbijste rende perfectie maken dit circus tot het beste dat ooit i* gezien. Hoogte punten zijn er niet: het optreden is één hoogvlakte van verrukkend circus. De jongleurs. De Chromovs, de ver tederende hondendressuur van Solov- kowa, de ruiters van Ali Bek, die her inneringen oproepen aan de stormen de horden van Dzjengis Khan, de grommende leeuwen rond hun mees- teresse Tamara, dat alles is overstel pend van vaartvol ritme. Het gehele programma ondergaat men aan. de hand van de befaamde clown Popov, (zie foto), die vol geest en esprit de mensen tot schateren brengt. om de capsule te bergen. Een uur na de lancering viste een helikopter de capsule op. Hij werd afgeleverd op het dek van de torpedobootjager „Donner". Drie man aangewezen Bij terugkeer in de atmosfeer stond de cabine bloot aan een kracht die zes tien maal zo groot als de zwaartekracht is. De proef is alleszins gunstig ver lopen, is officieel meegedeeld. Robert Gilruth, de directeur van het project „Mercury" het lan ceren van een bemand ruimtevaar tuig heeft meegedeeld dat drie ruimtevaarders in spe zijn uitgeko zen voor het volgen van een speciale opleiding. Het zijn luitenant-kolonel John Glenn van de mariniers, ka pitein Virgil Grissom van de lucht macht en commander Alan Shepr.rd van de marine. Binnen twee of drie maanden zal naar wordt aangenomen een cabine met ëen van deze drie mannen worden afge schoten. Gilruth verklaarde dat een mens de opzettelijk bijzonder zware vlucht van de vandaag gelanceerde cabine waar schijnlijk zou hebben kunnen overleven. Hij meende dat er nog maar één on bemande proef noodzakelijk is (volgen de maand vermoedelijk) en dat dus de mogelijkheid bestaat, dat in april reeds de astronaut aan de prempel van het heelal kan „staan". Ondanks de klamme mist huiten heerst de lente in de centrale veilighal van Bovenkarspel, waar gisterenmiddag de grote bloemententoonstelling „West- friese Flora" is geopend. Op deze jaar lijkse tentoonstelling wordt 4000 vier kante meter beslagen door bloeiende tulpen, narcissen, hyacinten en andere vroege bloemen. (Van onze parlementaire redacteur) De in 1959 door de toenmalige minis ters Beel en Struijcken ingestelde werk groep van vier hoogleraren in het ar beidsrecht, de professoren Van Esvcld, de Gaay Fortman, Levenbach en Van der Ven is niet tot een eenstemmig antwoord kunnen komen op de vraag of er een wettelijke regeling dient te komen van het recht van staking. De professoren Van Esveld, De Gaay Fortman en Van der Ven achten, zo blijkt uit het thans gepubliceerde advies van de werkgroep, een wettelijke regeling niet nodig omdat het recht van staking reeds iti beginsel door de Hoge Raad is erkend. De rechter zou de omvang van dit recht naar hun mening nu verder moeten omlijnen. Prof. Levenbach daar entegen meent, dat er wel behoefte be staat aan een wettelijke regeling omdat het niet duidelijk is welke stakingen vol gens het criterium van de Hoge Raad ge oorloofd zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Prinses Beatrix heeft gisterenmiddag een niet-officieel bezoek gebracht aan de Tweede Kamer. Zij woonde in de ereloge een deel van de begrotingsbe handeling van buitenlandse zaken bij. Het was voor de eerste maal na de bevrijding dat een lid van het koninklijk huis een gewone vergadering van de Tweede Kamer bijwoonde. Prinses Bea trix was getuige van de' hulde die de Kamer bij de aanvang van haar verga dering prof. Romme bereidde. Het is niet gebruikelijk, zei kamervoorzitter Kortenhorst, dat de voorzitter, als een lid ontslag neemt, een woord van af scheid of hulde spreekt. Prof. Romme is echter zo een belangrijke figuur in het politieke leven, dat ik van deze regel wel mag afwijken, betoogde dr. Kor tenhorst. Prof. Romme, zo zei hij, beoefen de de kunst der politiek als een meester op alle Mapenen. „Hem dank te brengen zal de Kamer met mij als een ereplicht beschouwen". De Kamer applaudisseerde. In de socia listische banken bracht slechts een enkeling de handen op elkaar. Burger afzijdig Minister Luns sloot zich namens de regering bij de woorden van de kamer voorzitter aan. Als zo een wijs man als prof. Romme de politieke arena verlaat, wordt er een hiaat geschapen, dat moei lijk te vullen is, zei mr. Luns. „Hij heeft z*ch een plaats veroverd tussen de grootste politieke figuren van deze en vorige eeuwen". De Kamer applau disseerde opnieuw, maar mr. Burger (P.v.d.A.) en de meeste van zijn poli- De prinses in de loge tieke vrienden hielden zich daarbtf we derom afzijdig. De vraag welk lid van de K.V.P.- fractie prof. Romme als voorzitter zal opvolgen is in de fractie nog niet aan de orde geweest. Waarschijnlijk zal •de heer Andriesscn het voorzitterschap waarnemen tot aan het moment van nieuwe verkiezingen of een nieuwe ka binetsformatie. Wie weten wil met welke astro nomische bedragen de n.v. Socra tes bankroet is gegaan, kan infor maties inwinnen bij de griffie van de Amsterdamse (recht)bank. De baten van de n.v. „Socrates", thans precies geregistreerd, belopen ruim een ton, waarvan tien mille dan nog bestaat nit een vordering op de ex-onderdirecteur van de Am sterdamse Bank, de heer Th. Ho ving. De voorlopig erkende schul- den bedragen meer dan 2 1/2 mil joen gulden. Er zijn 104 schuld eisers, waaronder de Amsterdamse Bank (vordering van een half mil joen) een ereplaats inneemt. Er zijn echter ook vorderingen die betwist worden. Deze werden inge diend door een sal es-promotor, door een „aanbrenger" en door een ex-vriendin van de heer Den Bes ten, die haar goede relatie eens 25 mille zou hebben geleend. De „Socrates"-directeur zal wel filo sofisch denken: „Pluk maar veren van een kikker

de Stem | 1961 | | pagina 1