Hammarskjoeld schokt Voor het boekenbal COLSTON Belgische koning ontbindt parlement TURKSTRA Nieuwe verwikkelingen door politieke moorden Bourguiba deze week nog naar De Gaulle vraag uw bakker nü Londen zeer toestand bezorgd om N.-Rhodesië Zestigduizend man naar huis Opslag? Nee, dank u wel Nederlandse pater vermoord Eis tegen Lagaillarde 20 jaar DAGBLAD VOOR ZEELAND Luchtvaartstaking in VS.: Beschuldigingen over en weer Spanning stijgt met het uur Hongeropstand in China Frankrijk bereid tot concessies Schot in overleg Duitsland bouwt weer tanks PRIJSSTOP KAPPERS Miljoenen voor onderwijs in Y.S. Ontslagaan vrage geweigerd 101e JAARGANG No. 23604 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, nir. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 -^telefoon 2893) ZES LOEMOEMBISTEN IN Omdat de staking onder de boord werktuigkundigen van zes grote Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen al drie dagen voortduurt, zullen vijf van de zes maatschappijen waarschijnlijk hun per soneel in Amerika naar huis zenden. Op het ogenblik vliegen nog ongeveer 15 procent van de toestellen der maat schappijen. De boordwerktuigkundigen hebben een verzoek van de minister van arbeid af gewezen om het werk. hangende zijn on derzoek, te hervatten. Een 60.000 man personeel zal met ver lof gezonden worden. KASAI GEDOOD De stukadoors in Los Angeles vin den dat zij genoeg verdienen en heb ben een loonsverhoging geweigerd. Een plaatselijke afdeling van de inter nationale stukadoorsvereniging heeft een aangeboden loonsverhoging van 12 1/2 dollarcent per uur afgewezen. De voorzitter van de plaatselijke afde ling verklaarde, dat de bond dit extra geld van de hand heeft gewezen om de politiek van president Kennedy met betrekking tot de inflatie te steunen dn omdat hierdoor misschien de bouw activiteit kan worden geprikkeld. Hammarskjoeld heeft gisteravond de Veiligheidsraad, die het debat over Kongo hervatte, meegedeeld, dat zes aanhangers van Loemoem- ba die uit Leopoldstad waren overgebracht naar de provincie Kasai, om het leven zijn gebracht. Zijn vertegenwoordiger te Leopoldstad, Rajeshwar Dayal, had hem meegedeeld, dat hij van „de zogenaamde minister van justitie van Zuid-Kasai" bericht van de executie van het zestal had gekregen. Eind vorige week had Hammarskjoeld in een nota aan premier Ileo geprotes teerd tegen de overbrenging van de zes gevangenen. In zijn mededeling aan de Veiligheidsraad zei Hammarskjoeld dat de Verenigde Naties machteloos staan te genover zulke gedragingen. Hij verklaarde dat het vernederend was dat de UNO voor dergelijke daden van de regering van Kasavoeboe gesteld wordt en wees er op dat de Veiligheidsraad dient te beoordelen „hoe de jongste ontwikkelingen het ontreden van de UNO in Kongo dienen te beïnvloeden." De gevangenen waren Finant, Elen- gensa, Nzoezoe, Loembala, Yangara, majoor Fataki, ,,en vermoedelijk nog anderen". De Britse premier MacMillan heeft gisteren het kabinet bijeen- TOEN DE bewoners van een villa in Bussum 's nachts uit waren, werd in hun huis ingebroken, waarbij een paar gouden ringen verdwenen. De avond daarna waren de bewoners wéér uit. cn werd er weer ingebroken. En dat ging gemakkelijk, want het raam dat de vorige avond ingedrukt was, was nog niet gerepareerd. Nu verdwenen twee fototoestellen en opnieuw sieraden. GISTEREN is in Neurenberg het proces tegen Kolb, voormalig commandant van concentratiekamp Sachsenhausen, begon nen. In 1954 is hij al wegens oorlogs misdaden tot vier en een half jaar ver oordeeld. IN MEDINA heeft men een in 1893 ge bouwde locomotief ontdekt, die in 1916 in gebruik had moeten worden gesteld, maar die vergeten bleek. Het ding heeft nog nooit gereden. OP EEN scheepswerf in Rovigo in Ita lië heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan waarbij ten minste drie men sen werden gedood. PRINSES IRENE is gisteren in Sankt Anton aangekomen voor een korte ski vakantie met enkele vriendinnen. HET GESCHIL over de nationale gren zen tussen Nepal en China, zal wellicht nog dit jaar uit de wereld zijn, heeft de leider van de Nepalese onderhande lingscommissie gezegd. ALLE FRIENDSHIPS die in Australië gebruikt worden moeten voorlopig aan de grond blijven, omdat in de Ameri kaanse versie van het Fokkervliegtuig een ondeugdelijke bout is ontdekt. DE MIST, hardnekking terugkerend, geeft ook gisteren het luchtverkeer op ochiphol ernstig in de war gestuurd. TOT GROTE teleurstelling van de werk nemers in het grafisch bedrijf is in de gisterenavond gehouden bespreking tus sen de rijksbemiddelaars en het Cen traal Bureau voor de grafische bedrij ven nog geen overeenstemming bereikt over de 4U loonsverhoging die I januari 1.1. zou ingaan. op Afnemende mistkansen Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- 5 avond 23.15 uur: Droog weer met in de ochtend nog v,®le Plaatsen mist of Iaaghangen- J de bewolking, maar in de middag t !?eeïopklaringen dan gisteren. -^a *?t matige wind uit oostc- "Jke richtingen en maximumtempe- t raturen van 6 tot 10 graden. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: t Weinig bewolking tot licht bewolkt. J Hier en daar mist in de avond, nacht t en morgen. 0 Vandaag: zon onder 18.04 uur, maan 1 <*p 10.49 uur. Morgen: zon op 7.42 uur, maan on- éer 1.45 uur. geroepen om de toestand te bespre ken in Noord-Rhodesië waar de spanning tussen blank en zwart met het uur stijgt. MacMillan ziet zich ook geplaatst voor een ernstige revolte in eigen, conserva tieve kringen. In het Lagerhuis hebben 96 leden een motie ingediend, waarbij er op wordt aangedrongen „kalm aan te doen bij het verlenen van politieke macht aan de Afrikanen". Indien MacMillan niet voor de op hem uitgeoefende druk zou willen zwichten, zouden de „rebellen" nog 50 handteke ningen meer op hun motie kunen verza melen, waardoor de premier dan te ma ken zou krijgen met een eerste klas crisis in de partij. MacMillan en de belangrijkste minis ters uit het kabinet zijn het gehele week einde in hun werkkamers gebleven. Zij hebben verschillende besprekingen ge voerd. De Britse premier zou er niet in zijn geslaagd, de twee Afrikaanse nationa listische leiders die naar Londen waren geweest voor de besprekingen over de grondwet voor Rhodesië, welke bespre kingen waren' mislukt, te sussen. Kenneth Kaund en Harry Nkoemboela zeiden ronduit, dat „zij met huid en haar waren verkocht door de blanken". De ministerraad heeft reeds maatrege len genomen cm te voorkomen, dat het tot een openlijke strijd zal komen tussen ,ien Kongolese" provincie Katanga blanken en negers in Noord-Rhodesië. Britse reserve-strijdkrachten zijn in staat van waakzaamheid gebracht. Zij kunnen bij het eerste bericht over ern stige onlusten naar Rhodesië worden ge vlogen. Het kabinet zou het beleid van de mi nister van koloniën MacLeod, inzake de mislukte conferentie hebben goed gekeurd. Vandaag zal MacLeod in het Lagerhuis een verklaring afleggen. De kranten spe culeren er op dat de minister zal aftre den omdat hij een nederlaag heeft ge leden, maar in politieke kringen wordt dit weinig waarschijnlijk geacht. In zijn nota aan Kasavoeboe had Ham marskjoeld (vóór de terdoodbrenging) verklaard dat het een dwingende nood zaak was dat de Kongolese president onmiddellijk handelend optrad, teneinde de zes gevangenen vrij te laten. Zelfs indien er sprake zou zijn van een dag vaarding waarvan Hammarskjoeld niets bekend was zou de arrestatie wegens zijn geheime en eenzijdige aard ontoelaatbaar zijn geweest, terwijl hun overbrenging naar Kasai een schending van de rechten inhield welke men elke verdachte overal toekent. Onmiddellijk na de mededeling inza ke hun dood stelde de afgevaardigde van Liberië voor, de bijeenkomst te schor sen. Hij wenste overleg te plegen met de afvaardigingen van de Afrikaanse landen. De Amerikaanse afgevaardigde Ste venson verklaarde dat zijn regering walgt van, en diep verontwaardigd is door het bericht van de secretaris-ge-, neraal. „Dit voorbeeld van de bai'baars- heid waaronder het politieke leven in Kongo lijdt, legt de nadruk op hande lend en snel optreden van de Verenigde Naties", zei Stevenson. De afgevaardig de van de V.A.R.. Omar Loufti, zei. dat de handen van Kasavoeboe en diens handlangers met bloed bevlekt zijn. De Russische afgevaardigde Zorin, verklaarde dat de regering van Kasa voeboe „op het ogenblik een systemati sche campagne voert met het doel de nationale leiders van Kongo uit te roei- Hij gaf de schuld voor deze ontwik keling aan Hammarskjoeld en de Bel gische regering, die het regime van Ka savoeboe, Moise Tsjombe en generaal Moboetoe steunen. Zorin eiste de arres tatie van Tsjombe en Moboetoe. Premier Nehroe van India heeft gisteren in het parlement verklaard dat alle buitenlanders behalve de V. N., Kongo zouden moeten verlaten en de Kongolezen zelf aan hun eigen toekomst moesten werken. Hij waar schuwde dat als de V.N. Kongo zou den verlaten ,,een vacuum zou ont staan dat door een vreemde mogend heid zou worden gevuld". Waarschuwing President Tsjombe van de afgeschei- heeft de Verenigde Naties gisteren gewaar schuwd tegen pogingen om de Kongolese legers te ontwapenen. Hij heeft voorts Ghana en Guinee beschuldigd van het verlenen van hand- en spandiensten aan Moskou. Tsjombes verklaring was vastgelegd in een nota aan de Verenigde Naties. Elke poging om zijn of andere Kon golese troepen te ontwapenen zou uitlo pen op een algemene stammenoorlog in Kongo en Katanga, zei hij. Tsjombe waarschuwde de Verenigde Naties dat zij zich niet moesten laten beïnvloeden door, wat hij noemde, „ten dentieuze en onjuiste voorlichting". „Het spel van Moskou, van Accra en van Conakry is doorzichtig", zei Tsjom be. ,,Het doel ervan is vernietiging van alle organisaties Europese en tradi tionele en de creatie van een volledige chaos die het communisme de kans zou geven eruit wortel te schieten. Ik vraag mij af hoe de Verenigde Staten, die het leeuwenaandeel van de V.N.-begroting leeuweaandeel van de V.N.-begroting staan dat de propaganda en de doelstel lingen van de communisten met Westers geld worden gefinancierd". Toenadering? De UNO heeft gisteren in Leopoldstad bekendgemaakt dat de UNO-bevelheb- ber Sean MacKeown vandaag, dinsdag, een ontmoeting zal hebben met de Kon golese opperbevelhebber Moboetoe, om te trachten te verhinderen dat Stanley- stad, een bolwerk van Loemoemba-ge- trouwen, wordt aangevallen. De ontmoe ting zal „ergens in de Evenaarprovin cie" plaatshebben, zo vertelde Rajesh war Dayal op een persconferentie. Misschien zal MacKeown blijken dat Moboetoe verleden week al con tact heeft gehad met functionarissen in Stanleystad. Immers, Moboetoe heeft zich drie dagen niet laten zien en het gerucht deed toen de ronde dat hij afgezanten van Loendoela zou ontmoeten. Ook de onder leiding van Ileo staande centrale Kongolese regering poogt met Stanleystad in het reine te komen. De moeilijkheid voor Ileo is kennelijk iemand te vinden met wie hij kan praten. Gizenga, die de man leek om Loemoem- ba's rol over te nemen, heeft nog niets in die richting ondernomen. Alle officië le verklaringen zijn door Loendoela af gestoken. En zijn pro-communistische vriend Kasjamoera schijnt de situatie niet langer meester te zijn in de pro vincie Kivoe. Hij was door een leger- groepering gevangen genomen en door een andere groep weer bevrijd. Hij vroeg UNO-bescherming, doch verscheen Volgens pro-nationalistische kringen in Hongkong zijn in het district Soei- ning, in de provincie Hoenan, twee com pagnieën militie gaan muiten vanwege de honger. Zij zouden een voedseldepot hebben overmeesterd en graan aan de bevolking hebben uitgedeeld. Na bloedige botsin gen met afdelingen van het leger zou den de muiters zich bij anti-communisti sche geurrilla's in Kwangsi hebben aan gesloten. Aanhangers van Loemoemba heb ben de Nederlandse pater J. Tegels van de congregatie van de Priesters van het Heilig Hart te Basoko in een missiepost op 200 kilometer ten noordoosten van Stanleystad in de Oostprovincie van Kongo vermoord. Pater Tegels, die in Vlodrop is ge boren, is 37 jaar geworden. Hij was in 1958 na een vakantie bij zijn ouders in Vlodrop, weer naar Kon go vertrokken. De provinciaal over ste van de Priesters van het Heilig Hart heeft gisteren de ouders van pater Tegels het droevige nieuws medegedeeld. De vermoorde pater heeft van 1937 tot 1944 gestudeerd aan het juvenaat der Priesters van het Heilig Hart te Bergen op Zoom. Te Kole, op 150 kilometer van Stanleystad, is ook de Limburgse pater P. van Bersch uit Mechelen in zuid-Limburg, gevangen geno men. niet in het UNO-kamp, hoewel een woordvoerder van de UNO verklaarde, dat Kasjamoera daar een toevlucht had gezocht. Later gaf die woordvoerder toe, dat een misverstand in het spel was, j Mogelijk is Kasjamoera opnieuw gear resteerd President De Gaulle heeft er gisteren in toegestemd, een ontmoeting te hebben met de Tunesische bemiddelaar, Mas- moudi, om een datum vast te stellen voor een bespreking met president Ha- bib Bourguiba. Vandaag zal Masmoudi op het kantoor van De Gaulle ontvangen worden. Bourguiba zou nog deze week naar Parijs reizen. Men neemt aan dat dit betekent dat De Gaulle er al in heeft toegestemd Ferhat Abbas te ontmoeten. Volgens politieke waarnemers zouden de Tunesische bemiddelaars reeds een aantal „suggesties" hebben gedaan aan de Franse regeringsleiders, om het poli tieke klimaat te verbeteren voor de te houden directe onderhandelingen tussen de Algerijnse rebellenleiders en de Fran se regeringsleiders. Dit geschiedde alle maal op het informele vlak. „Afrique Action" een Tunesische week blad wist hierover te melden, dat de Franse regering reeds tot overneming van een aantal van die suggesties had be sloten. Door de Tunesiërs zou zijn voor gesteld, dat Frankrijk de uitvoering van de doodvonnissen zou staken van Alge rijnse opstandelingen die door militaire tribunalen waren veroordeeld. Voorts zouden de Fransen de voorma- Tegen het einde van dit jaar zal in West-Duitsland worden begonnen met de produktie van tanks. Het zijn de eer ste tanks die sinds het einde van de oorlog in de Bondsrepubliek worden vervaardigd. Men heeft nog niet besloten of de tank naar een geheel Duits ontwerp zal wor den vervaardigd waarvan thans de prototypen worden onderzocht of dat men een tank van Frans-Duits ontwerp zal bouwen. Frankrijk en West-Duitsland en mo gelijk ook Italië willen eenzelfde type tank bouwen. lige rebellenleider Mohammed ben Bel la en vier van zijn vrienden, die in 1956 door de Fransen werden ontvoerd, kun nen vrijlaten. De Fransen hebben, indertijd Bourguiba ook gevangen genomen en verbannen naar een eilandje, waar thans ook Bel la verblijft. Bourguiba werd toen ook vrijgelaten om het politieke klimaat te verbeteren. Voorts zouden de Tunesiërs hebben voorgesteld, dat de Fransen hun 400.000 man sterke troepenmacht in de steden van Algerië zouden concentreren, omdat deze legers niet meer nodig zouden zijn voor de pacificatie, maar slechts voor de bescherming van de blanken. Volgens Franse politieke waarnemers zullen de Fransen deze laatste suggestie echter verwerpen onder de bestaande omstandigheden in Algerië. Volgens het blad zouden de Fransen achter de schermen reeds contact heb ben met de Algerijnse rebellen, waarbij de r eb ellenminister van buitenlandse za ken, Belkacem, de FLN zou vertegen woordigen, De Amsterdamse kunstenaar Metten Koornstra is ook dit jaar weer belast met de „aankleding" van het boeken bal in de Amsterdamse stadsschouw burg. Hier is hij gefotografeerd in zijn atelier aan de Amsterdamse Amstel temidden van zijn creaties. De minister van economische zaken heeft gisteren een prijsstop afgekondigd voor het dames- en herenkappersbedrijf, omdat gebleken is, dat een groot aantal kappers verdergaande tariefsverhogin gen heeft toegepast dan was overeen gekomen in het overleg met de federatie van organisaties van werkgevers in het kappersbedrijf en de daarmede samen hangende afschaffing van het fooienstel sel. De federatie heeft van haar zijde alles in het werk gesteld om de ont wikkeling, die tot deze prijsmaatregel heeft geleid, te voorkomen. De openbare aanklager in het bmrri- cadenproces in Parijs heeft gisteren twintig jaar gevangenisstraf tegen Pier re Lagaillarde geëist. Levenslange gevangenisstraf werd ge- eist tegen Robert Martel, die bij verstek wordt berecht, en vier jaar voor de voor malige afgevaardigde Jean Maurice De- marquet. President Kennedy heeft het congres verzocht een bedrag van 5.700 miljoen dollar beschikbaar te stellen om het on derwijs in de Verenigde Staten op een zeer hoog peil te brengen en „ieder die dit wil en hiervoor de capaciteiten heeft" in staat te stellen van dit onder wijs gebruik te maken. De regering wil 2.300 miljoen dollar uittrekken voor scholenbouw en verho ging van de onderwijzerssalarissen, en meer dan een half miljard dollar beste den aan studiebeurzen. In zijn boodschap aan het congres wijst de president er op dat de vooruitgang als natie afhankelijk is van hetgeen op het gebied van het onderwijs wordt tot stand gebracht. ..Onderwijs moet open staan voor alle jongeren, zonder onder scheid van.geslacht, ras, geloof of huids kleur, uitsluitend op grond van hun capaciteiten". (Advertentie) (Advertentie) MACHINE De volautomatische Colston wast, spoelt tweemaal en droogt door het inblazen van warme lucht al uw serviesgoed, glazen en bestek. Ing. Bureau Handelsonderneming M. Wermenbol-Eich Haagweg 302, tel. 55585, Breda Koning Boudewijn heeft giste ren geweigerd hetdoor de liberale ministers gevraagde ontslag te ver lenen en heeft een besluit gete kend, waarbij de Belgische volks vertegenwoordiging wordt ontbon den. Op 2G maart zullen algemene verkiezingen worden gehouden. De liberale ministers besloten vrijdag j.l., zoals bekend, hun ontslag aan te bieden, nadat hun katholieke collega's hadden verklaard dat zij de verhoogde belastingen, waarin de door het parle ment aanvaarde versoberingswet voor ziet, vóór de komende algemene ver kiezingen wilden invoeren, doch de be palingen, die voorzien in een verminde ring der sociale voorzieningen en wel met name van de werkloosheidsuitke ring, eerst daarna. De lioeralen hadden verklaard dat zij de ondertekening der besluiten voor de uitvoering van de versoberingswet voor onbepaalde tijden zouden tegenhouden, indien koning Boudewijn hun ontslag aanvrage zou weigeren. Thans is een compromis-oplossing be reikt, waarbij niet slechts het parlement De ontbinding van de Belgische volks vertegenwoordiging is het startsein voor een verkiezingscampagne die wel eens de felste uit de geschiedenis van België zou kunnen worden. Dit affiche van de CVP liegt er bepaald niet om... is ontbonden en de datum der komende algemene verkiezingen bepaald, doch die ook voorziet in een tijdelijke opschor ting van alle bepalingen der versobe ringswet, welke tot een dreigende crisis in de katholiek-liberale coalitieregering- Eyskens aanleiding hebben gegeven. Naar verluidt had baron Kronacker zijn mede-liberalen overreed hun ont slagaanvrage in te trekken op voor waarde dat de katholieken de maatrege len voor hogere belastingen opschorten. De katholieken stemden hiermee in en zo werd een compromis bereikt. Premier Eyskens zei op een perscon ferentie dat de regering ondanks de ont binding van het parlement al het moge lijke zal doen om de uitvoering van de Eenheidswet te verwezenlijken, daar de ze fundamenteel is voor het economisch herstel. Alle ministers nemen aan de regeringsactiviteit deel. Aan de koning is nog niet gevraagd uitvoeringsmaatre gelen van de Eenheidswet te tekenen. echte Friese beschuit in de Split-Strip-Rol - handig open! REGINA KLASSIEK REGINA MODERN prachtig tafelcouvert voor u kijk op de rol daar staat alles precies op

de Stem | 1961 | | pagina 1