Kabinet zal gaan als a.k.w. het niet haalt Prof. Rommes heengaan in K.V.P. zeer betreurd Van der Grift wereldkampioen Marcel Ni var d ten gedragen grave REGERING-DE QUAY MAG TROTS ZIJN" SCALDIS" KAPSEIST Betogingen tegen Y.S. België en Panorama BELGISCHE BREUK NOG TE LIJMEN? STEM-TOTO Ella zingt in Amsterdam Oudste man van ons land begraven blijft staan Prof. De Quay - met zoveel woorden - in Enschede Duizenden leefden mee Twee doden DAGBLAD VOOR ZEELAND Immense dank Kindermoordenaar in Berlijn gearresteerd Doodstraf tegen Ortiz geëist AC0P ALARMINSTALLATIE Drs. Bogaers op KVP-Appèl Pro en contra Luns' houding Plaatselijk mist Nieuw-Guinea Australië waakzaam 55 Graf in Schelde-golven voor bekende sleper Wij wreken Loemoemba BOUWEN WIJ DE KROTTEN VAN DE TOEKOMST Hebt u het verbijsterende artikel over onze na-oorlogse woningbouw gemist? Jammer! 101e JAARGANG No. 23603 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) ,,I)e aard en omvang van de problemen waarvoor de regering zich nationaal en internationaal geplaatst ziet, vereisen, dat het kabinet moet kunnen steunen op het vertrouwen van de ruime meerderheid van ons volk. Het kabinet verwacht van de partijen, waarop het steunt dat zij daartoe hun bijdrage zullen leveren". Deze oproep tot steun „elke partij moet in 's lands belang wel eens maatregelen verdedigen, die haar kiezers niet liggen" liet minister president prof. De Quay zaterdagmiddag horen op het te Enschedé ge houden achtste Overijssels Appèl der KVP. 55 De minister-president doelde in dit verband kennelijk op de dreigende moei lijkheden rond de algemene kinderbij slagvoorziening. Op die moeilijkheden zeil ging hij niet in. Wel herinnerde prof. De Quay met nadruk aan de regerings verklaring van 1959 waarin het kabinet zich „unaniem" voor de totstandkoming van de A.K.W. heeft uitgesproken. Daarmee gaf hij met evenveel woor den te verstaan, dat de A.K.W. voor het kabinet niet, zoals van V.V.D.- en C.H.U.-zijde wordt gepropageerd, een zogenaamde vrije kwestie kan zijn, an ders gezegd, dat het kabinet zal af treden als de A.K.W. zou worden ver worpen. Prof. De Quay had als „bijzonder wel kome gast" de moeilijke taak op het Overijssels Appèl prof. Romme te vervan gen. De voormalige politieke leider van de K.V.P. heeft door zijn redevoeringen in het verleden deze appèldagen tot zeer belangrijke K.V.P.-demonstraties helpen maken. Overijssel bleek prof. Romme niet ver geten. Kringvoorzitter drs. Horbach gaf uiting aan de „diepe verslagenheid" die het aftreden van prof. Romme heeft ver oorzaakt. Hem kennende weten wij dat prof. Romme een weloverwogen en juiste beslissing heeft genomen, zei drs. Hor- Mogelijk zal vandaag blijken of er sprake is van een complete breuk tussen de CVP en de libera len in de Belgische regering, of dat de stukken vrijdagavond ont stond zoals men weet een crisis nog te lijmen zijn. Eyskens liet zich vagelijk in deze zin uit. Er was ook gisteren, zondag,- nog druk overleg, ook telefonisch. Vandaag komen de liberale ministers, die uit het kabinet zijn getreden, bijeen en men ver wacht dat zij met Eyskens zullen over leggen. Eyskens en zijn CVP-ministers besloten zaterdag geen entslag te nemen. Zij blij ven aan tot de verkiezingen op 26 maart. De kans dat zij voor die tijd toch nog tot aftreden gedwongen zouden kunnen worden door hen over een belangrijke politieke kwestie te laten struikelen, in de Kamer, lijkt niet groot, want er ko men in de eerste weken geen zaken van bach, wij hadden hem echter zo graag nog vele jaren als leider der partij be houden. Drs. Horbach noemde het heengaan van prof. Romme een „zware slag" voor de K.V.P. „Hij is nauwelijks ver vangbaar. Wat Romme voor katholiek Nederland heeft betekend is van dus danige importantie dat hy met bet volste recht kan worden aangeduid als de Schaepman van de naoorlogse pe riode". De Overijsselse K.VP.'ers betuigden prof. Romme ïn een telegram nog eens hun „immense dank" en beloofden in zijn geest met „verbeten vastberaden heid" de strijd voor de katholieke idea len te zuilen voortzetten. Prof. De Quay sloot zich van harte bij de lofrede op prof. Romme aan. De re gering en ik persoonlijk betreuren zijn heengaan ten zeerste, zei hij. „Wij zijn dankbaar voor wat hij voor het land ge daan heeft". Laten we echter ook dank baar zijn, betoogde prof. De Quay, dat prof. Romme niet als een gebroken man is heengegaan, maar dat hij nog waar devol kan zijn voor onze gehele samen leving. De politie van Oost-Berlijn heeft mee gedeeld dat zij de vierentwintigjarige Horst Kremp heeft gearresteerd als ver dacht van aanranding van en moord op het zesjarige meisje Ilona Bluemei. Het kind was donderdag in het huis van haar afwezige ouders geworgd. Kremp heeft bekend. Generaal Gratiën Gardon, een der openbare aanklagers in het „barricaden- proces" in Parijs, heeft zaterdag de doodstraf geëist tegen Joseph Ortiz, een der leiders van de opstand in Algiers van januari vorig jaar. Bij deze opstand kwamen, zoals be kend, veertien Franse gendarmes en zes burgers om het leven. Generaal Gardon voerde aan, dat de schoten waardoor deze slachtoffers vielen, waren gelost vanuit het hoofdkwartier van Ortiz. Ortiz, een 43-jarige caféhouder, wordt bij verstek berecht. Volgens de laatst bekende berichten zou hij zich op de Balearen bevinden. Ook zes andere beklaagden van de in totaal negentien personen, die voor hunj aandeel in deze opstand terecht staan, zijn voortvluchtig. Tegen een van hen. de advocaat Jean Meningaud, eiste ge neraal Gardon levenslang. Vandaag zal het requisitoir tegen de negen andere beklaagden, onder wie Lagaillarde, worden gehouden. De oudste mannelijke inwoner van ons land. de heer C. Rijsdijk in Oud-Gastel, die de leeftijd van 103 jaar bereikte, is zaterdag ter aarde besteld. Twee zoons i en een dochter van de overledene woon den de plechtige uitvaartdienst bij, even- als talrijke ouden van dagen uit Oud- Gastel. Het was blijkbaar weer eens te moei lijk de uitslagen van de Stern-toto goed te voorspellen. De pot van 50.- ging er niet uit. De inzet wordt nu verhoogd met 25— en wordt dus 75.-. Morgen staat het deelnemingsformulier in de krant. HONDERDDUIZEND Japanse doktoren! groot belang aan de orde. en tandartsen zijn gisteren in staking gegaan om hun eis tot verhoging van hun honoraria kracht bij te zetten. BIJ CHANDPOER in Pakistan is een rivierboot omgeslagen, waarbij naar men vreest circa honderd mensen zijn verdronken. IN EEN BOUWPUT in Eist is zaterdag een achtjarig meisje verdronken. Zij stond te kijken en gleed uit, het diepe water in. ER GAAN geruchten over een revolutie in Paraguay; het leger zou zich in twee groepen hebben gesplitst, die nu met elkaar aan het vechten zijn. EEN GEZIN van vier mensen waar onder twee meisjes van 1 en 3 jaar is in San Francisco bij een brand om het leven gekomen. EEN TENTOONSTELLING van nazi foto's en -documenten in München is door de politie in beslag genomen om dat deze beledigend werd geacht voor Globke, de naaste medewerker van Ade nauer. SLECHTS 45 der 73 omgekomenen bij de ramp met de Sabena-Boeing zijn tot nu toe geïdentificeerd. Woensdag wordt voor alle slachtoffers een plechtige Mis van Requiem opgedragen. HET DODENTAL van de ontploffings ramp in de Zuidafrikaanse mijn is tot dertig gestegen. HET DANSPAAR Wim Voeten - Jeanne Assmann heeft zaterdag de derde prijs behaald in het internationale danstoer- nooi voor professionals om de Grote -Prijs van Europa, in München. IN DEZELFDE straat waar destijds de auto stond waaruit Harry Mootens ac cordeon werd gestolen, is thans uit een wagen een tas van prof. Van Eyk ont vreemd. Er zat o.a. een belangrijk ma nuscript over toepassing en ontwikke ling van de atoomenergie in. Marcel Nivard is zaterdagmor gen naar zijn laatste rustplaats ge- Advertentie) Dit had men kunnen voorkomen door het monteren van een Importeur Bredase Auto Malerialenliandel GINNEKENWEG 21 BREDA dragen, de katholieke begraaf plaats „Crooswijk" in Rotterdam, onder overweldigende belangstel ling van de bevolking. Duizenden mensen betuigden in de kerk, langs de route en bij de begraafplaats, hun medeleven met de familie van het op zo'n trieste wijze vermoorde knaapje. De kerk van de H« Willibrordus aan de Beukelsdijic, waar pastoor C. Meere- boer de heilige mis van requiem opdroeg was te klein om alle belangstellenden te bergen. Vijf en twintig honderd mensen vonden een zit- of staanplaats, vele dui zenden anderen bleven buiten in dicht opgepakte rijen wachten. Tijdens zijn bewogen preek deed pas toor Meereboer een beroep op de moordenaar „zo hij geestelijk of li chamelijk in deze kerk aanwezig is en nog iets van menselijkheid bezit" om zich te melden bij zijn geestelijke en wereldlijke rechters. Het was zeer stil in de kerk, toen de pastoor deze woor den uitsprak. Bij de begraafplaats had de politie uit voorzorg de hekken laten sluiten. Dat bleek een verstandige maatregel, want ook in dit oostelijk deel van de stad had den zich vele duizenden mensen gegroe peerd. Pastoor Meereboer verrichtte de absoute voor het kistje. Bedolven onder een schat van bloemen werd het in het graf neergelaten. Rond dit graf, dat vlak bij de ingang van het kerkhof ligt, ston den behalve de familieleden ook vele schoolvriendjes van Marcel Nivard. Het politionele onderzoek was zater dag op beide plechtigheden geconcen treerd. Zowel in de kerk als in de om geving werden de belangstellenden door vijftig rechercheurs geobserveerd. Enkele politiefotografen legden ieder detail vast, Onder de aanwezigen waren commissa ris J. A. Kwast en inspecteur J. A. Blaauw, die het opsporingswerk naar de moordenaar leiden. (Van onze parlementaire redacteur) „Het kabinet-De Quay mag met ge rechtvaardigde trots terugzien op het geen op sociaal-economisch gebied be reikt is". Deze uitspraak staafde drs. Bogaers, lid van 'de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer en directeur van het wetenschappelijk adviesbureau van de In Goeteborg is Henk vans der Grift zondag wereldkampioen hardrijden op de schaats geworden Hij wordt hier, na zijn zege, op de schouders gedragen door Rudi Lic- brechts (links) die derde is gewor den en door de Rus Viktor Kositsj- kin, die beslag legde op de tweede plaats. mensen deel aan een of ander con creet bezitsvormingsplan ofwel val len zij onder een stelsel van winst deling. Alles tezamen genomen kan. aldus drs. Bogaers. verwacht worden dat in 1960 de totale positieverbetering van de werknemers groter is geweest dan in welk na-oorlogs jaar ook. Over de loonpolitiek sprekende merkte drs. Bogaers op, dat de gedifferentieer de loonpolitiek niet alleen geleidelijk heid veronderstelt maar ook voortduren de beweeglijkheid. Die beweeglijkheid is In zijn belangwekkende rede wees drs. Bogaers ook op de grote, welvaart sti- In het Concertgebouw in Amsterdam is zaterdagnacht een voorstelling ge geven met Ella Fitzgerald en Oscar Petersen. De foto toont Ella Fitzgerald tijdens haar optreden. Een der laatste foto's die van de be kende sleper Scaldis werd gemaakt: hij heeft hier een voor de sloop be stemd schip aan de trossen, in het Kanaal door Walcheren bij de PZEM- centrale. Weersverwachting van het K.N.M.I. I tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.lo uur: P,aa*seIijk mist of laaghangende be- wo'king niet middagtemperaturen J van omstreeks acht graden; elders zonnige perioden met maxima van circa 12 graden. Weinig wind. Verwachting van het Belgisch weer- l kundig instituut: Bewolkt tot mooi weer. Verspreide mist in nacht en ochtend. Tempe- l ratuur van 7 tot 12 graden J Vandaag; zon onder 18.02 uur. I Morgen; son op 7.44 uur, maan on der 1.39 uur. De Sunday Mirror, een krant in Syd ney, schreef zaterdag dat de Australi sche premier Robert Menzies onmiddel lijk zijn strijdkrachten naar het Austra lisch deel van Nieuw-Guinea zou sturen, zodra Indonesische troepen zouden lan den in Nederlands Nieuw-Guinea. Het blad zei dat de Britse en Ameri kaanse autoriteiten dit bericht bevestig den, na een onheilspellende verklaring van de Indonesische minister van defen sie Nasoetion, Volgens dé Sunday Mirror heeft Na soetion aan president Soekarno verteld dat Indonesië, met Sovjet-hulp „doel treffende superioriteit te land, ter zee en in de lucht heeft bereikt in het gebied van Nieuw-Guinea". Op de Westerschelde bij Lief- kenshoek is zondagavond de Bel gische zeesleepboot Scaldis om geslagen en gezonken. Twee van de dertien opvarenden zijn daar bij omgekomen. De anderen wer den door toesnellende schepen aan boord genomen. Ze zijn later naar een ziekenhuis in Antwerpen overgebracht. De sleepboot Scaldis was met een aantal andere slepers bezig hot Libe riaanse schip „Aelio" vlot te trekken, dat tussen boei 95 en 97 aan de grond was geraakt. Op het moment dat de Liberiaan vlot kwam, sloeg de Scaldis, die waarschijnlijk iets te geforceerd heeft getrokken, om. De elf bemanningsleden, die er het leven afbrachten, beleefden uiterst ha chelijke momenten. Een van de opva renden moest uit de mast worden ge haald, die gisteravond nog altijd boven het water uitstak. De Scaldis, die Vlissingen tot thuis haven heeft en in 1955 gebouwd werd. voer voor rekening van L. Smit en Co. te Maassluis. De sleper is de afgelopen jaren verschillende malen in het nieuws geweest, doordat hij herhaaldelijk sche pen te hulp schoot, die in nood ver keerden. Bij deze hulpverleningen moest vaak onder de moeilijkste omstandigheden worden gewerkt. Het kwam voor, dat de bemanning dagenlang vocht met woest opgezweepte zeeën en haar werk verrichtte met honderden meters lange manilla-trossen, die door het water loodzwaar waren geworden. De twee omgekomen bemanningsle den zijn de machinist Goedegebure en de stuurman Deckmayn. De Scaldis is in de vaarroute gezon ken. Reden waarom de sleper Elisabeth Letzer werd bijgelegd ter voorkoming van nog meer ongelukken. (Advertentie) Zie voor uitgebreid nieuws over de kampioenschappen onze sportpagina. K.V.P. zaterdag op het achtste Over ijssels Appèl der K.^LP. met de volgen de feiten: Zonder (overbestedings) ongelukken als in andere landen is de totale loonsom per werknemer sinds 1958 met 14 procent gestegen, terwijl het prijsniveau stabiel is gehouden. Daarnaast hebben 500.000 a 600.000 werknemers op het ogenblik reeds een volledige vrije zaterdag. Naar schatting heeft 40 procent van de werknemers, wier positie geregeld is in een c.a.o. of bindende loonrege ling, een of meer vrije zaterdagen per maand. De bevordering der bezitsvorming begint.resultaat af te werpen. Op het i Drs Bogaers achtte het juist dat Ne- ogenblik nertien rond een miljoen derland Jfj verhinderen. dat de supra- mulerende invloed, die van de Europese Economische Gemeenschap uitgaat. Economische eenwording veron derstelt ook politieke samenwerking, zei hij. In dit verband oefende hij kritiek uit op de houding die mi nister Luns op de onlangs te Parijs gehouden Europese topconferentie heeft ingenomen. nationale elementen van de bestaande gemeenschappen worden aangetast. Naar zijn mening zal het supra-nationale Europa echter wel degelijk gediend kun nen worden door bij de politieke samen werking „tijdelijk" de intergouverne mentele weg van president De Gaulle op te gaan. Vóór hem had minister-president prof. De Quay deze weg evenwel nogmaals afgewezen. De regering houdt vast, ver klaarde de minister-president, aan het standpunt dat Europa door integratie tot een werkelykc eenheid ook op po litiek gebied dient uit te groeien. De communistische landen trach ten momenteel de agitatie die door de moord op Loemoemba is ont staan, zoveel mogelijk uit te bui ten en daardoor de wereldopinie op hun hand te krijgen. Commu nistisch China en Hongarije heb ben intussen de „regering-Gizen- ga" erkend, die in Stanleystad de Loemoembistische touwtjes in handen houdt, maar volgens de laatste berichten haar macht ziet tanen. In verschillende landen zijn weer beto gingen gehouden naar aanleiding van de dood van Loemoemba, waarbij vooral de Belgische ambassades het móesten ont gelden. In Djakarta werd het ambassa degebouw door studenten bestormd en een aanval gedaan op de residentie van de Amerikaanse ambassadeur. Indonesi sche soldaten grepen eerst in, toen de zingende demonstranten ruiten hadden ingegooid en de Belgische vlag hadden neergehaald. De Belgische ambassadeur zocht met zijn gezin bescherming achter het kordon soldaten. De studenten droe gen spandoeken met de woorden: „Han den af van Kongo", „Gerechtigheid voor Loemoemba" en „Wij wreken Loemoem- ba's dood". Bij de aanval op de woning van de Amerikaanse ambassadeur dron gen jonge heethoofden het huis binnen, sleepten meubilair naar buiten en staken dit in brand. In Alexandrië demonstreerde een tie rende menigte studenten voor het Belgi sche consulaat. Een wapenschild werd van de muur gerukt en op straat ver brand. Bereden politie in Londen moest van de knuppels gebruik maken om een me nigte ven circa 5.000 negers en blanken uiteen te slaan, die eveneens hun woede trachtten te koelen op de Belgische am bassade. In Peking waren 100.000 mensen op de been, die onder leiding van minister Tsjoe En Lai door de stad marcheerden en de „Amerikaanse en Belgische impe rialisten" van de moord op Loemoemba betichtten. Ook in Marseille, Tel Aviv en Bonn werd gedemonstreerd. In Cairo hield de politie een Amerikaanse diplomaat aan, die pamfletten over de gebeurtenissen in Kongo verspreid zou hebben. De ambas sade van de V.S. verklaarde later dat van dit laatste geen sprake was. Een dei- papieren van de diplomaat zou per onge luk uit zijn auto gewaaid zijn Intussen doet de commissie van goede diensten voor Kongo alle mogelijke moei te de partijen bij elkaar te krijgen. Zij heeft aanbevolen de regering-Ileo te ver breden en op een federatief samengaan aan te sturen. Het is echter nog steeds niet zeker of men tot een ronde-tafelcon ferentie zal komen. Premier Tsjombe van Katanga heeft nogmaals geweigerd de stoffelijke over schotten van Loemoemba en zijn twee medewerkers ter beschikking van de na bestaanden te stellen. Ook de plaats waar Loemoemba is begraven, zal ge heim blijven. President Nkroemah van Ghana heeft voorgesteld een geheel nieu we V.N.-strijdmacht samen te stellen, ter vervanging van de huidige V.N.-ecn- heden. Alle Kongolese troepen zouden volgens hem ontwapend moeten worden. Nkroemah zei ook, dat Loemoemba al een maand geleden vermoord was. A

de Stem | 1961 | | pagina 1