et« EURS onmogelijk door felle vuurzee Zonsverduistering goed waargenomen Marcel (lijkje Achtjarige sloot) stierf in tragische dood TURKSTRA POLITIE ZET VERBETEN JACHT IN vraag uw bakker nü ALEN loestei in ten gedraaid en was toen van een ontelbare brokstukken schilder zelf met VN-vliegtuig in Kongo verongelukt AR DAGBLAD VOOR ZEELAND Tweemaal vloog toestel over landingsbaan luchthaven Zaventem Van 300 meter hoogte neergestort op klem stukje akkerland Rustig weer Grote schadepost Amerikaanse schaatsploeg verongelukt Onmiskenbare sporen van geweld Zes ton toto-geld nog niet uitgekeerd n onmisbaar, s een labora- ;n mineralen compleet*. 1 compleet» ir vitaminen- aen optreden, jig van de ge- n - dag uit, :tt« zomer en :r erfst RDAM jezicht ng-expositie met largriethuis. louden e, internationale narrangementen. g show stands tionale wedstrijd Kortom: Olj! DW ;siav< 101e JAARGANG No. 23600 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 16 FEBR. 1961 uit in de haven hebt lig" laten we dan als de w|Ler" it aan boord gaan!" later boldert een z waar De en kar de straten van <-a sville uit, in de richting van kust. Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Iiootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, nir. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VLIEGRAMP BRUSSEL: DODEN SSSli Een Boeing 707 straalvliegtuig van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, dat duizenden Belgen uit Kongo had geëvacueerd, is gisterenmorgen na een rustige vlucht over de Atlantische Oceaan, in het zicht van de thuishaven neergestort. Alle 72 inzittenden, onder wie 49 Amerikanen, kwamen om in de vlammen. Het viermotorige, 104 ton zware toestel, dook met de neus steil ondaag in een akker, waarhij een landarbeider die daar juist aan het werk was werd gedood en een tweede ernstige verwondingen opliep. 1TI 1 gevlogen, had enkele malen boch Het vliegtuig stortte om 10.05 uur gisterenmorgen neer op nog geen twintig meter afstand van de vil lawijk Leemaken. Tweemaal was het vliegtuig ov de vijf kilometer lange landings baan van de luchthaven Zaventem WESTDUITSERS ZULLEN vanaf van daag op een meer eenvoudige manier in Oost-Berlijn kunnen komen; de ver gunning die sinds 8 september j.l. voor geschreven was. is gedeeltelijk afge schaft. De nieuwe bepalingen zijn door de Oostberlijnse autoriteiten afgekon digd. TIJDENS EEN skitocht op de Bazora in Oostenrijk is de 25-jarige Jacoba Bijer_ uit Zwolle uitgegleden en langs een hel ling omlaag gevallen; direct na het on geluk is zij overleden. EEN SOLDAAT van de Duitse Bonds- weer is op zijn waarnemingspost door een granaat gedood die op korte afstand was afgevuurd. Twee andere soldaten werden gewond. Het gebeurde gisteren morgen op de oefenplaats Münster-Süd in Nedersaksen. IN GENEVE heeft de Europese vrijhan delsassociatie besloten Finland toe te laten als lid van de EFTA. PAUL HENRY Spaak zal a.s. dinsdag een bespreking voeren met president Ken nedy. PRESIDENT BEN Zwi van Israël zal Ben Goerion verzoeken een nieuwe regering te vormen, naar gisteren officieel bekend is gemaakt. PREMIER TSJOE en Lai van Commu nistisch China stemt toe in een conferen tie van belanghebbende landen om de vrede in Laos te herstellen; hij heeft dit aan prins Sihonoek van Cambodja laten weten. (Advertentie) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: t Tlaatselyk mist of laaghangende be- J wolikng, met aanzienlijk lagere tem- t peraturen. Elders opklaringen, maar over het algemeen minder zacht. Weinig wind. f I Verwachting van het Belgisch weer- 1 kundig instituut: J J Geen grote verandering in de tem- J peratuur. Mooi weer in midden- en hoog-België. Zwaar bewolkt in laag- J België. Aldaar een weinig motregen J en opklaringen in de namiddag. Vandaag: zon onder 17.15 uur, maan 2 onder 19.40 uur. 4 4 Morgen: zon op 7.52 uur, maan op 8.57 uur. hoogte van 300 nieter naar bene den gestort. Zodra het toestel de grond raak te. spatte het in ontelbare brokstuk ken uiteen. Alle inzittenden moeten op slag gedood zijn geweest. Het zil verblauwe vliegtuig begon als een fakkel te branden en weldra was niet veel meer over dan een hoop verbogen metaal en as. Elf brandweerbrigades bedolven het wrak onder water en schuim en konden kort voor 12 uur het vuur bedwingen. Het vliegtuig had bij zijn val een gewel dig gat geslagen in de akker. Tot an derhalve meter hoogte hoopten de smeu lende wrakstukken zich op. De cockpit lag begraven onder een hoop bizar ver bogen metaal. Brokstukken waren tot op 200 meter afstand terechtgekomen. Met verbeten gezichten groeven de reddingsploegen, tot hun enkels in de modder staande, in de wrakstukken. Gendarmes, met helmen, hielden nieuwsgierigen op een afstand. Een voor een kwamen de deerlijk ver minkte lijken tevoorschijn, die in een eindeloos lijkende processie werden af gevoerd. De meeste slachtoffers waren zo verminkt, dat identificatie zeer moei lijk zal zijn. Drie priesters in soutane baden stil voor de zielen van de slachtoffers, ter wijl de redders met rubberhandschoenen de lichamen uit het wrak haalden. Be dekt met dekens en lakens werden de stoffelijke overschotten door roodgeverf de ambulanceauto's overgebracht naar de lijkenhuizen. De minister van publieke werken, Van- audenhove. was persoonlijke bij de red dingswerkzaamheden tegenwoordig. Grote ontroering Op de luchthaven, waar tientallen vrienden en familieleden zich verzameld hadden om de passagiers van de Boeing 707 af te halen, speelden zich hartbre kende taferelen af. Vele wachtenden hadden buiten op een balustrade het vliegtuig kunnen volgen van het ogen^ blik dat het als een zilveren stip aan de blauwe hemel verschenen was tot het moment dat het neerstortte. Stewardes sen leidden huilende vrouwen naar haastig ter beschikking gestelde auto' die ze naar huis terugbrachten. Halverwege de middag brachten koning Boudewijn en koningin Fa- biola een bezoek aan de plaats van de ramp. Zichtbaar bewogen sloe gen zij de reddingswerkzaamheden gade. Het was doodstil toen zij het 69e slachtoffer met een lier uit de wrakstukken tevoorschijn zagen ha len. Zowel de koning als de koningin wa ren blootshoofds. Verscheidene van de redders werden voorgesteld aan de koning, die begeleid werd door enkele regeringsfunctionaris sen en de commandant van de lucht haven. De koning gaf uitdrukking aan zijn bewondering voor hun onafgebro ken werken. Na nog eenige tijd toegekeken te hebben vertrokken koning Boudewijn en koningin Fabiola naar het huis van Theo Delaet. de jonge landarbeider, die gedood werd door rondvliegende wrak stukken. Hij wes een jonge amateur wielrenner, die twee maanden geleden zijn sport vaarwel moest zeggen. Zij be traden de woning en betuigden aan de moeder van Delaet en andere familie leden hun deelneming. De koning en de koningin brachten ook een bezoek aan het ziekenhuis waar Marcel Lauwers, een tweede arbeider die op het veld aan het werk geweest was, verpleegd werd, nadat zijn been door een stuk metaal was weggerukt. Voor hun terugkeer naar Brussel bracht het koninklijk paar ook een bezoek aan de chapelle ardente, waar de slachtoffers in het voormalige gebouw van de lucht vaartmaatschappijen te Meisbroek, op gebaard lagen. Geen einde aan rampspoed Voor België lijkt er geen einde te komen aan de rampspoeden die het land de laatste tijd getroffen hebben. Nauwelijks bekomen van de gebeur tenissen in Kongo, vijf weken onlus ten en stakingen, twee aardverschui vingen en vele overstromingen, heeft deze nieuwe nationale ramp vele Belgen doen geloven dat het lot hen niet gunstig is gezind. Premier Eyskcns heeft in een uitzen ding over radio Brussel het verongeluk ken van het vliegtuig ,,de ergste vlieg ramp in de geschiedenis van België" genoemd. Het toestel was het eerste van de vijf Boeings van de Sabena dat verongelukt is. Bovendien was het voor de luchtha ven Zaventem de eerste keer dat er een vliegtuig neerstortte. Elf van de 72 inzittenden waren be manningsleden. Er waren 49 Amerika nen aan boord, onder wie de hele ploeg kunstrijders en -rijdsters voor Praag. 1 Fransman. 1 Zwitser, 7 Belgen, 1 Duitser en 1 Canadees. Raadsel Functionarissen van de Sabena heb ben verklaard, dat het maanden kan duren, voordat de oorzaak van de ramp kan worden vastgesteld. Een officiële commissie van onderzoek, ingesteld door de regering, bereikte de plaats van de ramp kort na het gebeuren. Volgens de verkeerstoren van het vliegveld is kort voor de landing tever geefs gepoogd radioverbinding met de Boeing te krygen. Dq marconist van het toestel antwoordde niet, hetgeen een van de raadsels van het ogenblik is. Het ongeluk gebeurde bij uitstekend vliegweer heldere lucht, goed zicht, met slechts lichte grondmist. Britse verzekeringsmaatschappijen zul len tenminste 650.000 pond sterling moe ten betalen als gevolg van het veron gelukken van de Boeing 707 van de Sa bena. Het toestel was in totaal voor bijna miljoen pond sterling verzekerd. Een derde deel was bij verschillende maat schappijen in de Britse hoofdstad onder gebracht. een derde deel bij Lloyds. Be halve deze uitkeringen zullen de Britse firma's, volgens een woordvoerder van Lloyds, nog claims ontvangen van her verzekeringen afgesloten door Europese maatschappijen, en ook ten dele onder gebracht op de Londense assurantie- markt. Bovendien zullen de nabestaan den van de verongelukte passagiers waarschijnlijk ook vorderingen instellen. Een dei ooggetuigen, de 50-jarige dorpspastoor Joseph Cuyt, vertelde, dat hij de Boeing boven het vliegveld zag cirkelen. .Toen het toestel voor de derde maal rondvloog scheen er iets mis te gaan. Er schoot een lichtflits uit de machine, het vliegtuig begon snel hoogte te verliezen en dook toen met de neus naar beneden in een veld bij een bos. Toen de Boeing de grond raakte, deed zich een ontploffing voor en er steeg een paddestoelvormige wolk op. Toen de pastoor bij het wrak aankwam, brandde het zo hevig, dat hij er niet dichtbij kon komen. Kort na hem arriveerde de brandweer. Onder de 72 slachtoffers bevinden zich de 17 leden van de schaats ploeg der V.S. Dit team was op weg naar Praag, waar op 22 februari de wereldkampioenschappen kunstrij den zouden beginnen. De 16-jarige Laurence Owen, kam pioene kunstrijden van de V.S., is met haar zusje en moeder een van de slachtoffers. Grote bekend heid genoot voorts Edward Schol- dan, coach van menige prominente kunstrijder. Ook Scholdan kwam om bij de ramp. 'De wereldkampioenschappen had men aanvankelijk niet willen laten doorgaan, doch later kwamen de or ganisatoren gedeeltelijk op dit be sluit terug: zij zullen zich nog nader beraden. Op onze sportpagina vindt de lezer meer over deze Amerikaan se ploeg. Een geblakerde, smeulende stapel wrakstukken: dat is het enige wat restte van de trotse Boeing 707, die bij Brussel neerstortte. (Telefoio ANP) De zonsverduistering van giste ren (vijf over half negen onze tijd is in West-Europa over het alge meen goed te zien geweest. Het zeldzame fenomeen lokte vele Europeanen vroeg het bed uit. Naar schatting zijn honderd mil joen kijkers via de televisie ge tuige geweest van het verschijnsel vanuit vier punten in Europa. In Engeland stonden de camera's op gesteld op het strand van Selsey Bill. Tevergeefs wachtte men daar op de op komst van de zon. Het was voor allen een grote teleurstelling, dat het weer in Engeland zo heiig was, dat er vrijwel geen opnamen gemaakt konden worden. Vanuit een vliegtuig van de RAF, dat ijlings was opgestegen, kon men de kij kers gelukkig nog iets laten zien. Van Engeland werd overgeschakeld naar St.-Michel in de Provence (Frank rijk), waar zich een observatorium be vindt. Duidelijk was daar te zien hoe nog slechts een smal sikkeltje van de zon was overgebleven. De vele opge stelde camera's toonden beelden van mens ey dier bij het invallen van de duisternis. De kippen kakelden en de schapen drongen dicht bij elkaar. De totale zonsverduistering duurde hier één minuut en 48 seconden. In Florence in Italië, waar de came ra op een hotel in het centrum van de stad stond opgesteld, hadden de bewo ners al het licht ontstoken. Het leek een opname van een stad bij nacht. De totale verduistering in Italië duur de twee minuten en tien seconden. Tij dens de verduistering liet men met een thermometer zien. dat de temperatuur aanzienlijk gedaald was. De laatste plaats van waaruit de zonsverduistering op de televisie te zien was, was de berg Jastrebac, een 1460 meter hoge met sneeuw en ijs bedekte berg in Zuid-Slavië. Van hieruit was de verduistering het best te zien. Via het oog van de camera zag men duidelijk hoe de maan langzaam voor de zon schoof en het geheel duister werd. De dieren: ezels, ossen en schapen kropen bij elkaar. De zonsverduistering duurde hier totaal twee minuten en 38 secon den. Marcel Nivard, wiens lijkje, zoals wy gisteren nog in enkele edities kon den melden, is gevonden, moet onge veer een week hebben gelegen in het grauwe water van het slootje, dat ver scholen achter hoge populierbomen langs de weg van Bergschenhoek naar Berkel loopt. Tot deze conclusie is de anatoom-patholoog dr. J. Zeldenrust gekomen bij de sectie op het lykje. Dr. Zeldenrust neemt aan dat de dood werd veroorzaakt door verdrinking. Waarschijnlijk is het knaapje eerst be wusteloos gemaakt. Daarop duiden lichte sporen van geweld in het halsje. Dezer dagen zal worden uitgemaakt of er inderdaad sprake is van een zeden misdrijf, zoals men nu voorlopig bij de Rotterdamse recherche aanneemt. Na de lugubere vondst in het don kere polderland heeft de politie de jacht op de moordenaar met grote verbetenheid ingezet, 's Nachts reeds werd door de technische dienst gezocht naar sporen in de onmiddellijke om geving van de plaats, waar het lijkje werd aangetroffen. Overdag is men begonnen met het slootje, waarin slechts enkele decimeters water staat, droog te leggen. Tien recher cheurs werden aan andere diensten onttrokken voor een speciale opspo ringsploeg. Een eerste onderzoek met speur honden leverde gisterenmorgen geen resultaten op. Een nerveuze stemd bracht dinsdag avond om vijf voor half negen het politie-apparaat opnieuw in werking. Het was een anonieme, telefonische tip voor de Rotterdamse kinderpolitie. Een man deelde mede dat hij op een avond, met zijn vrouw rijdend op de provinciale weg. een zwarte Mercedes- auto met gedimde lichten in de berm had aangetroffen. Uit de wagen zou een man zijn gestapt, die een groot pak onder de arm droeg. Even later zou het echtpaar een plons hebben ge hoord. De politie verzoekt deze tipgever zich zo spoedig mogelijk voor het ge ven van nadere inlichtingen te wenden tot het hoofdbureau te Rotterdam. Een rechercheur van de zedenpolitie ging onmiddellijk naar de aangegeven plaats en daar vond om even over ne gen inderdaad het lijkje. Het jongetje lag in de 40 cm diepe sloot, vlak on der de waterspiegel, met het rech terhandje bij het hoofd. Van zijn bloesje, dat hy onder een bruin jack droeg, waren enkele knopen afgerukt. Het lichaam is waarschynlyk niet in het water geworpen, doch er in ge schoven. De plaats werd direct afgezet en tussen tien en elf uur raasden vele politiewagens met autoriteiten en des kundigen door het vlakke polderland, naar de plaats die bijna zeven kilo meter uit het centrum van Rotter dam ligt. Nadat alle gegevens waren vastge legd, werd het lijkje omstreeks kwart voor twee uit de sloot gehaald. De recherche verwerpt de gedachte aan een natuurlijke dood. Daarvoor de plaats, waar het lichaam werd ge vonden, te ver verwijderd van de dier gaarde Blijdorp, waar Marcel Nivard op dinsdag 7 februari j.l. voor het laatst werd gezien. Het slootje was bovendien te ondiep en de sporen van geweld waren te duidelijk. De moordenaar heeft de jongen waarschijnlijk vrij spoedig na de ont voering met een auto naar de sloot gebracht en hem daar verdronken. De politie, nog rekening houdend met een ongeluk, had de gehele week in de om geving van de diergaarde gezocht. De afstand tussen beide plaatsen is onge veer tien kilometer. Het motief was, naar men aan neemt, een zedenmisdrijf. Dit staat overigens nog niet vast. De plek, waar de jongen dinsdag avond werd gevonden, is vanaf de weg nauwelijks zichtbaar. Tussen het rij wielpad en de sloot ligt een glooiend stuk gras van ongeveer 10 meter. Langs de sloot staan rijen hoge popu lieren. Marcel Nivard, acht jaar, was het oudste kind van een leraar in de Franse taal. Hij had twee broertjes en een zusje. Duizenden mensen hebben gisteren zelf, met behulp van beroete glaasjes en/of fotonegatieven de zonsverduistering gadegeslagen. In ons land In ons land is de zonsverduistering weinig opvallend geweest ondanks het feit, dat de zon voor meer dan negentig procent door de nieuwe maan werd bedekt. Twee factoren hebben hieraan het hunne bijgedra gen. Ten eerste de omstandighed, dat de verduistering al begonnen was toen de zon opkwam, want hierdoor ontstond het effect dat de ochtendschemering wat langer duurde dan normaal, terwijl bij een eclips overdag het volle licht aan merkelijk in intensiteit vermindert. In de tweede en voornaamste plaats echter heeft de bewolking een belangrijke rol gespeeld. Ten tijde van de verduistering hing er in heel het land een lichte be wolking hoog in de atmosfeer en deze bewolking zorgde voor een aanzienlijke reflectie van het „overgebleven" zon licht. De Nederlandse expeditie, die op het eiland Brac voor de Joegoslavische kust de zonsverduistering heeft waar genomen. heeft telegrafisch laten weten, dat haar observaties goed zijn geslaagd. Het weer was onverwacht mooi. Foto-raketten Rusland heeft een serie ..geofysische raketten" gelanceerd, welke foto's heb ben gemaakt van de zonsverduistering. Dit heeft het Sovjetrussische nieuws agentschap Tass meegedeeld. De foto's werden per parachute naar de aarde teruggestuurd. De raketten hebben geofysische stations in de ruim te gebracht, die nadat ze op de juiste hoogte waren gekomen, automatisch werden afgekoppeld. Volgens Tass hebben de instrumenten aan boord van de stations vele gegevens opgetekend en vervolgens naar de aar de geseind. Drie bemanningsleden van een Itali aans vliegtuig van de Verenigde Naties zijn gisteren omgekomen toen het vlieg tuig bij de start van het vliegtuig van Loeloeaburg in de Kongolese provincie Kasai verongelukte. De bemanning van het toestel was Italiaans. Er waren in totaal negen mensen aan boord. Het on geluk zou aan motorstoring te wijten zijn. (aVn onze Haagse redactie) Het Koningin Julianafonds beschikt op het ogenblik over tegen de f 600.000 aan totogelden, die men nog niet aan de diverse instellingen op het gebied van het maatschappelijk werk heeft kunnen uitkeren. Dit vanwege het feit dat de christelijke organisaties nog geen beslis sing hebben genomen over de voor hen principiële vraag, of zij deze gelden kun nen accepteren. In afwachting van deze beslissing hebben ook de neutrale en katholieke organisaties nog geen totogel den ontvangen. Dit heeft overigens niet tot gevolg ge had, dat aan lopende aanvragen om steunverlening van deze organisaties niet kan worden voldaan. Het Koningin Julianafonds beschikt, zo vernamen wij, nog over voldoende andere middelen om aanvragen te honoreren. De neutrale en katholieke organisaties hebben zich bovendien bereid verklaard de principiële beslissing van de christe lijke organisaties af te wachten. Deze beslissing valt waarschijnlijk bij het in dienen van het nieuwe totwetje, dat op het ogenblik door minister Beerman (justitie) wordt voorbereid. De christe lijke organisaties zullen dan namelijk kunnen weten hoe de toto in de toe komst zal worden georganiseerd. (Advertentie) Trek aan *t koordje echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig openl REGINA KLASSIEK REGINA MODERN prachtig tafelcouvert voor u kijk op de rol daar staat alles precies op

de Stem | 1961 | | pagina 1