'E len! )u)ien Moskou stelt vijf eisen van kaliber Anti-Belgische betogingen De onheilsplaats in Kongo Elf man in brand Eerste voorjaarszon RODE AGITATIE NA WEMOEMBA Boedel van Den Besten onder de hamer Adjudant in levensgevaar Alle steun aan Gizenga 14 februari warmterecord 4 DAGBLAD VOOR ZEELAND TWEEDE TRYGVE LIE 2. Binnen een maand staking van het V.N.-optreden in Kongo. 3. Erkenning van de „wettige regering van Kongo met Antoine Gizenga aan het hoofd". 4. Aan de kaak stellen van België door de V.N. 5. Arrestatie van president Tsjombe van Katanga en van de Kongolese militaire machthebber generaal-majoor Moboetoe. Vier Tsjechen veroordeeld Kennedy wenst Kroestjev geluk L ien maanden voor oplichting valse „Permeke'' Dg Belgische minister van buitenland se zaken Pierre Wigny heeft gisteren de Sovjetambassadeur in Brussel, Sergei Aeanesjev. bij zich ontboden om te pro testeren tegen de demonstraties in IVJos- kou. Vandaag zullen ook de ambassa deurs van Zuid-Slavië on de Verenigde Arabische Republiek een protest ontvan gen. Het officiële Belgische commentaar op de dood van Loemoemba: „Wij be treuren de omstandigheden waaronder hij de dood vond. België is niet betrok ken bij zijn aanhouding en dood". Ongeluk carnaval Bergen op Zoom Venus I trager, maar toch eerder bij het doel Kinderen van Loemoemba nog onkundig Nieuw schandaal in Rome Castro naast Philips Twee Belgen in Loeloeaburg vermoord 10 le JAARGANG No. 23599 Voor God, Koningin en Vaderland ANNO uw eelaags-tablet bevrijdt de neus stilt pijnen en |g: (met Vitamine Q lier stel - jeeft extra kuurverpikking f.1," r als van ouds, inggewoon ikelen voor teen» nodellen en weet leren. Heus Me- vinden 2ich weer 'A, TEL. 38078 '14 14 53 19 78 98 en liggen, die dadelijk ver- tken kan'" Op datzelfde ment nadert de karavaan t Aram en Sebastian Cabot het hoofd, de eerste hui van Cabotiville. Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Slem WOENSDAG 15 FEBRUARI 1({£1 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SOVJET-UNIE BREEKT MET HAMMARSKJOELD 'n kringen van de Verenigde Naties 7elooft men, dat Hammarskjoeld (zie foto) op dezelfde manier zal worden behandeld als Trygve Lie. In 1952 besloten de Sovjet-Unie en de communistische landen de toen malige secretaris-generaal eenvou dig te ignoreren, met als gevolg, dat de activiteit van de Verenigde Naties geheel werd verlamd. Trygve Lie was verplicht af te treden. In de wandelgangen van de V.N. meent men, dat de Sovjet- Unie de atmosfeer die door de moord op Loemoemba is ontstaan gunstig acht voor het voltooien van de aanval die door Kroestjev is ingezet. Te Moskou is ecu verklaring uitgegeven waarin de Sovjet regering deze eisen stelt: 1. Ontslag van Dag Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de Verenigde Naties. HET ENGELSE ministerie van defen sie heeft een witboek doen publiceren, waarin gewaarschuwd wordt voor de toe nemende militaire kracht van de com munistische landen. HET PROCES tegen Adolf Eichmann uitgesteld tot 10 april, IN ZU1D-KOREA is bij Taegoe een bus van de weg gereden en in een meer gestort. Veertien man vonden daarbij de dood. J TITO, president van Zuid-Slavië, is met zijn echtgenote en een gevolg van amb tenaren naar Afrika vertrokken voor een bezoek aan zes nieuwe onafhankelijke staten. J DE ZWITSERSE leeuwentemmer Er- nest Huber is te Palermo tijdens een* re petitie met zijn dieren, door een van zijn tijgers aangevallen. Hij werd vrij ernstig gewond en zal onder meer een oor moeten missen. DE ZUIDVIETNAMESE oppositieleider dr. Phan Quang Dan is in de gevange nis overleden. TE SCHIEDAM is een tweejarig meisje, Yvonne Griffijn, uit een raam van de tweede etage van haar ouderlijke wo ning op straat gevallen. In het zieken huis overleed de kleine. HET WESTDUITSE ministerie van Duitse zaken heeft een zakboekje over de Russische bezettingszone van Duits land" doen publiceren, waarin o.m. wordt gemeld, dat de Oostduitse macht hebbers begonnen zijn met het vormen van een eigen onderzeevloot. HET BELGISCHE parlement zal waar schijnlijk volgende week worden ontbon den. Krachtens de grondwet moeten bin nen veertig dagen na kamerontbinding verkiezingen worden gehouden. Naar wordt verwacht zal dit 26 maart gebeu ren. In de verklaring werd gezegd, dat de Sovjet-Unie Hammarskjoeld niet langer zou erkennen als secretaris-generaal van de volkerenorganisatie. Antoine Gizenga, die Moskou erkend wil zien als hoofd van de Kongolese re gering, was vice-premier in de regering- Loemoemba. Tsjombe, wiens arrestatie door Moskou werd verlangd, is presi dent van de afgescheiden provincie waar ex-premier Loemoemba werd gedood, en Moboetoe, wiens arrestatie eveneens door Moskou werd verlangd, nam in het najaar van 1960 de macht van Loe moemba over. Moskou wenste dat Bel gië door de V.N. zou worden gelaakt, wegens de handelingen van dat land in Kongo. „V.N. uit Kongo" In de verklaring, die op de voor pagina van het regeringsorgaan Izvestia werd gepubliceerd, werd verlangd dat de ..zogenaamde ope ratie der Verenigde Naties in Kon go wordt afgesloten en dat alle bui tenlandse militairen binnen een maand worden teruggetrokken uit dat land". Dit zou het Kongolese volk in de gelegenheid stellen zijn binnenlandse aangelegenheden zelf te regelen. Na de geschiedenis van de Kongo? operatie te hebben nagelopen, viel de Russische verklaring België aan wegens handelingen die ..leidden tot de moord op premier Patrice Loemoemba''. De dood van Loemoemba c.s. werd aan de kaak gesteld als zijnde een in ternationale misdaad die onverenigbaar was met het handvest van de V.N. en die een flagrante schending was van de verklaring over de onafhankelijkheid van koloniale landen welke door de 15e assemblée van de V.N. was aangeno men. 99 Geëist werd dat de V.N.-troepen, die zich in Kongo bevinden, onmiddellijk Tsjombe en Moboetoe zouden arresteren. Ook werd verlangd, dat alle militaire eenheden en politietroepen die onder bevel van die twee stonden, zouden wor den ontwapend. Voorts dienden de Bel gische militairen en het Belgisch per soneel in Kongo te worden ontwapend Het Tsjechische nieuwsagentschap „Ceteka" heeft bekendgemaakt, dat vier beambten van de staatsspoorwegen zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërend van twee en een half tot vijf jaar, nadat zij schuldig waren bevonden aan de treinramp te Steblova op 14 no vember. Daarbij vonden 110 mensen de dood, 106 werden er gewond. Rustig weer J Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: J Droog weer met opklaringen. Zwak- i ke tot matige zuidwestelijke wind. k Langs de kust van Holland en Zee- J land bij wind uit zee lagere middag- temperaturen, elders aanhoudend J zacht. Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: t Afwisselend zwaar bewolkte hemel t en opklaringen. Een weinig regen of buien. t Vandaag: zon onder 17.53 uur, maan J onder 18.19 uur. Morgen: zon op 7.54 uur, maan op 8.27 uur. President Kennedy van de V.S. heeft Kroestjev een boodschap gestuurd, waarin hij hem gelukwenst met de lan cering van het ruimtevoertuig, dat Ve nus moet bereiken, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Tegen de 51-jarige koopman C. J. W. uit de hoofdstad heeft de officier 'van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren terzake van oplichting van de Amsterdamse kunsthandel n.v. Roelofs, aan welke hij een valselijk als „Perme ke" gesigneerd schilderij had verkocht, tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van de preventieve hechtenis geëist. Het schilderij, een Fries molenland schap, was in 1947 geschilderd door de 47-jarige Amsterdamse restaurateur en kunstschilder N. Huppes. die een groot bewonderaar is van de Vlaamse expres sionist Permeke. De heer Huppes, die restaurateur van keramiek is bij het rijksmuseum, had het schilderij met zijn naam gesigneerd. Hoe hij zijn doek ont dekte bij de kunsthandelaar, toen ech ter gesigneerd met Permeke, schreven wij uitvoering in onze editie van 7 fe bruari. Het kostte toen. zoals gemeld, f 3000.-, terwijl hij het zelf verkocht had voor f 25.-— Arresteer Tsjombe 99 en het land te worden uitgezonden. Er mag geen Belg meer in Kongo blijven. Bij het steïlen van de eis, dat Ham marskjoeld zou worden afgezet als se cretaris-generaal, werd opgemerkt dat de Sovjet-regering generlei betrekkingen met Hammarskjoeld zou handhaven en hem evenmin zou erkennen als een func tionaris van de volkerenorganisatie. In de verklaring werd nog opgemerkt, dat de wettige regering, die onder lei ding stond van de fungerend premier Antoine Gizenga, een oproep tot alle lan den had gericht te helpen de republiek Kongo te redden. ,,De Sovjet-regering beschouwt een dusdanige hulp als een heilige plicht van alle vrijheidslievende staten. Van haar kant is zij bereid, sa men met alle andere staten, die de re publiek Kongo vriendschappelijk gezind zijn. alle mogelijke hulp en steun te verlenen aan het Kongolese volk en zijn wettige regering". De verklaring vulde ongeveer de helft van de voorpagina van de Izvestia. De andere helft werd aan Loemoemba ge wijd. In een kop boven een foto van Loe moemba werd gezegd: ..Patrice Loe moemba werd wreed vermoord. De ko lonisten en hun medeplichtigen pleegden een monsterachtige misdaad. Het bloed van de Kongo-patriotten kleeft aan de handen van de secretaris-generaal der Verenigde Naties Hammarskjoeld". Te middernacht was nog door geen enkele westelijke mogendheid officieel gereageerd op de Russische eisen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei eveneens dat de regering nog geen ken nis heeft genomen van de Russische verklaring ..Doch als zij waar zou blij ken. dan betreurt de Nederlandse re gering deze hernieuwde aanval op de heer Hammarskjoeld. De secretaris-ge neraal van de Verenigde aNties geniet het volle vertrouwen van de Nederland se regering", zo voegde hij hier aan toe. ,.De door Rusland gestelde eisen zouden er op kunnen wijzen, dat Rusland niet het ware belang van de Kongolezen na streeft doch eigen politieke doeleinden". In Moskou, Belgrado, Rome. Wenen, Londen, Bombay, New Delhi, Damascus. Cairo en Kartoem hebben gisteren dui zenden voor de Belgische di plomatieke missies gedemon streerd uit protest tegen de moord op Loemoemba. In Moskou In Moskou trokken achtereenvolgens studenten uit Afrikaanse en Aziatische landen. Russische studenten en tenslotte Russische arbeiders, in totaal naar schat ting 6000 personen, langs de Belgische ambassade. De studenten wierpen de ruiten in, bekladden de ambassade en staken een auto van een lid van de ambassadestaf in brand. Ook elders in de Sovjet-Unie zijn talrijke protestbijeenkomsten gehou den. In Belgrado In Belgrado bestormden honder den betogers, voornamelijk studen ten, de ambassade en richtten daar verwoestingen aan. De politie, ge assisteerd door de brandweer, slaag de er niet in hen tegen te houden. De bestorming was voorafgegaan door een meeting op een der grote pleinen van de stad, waar volgens het Zuidsla- vische persagentschap Tanjoeg 30.000 personen aan deelnamen. Eveneens wer den in Sarajevo. Ljubljana, Rijeka. Skoplje, Nis en Novi Sad bijeenkomsten gehouden die door tienduizenden wer den bijgewoond. Ook bij de Franse ambassade in Bel grado werden door voor een onafhanke lijk Algerië demonstrerende betogers de ruiten ingegooid. Te New Delhi wierpen Afrikaanse stu denten de ruiten van de Belgische am bassade in rot fruit en bedorven eieren. In de Syrische hoofdstad Damascus had een demonstratie van duizenden studenten een ordelijk verloop, in Cairo daarentegen werd een groep van onge veer honderd studenten die zich bij de Belgische ambassade had verzameld, uitengejaagd. In Kartoem eisten voor de Belgische ambassade demonstrerende studenten verbreking van de diplomatieke betrek kingen met België. In Wenen schilderden jongelui het woord ..moordenaars" op de muren van het Belgische ambassadegebouw. Onge veer 100 jongeren legden voor de deur een krans voor Loemoemba neer. Protest te Brussel Alom in de wereld is de dood van de Kongolese leider gecommentarieerd. ,,Een afschuwelijke zaak", aldus het ge luid uit de meeste hoofdsteden. ,,Een schending van de menselijke rechten", zegt Parijs. Katanga haalt schouders op De regering van Katanga negeert de verontwaardiging welke, behalve in het Westen, vooral in de Afrikaan se en Oosteuropese landen ontstaan is over de dood van Loemoemba. Zij is niet van plan een commissie van onderzoek Loemoemba's graf aan te wijzen. De Ethiopische generaal Yiassou, door de V.N. belast met het instellen van een onderzoek, maakt niet de geringste kans dat president Tsjombe hem voor een onderhoud ontvangen zal. De regering van Katanga staat vol ledig achter het optreden van de dor pelingen die Loemoemba, Mpolo en Oki- to zou hebben vermoord. President Tsjombe van Katanga is nog een stapje verder gegaan en heeft de V.N. beschuldigd Katanga in de burger oorlog te hebben gestort en het gehele land in vuur en bloed te hebben gedom peld. ..Onvermogen, gebrek aan moed, wantrouwen en eenzijdige verbreking van overeenkomsten", zijn enkele din gen, die Tsjombe de V.N. verwijt. Het personeel dat met de bewaking van Loemoemba c.s. was belast, is ge arresteerd. Het zijn zeventien man en een Belgische officier. l T (Van onze verslaggever) Gistermiddag omstreeks half twee zijn te Bergen op Zoom elf deelnemers aan de grote vasten avondoptocht aldaar bij het aan kleden in brand geraakt. Negen mannen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De toestand van de adjudant A. B. van de Koninklijke Marechaussee uit Hoo- gerheide was levensgevaarlijk. Hij was in het gezicht en rondom het middel tot in de derde graad ver brand. De Sovjetrussische ruimtevaartdeskun dige Ari Sternfeld heeft meegedeeld, dat het jongste Russische ruimtevaartuig „Venus I" zijn snelheid heeft vertraagd. Desondanks zal het ruimteschip toch 38 tot 44 dagen eerder in de buurt van de planeet Venus aankomen. De verwachte aankomsttijd wordt nu half april, of aan het einde van die maand. Oorspronkelijk was berekend, dat de Venus I" aan het einde van mei bij de planeet zou aankomen. De schijnbaar tegenstrijdige redene' ring, dat een langzamer voortbewegend ruimtevaartuig toch eerder bij de pla neet zou belanden, werd in technische termen uiteengezet door Sternfeld, die de relativiteitstheorie van professor Ein stein er bij haalde, om zijn bewijsvoe^ ring te staven. Het ongeluk speelde zich af op het achterplaatsje van een woning in de Meulemeesterstraat op 't Fort. Vijftien mannen uit Hoogerheid, die als leden van een muziekgezelschap onder het motto „Ok de sneeuwmanne in 't ooi ouwe Berrege schoon en mooi" aan de optocht zouden deelnemen, waren zich daar als sneeuwman aan het verkleden. Zij hadden voor hun aankleding zeer brandbaar materiaal gebruikt, namelijk watten, genaaid op laken. Tijdens het aankleden raakte het kos tuum van adjudant A. B., vermoedelijk door sigarettevuur, plotseling in brand. Bij de poging van anderen om hem te blussen raakten zij ook zelf in brand. In minder dan geen tijd stonden elf man nen op het kleine binnenplaatsje in vuur en vlam: de een minder dan de ander, maar toen het vuur. mede met behulp van omwonenden, was geblust en de slachtoffers in het ziekenhuis werden on derzocht en behandeld, waren negen er toch zo ernstig aan toe. dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Deze telefoto bereikte ons uit Elisabethstad: Op de plaats, waar de auto van ex-premier Loemoem ba gevonden is, staan hier de hoofdcommissaris van politie van Elisabethstad, zijn assistent en ka pitein Julien Gat, die belast was met het commando over de bewa kers van Loemoemba. Alle bewa kers zijn thans gearresteerd. Drie kinderen van Patrice Loemoem ba. die op een kostschool te Cairo ver blijven, weten nog niets van de dood van hun vader. Een van de leiders van de school deelde mee, dat een dertienjarige zoon, Frangois, van wijlen Loemoemba eergisteren nog een brief aan zijn vader had geschreven. Gisteren zijn Frangois, zijn zevenjarig broertje Patrice en zijn vijfjarig zusje Juliana, voor een „langdurige picknick" uit Cairo vertrokken. De directrice van de school zei, dat alle voorzorgsmaatre gelen werden getroffen om de kinderen het nieuws over hun vaders gewelddadi ge dood te besparen. In een persoonlijke condoleantie aan mevrouw Loemoemba in Leopoldstad zei Kroestjev, dat zij er op kan rekenen, dat Loemoemba's gezin altijd de oprech te sympathie en steun van de Sovjet- Unie en de Sovjetregering zal hebben. Met een ferme hamerslag heeft veilingmeester Chr. J. Bolle giste ren in „Odeon" te Amsterdam een driedaagse veiling geopend, waar op onder meer de inboedel van de failliet verklaarde president-direc teur van de N.V. Bouw- en Han delsonderneming Socrates", Nic. den Besten onder de hamer komt. Rome gonst van opwinding. Iedereen spreekt reeds over ,,het grootste schan daal sedert de berudhte strip-tease-partij van 1958". Gisteren werd bekend, dat een zogeheten call-girl ring" was opgerold, waaraan vele jonge filmsterretjes en mo dellen hadden deelgenomen. Deze call- girls (telefonisch te ontbieden meisjes met zeer ruime opvattingen) zouden vooral ten dienste hebben gestaan van leden uit de hogere kringen. Rechercheurs van de zedenpolitie, die het onderzoek naar de activiteiten van de exploitanten van deze organisatie hadden ingesteld, gaven het bestaan er van toe. De zedenpolitie heeft de leidster, de 40-jarige Mary Fiore, een op Sicilië ge boren blondine, gearresteerd. Dit was tot nu toe de enige aanhouding. Op de eerste dag van de veiling waren er meer kijkers dan kopers. Er waren heel wat koopjes bij. zoals Den Besten's gebeeldhouwde achtkantige notehouten tafel op drie kJauwpoten (f 45) en een bankstel met fauteuils van enorme af metingen voor 260. Een antieke eike houten halkist ging weg voor 150.en een antieke ijzeren geldkist op geschil derde houten voetstuk bracht 220.op. Veel belangstelling was er ook voor een gebeeldhouwde Vlaamse kast op balpoten 350), een wortelnotehouten porse leinkast 1050) en een antiek wortel notehouten staand horloge met zon-, maan- en datumaanwijzing 2000). Onwillekeurig gingen de gedachten van vele veilingbezoekers terug naar de vei ling van de boedel van het „goede heer tje", eveneens in Odeon, toen bijv. voor een paar afgetrapte schoenen 30 werd geboden. Dergelijke wonderlijke prijzen werden gisteren niet genoteerd, hoewel vele, handelaren hun hoofd schudden bij het bieden voor sommige kavels. Een eenpersoons schuimrubbermatras ging bijv. voor 120 weg, waarbij dan nog 20 pet. opgeld komt In Nederland is het kwik gisteren tot de waarlijk voorjaarsachtige hoogte van 15 graden Celsius gestegen. Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede, dat een dergelijke record-temperatuur deze eeuw op een zo vroege datum nog nooit eerder in ons land is gemeten. Temperaturen van omstreeks 15 graden Celsius worden gewoonlijk pas eind fe bruari, begin maart bereikt. De voorjaarszon was er dit jaar wel bijzonder vroeg bij en wie maar enigs zins de kans had aarzelde niet om er van te profiteren. Tot die categorie behoorden ook tal van Middelburgse h.b.s.-leerlingen, die gisteren in hun vrije tijd geen zonnevitamine verloren lieten gaan. De Cubaanse regering heeft de leiding van vier handelsondernemingen van Phi lips in Cuba overgenomen, vermoedelijk als eerste inleidende stap tot inbeslag neming. In deze vier ondernemingen werkten ruim 200 personen, onder wie slechts enkele Nederlanders, In deze be drijven is circa drie miljoen gulden ge ïnvesteerd Twee Belgen, die op het terras van een café te Loeloeaburg waren gezeten, zyn gisteren door aanhangers van Loe moemba met revolvers doodgeschoten, nadat deze hun hadden gevraagd wat zy van de dood van Loemoemba dachten. De Belgen hadden hier niets op geant woord, waarop zij werden doodgescho ten. Na dit drama hebben de Europese bur gers in Loeloeaburg de wijk genomen in het gebouw, waarin het plaatselijke hoofdkwartier der V.N. is gevestigd. De Europese wijken in Loeloeaburg xyn thans verlaten.

de Stem | 1961 | | pagina 1