Opzienbarende prestatie van Sovjets BEGIN DER VIERDAAGSE DOLHEID Kardinaal ontving vertaling Gelanceerd vanaf nieuwe satelliet nieuwe Nieuwe Testament Gulle Stern-ab medemens met tv. R MANNEN sn praktisch ok modieus? iwe versie op komst sistente 1rpleegster jDoor wolken; bedekt Vijf kompels omgekomen in Luikse mijn De eerste, niet de laatste Stem-totopot (f 125.-) naar Roosendaal Ed. Verkade overleden idOH JNLZ TO TEHd XOOHD N. HOOA MTOA SNO waardigheid et en Zonen genwoordiger meerder k en Co. - Breda i DAGBLAD VOOR ZEELAND „Mechanische Zachter ruimtevaart Verbazing Eerste proef mislukt Koperen regerings jubileum Koningin Betogingen in Teheran ijauraref ^sraiaS {©ypsipads -SITSATStWRQ ITBA ^E[DIZJ8AO i 1 moet toch wel klassiek bly- en van voornaam allure, in China zit een. heel oude de kant van een landweg, s het 't land te beschermen ote droogte. Hij zit daar on- ote parapluDat doet hij volgens de legende. Eens •nsen bijna van dorst stierven zijn grote macht door mid- jn wonderparaplu. Als ant- tijn gebeden kwam de lang- regen op de aarde neer- (West-Afrika) is de fel- paraplu het teken van ke waardigheid die van erser op de andere heer- aat. hebben slechts de vrou- de koning het recht om paraplu's te dragen: de vorige koningen was dig want hij bezat maar paraplu's. Het was dan lom geacht man ing van Ava en Pegu in :mde zich „Heer van de intig paraplu's!" Deze at namelijk werkelijk plu van 24 verdiepingen lig was uitgevoerd dat alsof de ene paraplu bo- andere was geplaatst! rdieping stelde een van mcies voor- I in 1355 betitelde de koning zich tegenover de gouver- aal van Brits-Indië als: „Dé regeert over de grote para» de hoofden der Opperste lan- 'j alle bijkomstigheden kunnen n gerust hart vaststellen, dat dage de paraplu een alge- >ruiksvoorwerp is géwordén, ut not least: het Nederlandse ehoeft gelukkig in geen enkel Ier te doen voor het buiten- gen zal de Amerikaanse natio. oor lucht- en ruimtevaart van ^en nieuwe versie van het ra- r X-15 ontvangen. :el wordt uitgerust met een die bijna viermaal zo krach- motor waarmee de oorspron- 5 met de testpiloot Scott Cross, et stuur, het wereldhoogtere- terde. e X-15 is het toestel waarmee raketreis in de buitenste la- 2 dampkring zal worden ge- 'gers van de raad voor lucht- lart zijn door Scott Crossfield d in het besturen van de X-15. nan die de nieuwe X-15 zal majoor Robert White van de luchtmacht, die in dienst le raad voor lucht- en ruim- on 3880 - OOSTERHOUT idiensttreding: ijfs- en personenwajens TIE-SECRETARESSE J ipril of eerder l n inwerkperiode in ruime b mden, terwijl eigen ini- •dt gesteld. uit naar een jongedame, s van het MMS-diploma, de diploma's typen en een redelijke kennis der den verlangd. Ook zij. die e Mulo hebben doorlopen mdere gestelde eisen vol- deze functie solliciteren. et ball-point) geschreven van leeftijd, werkzaam- n aan ons adres: 170 - BREDA [>rium Zeehospitium" ex lidatie Centrum" aan Zee 1 maart a.s. beginnende isjes vanaf 18 jaar gele- 5 Igeling. Uniformkleding 'egemoetkoming reiskos- is 2 x per maand. n de Adjunct-Directrice, ichtingen, alsmede een irichting zullen worden 101e JAARGANG "No. 23597 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Ufl&uWui) Slem MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RUIMTESTATION NAAR VENUS OP WEG :vw" (Van onze redacteur) i De planeet Venus is een van onze naaste buren in het zonne- j stelsel. Ze is een van de zogenaam- i de binnenplaneten, wat betekent j dat haar baan dichter bij de zon ligt dan die van de aarde. De j planeet is gemideld 149 miljoen van ons verwijderd. Ofschoon Venus zelf met het blote oog uit- stekend kan worden waargenomen is zij voor de wetenschapsmensen een groot raadsel. Enorme wolken- t velden bedekken namelijk perma- J nent het oppervlak van de planeet, t zodat men anders dan bij Mars J geen enkel detail door teles- t copen kan waarnemen. Op de vraag of er op Venus leven moge- lijk is, is nog steeds geen definitief J antwoord gegeven. Sommigen zijn van oordeel dat de planeet te heet is om leven mogelijk te maken, ter- J wijl er ook onvoldoende zuurstof zou zijn. Anderen sluiten de moge- J lijkheid niet uit dat Venus zich in t een toestand bevindt, die te ver- J gelijken is met de situatie op onze aarde miljoenen jaren geleden, Rusland lieeft zondagavond voor een nieuwe sensatie in de wereld van de ruimtevaart gezorgd door een „ruimte station" te lanceren naar de planeet Venus. Volgens de officiële bekendmaking zal dit station", dat meer dan een halve ton weegt, in de tweede helft van mei de damp kring van Venus moeten binnendringen. De Russen rekenen er blijkbaar op, dat hun projectiel werkelijk de oppervlakte van Venus zal bereiken, want zij maakten bekend, dat er zich aan boord een vlag met het embleem van de Sovjet-Unie bevindt. Een dergelijk embleem werd in mei 1959 op de maan geplant. Het nieuwe ruimtestation werd van een satelliet af gelanceerd!! Kardinaal Alfrink heeft zondag middag in Utrecht uit handen van prof. dr. J.C. Groot, voorzitter van de St.-Willibrordusvereniging, het eerste exemplaar ontvangen van de nieuwe Nederlandse katholieke vertaling van het Nieuwe Testa ment. Dit gebeurde tijdens een plechtigheid van de St-Willibrord- Vereniging. De nieuwe vertaling is de eerste uit gave van de katholieke bijbelstichting ..St.-Willibrord", waarvan de stichtings akte eveneens aan kardinaal Alfrink werd overhandigd. Hierbij waren o.m. aanwezig de pause lijk internuntius in Nederland, mgr. Bel trami, de bisschoppen van Rotterdam, Groningen, 's-Hertogenbosch en Roer mond, de apostolisch vicaris van Nieuw- Guinea, dr. Staverman en mgr. Hendriks, de nieuwe wijbisschop van Utrecht. Het „nieuwe" Nieuwe Testament is vertaald uit de grondtekst en voorzien van inleidingen en verklarende aanteke ningen door de leden van het rooms-ka- tholiek bijbelgenootschap „St.-Hierony- mus". De nieuwe vertaling is voorname- BIJ EEN HOTELBRAND in het Duitse Kurort Wildbad in het Zwarte Woud, zijn zaterdagavond vermoedelijk een ka mermeisje en een monteur om het le ven gekomen. De tachtig gasten konden zich in veiligheid stellen. IN ROME zijn de buschauffeurs en het trampersoneel zaterdag voor drie uur in staking geweest. De stakers eisen een hoger loon en betere arbeidsvoorwaar den. IN LONDEN is het vertrek van meer dan twintig schepen opgehouden door de staking van 450 bemanningsleden van slepers. Zij gingen vrijdag in staking uit protest tegen het ontslag van een col lega. IN TSJECHO-SLOWAKIJE zijn vijf men sen wegens spionage gearresteerd. Een van hen is vice-voorzitter van de inter nationale federatie van liberale studen ten geweest. TUSSEN ELTEN EN ZEVENAAR is gisterenmiddag een bromfiets tegen een iit Duitsland komende trein gereden. De bestuurder en de duo-passagiere wa- cn op slag dood. Waarschijnlijk kwa men de slachtoffers uit Duitsland. DE STANDHOUDERS van de nieuwe RAI hebben gisterenmiddag met een claxonorkest de 43e automobieltentoon stelling uitgeluid. In alle opzichten noemt men het een record-tentoonstel ling. DODELIJK ONGELUK Zaterdag is in Gulpen bij een carna valsoptocht het zevenjarige jongetje Wij nen tijdens het strooien van snoepgoed tussen de wagens gekropen. Hij kreeg een der wielen over zich heen en was op slag dood. Verwachting van het K.N.M.I. tot i vanavond, opgemaakt gisterenavond 1 23.15 uur: Droog weer met af en toe overdrij- i vende wolkenvelden maar ook opkla- i ringen. Overwegend matige zuidwes- 1 telijke wind. Zachter. Vandaag: zon onder 17.49 uur, maan i onder 15.40 uur. i Morgen: zon op 7.58 uur, maan op 7.15 uur. lijk bedoeld als een standaardtekst voor de studie van de bijbel door de katho lieken Zij vervangt de zogenaamde Pe trus Canisiusvertaling uit 1929. Kardinaal Alfrink herinnerde er aan, dat de Kerk de inhoud van de bijbel vóór de uitvinding van de boekdrukkunst alleen maar door mondelinge prediking aan de gelovigen kon doorgeven. De uitvinding van de boekdrukkunst heeft de situatie van de bijbel in de chris telijke gemeenschap totaal gewijzigd, al dus kardinaal Alfrink. De verspreiding en de bereikbaarheid van de schrift wer den verduizendvoudigd in een Kerk, die hier blijkbaar cnvoldoende op was voor bereid. Hij zei van mening te zijn dat de scheuringen in de zestiende eeuw door deze plotselinge doorbraak van de bijbel naar het grote publiek ongekende kansen kregen. De nieuwe leer heeft het als een ideaal gezien, de bijbel los te maken van het klerikale monopolie, aldus de kardinaal, maar men heeft de schrift tegelijkertijd losgemaakt van de mondelinge verkon diging van de Kerk. De christenen lijden, volgens hem. alle onder de pijnlijke ge loofsverdeeldheid die uit deze isolering van de bijbel is voortgevloeid en nog blijft voortvloeien. Hij zei, dat ae oprichting van de Ka tholieke Bijbelstichting in Nederland te beschouwen is als een grote winst, waar van de betekenis pas na vele jaren dui delijk kan worden. Oprechte dank sprak de kardinaal uit jegens het Nederlands Bijbelgenootschap, dat. volgens hem, zonder terughoudend heid alle medewerking heeft gegeven om de uitgave van de nieuwe vertaling tijdig te doen verschijnen en de oprichting en de inrichting van een Katholieke Bijbel stichting mogelijk te maken. Hij noemde het buitengewoon verheugend, dat de Nederlandse christenen elkaar op deze manier bij de schrift gevonden hebben. Bij alle streven naar de eenheid en bij elk oecumenisch gesprek zal de bijbel altijd de basis en de kern uitmaken. Wan neer we elkaar hierin zouden kunnen vinden, is de Kerk hersteld, aldus kardi naal Alfrink. Prof. dr. W. Asselbergs hield tijdens de bijeenkomst een rede, waarin hij over de bijbel sprak als over ,,het boek der ongedeelde Kerk". 55 De bekendmaking zei: ,,In het kader van het Russische project tot ruimte onderzoek is op 12 februari een zware kunstmatige satelliet in de Sovjet-Unie in een baan om de aarde gebracht met behulp van een uit verscheidene trappen bestaande en verbeterde raket. Op de zelfde dag is een automatisch interpla netair station vanaf de satelliet door een op een afstand bestuurd ruimteraket in de richting van Venus gelanceerd". De aankondiging werd algemeen als een grote sensatie beschouwd in de Rus sische hoofdstad. Radio- en toneelpro gramma's werden er voor onderbroken en in kringen van buitenlandse diploma ten was het unanieme commentaar- ij hebben het weer eens gepresteerd' ,Tass" verklaarde: ,,Het voornaam ste doel van deze proef is na te gaan op welke wijze het best een ruimte voertuig in een interplanetaire baan kan worden gebracht. Andere doelen zijn: het nagaan van de werking der radio verbindingen over reusachtige afstan den en het besturen van een ruimte voertuig, het op meer nauwkeurige wijze bepalen van de omvang van het zonne stelsel en het uitvoeren van een pro gramma van natuurkundige waarnemin gen in de ruimte. Het instrumentarium aan boord van het ruimtevoertuig werkt normaal. Er worden, op bevel van de aarde, radio uitzendingen gedaan op de frequentie van 922,8 megacycle". De vlucht van het ruimtevoertuig wordt gevolgd door een speciaal weten- chappelijk centrum. Volgens de thans beschikbare gegevens beweegt het station zich langs een baan, die vrijwel overeenkomt met de bere kende. Zondagmiddag was het ruimte voertuig 126.300 kilometer van de aarde verwijderd. „De geslaagde lancering van een ruimtevoertuig in de richting van Ve nus opent de weg voor het zenden van dergelijke voertuigen naar de planeten van het zonnestelsel", aldus de verkla ring van ,,Tass". De eerste reacties in West-Europa op de geslaagde lancering, waren een echo van de verbazing in de Russische hoofd stad. Westerse waarnemers menen dat de Russen bezig zijn met een goed voorbe reid solair program, dat niet meer op de eerste plaats is gericht op een wel sensationeler, doch wetenschappelijk minder waardevolle poging om een mens de ruimte binnen te brengen. Wat dat betrof, wees men op een artikel van een bekende Russische geleerde in het weekblad Ogonek. Men meende daaruit te mogen opmaken dat de Russen zich veeleer op de mechanische ruimtevaart concentreren dan op een poging een mens de ruimte in te sturen. De bekende Nederlandse astronoom prof. J. H. Oort zei, dat de lancering van een interplanetair station in de rich ting van Venus ,,een geweldige presta tie" was. Prof. Oort, die directeur van het observatorium van de Leidse universiteit, voegde hier aan toe: „Dit is een van de moeilijkste prestaties die men zou kunnen leveren. Ik veronder stel dat de Russen een systeem hebben ontwikkeld, dat het hun mogelijk maakt de baan van de raket te corrigeren met hulp van radioseinen. Deze geweldige onderneming eist een 400 maal grotere precisie dan hun vorige schot naar de maan". Ir. dr. J. M. Kooy, de bekende Bre dase ruimtevaartdeskundige, die we zondagavond naar zijn mening vroegen, bleek eveneens onder de indruk van de nieuwe Russische prestatie. Hij veron derstelde dat de satelliet, die als start plaats voor het interplanetaire station heeft gediend, van hetzelfde ..kaliber" was als de kunstmaan die de Russen enkele dagen geleden lanceerden. Hij achtte het niet onmogelijk dat er met de eerste satelliet iets is misgegaan en dat de Sovjets een tweede kunstmaan gereed hadden, waarmee zij nu meer succes hebben gehad. „Er komt de laat ste maanden weer vaart in de ontwik keling van de ruimtevaart", aldus de heer Kooy. In verband met haar koperen rege ringsjubileum op 6 maart a.s. heeft ko ningin Juliana de uitdrukkelijke wens uitgesproken, dat de viering zo sober mogelijk zal plaatshebben. De regering heeft de burgemeester van 's-Gravenhage bereid gevonden ter gelegenheid van deze feestdag een een voudige nationale manifestatie te orga niseren voor het Huis Ten Bosch. Met veel leutig lawaai zijn de carna valsprinsen zaterdag hun kortstondige maar zoete regime begonnen. Waar zij overal anders en overal origineel hun intrede deden, werden zij door geestdriftige volgelingen bejubeld. Oosterhout (zie foto hierboven) heeft inmiddels zijn optocht al achter de rug, die er in veel opzichten zijn mocht. Op een van de wagens werden streng doch rechtvaardig de „serieuseri' be recht. In Bergen op Zoom staat dit jaar .alles op zijn kop". Vandaar ook dat de hoofdfiguur op de prinsewagen zo gedraaid kon worden dat hij inderdaad op zijn kop kwam te staan. Prins Wannes en de nar, beiden in een trom mel, draaiden lustig mee. Prins Kees I, de carnavals vorst van Breda, kwam tot vreugde en verras sing van velen uit een melkfles tevoor schijn (foto onder.). Intussen voorspelt De Bilt voor van daag droog en zacht weer. Ziezo l In een kolenmijn by Luik zijn zater dagmiddag vijf mijnwerkers (drie Ita lianen en twee Belgen) om het leven gekomen. Een groep mijnwerkers was bezig naar waterzakken te boren. Zij waren op 20 meter gekomen zonder iets te vinden en men gaf hun opdracht te gaan. Plotseling sprong het water omhoog en de galerij was in een oogwenk over stroomd. Twee Italiaanse mijnwerkers, die bij een ladder stonden, slaagden er in zich te redden, maar de groep van vijf mannen werden door de maal stroom gevat. televisietoestel, üw televisie toestel, Stemlezers, staat er! Zaterdag middag is het geïnstalleerd, bij me vrouw De Leeuw aan de Delpratsingel in Breda. Voor haar was het bestemd, voor haar hebben de abonnees van „Dagblad De Stem" aan Praet- Maeckers oproep gehoor gegeven. Dank zy het sympathieke aanbod van de firma Van Boxtel op de Grote Markt te Breda, die een byzonder royale geste maakte, heeft mevrouw De Leeuw nog voor carnaval haar t.v. gekregen. Want Praet-Maecker praatte wel van duizend gulden, om een rond bedrag te noemen, maar een t.v., kant en klaar geïnstalleerd èn met de gebrui kelijke service, kost natuurlijk heel wat meer. Maar dank zij de firma Van Boxtel was Praet-Maecker bij zonder voordelig uit, want de televisie- firma schonk een vorstelijke bijdrage! Daarom kon het toestel zaterdag nog gebracht worden. En óók geïnstal leerd, zodat mevrouw De Leeuw de zelfde avond nog kon kijken, want twee monteurs zetten meteen de an tenne op het dak. „Alstublieft, hiervoor hebben lezers van de krant kwartjes, guldens, tien tjes enzovoorts bij elkaar gelegd, zij geven u dit cadeau" kreeg een totaal verraste mevrouw De Leeuw te horen. Moeten we proberen haar ontroering en diepe dankbaarheid te beschrijven? Ze heeft niets van de actie geweten, was dus volkomen onvoorbereid. En plots zag ze, dank zij hartelijk mee levende Brabanders en Zeeuwen, haar innigste wens vervuld.... Al tweeëntwintig jaar is zij verlamd, vrijwel volkomen nu. Ieder zal het bil lijken dat wij nalaten het schrijnend leed van dit gezin hier openbaar te maken. Dat wij, lezers van Dagblad De Stem, een door het lot zo zwaar getroffen medemens een pracht van een geschenk aanbieden geeft ons nog niet het recht ons te verdiepen in de intieme bijzonderheden van een gezin waar het verdriet dagelijks te gast is. Maar hiervan kunnen alle gulle ge vers overtuigd zijn: hun bijdragen zijn héél, héél goed besteed! En opnieuw dank zij de spontane medewerking van de firma Van Boxtel kan mevrouw De Leeuw zowel vanuit haar bed als vanuit haar stoel waar in zij slechts de weekends kan door brengen, als haar man en zoon thuis zijn naar haar gloednieuwe Philips t.v.-toestel kijken! Ze dankt elle gevers hartelijk. En nu En maken de Stemlezers van het overschot een nieuw t.v.-toestel? Er zyn nog vele chronisch ziekeai en inva liden die geen enkele ontspanning heb ben en die gelukkig gemaakt kunnen worden. Als u zulke mensen in uw om geving kent, mag u het Praet-Maecker laten weten. Het ernstigste geval in Zeeland of Brabant zal voorrang krij gen. Dan op naar het volgende toe stel: gironummer 10608 van Van Mierlo en Zn., Breda, tv-actie. (Advertentie) Zes politiemannen, twee brandweerlie den en tien betogers zijn gewond en in het ziekenhuis opgenomen als gevolg van straatgevechten in Teheran, de hoofdstad van Perzië. Ongeveer tachtig betogers zijn gear resteerd en in dc gevangenis opgeslo ten. Er blijkt niemand gedood te zijn bij de demonstraties. In officiële krin gen is men ervan overtuigd dat de be togers onder leiding van communisten stonden, gezien de tactiek die tegenover de politie werd gevolgd. De gevechten braken uit toen de po litie trachtte een menigte uiteen te jagen, bijgestaan door brandweerlieden. Dc betogers verdedigden zich met rub berbuizen, waarin metalen stangen za ten. Met deze wapens brachten zij hun tegenstanders ernstige verwondingen toe. MINISTER CALS zal met de directeur- generaal voor de kunsten en buitenland se culturele betrekkingen een bezoek brengen aan de Verenigde Arabische Republiek. De uitnodiging houdt ver band met de van Nederlandse zijde ge nomen initiatieven in het kader van de Unesco tot het behoud van de Nubische monumenten. De STEM-TOTOPOT is er uit. De heer C. Masseurs uit de Roosendaalse Rönt- genstraat 30, voorspelde alle uitslagen goed. Hy krijgt f 125.thuisgestuurd. Morgen verschijnt het formulier voor de nieuwe toto, die dus weer met f 50.— begint.' Toneelminnend Nederland is geschokt: de befaamde Eduard Verkade, wiens naam voor velen legendarische beteke nis heeft, is zaterdagavond in zijn wo ning te Breukelen overleden. De grote toneelvernieuwer is 82 jaar geworden. Zijn zeer actieve loopbaan begon in 1902, toen hij de eerste van een grote serie declamaties gaf. Een jaar later maakte hij zijn debuut als acteur bij de kon. ver. Het Nederlandsch Toneel in de Gysbreghte van Aemstel. Gedurend drie jaar speelde hij verschillende be langrijke rollen. Daarna wijdde hij zich weer aan de toneelstudie en kreeg les sen van de beroemde pedagoog Rein- hardt en Gordon Craig. Bij zijn terugkomst na een jaar orga niseerde hij samen met Willem Royaards de „zomerspelen". Toen kwam zijn re volutionaire regie-opvatting naar voren. Zijn presentatie van Elckerlyc en Lan seloet betekende een totale vernieuwing in de Nederlandse toneelwereld. In 1908 stichtte hij het gezelschap de Haghe- spelers, waarna hij rond de twintiger ja ren de directie van het Ned. Tooneel op zich nam. Zijn afscheid, nu bijna veertien jaar geleden, werd een triomf. Allert, die on der zijn leiding roem oogstten, verza melden zich rondom hem in zijn succes stukken Hamlet en Macbeth van Sha kespeare. Voor de Wereldomroep heeft Albert van Dalsum een herdenkingswoord ge sproken, waarin hij hem een „vernieu wer van het Nederlands toneel" noem de. Cadeau van hartelijk meelevende krantelezers.... S/etITST3Cl 91 '0PH0.I8AT2P Tl

de Stem | 1961 | | pagina 1