Stuk te water Niet allemaal blije gezichten. Als hij zal er vermoord is, geen vrede zijn ANGST VOOR WRAAK SCHOOLKLAS ONDER LAWINE BEDOLVEN Tot nog toe elf doden Parijs (in verlegenheid): Iljoesjin was afgeweken Topconferentie Europa wil regelmatig overleg Moskou èn V.N.: ontvluchting verzonnen Taipeh: help rood China DAGBLAD VOOR ZEELAND Generaal Van Horn plotseling overleden Nederlandse toeriste „Het was niet de éérste brand in Rigi-hoteP Kennedy vraagt Moskou: Schop voorlopig geen herrie! GEZIEN DE CRISIS Zacht weer Nederlandse bij ontsporing in V.S. omgekomen Marijncn bereid tot beter overleg Moskou: ..Bandie tens t reek Ernstige zaak Betere verhouding Parijs-Bonn? NIEUW VESTIGINGSBESLUIT Autohandelaren vórmen bond Bescherming kopers Hebt u al KANGOEROE gegeten? 101e JAARGANG No. 23596 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: 'HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen:IJsbaanstraat^24 LOEMOEMBA GEDOOD... telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De territoriaal bevelhebber-zuid, wiens territoir Brabant, Limburg en Zeeland omvat, brigade-generaal der infanterie F C. van Horn te Breda is gistermiddag onverwachts aan een hartverlamming overleden, toen hij zich onder behande ling stelde bij de chef van het genees kundig detachement in de Chasseekazer- ne. 's Morgens had de generaal nog een vergadering op de KMA bijgewoond. Tij dens deze vergadering voelde hij zich reeds onwel. Sedert 1 januari 1960 was de generaal in zyn huidige functie werk zaam en had zijn hoofdkwartier in de Seeligkazerne te Breda. 155 Een Nederlands echtpaar dat bij de brand in het Zwitserse hotel Rigi Kalt- bad al zijn persoonlijke bezittingen ver loor. de heer en mevrouw Bos uit Zeist, hebben ernstige kritiek geleverd „op het gebrek aan voldoende beveiligingsmaat regelen" in het 90 jaar oude houten hotel. Mevrouw Bos die vandaag met haar man naar huis zal terugkeren, verklaar de in een telefoongesprek met een ver slaggever, dat „volgens mij de beveili gingsmaatregelen in dit oude hotelgebouw volkomen ontoereikend waren" Zij zei dat nog geen week geleden een andere brand in hetzelfde hotel was uitgebro ken. „Hoewel de eerste brand op tijd ge blust kon worden, was het toen noodza kelijk geweest de veiligheidsmaatregelen te verscherpen. Toen hadden hotelgasten die als eersten rook bespeurd hadden de nachtportier moeten wakker maken voor dat er iets gedaan werd", aldus mevrouw Bos. De Nederlandse toeriste voegde er aan toe, dat er in de ongeveer 60 meter lange hotelgang maar één schuimblussèr was. OF ONTSNAPT De ontsnapping van ex-premier Loemoemba met twee van zijn me degevangenen, uit hun gevangenis in Katanga, heeft overal grote op schudding gewekt. Gistermorgen werd hekend, dat het „enfant terri ble" van de Kongolese historie van het laatste jaar erin geslaagd zou zijn, zijn bewakers te overmeesteren en er vandoor te gaan. Uit Elizabethstad waar de avond tevoten Tsjombe nog had gezegd dat Loemoemba nog steeds leefde en „het goed maakte" werd ge zegd, dat men onmiddellijk alles in het werk stelde om de ontsnapten te vangen. misdaad. Ze uiten bedekte bedreigingen en dat heeft op de blanke bevolking van die gebieden uiteraard een hoogst onaan gename indruk gemaakt. Men is bang, dat de Loemoemba-aan- hangers, als hun aanvoerder vermoord zou blijken, gruwelijk wraak zullen ne men. Men neemt aan, dat zij dan in de eerste plaats alle tegenstanders va<n het Loemoemba-regime, die gevangen gehouden worden, zullen ter dood bren gen. Ook in Roeanda-Oeroendi is de reactie op de gebeurtenissen rond de vroegere premier geladen met ontzetting. President Kennedy heeft er bij de Sov jet-Unie op aangedrongen in belangrijke internationale kwesties geen aanstootge vende maatregelen te nemen zolang de nieuwe Amerikaanse regering nog bezig is haar politiek te formuleren. Kennedy heeft deze wens langs diplomatieke weg kenbaar gemaakt. Maar vele VN-functionarissen geloven daar niet veel van. „Waar schijnlijk is Loemoemba doodge schoten en wordt nu de zaak zo voorgesteld, alsof hij ontvlucht is" werd van die kant openlijk gesug gereerd. En Moskou vindt dit een zo voor de hand liggende veronder stelling dat men die gang van za ken intussen maar als waarheid rondbazuint. Aan het bericht over Loemoemba's ont snapping, ofwel zijn terdoodbrenging, wordt in Moskou een 'waarschuwing ver bonden dat, als hij inderdaad vermóórd zou zijn, de situatie wel eens gevaarlijk kan worden. Men veronderstelt van Rus sische zijde dat de machthebbers in Ka- tanga via het verhaal van de ontsnapping de wereld voorbereiden op de dood van de ex-premier. „Ze zullen wel met het verhaaltje komen dat hij op dé vlucht neergeschoten is" aldus radio Moskou. Een lid van de verzoeningscommissie van de V.N. in Leopoldstad uitte dezelf de veronderstelling. „Als dat zo is", zei hij, ,zal er de eerste twintig jaar geen vrede in Kongo zijn". Vanzelfsprekend gelovejn ook de aan- I hangers van Loemoemba, die in Eve naarsprovincie en elders heersen, aan de door de V.N. en Moskou gesuggereerde Overigens is gisteren, later op de dag, door een patrouille die naar de vluchte lingen op zoek was gegaan, gemeld, dat men Loemoemba en zijn twee volgelin gen vanuit de lucht had waargenomen. Zij zouden per auto op weg zijn in de rich ting van de grens van Angola. Zij zouden op dat moment al 65 km gevorderd zijn. Waarom zij in die richting de wijk zou den nemen lijkt een raadsel als men be seft, dat de Portugese autoriteiten onge twijfeld de vluchtelingen zouden arreste ren. Maar als het waar is dat zij.over een auto met beperkte benzinevoorraad beschikken, kunnen zij welhaast niet an ders doen. De helikopter trachtte de auto in de gaten te houden en onmiddellijk werd een ander vliegtuig ingezet om de ach tervolging over te nemen. Later, toen men wegens de duisternis de achtervolging trouwens moest opge ven, werd de auto leeg in éen grep pel gevonden. De Kongolese regering Ileo is op de tweede dag van haar bestaan al KENNEDY heeft gisteren Douglas Mac- Arthur, een neef van generaal MacAr- thur benoemd tot ambassadeur van de V.S. in België. BOURGUIBA is gisteren voor vakantie naar Zwitserland vertrokken. Van daar uit zal hij, naar men aanneemt, naar Parijs gaan om met De Gaulle de Alge rijnse kwestie te bespreken. TOT VOORZITTER van de Nieuw Gui nea Raad is benoemd de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke. hoofdambtenaar bij het binnenlands bestuur. VELE LEDEN van de Eerste Kamer hebben de minister van economische za ken de vraag gesteld of het geen aanbe veling zou verdienen het gehele vraag stuk van de vestiging van een tweede staalbedrijf in ons land nog eens opnieuw te onderzoeken. MR. VAN ITERSON, die o.a. bestuurs lid van de K.R.O. is geweest en hoofd bestuurslid van Sint Adelbert, is giste ren naar Nieuw-Guinea vertrokken, waar hij is benoemd tot onderdirecteur van culturele zaken. DE MEMISA deelde gisteren mee dat op de giro tot nog toe een bedrag van driekwart miljoen is binnengekomen. DE GAULLE zal waarschijnlijk voor mei een tegenbezoek brengen aan Ade nauer. Het wordt geen officieel staatsbe zoek, doch een ontmoeting voorafgaande aan de volgende Europese topconferen tie. in moeilijkheden gekomen. Naar van welingelichte zijde in Leopold stad wordt vernomen, zijn de mi nisters van onderwijs en arbeid, resp. Bizala en Kinway, afgetreden. Het schijnt, dat zij in het kabinet waren opgenomen, zonder dat naar hun mening was gevraagd. In politieke kringen in de Kongolese hoofdstad, waar het bericht over de vor ming van een nieuw kabinet gunstig was ontvangen, meent men dat de regerings crisis slechte gevolgen kan hebben op in ternationaal gebied, nu men in het bui tenland openlijk over een ohder beheer stellen van Kongo spreekt. Het Zuidslavische persbureau beweer de gisteravond laat dat Loemoemba er in was geslaagd Boekavoe, hoofdstad van de hem welgezinde provincie Kivoe, te bereiken. s De nieuwe leiders van Kongo lachen op deze plaat, direct na de installatie van het nieuwe kabinet gemaaktnog erg plezierigMaar intussen is er al een flinke scheur gekomen in die prille eensgezindheid: er is al een crisis. En de gebeurtenissen rond Loemoemba doen opnieuw donkere wolken samen pakken boven het verscheurde land. Weersverwachting medegedeeld door J het KNMI, geldig tot zaterdagavond, J opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur: J Veel bewolking met hier en daar wat j motregen. Matige tot krachtige zuid- westelijke wind. Zacht weer. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Geen grote veranderingen in weer- type. Bewolkt met opklaringen, s nachts en 's morgens nevelig, hier J en daar mist. Vandaag: zon onder 17-46 uur, maan onder 13.28 uur. Morgen: zon op 8.02 uur, zon on- der 17.48. Maan op 5.34 uur, maan 1 onder 14.29 uur. J Maandag: zon op 8.00 uur, maan op 6.29 uur. Gistermiddag zijn 13 Zwitserse schoolkinderen met hun leraar door een lawine verrast, terwijl zij in de buurt van Lenzerhcide aan het skiën waren. Tot dusverre zijn door de reddingsploegen die met speciaal getrainde herdershonden koortsachtig in de metershoge sneeuw aan. het graven zijn, drie kinderen levend te voorschijn ge- gebracht, die per helikopter naar het ziekenhuis van Chur zyn over gebracht. De lichamen van zeven leerlingen en dat van een leraar zijn reeds geborgen. De overigen worden vermist. De kans dat zij levend uit de sneeuw gered zullen worden, is uiterst klein. De lawine kwam langs de helling van de Piz Scalotta in het kanton Grisons naar beneden glijden. De kinderen, allen 13 en 14 jaar oud. behoren tot dezelfde klas van een school te Gljarus, hoofdstad van het kanton Gla- rus." in middön-Zwitserlarid. Do sneeuwmassa's waaronder de slacht offers werden bedolven zijn tussen de 5 en 10 mèter hoog. Het lichaam van een van de leerlingen werd 5 meter onder de oppervlakte gevonden. In de stad Glarus, vanwaar de leer lingen afkomstig zijn. heerst grote ver slagenheid. Een plechtige begrafenis wordt voorbereid voor de jeugdige slacht offers voor wie een prettige vakantie zulk een tragisch einde betekende. De lawine stortte zich over een breed te van 300 meter naar beneden en sleur de op zijn weg 19 personen mee, van wie 5 zichzelf konden bevrijden. Reddings- j ploegen werden met een Pipertoestel naar 'de plek van de ramp gevlogen. Bij Verolme op Rozenburg is gisteren een nieuw middenschip te water gela ten, dat bestemd is voor de ombouw van een tanker in een Great Lakes Bulkcarrier. Het middenschip heeft een lengte van 160.617 m, een breedte van 22.86 m en een holte van 11.963 m. Het middenschip zal naar Amerika versleept worden, waarna op een werf in Chicago het oude voor- en achter schip aangebouwd zullen worden. De vereniging van bijstand vrij China heeft de Liga van Rode Kruis Verenigin gen in Genève verzocht de hongersnood m communistisch China te helpen lenigen. De vereniging stelde de Liga voor het regime in Peking toestemming te vra gen de havens open te stellen voor de vrije toevoer van voorraden. Bij een ernstig spoorwegongeluk bij a lion in de Amerikaanse staat Ohio is e Nederlandse mevrouw Roemers uit aastricht om het leven gekomen. Zij üsde met haar man en baby in een im- ligrantentrein, die nog vele andere Ne- ■rianders, en landverhuizers uit andere nden yervoerde. Verder werd niemand .'gedood, doch el vielèn er talrijke gewonden. Het on- luk was te wijten aan een met eieren Taden vrachtwagen die een onbewaak- e overweg passeerde. De machinist van le trein waarschuwde de chauffeur doch deze reed door. Bij de botsing ontspoor den vele wagons. Slechts vier dagen geleden heeft de witte dood in de Zwitsebse Alpen negen slachtoffers geëist. De Zwitserse radio- omroep heeft gisteravond een speciale waarschuwing voor lawines uitgegeven en alle skiërs gewaarschuwd zich niet naar afgelegen gebieden, waar net la winegevaar Hét grootst, is, te begeven. (Van -onze Haagse redactie) Minister Marijnen (Landbouw) is met de Eerste Kamer van mening, dat een dieper gaand cn op overeenstemming ge richt overleg tussön hem en het bedrijfs leven zou kunnen bijdragen „tot een meer bevredigende parlementaire behan deling" der landbouwvraagstukken. De minister geeft-door deze opmerking in de memorie van antwoord op zijn begroting blijk, dat hij de klacht uit landbouwkrin- gen, waarin gesproken wordt van een te kort aan overleg, heeft verstaan. Minis ter Marijnen zegt dan ook bereid te zijn f,een dergelijke gang van zaken ook in de toekomst na te streven". De bewindsman blijft evenwel van me ning, dat hij ten aanzien van enkele be langrijke zaken "op landbouwgebied, waarover hij veel kritiek in de «Tweede Kamer te verduren heeft gehad, de juiste weg heeft bewandeld. Hij noemt in.dit verband hetmelkprijsbeleid en het ga- rantiebeleid. Dat hij het garantiebeleid op het punt van de melkprijs en het pro- duktiekwantum evenwel toch op aan drang van de Tweede Kamer heeft willen verruimen, moet zijns inziens gezien wor den als een „tegemoetkoming". Hij ont kent stellig „handjeplak" te hebben ge speeld. 55 Zoals te begrijpen is, heeft het incident met de Iljoesjin.van Brez- nev, welke door een Frans straal vliegtuig zou zijn beschoten de Fransen spreken slechts van een waarschuwingsschot de nodige reacties gewerkt. Radio Moskou deed verschrikke lijk verontwaardigd en sprak van epn bandietenaanval. Het Russische volk zou het incident erg hoog heb ben opgenomen. De zgak zou wel eens ernstige ge volgen" kunnen hebben, als de Fran sen niet snel hun excuses aanbieden, zegt de gemiddelde Rils, volgens de radio. Ook in Parijs zat men er flink mee in de maag. De kranten in Frankrijk von den het unaniem een „ernstige zaak" en een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei, in een eerste voorzichtige reactie dat de zaak bijzon der betreurenswaardig was, maar dat de Russische protestnota nog werd bestu deerd. Een van de argumenten waarmee men in Parijs de felle Russische kritiek poogt te pareren is de bewering dat het toestel dat de Sovjetpresident vervoerde buiten de route geraakt was en dat het; zich ;n een „gevaarlijke zone bevond! waaruit het in ieder geval moest ver dwijnen". .j Moskou heeft dat meteen tegengespro- i ken. Men noemde dit een verzinsel, dat j beslist geen steek houdt. Volgens de piloot van de Iljoesjin heeft de Franse vlieger het Russische toestel.; driemaal gehinderd en heeft hij twee-! maal gevuurd. De Franse regering heeft later meege deeld, dat zij bezig is aan het opstellen van een antwoord op de Russische pro- tesfnota. Naar verwachting zal het antwoord o'n- geveer gelijk zijn aan wat de Franse' gevolmachtigde in Algiers over het inci dent heeft gezegd, namelijk dat de Il joesjin van zijn koers was afgeweken, en in een gevaarzone was terechtgekomen. In bepaalde Franse kringen redeneer de men dat de Russen, zich ervan be wust dat de piloot van de Iljoesjin een navigatiefout had gemaakt, het incident probeerden te verhullen in krasse taal langs de lijn van de gebruikelijke Rus sische politiek om het eerst met een beschuldiging te komen. De Russische president zelf weigerde gisteren elke vorm van commentaar op het incident. HU heeft in Rabat, de Ma rokkaanse hoofdstad, een hartelyke ont vangst gekregen. Zijn gastheren waren guller met reac ties op de „aanval" op hun belangrijke rode gast. „Wat zou er gebeurd zijn «als het toestel was neergeschoten vroeg de Marokkaanse minister van voorlich ting. „De Algerijnse oorlog zou in een internationaal conflict zijn herschapen." Spijt Gisteravond laat werd bekend, dat Frankrijk „oprecht spijt" heeft .betuigd aan Rusland over "het incident. Deze spijt betuiging was nog maar een „voorlopig antwoord", omdat een definitieve reactie op de Russische protestnota pas moge lijk is, als de resultaten van het onder zoek naar het incident bekend zijn ge worden. Op de topconferentie van de landen van de Europese gemeenschap, die gis'teron' in Parijs begon, is besloten dat de rege ringsleiders van de zes landen op gezette tijden bijeen zullen komen om over de belangrijkste polJtieke gebeurtenissen van gedachten te wisselen. De gebruikelijke minister-conferenties zullen worden voortgezet. Behalve de conferenties van ministersvan buiten landse zaken en van ministers van eco nomische zaken, wil men echter ook meer bijeenkomsten doen beleggen voor de mi nisters van onderwijs en die van trans- Zoals elders in ons blad uitvoe rig wordt bericht mogen de le vensmiddelenwinkels volgens een pas verschenen nieuw vestigings- besluit, hun assortiment belang rijk uitbreiden zonder dat daar voor nieuwe diploma's nodig zijn. Begrijpelijkerwijze heeft dit zijn weerslag op andere branches. De Nederlandse r.-k. Midden standsbond heeft de opvattingen gepeilC van verschillende bran ches over de nieuwe.regeling. De melkhandel: is niet ontevreden al mag de kruidenier verpakte melk gaan verkopen; hij mag hetzelfde doen met leyensmiddelen. De kleinhandel in aardappelen enz.: is met best te spreken over het feit. dat alle kruideniers straks aardappe len mogen verkopen. Hebben zij niet genoeg gedaan, toen zij verpakte -pro- dukten uit hun branche vrijgaven De slagers: zijn blij, omdat zij ook leveranties mogen doen aan de nieuwe „kleinhandel in vlees". De federatie ziet graag de belemmeringen van hun vleeskeuringsWet tenietgedaan. De banketbakkers en bakkers: zijn verontwaardigd dat gebakjes ook door kruideniers mogen worden verkocht; zij hopen verder dat de broodverkoop redelijk behandeld zal worden. De vishandel en de poeliers: weinig commentaar, omdat er in Hun branche niet veel zal veranderen. De drogisten: zijn blij over het feit, dat hun assortiment vrijwel bewaard is gebleven.' De verkoop v<an parfume rieën enkosmetische artikelen zal, vrezen zij; teruglopen. 4 De sigarenwinkeliers: trekken lange gezichten. Vele kruideniers zullen wel, denken zij. de gelegenheid met beide handen aangrijpen om tabaksartikelen te gaan. vérkopen. De wijnhandel: kijkt ook niet opge wekt; men verwacht een Verscherpte concurrentie van levenSmiddelcnzaken. port van de zes landen van de gemeen schap. Een Frans voorstel om ook regelma tig conferenties te beleggen voor mi nisters van defensie, werd afgewezen, omdat gevreesd werd. dat de Noord- Atlantische Verdragsorganfsatie hier door ondermijnd zou kunnen worden. De volgende conferentie van regerings leiders zal in Bonn worden gehouden. President De Gaulle zal een dag voordat die conferentie begint, een voorbespreking hebben met bondskanselier Adenauer, om het persoonlijke contact te verbeteren. Voordat de conferentie van regerings leiders in Parijs begon, hadden De Gaul le en Adenauer ook een voorbespreking. Deze Frans-Duitse afspraken en het Franse voornemen om président Lübke van de Duitse bondsrepubliek uit te no digen voor. een staatsbezoek aan Frank rijk, worden door politieke waarnemers zowel als diplomaten gezien als een ern stige Franse poging om de betrekkingen met Duitsland te verbeteren. De regeringsleiders, die 's middags voor de tweede maal bijeenkwamen heb ben ook besloten een gemeenschappelijk secretariaat-generaal op te richten, om de toenemende politieke samenwerking te coördineren. P. c si dent Breznev van de Sovjet-Unie, lachend bij zijn aankomst in de hoofd stad van Marokko, kort na het incident dat. als men Moskou moet geloven bijna zijn leven had gekost. (Advertentie) In een door een vijftigtal vrije auto mobielhandelaren bezochte bijeenkomst in Krasnapolsky te Amsterdam is vrijdag middag de bond van automobielhandela ren (BVA) opgericht. Deze bond stelt zich ten doel o.m. de kopers van tweede hands automobielen in de vrije sector enige bescherming te bieden Dit wil men doen door bij de te verkopen automobie len keuringsbewijzen op de verkeersvei ligheid van de wegen te leveren. Al enkele maanden probeert een ongewone emigrant zich een plaats je te veroveren op het Nederlandse menu. En niet zonder succes! De kangoeroe, bet rappe buideldier uit Australië, blijkt over achterbouten te beschikken, die de tong van ie dere wildliefhebber strelen. Menig een zal aan kangoeroebout de voor keur geven boven ander wildbraad. Wilt u meer over dit nieuwe en beslist niet dure gerecht aan de weet komen, leest dan LibeJle van vol gende week. Daarin vindt u een smakelijk verhaal, compleet met een aardig recept voor kangoeroe- hachee. Natuurlijk in Libelle, want... is nu eenmaal beter!

de Stem | 1961 | | pagina 1