Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeuwsch-Vlaanderen ziet vooral jonge bevolking wegtrekken Walcheren Films XI LU tjSï^ Dagblad De Stem ALLE CIJFERS Wat en koopavond MIDDELBURG Aanrijding Voor de sloop VLISSUNGEN Scheepsbeweging Gemeenteraad vergadert GOES Raad vergadert Ons Belang Carnavalsviering Aanvaring op rede van Vlissingen AXEL Jaarvergadering KAB N.C.B. vergaderde en feestte Koningschieteu Stijlvol toneel door r.-k. Jonge Boeren en Vrijheid Eendracht RADIO EN TELEVISIE Fa. Vervaet Zn. Hoogwaterstanden HULST SAS VAN GENT TERNEUZEN OOSTBURG VLISSINGEN MIDDELBURG GOES AXEL Centrumgemeente Oostburg thans ook verlies De Kanaalzone compenseert de vele verliezen Sterke groei van Hulst in oost- Zeeuw sch- Vlaanderen Inwonertal slechts met 180 toegenomen In het westen In het oosten Bandrecorders voor tiental blinden 'pk VISSER K00LE „Geen grove roekeloosheid" Toch één maand geëist Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 Gistermorgen om ongeveer half negen had een aanrijding plaats op de Poele- daleweg. Bromfietser A. P. uit Koude kerk® kreeg geen voorrang van mejuffr J. K uit Middelburg. De brommer werd beschadigd. Om kwart over tien had in de Lange Delft een aanrijding plaats tussen twee personenauto's. De auto. be stuurd door J. R. van L. uit Oost- kapelle reed vanaf de linkerzijde de Lange Delft op toen uit tegenovergestel de richting de heer P. M. van H. uit Middelburg met zijn auto naderde. Beide wagens liepen bij de aanrijding schade op. Hedenmorgen zal het op de loskacte opgelegde liberty-schip Carshamn wor den weggesleept naar België, waar het zal worden gesloopt. Vlissingen aangekomen 8-2 Armonia II, Friesland, Sunset, Fernvalley. 9-2 Antje Oltmann, Gemma, Ute Erika, Lilly C. Maersk, Kinn. Vlissi'ngen vertrokken 8-2 Naerebout, Lyra, Prosperité, Sunset Hilda. 9-2 Fernvalley. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen): 8-2 Biak, Spirit, Lutterkerk, Meidoorn, Europa, Asterope. 9-2 Algol, Ivoorkust, Cumulus, Admiraal Courbet. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen): 8-2 Sagitta, Vedette, Oranjefontein. Wulp, Arditto. 9-2 Victory. Liberiakust, Roe pat, Tasman, Everest, Castor, Oranje. Koudekerke Op maandag 13 februari zal de Raad in vergadering bijeen komen. De aan vang is gesteld op 16.30 uur. De agenda vermeldt o.a. verhoging straatbelasting verhuur van post kantoor financiële regeling met Vlis singen i.v.m. bebouwing „Paauwen- burg" krediet uitrusting verkeers- brigadiertjes verlichting Dishoek wijziging gemeentebegroting. (Advertentie) Bauknecht koelkasten Grote bergruimte, en regelbare koeling In het diepvriesvak (Hauknerhf imp. N.V. Mentor - Apeldoorn De agenda van de op 15 februari te houden raadsvergadering vermeldt o.a.: vaststelling getal wekelijkse lesuren vakonderwijs benoeming mejuffrouw E. Koelma als lerares Goese lyceum in vaste dienst commissie ad hoe restau ratie raadhuis aanvullend krediet aula verbetering woonwagenkamp. li 59 Borssele Vergadering De kolenvereniging „Ons Belang" heeft vergaderd onder voorzitterschap van de heer C. Almekinders. De rekening 1960 liet een klein ver lies zien. In de plaats van de heer J. Walhout werd in de controlecommissie benoemd de heer J. Griep. De heer Jac. de Smidt werd tot bode benoemd. Ovezande Het plaatselijke carnaval wordt dit jaar georganiseerd door de Jongeren Gemeen schap en de St. Genesius-gezellen. Beide verenigingen hebben het geheel groots opgezet. Morgenmiddag om zes uur komt de jeugd bijeen in zaal Verbeek om van daaruit, aan het stadhuis prins Alexan der III te gaan afhalen. De prins zal op het stadhuis geïnstalleerd worden en de sleutels van de stad ontvangen uit handen van de burgemeester. Daarna trekt de prins vergezeld van alle carnavalsvier ders door het dorp. Na deze parade trekt het gezelschap naar dc troonzaal „Santa Cabana", waar vrolijkheid verplicht is. Die vrolijkheid zal bovendien muzikaal onderstreept worden door The rockets. De optocht zal trekken vanaf het stad huis, via het Kerkplein, Nieuwstraat Bloemenstraat, Dreef en Hoofdstraat. Dnderdagmorgen heeft zich op de rede van Vlissingen een aanvaring voorgedaan tussen de Duitse kustvaarder Ute Erika en het Griekse vrachtschip Lily C. Mi- chalos. De Uta Erika werd vrij ernstig aan de voorsteven beschadigd en is de Vlissingse haven binnengelopen voor on derzoek der schade. Het schip was op weg van Antwerpen naar Duitsland. De Lily C. Michalos was bestemd voor Vlis singen bunkers. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst Steenstraat 14, telefoon 2377 Rayonredacteur: W de Leeuw RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z- Beveland: Goes Wcstsingel 98, tele foon 6252. Rayonredacteur: Fr v. Dongen Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0 15 per mm. 1 mm Ingezonden mededeling 2Vt mrr gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder 1 0 90, elke regel meer f 0.15. Bij plaatsing ook in Brabantse oplage <-esp. f 1.50 en 0.40. Bi] 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. heeft onder grote belangstelling de jaarvergadering gehouden. Voorzitter Eug. Maas constateerde met vreugde, dat het ledental van K.A.B. en K.A.V. weer was toegenomen. De heer E. Breespoel, secretaris, gaf een bondig verslag over de gebeurtenissen in het vorige jaar. Hij memoreerde de gunstige stand van zaken bij Herwonnen Levens kracht. Kanunnik van Schaikfonds en Centrale Volksbank. Hij besteedde ook aandacht aan de kwestie „Ziekenfonds O.Z.", die hij ,,een van hoger hand verboden vrucht" noemde. Het bestuur werd bij acclamatie her kozen bij gebrek aan tegenkandidaten. De heer Maas besprak nog het pendel- vraagstuk, de kwestie „bejaarden woningen" en de verhouding kerk bestuur K.A.B. Nadat de heer Van Lent in grote trekken een overzicht van de K.A.B.- verzekering Concordia had gegeven, werd de rest van de avond in grote ge zelligheid doorgebracht Biervliet De afdeling Biervliet van de N.C.B. is haar jaarvergadering als vanouds met een H. Mis begonnen. Op de vergadering werden de heren J. van de Vijver en A. Kouijzer tot bestuursleden gekozen in de plaats van de aftredende heren F. Culenaere en J. Kouijzer, waarvan de laatste be stuurslid vanaf de oprichting tot ere voorzitter gekozen werd. De heer J. Scheele van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst behandelde in zijn causerie op boeiende wijze het rap port over de groenvoerdrogerij. Na de koffietafel sprak ir. Jansen over de Euromarkt en haar problemen. Vervolgens kreeg de technisch advi seur van de N.C.B., de heer van Cam- pen, het woord. Deze vertelde een en ander over de coöperatieve handelsver eniging van de N.C.B. Uitvoerig be sprak hij de verkoop van brouwgerst kunstmest en de opslagcapaciteit van combine-graan om de verkoop in eigen hand te houden. Voordat men in Hotel De Vriendschap het feestdiner gebruikte luisterden de dames en heren naar een lezing van pater Mak uit Sluis. Op de hem eigen manier wist deze zijn gehoor volkomen te boeien. Tenslotte volgde dan het voornaam ste programmapunt van deze feest avond en wel de vertoning van het to neelstuk „Zuigelingenzorg". Hiervoor zorgde de toneelclub van de afdeling 's-Heerenhoek van de R.K.J.B.-B.J.B. Het toneelgroepje zorgde voor een werkelijk verantwoorde uitvoering. En dit ondanks het feit dat men gehandi capt was door de plotselinge ziekte van een speler, waardoor een ander moest invallen. Na afloop mochten de spelers en speelsters een welgemeend applaus in ontvangst nemen. De schuttersmaatsQhappij Willem Beu- kelszoon organiseerde in de zaal van café Willem Beukelsz. haar jaarlijkse koningsschieting. Het was P. Doens die zich de ko ningstitel 1961 verwierf. Bij zijn 2e schot onttroonde hij de schutterskoning 1960, de heer A. Janssens. Bij de hierna volgende normale lig gende wipschieting toonde zich G. Bra- cke bijzonder op dreef. Hij nam zowel de hoogvogel als de reserve-hoogvogel voor zijn rekening. Ook de nieuwe ko ning toonde zich zijn titel waardig. Met een meesterschot haalde hij de le zij- vogei van zijn voetstuk. De 2e zijvogel ging naar meesterschutter Cl. de Pré. De meest kleine vogels werden ge schoten door O. de Dobbelaere, die ken nelijk dacht vele kleintjes maken een grote. Na de schieting verenigden de schutters zich aan een gemeenschappe lijke maaltijd. St.-Jansteen WIELERWEDSTRIJDEN Het wielercomité „De Sporters" heeft in haar jaarvergadering besloten om dit jaar wederom 2 wegwedstrijden te or ganiseren. De eerste wedstrijd voor nieu welingen zal plaatsvinden op maandag 26 juni ter gelegenheid van de kermis. De tweede wedstrijd die op zondag 17 september zal worden gehouden zal zeer waarschijnlijk voor amateurs zijn. Dit hangt er uitsluitend vanaf of de plaat selijke renner Theo Verschueren reeds naar deze categorie is overgegaan. Het wielercomité te Heikant zal even eens een wegwedstrijd voor nieuwelin gen houden en wel op zondag 18 juni. VERANDERING VAN PRAKTIJK De alhier gevestigde tandarts Neve die zijn praktijk uitoefent in het Wit- Gelo-Kruisgebouw heeft de woning. He- melstraat 12. aangekocht. Binnen enke le dagen zal met de verbouwing van de ze woning worden begonnen. CARNAVALVIERING Dc reisclub ..Ons Genoegen" organi seert zaterdag 11 februari een carnavals- feest. In de namiddag te 3 uur zal een gekostumeerde carnavalsoptocht begeleid door de Boerenkapel een optocht door het dorp maken waarna 's-avonds een gekostumeerd bal zal worden gehouden. Schoondijke VERGADERING VOLKSONDERWIJS Onder voorzitterschap van de heer A. J. de Klerck kwam de plaatselijke af deling Volksonderwijs voor de algemene vergadering bijeen. Men zal proberen het aantal leden, dat momenteel 175 bedraagt, te vergro ten. 4 De heren A. J. de Klerck en A. de Roo werden beiden als bestuursleden herkozen. Uit het verslag van de penningmees ter bleek dat het batig saldo over 1960 1 107,68 bedroeg. De leden van de afdeling zullen op de uitvoering van de o.l. school Prin ses Irene op 3 maart op dezelfde voor waarden als de ouders der leerlingen toegang hebben. Men wil deze maatregel als een mid del zien om een nog beter contact te maken tussen school en volksonderwijs, JAARVERGADERING KLEUTER SCHOOLVERENIGING In het schoolgebouw kwam de Kleu terschoolvereniging voor haar jaarver gadering bijeen. Tn haar openingswoord herdacht de voorzitster M. Burger het vorig jaar gestorven ere-lid van de ver eniging, de heer Cransberg. „Wij plukken nu de vruchten van het werk, dat hij en het toenmalige be stuur hebben verzet; dank zij hen heeft Schoondijke een kleuterschool die aan de eisen van de tijd voldoet," al dus de voorzitster. Het bestuurslid I. A. van Overbeeke heeft een uitvoerig overzicht gegeven van de verbouwing welke na goedkeu ring door de Inspectie zal plaatsvinden. De verbouwing betreft uitsluitend het ganggedeelte. Enkele w.c.'s, voetwas bakken, drinkfonteinen, gangverwar ming, tochtdeuren, zullen de gang tot een voorbeeld van hygiëne maken. Voorts ligt het in de bedoeling naast de school een speelweide aan te leggen. De penningmeester gaf een overzicht over de afgelopen 5 jaar. Er bleek heel wat tot stand te zijn gekomen. Wij noemen slechts vloerbedekking, nieuwe verwarming, zonwerende gordij nen, nieuw meubilair en een bijna to tale vernieuwing van het ontwikkelings materiaal. Verheugend was het, volgens de pen ningmeester, dat de vereniging alles in volle eigendom bezat, daar de laatste lening was afgelost. Het was zelfs mo gelijk geweest, al was het dan een zeer kleine, een reserve te vormen. Als nieuw lid werd in het bestuur ge kozen mevr. A. de Hullu - Kruissen in de vacature van de heer F. Versprille, terwijl mej. M. Burger en de heer P. Toesseint bij acclamatie werden herko zen. I.amsicaarde De samenwerkende toneelgroepen Vrijheid Eendracht en de r.-k. jonge hoeren hebben een bijzonder geslaag de opvoering gegeven van Bij Heer- nonkel" van de Vlaming Jac. Ballings. Dit succes dient allereerst te worden toegeschreven aan de kundige regie van de heer Jan Koene uit Hulst en de fas cinerende manier, waarop hij de moei lijke Gradusrol speelde Th. Staal Jzn gaf een waardige weer gave van Heernonkel, terwijl Jos van Waterschoot een rake typering gaf van de joviale dorpsherbergier Baas Blom. Max Marlenen (Bernard de Deijn), de deftige hereboer, werd met verve ge bracht. Matthias Lijsters (P. van Dries- sche) was een ruige boer van het platte land. De brouwer (J. Rottier) en de notaris (K. Jansen) werden levensechte figuren. Kitty de Baar en Frida Claessens ver wierven zich de sympathie van het publiek door hun vertolking van Dina en Vonneken. Lilian de Bruijn had aan vankelijk wat moeite met haar rol van Judith, maar zij groeide in het laatste bedrijf tot grote hoogte. Een schitterend décor en een goede belichting van de heren C. de Schrijver en L. van Parijs gaven aan dit spel de nodige sfeer. Sas van Gent E.H.I.O.-DIPLOMA'S UITGEREIKT In ons blad van gisteren werd melding gemaakt van de uitreiking van E.H.B.O.- diploma's. Dit moest zijn E.H.I.O.- diploma's (Eerste Hulp In Oorlogstijd). Het bezit van dit diploma wordt hoger gekwalificeerd, en kan niet worden ver kregen vooraleer men in het bezit is van een E.H.B.O.-diploma. A. DE MAERTELAERE WINT ETALAGEWEDSTRIJD Een etalagewedstrijd onder 1200 winkeliers in Nederland georganiseerd door de Brinta-fabrieken heeft voor de Sasse winkelier Arthur de Maertelaere een eerste prijs opgeleverd. De prijs bestaat uit een reischeque voor twee personen voor een reis naar Warschau. Omdat de heer Maertelaere zich niet kan veroorloven om voor een vakantie-reis zijn zaak te sluiten zal hij de reischeque voor een ander doel mogen aanwenden. W estdorpe JAARVERGADERING EN CABARET VOOR K.A.B. In het verenigingsgebouw Concordia werd de jaarvergadering gehouden van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. De heer J. van de Voorde, districts bestuurder van de Katholieke Arbeiders beweging in het Bisdom Breda, hield een lezing over „loonpolitiek". Na de pauze werd een cabaret opge voerd, onder leiding van de heer George Dehulsters, die als conferencier de aan wezigen herhaalde malen liet schater lachen. Ook Armand Dehulsters en Car los D'hert oogstten veel succes met hun muzikaal optreden, evenals de amateur goochelaar Johan Thomas. GEZINSDAG BOERENBOND Evenals vorig jaar organiseert de Boe renbond weer een gezinsdag, op donder dag 23 februari. De dag wordt geopend met een H. Mis. Direct na de middag, om 2 uur zal 'n lezing worden gegeven door Adjudant C.P.A. Kanters, hoofd van de Technische Recherche uit Den Haag. over alles wat de politie doet om misdadigers te ont maskeren en in te rekenen. Daarna volgt een spreekbeurt door G. de Vet, aalmoezenier van de arbeid in het bisdom Breda, over de veranderen de verhoudingen in het maatschappelijk leven. s Avonds wordt een amusementspro gramma uitgevoerd. OUDERAVOND Morgen wordt een ouderavond gehou den van de r.-k. Verkennersgroep St. Tarcisius. Op deze avond zullen de welpen en verkenners een en ander laten zien en horen uit hun verkennersactiviteiten. FEESTAVOND Woensdag werd in ,.Het oudt Raed- huys" de jaarlijkse feestavond gevierd van de r.-k. Jonge Boerenstand, Na eerst de inwendige mens te heb ben versterkt, werd de avond verder gezellig doorgebracht. IJzendijke „FLANDRIA" UITVOERING Het Zeeuwsen-Vlaams accordeonorkest „Flandria" trok dezer dagen naar de Belgische plaats Syssele, waar het in het sanatorium voor t.b.c.-patiënten een concert verzorgde, in samenwer king met het Sluiskilse ensemble „John White and hus Swingers" en de beken de Vlaamse humorist en conferencier Renaat Verween alias „Modeste" (Advertentie) VOOR WESTKADE 96 TEL. 595 SAS VAN GENT Morgen, zaterdag 11 februari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 10.51 en 23.40 uur; Terneuzen 10.26 en 23.12 uur; Vlissingen 10.01 en 22.43 uur; Wemel- dinge 11-25 en 0.00 uur. In het Bioscoopgebouw draait dit weekeinde: „Conny en Peter ma ken muziek" (A), met Conny Fro- boess. Peter Kraus e.a. Conny, als dochter van een hoteleigenaar werkt als kamermeisje bij haar oom in diens prachtige hotel aan het Lago Maggiore. Peter is een jonge kelner, die door zijn baas wordt ontslagen. Als in het hotel van Conny's oom steeds meer juwe- lendiefstallen worden gepleegd, geeft Peter zich uit voor detective. Tijdens een Miss-Europa-verkiezing weet hij samen met Conny de da ders te ontmaskeren. „De bruiden van Dracula" (B) met Peter Cushing, Yvonne Mon- laux e.a. brengt Baron Meinster op het witte doek. Hij is een jonge edelman, die de eigenschappen heeft van Dracula. Zijn moeder be zorgt hem vrouwelijke slachtoffers. Een jonge Franeaise helpt de baron ontsnappen, maar een geleerde weet haar bijtijds te redden en de ba ron onschadelijk te maken. Verder nog „Hoffmanns vertellin gen" (Cl). Olympia laat deze week zien: „Koningin Zenobia. de ontembare" (Cl) met Anita Ekberg, Georges Marchall e.a. De Syrische koningin Zenobia is een tegenstandster van de Romeinse keizer. Om orde op zaken te stellen zendt hij Marcus Valerius naar haar toe. Dan komt de liefde in het spel. Marcus laat echter zijn eerlijkheid als Romeins soldaat zegevieren. ,,De Leeuwendoders" (A> vertelt over Bomba, een jungle-boy, opge groeid in de wildernis. Een avontu renverhaal in de bekende Tarzan- in-de-jungle-stijl. Verder nog: „Zet 'm op Tommy" (A). Luxor vertoont: ,,In de schaduw der Nazi's" (B) met o.a. Vittorio de Sica, Hannes Messemer e.a. 't Verhaal draait om 'n oneervol uit het Italiaanse leger ontslagen offi cier, die zijn landgenoten geld af troggelt voor hun in Duitse gevan genschap verkerende familieleden. Hij loopt echter in de val. ..De furie in roze tricot" (B) met o.a. Sophia Loren, Anthony Quinn e.a. vertelt over een vrouw, beho rend tot een rondtrekkend toneelge zelschap, die zich aan de speeltafel verliest aan een beroepsmoorde naar. De man reist met het gezel schap mee. en hij redt het van de ondergang bij een overval door In dianen. Tenslotte speelt nog: „Moord op 45 toeren" (C2). In het Concertgebouw speelt evenals in Luxor: ,,De furie in ro- \,)oou} az In Ledel is dit weekeinde te zien: „De ondergang van de Mary Deare" (B) met o.a. Cary Cooper en Charl ton Heston. Twee jongemannen gaan aan boord van de Mary Deare", die schijnbaar verlaten in het Ka naal ligt Zij ontmoeten kapitein Patch, de enige die aan boord is. Patch wordt beschuldigd van plichtsverzaking en ter verantwoor ding geroepen. „Het begon met een kus" (C2) met Glenn Ford, Debbie Reynolds e.a. verhaalt van Maggie, een show girl, die trouwt met een sergeant. Deze wordt overgeplaatst naar Spanje, en Maggie reist hem ach terna in een bijzonder luxe auto, die het jonge paar de nodige moei lijkheden bezorgt. Alhambra vertoont deze week: „Mein Kampf" (Cl), een uit authen tieke opnamen samengesteld levens beeld van Adolf Hitler, vanaf zijn politieke opkomst tot en met de on dergang van het derde rijk. In Luxor draait: „Jerry hoe je roer recht" (A) met o.a. Jerry Lewis en Dina Merill. Luitenant John Steckler krijgt midden onder de huwelijksfestiviteiten bericht dat hij verantwoording moet komen af leggen over een tijdens de oorlog onder zijn commando verloren ge raakt schip. Samen met zijn vriend weet hij het schip te vinden. In City kunt u gaan zien: „Mein Kampf" (Cl) zie Alhambra, Vlissin gen. Electro brengt op het witte doek: „De greep naar de macht" (Cl) met Jeff Chandler, Fess Parker e.a. Darcy wil van de staat Kansas een zelfstandige natie maken met zich zelf aan het hoofd. In de nacht overvalt hij enkele steden, en de volgende morgen treedt hij daar dan als bevrijder op, dit om de bevol king voor zich in te nemen. Een ontsnapte gevangene weet hem ech ter te ontmaskeren. In Grand wordt vertoond: „Mein Kampf' (Cl) zie Alhambra, Vlissin gen. Het Centrum vertoont: „De Gei sha Boy" (A) met Jerry Lewis, Marie MacDonald e.a. Een weinig bekend goochelaar maakt een tour nee door Japan, waar hij verschil lende onhandigheden begaat. Een klein Japans weesje zoekt zijn be scherming. Gilbert wint daarmee de genegenheid van de tante van het kind. ..Bajonetten tegen tanks" (Cl) met Leo Genn, Kieron Moore e.a. Majoor Gerrard heeft het comman do over een troepje uitgeputte sol daten, die slaags raken met de Duit sers. De overmacht blijkt te sterk en capitulatie volgt. De zwaarge wonde Gerrard weet echter nog een boodschap door te geven aan het Britse leger. De vijand wordt ver slagen maar de dappere majoor Gerrard streft. KATHOLIEKE FILMKEURING A: voor alle leeftijden; B: personen boven 14 jaar; Cl: voor 18 jaar zon der voorbehoud; C2: voor 18-jarigen met enig voorbehoud; C3: voor 18- jarigen met voorbehoud; D: ontoe laatbaar. (Van onze redacteur) Onze becijferingen met betrekking tot het bevolkingsverloop in Zeeuwsch-Vlaanderen in 1960 duiden niet alleen op een verder leeg- stromen van het Zeeuwsch-Vlaamse platteland met daaraan inhaerent een trek naar de (industrie-)centra, zij tonen vooral ook een emigratie aan. Want terwijl Zeeuwsch-Vlaanderen in 1960 in totaal zijn inwoner tal met 180 zag stijgen, noteerde men er een totaal vertrekoverschot van 505. En hoezeer men zich ook in eigen groei (geboorte-overschot ten) mag verheugen en hoe betreurenswaardig ook de Zeeuwsch- Viaamse migratie voor verschillende plattelandsgemeenten mag zijn, dit aanzienlijk vertrekoverschot tekent het feit, dat Zeeuwsch-Vlaan deren de eigen bevolking ziet vertrekken naar elders. Doordat het inwonertal van Zeeuwsch- Vlaanderen in 1960 met 180 is toegeno men (volgens onze telling) kwam men per 1 januari 1961 op een aantal van 92.216. Van de dertig gemeenten noteer den er echter slechts negen een geza menlijke winst van 801. De overige plaatsen gingen er in totaal 621 ach teruit. Slechts vijf gemeenten kenden een vestigingsoverschot. Tezamen 570. De andere gemeenten kenden een ver trekoverschot, variërend van 6 tot 107 en tezamen 1075. Zo gezien is zelfs de grote groei van Terneuzen (de grootste gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen met thans 16.373 inwoners) niet eens zo belangwekkend, want gesplitst naar vestigings- en ge boorteoverschot valt de „vooruitgang" van 416 uiteen in aantallen van respec tievelijk 220 en 196. Dan is zelfs de trek naar Hulst relatief groter, want daar zit in de winst van 150 een ves tigingsoverschot van 114. In tegenstelling tot 1959 gingen de volgende gemeenten in inwonertal in 1960 achteruit: Hontenisse met 41 ('59 nog plus 12), St. Jansteen met 28 (in '59 plus 11), Zuiddorpe met 21 (in '59 geen), Westdorpe met 13 (in '59 plus 6), Oostburg met 23 (plus 17). Philippi ne met 2 (plus 12), Zuidzande me| 15 (in '59 plus 26) en Overslag met 5 (in '59 plus 7). Tegenover verliezen in 1959 stonden in 1960 in de volgende gemeen ten winsten: Clinge 7 (in '59 32), Breskens 18 (in '59 18), Sluis 20 34). Schoondiike 11 39) en Hoofdplaat 2 29). Het platteland in Zeeuwsch-Vlaande ren stroomt verder leeg. Van de 16 ge meenten in west-Zeeuwsch-Vlaanderen boekten er slechts deze vijf winst: Breskens, Sluis, Schoondijke, Hoofd plaat en Cadzand. Oostburg verdrong in 1959 Aardenburg als grootste ge meente van west-Zeeuwsch-Vlaanderen, maar opmerkelijk is, dat de centrum gemeente nu toch ook achteruit is ge gaan na winsten van 180 in 1958 en 17 in 1959. En hoewel men in 1959 het verlies van 111 in Aardenburg kon wij ten aan het opheffen van kamp „Ro- denborch" is er nu toch weer een ver lies geboekt van maar liefst 74. Schoon dijke maakte in tegenstelling tot voor gaande jaren winst, maar het geboor te-overschot (24) was er dan ook gro ter dan het vertrekoverschot (13). In Biervliet blijft de achteruitgang in in wonertal gestaag aanhouden en vooral jonge gezinnen trekken daar weg. Een lichtpuntje ziet Biervliet in de op han den zijnde grenswijziging (herindeling voormalige Braakman), waardoor men er inwoners bij zou kunnen krijgen. Evenwel uiteraard ten koste van ande re gemeenten. In Aardenburg vertrekken vooral jon geren vanwege een tekort aan werkge legenheid. Het vertrek-overschot van 107 wijst daar ook op. De bevolking ver oudert er ook, omdat er zich voorna melijk ouderen vestigen. Het geboorte cijfer daalt er. Tot voor enkele jaren schommelde dat steeds tussen 80 en 100. Het. heeft nu hopelijk een diepte punt bereikt met 52. Dat is in het be staan van de nieuwe gemeente Aarden burg (sinds 1941) nog niet voorgeko men .In 1950 was het geboortecijfer meer dan 2 maal zo hoog. Men ziet steeds meer inwoners vertrekken naar de Kanaalzone, naar Rotterdam (voor al commiezen) en naar andere steden (bijv. meisjes als verpleegster). De industrie-gemeenten in midden- Zeeuwsch-Vlaanderen zagen hun inwo nertal opnieuw sterk groeien. Alleen de „woon"-gemeente Westdorpe noteerde een verlies tegenover winsten in voor gaande jaren. Na een aanwas van 498 in 1959 noteerde Terneuzen in 1960 een winst van 416. Sas van Gent groeide met een winst van 127 tot een gemeen te met 4439 zielen. Gemeente Inwoners per Toename Toename Vertrek- 1-1-'61 '60 '59 Vestigings Afname Afname overschot Hulst 5227 +150 52 114 Axel 7723 23 60 —105 Hontenisse 5382 41 12 90 St.-Jansteen 4345 28 11 61 Vogelwaarde 3492 50 65 —107 Clinge 3635 7 32 20 Koewacht 2492 12 33 28 Graauw 1528 27 11 53 Zaamslag 3142 94 42 —101 Zuiddorpe 803 21 15 Overslag 292 ft 7 7 Terneuzen 16373 +416 498 +220 Sas van Gent 4439 155 127 196 Westdorpe 2285 13 6 37 Aardenburg 3881 74 —111 —107 Oostburg 4040 23 17 54 Breskens 3667 18 18 5 IJzendijke 2655 23 57 39 Biervliet 1944 28 42 33 Sluis 2662 20 34 19 Schoondijke 1986 11 39 13 Philippine 1250 2 12 9 Hoek 2392 75 7 79 Waterlandkerkje 496 15 1 21 Hoofdplaat 1260 2 29 6 Cadzand 956 22 5 21 Retranchement 520 7 16 12 Groede 2084 36 31 44 Nieuwvliet 438 9 14 8 Zuidzande 851 15 26 21 Van de 11 gemeenten in oost- Zeeuwsch-Vla anderen boekten slechts Hulst en Clinge winst. Hulst kwam met een groei van 150 inwoners (in 1959 52 en in 1958 21) aan 5227 inwo ners en Clinge zette de verliezen van resp. 20 en 32 in vorige jaren om in een winst van 7. Hontenisse overtrof nog het verlies van 1958 (19) met nu —41. Sint Jansteen boekte na winsten van 9 en 11 in '58 en '59 nu ook een verlies (28), omdat er enkele grote ge zinnen vertrokken waar maar kleine gezinnen voor terugkwam. Men vreest in deze gemeente overigens een nog grotere achteruitgang, als er geen in dustrie kan worden aangetrokken. Pen delaars uit deze gemeente zullen zich anders in Rotterdam en andere plaat sen gaan vestigen, als daar woningen beschikbaar komen. Het bevolkingscijfer van Vogelwaar de beweegt zich nog steeds in dalende lijn. Iet afgelopen jaar leverde weer een verlies van 50 inwoners op en het totale verlies sinds januari 1957 be draagt daarmee 235 zielen. De grens van 3500 werd daarmee overschreden, maar in „verkeerde" richting. Het ge boorte-overschot bedroeg weliswaar 57 zielen, maar tegenover 58 vestigingen keerden niet minder dan 165 inwoners Vogelwaarde de rug toe. Opvallend blijft hier nog steeds de sterke positie van de mannen. Op het totaal bevol kingscijfer van 3492 zijn zij de vrouwen met 200 de baas. Koewacht liep in 1960 met 12 veel minder hard terug dan in '59 (33) en dit verlies is nog groten deels toe te schrijven aan kinderen, die naar kostscholen elders zijn vertrokken. Maar in Graauw liep het bevolkingscij fer weer wel harder terug dan in het vorige jaar. Alles bij elkaar geeft dit het volgen de schema te zien: O.-Z.-Vlaanderen Kanaalzone W. -Z. -Vlaanderen Z.-Vlaanderen Toe Toe name name 157 301 571 13 73 307 801 621 144— 558+ 234—' 180+ Een deel van de Zeeuwse Collecte 1960 was bestemd voor de aanschaf en uitreiking van bandrecorders aan Zeeuwse blinden. Een commissie heeft gezorgd voor een verantwoorde ver deling. De uitreiking zal geschieden door de Commissaris van de Koningin op donderdag 16 februari op de Provin ciale Griffie. Hoewel bij de commissie de bedoeling voorzit, elke Zeeuwse blinde in de toekomst een bandrecorder te verstrekken, zal reeds nu aan een tiental blinden een bandrecorder worden overgereikt en wel aan C. J. Dieleman, Bijlockestraat 4 te AxelA. Oosterhout, Goesse straatweg 12 te 's-Heerenhoek J. Hiel, Groenendijk 19, Kloosterzande te Hontenisse P. F. de Kever, Kloosterstraat 48, Kloosterzande te Hontenisse B. de Groot, de Ruyter- straat 38 te Middelburg mejuffrouw M. Visser, Dam 36 te Middelburg M. Moelijker, Dorpsstraat 3 te 's-Graven polder L. J. de Hullu, Rozemtarijn- straat 30 te IJzendijke mevrouw M. J. van Strien-van Driel. Zuidstraat 11 te Haamstede en M. van'Rossum, Herenweg 17 te Brouwershaven. (Advertentie) Voor de Bossche rechtbank stonq terecht de chauffeur F. V. uit Eindhoven, die zich te verantwoorden had wegens het door roekeloos rijden veroorzaken van een ongeluk dat aan drie personen het leven heeft gekost. Verdachte reed op 16 augustus van het vorige jaar met een V.W.-bestelwagen op de Valkens- waardseweg onder Aalst in de richting Eindhoven. Nadat hij een auto had in gehaald moest hij plotseling uitwijken voor een stilstaande vrachtauto, die hij eerst op het laatste moment bemerkte. Hij kwam daarbij op de linkerweghelft terecht en kwam in botsing met een bestelauto. Er ontstond een verschrik kelijke ravage en de inzittenden van beide auto's werden eruit geslingerd. De drie inzittenden van de bestelauto F. Jacobs, H. Reynders en A. Gerrits zijn aan de bekomen verwondingen over leden. Uit het verhoor van verdachte en van twee verbalisanten bleek dat de stil staande vrachtauto twee meter van de uiterst rechtse wegkant had gestaan. Het linker-achterlicht brandde niet en daarom had de chauffeur zijn linker knipperlicht, opzij van de cabine, in werking gesteld. Van de V.W.-bestelauto brandde de linker-lamp met groot licht, de rechter was gedimd. Door die om standigheden was het verklaarbaar dat V. de auto pas op het laatste moment bemerkt had. De officier van Justitie, mr. Moons, was daarom van mening da* verdachte geen grove roekeloosheid ten laste kon worden gelegd. Zonder te zeg gen dat hij onvoorzichtig en onoplettend gereden had, kon hij toch ook weer niet getuigen dat het oplettend en voorzich tig geweest was. Mede gelet op het on besproken verleden van verdachte eiste hij tegen hem een maand gevangenis straf. Mr Linthorst meende dat V. geheel vrij van schuld was en hem hoogstens overtreding van de wegenverkeerswet ten laste kan worden gelegd omdat hij op de linkerweghelft heeft gereden. Hij bepleitte alle mogelijke clementie. Vonnis van de rechtbank op 23 februari. (Advertentie) Opvallend goed, die vernieuwde ELEGANT van Karei I. Voor 27 ct een kloeke bolknak, die al heel wat trouwe vrienden heeft. Probeert u hem maar eens. GOES Prins van Oranje Districtsvergadering De Brede Watering. TERNEUZEN Luxor 8 uur In de schaduw der Nazi's, 14 jaar. OOSTBURG Ledel 8 uur De ondergang van de Mary Deare, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Koningin Zenobia de ontembare. MIDDELBURG Polderhuis Vergadering polder Wal cheren. 's-HEERENHOEK Jeugdhoeve Zuster Luc, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur In de schaduw der Nazi's, 14 jaar. Concertgebouw 8 uur De furie in rose tricot, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur De ondergang van de Mary Deare, 14 j. KLOOSTERZANDE H. Clarqs Grote carnavalsschieting. HULST Bioscoopgebouw 8 uur De bruiden van Dracula, 14 j. DE KLINGE Cinema v. Dtfck 7.30 uur Parachutist tegen wil en dank. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur De geisha boy, a.l. R. Dieleman 5 uur Schieting. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Zet 'm op Tommy TERHOLE-RUSTWAT A. v. Meelen Dansen.

de Stem | 1961 | | pagina 2