Chili voor treft maatregelen wereldtitel voetbal Spannende beslissings wedstrijd in Goese veiling Met carnaval bescheiden hockeyprogramma Erelijst topscorers Drieduizend journalisten aanwezig WIELERSPATTEN HAIROS II, PAARD VAN HET JAAR GAIARDONI klopt Maspes Sport-advies- commissie te Goes Faema blijft Oscar Egg overleden Locomotief en poetser Gezondheid! Lavon trad af 11 Belangrijke wedstrijden in Breda Wim de Graaff 3e le Imatra Duitse voetballer naar New Yorks toernooi Brazilië gelijk tegen Real (2-2) Wi nier baan Brussel Van Looy-Fost klopten Rik I-Severijns Vic Buckingham wil van Ajax naar Portsmouth WOEDE OM BUSSTAKING Week voor de volkshuisvestimz Richtlijnen premiebouw woningbouwverenigingen Scholieren aangehouden Nieuw olieveld in Perzische Golf Marinespionnen in staat van beschuldiging Tweede rakeleenheid bij legerkorps Bus in kanaal: meer dan twintig doden Kaufmann mag niet blijven Duitser kocht benzine met valse dollars MARKTEN WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 11 Chili heeft al meer dan twee mil joen dollar geïnvesteerd teneinde de capaciteit van de stadions te vergroten in Santiago, Via del Mar, Rancagua en Arica, waar de wedstrijden zullen worden gehou den om het wereldkampioenschap voetbal in 1962. De problemen zijn echter nog lang niet van de baan. Het zijn er zelfs nog zo veel en ze zyn zo ingewikkeld, dat een commissie is ingesteld, bestaande uit functionarissen van verschillende mi nste ries, die onder leiding van de mi nister van binnenlandse zaken, dr. So- tero del Rio, de vraagstukken zal be studeren. Men heeft bijvoorbeeld het plan ook wedstrijden voor het toernooi te laten spelen in Antofagasta, Concepcion, Tal es en of in La Serena of in Valparaiso. Het grootste probleem is echter de hotelaccommodatie in die steden. Santiago, dat 1,5 miljoen inwoners heeft en er prat op gaat dat zij aan alle voorwaarden kan voldoen, die nodig zijn voor een toeristencentrum, heeft slechts een hotelruimte van 3000 ka mers. Voor Via del Mar, de belangrijkste toeristen trekpleister van het land, ziet het er wat beter uit, omdat de wedstrij den voor het toernooi daar in mei zul len worden gehouden, een periode, waarin de hotels in die stad meestal leeg zijn. Duizend gasten zullen in Vina del Mar in hotels kunnen worden onder gebracht. In Arica echter is de situatie wat de hotels betreft uitgesproken slecht. Er zijn maar 200 bedden beschikbaar en Rancagua is het aantal zelfs nog 1800 flats Het plan bestaat voorts om in Santi ago, bij het nationale stadion (een wijk voor de middenstand) 1800 flats te bou wen. In elke flat zouden zeven slaap plaatsen zijn. Het ontwerp wordt echter op het ogenblik nog bestudeerd door de woningbouwvereniging, welke dit jaar een extra fonds ter beschikking heeft gekregen, waaruit zij kan putten. Verwacht wordt, dat tenminste onge veer 30.000 toeschouwers uit het buiten land naar Chili zullen komen om de wedstryden by te wonen. Dit aantal zou byna al bereikt worden door supporters uit Brazilië, Argentinië en Peru. Voorts zou de komst van 3000 journalisten en fotografen uit het buitenland al btf het organisatiecomité zijn gemeld. Het vraagstuk hoe de journalisten en fotografen hun materiaal kunnen ver zenden levert voor Santiago geen enkele moeilijkheid op. Anders is dit echter ge steld met betrekking tot Via del Mar, Rancagua en Arica. R-ancagua is een industrie en mijnplaatsje en Arica is een snel groeiende stad, wier bevolking in de laatste jaren van 15.000 tot 60.000 is gestegen. In Santiago zelf bestaan vele kanalen om telegrammen en foto's langs radio grafische weg naar New-York en Ham burg te verzenden en zelfs naar Buenos- Aires en Montevideo. Deze kanalen zijn reeds met succes tijdens de inter-Ame- rikaanse conferentie in 1959 gebruikt, alsmede tijdens het bezoek van presi dent Eisenhower aan Chili in 1960. Diverse Europese centra kunnen via New-York worden bereikt, andere ech ter weer direct. Het is vele jaren geleden, dat er voor carnavalszondag een com petitieprogramma werd vastgesteld en het zal ditmaal te wijten zijn aan de trage afwerking van de competitie, waardoor de K.N.H.B. genoodzaakt werd een inhaal-pro- gramma te laten spelen. Het moge waar zyn, dat de clubs, wel ke op deze competitiedag de sticks toch moeten kruisen, niet bepaald in hockey- stemming binnen dc lynen zullen treden, bouwen is praktisch gesproken uitgeslo ten. Aan de andere kant is men in het gehele land bezig met het bouwen van een groot aantal huizencomplexen. Dit zou eventueel voorlopig een oplossing kunnen betekenen voor het probleem, hoe de bezoekers onder te brengen. k'Demogelijkheid om nieuwe hotels teler staan echter voor enige elftallen van venste plaats, van belang, hoewel de blauwtjes met het behalen van de kam pioenstitel i.v.m. de promotieregeling, weinig gebaat zijn. Waalwijk zal met. de zege meer gebaat zijn, maar of zij deze zal behalen lijkt ons nog twijfelachtig. Het overige programma luidt: HEREN, promotieklasse B. 's-Her- togenbosch-Hopbel (1). Ze klasse A. Breda III-Middelburg (1); Liberty-HOCO (1). 2e klasse B Geel Zwart-MOP III (1). 3e klasse A. Cadetten-Were Di II (1). DAMES, 2e klasse A. Forward II- HOCO (1). 3e klasse A. Breda Ill-Forward III (3); 's-Hertogenbosch III-Middelburg (1). PIET VAN EST schrijft de sport- redactie van „Dagblad De Stem'', dat hij het prima stelt in Fasano e f|§ Maderno, een gehucht aan het Lago m di Garda. ,.Ik oefen prettig met mijn ploegmaats", schrijft Pieter. m „Of ik in vorm ben durf ik uiter- H aard nog niet te zeggen". „THEO MIDDELKAMP", de wie- J =e lerclub uit Goes, heeft het voor- nemen op 4 maart het clubkam- m pioenschap te doen verrryden. De m §H wedstrijd zal doorgang vinden op een parkoers, dat in en rond Hans- fü weert wordt uitgezet. i| ij „DE PEDAALRIDDERS", de wie- lerclub uit Made, heeft de eerste m H trainingsrit achter de rug. Bij de amateurs gingen twee renners te- gelijk over de eindstreep, namelijk se Kees van der Borst uit Etten en n A. Suijkerbuijk. A Stoop uit Ze- ven'oergen werd derde en Leo van e= H Dongen uit Made vierde. Bij de adspiranten won Frans Broeken m jH en bij de nieuwelingen zekere C. Hj Brugel. JO DE HAAN, trainend aan de gg Rivièra. heeft tegen een Frans jour- jH nalist verteld, dat hij in de eerste II maanden van het nieuwe wieier- seizoen zijn topvorm niet wil be- =eb reiken. .,Ik hoop pas half mei mijn topvorm te hebben", aldus de Haan, die voornemens is Bordeaux-Parijs H te doen. H| BRABANTS wielerkalender is op gl H één wedstrijd na volledig versche el nen. Ook het wielercomité van m Zegge heeft zich gemeld. Op zon- dag 23 juli snorren in het mooie m f= kerkdorp van Rucphen de wieltjes, sf M GERRIT SCHULTE heeft zich kan- H didaat gesteld bij de KNWU voor I! het ploegleiderschap. Met de Tour i|| de France is Klaas Buchly weg en met de Ronde voor de Toekomst Frits van Grinsven. Het heet nu, §H dat Grote Gerrit vrij hoge eisen heeft gesteld. Hij wil namelijk een m loonderving voor de periode, dat m H hij zijn café-restaurant in de steek iü moet laten. Zaalhandbal in Zeeland Breda zoveel belangen daarbij op het spel dat het blauwe shirt voor zeventig mi nuten de blauwe kiel geheel moet ver geten. Als carnavalsverrassing zien Breda II (heren) en Breda III (dames) gasten te rug, met wie zy een week geleden ge duelleerd hebben! HEREN. Ie klasse. Keep Fit, nog niet geheel zonder degradatiegevaar, krijgt bezoek van E.M.H.C. Het is daarbij niet uitgesloten dat de thuisclub beide winst punten zal veroveren en daardoor het gevecht om de rode lantaarn tussen Breda en Eindhoven te laten afspelen. PROMOTIEKLASSE A. Breda II. dat door zijn zondag j.l. geleden nederlaag tegen Forward, thans de laatste plaats met Tilburg II deelt, krijgt nu Forward op bezoek. Gezien het weinige verschil in krachtsverhouding tussen beide ploe gen kan, indien de blauwen nu eens niet met het pechduiveltje behoeven af te rekenen, dit duel in het voordeel van de thuisclub eindigen. DAMES, le klasse. Op eigen bodem gaat Breda haar krachten meten met 's-Hertogenbosch, dat momenteel op de laatste plaats staat. Ogenschijnlijk een vrij gemakkelijk duel. dat, indien de blauwtjes hun gasten niet onderschatten, zeker door hen gewonnen kan worden. PROMOTIEKLASSE A. De wedstrijd Breda li-Waalwijk is voor beide ploegen met het oog op de bezetting van de bo- SANTÉ GAIARDONI eerste grote zege De Olympische kampioen 1960 en we reldkampioen bij de amateurs sprint, de Italiaan Santé Gaiardoni, heeft in het Mi lanese sportpaleis zijn landgenoot Antonio Maspes, wereldkampioen op de sprint bij de professionals, verslagen. Met een tijd van 11,4 sec. over de laatste 200 meter won Maspes de eerste rit, doch de twee de was voor Gaiardoni met 11,2 sec. Ook de beslissende rit schreef Gaiardoni op zijn naam, waarmee hij zijn eerste grote overwinning als professional be haalde. Zes dagen tevoren nog had Mas pes hem in twee ritten verslagen. Nederlands voetbal De lijst van topscorers ziet er thans als volgt uit ERE-DIVISIE Van der Gijp (Feijenoord) H. Groot fAjax) Overbeeke (N.A.C.) Schouten (Feijenoord Teeuwen (V.V.V. Moulijn (Feijenoord) Van Gastel (N.A.C.) Hanek fD.O.S.) Kohn (Fortuna) Van der Linden (D.O.S.) Koopal Willem II) Visschers (N.A.C Coenen (M.V.V. Koopal (G.V.A.V.) EERSTE DIVISIE A I Moddejonge (Enschedese Boys) i Schaft (Volewijckers) iKrayer (A.G.O.V.V.) Bouma (Veendam) I Spierings 'Helmondia) 1 Veerman (Volendam) Smit (Volendam) Weering (Leeuwarden) Van der Graaff (Hermes D.V.S.) EERSTE DIVISIE B I Schumann (Heracles) Frielink (Heracles) Bleyenberg (Blauw-Wit) Slui (Excelsior) Greving (Heracles) Meerman (Excelsior) Peper (R.C.H.) De Wit (S.H.S.) Van de Berg (Blauw-Wit) Nunenga (Be-Quick) Van Galen (D.H.C.) Van Nee (Heracles) TWEEDEDIVISIE Aspers (Roda Sport) Doorenbosch (Haarlem) £i'. Olderiekerink (Rigtersbleek) Meyer (Longa) Rooskens (Zwartemeer) Kastelijn (Wilhelmina) Geurtsen (Velox) Villevoyé (Longa) Pluim (Hilversum) Koopman (P.E.C.) Nijman (U.V.S 18 15 13 13 13 111 10 10 10 10 10 9 9 9 23 16 14 14 13 13 11 11 11 26 17, 16! 151 15, 14, 121 Ui li' 11 11 11 22 21 16 16 15 15 131 12 12! 12 12 (Van onze redacteur) GOES. Het nieuwe college van b. en w. zet kennelijk de beleids lijn van het vorige college voort. Het door dc ambtenaar Huysse ge projecteerde ontwerp sport-advies- raad, dat tijdens het Goese conflict in de lade van de secretaris bleef liggen, is onder het stof vandaan gehaald. Het is in een bespreking, (waarbij de pers werd geweerd), aan een vijftigtal vertegenwoordi gers van de Goese sportorganisaties alsnog aangeboden. Burgemeester dr. J. Nooteboom zette uiteen, dat de sport in de eerste plaats een zaak is voor de verenigingen zelf. Waar nodig wil het gemeentebestuur de helpende hand bieden. Van de zyde der sportorganisaties werd de wenselijkheid naar voren gebracht van een door de gemeente aan te stellen amb tenaar voor regeling van zaken. Een commissie van advies voor opbouw van de Goese sportgemeenschap werd opgericht, waarin zitting hebben: VeJd- sporten: P. Janssens en L. Viergever jr. Gymnastiek en atletiek: van Heiningen en L. de Munck. Watersport, bal- en zeil- sport: F. van Zee. Bedrijfsvoetbal: J. Koster. Jeugd cn onderwijs: J. Goedee, mevr. Griep en J. Visscher. Van ge meentewege zyn toegevoegd de heren D. A. Huysse en H. C. v.d. Vreugde. De heer Valente, de man van de sportgroep Faëma, die zijn renners een week geleoen overhevelde naar de sport groep EMi (zijn schoonzoon is directeur van de Emi-fabrieken) is op zijn besluit teruggekomen om zijn renners te laten gaan. Hij vernam dat zijn schoonzoon in onderhandeling was getreden met „Europhone". een extra-sportieve groe pering, die alle EMI-renners wilde over nemen. De heer Valente heeft daar nu een stokje voor gestoken en alle renners weer terug in een Faëmaploeg gezet. Beoogde Valente een publicitaire stunt? Het lijkt wel waarschijnlijk en., in dat geval heeft hij het gehaald, want iedereen trapte er in! (Van onze handbalmedewerker) Er zullen zaterdagavond laat in de Goese Veiling twee teams bin nen de lijnen komen voor het kam pioenschap van Zeeland. Twee ploegen die aanspraak maken op deze titel, de meest gerou tineerde ploeg, met voortreffelijk aanvalsspel en Hellas, dat vooral verdedigend zeer sterk speelt. Zal EMM in staat zijn de verdediging van Hellas uit elkaar te rukken of zal Hellas er in slagen de EMM-aanvallers te bedwingen? Een antwoord is moei lijk te geven. Wèl voorspellen wij een spannende wedstrijd waarin ook de ze nuwen een grote rol zullen spelen. In Goes worden verder een groot aan tal juniorenwedstrijden gespeeld, waarin ook Hontenisse, Marathon-dames le klas se elkaar zullen ontmoeten. Van belang is verder de heren juniorenwedstrijd Hel lasVolharding, want de winnaar daar van zal zeer waarschijnlijk met de kam pioen van west-Brabant uit moeten ma ken. wie naar Hilversum gaat voor de landskampioenschappen junioren. In Middelburg wordt nog gespeeld de belangrijke ontmoeting WalcherenZee land Sport (dames). Weet Walcheren deze ontmoeting tot een goed einde te bren gen, dan zullen zij een gelijk aantal pun ten hebben als Hellas en dus het le team zijn, dat een beslissingswedstrijd zal moeten spelen tegen Hellas. Voor de be zetting van de onderste plaats is nog van belang de heren-ontmoeting Mara thonWalcheren. Programma s Zaterdagavond Goes: H. jun. le kt. Hel- lasMarathon, H. 2e kl. NeptunesHel las 2, D. le kl. HontenisseMarathon, H. jun. le kl. VolhardingMarathon, D. jun. le kl. VolhardingMarathon. Beslis singswedstrijd heren le klasse Hellas— EMM. H. jun. le kl. HellasVolharding. Zaterdagavond Middelburg: H. jun. le kl. EMM—Tonido. H. 3e kl. EMM 3—Ma rathon 3. D. jun. le kl. WalcherenDe Meeuwen. D. le kl. Walcheren—Zld. De Nederlander Wim de Graaff is in Imatra tijdens internationale schaats wedstrijden op de derde plaats in het algemeen klassement geëindigd achter de Fin Toivo Salonen en de Italiaan Mario Gios. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Toivo Salonen (Finl.) 2.21.9; 2. Mario Gios (It.) 2.25.4; 3 An tonio Nitto (It.) 2.26.1; 4 Gerard Lou- rens (Ned.) 2.27.5, 5. Wim de Graaff (Ned.) 2.27.9; 6. Kurt Stille (Den.) 2. 5000 meter: 1. Salonen 8.50.-, 2. Gios 8.52.1, 3. Wim de Graaff 8.57.4. 4. Nitto 9.02.9; 5. Stille 9.04.6; 6. Renato de Rr va (It.) 9.05.8. Eindklassement: 1. Salonen 194.833; 2 Gios 199.244. 3. de Graaff 201.650,; 4 Stille 202.427: 5. De Riva 202.830; 6 Lourens 203.294. „neen" nu ja! Na De Westduitse Voetbalbond heeft be kendgemaakt, dat West-Duitsland toch zal deelnemen aan het internationale voet baltoernooi voor ploegen, dat in New- York zal worden gehouden. Eerder had West-Duitsland van deelneming afgezien, maar de Westduitse Bond is thans op zijn besluit teruggekomen. Tussen de heer Cox, vertegenwoordiger van de Internationale Voetbal Liga te New York en de Duitse Voetbalbond is namelijk overeenstemming bereikt over het verlenen van een speciale vergunning voor de Duitse ploeg. De duur van het toornooi door het grote aantal te spelen wedstrijden overtreft namelijk de gebrui kelijke termijn, waarvoor Duitsers toe stemming krijgen om Amerika te bezoe ken. Welke Duitse ploeg naar New-York zal worden gezonden is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal het de Frankfortse club „Eintracht" worden. Zou dit elftal echter tot de laatste ronde voor het Duitse kam pioenschap doordringen dan zou de Karls- ruhei Sportclub naar Amerika gaan. Sport. D. 2e kl. OlympusDe Meeuwen. H. le kl. MarathonWalcheren. H. 4e kl. Walcheren 2Olympus 3. H. 2e kl. Mara thon 2Olympus. Een van de grootste figuren uit de wielergeschiedenis, de Zwitser Oscar Egg, die op 2 maart 1890 te Sehlatt werd geboren, is te Nice overleden. Egg die een all-round renner was en een prachtige erelijst opbouwde, leeft voor al in dc geschiedenis voort als houder van het werelduurrecord. Gedurende negentien ajar heeft hij dit record op zyn naam gehad met een afstand van 44 km 247 m, welk record bij op 18 juni 1914 op de Buffalo-baan te Parys vestigde. Daaraan was een fel duel om dit begeerde record voorafgegaan tussen de Fransman Marcel Berthet en Oscar Egg. Niet minder dan driemaal maak ten zij elkaar het record afhandig. Egg bracht het record, dat in handen was van Berthet, op 22 augustus 1912 te Pa rijs op 42 km 122 m, waarna Berthet het echter weer van hem overnam. Op 21 augustus 1913 was het weer de beurt aan Egg om zijn naam op de record- lijst te plaatsen, ditmaal met 43 km 525 m. De Fransman gaf zich echter nog niet gewonnen en een maand later kon hij het record weer het zijne noemen met 43 km 775 m. Toen Egg het uur record op 44 km 247 stelde, hield zijn prestatie negentien jaar lang als re cord stand. Eerst in 1933 maakte de Fransman Maurice Richard het hem afhandig met ecn afstand van 44 km 477 m. Echter ook als wegrenner hij reed zowel de Ronde van Frankrijk als ve le klassiekers oogstte hij triomfen, terwijl hij in de tijd van Piet van Kem pen, met wie hij ook als koppelgenoot reed, menige keer op een ereplaats eindigde. Zwitserse titels behaalde hij op de weg en in de pure sprint, waar uit mede zijn grote veelzijdigheid blijkt. Na zijn carrière, die hij in 1926 be ëindigde, vestigde hij zich in Frankrijk, waar hij een geslaagd zakenman werd. 122.000 toeschouwers De interland-ontmoeting tussen de Spaanse voetballers van Real Madrid en de Braziliaanse spelers van Vasco da Garaa is in Rio de Janeiro geëindigd in een 22 ge lijkspel. Bij de rust stonden de Spanjaarden met 20 voor. Een enthousiast publiek, naar schat- ting 122.00C toeschouwers, was reeds 3 uur voor het begin van de wedstryd in het machtige Maracana Stadion. De doelpunten in de eerste helft wer den gemaakt door de Real-spelers Luis de Soj (rechtsbinnen), na 15 minuten, en door rechtsbuiten Canario in de zes tiende minuut. De twee tegendoelpunten werden even eens veroorzaakt door spelers van Real Madrid. In de tweede helft, nadat in to taal 52 minuten was gespeeld, schoot linksback Casado in eigen doel. Tien minuten later kende de Argentijnse scheidsrechter Juan Brozzi een straf schop toe aan Vasco da Garaa, door dat de rechtsbinnen van de Brazilianen op ongeoorloofde wijze in het strafschop gebied ten val was gebracht. Dat bracht de stand op 2—2. In de eerste helft van de wedstrijd was Real Madrid in de meerderheid, maar de Brazilianen bleven gevaarlijk door hun snelle en vooral ver in de Spaanse verdediging doordringende schoten. Gedurende de eerste helft verwissel den de Brazilianen hun midvoor en doelman. Onmiddellijk na de hervatting kwam Real fel opzetten, maar toen de Bra ziliaanse tegenspelers eenmaal de stand gelijk hadden gemaakt, hielden de laat- sten het spel vooral in het middenveld. Na de wedstrijd werd bekendgemaakt, dat 122.000 toeschouwers tezamen ruim 21 miljoen Cruzeiros hadden. 21 miljoen Cruzeiros hadden betaald om deze ontmoeting te zien. Na een gehouden enquête hebben de Europese drafsportjournalisten met grote meerderheid in punten de nu 10-jarige Hairos II tot het paard van het jaar 1960 in Europa uitgeroepen. De hengst vexwierf in totaal 210 pun ten, gevolgd door de Italiaanse draver Tornese met 175, de 3-jarige Italiaan Guglia met 62, de Franse dravers Ja- min 38 en Masina met 35. Verder loer den eveneens nog punten toegekend aan de Franse dravers Mick d'Angé- rieux, Kracovie, Ivacourt, Nicias Grandchamp. Kaid D, de Italianen Nievo, Crevalcore, Gualdo en de Belg Ravioli, die in 1960 twee keer op Duindigt won. Op de foto: het be roemde paard Hairos II. Ui. De hoofdattractie van het uitgebreide wielerprogramma, dat donderdag in het Brusselse sportpaleis werd afgewerkt, was ongetwijfeld het omnium tussen de koppels van SteenbergenSevereyns en van LooyPost. Dit duel, dat. door van LooyPost met het kleinst mogelijke verschil werd gewonnen, trok bijzonder veel belangstelling. De einduitslag was: 1. van LooyPost. 8 p., 2. van Steenber genSevereyns 10 p. Vic Buckingham, die thans Ajax onder zijn hoede heeft, overweegt de aanvaarding van een betrekking van manager van de Britse twee de divisieclub Portsmouth. Het sa laris dat hij hier zal ontvangen be draagt 2.500 pond (25.000 gulden). De Britse club heeft woensdag haar manager, Freddie Cox, ontslagen. Er werd toen gezegd, dat er niet direct een nieuwe manager zou worden aangesteld. In Britse voetbalkringen echter meent men, dat Buckingham de betrekking aan geboden zal krijgen als zijn contract met Ajax afloopt in augustus. Buckingham zou eerst hebben overwo gen een soortgelijke functie te entameren bij Chelsea. Hij schijnt echter graag naar Engeland terug te willen cn eventueel met beide handen een aanbieding van Portsmouth aanvaarden. ER IS ingebroken in Ibrox Park te Glas gow, het stadion van de eerste divisie club Glasgow Rangers. Een aantal tro feeën werd ontvreemd, maar de die ven lieten twee van beroemdste stuk ken, de Schotse beker en de beker van de Schotse League, onberoerd. HET ENGELSE jeugdteam, samengesteld uit spelers beneden 23 jaar, heeft woensdag in Liverpool met 2-0 gewon nen van de jeugdploeg uit Wales. Ruim 27.000 toeschouwers woonden de wed strijd bij. TE LIVERPOOL is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van Wa les en Engeland, bestaande uit spe Iers beneden de 23 jaar. De Engel sen wonnen met 2—0, na bij rust met 10 te hebben geleid. Bij gevechten in Napels tussen woe dende arbeiders, politie en militairen werden 68 mensen gewond. Meer dan honderd personen werden gearresteerd. Tientallen politiemannen liepen verwon dingen op. In totaal werden in brand gestoken: vijf bussen, drie trolleybussen drie trams, een vrachtauto van de politie en het hoofdkantoor van de busmaatschap pij. De arbeiders, naar schatting vierdui zend in getal, waren woedend omdat overdag het buspersoneel in staking was gegaan. J. De arbeiders die geen vervoer hadden om naar Napels terug te reizen richtten hun woede hierover tegen de busonder neming en de voertuigen waarop zij de hand konden leggen. Intussen hebben ook de buschauffeurs en het trampersoneel in Rome besloten zaterd-ag in staking te gaan. Zij eisen hogere lonen en betere arbeidsvoorwaar den. O Maandag a.s. begint in het Bouwcen trum te Rotterdam de ..Week voor de Volkshuisvesting". Deze bestaat uit een serie bijeenkomsten, waarbij elke dag een ander onderwerp aangesneden wordt, on een tentoonstelling die hierop aansluit De eerste dag is gewijd aan het onder werp ..Omvang van de woningbehoefte in de lagere-inkomensgroepen en de we gen, waarlangs hierin te voorzien". Aan het begrip lagere-inkomensgroepen heeft men natuurlijk een grens moeten stellen. Deze is: de valide geschoolde arbeider. Zestig a zeventig procent van onze be volking valt in deze groep. De tweede dag is het onderwerp ..Kos tenbesparing door meer doeltreffende woningbouw", de derde: ..Krotoprui ming en sanering". De vierde en laatste is een internationale dag. Het is de bedoeling van deze week een samenvatting voor de V.N. te maken. Voor de subsidiëring van 5000 premie woningen die door woningbouwvereni gingen met garantie van de gemeenten kunnen worden gebouwd, heeft de mi nister van volkshuisvesting cn bouwnij verheid thans richtlijnen bekend ge maakt. Hierin wordt o.m. het volgende bepaald: De woningbouwvereniging moet in het algemeen voor 10 pet. van de netto- stichtingskosten de financiering zelf ver zorgen De gemeente kan een garantie voor rente en aflossing van een op te nemen hypotheek verlenen tot ten hoogste 90 pet van de netto-stichtingskosten. mits deze geldlening langlopend is en in be ginsel in 50 j*aar afgelost wordt. De te garanderen geldlening mag op marktvoorwaarden worden afgeslo ten. De exploitatie van de premiewonin gen dient geheel voor rekening en risico van de woningbouwvereniging te blijven, een eventueel tekort op de jaarlijkse ex ploitatierekening mag derhalve niet zon der meer ten laste van de gemeente ko men. Vier dagen nadat hij te Londen in dienst was getreden als locomotief poetser, wilde Raymond Bosworth, 24 jaar, eens ondervinden hoe het was een locomotief te besturen. Hij bracht de locomotief, die 30.000 pond had gekost, op gang en reed er recht een inspectieput mee in. Er was nog al wat materiële schade, Raymond werd op staande voet ontslagen en hij liep van huis weg. Thans zoekt zijn vakbond naar hem om te vertellen dot moeite wordt gedaan zijn ontslag on gedaan te maken. De politie te Harderwijk heeft een aantal scholieren van 16 tot 13 Jaar aan gehouden, die er reeds lange tijd een gewoonte van zouden hebben gemaakt om grammofoonplaten uit verscheidene za ken te ontvreemden. Een van de jongelui zou ze met stapels van 25 tegelijk meege nomen hebben. De Financial Times verneemt uit zeer gezaghebbende bron. dat de Italiaans-Per zische oliemaatschappij SIHIP (Societe Irano-Italienne des Pétroles) in het ex- ploitatiegebied voor de kust van Perzie in de Perzische Golf een groot olieveld heeft gevonden. In de loop van deze maand wordt in Italië een eerste zending van 20.000 ton ruwe olie uit dit olieveld verwacht en bij de aankomst van deze zending zal een officiële bekendmaking plaatsvinden. Een eerste put in het nieuwe olieveld produceert gemiddeld 500 ton olie pei dag. De maatschappij maakt nu een aan vang met de commerciële exploitatie van het veld en is voornemens 12 a 20 pro- duktieve putten te boren. De Londense politierechter heeft gis teren bepaald dat de vijf verdachten in het spionagekomplot ten gunste van de Sovjet-Unie, officieel in staat van be schuldiging' zullen worden gesteld. De drie mannen en twee vrouwen, die verdacht worden van het aan Moskou doorgeven van geheime marinedocumcn- ten, hebben gezegd onschuldig te zijn. Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak heeft drie dogen geduurd. De F.B.I.. de Amerikaanse federale recherche, heeft gisteren te Washington bekendgemaakt, dat twee van de vijf spionnen, die op het ogenblik te Lon den terechtstaan, geïdentificeerd zijn als een echtpaar uit New York dat be trokken is geweest bij de spionagezaak Rudolph Abel in de V.S. Het echtpaar Kroger is geïdentificeerd als Morris en Helen Cohen uit New York. Het driejarige meisje Dianne Choui- nard heeft door een bliksemsnelle re actie het leven van haar tweejarige zusje Denise gered. Deze had een knoop in haar neus gestopt en dreigde te stikken. Dianne aarzelde niet, klom op een stoel, greep een peperbusje uit een kast en strooide peper over het gezicht van Denise die geweldig nies de waarbij de knoop naar buiten schoot. Dc Israëlische oud-minister van de fensie, Lavon, is gisteren afgetreden als secretaris-generaal van de v-akbondsfe- deratie Histadroeth. Het bestuur van de federatie had zijn ontslagname met 58 tegen 46 stemmen aanvaard. Met uitzon dering van de Mapai-partij hadden alle •andere partijen, die in de Histadroeth vertegenwoordigd zijn, tegen het ontslag van Lavon gestemd. De vorige week had het centraal co mité van de Mapai-partij. zoals men weet, een resolutie aangenomen, behel zende dat Lavon niet langer geacht kon worden de partij in de Histadroeth te vertegenwoordigen. (Van onze Haagse redactie Het is de bedoeling eind volgend jaar een tweede raketeenheid bij het leger korps in te delen. Ook de divisies be schikken ieder reeds over een raketeen heid, die in de huidige organisatie de zelfde plaats inneemt als die van de zware artillerie. Dit blijkt uit het verslag van het mondeling overleg tussen de de fensiecommissie uit de Tweede Kamer en minister Visser (defensie). In Bilbeis in Egypte is een bus met 43 passagiers in een kanaal gereden. Twintig passagiers en de chauffeur wer den gered vóór de bus in de modder wegzonk. De overige 23 inzittenden kwa men om. De bus kwam uit Kaïro, schoot bij een vaste halte door en dook in het kanaal. (Van onze Haagse redactie Aan Max L. Kaufmann en diens gezin toegestaan zo lang in Nederland te ertoeven als redelijkerwijs nodig is ter voorbereiding van vestiging in het buitenland. Minister Beerman (justite) zit echter, op grond van hem bekend ge worden omstandigheden geen reden om, in afwijking van het normale toelatings beleid. aan Kaufmann vergunning tot blijvende vestiging te verlenen. Aldus blijkt uit het antwoord van minister Beerman op vragen van het Tweede-Ka merlid de heer Meulink. Te Bosschenhoofd stopte een Duitse auto bij een benzinepomp om te tanken De bestuurder ervan betaalde met een 10-dollarbiljet. waarbij hij de pomphou der verzekerde, dat dit biljet ruim f 30.- waarde had. Toen de Duitser met een volle tank en wisselgeld vertrokken was toog de pomphouder naar het post kantoor. De kantoorhouder van de P.T.T. constateerde echter, dat het biljet waar deloos was. De bij de neus genomen pomphouder deed aangifte bij de politie, die op haar beurt aan het speuren ging. De man met de valse dollars was ook al elders gesignaleerd, o.a. te Made. In tussen was hij blijkbaar noordwaarts getrokken, want gisteren kwam het be richt, dat de politie te Rotterdam de Duiser in de cel had zitten en een par tijtje waardeloze dollarbiljetten als be wijsmateriaal op het bureau. GOES, 9 febr. Exportveiling: goud- reinette kl 85-95 27, 75-85 31—33, 65-75 19—22, 2d 8—10, k2 85-95 31—32, 75-8& 22—28, 65-75 14—16; jonathan kl 75-80 36, 70-75 40. 65-70 37, 60-65 25, 2d 8—9, k2 75-80 33. 70-75 33. 65-70 20—27, 60-65 18; gold, delicious kl 80-85 56—61, 75-80 61 64. 70-75 59—64. 65-70 47—51, 60-65 37. 2d 15—22, k2 80-85 52—58, 75-80 56—60, 70-75 56—60, 65-70 47—49, 60-65 33—36. Gewone veiling: goudreinette grof 9-16, fijn 5-9. jonathan grof 14-21, fijn 10-12, gold, delicious grof 27-45. fijn 8-28. Win ston kl 55-65 21, 2d 9. grof 14-24, fijn 6, comt. de paris grof 9. fijn 6, gieser wil deman grof 36, fijn 17. Konstanz 293 2), Rheinfelden 258 11), Ottenheim 369 11), Straatsburg 324 (—10), Maxau 538 (—1), Ploehingen 204 20). Mannheim 447 1), Stein- bach 324 -J 32)Mainz 439 (+9). Bingen 340 (+4), Kaub 408 7), Trier 435 (—16) Koblenz 489 (+7). Keulen 529 2), Ruhrort 766 (—6), Lobith 1385 (—10), Nijmegen 1145 (—11), Arnhem 1126 (—11) Eefde IJssel 670 (—4), Deventer 552 (—3), Monsin 5620 (—20). Vise 5270 (—30) Borgharen 4343 (—28), Belfeld in de stuw 1610 27), Grave beneden de sluis 829 (—21). Alle stuwen op de Maas zijn geopend. De scheepvaart op de Waal boven Nij megen is in de komende nacht niet ge- sti-emd. De doorvaarthoogte van de spoor brug te Vcnlo bedraagt 583 cm. I

de Stem | 1961 | | pagina 11