Drie standpunten in S.E.R. over huurverhoging Spoetnik" al geborgen, zegt Zweedse professor OM DE HUREN OP LANGERE TERMIJN Spoedig laatste woord inzake „Goes" Concessies aan Kamer AFBRAAK SUBSIDIES Verkoop aan bewoners opnieuw geregeld Geweigerde nota bevat protest tegen infiltratie AMERIKAAN: OVER ZES WEKEN WIJ KONINGIN OPENT BRUG BIJ GORKUM VEERSE GAT sluit 10 mei Werkgevers: tweemaal 15 a 20 procent tot 1964 Spionageproces Londen maakt justitie niet wijzer Souvenirs van Baloeba's DAGBLAD VOOR ZEELAND Mammoetwet Subsidieregeling kerkenbouw op komst Zacht weer Voorzitter ANWB (70) treedt af Super Cub vliegt tegen Afsluitdijk De Gaulle bereid Bourguiba te ontmoeten Is Lonsdale Rus? een Woningwetwoningen Kennedy: Bonn moet meer betalen Den LIaag: staak beschn ldigingen 101e JAARGANG No. 23594 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruns Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 -jtelefoor^ 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze Haagse redactie) „In de Goese affaire is men gena derd tot het stadium der beslissin gen. Ik hoop over deze affaire bin nenkort het laatste woord te kun nen uitspreken". Dit heeft minister Toxopeus gisteren in de Eerste Ka mer in antwoord op vragen mede gedeeld. De minister voegde hier aan toe, dat het in Goes zeer moei lijk was geweest op het spoor van de verschrijvingen te komen. „Op papier was alles daar in orde" zei de minister. 59 In een 76 pagina's omvattende memo rie van antwoord op zijn „Mammoet wet" gaat minister Cals uitvoerig in op de opmerkingen die de Tweede Ka mer in haar voorlopig verslag op dit ontwerp heeft gemaakt. Hij heeft daar bij zoveel concessies gedaan, dat van de 117 artikelen er niet minder dan 69 gewijzigd zijn. Een drastische be perking van het aantal eindexamen vakken voor voorbereidend weten schappelijk onderwijs is een der vele opmerkelijke veranderingen, die £e minister beoogt. Elders in deze editie gaan wij uitvoerig op deze materie in. (Van onze Haagse redactie) De Sociaal Economische Raad heeft aan de regering advies uitge bracht over het huurbeleid op langere termijn. De S.E.R. is niet tot een eenstemmig advies kunnen komen. Er zijn drie standpunten: 1. De werkgevers in de raad bepleiten twee huurverhogingen van 15 a 20 percent, resp. in april 1962 en 1964. De beide huurverhogingen dienen gepaard te gaan met algemene compensatiemaatregelen in de vorm van looncompensaties, die uit de produktiviteitsverhoging bestreden moeten worden. 2. De inzake het loonbeleid verdeelde werknemersvertegenwoordigers stellen unaniem huurverhogingen voor van 3 a 4 percent, gedurende 1962, 1963 en 1964. Zij verlangen echter looncompensaties. 3. Een gemengde groepering adviseert tot huurverhogingen van 4 a 5 percent gedurende een reeks van 7 jaar, te beginnen bij 1961, even eens zonder compensaties. Alle groeperingen zijn bij hun berekeningen uitgegaan van een reële loonstijging van 2 percent per jaar, alsmede van de overweging dat de huren van bestaande woningen niet verder omhoog mogen gaan dan die van nieuwe woningen. schil berusten, moeten worden geëlimi neerd. Ook dienen tot dit doel de huren van alle woningen te worden opgetrok ken ongeacht hun bouwjaar tot hun van de stichtingskosten van nieuw bouwwoningen afgeleide huurpeil. Hier mede zal gepaard gaan een geleidelijke afbraak van de subsidie op nieuw te bouwen en (voor zover toelaatbaar) op bestaande woningen. Spreiding In het uitgebrachte advies worden de drie eerder genoemde standpunten uit voerig toegelicht. Het werkgeversstand punt houdt in. dat voor de vooroorlogse woningen en de woningen voltooid in de jaren 1945-1960 de noodzakelijke huur verhoging op gemiddeld 40 procent (met een zekere spreiding over de gemeente- klassen) moet worden gesteld. Voor de na 1956 voltooide woningen kan een ge middelde van 30 procent worden aan gehouden. (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd, dat zeer binnenkort een regeling op het gebied van de subsidiëring van de kerkenbouw bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. De liberale bewindsman zei zich niet tegen een dergelijke regeling te hebben verzet „omdat de nood der tijden nood zaakt iets te doen". De regeling wordt op het ogenblik in samenwerking tussen di verse ministeries Volkshuisvesting, Justitie. Financiën, Binnenlandse Zaken voorbereid. De Sociaal Economische Raad zegt in het begin van haar uitgebreid advies dat het programma van de noodzakelijk ge achte huurverhoging „een last z-al leg gen op de huurders en speciaal op de lagere inkomensgroepen. Er dient echter tegen gewaakt te worden dat deze last de aanvaardbaar geachte grenzen over schrijdt. Het huurniveau moet sociaal aanvaardbaar blijven". Als m-aatstaf kan daarbij volgens de S.E.R. het deel van het inkomen gelden, dat door woningge bruikers aan huur wordt besteed (huur- quote). De werknemersvertegenwoordi gers beschouwen een huurquote van 15 (procent van het nettoloon van de onge- I schoolde gemiddelde arbeider in dit ver band als ..sociaal aanvaardbaar". De werkgevers houden vast aan 15 procent van het brutoloon van de gemiddelde arbeider. De noodzaak tot huurverhoging vloeit voort uit de opgave die het uit eindelijk doel van het huurbeleid vormt: het herstel van een evenwich tige woningmarkt. Uiteindelijk wil men terug naar een situatie waarin vraag en aanbod van woningen weer ongeveer gelijk aan elkaar zijn en waarbij het algemeen huurniveau op langere termijn wordt bepaald door de stichtingskosten van nieuw te bouwen woningen. Om dit te bereiken zullen huurver schillen, welke niet op kwaliteitsver- tegenover wordt gesteld de bestaan de situatie tot 1965 moet worden ge handhaafd. Tussenstandpuiit Het derde standpunt, ingenomen door de kroonleden v-an de S.E.R., vormt een soort tussenstandpunt, doordat het een soort, evenwicht tussen de sociale en eco nomische aspecten van het hurenvraag- stuk tracht te scheppen. Het standpunt houdt in, dat voor be staande woningwetwoningen en particu liere woningen vanaf 1961 huurverhogin gen worden toegepast van gemiddeld 4 procent (c.q. 5 procent voor de woningen gebouwd vóór 1957) per jaar totdat een totale huurverhoging is bereikt van 30 procent (c.q. 40 procent). Deze huuraan- passing moet in 7 jaar worden voltooid. De subsidies op nieuwe woningen wil men echter iets sneller afbreken, n.l. in 6 jaar. Dit komt voor deze categorie dan neer op 6 huurverhogingen van 41/2 procent. Over bovenstaande standpunten ont worpen door een werkgroep onder su pervisie van de commissie ontwikkeling nationale economie heeft de S.E.R. in haar vergadering van 27 januari j.l. beraadslaagd. Bij stemming bleken er 13 leden voor het eerste standpunt te zijn. 16 voor het tweede en 6 voor het derde. Een meerderheid kon dus niet verkregen worden. De betrokken minis ters zullen het advies thans in studie nemen. Compensaties Het werknemersadvies houdt in, dat er in de jaren 1962, 1963 en 1964 huur verhogingen komen van 3 procent voor na de oorlog gebouwde woningwetwonin gen en particuliere woningen in de le, 2e en 3e gemeenteklasse en van 4 procent voor dergelijke woningen in de 4de en 5de gemeenteklasse. Vooroorlogse wo ningwetwoningen zouden geen huurver hoging mogen ondergaan. De huurverhogingen zouden voorts gecompenseerd moeten worden. Dit zou kunnen geschieden door bij elke jaarlijkse huurverhoging een verho ging van de uurlonen toe te staan van 1 cent. De werknemersvertegenwoordi gers merken ten slotte nog op, dat in dien hun voorstellen niet in hun geheel worden opgevolgd en er ook geen principieel gelijkwaardige oplos-sing IN OOST-DUITSLAND is op grote schaal amnestie verleend. Er zijn 16.000 gevan genen in vrijheid gesteld; 70.000 burgers die in strijd met de wet gehandeld heb- bij, zullen profiteren van een strafver mindering. Het is kennelijk een propa gandastunt je, want Ulbricht, eerste se cretaris van de Oostduitse communisti sche partij, zei: „Deze maatregelen zijn een bewijs van de toenemende kracht van de socialistische maatschappij." DE ZITTING van de Veiligheidsraad, waarin voornamelij kKongo ter sprake is gebracht, is weer eens voor onbepaalde tijd uitgesteld, „ten einde de gedelegeer den in de gelegenheid te stellen overleg te plegen met hun regeringen". IN TOKIO heeft de politie vijftig politici en schrijvers onder zware bewaking ge steld om hen te beschermen tegen moge lijke moordaanslagen van ultra-nationa listen. TEGEN de voormalige SS-generaal Erich von dem Bach Zelewski, beschuldigd van manslag (tijdens de campagne tegen Roehm in 1934 zou hij een jonge luite nant hebben doodgeschoten) is te Neu renberg zes jaar gevangenisstraf geëist, VAN ALLE auto's die in West-Duitsland zijn, bevindt zich een vierde in het bezit van arbeiders. Het Duitse bureau voor de statistiek heeft dat berekend. TE ROTTERDAM wordt een achtjarige jongen Marcel Nivard, Heemraadssin gel 56; lange grijze broek, een met wol gevoerde groene jas met capuchon en bruine lage schoenen vermist. Een on geluk c.q. misdrijf, wordt gevreesd. Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gis- J terenavond 23.15 uur: Zacht weer met veel bewolking en Plaatselijk wat regen of motregen. I Matige tot krachtige, aan de kust 2 2 ar en toe harde, zuidwestelijke wind. J 2 Verwachting van het Belgische Weer- 2 kundig Instituut: Bewolkt met kans op enkele opklarin- gen. Regen of motregen. Maximum 2 temperaturen van 3 tot 10 graden. Vandaag: zon onder 17.42 uur, maan .onder 11.57 uur. Morgen: zon op 8.06 J 2 uur, maan op 3.23 uur De heer P. F. Zimmerman, voorzit ter van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., heeft zijn functie neergelegd. Het algemeen bestuur heeft in zijn plaats benoemd mr. W. A. Offerhaus, commis saris van de koningin in de provincie Groningen. De 39-jarige adjudant G. Dijkman uit Huizum, vader van twee kinderen, is gisteren om het leven gekomen toen de door hem gevlogen Super Cub van de luchtmacht aan de voet van de Afsluit dijk neerstortte. Een burger-passagier werd gewond en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het toestel was van Vlieland onderweg naar Leeuwarden. In zeer slecht zicht heeft de piloot koers gezet naar de Af sluitdijk om deze op zeer geringe hoog te te blijven volgen. Bij een knik in de dijk is het vliegtuigje er tegenaan gevlo gen. De foto toont het wrak van het toestel. De Franse minister van voorlichting, Terrenoire, heeft meegedeeld, dat presi dent De Gaulle in beginsel bereid is pre sident Bourguiba van Tunesië spoedig te ontmoeten. Mohammed Masmoudi, de afgezant van Bourguiba, heeft gisteren met de Franse president geconfereerd. In Parijs wordt het besluit van presi dent De Gaulle beschouwd als een be langrijke stap naar het doorbreken van de impasse welke in het overleg tussen de Franse regering en het FLN ontstaan was. De Joost van den Vondelprijs, tiendui zend mark groot, is gisteren in Münster uitgereikt aan de Nederlandse schrijver Antoon Coolen en de Belgische cultuur filosoof professor Max Lamberty. Het was de eerste maal dat deze prijs werd uitgereikt. De Vondel-plaquette voor bijzondere culturele prestaties in het Vlaams-Nederlands-Nederduitse ka der werd door de rector van de univer siteit van Münster, professor Bernhard Koetting, overhandigd. Coolen ontving de prijs, aldus wordt in de oorkonde omschreven, voor de ho ge kunstwaarde van zijn literaire werk waarin het geloof aan de overwinning van de menselijke goedheid tot uitdruk king komt. Van professor Lamberty zei professor Koetting dat hij zijn wetenschappelijke werk grotendeels aan het onderzoek naar het Vlaamse volkseigene heeft ge wijd. Foto: Prof. Koetting overhandigt de schrijver de prijs. DE BEVOLKING van ons land heeft tot dusver in het kader van de hulpactie voor Kongo 800.000 gestort op giro 777 van het Ned. Rode Kruis in Den Haag. Op de tweede dag van liet openbare vooronderzoek betreffende het spionage- net om de Britse marinebasis te Port land, hebben Britse leden van de contra spionagedienst getuigd welke bezwarende voorwerpen zij gevonden hadden ten hui ze van de vijf verdachten: de 37-jarige Gordon Lonsdale, de 50-jarige Peter John Kroger en zijn 47-jarige vrouw Helen, de 55-jarige Harry Frederick Houghton en zijn verloofde, Ethel Eli zabeth Gee, 46 jaar oud. Ambtenaren van de speciale afdeling van Scotland Yard verklaarden hoe zij spionagewerktuigen ontdekt hadden in een bijbel, onder een keukenluikje, in een vrijwel leeg doosje lucifers, in een oude leren riem, en in een tas in een tuinschuurtje. De afgelopen twee dagen heeft het openbaar ministerie trachten te bewijzen dat Houghton en juffrouw Gee geheime marine-opdrachten, communicatiegehei men. gegevens over onderwater-opspo ringsapparaten en andere inlichtingen uit de marinebasis Portland hadden gesto len. Lonsdale, van wie het openbaar mi nisterie aanneemt dat hij Rus is, had de gestolen geheimen naar de keurige kleine bungalow van de Krogers ge bracht die dicht bij de Amerikaanse luchtbasis te South Ruislip gelegen Het huis van de Krogers had dienst ge daan als radiostation naar Moskou. De luxueuze flat van Lonsdale in Lon den bevatte ook veel geld. Volgens de politie kreeg Houghton 740 pond salaris per jaar. Houghton heeft aan een functionaris van Scotland Yard na zyn arrestatie verklaard: ,,Ik ben een stomme idioot geweest". Hij zei besloten te hebben een volledige verklaring te willen af leggen en zijn aandeel aan de spionage te bekennen. Tijdens deze tweede dag ven het voor onderzoek is niet veel nieuws aan het licht gekomen over de ware identiteit van Gordon Lonsdale. Het getuigenver hoor scheen hem afwisselend te amuse ren of te vervelen, te oordelen naar zijn geglimlach, gegrinnik en gegaap. De minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft een nieuwe regeling ingevoerd voor de verkoop van woningwetwoningen aan particulieren. Overdracht zal slechts kunnen geschieden aan be woners, die financieel in staat wor den geacht de lasten van de woning te dragen en die tenminste tien procent van de overdrachtsprijs als eigen kapitaal inbrengen. Indien de nieuwe eigenaar een geldle ning moet aangaan, zal de gemeente waarschijnlijk wel een aanvullende ga rantie willen verlenen. De overdrachtsprijs zal worden be paald aan de hand van een taxatie door een commissie van drie deskundigen, te weten de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid in de betrokken provincie namens Tijdens zijn wekelijkse persconferentie heeft president Kennedy woensdag ver klaard dat hetgeen West-Duitsland wil doen om de tekorten in de Amerikaanse betalingsbalans kleiner te maken, on voldoende is. Het probleem wordt er niet werkelijk mee opgelost, aldus Kennedy- Hij gaf te verstaan dat hij graag een conferentie op hoog niveau zou willen wijden aan de vraag welk aandeel West- Duitsland dient te nemen in het dragen van de lasten der onderontwikkelde ge bieden. Ook een vergroting van de in directe Westduitse hulp aan Amerika zal bij die gelegeenheid aan de orde gesteld moeten worden. De studie over ,,de vermeende ach terstand op het gebied van raketten ten opzichte van de Sovjet-Unie" is, naar Kennedy meedeelde, nog niet voltooid. Tegen 20 februari hoopt hij de conclu sies van de commissie van onderzoek vernomen te hebben. In de Nederlandse nota die de Indo nesische minister van buitenlandse za ken, Soebandrio, dinsdag niet heeft wil len aannemen, protesteert de Nederland se regering tegen de landing van twintig gewapende Indonesiërs bij de Etnabaai en het zenden van een vaartuig met voorraden voor deze soldaten in novem ber van vorig jaar. De Nederlandse regering stelt de In donesische regering verantwoordelijk voor deze activiteit van de Indonesische strijdkrachten. De tekst van deze nota is gisteren door het ministerie van buiten landse zaken gepubliceerd. Verder zegt de Nederalndse regering dat zij het zeer op prijs zou stellen in dien de Indonesische republiek haar zou verzekeren dat soortgelijke infiltraties in de toekomst niet zullen voorkomen. De Nederlandse regering dringt er in de nota op aan dat de Indonesische re- 95 Volgens de Zweedse geleerde Moore is de jongste Russische Spoetnik waarschijnlijk reeds ge borgen. Slechts de laatste trap van de raket is in een baan om de aar de gebleven, zei hij. Er was gisteren uiteraard slechts één voorwerp in de lucht te zien. terwijl te voren twee voorwerpen zichtbaar waren: de satelliet zelf en de laatste trap van de raket. „De rakettrap was het meest glan zende voorwerp en het is nog steeds in de lucht, terwijl de vagere satelliet is verdwenen" verklaarde Moore gisteren tegenover United Press International. Hij achtte het ook mogelijk, dat de satelliet de atmosfeer weer is binnen gedrongen en opgebrand. Wat óók nog mogelijk is, aldus Moore: de Russen hebben geëxperimenteerd met versnel lingsraketten en de Spoetnik daarmee een grotere baan gegeven. Om de verwarring nog wat groter te maken hebben vele Zweden gezegd wèl een andere satelliet, die in tegengestel de richting ten opzichte van de Russi sche satelliet over Zweden vloog, te hebben waargenomen. Dat is waarschijnlijk een Amerikaan se transit-satelliet geweest. De Amerikaanse geleerde Warren Hook heeft verklaard, dht Amerika over ongeveer zes weken een mens in de ruimte zal hebben. Hij wist ook me de te delen, dat de astronaut driemaal om de aarde zal draaien op een afstand van 250 km. Hook zei dat de ruimtevaarder, die een liggende houding zal hebben, met behulp van raketten, die aan zijn ca bine zijn bevestigd naar de aarde kan terugkeren. Indien in het eerste deel van de vlucht in de ruimte iets mis gaat, kan hij zich naar de aarde terug zenden door regeling van de voortstu wingskracht van de raket. Een woordvoerder van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart heeft medegedeeld, dat Hooks me dedeling op een misverstand moet be rusten. Hook heeft blijkbaar gedoeld op een raketvlucht, waarbij een mens ver ticaal in de lucht zou kunnen worden gezonden, om langs dezelfde weg weer terug te keren. Het kan nog wel een jaar duren voor er sprake is van een bemande vlucht om de aarde, aldus Nasa. gering zich ook onthoudt van beschuldi gingen aan het adres van Nederland waarvan zij dient te weten dat ze onge grond zijn. In de nota wordt er op ge wezen. dat de Nederlandse regering in de laatste paar maanden van officiële Indonesische zijde herhaaldelijk en open lijk is beschuldigd van agressieve da den en bedoelingen jegens de Indonesi sche republiek. De Nederlandse regering acht het wenselijk, aldus de nota, de In donesische regering de officiële en on voorwaardelijke verzekering te geven dat zij in het geheel geen agressieve be doelingen jegens Indonesië heeft. De strijdkrachten op Nederlands Nieuw- Guinea, zijn daar alleen om defensieve redenen. De inhoud van de not>a is gisteren ter kennis gesteld van de voorzitters van de Kamers. het rijk, een deskundige aan te wijzen door de gemeente, dan wel de woning bouwvereniging, indien deze eigenares is, en een door deze twee deskundigen aan te wijzen derde. De commissie kan worden ingesteld nadat de minister in beginsel zijn goedkeuring aan de over dracht heeft gehecht. Bij de taxatie wordt onderscheid gemaakt tussen wo ningen die tot en met 3 december 1945 tot stand kwamen en de later gebouwde. Bij de tot en met 31 december 1945 gebouwde woningwetwoningen dient te worden uitgegaan van de verkeerswaar- de van de bewoonde woning. De ver- keerswaarde moet bij voorkeur worden bepaald aan de hand van prijzen van niet lang geleden onderhands of open baar verkochte woningen, die vergelijk baar zijn met de over te dragen wonin gen. De taxatie van de na genoemde da tum gebouwde woningen dient te ge schieden op basis van de vervangings waarde op het moment van de schatting. De overdrachtsprijs is in het algemeen gelijk aan het bedrag van de taxatie. Voor na 31 december 1945 gebouwde wo ningen die tot en met 31 december 1945 gingswaarde een waarde in mindering gebracht der thans geldende premie en toeslag voor eigen woningen, alsmede een afschrijving voor de sedert het ge reed komen der woning verstreken ja ren. Breda kent deze regelingen reeds, zo als wij in de desbetreffende editie van eergisteren hebben gepubliceerd. Naar Rijkswaterstaat heeft me degedeeld, zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, konin gin Juliana op 15 maart de nieuwe Merwedebrug bij Gorkum openen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de brug in december van het vorig jaar in gebruik te stellen en later is de ope ningsdatum naar half februari verscho ven. Tegenslagen en slechte weersomstan digheden zijn er oorzaak van geweest, dat de opening opnieuw is uitgesteld. Naar ons van officiële zijde wordt me degedeeld, is als officiële (streef-) da tum voor de sluiting van het Veerse Gat vastgesteld woensdag 10 mei. Slechts zeer ongunstige weersomstan digheden zouden het vaststellen van oen later tijdstip dan 10 mei noodza kelijk kunnen maken. De officiële sluiting van het Veerse Gat zal worden bijgewoond door H.M. de Koningin. Vijf Zweedse soldaten van het V.N.-leger in Katanga geven hier in Leopoldstad een kleine demonstratie met wapens die zy hebben buitge maakt op de Baloeba's, die het de Zweden de laatste weken bijzonder moeilijk hebben gemaakt. We zien behalve een speer en een PÜI en boog ook een hakmes een gro te speerpunt, een werpbyl en een primitief hagclpistool en een ha*el- geweer.

de Stem | 1961 | | pagina 1