Minder vliegtuigen, maar meer raketten La Cour line kost 3,9 milioen extra Interpol achter brutale diamantdieven aan- Muzikaal S.O.S. vanaf Bredase toren Brand in ijs gevangen Brits spionage-duo gaf Russen alle geheimen over NAVO-zeemacht Soebandrio weigert nota van Nederland te lezen Amerika geeft 131 miljoen, voor Starfighter-project Levenswerk van pioniers in Bukumbi vernietigd Achter 23 cm pantser lag miljoenenbuit..... WIJZIGING IN LUCHTMACHTPLANNEN GELEIDELIJKE OVERGANG Nieuw geweer landmacht voor Vrouw steekt aanrander met mes Tornado treft polikliniek Achter IJzeren Gordijn? Secretaris van Mill geschorst ELFDE SLACHTOFFER GEVONDEN Jongeman houdt doodstraf DAGBLAD VOOR ZEELAND Proces in Londen begonnen Veel bewolking Marine heeft nog veen concreet plan atoomonderzeeër Onenigheid met burgemeester Hofmans In Moulin-sons-Fleron 101e JAARGANG No. 23593 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze Haagse redactie) In het luchtmachtplan van minister Visser (Defensie) zijn twee in grijpende wijzigingen gekomen. De eerste wijziging heeft, zoals in middels bekend, betrekking op de omvang van de Amerikaanse hulp aan Nederland, de tweede op een gedeeltelijke wijziging van de ook ten aanzien van Nederland geldende NAVO-plannen, waarbij het accent meer is verlegd van de bemande vliegtuigen naar geleide wa pens. Een en ander heeft tot gevolg, dat het van Nederland verwachtte aantal squadrons vliegtuigen zal verminderen, doch dat het aantal Hawk-eenheden met één zal worden uitgebreid tot drie. De Ameri kaanse hulp voor het Nederlandse aandeel in het Starfighter-project is thans definitief vastgesteld op 35 miljoen dollar (ruim 131 miljoen gul den), waaruit 25 vliegtuigen zullen worden ontvangen. BEIAARDIER MAASSEN In naam van Oranje laat me eruit (Van onze verslaggever) Uit de Grote Toren op de Bredase Markt jengelde dinsdagmorgen te pas en te onpas de fiere aan hef van het vaderlandse lied: In naam van OranjeHet werd zo vaak achtereen gebracht, dat het de aandacht trok van het centrum, van wie velen tenslotte lichtelijk geïrriteerd naar boven keken: wat mankeerde dat caril lon? Waarom iedere keer op nieuw dezelfde aanhef? Totdat een schrandere ambtenaar op het stadhuis de opmerking maakte, dat het wel eens zou kunnen zijn. dat de beiaardier in moeilijkheden ver keerde. En dus snelde een deputatie naar de voet van de toren. Daar bleek dat de torendeur gesloten was. De op zichter werd gewaarschuwd, zijn gro te sleutel bracht uitkomst. Het slot knarste open, de deputatie snelde de trappen op en vond even later beiaar dier P. Maassen. Gezond en wel maar blij. dat zijn muzikale noodkreet was begrepen. Toen de heer Maassen namelijk zijn we kelijks marktconcert had beëindigd en de toren uit wilde stappen, bleek de deur te zijn dichtgewaaid en in het slot geschoten. Hij kreeg toen de genia le inval weer achter zijn carillon te gaan zitten en zonder ophouden de strofe: ,,In naam van Oranje doe open de poort" op zijn klokken in te zetten. Een even geniale ambtenaar ontcij ferde de muzikale geheimtaal in een regelrecht S.O.S. Minister Visser deelt verder in de me morie v-an antwoord op zijn begroting aan de Tweede Kamer mede, dat het onvermijdelijk is geweest het Nederland se aandeel in de financiering van het aantal F 104 G vliegtuigen met 5 te ver minderen tot 95. Dit om de kosten van de geplande derde Hawk-eenheid te kunnen bestrijden. Deze kosten, die han gende de produktievoorbereiding nog niet vaststaan, zullen in circa zes jaar worden voldaan. Op deze wijze en door de thans in dienst zijnde vliegtuigen langer aan te houden, hoopt minister Visser toch nog zo goed mogelijk aan de komende NAVO-eisen te kunnen voldoen. De luchtverdediging zal dus in het ka der van de gewijzigde NAVO-plannen zo wel op het gebruik van geleide wapens als van vliegtuigen worden gebaseerd. De eerste verdedigingslijn voor het gehele daarachter gelegen Westeuropese gebied zal gevormd worden door de gor del van geleide wapens in Duitsland. De vliegtuigen westelijk van deze gordel vormen de tweede verdedigingslijn. De voorgenomen overgang ven vlieg tuigen naar de nieuwe raketwapens zal geleidelijk geschieden, zo deelt minister Visser mede. Nauwkeurige aansluiting zal daarbij echter niet altijd mogelijk zijn, omdat het overgaande" personeel voor enige tijd aan de dienst zal moe ten worden onttrokken (opleiding). Over de oorspronkelijk gedachte gezamenlijke vliegersopleiding met België in Kongo merkt de minister op, dat deze door veranderde om standigheden" in d-at land niet lan ger uitvoerbaar is. Het is thans de bedoeling deze gezamenlijke oplei ding eind 1961 op een basis in België aan te vangen. Plannen tot integra tie van opleiding ook met West- Duitsland voornamelijk operatio nele training met de F 104 G zijn nog in studie. Vliegvelden blijven Over het gebruik van de vliegbases merkt minister Visser op, dat dit door de vermindering van het aantal straal jagers niet vermeerderd doch eerder verminderd is. Wat de militaire vliegvel den betreft verwacht hij dat deze ver mindering zich nog zal voortzetten. Op heffing van bases der Koninklijke Lucht macht komt echter voorshands niet aan de orde, aldus de minister. Soesterberg, Woensdrecht. Gilze-Rijen en andere ba ses zullen nog blijven bestaan. Dat ze later eventueel als dummyvelden zou den worden gebruikt, ontkent de minis ter. In Londen is gisteren een begin gemaakt met de behandeling van één van de grootste spionagezaken van Engeland. De 46-jarige Ethel Gee, en de 55-jarige Henry Hough ton, die op de Britse marinebasis in Portland werkten, worden ervan verdacht, alle NAVO-zeemachtge- heimen aan de Russen te hebben verkocht. In Engeland waren slechts weinig Na- vo-zeemachtgeheimen onbekend. De twee spionnen hebben vermoedelijk toegang gehad tot dossiers als die over de Navo-plannen tegen de Russische onderzeeërs, die een machtig wapen zijn ven de Russische vloot. Er is niet met zoveel woorden gezegd, dat de spionnen voor de Russen werkten, maar volgens welingelichte zegslieden, bestaat hier over geen twijfel. De basis in Portland is speciaal inge richt voor de bestrijding van vijande lijke onderzeeërs. De twee verdachten zijn de hoofdfigu ren in het proces. In totaal zijn er vijf mensen, drie mannen en twee vrouwen. Een van de anderen is Gordon Lonsdale, een man met een Canadees paspoort, die echter volgens de Britse autoritei ten een Rus moet zijn. Tijdens de eerste verhoren werden ve le Britse geheime agenten gehoord. Om hun identiteit geheim te houden, werden zij slechts aangesproken met: mej. K., de heer I., de heer B., D, G, H, J en E. Peter Kroger, een van de spionnen, die een boekhandeltje dreef in Ruislip, waar de derde Amerikaanse luchtmacht geves tigd is, was in het bezit van een krach tige zender, een aansteker waarin een aantal negatieven verborgen was, een aantal codeboeken en een miniatuur te lescoop. In een bijbel werd een pakje fotomateriaal gevonden, zoals dat door Russische spionnen gebruikt wordt. In de handtas van mevrouw Kroger werd een Russische brief gevonden. Lonsdale zou inlichtingen over Portland aan Kro ger verstrekt hebben, die dan voor de uitzending naar Rusland zorgde. Nog meer Het spionageseizoen is trouwens druk. In West-Berlijn zijn drie mannen ge arresteerd die ervan verdacht worden voor een communistisch land te hebben gespioneerd. Een heel arsenaal aan ma teriaal werd in beslag genomen. Bovendien is in Zwitserland een spio- nagekomplot ontdekt. Twee mannen werden hier gearresteerd. Ze zouden ge gevens hebben verzameld over de Zwit serse raketten en andere zaken. Door een speling van de natuur is op de plaats waar bij een brand in een groot gebouw in Chicago negen brand weerlieden onder een vallende muur om het leven kwamen, een tijdelijk ijzig monument verrezen, dat tevens illustreert hoe streng de winter in de V.S. regeert. De ruïnes van het gebouw smeulen nog steeds en men schat dat het nog weken zal duren voordat het vuur volledig gedoofd zal zijn. (Van onze Haagse redactie) Het oefenen van Nederlandse troepen in het Franse La Courtine heeft in 1959 3.9 miljoen meer ge- IN HET KANAAL is gisteren een Noorse vrachtboot, de Braga, gekapseisd en ge zonken. Men heeft met moeite de 29 op varenden kunnen redden. BIJ EEN BRAND op de Shellterreinen in Pernis zijn drie mensen gewond, waarvan een zo ernstig dat voor zijn le ven wordt gevreesd. BORGWARD, voormalig eigenaar van de naar hem genoemde autofabrieken in Bremen, heeft tot 30 juni a.s. optie- recht op het bedrijf gekregen. Formeel kan hij tot die tijd het bedrijf terugko pen. UIT EEN kasteel bij Marseille hebben onverlaten twee schilderijen van Buffet gestolen, samen 75.000 gulden waard. „Niet erg", zei Buffet, ,,ik maak wel even een paar andere". NEGENDUIZEND Deense zeelui dreigen met een staking. Zij ijveren al lang voor loonsverhoging, maar de reders houden het been stijf. EEN HAAGSE hoofdagent van politie, de 46-jarige J. C. is aangehouden wegens diefstal van twee bromfietsen en twee fietsen. Weersverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gis- J terenavond 23.15 uur: Veel bewolking en tijdelijk wat re- gen. Matige tot krachtige wind tus- sen zuidwest en zuid. Weinig veran- l dcriiig in temperatuur. Verwachting van het Belgisch I weerkundig instituut: j Toenemende bewolking vanuit het westen. Tijdelijk regen of motregen. Maximumtemperaturen van 5 tot 10 graden. J Vandaag: zon onder 17.40 uur, I J maan onder 11.34 uur. J Morgen: zon op 8 08 uur, maan J op 2.12 uur. kost dan er uitgegeven zou zijn wanneer deze oefeningen in Ne derland waren gehouden. Dit laat ste is hier evenwel door gebrek aan geschikte terreinen onmoge lijk. Voor 1960 worden de „meer kosten" door minister Visser (De fensie) eveneens op 3.9 miljoen geraamd. Hierin zijn begrepen de toelagen bui tenland, transportkosten, huisvesting, meerkosten voeding en benzine, scha devergoeding, enz. Ongelukken De minister, die dit de Tweede Kamer in de memorie van antwoord op zijn be groting meedeelt, geeft ook nog cijfers over ongelukken in La Courtine. In 1959 waren er drie doden en zeven ernstig gewonden, in 1960 waren het er vijf resp. vier. In 1959 waren de dodelijke ongeluk ken en vijf gewonden te wijten aan ver keersongevallen. Oefeningen veroorzaak ten twee zwaar gewonden. In 1960 waren er twee dodelijke verkeersongelukken (tijdens weekendverlof), een dodelijk oefenongeval en twee doden door blik seminslag en een laaghangende hoog spanningskabel. De gewonden vielen door verkeersongevallen. (Van onze Haagse redactie) De landmacht zal zeer binnenkort de keuze bepalen voor een nieuw geweer. De aflevering zal ongeveer twee jaar vergen. Dit heeft minister Visser meege deeld in de memorie van antwoord op zijn begroting. De Indonesische minister buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft dinsdag geweigerd een nota van de Nederlandse regering in ontvangst te nemen. Verondersteld wordt, dat de nota over de kwestie Nieuw Guinea handelt. Een woordvoerder van zijn ministerie zei dat de nota werd teruggegeven aan de Britse ambassadeur Fry, die sedert het verbreken der betrekkingen tussen Indonesië en Nederland de Nederlandse belangen behartigt. „Wij hebben de nota teruggegeven om dat Indonesië geen betrekkingen van welke aard ook met Nederland meer heeft", zei hij. ..De minister heeft de nota zelfs niet gelezen". Het gesprek dat de Britse ambassa deur met minister Soebandrio had toen hij de nota wilde overhandigen, duurde een kwartier. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft desgevraagd meegedeeld dat de Britse ambassadeur in Djakarta inder- van daad is verzocht een Nederlandse nota te overhandigen. De Britse regering heeft Nederland nog niet ingelicht over hetgeen met de nota gebeurd is. Het ministerie van buitenlandse zaken hoopt spoedig in de gelegenheid te zijn de in houd van de nota te publiceren. De woordvoerder verklaarde voorts: Het zou ons verbazen als de Indonesi sche regering had geweigerd, want de Britse regering behartigt de Nederlandse belangen in Indonesië". (Van onze Haagse redactie) De Marine werkt nog geen concrete bouwplannen uit voor een nucleaire on derzeeboot. De kruisers zullen niet voor het einde van hun „leeftijdstermijn" worden afgevoerd. Het is niet de bedoe ling bij de Koninklijke Marine de leer- ling-onderofficiersschool wederom in te stellen. Deze opmerkingen plaatst mi nister Visser (Defensie) in de memorie van antwoord op zijn begroting. Op de stille Passeerdersgracht in Am sterdam heeft een 27-jarige ongehuwde vrouw, de kantoorbediende N. E., met een groot knipmes de 21-jarige loodgieter H. D. tot twee maal toe in de borst gestoken toen deze jongeman haar wilde aanran den. De aanrander verloor zoveel bloed, dat de GGD hem naar het Binnengasthuis moest overbrengen. De vrouw was inmiddels naar het hoofdbureau van politie gerend, waar zij vertelde wat er gebeurd was. Zij had zo veel gelezen van aanrandingen dat zij ,,een sportief type" aldus de politie zich een wapen had aangeschaft vooral omdat zij een avondcursus in manicuren volgt op de Keizersgracht en vier maal per week te voet de eerder genoemde stille gracht moet passeren. De zaak is intussen voor nader onder zoek aan de zedenpolitie overgedragen. Het slachtoffer kon nog niet worden ver hoord. Het levenswerk van de twee Neder landse uit Etten afkomstige artsen Ruud en Piet Mol in Bukumbi in Tanganjika is door een tornado getroffen. De po likliniek van hun gezondheidscentrum werd geheel verwoest. De schade be draagt naar schatting 35.000 gulden, on- Foto: Zo heeft dokter Ruud Mol zijn, voor een groot deel door Brabantse gif ten gefinancierde centrum in Bukumbi opgebouwd. Het is nu een ruïne geacht het verlies van geneesmiddelen en instrumenten, die door de slagregens werden weggespoeld. Definitief herstel is pas mogelijk, als de slagregens zijn opgehouden. Dokter Ruud Mol, die nu met verlof is, had gehoopt na zijn terugkeer op grote schaal de preventieve gezondheids zorg voor de Sukuma's, een stam van boeren in Bukumbi, te organiseren. Scotland Yard heeft Interpol ver zocht mee te doen aan de jacht op de brandkastkrakers dié tijdens het afgelopen weekend diamanten met een waarde van ongeveer 170.000 pond sterling (ca. 1.700.000 gulden) te hebben geroofd uit het Londen- se kantoor van de Nederlandse dia mantair S. L. van Moppes. Detectives van Interpol letten op elk schip en vliegtuig dat in België en Ne derland arriveert. Want de Yard en ook Britse diamantdeskundigen geloven dat het plan was om de buit af te zetten op de diamantmarkt in deze landen. Ge zien de kundige wijze waarop de bende te werk is gegaan in het kantoor te Hol- born van de heer Salomon van Moppes, gelooft men dat de bende even doeltref fende plannen had gemaakt voor ver koop van de buit. Men acht het mogelijk dat al vóór de roof bekend werd, de dia manten misschien terecht waren geko men bij een handelaar in Antwerpen en dan waren doorverkocht aan kopers ach ter het IJzeren Gordijn. Deskundigen in Londen geloofden dat, gezien het ..acuut gebrek" aan industrie-diamant dat in landen achter het IJzeren Gordijn zou bestaan, het de bende geen moeite zou kosten daar afne mers te vinden. De heer Van Moppes die 78 jaar is, heeft aan de pers verteld dat de dieven zijn beste stukken" meenamen. ..Het zou een half leven kosten om een collec tie als deze te vervangen", voegde hij er mistroostig aan toe. De gestolen dia manten, naar schatting 50.000 a 75.000 stuks, waren echter verzekerd. Gezien het feit dat de diamanten niet bewerkt waren, is het bijzonder moeilijk ze op te sporen. De diamanten bevonden zich in en veloppen die waren opgeborgen in een 23 centimeter dikke brandkast met vijf afzonderlijke lagen staal. De bende had naar schatting tien uur nodig om er by te komen. Eerst werd getracht het combinatieslot uit te branden met het modernste ,,krakers"-materiaal, doch door de grote hitte raakte het slot kennelijk klem, waarna werd be sloten een gat van drie centimeter te branden midden in de deur van de safe. Vervolgens werden de envelop pen ingepikt, het gereedschap inge pakt en verdween de bende ongezien. De bende had een zeil meegenomen en dat voor een raam gehang om het nach telijk werk aan het oog te onttrekken. Men nam er de tijd voor. zette thee. maakte een fles cognac die gevonden werd soldaat, maar men nam niet de moeite de gebruikte kopjes te wassen. De raad van de gemeente Mill en St. Hubert heeft besloten de gemeentesecre taris te schorsen. Dit besluit wordt ge zien als een gevolg van de sterke riva liteit tussen de burgemeester en de ge meentesecretaris van deze gemeente. Het is in Mill een publiek geheim, dat de verhouding tussen de beide hoge ge meentefunctionarissen te wensen over laat. Deze situatie dateert van de benoe ming van de huidige burgemeester, de heer G. H. M. Hofmans in 1958. Tot voor dien was hij burgemeester van Putte. De gemeentesecretaris drs. J. P. van de Geijn is reeds twaalf jaar gemeentesecretaris. Beiden hebben vroeger als jonge ambte naren tegelijkertijd een vrijwel gelijke functie bekleed op de gemeentesecretarie van Groesbeek. De tegenstelling burgemeester-secre taris werd vorige week verscherpt toen de burgemeester de gemeentesecretaris van zijn kamer verwijderde. In Mill deden nog dezelfde dag geruch ten over een handgemeen tussen burge meester en secretaris de ronde. Burgemeester Hofmans en secretaris van Geijn werden naar 's Hertogenbosch ontboden. De commissaris der koningin heeft hen beiden gehoord. In de raad werd de schorsing van de secretaris gekwalificeerd als „een maat regel van orde, die geen oordeel inhoudt over het conflict." Gisteren is in de sintelberg by Mou- lin-sous-Fleron het stoffeiyk overschot gevonden van mevr. Piette, een van de laatste vermisten. De ontdekking van het lijk brengt het aantal doden ten gevolge van de ca tastrofe op 11, van wie zeven kinderen waren. De geruchten dat een vrachtwagen, een bromfietser en een auto door de la wine waren bedolven, schijnen onge grond te zijn. Reeds meer dan de helft van de straat in het dorpje is met bull dozers en ander zwaar materiaal schoon gemaakt. Het lichaam van mevr. Piette werd gevonden op ongeveer 20 meter afstand van haar vernielde woning. Zij moet hebben getracht de aanrollen de muur van sintels, die haar 11-jarige zoon Francois binnenshuis reeds had verpletterd, te ontlopen. De Britse minister van binnenlandse zaken, Butler, heeft gisteren geweigerd uitstel van executie te verlenen aan een 21-jarige slagersknecht, die ter dood ver oordeeld was voor een misdaad, die hy, volgens zijn vader, niet had gepleegd. Uit de beschikbare bewijzen blijkt dat George Riley schuldig is aan de moord op een oudere vrouw en, zoals bepaald is op donderdag moet hangen, zei Butler. Drie dagen lang hebben Britse dagbla den aangedrongen op een nieuw onder zoek in de zaak. Een socialistische afgevaardigde in het Lagerhuis zei dat hij over „nieuwe bewij zen" beschikt dat Riley niet schuldig was. Hij gaf deze bewijzen door aan Butler, maar de minister verwierp ze.

de Stem | 1961 | | pagina 1