Ondanks ontwerp voor verdrag: Met Bonn is nog lang niet hele zaak geregeld Wind wipt melkauto in water Er IS een levend wezen aan boorcl Kunsthandelaar exposeerde vervalst schilderij Afspraken gemaakt na veel „loven en bieden Duitsland wil Amerika miljard dollar betalen Broer van H. Vader opent school in Bergen op Zoom Plunderaars in Belgisch ram pdorp Scharrelaar in arrest DAGBLAD VOOR ZEELAND Schadevergoeding Verwijdering van hinderpalen.... Herstelbetalingen OP EERSTE RANG Oorlogsgraven Smet op blazoen van ..Bobbies ITALIANEN HOUDEN VOL: EN 55 HARTSLAG STEM Minder zacht Doek van f 25.- kostte ineens f 3000.-....! ZICHTBAAR Waanzinnige schiet vier mensen neer Washington reageerde nog niet Scheepsramp in baai van Tokio Medewerker van Eichmann vergiste zich Landhou wperikelen Sovjetminister ontslagen lOleJAARGANO No. 23592 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. V Dongen, C J v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes' mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) „In de geschiedenis van ons land is geen tijdvak aan te wijzen, zo smartelijk, zo verwoestend, zo kwetsend als de jaren 19401945 zijn geweest voor de natie als geheel en voor talloze Nederlanders persoon lijk. Veel van wat hier te lande door nazi-Duitsland is misdaan, is nog altijd voor grote groepen een bittere werkelijkheid en veel kan nim mer worden hersteld". Zo wordt hot wetsontwerp ingeleid, dat de regering thans bij de Tweede Kamer heelt ingediend ter goedkeuring van het op 8 april 1960 in Den Haag gesloten Ne derlands—Duits verdrag. Dit „algemene verdrag" bevat vijf onderdelen. Het geeft aan Duitsland het merendeel der zgn. grenscorrecties terug en houdt voor Neder land onder meer een zekere geenszins volledige vergoeding in van in totaal 280 miljoen mark voor de in de Hitlertijd in ons land aangerichte schade. gedeeld over de langdurige onderhan delingen, welke aan de totstandkoming vooraf zijn gegaan. Zij wekken bepaald niet de indruk, dat men zich in Bonn volledig bewust is geweest van hetgeen de Duitse bezetting in ons land heeft uitgericht. Ruim 45.000 Nederlanders zullen als In die 280 miljoen zit 125 miljoen voor nazi-slachtoffers. Het verdrag maakt niet ongedaan wat aan Neder land misdaan is, constateert de rege ring. „De bedoeling ervan is veeleer de hinderpalen weg te ruimen, die in de weg stonden aan de terugkeer der goede betrekkingen, die door de natio- naal-socialistische terreur werden ver broken. Voor de Westerse samenwerking in het algemeen zijn die goede betrek kingen noodzakelijk". Het Nederlands-Duitse verdrag regelt niet alle gevolgen van de Duitse bezet tingstijd. De afdoening van een deel hiervan, met name de materiële oorlogsschade moet wachten op een vredesconferentie M met geheel Duitsland. Aan vergoeding wmiï aan nazislachtoffers betaalt Duitsland 125 miljoen mark. Bestaande aanspraken op verdergaande schadevergoeding blij- L ven echter gehandhaafd. Voor het grens- - geschil rond de Eemsmonding is een op V' de praktijk afgestemde modus vivendi |j gevonden, die, aldus de regering, in ve lerlei opzichten aan de belangen van de haven van Delfzijl tegemoet komt. Geen oplossing is gevonden voor de Nederlandse deelname aan het binnen- Duitse verkeer op de Rijn. Wederzijds heeft men echter wel de verplichte rechtsmacht van het Internationale Hof aanvaard voor alle geschillen inzake de toepassing en de uitleg van de akte van Mannheim. Van de belangrijkste Duitse wens. de teruggave van de grenscorrec- tiegebieden, heeft Nederland lange tijd niet willen weten. Mede op grond van het feit, dat België, Frankrijk en Luxem burg hun correcties wel ongedaan heb ben gemaakt, heeft Nederland tenslotte daar ook toe besloten, zij het na ver- keersconcessies e.d. van Duitse kant. In de toelichting op het verdrag wor den interessante bijzonderheden mede- meer dan 150 miljoen mark ontvangen. Van een vergoeding van niet materiële schade heeft Bonn echter lange tijd niet willen weten. Eindelijk is er 125 miljoen mark uit de bus gekomen. Dit bedrag zal onder de slachtoffers worden verdeeld volgens richtlijnen wel ke door een commissie onder voorzitter schap van oud-premier dr. Drees worden opgesteld. Zoals gezegd blijven andere aanspraken op schadevergoeding be staan. Van de herstelbetalingsvordering van f 25,7 miljard (koopkracht 1938) die Ne derland in 1945 aan Duitsland heeft ge presenteerd. heeft Nederland slechts 2'2 a 3 procent kunnen incasseren. Ons land heeft voorts 6.6 miljoen gulden aan Zweedse kronen ontvangen in verband met de liquidatie van Duits vermogen in Zweden. De opbrengst van het hier te lande in beslag genomen vijandelijk vermogen bedraagt rond 700 miljoen, terwijl de opbrengst van de in Neder land aangetroffen oorlogsbuit ongeveer 133 miljoen bedraagt. Laatstgenoemde bedragen kunnen echter niet als herstel betalingen gelden. Naast de herstelbeta lingen speelt ook nog de kwestie van de restitutie. Voor 190 miljoen aan geroof de kunstschatten is in ons land terug gekeerd. Van de 145.650 kg fijn goud, dat de Duitse bezetting heeft wegge voerd is tot dusverre slechts 66.539 kg terug ontvangen. Daarenboven is voor een nominale waarde van 170 miljoen aan Auslandsbonds verdwenen, d.w.z door Duitse instellingen in niet-Duitse valuta uitgegeven obligaties. Tegen deze achtergrond gezien is het vergoeding van gestolen eigendommen opmerkelijk, dat Nederland pas „na (Van onze parlementaire redacteur) Een van de concessies, welke men bij de Nederlands-Duitse on derhandelingen aan Nederlandse kant heeft moeten doen, bestaat uit de teruggave van het voormalige Duitse gezantschapsgebouw in Den Haag. In dit rococopaleisje, van waar in de meidagen van 1940 het Duitse ultimatum is uitgegaan ze telt thans de marinestaf. Zodra de marinemensen een ander onderko men hebben gevonden zullen zij moeten verhuizen. De Duitse ambassade, die op het ogenblik is ondergebracht in en kele villa's in de buurt van Sche- veningen, zit dan weer aan de Vijverberg op de eerste rang in Den Haag. Bonn heeft reeds laten weten, dat de nieuwe ambassade geheel gerestaureerd zal worden. langdurig loven en bieden", zoals de re gering mededeelt, een financiële rege ling heeft kunnen treffen, die Duitsland inclusief de vergoeding voor de nazi slachtoffers, nog slechts 280 miljoen mark kost. Als tegenprestatie moet Nederland bo vendien nog bepaalde concessies doen b.v. op het gebied van het vijandelijk vermogen. Vijandelijk vermogen dat tot dusverre nog niet door de staat in eigen dom is overgenomen gaat naar Duits land terug, mits het geen vermogen van oorlogsmisdadigers betreft. Nederland blijft echter aanspraak ma ken op een meer bevredigende regeling van de herstelbetalingen. De Nederland se Spoorwegen krijgen van de 280 mil joen mark drie miljoen mark terug. DE 20-JARIGE marinier F. J. Vogt uil Drachten is bij een ongeval tijdens een patrouille op Nieuw Guinea omgekomen. TOEN DE mensen in het Engelse dorpje Peckham Rye zondag wakker werden, ontdekten ze dat alle etalageruiten in hun winkelstraat het waren er 47 ingeslagen waren. EEN CAISSIèRE in Nijmegen, 20 jaar oud heeft in het warenhuis, waar zij werkt in drje jaar tijds een bedrag van 15.000 gul den verduisterd. Dat is nu pas uitgeko men. ZARB, de Engelsman die in 1957 wegens spionage in Egypte werd veroordeeld tot tien jaar de doodstraf was geëist is gisteren vrijgelaten. HET DORPJE Mission in Zwitserland moest gisteren in zijn geheel worden ge- evacueerd wegens het lawinegevaar. In Italië en Zwitserland zijn in totaal 23 mensen tengevolge van lawines omgeko men. VLIEGTUIGEN van de nationalistisch Chinese strijdkrachten hebben verschei dene malen voedsel uitgeworpen boven het (rood)-Chinese vasteland, is in Taipeh bekendgemaakt. De toestellen kwamen steeds ongedeerd terug. De oorlogsgravenovereenkomst voor ziet onder meer in gratis reizen dui zend nabestaanden tien jaar lang met de Westduitse spoorwegen naar Neder landse erevelden in Duitsland. Op deze (zeven) erevelden liggen 3560 gedepor teerde Nederlanders begraven. Binnen kort zal door plaatsing van gedenkboe ken op het ereveld te Düsseldorf wor den voorzien in een nominatieve herden king van de rond 107.000 gedeporteerde Nederlandse burgers, die in Polen, Tsje- cho-Slowakije en Oost-Duitsland zijn omgekomen. Op de erevelden te Ham burg, Hannover en Frankfurt zullen de circa 5650 Nederlanders in gedenkboe ken worden herdacht, die zijn omge bracht in Bergen-Belsen. Dachau, Flos- senburg, Natzweiler en Neuengamme. Op de anders zo hoog geprezen Lon- dense politie-agenten, de bobbies, is een smet geworpen. Zij worden er van be schuldigd bij arrestaties gebruik te ma kend van ongeoorloofd geweld en vals bewijsmateriaal. Zeventienduizend advo caten hebben in de vorm van een rap port een verzoek ingediend, de klachten, welke tegen bobbies in dit opzicht zijn ingebracht te laten onderzoeken. Óver het algemeen is men de mening toegedaan, dat de Londense politie haar plichten doeltreffend en met integriteit vervult, maar aan de andere kant zijn gevallen, waarin de bobbies gebruik ma ken van ongeoorloofd geweld, en van „gekleurd" en zelfs van vals bewijsma teriaal. Er worden in het rapport, dat door de leden van de advocatenbond is opgesteld, voorbeelden hiervan aangehaald. Gistermiddag is een vrachtwagen met melkflessen, die langs de Amsterdamse Lijnbaansgracht geparkeerd stond, door een rukwind gekanteld en te water ge raakt. De zestons wagen was geladen met 3200 lege melkflessen. Foto: Voordat een kraanwagen zijn werk kon doen, moesten eerst de melk flessen verwijderd worden. Een groep Italiaanse geleerden, onder leiding van de bekende chirurg prof. Achille Mario Dogliotti, Is van oordeel dat zich aan boord van de nieuwe Rus sische Spoetnik, door de Russen „Ispo- lin" (reus) genoemd, een levend wezen bevindt. De geleerden zijn tot deze slot som gekomen na bestudering van band opnamen van uitzendingen op een der „satelliet-frequenties". Volgens prof. Dogliotti een chirurg die zich heeft gespecialiseerd op het ge bied van de ruimtevaart en de ruimte- geneeskunde blijkt aan de hand van een cardiogram, dat van de bandopna men gemaakt was, onomstotelijk dat de opgenomen uitzendingen van hartslag en ademhaling van .,een levend wezen" wa ren geweest. Bovendien konden andere uitzen dingen, die door dezelfderadio amateurs opgevangen en vastgelegd waren, uitgelegd worden als een door fysiek-mechanische factoren ingrij pend gewijzigde menselijke stem. Prof. Dogliotti zei dat de opgevangen geluiden zich gedeeltelijk laten verkla ren als lange, moeizame uitademingen, om de twee of drie afgewisseld met een diep inademing. Een ander deel van de geluiden toonde grote verwantschap met de geluiden van een trage hart slag. In de komende dagen zal getracht worden nog meer uitzendingen op te nemen en de opnamen op dezelfde wijze kritisch te analyseren. Volgens prof. Dogliotti was er in de opgevangen geluiden veel dat overeenstemde met de menselijke ademhaling en hartslag. De opge vangen stemgeluiden waren vermoe delijk in de zender van de satelliet vervormd, om vertaling onmogelijk te maken Gisteren heeft de 67-jarige Gui- seppe Roncalli, jongste broer van Z. H. de Paus de „Roncalli-MMS" te Bergen op Zoom officieel ge opend. Na afloop van de plechtig heid werd door de autoriteiten, die haar bijwoonden, nog wat nage praat. Men ziet hier van links at: de heer W. Neutelings, voorzitter van de Ron- calU-m.m.s., de heer Piercarlo Carissi- mi, burgemeester van Sotto il Monte. de geboorteplaats van paus Johannes, mgr. Baeten, Giuseppe Roncalli, jongste broer van de paus en de heer J, droli. directeur van de school. Pe- Weersverwachting van het K.N.M.I. 2 j tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Opklaringen, afgewisseld door buien. 2 Krachtige tot stormachtige wind 2 aan de kust, tijdelijk storm tussen 2 2 zuidwest en west. Minder zacht. 2 Verwachting van het Belgisch weer- 2 I kundig instituut: 1 Maximum temperaturen van 4 tot 10 graden. Afwisselend zwaar be- wolkt met opklaringen. Regen of ha- 2 gel. Onweer mogelijk. 2 2 Vandaag: zon onder 17.38 uur, maan onder 10.56 uur. 2 Morgen: zon op 8.10 uur, maan op 2 1.02 uur. De pogingen om eventueel nog leven de slachtoffers van de ramp in Moulin- sous-Fleron te redden, worden in onver minderde mate voortgezet, doch zonder succes. Wel werd een levende big ge vonden, die zestig uur, beschermd door een zware balk, gevangen had gezeten. Deze big en een hondje, dat op de avond van de ramp werd gered, zijn de enige levende wezens, die tot dusver in vei ligheid konden worden gebracht. Intussen hebben plunderaars hun slag geslagen op de plaats van de ramp en geld, huishoudelijke voor werpen en zelfs reddingmateriaal gestolen. Volgens een mededeling van de gou verneur van Luik heeft koning Boude- wijn een gift geschonken aan het fonds, dat voor hulp aan de slachtoffers is opgericht. (Van een medewerker) Het zal wel niet vaak gebeuren, dat een onbekende schilder voor de etalage van een gerenommeerde kunsthandel staat en daar na tuurlijk niet zonder verbazing een eigen werkstuk herkent, plots gesigneerd met de naam van een groot man. Maar dit zonderlinge geval is de heer Nico Huppes, die als restaura teur voor keramiek bij het Rijksmuseum werkt, onlangs te Amsterdam overkomen, nadat een kennis hem opgebeld had met het volgende: „Zeg, moet je eens luisterenik geloof, dat er hij de kunstzaak R. op het Rokin een doek van jou te zien is, gesigneerd met de naam van de bekende Vlaamse expressionist Permeke". De Rus prof. Prokrovski heeft giste ren via radio Moskou verklaard dat de nieuwe Spoetnik veel meer instrumen ten aan boord heeft dan ooit eerder naar de ruimte waren gestuurd. Hij liet zich er niet over uit of de Spoetnik bemand was. De professor zei dat momenteel een van de best uitvoerbare ruimteprojecten was wereldtelevisie in te voeren met seinen die door satellieten en raketten zouden worden gerelayeerd. De sterrenwacht in Utrecht heeft be kendgemaakt, dat de nieuwe Russische kunstmaan vandaag, dinsdag, in ons land zichtbaar zal zijn. De kunstmaan zal omstreeks kwart voor zeven (6 uur 43) laag in het noordwesten, gaande in noordelijke richting, passeren. In een vlaag van verstandsverbijstering is een boerenarbeider een boerderij bij Wardell, in de Amerikaanse staat Mis souri, binnengedrongen en heeft hij er vier van de 15 mensen doodgeschoten. Daarna stak hij de boerderij in brand en sloeg hij de hand aan zichzelf. Politie-commissaris Cecil Jordan ver telde dat George Barnett, een neger, het huis van mevrouw Ronnie Hall, 65 jaar, binnendrong, waar vijftien mensen slie pen. Barnett dwong twee vrouwen, ieder met een kind op de arm, de huiskamer binnen te gaan, waar hij alle vier dood schoot. De anderen konden ontsnappen. De slachtoffers zijn twee vrouwen, 36 en 30 jaar oud, en twee kinderen, resp. 2 jaar en 10 maanden. De heer Huppes liet zich dit geen twee keer zeggen en ging naar het zonderlinge verschijnsel kijken. Inder daad zag hij ter plaatse een door hem vervaardigd Fries landschap met mo lennota bene nog in de eigen lijst in de vitrine staan, terwijl zijn be scheiden signatuur „N.H." verdwenen was en vervangen door „Permeke"; overigens precies in dezelfde schrijf stijl, waarin de overleden meester dit placht te doen. De heer Huppes stond bulderend voor de etalage te lachen cn enkele passanten vroegen zich ver wonderd af, wat hier nu wel voor gees tigs te zien kon zijn. „Echte Permeke Volgende stap: mevrouw Huppes neemt vanaf haar huis, Van Speyck- straat 4 te Amsterdam, de tram en bezoekt de bewuste zaak met de (waarheidsgetrouwe) mededeling, dat haar man zich voor het doek interes seert. Enne.... of er een certificaat bij was? „Nee", aldus het antwoord, „maar het schilderij is echt. Het is een Per meke, die f 3000.moet kosten. Hierna wordt dan het laat zich raden de politie in het geval ge mengd en nagegaan, hoe dit doek, eens voor f 25.verkocht, ineens tot een „echte Permeke" k raison van f 3000.kon worden. Het bleek door de betrokken kunst handelaar tegen een prijs van een paar honderd gulden tegen kwitan tie van de scharrelaar C. J. W. ge kocht te zijn, welke man prompt in arrest werd gesteld. De weg vanaf de heer Huppes naar bedoelde W. was in grote trekken makkelijk na te gaan. Eerstgenoem de is n.l. een hartstochtelijk verzame laar van kunstvoorwerpen en betrok nog wel eens een en ander uit de an tiekzaak van de heer Henk Kouw aan de Lange Brugsteeg 2. „Aardige jongens" De personen, die nu het doek van de heer Huppes voor f 25.meena men, werden door de heer Kouw ge karakteriseerd als „aardige jongens, die stellig niet tot een vervalsing in staat zouden zijn". In elk geval moet het doek hierna op de een of andere manier bij ge noemde W. terechtgekomen zijn en de officier van justitie, in wiens handen de zaak gesteld is, zal na het horen van de verschillende getuigen ook de heer Huppes is per 14 februari op geroepen uit moeten maken, of VV. de werkelijke vervalser is. De Westduitse regering heeft gisteren haar uit acht punten bestaande voorstel voor hulp aan Amerika bekendgemaakt, dat 1 miljard dollar omvat voor een ver lichting van het Amerikaans tekort op de betalingsbalans. Vorige week heeft de Westduitse rege ring de Amerikanen haar voorstel over handigd. Op een persconferentie te Bonn, waar hij de bijzonderheden van het aan bod uiteenzette, verklaarde de minister van Economische Zaken. Hans Henkei, dat Bonn tot dusverre „nog geen enkele of ficiële reactie" van Washington had ont vangen. Het voornaamste punt is een aanbod om onmiddellijk 587 miljoen dollar te betalen van Duitslands uitstaande schuld van 787 miljoen dollar aan Amerika. Henkei verklaarde dat de overige 200 miljoen „in reserve gehouden" zouden worden tot de kwestie van de Duitse ge confisqueerde bezittingen in de V.S. zou zijn opgelost. Duitsland heeft na de oorlog 5 miljard dollar van Amerika gekregen waarvan 4 miljard een gift was. Als Washington het aanbod zou aan nemen zou Bonn ook direct zijn schuld aan Engeland ten bedrage van 67 mil joen pond sterling en aan Frankrijk ten bedrage van 5 miljoen dollar betalen. Bij het aanbod zou tevens inbegrepen zijn een verhoging van de Duitse bijdrage aan de NAVO, van 13.4 procent tot 20 procent per jaar. Hierdoor zou de Duitse bijdrage met ongeveer 50 miljoen mark toenemen. Duitsland is ook bereid 75 miljoen dol lar in het Amerikaanse fonds voor ont wikkelingsleningen te storten om Ame rikaanse verplichtingen voor buitenlandse hulp te helpen betalen. In de baai van Tokio is de Deense vrachtboot „Laust Marsk" in botsing ge komen met de Amerikaanse boot „Alcoa Pioneer". De Deense vrachtboot zonk binnen een kwartier. Van de 48 opva renden zijn er twee omgekomen en drie worden nog vermist. Zes mensen moes ten naar een ziekenhuis worden vervoerd. Op het Amerikaanse schip liep niemand letsel op. Vier boten van de Amerikaan se marinebasis Yokosoeka en twaalf sche pen van de Japanse kustwacht hebben de gehele nacht vergeefs naar de vermisten gezocht. Het reddingswerk werd ernstig bemoeilijkt door een dichte mist. In punt vier van het aanbod stelt Bonn voor, samen met Washington het Amerikaanse militaire budget in Duits land te bespreken met het doel de kos ten te verminderen. Tenslotte stelde Duitsland voor dat landen, die uit het internationale mone taire fonds putten zowel marken als dol lars mogen opnemen, mits dergelijke lan den in de eerste plaats dollars zullen op nemen. De 47-jarige Viktm* Kornherr, die ober- sturmführer in de S.S. is geweest, heeft zich in zijn woning te Wenen door het hoofd geschoten toen een politieman aan klopte. Het arrestatiebevel was echter niet uitgeschreven wegens Kornherrs medeplichtigheid aan de „definitieve op lossing van het joodse probleem" maar omdat hij achterop was geraakt met bet betalen van alimentatie aan zijn drie vroegere vrouwen. De vriendin van Kornherr vertelde: „Toen hij de arrestatie van Eichmann vernam, levk het of hij door de bliksem werd getroffen. Sedertdien wilde hij vluchten uit Wenen. Hij sprak nooit over zijn doen en laten in de S.S. dat was zijn geheim. Hij heeft alleen verteld, dat hij toen generaal-majoor was." Kornherr stond niet als medeplichtige van Eichmann genoteerd. Blijkens een der laatste in Parijs ont vangen edities van het Rusische blad „Sovjetskaia Rossia" is de minister van landbouw van de Sovjet-republiek Rus land G. L. Smirnof, uit zijn functie ont heven en vervangen door G. G. Sotnikof, vice-president van de economische raad van Moskou. Aan de mededeling was toe gevoegd, dat Smirnof op een nieuwe post is geplaatst. Smirnof, die in december ter gelegen heid van zijn 50ste verjaardag met de or de van de Rode Vlag werd onderschei den, was eerst zeven maanden minister. Deze mutatie werd bekendgemaakt een dag na de publikatie van het rapport over de uitvoering van het economische plan over 1960. Zoals bekend heeft Kroestjev tijdens de jongste conferentie van het centraal-comité van de Russische Com munistische Partij, ernstig kritiek gele verd op de onbevredigende situatie in de landbouw.

de Stem | 1961 | | pagina 1