bedelven in Italië bourguiba Lawines dorpje Koning bezoekt getroffen dorp Russische kruisers tegen N-Guinea? Onlus ten in Angola bemiddelaar? Komt Kennedy naar Europa? STEM-TOTO NU f 125.- TIEN DODEN GEBORGEN Natuurrampen begeleiden afscheid van winter Moskou zwijgt in talenen Westen alle gist SOVJET-ASTRONAUT IN i BAAN OM AARDE Gevangenissen aangevallen DAGBLAD VOOR ZEELAND Kwestie-A Ig erië Verkeer volkomen de knoop in NOODTOESTAND VERRAST Zuidwestelijke wind j Geruchten over federatief-plan Ander type FEDERATIE Kennedy wil naar nieuwe Kongo-politiek Al eerder? Andere kant op Wij ook ROMY'S ROEM EEN RUÏNE? Hebt u het adembenemende verslag van Romy Schneiders overtuigende „come-back" gemist? Jammer! Het stond in Borgward geeft leiding over STEUN AAN GALVAO C.S. JARIG Doden in verkeer IT t ltract waarop irtaal een be- ene, op wiens tortingsplicht jd krijgt U of oor elk afge- lO.-uitbetaald. srkingen, geen SLUITEN T Uw kinderen, oet tussen 15 ebben. Mocht i behoeven de >zet en wordt ezelfde spaar- kerde tussen te sparen be- rzekerden 3 t.m. 49 jaar f 10.- f 1 4.25 f 23.- EN UW RCERTIFICAAT waarvoor U voor Uw kin- eel of gedeel- aal hebt U al 'O.— klaar ligt, r mocht over- er - wèl volle- rd Spaarcerti- ale spaarvorm daag en zorgt dorst! /velijksuitzet - Jw plaatselijke onderstaande enleenbank, jchure voor indtekening 101e JAARGANG No. 23591 Neerlandia Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave N. V. Uiig. Mij. Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna A. C. v. Dongen, dr. A. J J- M- P. V. M. Redactieraad: J. M. C. J. v. Hootegem, mr. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, L J. v 't Westende. Vercauteren, Reigerstraat 16, Bureaus: Breda, 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Tel. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau' voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SNEEUWSTORM IN V.S 70 DODEN Volgens het Tunesische weekblad .Afrigue Action" is de Tunesische pre sident Bourguiba door president De Gaulle van Frankrijk naar Parijs uitge nodigd om over de kwestie Aigerië te snreken Het blad berichtte dat De Gaulle de uitnodiging mondeling had gedaan tij dens een receptie voor ambassadeuis te Parijs. Wilt u president Bourguiba zeggen dat ik verheugd zal zijn hem in Parijs, wanneer het hem schikt, te ontvangen aldus zou De Gaulle tot de Tunesische zaakgelastigde hebben gezegd. Het blad zag hierin een uitnodiging aan Bourguiba om als tussenpersoon op te treden tussen Frankrijk en de „voor lopige regering'' van Aigerië. Hij zou de invitatie al aanvaard hebben. In Parijs was nog geen commentaar te verkrijgen op dit bericht. Maar waar nemers wijzen erop dat Bourguiba reeds lang wordt beschouwd als in een goede positie te verkeren om als tussenpersoon op te treden. Volgens de Londense Sunday Times zal president Kennedy waarschijnlijk in de lente naar Europa komen om de volgende ministeriële Nato-conferentie bij te wonen. De conferentie zal op 9 mei in Oslo worden gehouden. Er gaan ook geruchten over een mo gelijke topconferentie rond die tijd in de Noorse hoofdstad. Diplomatieke kringen in Londen noe men dit ..onwaarschijnlijk". Ook in Bonn heeft men verklaard van niets te weten. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei te hebben be grepen dat het Witte Huis berichten van de komst naar Europa van presi dent Kennedy, reeds had ontzenuwd. EIST Geen enkele van de vele deelnemers heeft kans gezien de uitslagen juist te voorspellen in de Stem-toto. Omdat dit niet is gebeurd wordt de pot weer met f 25.verhoogd. De nieuwe inzet be draagt f 125.zodat het meer en meer -de moeite waard wordt mee te doen. Van de onder een dikke laag sneeuw bedolven straten van de miljoenenstad werd al het verkeer geweerd. In West chester County was de weg naar New England een eindeloze rij personenwa gens en vrachtauto's die bumper aan bum per stonden, gestrand in de sneeuw. Honderden vluchten van en naar de stad moesten worden afgelast. Het lucht verkeer werd volkomen ontwricht. In de dichtbevolkte Nassau County op Long Island werd de noodtoestand afge kondigd. De Pennsylvania spoorweg maatschappij zette haar diensten op Flo rida stop en ook de treinen naar Chica go reden niet uit daar gedeelten van de spoorlijn onder meters sneeuw lagen. Vele New Yorkers moesten hun be stemming te voet bereiken. Sir Laurence Olivier liep meer dan twee kilometer naar het Royal Theater waar hij in „Becket" moest spelen. Er zijn regelingen getroffen dat men op de straathoeken ,'n de wijken, waar men on- Ainerika's grootste stad, New York is zaterdag door een 28 uur du- ende sneeuwstorm geteisterd, waarbij in totaal meer dan 43 centimeter sneeuw viel. Minstens 70 mensen kwamen in het oosten van de V. S. om het leven. Het was de vijfde grote sneeuwstorm in de strengste win tel die New York sinds mensenheugenis heeft meegemaakt. Kort voor de storm opstak steeg de temperatuur tot iets boven het vriespunt, de eerste maal sinds 17 dagen. Deze zwaarste sneeuwval van het seizoen heeft de rekening sneeuw ruimen van de vier vorige stormen al 25 miljoen dollar met nog vijf miljoen dollar verhoogd. mogelijk de winkels kan bereiken, melk bij de melkauto's kan kopen. Zolang de noodtoestand voortduurt, zullen tankwagens met stookolie en an dere vrachtauto's met essentiële voor raden door rie straten rijden om hun vracht af te leveren. Meer dan 700 leden van de gezondheidsdienst moeten dienst doen op politiebureaus en brandweer posten om onmiddellijk diensten te ver lenen. zoals bij de bevalling van vrou wen. die niet meer naar het ziekenhuis kunnen gaan. Ongewoon hoge temperaturen voor de tijd van het jaar vergezeld van zware sneeuwstormen hebben gisteren in Italië verscheidene lawines veroorzaakt waarbij volgens de voorlopige opgaven vijf men sen om het leven zijn gekomen, vier ver mist worden en vier werden gewond. Vol gens de meteorologen zijn de weersom standigheden van dien aard, dat het la winegevaar met het uur groter wordt. In de vroege ochtenduren werd het dorpje Rochemolles, dat op 1700 meter hoogte aan de Frans-Italiaanse grens ligt verrast door de eerste lawine. Enorme massa's sneeuw en Us stortten zich op het dorpje, dat slechts enkele in woners telt, daar de jongeren in Turijn werken en wonen en het dorp slechts zel den bezoeken. In Rochemolles werden 20 van de 35 huizen die het gehucht ryk is, verwoest en een onbekend aantal mensen onder de sneeuw bedolven. Eenheden van de Alpenjagers en de politie, geholpen door ervaren skiërs be gaven zich op weg van de dichtstbijzijn de plaats, Bardonecchia, waar tengevolge van de sneeuwjacht de ParijsMilaan- expres was gestrand en de voornaamste spoorverbinding tussen Italië en Frank rijk was geblokkeerd. Zij vonden in Rochemolles twee lijken maar konden een ouder echtpaar uit de ruïnes van hun huis bevrijden. Twee an deren die gered konden worden stierven enkele uren later. Een echtpaar wordt nog vermist. Een tweede lawine stortte zich later op de morgen op de barakken en kantine van arbeiders, die werkzaam waren bij de bouw van een tunnel door de Gran Para- disoberg in de Aosta-vallei, een 35 km ten noordoosten van Rochemolles. Vijf arbeiders werden door de lawine bedolven. Een van hen kon spoedig door zijn collega's worden bevrijd, maar een zeven uur durende reddingsactie met honden kon geen spoor van de andere vier opleveren. Tengevolge van twee andere lawines zijn de bergwegen bij Ponte di Entraves en Pontallois geblokkeerd, waarbij ech ter geen persoonlijke ongelukken voor kwamen. Bij Davos, Zwitserland, kwam een ski er tengevolge van een lawine om het le ven lil de omgeving van Sion werden drie arbeiders door een lawine bedolven, maar twee slaagden er in zich uit te gra ven. In Zwitserland zijn talrijke wegen en spoorlijnen door lawines verbroken. Een aantal wintersportcentra is geïso leerd. In New York waren alle geparkeer de auto's (links) geheel onder de sneeuw verdwenen. De elfjarige Frangois Piette, die ziek op bed lag toen de sintelberg bij Moulin sous Fleron ging schui ven, is het tiende slachtoffer, dat is uitgegraven. De vader van de jon gen was erbij, toen het stoffelijk overschot werd gevonden. De moeder van de jongen wordt nu nog" vermist. De vierjarige Bernadette Piette, van wie men eerst aannam, dat ze ook onder het gesteente bedolven was bleek niet thuis te zijn geweest tijdens de ramp en het kind is dus aan de dood ontsnapt. Men zocht gisteravond nog gestaag door naar de moeder. Als men haar gevonden had, zou het zoeken op een andere plaats worden voortgzet. Getuigen verzekeren n.l. dat elders een vrachtauto en een mo torfiets zijn bedolven. Opgaven van ver dere vermissingen zijn echter niet ont vangen. Mogelijk gaat het om buitenlan ders. De burgemeester van het dorp heeft gezegd, dat er een gerechtelijk onder zoek naar de oorzaak van de ramp zal worden ingesteld. KENNEDY heeft met zijn vier miljoen dollar voor hulp aan „contra-revolutio nairen" uit Cuba alle hoop op verbete ring van de betrekkingen weer de bo dem ingeslagen, klaagde de Cubaanse president Dorticos. In dezelfde rede deed) hij een nieuwe aanval op de katholieke- geestelijkheid. ZEVEN MEISJES die in een restaurant in Osaka werkten zijn om het leven ge komen toen in de zaak een felle brand uitbrak. EEN GROOT gebied rond de hoofdstad van Chili is weer door oen aardbeving getroffen. Over slachtoffers of schade is nog niets bekend. TWEE GEMASKERDE mannen kwa men met machinegeweren een café in Versailles binnen en vuurden: drie mensen werden gedood, drie gewond. De overvallers verdwenen met de ^as. IN OOST-DUITSLAND komen nog vele gevallen van verzet tegen de landbouw- collectivisering voor. Dat schrijven de kranten in Oost-Duitsland zelf. CHINA EN RUSLAND hebben een cul tureel verdrag gesloten. Kunstenaars op allerlei gebied zullen worden uitgewis seld. ONZE BEKENDE sopraan Gré van Swol-Brouwenstijn is naar Rome ver trokken waar zij in de Romeinse opera zal optreden. DE BELGISCHE socialisten hebben een motie aangenomen waarin de Belgen worden opgeroepen „de regenng-Eys- kens te verjagen", die verantwoordelijk 1S X?01 ,,a^e fouten, vergissingen en on rechtvaardigheden die tot de huidige cri sis geleid hebben". UIT CHINA komen berichten over op standen van boeren in communes. De neersende honger zou er de oorzaak van zijn. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Z Zacht weer met veel bewolking en 1 perioden met regen of motregen. plaatselijk mist. Matige tot krach- tige wind tussen zuid en zuidwest. 2 Verwachting van het Belgisch weer- Z kundig instituut: J Zwaar bewolkt tot betrokken. Regen Z motregen. Temperatuur geleide- lijk stijgend en vandaag van 5 tot 12 S graden. Z Vandaag: zon onder 17.36 uur, maan op 23.52 uur. J Morgen: zon op 8.11 uur, maan on- Z der 10.56 uur. Er zijn tekenen, die er op wijzen dat Kroestjev een volkomen nieu we onderneming in Australië voor bereidt, terwijl het oog van de westerse wereld elders gericht is, aldus heeft de diplomatieke corres pondent van het Engelse blad „New Sunday Telegraph" bericht. Verschillende mogendheden zouden be zorgd zijn ovc-r de ontwikkeling op Ne derlands'Nieuw Guinea. Zij vrezen, al dus het blad, dat Rusland het stadium van aanmoediging aan president Soekar- no heeft laten varen en hem nu op grote schaal militaire uitrusting heeft gegeven voor de bevrijding van het gebied. De voornaamste reden voor ongerust heid zijn de alarmerende berichten, die binnen beginnen te komen over de gehei me wapenovereenkomst die vorige maand door Indonesië te Moskou ondertekend is. Het artikel brengt in herinnering, dat premier Kroestjev op de ondertekenings plechtigheid gedreigd had, dat Neder- Geheimzinnige Rusland heeft zaterdag een nieu we Spoetnik in een baan om de aarde gebracht en deze nieuwe sa telliet weegt maar liefst ca. 6i/o ton. Daarbij zijn de draagraketten niet inbegrepen. Deze nieuwe ruimte prestatie van de Sovjets heeft over al in het westen drukke speculaties doen ontstaan. Is deze nieuwe kolossale Spoetnik bemand? Prof. Lovell, directeur van Jodrell Bank sluit de mogelijkheid niet uit. Ook andere ruimtedeskundigen hou den er serieus rekening mee. De twee Italiaanse broers, die er een hobby van maken, radioseinen van sa tellieten op te vangen, houden vol „ge luiden als van een menselijk wezen" te hebben gehoord. „De bemande ruimtevaart staat nu voor de deur" verklaarde een Russische professor. Maar de vraag of de geweldige Spoet nik een man aan boord heeft, beant woordde Tass niet.... De satelliet is met een „veeltrapsra- ket", zoals Tass zei, omhoog gebracht. rui intek o los lands Nieuw Guinea „niet veel langer aan Nederland zou behoren". De schrijver van het artikel zegt, dat wordt aangenomen, dat volgens de ge heime overeenkomst Rusland Indonesië twee Russische kruisers en enkele on derzeeërs heeft aangeboden. De toevoe ging van zelfs één Russische kruiser was volgens de correspondent voldoende om de zwakkere Nederlandse marine-eenheid bij Nieuw Guinea bij een landingsgevecht in geschutssterkte te kunnen overtref fen. De correspondent van een Australisch blad heeft in een vraaggesprek met mi nister Luns een „zelfstandig verenigd Oost- en West-Nieuw-Guinea" te sprake gebracht. De heer Luns zei, dat Neder land zich daar niet tegen zou verzetten. United Press International wist hier- pver gisteravond zelfs te melden, dat èr een plan zou bestaan tot vorming van een federatie onder auspiciën van Australië en Nederland. Informeel wordt dit plan thans door beide rege ringen bestudeerd, aldus het Ameri kaanse persbureau. Het zou er vooral op gericht zijn de Indonesische aanspraken te ontkrachten. Het plan zou er van uitgaan de Nieuw Guinea Raad en de in Australisch Nieuw Guinea op te richten adviesraad nauw te laten samenwerken. De Papoealeider Jou we zou deze kwestie vorige week uitvoe rig met staatssecretaris Bot hebben be sproken. Koning Boudewijn heeft zaterdag een bezoek gebracht aan Moulin-sous-Fle- ron, he tdorp, waarvan talrijke hui zen door een sintelberg zijn bedolven* Het schijnt dat dc regering v^n de V.S. een geheel nieuwe politiek inzake Kongo wil gaan voeren. Deze zou gaan in de richting van een coalitieregering, waaraan Kennedy ook Loemoemba zou willen laten deelnemen. Er is de laatste tijd druk contact geweest tussen de Ame rikaanse ambassadeur in Leopoldstad en het State Department. Intussen wordt uit Brussel gemeld dat er een kans bestaat op herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen België en Kongo. De gevechten in Kivoe zijn in het weekeinde tot een voorlopig einde geko men. De Nigeriaanse V.N.-troepen zou den de Loemoemba-gezinde troepen al daar zware verliezen hebben toege bracht. In Katanga gaan de opstandige Baloeba echter voort met hun aanval len en zij schijnen steeds beter bewa pend te zijn. Eenmaal per anderhalf uur draait het gevaarte rond de aarde, op een hoogte van 223 tot 327 km. Volgens de bijzon der schaarse Russische berichten zijn er vooral instrumenten aan boord „om de hogere lagen van de atmosfeer te on derzoeken". Prof. dr. C. de Jager van de Utrecht se sterrenwacht meent, dat de satelliet niet langer dan tien dagen zal kunnen ronddraaien. Prof. Lovell zei „niet ver baasd te zijn als er een man aan boord zou zijn. „Men brengt geen zes en een halve ton in de ruimte om er voldaan over te zijn, dat het ding in zijn baan gekomen is", zei hij. Lovell verwacht dan ook dat men eerstdaags zal trach ten de satelliet op te vangen. Ook bij het Duitse observatorium in Bochum liet men zich in deze zin uit. Uit wat de Russische radio wèl wil vertellen valt op te maken, dat er de ze keer wel een heel ander type satel liet in de lucht geschoten is. Maar daar blijft het dan ook bij. Als de verwachtingen op degelijke gronden berusten, moet de Russische be richtgeving over de lancering bepaald onjuist zijn, want dan is de lancering niet zaterdag, maar op z'n vroegst al vrijdag geschied Toen hebben de Ita liaanse broers Cordiglia n.l. al „ge steun en gehijg" gehoord, zoals men za terdag in ons blad heeft kunnen lezen. En de sterrenwacht in Bochum had donderdag zelfs al „flarden van Rus sische conversatie" opgeyangen. Het is dus niet onmogelijk, dat men in Mos kou eerst rustig heeft afgewacht of de nieuwste ruimtekolos veilig en wel in zijn baan zou komen en of de man aan boord dat zou overleven, alvorens het nieuws wereldkundig te maken. Men is daarom overal ter wereld bij- zonder nieuwsgierig naar het vervolg! Verwarring In Denemarken heeft de jongste Spoet nik ook verwarring gesticht. Men nam zaterdagmorgen een ruimtevaartuig waar. Men hield dat echter voor de Amerikaanse Samos. Maar even latei- kwam er nog iets 'achteraan, dat de draagraket moest zijn. „Dan moet het een nieuwe satelliet zijn" riepen de ge leerden verrast. Dat kiopte dan ook. In Washington luidde het officiële commentaar: géén commentaar. Russische geleerden zijn begonnen te werken aan een „geologische raket" die de aarde „in moei schieten". Dit heeft de Russische geoloog Nalifkin onthuld. „Op het ogenblik overwinnen wij de ruimte, maar wij weten niet, wat er op een diepte varl 10 tot 20 kilometer on der de aarde gebeurt", zei hij. Het nationale bureau voor de ruimte vaart in de Verenigde Staten is van plan volgende week een 74 pond we gend radio-zendstation in de ruimte te brengen. Dit gebeurt om te trachten meer gegevens te verzamelen over de problematiek van de ionosfeer, waar door het radioverkeer op aarde vaak wordt gestoord. (Advertentie) Carl Borgward, de eigenaar valt de Borgward automobiel-groep, heeft be sloten toe te geven aan de verlangens van de stads-senaat van Bremen en zijn ontslag te nemen. De combinatie van Borgward, Lloyd en Goliath, die 20.000 arbeiders in dienst heeft zal worden overgenomen door een maatschappij die door de Bremense se naat werd opgericht voor dit doel. Borgward zal het directeurschap neer leggen. zonder enige financiële compen satie. Hij zal echter als adviseur ter be schikking van de nieuwe leiding blijven. De nieuwe maatschappij zal een be ginkapitaal hebben van 50 miljoen mark. De schulden van de oude maatschappij belopen 200 miljoen mark. Zeven manschappen van de Portugese veiligheidspolitie werden gedood, toen oproerige elementen een vergeefse po ging deden gevangenissen aan te vallen in Loeanda, de hoofdstad van Angola, de grote Portugese kolonie in West- Afrika. Ook onder de aanvallers vielen doden. In totaal zijn zestien mensen om het leven gekomen. De gebouwen die werden aangevallen waren de militaire gevangenis, de ge vangenis van de veiligheidspolitie en de civiele gevangenis van Loeanda. De aanval werd in de nacht uitgevoerd door drie kleine groepen, die met minstens vier machinegeweren waren gewapend. Ook een radiostation werd aangeval len. Het persbureau „Lusitania" meldde, dat de aanvallers klaarblijkelijk gebruik hebben gemaakt van Tsjechoslo waakse wapens. De autoriteiten hadden de toe stand weer snel in de hand. „Lusitania" meldt verder dat men in Loeanda meent dat de aanvallen be doeld waren als steun aan kapitein Gal- vao en zijn volgelingen. Dezen hebben indertijd verklaard dat zij met de „San ta Maria" naar Angola wilden varen. Een Portugees blad zei, er van over tuigd te zijn, dat „de communisten en hun bondgenoten van alle schakeringen een offensief tegen Portugal organiseren van de Caraïbische Zee tot Loeanda". De Portugese bladen hebben zich ver bazend weinig opgewonden over de on lusten in Angolg. Slechts één krant noemde de onlusten „een aanslag op het vaderland". De overige leverden com mentaar op de geslaagde afwikkeling van de „Santa Maria"-kwestie en loof den Amerika, Salazar en de Braziliaanse rechters om strijd. Nascimento Costa, de loods, die sneu velde toen de mannen van Galvao de macht aan boord van de „Santa Maria" overnamen, is een nationale held gewor den. De Santa Maria" is, zoals wij za terdag reeds in een deel van onze editie meldden, aan de Portugese autoriteiten overgedragen. De passagiers, die nog niet per vliegtuig vervoerd werden, zijn overgestapt op het zusterschip „Vera Cruz". Gailvao, die in de kazerne wachtte op afwikkeling van zijn asiel, vierde zaterdag zijn 64e verjaardag en hy maakte daar een feestje van. „Mijn volgende verjaardag hoop ik in Lis sabon te vieren", zei hij. De Portugese regering heeft gisteren verklaard dat zij niet van plan is uitle vering van Galvao en zijn mannen te vragen. Zij zegt „te vertrouwen op het geweten van de landen die in staat zijn overeenkomstig hun eigen wetten stap pen tegen hen te nemen". In het afgelopen weekeinde zijn by verkeersongelukken verscheidene men sen om het leven gekomen. In Haren bij Groningen is een autobus frontaal in botsing gekomen met een auto, bestuurd door een 24-jarige vaan drig uit Delft, die van een studentenfuif terugkeerde. De militair werd op slag gedood. Bij een botsing tussen twee auto's in Nieuwe-Pekela kwam een 60-jarige in woner van Musselkanaal om het leven. In Arnhem kostte een verkeersongeval aan een echtpaar uit Deventer het le ven. De wagen slipte op een glad weg dek en botste tegen een vrachtauto.

de Stem | 1961 | | pagina 1