Vijft. ten woningen door puin bedolven - twintigtal 79 dure jasjes door spijbelaars vernield Anti-Oostenrijkse relletjes in Rome Vlammenwerpers tegen vorst Regering treedt a. bij verwerping wet Galvao wegens aangeklaagd manslag HONDERD METER HOGE MUUR ALS EEN LAVASTROOM..." Herstel diplomatieke betrekkingen DAGBLAD .VOOR ZEELAND Gevecht tussen Nig' erianen en Kongolezen Papocaleider Jouwe terug naar N.-Guinea Met mosterdspuit in warenhuis Nieuwe storing Algemene kinderbijslagwet Vliegtuigje neergestort Pater Verlieyen zwaar gewond België-Kongo Asiel verleend k aperkapit ein weigert... Neemt ons land deel aan lancering raket Verdelingscommissie smartegeld Nazi-slachtoffers 101e JAARGANG No. 23590 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RAMP Bij LUIK: SINTELBERG GING SCHUIVEN Tc Moul iii-sous-FI er oil, lien kilonieler van Luik is oen sintel- hoop op een vijftiental woningen neergestort. Een onbekend aantal inwoners werd bedolven. Men vreest dat er ecu twintigtal doden is. Kort na het invallen van tic duisternis, tegen zes uur gisteren middag, kwam een sintelhoop van de elektrische centrale van Bres- soux in beweging. De massa die een hoogte had van ongeveer honderd nieter, vaagde een vijftiental woningen aan de weg Fleron-Jupille, alsmede een aantal voertuigen letterlijk weg. De verschuiving ver wekte een begin van brand. De elektrische leidingen zijn verbroken. Alle brandweerkorpsen van de streek zijn gealarmeerd. In Kindoe, in de Kongolese provincie Kivoe, zijn hevige gevechten uitgebro ken tussen Nigeriaanse troepen van de V.N.-macht en Kongolese troepen. Eén Nigeriaanse luitenant werd gedood, ter wijl vier Nigeriaanse soldaten worden vermist. Het aantal slachtoffers onder de Loemoemba-gezinde Kongolese mili tairen is niet bekend. De Nigerianen, die in een hinderlaag vielen en tegenover een overmacht van acht tegen één (200 Nigerianen tegen ruim 1500 Kongolezen) stonden, zijn in hun hoofdkwartier in Kindoe omsingeld. Vermoedelijk als gevolg van de zware regen is de massa, die bestaat uit vuil, slakken en as van de elektrische cen trale gaan schuiven, waardoor een dal aan de voet letterlijk werd opgevuld. De grondverschuiving strekt zich uit over een lengte van 1 kilometer en is 100 meter breed. De schuivende massa van 100 meter hoog is nu nog 10 tot 12 meter hoog. Ook een in de hoofdstraat van het dorp rijdende autobus werd bedolven. Ooggetuige Een ooggetuige vertelde, dat hij een hevige ontploffing hoorde, ter wijl op hetzelfde ogenblik het licht uitging. Onmiddellijk daarna zag hij een grote stofwolk op zich toeko men en hoorde hij in nabij gelegen huizen om hulp roepen. De massa leek op een lavastroom en strekte zich over een afstand van een kilo meter uit. In vele gevallen ontsnapte de enkele ogenblikken tevoren gewaarschuwde be volking aan de toestromende massa, die een deel van twee straten bedekte. Een andere ooggetuige, een automobi list, die achter een vrachtwagen reed, zag de massa gruis aankomen. Hij stop te onmiddellijk en vluchtte. De vracht wagen met twee inzittenden en zijn eigen auto werden bedolven.... Reddingswerkzaamheden Brandweer en militairen gingen on middellijk aan het werk om slachtoffers te redden. Met mobiele zoeklichten van het Belgische leger werden de ruïnes doorzocht. De Belgische minister van binnenland se zaken, René Lefebvre, en de gouver neur van de provincie, Clerdent, waren spoedig op de plaats van de ramp aan wezig. In verband met het uitvallen van de elektrische stroom was het onmogelijk een telling van de dorpsbevolking te houden. Het leger heeft bulldozers en mecha nische graafwerktuigen van de Belgische troepen in West-Duitsland laten aan rukken. Er werden verscheidene gewonden be vrijd en naar een ziekenhuis overge bracht. Tot de vernielde gebouwen be horen verscheidene nieuwe huizen, die slechts kort bewoond werden. Het ziet er naar uit, dat er dagen mee gemoeid zullen zijn om iets te bereiken. Men staat voor een mas sa van een miljoen kubieke meter en het is duidelijk, dat men voor grote moeilijkheden zal komen te staan. In de eerste uren waren de reddings pogingen vooral gericht op enkele ge bouwen, die niet helemaal waren be dolven. Tegen middernacht was het nog steeds niet mogelijk het aantal vermisten te schatten. In de rij huizen, die bedolven werden, woonden dertig mensen, doch dit betekent niet dat zij allen thuis wa ren toen de ramp zich voltrok. Aan de andere kant liepen er echter ook voor bijgangers op straat, terwijl, zoals hier boven al gememoreerd, ook een autobus bedolven werd. Om tien uur 's avonds werd de stroomvoorziening in het dorp hersteld. In een der bedolven huizen woonde de moeder van Leo Collard, de voorzit ter van de Belgische socialistische par tij, met twee kleinkinderen, kinderen van een neef van Collard. Over hun lot is niets bekend. Onder de geborgen slachtoffers bevindt zich een baby van zeven maanden. De verschuiving kwam tot stilstand vlak voor de woning van de Belgische oud-Tour-de-Francerenner Marcel Du- pont, die op het nippertje kon ontsnap pen. De 38-jarige Papoealeider Nicolaas Jouwe uit Hollandia, die in Nederland als voorzitter van de „Mamta"-studie commissie gepoogd heeft opleidingsmo- gèlijkheden te scheppen voor jonge, in telligente Papoea's, is gisteren van Schiphol naar Nieuw-Guinea terugge keerd. In het kiesdistrict Hollandia is hij met vier andere Papoea's kandidaat gesteld voor de Nieuw-Guinearaad. waarvoor de verkiezingen zijn vastge steld in de periode van 18 tot 25 fe bruari a.s. (Van onze verslaggever) \nenstraat te Maastricht geparkeerde Vijf Maastrichtse jongens, in leeftijd jjuto^ hadden zij die cLag een porte- variërend van acht tot twaalf jaar,'1""1 hieven dezer dagen weg op school en gingen gezamenlijk aan het zwerven. Toen zij echter ook „vergaten" des avonds naar hun ouderlijke woning terug te keren, volgde aangifte hij de politie, die zich met de ouders er over verbaasde, dat de hengels na het mid dernachtelijk uur thuis opdoken en over behoorlijk wat geld bleken te be schikken. De knaapjes werden flink aan de tand gevoeldhetgeen de gesta melde bekentenis opleverde, dat zij des middags op het Stationsplein uit een bus van een interlocale lijndienst de geldtas van de chauffeur hadden weg genomen, toen deze zich even had ver wijderd. In de. tas bevond zich een bedrag van 115 gulden. De jongens hadden het geld besteed aan het kopen feuille alsmede een bedrag van zestig cent ontvreemd. Het geld hadden zij in een friture omgezet in patates-frit.es. Een der jongens, twaalf jaar oud. had kans gezien in de eetgelegenheid een mosterdspuit weg te nemen en met dit boordevol gevuld apparaat was het groepje naar een warenhuis in de bin nenstad getogen en had zich kostelijk geamuseerdin de confectie af deling. Met de mosterdsvuit namelijk hadden zij niet minder dan 79 suède jasjes en vier japonnen getoucheerd en deze nogal dure kledingstukken daardoor nagenoeg onhe.rstelbaar beschadigd Het „spelletje" hadden zij vervolgens in een andere zaak herhaald, totdat de spuit helemaal leeg was geknepen. Toen waren ze weer de straat op uunuKii nei hadden van een open bestel- van snoepgoed etc, en bleken tezamen 'ti.kpn n.._ nog negentig gulden te hebben over gehouden. Toen de kinderpolitie bleef aandrin gen op een uiteenzetting van het vol ledige dagprogramma, vertelden de jeugdige spijbelaars nog een ander schokkend relaas. Uit een in de Begij- auto flesjes bier en uit portieken fles sen melk ontvreemd, de inhoud gecon sumeerd en de lege flessen ingewis seld voor statiegeld. Hun laatste acti viteit bestond vit het wegnemen van een handkar nabij de Wilhelminabrug om daarmee oud papier te gaan op halen. De wagen lieten zij ergens in het Wittevrouweveld achter. Ouders en kinderpolitie hebben zich verplicht gevoeld de „lieverdjes" duch tig onder handen te nemen! BIJ PHILIPS is het vorig jaar de 200.000e employé in dienst getreden. Wie het is, kan niet meer worden nagegaan en op die gronden is deze 200.000e uit geroepen tot de „onbekende man van het jaar". DE SCHADE, kortelings veroorzaakt door de brand op de Amerikaanse zu.éd- poolbasis McMurdo-Sound, wordt geschat op twee miljoen dollar. BIJ DAVOS is een Oostenrijks echtpaar verrast door een lawine. Met behulp van honden werden man en vrouw vrij spoe dig uitgegraven, maar de levensgeesten bleken al geweken. PRESIDENT Sockarno van Indonesië heeft een uitnodiging aanvaard om een bezoek te brengen aan West-Duitsland. UIT OOST-JAVA zijn dezer dagen 225 Nederlanders met de ..Zuiderkruis" uit Soerabaja naar ons land vertrokken. PAUL HUF. de bekende Amsterdamse acteur, heeft ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag de zilveren medaille van de hoofdstad ontvangen. OP EEN NIET beveiligde overweg in Gorssel aan de spoorlijn Deventer-Zut- phen is een bestelauto tijdens dichte mist tegen de trein uit Arnhem gereden. De bestuurder van de auto, J. Grotenhuis uit Bathmen, 47 jaar, gehuwd en twee kinderen vond de dood. EEN SOLDAAT van het Oostduitse le ger, 18 jaar, is gisteren het ijskoude Glienecke meer (anderhalve km breed), overgezwommen om in West-Berlijn po litiek asiel te 'vragen. DE FRANSE president De Gaulle heeft geen plannen voor een gesprek met Ken nedy. De diplomatieke kanalen zijn, naar Franse opvatting, toereikend voor de Frans-Amerikaanse meningsuitwisse- Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met later 5nigcr re£en. op enkele plaatsen i 1ce?aan door sneeuw. Matige ll?e wind tussen west en 5 peratuur Te™»derinK in tei»" van het Belgisch weer- kundig instituut: t vhgnenmesfiftT beW0lking cn neGlslag" 5 tiin? i' -Jging van de tempera- t n een maximum van 5 tot t to graden. t In"???»' zon onder 1, 33 uur- Maan op zi.88 uur. zon op 3-33 uur' zon °nder nnal Uirirn-Ma:,n "P 32'45 uur, maan onder 10.0. uur. I "iïï3**-. zon °P 813 uur. Maan J onder 10.30 uur. De Italiaanse carabinieri heeft gisteren een kordon moeten leggen rond de Oostenrijkse ambassade te Rome, in verband met protestbeto gingen inzake Zuid-Tirol van grote groepen studenten. Een waterkanon ontbrak niet, zoals de foto toont. De politie trad hard op toen enkele duizenden studenten door Rome trok ken. en anti-Oostenrijkse leuzen schreeuwden. De politie heeft, toen de betoging uiteengeslagen was. de straten welke naar de ambassade leiden, gebar ricadeerd door middel van vrachtwa gens. Ongeveer veertig betogers werden meegenomen. Achttien agenten werden gewond. Ook in andere plaatsen, o.m. Tirol, (Van onze parlementaire redacteur) Op het Binnenhof verwacht men, dat het wetsontwerp inzake de algemene kinderbijslagverzekering in mei of juni in de Tweede Kamer in openbare behandeling zal komen. Het is wel zeker, dat deze parle mentaire behandeling voor het kabinet een zeer zware krachtproef zal betekenen. werden anti-Oostenrijkse demonstraties gehouden. De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Kreisky, heeft te Wenen gezegd, dat een commissie, van onder zoek van de Verenigde Naties een op lossing van het Zuidtiroolse vraagstuk alleen maar kan vergemakkelijken. Naar zijn oordeel moet Oostenrijk om een dergelijke commissie verzoeken in dien binnen een redelijke tijd geen be vredigende resultaten zullen zijn be reikt. De Duitse fruitkwekers hebben de nachtvorst de oorlog verklaard en voeren de strijd nu met ware oorlogs wapenen, nl. vlammenwerpers. Met dit apparaat, dat in hoofdzaak bestaat uit een vlampijp en een daarachter ge monteerde propeller, die de warme lucht wegblaast, kunnen grote opper vlakten land vorstvrij gehouden wor den. hetgeen een aanzienlijke schade post minder oplevert, daar de invloed van nachtvorst op het gewas funest kan zijn. Zoals de zaken nu staan, is alleen de KVP onverdeeld voorstander van de algemene kinderbijslagverzeke ring. De AR en CH zijn verdeeld, de VVD wil er niet van weten. Komt er geen wijziging in de standpunten van de fracties, waarop het kabinet steunt dan zouden prof. De Quay c.s. en de KVP de algemene kinderbijslagwet alleen met behulp van de PvdA over de eindstreep kunnen krijgen. Vor- alsnog wordt echter in politieke krin gen betwijfeld, of de PvdA tot die medewerking bereid zal blijken. Wordt die twijfel bewaarheid, dan wordt het wetsontwerp verworpen. Het kabi net-De Quay zal dan zeer waarschijnlijk President Kasavoeboe van Kon go is voornemens spoedig de diplo matieke betrekkingen met België te hervatten, zo is gisteren van be trouwbare zijde vernomen. Een woordvoerder van de Belgische regering zei, dat men te Brussel zeer verlangend was de diplomatieke betrek kingen met haar voormalige kolonie te hervatten. Officieel weet men echter niets van Kasavoeboes plannen, zo werd gezegd. De eigenaresse van de „San- la Maria" heeft gisterenavond meegedeeld, dat zij de kapi tein van het Portugese schip (Maia, die door Galvao over rompeld werd) opdracht heeft gegeven om een klacht in te dienen hij de gerechtelijke autoriteiten in lï'razilië tegen generaal Humberto Delgado en kapitein Henrique Galvao, wegens manslag en andere misdaden. Dc maatschappij ging tot deze stap over nadat de Portugese regering de zaak als afgedaan beschouwde. De voornaamste aanklacht zal wor den ingediend tegen de „geestelijke vader" van de piraterij. Humberto Delgado. In de aanklacht zullen de beschuldigingen van opzettelijke man slag. toebrengep van lichamelijk let sel. diefstal van het schip, vrijheids beroving van passagiers en bemanning en schade aan het schip worden op genomen. Tegen Galvao en zijn mannen zal al leen een aanklacht wegens inbezitne ming van het schip worden ingediend, aldus de woordvoerder. De Portugese regering, aldus een woordvoerder van de maatschappij, tracht de geweldige kosten van de twaalf dagen durende escapade te be- eken en, maar dc uiteindelijke kosten zullen waarschijnlijk gedragen moeten worden door de Amerikaanse. Britse, Braziliaanse en Portugese belasting betalers. Alle bemanningsleden op vijf na, willen zo spoedig mogelijk naar huis. Wanneer het schip zal vertrek- ken is nog niet bekend. Van offi ciële zijde is vernomen, dat de Braziliaanse president Janio Quadros heeft bepaald, dat er een wacht van vijftig mariniers aan boord van de Santa Maria moet blijven, totdat van gerechtelijke zijde een beslissing over de toe komst van het schip is genomen. De Braziliaanse mariniers, die gasgranaten in hun zak lopen, zijn de toestand aan boord vol komen meester. De Braziliaanse regering heeft de Portugese rebellen officieel asiel ver leend. Henrique Galvao heeft dat asiel afgewezen en gedreigd het schip op te blazen, tenzy het hem wordt toege staan de haven te verlaten .met zijn kleine groep aanhangers. Hij zei, dat hij meer dan 300 kilo explosicvcn aan boord van het 20.900 ton metende passagiersschip had. Hij vertelde niet. hoe hij de vijftig zwaar bewapende manschappen van de Bra ziliaanse marine, die op schip zijn ge plaatst, wilde overmeesteren.... Het Braziliaanse ministerie van bui tenlandse zaken had eerder op de dag aangekondigd, dat Galvao en zijn man nen de wapens hadden neergelegd en het schip formeel aan de marine zou den overdragen. Maar de onderhande lingen liepen op een dood punt toen hij zijn eis dc haven te mogen verla ten opnieuw stelde aftreden. De algemene kinderbijslagver- zekering is immers een van de hoofd punten van zijn program. Bovendien zou de KVP moeilijk een politieke constel latie kunnen steunen, die niet bereid is mee te werkm aan een maatregel, die herhaaldelijk van KVP-zijde als een „halszaak" is aangemerkt. Lof waar maken Bij de socialisten bestaan bezwaren te gen de algemene kinderbijslagverzeke ring. Over die bezwaren zou te praten zijn. Het is echter wel wat veel gevraagd van de oppositie een helpende hand te verwachten om het wetsontwerp en daarmee het kabinet te redden. In KVP-kringen is men dan ook van mening, dat de meerderheid voor de algemene kinderbijslagverzekering op de eerste plaats door de „regeringspartijen" zelf opgebracht behoort te worden. De AR- en OH-fracties hebben zich na de overbodige kerstcrisis uitgeput in lof- tuigingen op ae huidige politieke con stellatie. Prof. Oud, de liberale leider, heeft sinds het kabinet-De Quay aan het bewind is niets anders gedaan. In het VKP-kamp stelt men zich nu op het standpunt, dat deze woorden waar gemaakt moeten worden. Als er de VVD, de AR en de CH veel aan gelegen is, zo zegt men, de huidige politieke samenwer king voort te zetten, dan dient men daar toe ook van die kant een bijdrage te leveren. Op het ogenblik schijnt men bij de VVD zover te zijn, dat men aan die kant aan een afwijzing van de algemene kinderbij- slagverzekering niet de consequenties ver bindt. dat de liberale ministers in hel kabinet-behoren heen te gaan. Voor het behoud van de huidige politieke situatie is echter meer vereist Bij het beraad in de nog resterende maanden zal moeten blijken, of dat meerdere inderdaad door de VVD (en de AR en CH) zal worden opgebracht. De spanning rond dc algemene kinder bijslagverzekering drukt een ander om streden wetsontwerp, de mammoetwet van minister Cals enigszins op de achter grond. De memorie van antwoord op dit wetsontwerp wordt in de loop van de volgende week verwacht. De mammoet wet kan daarna tegen juli in behandeling worden genomen. Minister Cals verwacht dat deze behandeling vijf a zes weken zal duren. Of het echter binnen afzien bare tijd tot een debat komt hangt af van het lot, dat de (eerder in behande ling komende) algemene kinderbijslag verzekering zal ondergaan. In Ned. Nieuw-Guinea is een ecn- motorig vliegtuig, een Cessna-180 van de Missie-luchlvaarlvereniging neergestort. Het. ongeluk geschiedde kort na het vertrek van het vliegveld Waghete aan de Wisselmeren. Dc piloot, pater Ver- heyen, (een der twee vliegende paters in Ned. Nieuw-Guinea) en drie passa giers werden gewond. De vier inzittenden waren de paters Smits en Bruinsma, de onderwijzer Jan sen en pater Verheyen, die piloot was. Van pater Smits werd te Hollan dia meegedeeld, dat hij licht ge wond is. Twee der overige inzitten den hebben een schedelbasisfrac- tuur, de vierde een herenschudding cn een kaakfractuur. De gewonden zullen op zijn vroegst pas vandaag per Beaver worden over gevlogen naar Biak, waar betere hulp mogelijk is dan zij thans ondervinden. Het ongeluk zou zijn veroorzaakt door een plotseling optredende valwind. Wanneer Nederland bereid is een be drag van 1,85 miljoen pond sterling (on geveer 20 miljoen gulden) beschikbaar te stellen, dan zal het kunnen deelne men aan een project tot vervaardiging en lancering van een Europese drie trapsraket, die een kunstmaan in een baan om de aarde kan brengen. Of onze regering en het parlement daartoe zullen besluiten, staat nog niet vast. Dit zei de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, mr. E. G. Stijkel, die gisteren van een vierdaagse Europese conferen tie over ruimte-onderzoek uit Straats burg op Schiphol is teruggekeerd. Hij wilde er zich niet positief over uitlaten of hij Nederlandse deelneming aan dit project gewenst acht. Wel zei hij echter, dat het voor de industriële en weten schappelijke ontwikkeling van ieder land van groot nut is zelf mede te helpen aan de produktie. Men doet daarbij een schat van ervaring op. Blijkens de Staatscourant van gisteren heeft dc minister-president, minister van algemene zaken, onder voorzitter schap van staatsraad dr. W. Drees, een commissie ingesteld om de regering te adviseren over de verdeling van de 125 miljoen mark, die de Bondsrepubliek Duitsland zal betalen aan Nederlandse slachtoffers van het nazi-regime. Van de commissie maken voorts deel uit mevrouw dr. G. H. J. van der Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, lid, mr. H. A. M. T. Kolf schoten. burgemeester van 's-Graven- hagc, lid. Ambtelijke adviseurs van di verse ministeries zullen ter beschikking van de commissie worden gesteld. Als secretaris van de commissie is aangewezen mr. drs. J. A. Z. H. van der Poel, administrateur bij dc directie bewindvoering van het ministerie van Financiën.

de Stem | 1961 | | pagina 1