Passagiers aan wallot van het sci hip nog onzeker Portugees verzoek om beslag te leggen HEVIGE STRIJD IN NOORD-KATANGA Eredoctoraat voor kard. Alfrink Mislukte overval in Tsjechisch vliegtuig Prins Bernhardopende RAI SERVICE-VERKOOP 55 100 GULDEN KOPEN en 50 GULDEN GRATIS UITZOEKEN Oplossing Onvoldoende bemand 18 jaar geëist wegens moord E. Feenstra Santa Maria tje Betogingen Italië in Plechtigheid te Leuven Een, twee, drie... Carnaval DAGBLAD VOOR ZEELAND Enkele opklaringen Vreemde ziekte op N.-Guinea f MIMI bij kledingmagazijn LEIJGRAAF lOle JAARGANG No. 23539 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur; E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad; J. M. A C. v. Dongen, c J V Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mcs' mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. pajgblaïJ jèfem VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SANTA MARIA" IN HAVEN VAN RECIFE Hel gekaapte Portugese passagiersschip Santa Maria is gisteren de haven van Re cife, in Brazilië hinnengestoomd, waarna de landing begon van de passagiers die twaalf dagen gevangen waren gehouden. Wanordelijkheden aan boord hadden de kapers gedwongen de haven binnen te [aan. De eerste passagiers die aan land gingen zeiden, dat rebellen-kapitein Henrique Gal- vao door wanordelijkheden van eergiste renavond en gisterenochtend gedwongen was in de haven de passagiers te debarke- ren. Verteld werd, dat er verscheidene ge wonden waren onder passagiers beneden- deks en onder mannen van Galvao. Het nieuws dat het schip toch de haven van Recife was binnen gelopen heeft in Portugal grote opluchting veroorzaakt. Het is duide lijk, dat de Portugese autoriteiten de overtuiging zijn toegedaan dat rebellenkapitein Galvao geen zee kan kiezen en dat het alleen een kwestie van dagen is voor de Portugese eigenaars het schip terug te hebben. Portugal heeft de Braziliaanse autoriteiten officieel verzocht be slag op de „Santa Maria" te doen leggen. Het Braziliaanse standpunt is nog niet bekendgemaakt. Inmiddels heeft wel de Braziliaanse schout-bij-nacht Fernandez Diaz, aan de commandant van dc Amerikaanse Ca- raïbische vloot, schout-bij-nacht Allen Smith, medegedeeld te overwegen de Santa Maria" in beslag te doen nemen. Fernandez Diaz zou hebben vernomen, dat 85 procent van de bemanning van de .Santa Maria" de wens te kennen heeft gegeven het schip te verlaten. Tij dens een onderhoud tussen de twee ma rine-officieren heeft de Braziliaanse schout-bij-nach* verklaard ee~ beman ning van vijftien procent van de norma- le grootte en deze normale grootte is 300 koppen onvoldoende te achten voor de navigatie van een schip als de „Santa Maria". De rechter in het hof voor de scheepvaart te Recife, Julio Bezera, heeft een eis van een vertegen woordiger van de reders van de „Santa Maria", conservatoir beslag op het schip te leggen, ingewilligd. Kapitein Galvao heeft tien dagen de tijd om tegen dit besluit in beroep te gaan. Een Portugese regeringswoordvoerder verklaarde, dat kapitein Galvao de be dreiging had geuit, de „Santa Maria" tot zinken te zullen brengen, indien zijn voorwaarden niet zouden worden aan vaard. Eerst kwamen twee Braziliaanse zee sleepboten langszij en ging een aantal dokters en ander medisch personeel aan boord om de toestand der passagiers te inspecteren. Ook de bemanningsleden, die dat wensen, mogen aan land. De eerste passagiers stapten over op de sleepboten, om naar de kade te wor den gebracht, waar ziekenauto's van het Rode Kruis gereed stonden, voor geval passagiers dienden te worden opgeno men in een ziekenhuis. Bussen stonden gereed om de andere passagiers naar de binnenstad te brengen. Douglas Patton, een van de 42 Ameri kanen aan boord van de „Santa Maria", vertelde, dat zich kleine ongeregeldhe den voordeden tegen het tijdstip van de landing. Hij zei, dat leden van de be manning een bewaker van kaperkapitein Henrique Galvao een pak slaag gaven. Braziliaanse dokters, die aan boord gingen, bevonden dat een aantal passa giers er minder goed aan toe was. Dat waren zonder geld zijnde Spaanse immi granten, die op regeringskosten tussen deks zouden terugkeren naar Spanje. De Spaanse consul in Recife zei. dat deze Spanjaarden dagenlang in de slech te lucht moesten vertoeven benedendeks en bij tropische hitte. Ook werd vernomen, dat de eerste klaspassagiers dagenlang op rantsoen hadden geleefd, maar dat zij gisteren- ochtend ham en eieren voor ontbijt kre gen. Operette-sfeer Bij de ontscheping heerste een ope rettesfeer. De tropische zon brandde uit een wolkenloze hemel on de zonnestra len schitterden op de uniformen der Bra ziliaanse officieren. Galvao zelf was een en al goudgalon en had drie gouden strepen en vijf ster ren op de epauletten. Hij stond op de brug, de arm omhoog, zoals Mussolini placht te doen. Publiek rende schreeuwend door de straten, op weg naar de kade om de passagiers te verwelkomen. Op de kade begon het publiek te zingen. Misschien hadden de passagiers moeilijke ogen blikken beleefd, maar nu zag men aan de railing alleen maar stralende gezich ten. In verband met de diepgang van het schip moest de ..Santa Maria" 300 me ter van de wal blijven. De daken van de huizen in de omge ving waren zwart van de journalisten en andere belangstellenden. Een klein vliegtuig dook tot tien meter boven het water om de fotograaf aan boord gele genheid te geven snel zijn werk te doen. Steeds drukker werd het in de haven wijk. De Brazilianen togen daar in lange rijen auto's heen. Het leek dat sommige passagiers en bemanningsleden hun tijd niet konden afwachten om vai. boord te gaan. UPI-fotograaf Bill Sauro, die aan boord was gegaan, zag dat een vrouwe lijke passagier zo wanhopig verlangend was haar kind aan de wal te krijgen, dat zij probeerde het over boord te gooien De Amerikaanse passagier Delbert Smith zei, dat hij gezien had dat Galvao, daags voor de debarkering, uit een aam werd gesmeten en dat de kapitein toen onder het bloed zat. Een andere Amerikaanse passagier, dr. Dorothy Dunfaid, zei, dat zij gezien had dat een man een ander de keel dichtkneep. ..Misschien werd die man wel vermoord", meende zij. Op hun hoede De Spaanse kruiser „Canarias" en de Portugese torpedobootjager „Lima" zijn op veertig mijl van de Braziliaanse ha ven Recife aangekomen, zo heeft de Braziliaanse marine bekendgemaakt. De gezagvoerders van de twee sche pen hebber via de radio laten weten, dat zij opdracht hebben de ..Santa Ma ria" te praaien, zodra dit schip zee zou kiezen. De Kongolese minister van buiten landse zaken. Bomboko, heeft meege deeld, dat president Kasavoeboe het ver zoek van Galvao om politiek asiel heeft afgewezen. Kasavoeboe heeft het afgewezen, aldus Bomboko, „omdat Kongo al genoeg pro blemen heeft en die van andere landen er niet bij kan nemen". Aan alle ka riten werd de Santa Mariabelaagd door de pers. Deze radiofoto uit Recife laat zien hoe een- fotograaf van „Life", die er in is geslaagd de romp van de Santa Maria" half te beklimmen, vanaf een touwladder leden van de bemanning smeekt hem aan boord te laten voor het maken van foto's. Voorlopig maakten de be manningsleden alleen maar foto's van hem... MR._ BLAISSE. Tweede-Kamerlid voor dc K.V.P., is wijlen de heer Hazenbosch opgevolgd als vice-voorzitter van het Europese parlement. DE DALING van het Maaswater, eer gisteren ingezet, heeft gisteren voortge duurd. Ook vandaag zal het Maaspeil blijven zakken. DE CHINESE minister van buitenland se zaken, maarscnalk Tsjen Ji. heeft te Peking meegedeeld, dat (communis tisch) China de „wettige Laotiaanse re gering van Soevanna Phoema" zal steu nen indien deze om hulp zou verzoeken. DE FRANSE kolonel Trinquier, dezer dagen zoals gemeld reeds getipt als bevelhebber van dc Katangese strijdkrachten, heeft deze functie inder daad aanvaard MAC MILL AN zal in de eerste week van april naar Kennedy gaan ..voor een al gemene^ bespreking van de wereldpro- Weersverwachting van het K.N.M.I. ™»vond. opgemaakt gisteren- J i avond 23.15 uur: tl ®ran^erHiEe bewolking met hier en i t i^m11 ku*- Meest matige noord- t e w'nd* Weinig verandering in temperatuur. *4 y,?iïachUnS van het Belgisch weer- i kundig instituut: lotrt wein'g regen of motregen in on, midden-Bclgië. Maximum- temperaturen van 3 tot 8 graden. t ®n«j?u!_d®n van Sambre en Maas t U01'dt het verkeer gehinderd door t sneeuw, die geleidelijk zal verdwij- Pen- Dc overstromingen duren cch- ter voort. VaiMlan?: /on onder 17.31 uur. Maan op 20.33 uur. *lor5c}]: zon op 8.16 uur. Maan on- J der 9.44 uur. In Noord-Katanga, in het bijzon der nabij het mijncentrum Uoeena, woedt een felle strijd tussen Katan- gaanse gendarmes (rijkswachters) en opstandige Baloeba. In een poging de verbitterde strijd, welke vele doden heeft geëist en tot de verwoesting van enkele dorpen heeft geleid, te doen staken, is Jason Sendwe onder auspiciën van de UNO naar Noord-Katanga vertrekken. De Baloeba hebben versterking ge kregen van Loemoemba-gezinde militai ren, die in het bezit zijn van automati sche wapenen. Versterkingen voor de gendarmes zijn naar het bedreigde ge bied gezonden. In V.-raad De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld. heeft de Veiligheids raad gewaarschuwd, dat het gevaar voor een burgeroorlog in Kongo naderbij is gekomen. Hij zei een beslissing van de Vei ligheidsraad te verwelkomen, waarin hem zou worden verzocht de nodige maatregelen te treffen voor een re organisatie van het Kongolese na tionale leger, teneinde te verhinde ren dat dit of eenheden ervan zich inlaten met de huidige politieke conflicten in Kongo. De meeste gedelegeerden toonden zich door dit voorstel verrast en gaven nog geen commentaar. In Kongo is tot dusver alleen van de zijde der Loemoembisten een gunstige reactie gekomen op dit voorstel van Hammarskjoeld. Een baby, die drie dagen geleden aan boord van de gekaapte Santa Maria is geboren, heeft de naam Santa Maria gekregen. Een woord voerder van de Portugese regering zei, dat het een meisje was en dat de ouders Spaanse emigranten waren. Achttien jaar gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis en ter beschikkingstelling van de regering heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven, gisteren geëist te gen de 28-jarige gehuwde los-werkman J. J. T. uit Amsterdam, die op 7 april 1960 het Leeuwarder meisjes Engelina Feenstra in de woning van een hoofd inspecteur van politie in Amsterdam- Oost door wurging van het leven beroof de. Mr. Bakhoven vorderde deze zware straf na een zitting van de Amsterdam se rechtbank achter gesloten deuren, die ruim zes uren duurde. Bij zijn eis hield hij rekening met de conclusie van het psychiatrisch rapport, waarin de verdachte verminderd toere kenbaar wordt verklaard. Alle gruwe lijke details van het nachtelijk drama liet mr. Bakhoven in zijn uitvoerig re quisitoir de revue passeren. Op grond van elf bewijsmiddelen achtte hij de pri mair ten laste gelegde (opzettelijke) doodslag om een ander (zeden)-delict te vergemakkelijken, wettig en overtui gend bewezen. De Romeinse politie heeft gisteren van brandspuiten gebruik gemaakt om stu denten die stenen gooiden naar de Oos tenrijkse ambassade terug te drijven. De betoging was bedoeld als protest tegen gewelddaden die zich onlangs in de noor delijke provincie Alto Adige (Zuid-Tirol) hebben voorgedaan. Vijf politiemannen werden gewond en twintig studenten aangehouden. De ambassade werd niet beschadigd. Meer dan duizend studenten waren te voren onder luid gefluit door de straten van de hoofdstad getrokken waardoor het verkeer werd ontwricht. Ook elders demonstreerden studenten: in Trento, Tarente, Napels en Bolzano, de hoofd plaats van Zuid-Tirol. In het afgelopen weekeinde zijn, zoals gemeld, tussen Italië en Oostenrijk be sprekingen gevoerd over de behandeling van de grote Duitstalige minderheid in Alto Adige. Er is nog geen overeen stemming bereikt. De Katholieke Universiteit van Leuven heeft gisteren op haar pa troonsfeest, het feest van Maria, zetel van wijsheid, eredoctoraten uitgereikt aan enkele van promi nente figuren uit Europa: prins Al- bert van Luik, drie kardinalen, on der wie kardinaal Alfrink van Utrecht en zes professoren. In een plechtige zitting in de aula van de universiteit heeft de rector magnifi cus, mgr. Van W aeyenbergh de erepromo- vendi toegesproken. De promotor van kardinaal Alfrink, prof. mgr. Coppens, deken van de theologische faculteit, ver klaarde onder meer in zijn toespraak waarom aan de aartsbisschop van Utrecht het eredoctoraat in de theologie werd verleend. Mgr. Coppens zei: „Om de tal rijke publikaties, waardoor Zijne Emi nentie bij priesters en leken belangstel ling, liefde en begrip voor de H. Schrift van het Oude on het Nieuwe Testament heeft opgewekt. Om zijn menigvuldige, geleerde bijdragen op het gebied van de exegese eu van het oriëntaHsme. waar- Het Oostenrijkse nationale pers agentschap te Wenen heeft giste ren bekendgemaakt, dat drie jonge Tsjechen vergeefs hebben gepoogd de piloot van een lijntoestel, dat op weg was van Praag naar Bratis- lawa, te dwingen naar het Westen te vliegen. Het nieuwsagentschap dat dit verhaal uit de mond van enige reizigers uit Een stam op Nieuw-Guinea, die met de naam „Fore" wordt aangeduid, lijdt aan een zogenaamde „lachziekte" en wordt er door gedecimeerd. Volgens een mededeling van de Lutherse Wereldfe deratie bestaat er weinig hoop een ge neesmiddel tegen deze vreemde ziekte te vinden, voordat zij grote verwoestin gen onder de leden van de stam zal heb ben aangericht. De Lutherse Wereldfederatie doet mis siewerk op Nieuw-Guinea en heeft on langs berichten ontvangen over de ..lachziekte" onder de Foren. In de in heemse taal heet de ziekte „koeroe". Zij is weinig bekend, maar wellicht erfe lijk. De missiedokters vnëzen, dat de ziekte zich binnen 20 a 30 jaar over ge heel Nieuw-Guinea zal verspreiden, om dat de Foren een nomadenbestaan lei den. De ..lachziekte" veroorzaakt duize ligheid bij de patiënt, die in de vierde maand zo hevig wordt, dat er van lopen geen sprake meer is. Daarna kan het slachtoffer niet meer eten en drinken. Het einde komt meestal tegen de ne gende maand. In dat laatste stadium begint de patiënt te lachen, hetgeen de naam van de ziekte verklaart. Mgr. Van Waeyenbergh, rector- magnificus van de universiteit reikt aan kardinaal Alfrink (r.) de versierselen uit behorende bij de hem verleende titel van doctor honoris causa. (Telefoto ANP) door de naam van Zijne Eminentie over de grenzen van zijn vaderland bekend werd. Om zijn werkdadige steun bij de stichting van de Bijbelse studiedagen te Leuven en zijn blijvende medewerking tot de bloei ervan. Tenslotte dan om zijn uitstekende commentaar op het boek Josue, vrucht van een al te vroegtijdig onderbroken professoraat". De plechtigheden in Leuven begonnen met een pontificale H. Mis, welke de rector magnificus van de universiteit op droeg in de Leuvense St. Pieterskerk. Daarna begon het ceremonieel in de aula van het college van Paus Adriaan VI, waaraan behalve de erepromovendi, talrijke autoriteiten van kerk en wereld aanwezig waren. Kardinaal Alfrink was de derde van de vier nieuwe doctoren, die een dankwoord uitspraken. Hij roemde de glorie en de glans van de Leuvense universiteit. Wat hem in deze onderscheiding zo dierbaar is, aldus de kardinaal, ligt vooral in de eeuwenoude band tussen Nederland en Leuven. De Leuvense univeristeit was een onschatbare steun en bijstand toen de Nederlandse Kerk in donkere eeuwen zon grote bloedarmoede kende. Tenslotte dankte de kardinaal namens de Nijmeeg se universiteit, welke met zoveel eerbied naar de oudere Leuvense zuster opkijkt. „Ik bid God dat deze universiteit in rust en vrede moge blijven gedijen ten bate van geheel de wereld en in het bijzonder van het volk der Belgen waarmede Ne derland zich zo verbonden voelt". Aldus kardinaal Alfrink. Tsjecho-Slowakije had opgetekend, meld de, dat ongeveer een half uur nadat het vliegtuig uit Praag was vertrokken, de drie jonge mannen de piloot onder be dreiging met vuurwapens hadden wil len dwingen naar een westers vliegveld te vliegen. De piloot maakte evenwel een „loo ping". waardoor de overvallers van de been werden geworpen. Tijdens het volgende gevecht slaag den passagiers en bemanning er in de drie jongelieden te overmeesteren. De tweede piloot, de radiotelegrafist en een passagier waren toen gewond door pistoolschoten. Het vliegtuig keerde te rug naar Praag, waar de inmiddels ge alarmeerde politie de drie overvallers in arrest stelde. Voor de 1-2-3-puzzelaars die óók va7i carnaval houden (én voor de genen die er niet van houden) een verrassing Enfinzie onze puzzelkolommen! (Advertentie) Prins Bernhard tijdens zijn ritje in de „Levacar", het op lucht via een rails voortbewogen moderne vervoermiddel van Ford, dat op de RAI voor het eerst in Europa te zien is. Door met behulp van een draag baar zendertje het rode licht van een voor de ingang van het nieuwe RAI-gebouw staande mo biele verkeerszuil op groen te schakelen heeft prins Bernhakd gisteren zowel het nieuwe RAI- gebouw aan het Europaplein in Amsterdam als de 43e tentoon stelling van automobielen en kampeerwagens officieel ge opend. De prins had tevoren voor een ge hoor van ongeveer 1000 genodigden de burgemeester van Amsterdam geluk gewenst met het nieuwe gebouw. In de voorzitterskamer waren onder meer ter begroeting aanwezig de mi nister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, mr. J. van Aartsen, en en kele commissarissen der koningin, on der wie die van Noordbrabant, mr. dr. C. N. M. Kortmann. Tijdens de rondgang over de ten toonstelling liet prins Bernhard zich bij verschillende stands voorlichten. Zijn eerste gang was naar de D.A.F.» waar de prins werd rondgeleid door de heer W. A. F. van Doorne. Ook bi.i enige buitenlandse merken (o.a. ..Rolls Royce", „Mercedes Benz" en „Volkswagen"), verbleef de prins enige tijd. Bij de Fordstand zagen de tal rijke aanwezigen de prins, op uit nodiging van de heer Robert L. Tysar een ritje maken in de Ford Levacar, een kleine wagen die door middel van luchtdruk boven de grond voortziveeft. Met een snel heid van ongeveer 40 km per uur zoefde de auto met een glimlachen de prins enige tijd 0,375 mm boven de grond. Gadegeslagen door honderden toe schouwers begaf de prins zich daarna naar buiten, waar even een kleine verwarring ontstond omdat zijn auto, uiteraard eveneens omringd door vele toeschouwers, bij een verkeerde uit gang stond. De openingsplechtigheid, waarvoor meer dan duizend genodigden naar de RAI waren gekomen, werd begunstigd door prachtig voorjaarsweer. Door de grote glazen overkapping schoten fel le zonnestralen. Met de Amsterdamse politiekapel, de erehagen van wegen wachters en verkeersbrigadiertjes en de vele wapperende vlaggen gaven zij het geheel een feestelijke aanblik. „BORONET" export Mil zeggen Uitsluitend de befaamde „BORONET importkleding I jaar schriftelijke garantie, 1 jaar gratis onderhoud BREDA: VAN COOTHPLEIN HOEK GINNEKENSTRAAT Venlo: Parade 40 Eindhoven: Grote Berg 16 Arnhem: Kortcstraat 3 Nijmegen: Lange Burchtstraat 60.

de Stem | 1961 | | pagina 1