Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland N Walcheren m BRESKENS STELT EISEN AAN ALLE ZOMERHUISJES Bevolking te weinig actief Bouwrijp maken van grond praatpunt in raad Yerseke Las* van zenuwen? Wat en Waar Dagblad De Slem Geanimeerde vergadering St.-Paulus AANRIJDING Voorzitter en secretaris N.F.O. nemen afscheid verkouden DAMPO Veilingpersoneel in Kapelle bijeen Duikwerkschip vlot weer Expositie modern onderwijsmateriaal V erkeersproblemen in de raad Operafilm „Aida" in Olympiatheater Raaclsnotities Bressiaandcrs varen wel bij vlootsanering GOEDENACHT BURGEMEESTER SCHOONDIJKE Luistercursus beeldende kunst in Terneuzen Opziener J. Boot ontslag verleend EXAMEN Vandaag Hoogwaterstanden DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 MIDDELBURG De toneelgroep St.-Paulus uit Middel burg hield dezer dagen in de bovenzaal van de Schouwburg een druk bezochte jaarvergadering. De voorzitter gaf in zijn openingswoord een overzicht van het afgelopen verenigingsjaar dat vol activiteiten is geweest. Nog voor de ver bouwing van de Schouwburg in april zal de toneelgroep het blijspel ,,Het spook van Canterville" voor het voetlicht bren gen. De secretaris, de heer J. Sies, bracht zijn jaarverslag uit. De penningmeeste- resse, mej. A. Joosse, deelde het finan ciële beheer mee. Zij werd bij de be stuursverkiezing herbenoemd. Na een geanimeerde rondvraag ver leende de voorzitter het woord aan de heer Taisne van Bergen, provinciaal to neeladviseur van Zeeland. Er werd uit voerig gediscussieerd na zijn betoog over het toneel van St.-Paulus, in correlatie met het toneel in het algemeen. De slui ting volgde door de geestelijk adviseur, kapelaan C. van Haastert. VLISSINGEN Bij de aanlegsteiger van de provinciale boot ontstond een aanrijding tussen een personenauto, bestuurd door J. de K. uit Vlissingen en een volkswagen De bestuurder van de eerste auto was door de stopstreep gereden en wilde achter uit rijden. Hierbij lette hij niet op de achter hem staande volkswagen, waar door de aanrijding ontstond. Materiële schade was het gevolg. Sclieepsbeweging Vlissingen aangekomen: 31-1 Ital Abe- lone Vendila. 1-2 Dts. Thekla, Dts. San ta Lucia, Eng. Walstream, Ncd. Atlas. Vlissingen vertrokken: 1-2 Griek S.G Embericos. Gepasseerd naar Antwer pen (Ned. schepen): 31-1 Maaskade. Memnin. 1-2 Tide Kon Tiki, Aahgtedijk, Cumulus, Henrica Thekla, Wilhelmine, Appingedam, Josef Swenden, Congokust. Gepasseerd naar zee 'Ned. schepen): 31-1 Oldekerk, Socrates, Amsteldijk, Leendert Brore, Fram, Mentor. 1-2 Stentor, Een hoorn, Pericles, Arnedijk. AXEL Vrije zaterdag gemeentepersoiieel De minister van sociale zaken heeft aan het gemeentebestuur van Axel be richt, dat aan de handarbeiders inge volge de G.S W.-regeling met ingang van 1 januari 1961 eenmal per maand een vrije zaterdag mag worden verleend met behoud van loon. Om praktische redenen is het in de gemeente Axel zodanig geregeld, dat de arbeiders bij toerbeurt een vrije zaterdag hebben. (Advertentie) Lezing gebruik van mengmeststoffen Meerdere malen bereikten de Land- bouwvoorlichtingsdienst te Axel vragen in hoeverre de toepassing van meng- metsstoffen op landbouwbedrijven moge lijk is Voor de beantwoording van deze vra gen dient men op de hoogte te zijn met het sortiment dat in de handel is met in achtneming van de eisen die de grond en het gewas aan doelmatige bemesting stellen. Dit heeft er bij de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst te Axel toe geleid om op vrijdag 3 februari in het Centrum te Axel een lezing voor kunstmesthande- laren te organiseren over het onderwerp ..Mengmeststoffen in de Zeeuwse Land bouw" waarbij de punten: verhouding der soorten aangepast aan grond en ge was; de meest gevraagde meststoffen, alsmede de voor. en nadelen van meng meststoffen aan de orde zullen komen. Spreker is de heer J. van Aerts, spe cialist Bodem en Bemesting der R.V.D. te Axel. Biervliet LIGGENDE WIP SCHIETING Door de schuttersmaatschappij Willem Beukelszoon werd een schieting op de 9S'Heer Arendskerke BENOEMING Tot commies ter secretarie is benoemd de heer J.D. van Veen. werkzaam ter secretarie van Zwijndrecht. UITVOERING VAN OPENBARE LAGERE SCHOOL In het gemeentelijk verenigingsgebouw zijn de jaarlijkse twee uitvoeringen ge houden van de openbare lagere school. Beide uitvoeringen trokken veel be langstelling en het gebodene stond op goed peil. De leerlingen toonden hun ver schillende prestaties in toneelstukjes, dansjes en een poppenkastvoorstelling. Vooral de prachtige kostuums en de aankleding vielen op. De heer A.J. Pie- ters, voorzitter van de oudercommissie sprak een openings- en slotwoord. 's-Heerenlioek Welpen vieren eerste lustrum Onder grote belangstelling vierden de welpen hun eerste lustrum. Vele ouders hadden gehoor gegeven aan de uitno diging om eens mee te komen maken, wat hun kinderen iedere zaterdagmid dag zoal uitvoeren. Onder de vele genodigden waren aan wezig de plaatselijke geestelijken. >astoor A.Douwenburg,kapelaan Broeckmans.de districtscommissaris, burgemeester Th. Andriesen en oud-aalmoezenier De Bruin, die met vijf welpenleidsters op weg naar 's Heerenhoek een geestig lied had ge maakt. Tijdens het feest brachten zij dit ten gehore. Ook waren aanwezig districts aalmoezenier Pontenagel en kapelaan Lockefeer. Na enkele openingswoorden ging men over op het programma. Door het spe len van enkele toneelstukjes en het zin gen van liedjes werd het een gezellige avond. Onder de pauze werden de ouders op koffie en gebak getracteerd. voor de kinderen was er chocolademelk. In het slotwoord zei de akelo M de Jonge, dat ook dit jaar weer een kamp gehouden zou worden en dat zij en haar medeleidsters „Bagheera" N.Janse en „Chil" F. Franse weer klaar stonden om het hunne hiertoe bij te dragen. 9s-Gravenpo1der KONGO-ACTIE De jeugd in ons dorp heeft niet achter willen blijven in de actie ten bate van de hongerende bevolking in Kongo De leerlingen van de openbare alge- re school brachten f 36,50 bijeen. De kin deren van de bijzondere school zullen nog een hulpactie ontketenen. (Advertentie) voor kracht en gezondheid' pindakaas éten yah Kapelle Bijzonder groot was de belangstelling voor de jaarvergadering van de afdeling Kapelle-Biezelinge en omgeving van de NFO, tijdens welke bijeenkomst afscheid is genomen van de voorzitter en secre taris van deze afdeling, t.w. de heren P. J. J. Dekker te Wemeldinge en L. Willeboer te Kapelle. De heer Dekker had bedankt als bestuurslid in verband met zijn drukke werkzaamheden en de heer Willeboer in verband met zijn leef tijd. Beiden hebben zeer veel betekend voor de afdeling Kapelle van de NFO, die een van de grootste NFO-afdelingen van het land is. Hierover werd gesproken door de vice-voorzitter, de heer P. v. d. Have, in zijn toespraak tot de afscheid nemende bestuursleden. Beiden kregen als bewijs van waardering geschenken aangeboden. Namens het hoofdbestuur van de NFO werd het woord gevoerd door de secre taris van deze organisatie, ir. A. Groot Alvorens dit afscheid plaatsvond had secretaris Willeboer zijn laatste jaarver slag uitgebracht. Dat getuigde van een zeer goed verenigingsleven. Het leden tal bleef op peil en bedraagt 253. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen de heren W. A. G. Dekker te We meldinge en J. de Jager Jzn. te Ka pelle -als nieuwe bestuursleden. Her kozen werd de heer F. C. v. d. Vliet. De bestuursfuncties zullen onderling nog worden verdeeld. (Advertentie) Dagblad voot Zeeland Rayonkantoor vooi Zeeuwsch-Vlaan- dex^.i. Hu'st Steenstraat 14 teletoor 2377 RayonredacteurW de Leeuw Rayonbeheerder L. K \A. Jong Rayonkantoor voor Walcherer en Z Beveland: Goes Westsingel 98, tele foon 6252. Rayonredacteur: Fr. v. Dongen RayonbeheerderJ. tfait Prijs voor losse advertenties oestem i voor de editie voor Zeeland t 0.15 per mm. 1 mm Ingezonden mededeling 2% mm gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,90 elke regel meer f 0,15 Bij niaatsin; ook ln Brabantse oplage resp f 1.50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge- wnzigde plaatsingen, de derde plaatsing t n half geld. Vele personeelsleden van Zeeuwse af delingen waren dinsdagavond samen ge komen in hotel „De Zwaan" in Kapelle waar een provinciale bijeenkomst werd belegd om te spreken over de wensen en verlangens welke er leven bij het veilingpersoneel in deze provincie en door de vakbonden gebruikt kunnen worden bij hun onderhandelingen met de werkgevers. Met name ging het over de inhoud van de mantelovereenkomst welke werd toegelicht door de heer J. M. Harthoorn van de Ned. Chr. Beambtenbond. Voor al de vijfdaagse werkweek bleek bij het Zeeuwse veilingpersoneel ook in het mid delpunt van de belangstelling te staan, terwijl verder uitbreiding van het aantal vakantiedagen urgent werd geacht. Op het ogenblik heeft het Zeeuwse veilingpersoneel 13 vakantiedagen Over een en ander volgde een diepgaande discussie. Bepaalde besluiten werden niet genomen, aangezien deze bijeenkomst voor de leiders der vakbonden meer een oriënterend karakter had. Duikwerkschip ,,A 905", d-at in de na bijheid van het Sloe aan de grond liep, is bij hoog water en met de hulp van de sleepboot Scaldis weer vlot gekomen. Het schip keerde op eigen kracht naar Vlissingen terug. De stranding geschied de gedurende een draai, die 't duikwerk schip maakte onmiddellijk nadat de op dracht, het vernietigen van een bom, w-as uitgevoerd. liggende wip georganiseerd in haar club lokaal café Willem Beukelsz. Ruim twin tig schutters namen aan deze schieting deel. De familie Bracke was bijzonder op dreef. Vader L. Bracke schoot de hoogvogel van zijn trots voetstuk, terwijl hij daarnaast ook nog drie kleine vogels voor zijn rekening nam. De eerste zij vogel ging naar zoon G. Bracke. Het was J. Wijffels, die met een knap 3chot de 2e zijvogel neerhaalde. De meeste kleine vogels gingen naar Cam. de Boe- vere. Vier stuks deed hij in het stof bij ten. Opvallend was dat bij deze schieting alle prijzen in Biervliet bleven. Gezinsdag N.C.B. De plaatselijke afdeling van de NCB organiseert dinsdag 7 februari weer haar jaarlijkse gezinsdag. Zoals gebruikelijk is deze dag gesplitst in twee gedeelten: de algemene jaarvergadering (dus alleen van belang voor de mannen) en dc wer kelijke gezinsdag (waarbij dus ook de vrouwen te pas komen). Deze dag wordt 's morgens geopend met een gezamenlijke h. mis in de Biervlietse parochiekerk. Na de h. mis komen de mannen in café Het Wapen van Biervliet bij de heer P. Doens bijeen voor het af werken van de jaarvergadering. Dan volgt een onderbreking voor een gezamenlijke koffiemaaltijd. Hierna houdt ir. Janse een lezing over de Euromarkt. Na afloop van de jaarvergadering volgt de gezinsfeestdag. Samen met hun dames komen de leden van de NCB dan bijeen in hotel De Vriendschap. Ook hier wacht een interessant programma. Men begint met een lezing van pater Mak uit Sluis. Nadat de inwendige mens versterkt is begint men met het slotpunt van het programma: de vertoning van het toneel spel Zuigelingenzorg door de RKJB-BJB afdeling 's-Heerenhoek. FILMVERTONING VOOR MISSIEWERK De missionarissen van Scheut hebben deze week in hotel De Vriendschap t.b.v. het missiewerk de prachtige film „Satoko en haar voddenrapers" vertoond. Daar de zaal aardig gevuld was bereikten ook de missionarissen hun doel. Ze toonden zich in elk geval tevreden over de opbrengst, s Middags was voor de schooljeugd een speciaal filmprogramma gedraaid. HUI ST Vrijdag en zaterdag wordt in hotel „De Graanbeurs" een tentoonstelling gehouden van modern materiaal voor het onderwijs in het algemeen. Er zul len o.a. leermiddelen en onderhoudsmid delen worden geëxposeerd. Men ver wacht belangstelling voor deze tentoon stelling van de zijde van de leerkrach ten van middelbaar en uitgebreid lager onderwijs, van lager onderwijs, buiten gewoon lrfger onderwijs en kleuteron derwijs. Het 'is voor het eerst, dat een dergelijke tentoonstelling in O.-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling deze tentoonstelling over enige tijd ook te Oostburg in te richten. In de openbare raadsvergadering, die vrijdag wordt gehouden komt o.m. een voorstel in behandeling inzake verkeers problemen in de Bierkaaistraat en om geving. Voorts krijgt de read voorstellen te behandelen o.a. tot vaststelling van een rooilijn in de Nieuweweg, tot onbewoon baarverklaring van het pand Kreupel- straat 9, tot afbraak van het voormalig woonhuis aan de Vestdijkstraat 4-6, tot goedkeuring van het gewijzigde exploi tatieplan Glacisweg, tot het in erfpacht uitgeven van grond aan het Oranjebol- werk. Heikant Toneelavond fanfare De r.-k. muziekvereniging Heikant hield in het parochiehuis haar jaarlijkse toneelavond. De avond werd begonnen met enkele pittige marsen door de fan fare, waarna het toneelspel „Het huis aan het meer", onder regie van drs. L. Lockefeer door het Reizend Zeeuwsch Volkstoneel werd opgevoerd. De belangstelling hiervoor was zo groot dat de zaal reeds dagen te voren was uitverkocht. Het gehele stuk heerste er een grote spanning in de zaal. Koewacht SPREEKBEURT Op uitnodiging van de K.A.B., afd. Koewacht zal de heer Jacobs uit Breda a.s. zaterdag in Don Bosco alhier spreken voor de leden van de K.A.B., over het onderwerp „De rechten van de zieken' fondsverzekerde". Na de spreekbeurt zal er gezamenlijk een gezellige avond worden gehouden. TROTTOIRS Thans is het zover dat in de Wouterij alhier trottoirs zullen worden aangelegd gezien hier reeds lang over in de raad is gesproken. De tegels en kantstenen zijn reeds aangekomen, zodat bij gunstig weer binnen een paar weken de trottoirs werkelijkheid kunnen worden. TEERDAGEN Koewacht leeft momenteel midden in de teerdagen. Deze week zijn het de bil jartverenigingen ..De Ivoren Bal" en de „Verenigde vrienden" waar de bloeme tjes werden buite».gezet. JAARVERGADERING OUD-LEERLINGEN VLASSERSSCHOOL Zaterdag houdt de vereniging van oudleerlingen van de vlassersschool al hier haar algemene jaarvergadering. Op deze vergadering zal een spreek beurt worden gehouden door de bekende pater Mak van Sluis welke zal handelen over „Nieuwe gezichten in deze tijd". Sas van Gent Voor liefhebbers wordt hedenavond in een bijzondere voorstelling in het Olym- pia theater de operafilm Aida gedraaid. In de filmische vertolking van dit mees terwerk van Giuseppe Verdi speelt o.a. Sophia Loren mee. Aida geeft het roman tische verhaal van de Ethiopische slavin Aida en de veelbelovende jonge krijgs man Radames, die het samenzijn in de dood verkozen boven een leven zonder elkaar. Radames wijst daar zelfs de doch ter van de farao, die hem geschonken is voor zijn overwinning op de Ethiopiërs, voor af. Schoondijke „AL MIJN ZOONS" BIJ „NUT EN GENOEGEN" De rederijkerskamer „Nut en genoe gen" heeft in studie genomen het to neelstuk „Al mijn zoons" van Arthur Miller. De opvoering zal 18 en 25 maart plaats vinden. St.-Janstee* Auto's botsten In de Julianastraat kwam een autobus van de Wed. A. M. alhier in botsing met een benzinetankwagen. De aanrijding ont stond doordat de autobus geen voorrang verleende. Beide auto's werden bescha digd. In de Sint Janstraat kwamen de auto's van de vlasser P. M. alhier en C. v. V. grossier te Hulst met elkaar in botsing. Hierbij was de stoffelijke schade zeer groot. Mooie daad van R.-K. Boerenbond In de maand november van het vorig jaar overleed alhier plotseling de land bouwer C. R. Zijn echtgenote, die blind is, bleef met 2 minderjarige kinderen ach ter. Door allerlei omstandigheden zijn de werkzaamheden op dit landbouwbe drijf nu zeer verachterd. Er werd door het bestuur van de plaatselijke boeren bond een algemene ledenvergadering uit geschreven om dit gezin te helpen. Spon taan werd besloten om dit bedrijf koste loos te helpen bij deze werkzaamheden en in de toekomst bij eventuele moeilijk heden wederom in de bres te springen. Stoppeldijk TEERDAG DUIVENSOCIëTEIT De duivensociëteit „Eerlijk vreest nie mand" hield in het clublokaal de jaar lijkse teerdag. Gewoontegetrouw wer den ook de leden-caféhouders met een bezoek vereerd. Het groot festijn vond plaats in café Bisschop, waar de inwen dige mens werd versterkt en waar tot laat de avond de gezelligheid hoog tij vierde Filmavond Voor de filmavond, die door de mis sionarissen van Scheut in het Vereni gingsgebouw werd belegd, bestond slechts een matige belangstelling. Ver toond werd de film „Satoko en haar voddenrapers", die op de aanwezigen een diepe indruk maakte. De speciale kindervoorstelling werd druk bezocht. IJzendijke „Elmare" uitvoering In het r.-k. Jeugdgebouw werd door de katholieke culturele kring „Elmare" haar eerste winteruitvoering gegeven. Voorzitter Rozemeijer betreurde, dat deze uitvoering zo lang op zich heeft laten wachten. Dit is te wijten aan het uitblijven van subsidies van provinciale en culturele instanties. De bekende toneelgroep „Maskers" was voor deze avond geëngageerd. Zij gaven een opvoering van de komedie van Co van Sprinkhuyzen „Mary knapt het op". Dat hier spelers van klasse op de planken stonden was spoedig duidelijk. Zij brachten op overtuigende en vlotte wijze deze dolle klucht voor het voetlicht waarvoor ze een welgemeend applaus in ontvangst mochten nemen. Na afloop bracht dokter Rozemeijer dank aan de spelers voor hun subliem spel en voor de aangename wijze waar op ze de aanwezigen een gezonde en prettige ontspanning hebben geboden. Zuiddorpe Jaarmarkt Dankzij de byzondere financierings maatregelen van de gemeente Breskens is thans circa 15 pet. van de vissersvloot van Breskens gesaneerd. De gunstige bedrijfsresultaten met deze nieuwge bouwde schepen en hun sociale accom modatie zyn van dien aard, dat de drang by de overige vissers om zo mo- gelyk eveneens tot nieuwbouw over te gaan groot blyft. Dankzij de financiële medewerking van de gemeente Breskens om voor de n.v. W. Luteijn en Zonen de mogelijk heid te openen haar fabrieksgebouw complex een aanzienlijke uitbreiding te geven werkt deze fabriek thans met on geveer 50 personen. Op afdoening wachten nog enige aan vragen van industrieën, die van de door de gemeente Breskens getroffen finan cieringsregelingen gebruik willen ma ken, met name van de gebr. Cruson en van de n.v. Gebr. Verduijn. Het college van b. en w. hoopt al in de februari-ver- gadering met voorstellen bij de raad te kunnen komen om deze bedrijven de no dige expansie te kunnen geven. gelukkig was Breskens in het beslui De jaarmarkt is vastgesteld op 13 maart a.s. Behalve paarden, varkens, koeien en runderen die aan de lijn komen, zal ook weer de pluimveestand de aantrekkelijk heid van deze dag verhogen. Zoals elk jaar wordt ten gerieve van het publiek en tot dekking van de on kosten van de jaarmarkt een kalf ver loot. De gemeente steunt deze jaarmarkt die een oude reputatie heeft met een subsidie. BONTE AVOND NCB Tot besluit van de NCB gezinsdag, die op 6 februari a.s. gehouden wordt, geeft de jonge boerenstand weer zijn tradi tioneel geworden bonte avond. Opge voerd worden „Een stelletje rare men sen," en „Vrome broeders". Een orkestje zorgt voor prettige afwisseling. De regie berust bij de heer J. Gerres, de muzikale leiding is in handen van de heer O. van de Walle. Minder 1960 met het besluit om aan de n.v. Eath te Rotterdam de mogelijkheid te geven het bungalowpark ineens vol te bouwen. Eigenlijk was het van den be ginne met de Eath: te schoon om waar te zijn. Het drama was een ont goocheling en een levenservaring meer. Een lichtzijde was, dat Breskens recreatief meer in de belangstelling kwam te staan. Maar intussen is de eerste steen voor de eerste bungalow gelegd. Thans is reeds ongeveer de helft van de beschikbare kavels in het bungalowpark in optie of in eigendom uitgegeven. x x Het strandbezoek ontwikkelde zich in het afgelopen jaar zeer snel dankzij de activiteiten van de n.v. Zeebad Bres kens, die de strandexploitatie op zich heeft genomen. De n.v. en het gemeente bestuur mochten daarbij steunen op doelbewuste voortvarendheid van de plaatselijke V.V.V. met een goed-func- tionerend inlichtingen- en reclamebu reau. Met de trek van vreemdelingen naar Breskens gaat het de goede kant uit. Bij een door V.V.V. gestelde enquête in 1960 inzake het aantal overnachtingen van pensiongasten bleek, dat de bevolking van Breskens op sommige dagen met ruim 60 pet. was toegenomen. XXX Dit jaar in elk geval zal door b. en w. en de raad de mogelijkheid onder ogen worden gezien van een meer pas sende bejaardensociëteit in Breskens Vooral op woensdag is het gebouwtje aan de le Zandstraat te klein. XXX Breskens signaleert thans bloeiend ver enigingsleven. Het gemeentelijke gym- nastiekgebouw is avond aan avond be zet Dc Instuif aan de Langeweg vangt in grote mate de jeugd op. Het leerlin genaantal van de Muziekschool stijgt, al zal hopelijk het bestuur van de Zeeuw se Muziekschool de middelen weten te vinden om de zware last, die op de ge meente-begroting drukt, blijvend te ver minderen. De gemeenteraad van Breskens schetsplan voor een nieuw gemeente- huis op tafel is gekomen. B. en w. en heeft met 7 tegen 4 stemmen be- - - - - sloten tot vaststelling van een ver ordening op het bouwen en be wonen van zomerwoningen. Burge meester J. A. Eekhout meent, dat men ook hierdoor Breskens kan ontwikkelen tot een badplaats van standing. Wethouder Segers bracht naar voren, dat het gemeente bestuur met deze verordening in de toekomst kan optreden tegen toestanden, die de goede recreatie niet bevorderen en die afbreuk doen aan Breskens als badplaats. Toch waren met name mevr. M. Niermans-Gossije en de heren J.W. Ca- rels, F. Goethals en A. Leenhouts nogal gekant tegen verschillende artikelen van deze nieuwe verordening. Mevrouw Niermans vond het juist, dat een dergelijke verordening voor nieuw te bouwen woningen geldt, maar zij had bezwaren tegen het feit dat ook de be staande zomerwoningen over drie jaar aan deze verordeningen moeten zijn aangepast. Zij had eveneens bezwaren tegen de bepaling dat volgens de ver ordening maar één gezin in een zomer woning de vakantie mag doorbrengen. De heer Carels drong op artikelsge- wijze behandeling van de verordening aan Hij meende dat het gemeentebe stuur wat al te voortvarend was, waar een verordening in het leven werd ge roepen, terwijl er nog geen plaats voor de bouw van zomerwoningen is aange wezen. Hij meende dat deze verordening in bepaald opzicht te zware eisen gaat stellen aan al lang bestaande zomerwo ningen. Mevrouw Niermans merkte op, dat men alle bestaande zomerwoningen wel kan afbreken als deze inderdaad aan deze verordening moeten worden aan gepast. „Er staan ook huizen in Bres kens die niet aan de eisen van de bouw verordening voldoen. Daar wordt toch ook zo'n bepaling niet voor gemaakt", zei zij. „Op deze manier lijkt het er op of Breskens de badgasten wil gaan we ren." Krotten de Centrale Dienst hebben zich echter over dit plan nog geen oordeel gevormd. Aan de heer P.F. Ritico zal financiële medewerking worden verleend voor de bouw van een stalen vissersvaartuig. De raad drong er bij het college op aan met betrokkene nog contact op te ne men over het aanbrengen van een nieu we motor in dit nieuwe vaartuig. De garantie-lening bedraagt 50.000.tot 60.000.—. Verwateren N.a.v. een brief van de gemeente Hulst kwam de n.v. Waterleidingmaat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" ter sprake. De heer de Nooyer was het met de zienswijze van Hulst eens, dat alleen zittende leden van de gemeentebesturen zitting moeten hebben in de raad van commissarissen, zoals dat vroeger steeds is geweest. Mevr. Nierman-Gossije was het daar niet mee eens, omdat dan twee commissarissen uit de raad zouden moe ten verdwijnen, die hard voor de maat schappij hebben gewerkt en die mede hebben opgericht. Ook wethouder v.d. Hooft meende, dat men terug moet naai de toestand zoals die historisch is ge groeid. Hij was van mening dat men de waterleidingmaatschappij gaat ver vreemden van de gemeenten, als men in de raad van commissarissen personen handhaaft, die niet langer deel uitmaken van een gemeentebestuur. Ook de heer Carels dacht dat op deze manier de binding van de mij. met de streek op den duur zou „verwateren". Wethouder Segers bracht daar tegen in dat de com missarissen op democratische wijze wor den gekozen. Hij kon niets abnormaals ontdekken in de huidige gang van za ken. Met 6 tegen 5 stemmen werd con form het voorstel van b. en w. beslo ten de brief van Hulst voor kennisge ving aan te nemen. Sportcommissie „Er staan inderdaad ondingen, krot ten", merkte de heer Goethals op, „maar wie is daarvan de schuld B. en w. Dan had men nooit mogen toestaan dat die zomerhuisjes gebouwd werden." Hij was het met mevr. Niermans eens dat een periode van drie jaar te kort is. Hij voelde meer voor een „uitsterf systeem". Als er goede nieuwe zomer huisjes komen zullen die oude krotten vanzelf niet langer in trek blijven", meende hij. De heer Goethals vond het onjuist nu te zeggen „Uw huisjes deugen niet meer" tegen de mensen die met die eerste zomerwoningen de recre atie in Breskens hebben „gemaakt". En ook de heer Carels zei: „De baan brekers van de recreatie in Breskens mogen we nu geen klap in de nek ge ven". Mevrouw Niermans vroeg stemming. Waarop de verordening met 7 tegen 4 stemmen werd vastgesteld. Gemeentehuis De voorzitter deelde mee dat archi tect J.C.P. Loonen al met een eerste Nu bekend is dat de twee sportvelden in Breskens kunnen worden aangelegd stelde de heer J. Vergouwen voor een sportcommissie in het leven te roepen waarmee het gemeentebestuur sportpro- blemen zou kunnen bespreken en via welke men zou kunnen trachten finan ciële steun van particuliere zijde te krijgen voor de „aankleding" van het sportveldencomplex. De voorzitter deelde mee dat waar schijnlijk eind volgend jaar het eerste veld kan worden bespeeld. Dat de twee gedeelten van de strandboulevard thans kunnen worden uitgevoerd verheugde de raad bovenmatig. De heer Carels zwaaide lof toe aan het college van b. en w. dat dit zo spoedig wist te bewerk stelligen en wethouder Segers droeg deze lof volledig over aan burgemeester J. A. Eekhout die er zich tot het uiterste voor heeft ingespannen. (Advertentie) Slaapt U slecht door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijf in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en slaap daardoor heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.4Q en 8.88. 49882-oo De raad van Schoondijke kwam voor het eerst in het nieuwe jaar onder voorzitterschap van burge meester Hoftijzer bijeen. Bij gele genheid van de jaardag van prinses Beatrix sprak de burgemeester na mens de raad woorden van geluk wens en medeleven met het Kon. Huis. In zijn nieuwjaarsrede gaf de voorzitter een overzicht van de gebeurtenissen en werkzaamheden over 1960. Het woning probleem noemde burgemeester Hoftijzer een drukkende last op de schouders van het gemeentebestuur, maar hij hoopte op een toekenning uit het contingent voor de vervanging van de noodwoningen. Hulde bracht de burgemeester aan de pioniers van de landbouwpraktijkschool. Hij riep de middenstand en de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer op nu reeds hun acties voor 1961 op papier te zetten om tot een grotere activiteit te komen. De toeristische industrie zag burgemeester Hoftijzer niet beperkt tot de kuststrook maar tot geheel west- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het speet hem te moeten opmerken, dat van de zyde van de bevolking een zekere zelfwerkzaamheid ontbrak. Teveel wordt er aan de gemeente overgelaten, te weinig komt het particulier initiatief naar voren. In dit verband wees de bur gemeester op de aanleg van de speel weide. Ook hier weer gemeente-initiatief. Dit is onjuist, aldus de burgemeester. Een speeltuinvereniging dient de stoot te geven en zeker de exploitatie te leiden. De start in 1961 noemde burgemeester Hoftijzer gelukkig. De bouw van het ge reformeerd bejaardentehuis aan de Prins Bernhardstraat kan ieder moment begin nen en als alles goed verloopt zal dit vermoedelijk voor 1961 niet het enige grote project blijven. De burgemeester richtte een woord van dank aan het adres van de gemeenteambtenaren, werk lieden en BB voor de geleverde prestaties in 1960. Over een schryven van de erven Klos, betreffende te betalen kosten voor be strating, riolering en trottoir van een bouwterrein aan de Breeweg ontstond in de raad van Yerseke een langdurige discussie tussen de heer Koster en de voorzitter. Het advies van b. en w. luidde, afwijzend te beschikken; de he ren Koster, De Leeuw en Sinke waren het er niet mee eens. De heer Koster wil zoveel mogelijk meewerken aan bouw plannen. In de stukken had hij gelezen, dat aansluiting op de bestaande riolering niet mogelijk was; de kleuterschool en de fam. Bakker zijn wel aangesloten. Hij vond dit een probleem dat bouwplannen kan stagneren. De voorzitter wees op het nieuwe rio leringsplan: Wie bouwterrein ontsluit moet ook meebetalen aan het bouwrijp maken. Hoewel de voorzitter de aanne mer in staat acht een trottoir e.d. aan te leggen, zag hij een en ander toch eerder op de weg van de gemeente lig gen; niet iedere particulier kan men een straat of riolering laten verzorgen. De in rekening gebrachte kosten van de Er ven Klos zijn billijk berekend. Wethouder Van de Velde was het om het even wie het werk uitvoert, maar de voorzitter merkte op, dat de raad hem herhaaldelijk heeft gevraagd: „Waarom geen aanbesteding Het tegenoverge stelde is nu het geval. Omdat de heer Dronkers nu toevallig daar gaat bouwen, moet hij dan zonder meer ook de bestra ting voor zijn rekening nemen By de stemming bleken de twee leden van de A.R. en de twee leden van de P.v.d.A. voor te zijn. S.G.P., C.H. en Gemeentebelangen waren tegen het voor stel van b. en w., zodat de Erven Klos de werkzaamheden mogen uitvoeren on der toezicht van de gemeente-opzichter. Zonder stemming werd besloten, van de Volkskredietbank geen gebruik te maken. Een oud raadsbesluit over de aan koop van het huis aan de Damstraat 146 van de heer Hoebeke is ingetrokken. Op basis van herbouw is dit pand weer aan gekocht. Aan de heer Hoebeke werd een perce2l grond verkocht in Polen en aan de heer T. J. Waverijn een terrein in de Burenpolder. Het besluit over de uitbrei ding van de haven in oostelijke richting werd aangenomen. Schacleloosstelling De heer Cornelisse en Van Boven vroe gen dringend aandacht voor de bedrijven aan de Kijkuit, die absoluut moeten ver dwijnen. De heer Van Boven was niet gerust over schadeloosstelling en ver goeding. Hij was niet tegen een uitbrei ding van de haven, maar hij voorzag verschuiving van moeilijkheden. De ver dere uitwerking van het Plan is nu in handen van het gemeentebestuur en de havencommissie. Het raadsbesluit over de verkoop van de grond Kakeldans is ingetrokken we gens verandering van bestemming: eerst voor scholenbouw, nu voor kerkebouw. De heer Koster ging er diep op in. In de loop der jaren zijn van het stuk grond namelijk verschillende stukjes afgeno men. Nu gebleken is, dat de Geref. Ge meente grond tekort komt voor de ker kebouw, zou zij duurder moeten terug kopen dan zij van de gemeente heeft ontvangen. De heer Koster vroeg de raad hier rekening mee te houden in de toekomst. Rondvraag Bij de rondvraag informeerde de heer Gebraad naar de bouwvergunning van de heer De Ridder aan de Steeweg. Vol gens de voorzitter zal de heer De Rid der mee moeten betalen aan het bouw rijp maken ervan. Het is nog niet bekend hoeveel, maar het kan 15.- per m2 zijn. De heer Van Schaik verweet b. en w. dat De Ridder hiervan te laat in kennis is gesteld. Materiaal is al aan gekocht en nu komen b. en w. hier mee voor de dag Bovendien, aldus de heer Van Schaik, heeft de heer Van de Velde deze kosten niet hoeven te betalen, toen hij aan de Steeweg bouwde. Dit was een vergissing geweest, ver telde de voorzitter. „Matige draf' Schoondijke heejt nu een nieuwe legesverordening en een nieuwe politie verordening. Beiden geen overbodige luxe. Vooral de politieverordening paste niet meer in het kader van deze tijd. Ze dateerde van 1898 en bevatte o.a. nog een artikel waarin stond dat het in de kom der gemeente Schoon dijke verboden was om met een ezel anders dan in matige draS te rijden. De gemeenterekeningen 1957 en 1958 werden voorlopig vastgesteld. De totale inkomsten van de gemeenterekening 1957 gewone dienst bedroegen f667. 621,77; de uitgaven f 657.729,46, derhal ve een batig slot van f9892.31. Uitgaven kapitaaldienst f3.076.523,46; inkomsten kapitaaldienst f 2.513.998,59, derhalve een nadelig slot van f 562.524,87. De gemeenterekening gewone dienst 1958 vertoonde voor inkomsten het be drag van f839.311,74; voor uitgaven f847.087,65, derhalve een nadelig slot van f7775,91. De kapitaaldienst uitgaven bedroeg f3.185.620, inkomsten f2.766.639,59, der halve een nadelig slot van f 418.980,41 Aan de heer de Meijer te Mallorca (Span je) werd een perceeltje grond verkocht van 29 m2 gelegen achter de woning Dorpsplein 3 bewoond door de heer De Putter. Een premie krachtens de premie regeling woningverbetering werd ver leend aan de heer J. de Zwart, Molen straat en de heer Van Hijfte, Statendijk voor het aanbrengen van waterclosets. De oude r.-k. noodkerk, laatstelijk ge bruikt als noodgymnastieklokaal gaat uit het dorpsbeeld verdwijnen. De raad be sloot tot afbraak. Alleen het stenen ge deelte zal blijven staan om blijvend be nut te worden als bergruimte voor r.-k. pastorie en kosterswoning. De Willemsweg krijgt beplanting. De groenstroken die tot nu toe „onkruid stroken" waren zullen voorzien worden van lage heestertjes. Het ligt in het voornemen van de werkgroep Terneuzen van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit om nog ge durende dit' winterseizoen een luister cursus van twee avonden te organiseren over beeldende kunst. De kunstenaar Jqllé'Troelstra is bereid gevonden twee causerieën, geïllustreerd met een rijke collectie lichtbeelden, te houden over Nederlandse meesters uit de 15e en 16e eeuw (eerste avond) en over de karikatuur in de beeldende kunst (tweede avond). De data van beide avonden zijn vastgesteld op de maan dagen 13 en 27 februari in hotel „Rotter dam" te Terneuzen. Deze cursus kan alleen doorgaan bij voldoende belang stelling. die men overigens in oost- Zeeuwsch-Vlaar.deren wel verwacht. Visserij politie Zeeuwse stromen: Bij besluit van de minister van Fian- ciën is aan de heer J. J. Boot, werk zaam bij het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen, standplaats Yer seke, op zijn verzoek met ingang van 1 april in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd in de rang van opziener bij de visserijpqlitie op de Zeeuwse stromen in vaste dienst eervol ontslag verleend. (Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletfen helpen U er overheen R.-K. UNIVERSITEIT De heer A. H. A. Kerckhaert te Stop peldijk is aan de r.-k. universiteit te Nijmegen geslaagd voor het kandi daatsexamen geneeskunde deel 1. SCHEEPSWERKTUIGKUNDE In Den Haag is de heer M. Hamelink uit Terneuzen geslaagd voor het voorlo pig diploma scheepswerktuigkundige- De heer M. Hamelink was leerling van de school voor scheepswerktuigkundigen te Middelburg. GOES Grand 8 uur Faja Lobbi, a.l. MIDDELBURG City 8 uur Faja Lobbi, a.l. Electro 7.30 uur Striptease en gangsters, 18 jaar VLISSINGEN Alhambra 8 uur Faja Lobbi, a.l. Luxor 8 uur Wapens voor Mexico, 14 J- SAS VAN GENT Olympia 8 uur Aida HULST Burgerzaal Opening expositie Neder land maakt het HEINKENSZAND Gymnastiekzaal Uitvoering o.l. school Morgen, vrijdag 3 februari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden te Hansweert om 4.37 en 17.05 uur; te Terneuzen om 3.59 en 16.19 uur te Vlissingen om 3.30 en 15.54 uur en te Wemeldinge om 5.25 en 17.46 uur. Morgen SAS VAN GENT Olympia 8 uur De verloren zoon TERNEUZEN Luxor 8 uur Lied oznder einde, 14 j- OOSTBURG Ledel 8 uur Lied zonder einde, 14 j- KRUININGEN Ons Dorpshuis HCRV-ontspannings- avond.

de Stem | 1961 | | pagina 2