Woeste jacht op DE primeur van het jaar Mutaties Franse legerleiding Tsjechische wapens in Kongo GALVAO WILDE GARANTIES Uit de grote duim.... HAM" VOND HET NOG LEUK OOK Residentie - Hoofdstad in muzikaal conflict 55 Vastenactie Maas buiten haar oevers voor leniging nood DAGBLAD VOOR ZEELAND Nieuwe raket gelanceerd Dezelfde temperaturen 1.5 procent voor spoorwegpersoneel België erkent nieuwe regering van Roeanda Wie speelt eerste viool Twee ongelukken bij Milaan Twintigtal doden Storm in Zwitserland Servatius ontving de aanklacht tegen Eichmann Doodstraf in Israël Corruptiezaak te Bonn berecht 101e JAARGANG No. 23588 Uitgave N. V. Uitg. My. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes,' mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland IlasblaS) Sr ent DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 1 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Zo zag een tekenaar de „Santa Mariadie te middernacht alle andersluidende berichten ten spijt nog steeds niet de haven van Recife was binnengelopen. SANTA MARIA" BLEEF BUITEN RECIFE De verwarring rond de Santa Maria ivas tegen midder nacht (onze tijd) ivel volkomen. Gisterenmiddag was reeds gemeld, dat het Portugese schip de haven van Recife was binnengevaren. Gisterenavond werd duidelijk, dat de Santa Maria nog steeds buitengaats (zes mijl voor de kust) lag te wachten Galvao en zijn rebellen willen waarborgen, dat het schip niet in beslag genomen zou worden als het in de haven meerde om de passagiers te ontschepen. de „Met het opkomend tij voer Santa Maria statig de haven van Re cife binnen", berichtte TJ.P.L Men brengt de bagage van de pas sagiers nu aan ival", seinde Reuter. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse Atlantische vloot te Norfolk 'lad het nieuws over het binnenlopen n cle haven van Recife ook al we- eldkundig gemaakt. Direct na aankomst in Recife •oerd de Santa Maria bezet door de Braziliaanse marine", aldus A.F.P. Al die persbureaus, die vaak roe- ende bijzonderheden erbij wisten te Telden zoals het feit, dat het schip epavoiseerd was en welke schepen >c£ bij het binnenlopen van de haven scorteerden. waren er dust naast Galvao wil garanties, meer garanties 'lijkbaar dan het politiek asiel, dat pre- 'dent Quadros aan de opstandelingen eeft beloofd. Dat is het enige positieve, dat te mel- len is. De Braziliaanse minister van justitie, Pedroso Horta, zal aan boord gaan van iet Portugese schip om met Galvao te preken. Het havengebied van Recife is oor de Braziliaanse politie afgezet. Dui- enden Brazilianen waren op de been >m iets van de aankomst op te kunnen vangen. Men zag mensen in de toppen van bomen, in telegraafpalen en op de daken der huizen. Demonstraties wer den gehouden: voor en tegen Galvao. Maar met dat al de Santa Ma ria liep niet binnen. Portugal heeft ge- eist dat het schip dat 16,6 miljoen dollar heeft gekost aan de eigenaars zal worden teruggegeven. Galvao ver klaarde, dat dat niet zal gebeuren. „Wat de Santa Maria zelf berteft", zo zou president Quadros in een boodschap aan de kaperkapitein'' hebben gezegd, „moet het internationale recht worden toegepast". Galvao wil het schip en beman ning 300 koppen houden om daarmee in oosfelijke richting te va ren", aldus generaal Delgado, de Portugese oppositieleider. Behalve de status van het schip is ook de bemanning dus in het geding. Want zo'n oceaanstomer zeewaardig te houden met het handjevol van zeventig rebellen, is een onmogelijke opgave. Er naast Terwijl kapitein Galvao en de Ameri kaanse admiraal Smith op de Santa Ma ria in conferentie waren, sprongen twee Franse fotografen boven het schip met valschermen uit een vliegtuig. Ze vielen beiden in zee, maar één van hen wist aan boord te klauteren. De andere werd opgepikt door de Amerikaanse torpedo- bootjager Gearing, zeer tot zijn onge noegen. ,,Ik heb mijn leven gewaagd om op de Santa Maria te komen en niet op deze torpedobootjager". zei hij boos. De man is onder bewaking gesteld tot de aankomst in Recife Het Franse kabinet heeft gene raal Fernand Gambiez benoemd tot opperbevelhebber der strijdkrach ten in Algerië, als opvolger van generaal Jean Crepin, die is be noemd tot opperbevelhebber der1 Franse strijdkrachten in West- Duitsland. Generaal Gambiez zal zijn nieuwe commando onmiddel lijk aanvaarden. In zijn vorige functie van inspecteur- generaal der infanterie in Parijs zal hij worden opgevolgd door generaal Jacques Allard, thans commandant der Franse strijdkrachten in West-Duitsland. Generaal Jean Olie, thans chef van de persoonlijke militaire staf van gene raal De Gaulle, is benoemd tot chef van de generale staf der nationale defensie, als opvolger van generaal Paul Ely, die met ingang van 1 maart met pensioen zal gaan. De voortijdige ontslagaanvrage „om persoonlijke redenen" van generaal hij aan de dag legde toen Tunesië de terugtrekking van de Franse troepen eiste. Generaal Olie wordt als een van Frankrijks knapste militaire koppen be schouwd, nauw verknocht aan De Gaul le en bereid diens Algerijnse politiek tot het uiterste te steunen. De 55-jarige generaal Challe, de vo rige opperbevelhebber in Algerië, be hoort tot de groep generaals, die ge kant zijn tegen De Gaulles Algerijnse politiek. De meeste van deze gene raals zijn thans gepensioneerd of buiten dienst. Het Nederlandse episcopaat heeft be sloten in de komende vastentijd een z.g vastenactie te organiseren. De bedoeling daarvan is door een persoonlijk offer een daad van medeleven te stellen met de noden van Kerk en wereld. Daartoe zullen door op te richten pa rochiecomités spaardoosjes in de gezin nen worden geplaatst. De bisschoppen zullen op de eerste zondag van de Vas ten zich nog in een speciale brief daar over tot de gelovigen richten. In een persconferentie te Utrecht ver klaarde kardinaal Alfrink: ,,De strikte bedoeling van de bisschop pelijke Vastenactie is die van een extra appèl, dat aan de zin van de kerkelijke Vastentijd nieuw leven en nieuwe bezie ling zou kunnen geven. Het gaat om méér dan het gewone, zelfs al zou men prijzend dat gewone reeds buitengewoon kunnen noemen. Het gaat om vormge ving van die bijzondere spiritualiteit die de Kerk gedurende de Vastentijd van haar gelovigen vraagt. Heel het jaar en heel het leven predikt zij de zelfverloochening en wekt zij op tot naastenliefde. Maar gedurende de qua- dragesima vraagt zij meer, vraagt zij het bijzondere zo niet het uiterste''. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een „Minuteman"-raket gelanceerd. Het was de eerste keer dat deze raket (met vaste brand stof) in zijn geheel opsteeg voor een volledige vlucht. De „Minuteman", een produkt van ICBM, zou men de „compact-Hype" on der de raketten kunnen noemen. Het slanke projectiel maakte in 20 minuten een reis van 4200 mijl, precies naar het aangegeven doel. De beproeving van deze raket is an ders verlopen dan gebruikelijk is. Meest al worden de diverse trappen van een raket, na vele droge" starts, ter con trole van de radioapparatuur, afzonder lijk afgevuurd. De ,,Minuteman"-com- binatie is echter ineens opgestegen met alle volgende trappen er op en al deze trappen werden tijdens de vlucht ge start. De raket is in feite al gereed voor operatieve doeleinden. Het Oostduitse persbureau ADN heeft!Maurice Challe, opperbevelhebber der een nieuwe naam gevonden voor het geallieerde strijdkrachten in centraal- Portugese kaperschip Santa Maria". 'Europa, werd door de ministerraad zon- In zijn berichten van gisteren over het der commentaar ingewilligd. BIJ HET Nederlandse Rode Kruis is meer ian een half miljoen gulden binnengeko- nen ter leniging van de hongersnood in Kongo. .vROESTJEV heeft een uitnodiging van koning Mohammed V van Marokko voor en bezoek aan Marokko aanvaard. .YIACMILLAN, de Britse premier, zal in ie eerste helft van maart naar Washing- on reizen voor een ontmoeting met Ken nedy. PREMIER IKEDA van Japan heeft ver- daard, dat Japan zijn leger nooit met cernwapens zal uitrusten, ook al zou Chi na dit wel doen. 2EN JONGEN in Wiesbaden, 15 jaar oud, is zijn ouders met een ijl te lijf gegaan, omdat hij van hen niet naar een feestje mocht gaan. Papa en mama werden ern stig gewond. De jongen is ter eschikking 'esteld. TE POGINGEN van de Indiase regering m de internationale controlecommissie oor Laos weer te laten optreden, zijn op niets uitgelopen. IN NEDERLANDS Nieuw-Guinea zijn tot iusver 90 personen kandidaat gesteld voor ie op 5 april in te stellen Nieuw-Guinea- aad. SPAAKS ontslag als secretaris-generaal -an de NAVO is door de permanente af gevaardigden van de vijftien NAVO-lan- den aanvaard, onder dankbetuiging voor de grote diensten, die Spaak deze orga nisatie heeft bewezen. IN ROME hebben 300 studenten betoogd tegen de bomaanslagen in Zuid-Tirol. Van daag zullen zij voor een dag in staking gaan. Zij pogen leerlingen van de middel bare scholen mee te krijgen in hun actie. schip, sprak ADN van de „Santa Liber- tade" (heilige vrijheid). Meer aeties Intussen heeft Mario Garcia, de „mi nister van voorlichting van de Spaanse regering in ballingschap", in Bonn ver klaard, dat de muiterij van de Santa Ma ria geen op zichzelf staande actie was, maar dat er nog meer dergelijke acties zullen volgen, die alle gericht zullen zijn op de bevrijding van Spanje en Portu gal. Hij zei, dat de muiterij van de Santa Maria slechts de eerste was van een reeks manifestaties. „De tijd is nu ge komen. Er kan elk ogenblik iets gebeu ren", zo merkte Garcia op. Garcia zei, dat de plannen voor de muiterij van de Santa Maria reeds april van 1960 gemaakt waren. Hij ver klaarde voorts, dat de Spaanse en Por tugese rebellen samenwerken en dat on der meer is afgesproken, dat alle vor men van geweld zullen worden geme den Weersverwachting van het K.N.M.I. I tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J Veel bewolking met in hoofdzaak la- ter op enkele plaatsen enige regen. -J se wind 'ussen west en ratuur veranderin£ in tempe- Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: ?iWAar afgewisseld met op- ?iari.n8cn cn enkele neerslagvlagen. Maximumtemperaturen van 2 tot 10 graden. Vandaag: zon onder 17.29 uur. Maan t op 19.39 uur. i Morgen: zon op 8.18 uur. Maan on- der 9.21 uur. Deze mutaties worden in Parijs opge vat als een onderdeel van De Gaulles plannen om in Algerië tot vrede te ko men. De 87-jarige generaal Gambiez ver wierf zich een zekere vermaardheid door de diplomatieke behendigheid, die De Nederlandse Spoorwegen hebben van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat on het college van Rijksbemid delaars de mededeling ontvangen, dat zij het verzoek van de directie en de personeelsraad, om aan het N.S.-perso neel op grond van de resultaten van 1960, een extra uitkering van 1,5 procent te mogen toekennen, hebben goedge keurd. Het voorstel, zo is mededegedeeld, past in het kader van de gedifferen tieerde loonpolitiek. De Kongolese minister van bui tenlandse zaken, Bomboko, heeft gisteren op een persconferentie een kist met 25 in Tsjecho-Slowakije gemaakte handgranaten en een hoeveelheid munitie voor lichte wapens getoond. Hij zei, dat uit het vinden van dit soort wagens en munitie in Kongo blijkt, dat er bui tenlandse inmenging in Kongo is. Volgens Bomboko heeft de Verenigde Arabische Republiek dit materiaal naar Kongo gebracht. Het werd vorige week tijdens een gevecht tussen strijdkrachten van generaal Moboetoe en aanhangers van Loemoemba buitgemaakt. Generaal Moboetoe, die ook op de persconferentie was, verweet de Ver enigde Naties dat er geen enkele mili tair van de strijdmacht van de wereld organisatie langs de grens tussen Soe dan en Kongo patrouilleert en over deze grens worden per boot wapens gesmok keld. Een groot deel komt per vliegtuig het land binnen. Volgens de generaal hebben zijn sol daten nog veel meer Tsjechische wapens buitgemaakt. Katanga President Moise Tsjombe van de afge scheiden Kongolese provincie Katanga, heeft besloten een niet-Belg te benoe men tot opperbevelhebber van het Ka- tangese leger. Volgens welingelichte kringen in Eli' zabethstad, had de Franse parachutiS' tenkolonel Roger Trinquier, deze functie aanvaard. Tsjombe nam zijn besluit, na dat het hem duidelijk was geworden, dat het bereiken van een overeenkomst met de centrale Kongolese regering van pre sident Joseph Kasavoeboe, tot de onmo' gelijkheden was gaan behoren. De Belgische regering heeft besloten de nieuwe regering van Roeanda „de facto" te erkennen. Dit wordt gezegd in een door de regering-Eyskens in Brus sel gepubliceerd communiqué. Zoals ge meld is deze nieuwe regering gevormd na de uitroeping van de republiek Roe anda en de afzetting van koning Ki- geri V. De Belgische regering is bereid met deze nieuwe regering, die in feite het gezag in Roeanda uitoefent, nader overleg te plegen. Maar België zal krachtens de beheerschapsovereenkomst met de V.N. het bewind over Roeanda nog niet uit handen geven, aldus het communiqué. Protesten De permanente afgevaardigden van Birma, India, de V.A.R. en de Sovjet- Unie hebben bij de V.N. geprotesteerd tegen de proclamatie van een onafhan kelijke republiek Roeanda en de verwij dering van de vorst van het gebied. Dit is „Ham", de volwassen chim pansee, die met een Redstone-raket een kortstondige ruimtereis maakte. De chimpastronaut overleefde het avontuur niet alleen, maar had er blijkbaar nog plezier in ook. Ge tuige de brede grijns waarmee hij de mannen begroette, die hem uit de ruimtecapsule bevrijdden. Hij gaf blijk geen haatdragende ge voelens te koesteren jegens het „mensdom", dat hem door de ruimte had geschoten... Hij schudde onmiddellijk de veearts, die hem moest onderzoeken, de hand. Uit nadere berichten is gebleken dat vier uur in zijn cabine rondgedobberd heeft, voordat hij na de lancering uit zee werd op gevist. (Van onze Haagse redactie) Na het met Rotterdam aan de stok gekregen te hebben heeft Am sterdam zich nu ook de toorn van Den Haag op de hals gehaald. Tus sen regeringsstad en hoofdstad dreigt geen Europoortgeschil maar een conflict van culturele aard: de verhouding tussen het Concertge bouworkest en het Residentieor kest. Den Haag is beducht, zo zei Willem van Otterloo, de dirigent van het Resi dentieorkest, op een persconferentie, dat het Concertgebouworkest door een kunst matige (subsidie)-ingreep van overheids wege tot nationale instelling zal wor den gepromoveerd en daardoor op ge forceerde wijze zijn voorsprong op de naaste concurrent onder de Nederland se symfonie-orkesten, het Residentie orkest, zal kunnen behouden. „Dit is un fair", zei hij. Zijn visie wordt gesteund door het Haagse gemeentebestuur. De beduchtheid van Den Haag ter zake komt voort uit de opdracht die de (Amsterdamse) staatssecretaris van O., K. en W., mr. Scholten, aan de com- missie-Witteman heeft gegeven. Mr. Scholten heeft deze commissie onlangs advies gevraagd over een eventuele wij ziging in de (bekende) salarisverschil len tussen de Nederlandse orkesten. Los daarvan is de commissie gevraagd of zij het gewenst acht om ten behoeve van het Concertgebouw als „nationale instel ling" bijzondere maatregelen voor te stellen. Tegen dit laatste onderdeel van genoemde adviesaanvrage wordt met name door Den Haag protest aangete kend. ,„Als Brabant....?" Kan Den Haag zich dan niet verweren zoals Brabant zich voor Het Brabants Orkest heeft ingespannen? „Wij wilden wel, dat de Hagenaars iets hadden van het gezonde chauvinis me van de Brabanders", antwoordde de directeur van het Residentie-orkest, de heer Van Brederode. ,.Het Brabants Orkest zit financieel op rozen. Zelfs de kleinste gemeenten Brabant subsidiëren het orkest", zei hij. Cj Een rijtuig van de Parijs-Triëst ex pres, is gisteren ten oosten van Milaan uit de rails gelopen en omgeslagen. Twaalf mensen werden daarbij gedood. 31 raakten gewond. Eveneens in de omgeving van Milaan is gisterenmorgen een bus van de weg afgeschoten en in een kanaal terechtge komen. Acht mensen verloren het leven, 49 werden gewond, drie worden nog ver mist. fret spoorwegongeluk vond plaats bij Cassano Dadda, bijna 40 kilometer ten oosten van Milaan. Het verkeer op deze lijn werd geruime tijd stilgelegd. Het busongeluk gebeurde 's morgens vroeg in regen en mist. Zwitserland is gisteren geteisterd door een zware storm. Het treinverkeer werd ernstig gestagneerd. In de'dalen vielen zware regens, wat in dit seizoen onge bruikelijk is. Daken werden van huizen gerukt en bomen werden ontworteld. In de buurt van Zermatt werden vier j-onge Italiaanse arbeiders bedolven door een lawine. Omdat er nog meer lawi nes dreigden konden reddingsploegen niet op weg gaan om de vier Italianen te zoeken. Zoals ieder jaar ondervinden de be woners van de dorpen Borgharen en Itteren (bij Maastricht) veel overlast van het Maaswater. In de straten van Borgharen stond het water gistermiddag op vele plaat sen een tot anderhalve meter hoog. Tegen de avond zakte het water reeds, zodat men hoopt, dat het leed voor dit seizoen althans weer geleden is. Foto: kijkje in het geplaagde Borgharen. De Israëlische procureur-generaal Gi deon Hausner, heeft gisteren de verde diger van Eichmann, Servatius, een ten lastelegging van 16 punten tegen Hitiers „definitieve oplosser van het jodenvraag stuk" overhandigd. De beschuldigingen tegen Eichmann luiden: misdaden tegen het joodse volk en tegen de mensheid, oorlogsmisdaden en het deel uitmaken van misdadige NAZI-organisaties. aldus meldt de „Stem van Israël". In het eerste punt van de aanklacht wordt Eichmann beschuldigd van rnil- joenvoudige moord op joden in vernie tigingskampen in de door Duitsland be zette oostelijke gebieden alsmede in ar beidskampen waarvan de geïnterneer den werden gefolterd en verhongerden. Eichmann. is volgens dit punt van de tenlastelegging ook verantwoordelijk voor het plan, dat onder de naam „de finitieve oplossing", de vernietiging van het joodse volk ten doel had. Onder punt zeven wordt Eichmann de portatie en het tot slavernij brengen van een half miljoen Poolse burgers ten las te gelegd. Verder wordt onder dit punt melding gemaakt van het zenden van tienduizenden zigeuners naar vernieti gingskampen. de deportatie van 14.000 Slowenen en de moord op 100 kinderen uit het Tsjechische dorp Lidice. Volgens het bericht van dc „Stem van Israël" zijn er tot dusver 39 getuigen a charge aangewezen. Het Israëlische parlement heeft een wetsontwerp aangenomen, dat het mo gelijk maakt oorlogsmisdadigers op te hangen. Deze maatregel is genomen in verband met de zaak-Eichmann, die we gens oorlogsmisdaden in Israël zal wor den berecht. Een rechtbank te Bonn heeft de tech nisch adviseur van de verkeerscom- missie uit de Bondsdag, Werner Brom- bach, wegens het aannemen van een auto in ruil voor inlichtingen over wets ontwerpen (corruptie) veroordeeld tot vijf maanden voorwaardelijke gevange nisstraf. De ontvanger van dc inlichtingen, Friedrich Hummelsheim (vertegenwoor diger van de Mercedes-autofabrieken), kreeg drie maanden voorwaardelijk, en Fritz Koenecke. voormalig directeur-ge neraal van Mercedes (die op 1 jan. om persoonlijke redenen aftrad) werd vrij gesproken. De Volkswagen, welke Brombach ont vangen had. werd door de rechtbank ge confisqueerd en bovendien werd deze verdachte een boete van 2515 mark op gelegd. Naar aanleiding van deze uitspraak heeft dr. Karl Mommer namens de so cialistische fractie verklaard, dat de Bondsdag dit geval nog niet als geslo ten kan beschouwen. De Bondsdag was de werkgever van Brombach. en het aanzien van het parlement en zijn le den stond op het spel. Het nieuwe par lement zou in komend najaar ernstig alle mogelijkheden moeten onderzoeken om licht in deze zaak te brengen.

de Stem | 1961 | | pagina 1