Stakersprocessen lopende band aan Het nieuwe RAI-gebouw ACHTTIEN JAAR! Spaak trad af Ben Goerion diende ontslag in Chimpansee veilig geland na korte ruimtevlucht Gesprek Galvao-Smith bleef zonder resultaat VERRASSING IN ISRAEL PRESIDENT QUADROS DEED VOORLOPIG GEEN TOEZEGGING Speelstraten Delgado naar Recife Ruimtevarende instrumenten aap moest bedienen DAGBLAD VOOR ZEELAND Kennedy roept ambassadeur uit Moskou terug voor overleg Dertien Moslems gedood Achttienjarigen bij politie 75 Cubanen gevlucht naar V.S. 1 Franse priester gearresteerd KLAROP - klinkklare, tandschone drop échte klare drop is lekker en gezond! 101e JAARGANG No. 23587 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland aabl&O WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) NOG GEEN BESLISSING OVER President Kennedy heeft gisteren de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. Llewellyn Thompson, voor overleg naar Washington teruggeroepen. In de officiële bekendmaking werd hierover gezegd, dat Kennedy de am bassadeur wenste te raadplegen ..over alle aspecten van de betrekkingen tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Sta- Llewellyn Thompson komt omstreeks 8 februari in Washington aan Twee weken geleden heeft de ambas- sadeur een lange bespreking gehad met de Russische premier Kroestjev. De vrijlating van de twee Amerikaanse vlie gers, die in hun RB-47 vorig jaar boven dc Barentszee waren neergeschoten, wordt in Washington gezien als een re sultaat van dit onderhoud. Dertien moslems, landbouwers, hebben het leven verloren toen de auto waar mee zij reisden, op weg naar een markt in het binnenland van Algerië, op een landmijn liep. Vier anderen werden gewond. Het in cident had plaats in de buurt van de stad Djelfa op 30 km ten zuiden van Algiers. r „SANTA MARIA" Bijna drie uur is de Amerikaanse admiraa 1 Smith gisteren aan boord van de Santa Maria geweest, waar hij een gesprek heeft gehad met de „rebellenkapitein" Galvao. Tegen middernacht was nog niets definitiefs hekend omtrent een debarkatie van de 620 passagiers van liet Portugese schip. Verwacht wordt, dat zij vandaag te Recife aan land zullen worden gezet. (Van onze Haagse redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) is er voor om sommige straten voor de jeugd als speel straten aan te wijzen. Dergelijke binnen de bebouwde kom gelegen wegen zullen dan gesloten moeten worden verklaard voor de diverse weggebruikers. Om dit mogelijk te maken wordt door minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) een wijziging van het wegenver keersreglement voorbereid. Galvao had geen enkele belangrijke toezegging gedaan, trouwens niet kunnen doen, omdat de Braziliaanse president Janio Quadros, die gisteren werd ingehuldigd als opvolger van Kubitschek, nog niet had laten weten, of hij zonder represailles akkoord ging met een eventuele ontscheping der passagiers te Recife. Dit werd algemeen aangenomen. En een zeer laat telegram van Galvao aan Quadros duidt ook in die richting. Toen Allan Smith weer aan boord ging van de Amerikaanse tor- pedobootjager „Gearing", die hem naar de Santa Maria had gebracht, zei hij, dat de toestand niet zo duidelijk is als men gehoopt had. De rebellerende Portugees deelde i; dat nachtelijk telegram nl.. mede, dat de passagiers van de Santa Maria woensdagavond (dus vandaag) te Recife aan land zullen worden gebracht. Of dit plan een der vele doorgang zal vinden? Een antwoord van Quadros was, to endeze pagina ter perse ging. nog niet binnen. Hangende deze kwestie is generaal Humberto Delgado uit Rio de Janeiro naar Recife vertrokken. Hij wil trachten aan boord van de Santa Maria te ko men. Het Portugese schip zal, zo zei Delgado, naar Rio de Janeiro postomen, zodra de passagiers ontscheept zijn. Toen de Gearingmet een snel heid van 25 knopen de Santa Maria naderde, deed zich nog een incidentje voorDe marconist van het Portu gese schip seinde: „Wij zijn verplicht uw voorkomen als vijandig te zien. Wij hebben het zeker niet verdiend dat u ons nadert ingevechtspositie. Als oud-marineman herken ik uw kleed Hierop antwoordde schout-bij nacht Smith: „Wij komen zó tot u voor uw eigen bescherming. Wij zijn niet gewapend en ook niet gevechts- bereid De Santa Maria bood daarna ver ontschuldigingen aan en seindedat ze bereid was de heer Smith te ont vangen. dat hij niet bereid was in het openbaar te confereren. De Franse blijspelspeler Gil Dela- mare is gisterenmiddag, zoals hij aangekondigd had te zullen doen, per valscherm op de Santa Maria ge land. De journalisten bleven op de Gea ring". Twee Portugese verslaggevers echter waren maandag met een vissers boot langszij de Santa Maria gekomen. Ook zij kregen echter geen toestemming de conferentie Smith-Galvao bij te wo nen. Tijdens dat gesprek mochten de 620 passagiers zich kennelijk niet aan boord laten zien. Portugal waakzaam Bij dat al zit hét Portugese moeder land natuurlijk niet stil. Uit Lissabon zijn vijf transportvliegtuigen, met aan boord soldaten en parachutisten van het Por tugese leger, naar de Kaap Verdische eilanden vertrokken. Eerder waren al 12 vliegtuigen vertrokken. De Portuge se marine heeft tot dusver zeven sche pen naar de Afrikaanse kust gedirigeerd. De rederij van de Santa Maria heeft zich bereid verklaard met het zuster schip van de Santa Maria, de Vera Cruz, op bepaalde voorwaarden de passagiers met uitzondering van de ..muiters" van het gekaapte schip te halen. De Braziliaanse politie heeft, in afwachting van de aankomst van deze Vera Cruz, de haven van Recife gesloten. Een woordvoerder van het Portugese ministerie van buitenlandse zaken heeft te Lissabon op een persconferentie ver klaard. dat de Portugese regering niet om uitlevering van kapitein Galvao c.s. heeft gevraagd, indien zij zouden wor den gearresteerd. Zij is ook niet voor nemens dit te doen. (Van onze correspondent) Voor de correctionele rechtban ken in België worden nu als het ware vonnissen aan de lopende band geveld tegen stakers, die de ordewoorden van hun socialisti sche leiders al te letterlijk hadden nageleefd. Als tarief voor sabotage daden, z°als het doorsnijden van signalisatiedraden der spoorwegen, alsmede voor weerspannigheid te- Op de „Gearing" hadden zich 66 jour-Jgen politie en ordediensten, geldt nalisten ingescheept. Galvao gaf te ver- gewoonlijk een gevangenisstraf van staan, dat hij ze aan boord wilde heb-P ben, doch Smith wees hem er op. dat drie maanden en een boete van het overnemen van dit gezelschap drie ff duizenden franks uur zou duren en verklaarde overigens,fcXienjKe auizv-nat 1 NEDERLAND is het vorig jaar de beste klant van de Duitse Bondsrepubliek ge weest. Frankrijk was de tweede, de V.S. die in 1959 nog de beste klant waren derde. Nederland kocht in '60 voor een waarde van ruim vier miljard aan Duitse goederen. ENGELAND heeft een hoeveelheid oor logsmateriaal. waaronder veertien Cen- turion-tanks, aan Israël geleverd. DE WESTDUITSE minister van buiten landse zaken. dr. H. J. von Merkatz, is gisteren in Djakarta aangekomen voor handelsbesprekingen. TE KOLHAM is. na een kortstondige ziekte, overleden de 106-jarige mevrouw de weduwe Maris Hund-Smit. Zaterdag wordt zij te Sappemeer begraven. DE N.V. NED. Televisie-maatschappij in oprichting is als vijfde gegadigde naar de concessie voor commerciële t.v. in de openbaarheid getreden. Gisteren gaf deze n.v. i.o. een persconferentie te Amsterdam. DE VROEGERE Ethiopische gezant in Stockholm, Teferi Chareou, heeft giste ren. samen met zijn twee dochters, visa voor Zweden gekregen. Tijdens de korte revolutie in Addis Abeba had hij zich tegen de negus uitgesproken. SERVATIUS, de Keulse advocaat die Eichmann verdedigt, is naar Israël ver. trokken om met zijn cliënt in contact te treden. Hij heeft te Keulen een pro cedure aanhangig gemaakt om de West duitse regering te verplichten Eich- njianns kosten van verdediging te dra- WEST-DUITSLAND zal in de zomer van 1962 een industriële tentoonstelling Moskou inrichten. DE „VRIJE Chinese hulporganisatie' heeft in Formosa verklaard, dat natio nalistisch China, via het Internationale Rode Kruis, 100.000 ton rijst aan com munistisch-China wil bezorgen tot leni ging van de hongersnood. Veel wind t Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond J 23.15 uur: Veel bewolking met enige buien, i maar ook een enkele opklaring. Krachtige tot stormachtige wind aan J de kust: tijdelijk storm uit richtin- t gen tussen zuidwest en noordwest. Iets lagere temperaturen. J Verwachting van het Belgisch weer- i kundig instituut: t Geen grote verandering in tempera- tuur. Eerst betrokken hemel met J een weinig regen. Later opklaringen tw? snceuw: Overstromingen in de Maas-vallei zullen het verkeer hin- In het binnenland windstoten J tot 60 km, aan de kust tot 80 km J per uur. Vandaag: zon onder 17.27 uur. Maan t op 18.26 uur. J Morgen: zon op 8.20 uur. Maan on- der 8.55 uur. Het nieuwe tentoonstellingsgebouw van de RAI te Amsterdam, dat morgen zijn poorten voor het pu bliek zal openen. (Luchtfoto ANP) Belhamels die zich aan werkwilligen vergrepen hebben komen er over het al gemeen met een iets lichtere straf af. Een 60-jarige staker, die een werkwillige aan de uitgang van de fabriek afwachtte en zo hardhandig aanpakte dat de man drie weken invalide was, hoorde zich ver oordelen tot twee maanden gevangenis straf en 1000 franks boete. Dezelfde straf kreeg een jonge havenarbeider die een werkwillige veertien dagen invaliditeit bezorgde. Nog erger was het geval van zekere Edward P., die een werkwillige te lijf ging die al gedeeltelijk invalide was. Omdat de aanvaller al driemaal voor der gelijke feiten voor de rechter had moeten verschijnen, zal hij nu gedurende drie maanden de gevangenis in moeten. Vandaag zullen veertien socialistische stakers wegens uiteenlopende overtredin gen voor de Antwerpse correctionele rechtbank ter verantwoording worden geroepen. Renard gedagvaard Vernomen wordt, dat ook de grote bezieler van de socialistische staking en de aanstoker tot de ongeregeld heden, vakbondsleider André Renard, een dagvaarding heeft ontvangen. Een Luikse doctor in de rechten, die tijdens de staking op ernstige wijze ge hinderd werd in de uitoefening van zijn ambt. heeft een klacht ingediend bij het Vredegerecht van Luik. Gevorderd wordt een morele schadevergoeding van 1 frank. (Van onze Haagse redactie) Het is minister Toxopeus ernst met zijn voornemen om de minimumleeftijd voor dienstneming bij de politie te ver lagen tot 18 jaar. De bewindsman zegt namelijk in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op zijn begroting ,,dat aan in grijpende maatregelen als een verlaging van de aanstellingsleeftijd niet zal zijn te ontkomen, wil het steeds groter wor-, dende tekort een halt worden toegeroe-j pen". Van de tijdelijke salarismaatrege-' len mag voor de werving, zoals zich nu reeds laat aanzien, geen of vrijwel geen verbetering worden verwacht. Een eventuele verlaging van de aan stellingsleeftijd zal volgens de minister niet inhouden, dat aspirant-agenten van 18 jaar op straat zullen verschijnen en met een zelfstandige politietaak zullen worden belast. De opleiding zou daar entegen dienen te worden verlengd. Op 6 februari a.s. wordt de Zwolse vierling Kiffers achttien jaar. Onze fotograaf maakte ook ditmaal de jaar lijkse reis naar de Overijsselse hoofd stad om het viertal op de plaat vast te leggen. Terwijl Rini, Elly en Doro- thee (v.l.n.r.) zich even opmaken, kijkt Han toe, nog altijd wat verbaasd over deze schoonheidsbehandeling door zijn zusters, naar het schijnt. Acht uur nadat 75 Cubanen in New York om asiel in de Verenigde Staten hadden verzocht, is hun dit asiel ver leend. De vluchtelingen, die zich bevonden onder de 238 passagiers van het Spaan se schip Covadonga, hadden voor een groot deel reeds familieleden in de Ver enigde Staten. Zij waren in het bezit van visa voor Spanje, maar niet voor de Ver enigde Staten. „Paul Henri Spaak heeft de rege ringen van de NAVO-landen ge vraagd zijn ontslag te willen aan vaarden. De heer Spaak wenst de NAVO in het begin van maart te verlaten". Zo luidt de officiële tekst van het communiqué, waarin de ontslagaanvra ge van Spaak te Parijs werd aangekon digd. Hoewel deze ontslagaanvrage pas gis teren officieel werd, werd er. zoals ge meld, in politieke kringen in Parijs reeds een week lang over gepraat. Premier Ben Goerion van Israël, 74 jaar oud en sinds 1948 in functie, heeft aan president Jitzak Ben Zvi gisterenavond zijn ontslagaanvrage overhandigd. Ben Goerion treedt af in verband met de affaire-Lavon, en de scheuring wel ke hierover is ontstaan in de Mapai- partij. De Mapai heeft geweigerd in te gaan op de eis van Ben Goerion dat een nieuw onderzoek moest worden inge steld naar het optreden van Lavon als Israëlisch minister van defensie en dat De Franse politie heeft bekendge maakt, dat zij in Lyon de 37-jarige r.-k. priester Robert Davezies heeft gearres teerd. Davezies was bij verstek tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij gewerkt had voor het Algerijnse be vrijdingsfront (F.L.N. Davezies. die priester-arbeider bij de ..Mission de France" is geweest, is sinds november 1958 voortvluchtig geweest. Drie mannen een Zweed en twee Zwitsers, die betrekkingen zouden hebben onderhouden met Davezies zijn over de grens met Zwitserland gezet. Terechtstelling Op de binnenplaats van de Montluc gevangenis van Lyon in Frankrijk, i: gisteren het doodvonnis voltrokken aan de 33-jarige Algerijnse opstandeling Sa la Dehil. Dehil werd op 21 juli 1960 door een krijgsraad in Lyon ter dood veroordeeld, wegens zijn aandeel-in een raid van Al gerijnse opstandelingen op een politie bureau van Lyon in september 1958. Tijdens deze raid werd agent Armand Sudon gedood. Dehils groep had ook twee andere politiebureaus van Lyon in brand proberen te steken. Een 44 maanden oude, bijnavol- wassen chimpansee, die reeds de „Chimpastronaut" werd genoemd, heeft een ruimtereis van 420 mijl goed doorstaan. De Chimpansee maakte de reis in een „Mercury"- ruimtevaartuig, getransporteerd door een gewijzigde „Redstone"- raket. De cabine waarin de aap in zijn speciale stoel lag vastgebonden en die van Cape Canaveral was gelanceerd, schoot 130 mijl te ver door en diverse schepen stoomden op volle kracht naar de plaats waar zij door een vlieg tuig was waargenomen. De cabine werd kort daarop aan boord gehesen door een landingsvaar tuig. Vandaag zal de chimpansee terug keren naar Cape Canaveral, aan boord van de torpedobootjager Ellison". De aap, een mannetje van bijna vier jaar, 37,5 pond, was gekozen uit zes chimpansees, vier mannetjes en twee vrouwtjes die voor de reis in aan merking kwamen. Uit radiosignalen, die uit de ruimtecabine werden ont vangen, blijkt dat het dier tijdens de vlucht bevredigend heeft gereageerd. De chimpansee was vastgemaakt aan een zijn lichaam omsluitend bankje. Hij moest twee handels overhalen wanneer witte lichtjes gingen bran den, dit om zijn reacties te bestude ren, in het bijzonder tijdens de bijna vijf minuten van gewichtloosheid. Het dier zou een lichte elektrische schok aan de voetzolen krijgen indien het deze handelingen zou nalaten. Aan zijn lichaam zijn elektroden bevestigd ter registrering van zijn lichamelijke func ties. Kleine camera's namen zijn acti viteit waar. Het dier had een ruim- tepak met temperatuur- en drukrege ling aan. De drie meter hoge ruimtecabine ..Mercury" genaamd, bevond zich bo venop de „Redstone", waarvan hij zich tijdens de vlucht losmaakte. De cabine bereikte een hoogte van 248 km, 64 km hoger dan de beoogde af stand van de aarde. De snelheid was 1600 km groter dan de vooraf bepaal de: 8000 in plaats van 6400 km per uur. Het nationale bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA) verklaarde dat dit kwam doordat de aandrijfkracht groter was dan normaal. De cabine is precies gelijk aan die waarin de eerste ruimtevaarder plaats zal ne men. Toen de Redstone in zee terecht kwam, was er alles bijeen ongeveer 400 miljoen dollar uitgegeven. Ben Goerion hij ontslagen moest worden uit zijn hui dige functie van secretaris-generaal van de Israëlische federatie van vakvereni gingen. Pinhas Lavon zou als minister van defensie een zeer belangrijke, maar nim mer openbaar gemaakte fout hebben be gaan. op het gebied van de Israëlische veiligheid. Een ministeriële commissie, die de zaak heeft onderzocht, heeft geen veroordeling kunnen uitspreken en de Mapai de partij van Ben Goerion heeft geweigerd een nieuw onderzoek in te stellen. Ben Goerion is premier geweest vanaf de uitroeping van de joodse staat en is ook minister van defensie. Uit deze functie neemt hij eveneens ontslag. Het besluit van Ben Goerion kwam geheel onverwacht. (Advertentie) Paid Henri Spaak Hoewel Spaak zijn besluit genomen heeft om weer terug te kunnen keren in het politieke leven van België, zijn er ook in de NAVO wel ontwikkelingen, die bijgedragen hebben tot zijn vertrek. De Belgische bewindsman, sinds 1957 secretaris-generaal van de NAVO, was een groot voorstander van de integratie van de Europese defensie. Generaal De Gaulle is daar echter tegenstander van en dat heeft veroorzaakt, dat er tussen de Belg en De Gaulle eon koele ver standhouding is ontstaan. Verder is Spaak voorstander van uit breiding van de politieke invloed van de NAVO, onder meer in Afrika, waai de Scandinavische landenleden weer niet op gesteld zijn, zodat er ook uit het noorden een nogal kille wind kwam. Opvolging Het is niet bekend wie Spaak zal op volgen. Voor de opvolging van Spaak als secretaris-generaal van de NAVO zijn verschillende namen genoemd. Eerste op de kandidatenlijst is de Nederlandse oud-minister van bui tenlandse zaken, mr. Dirk Udo Stik ker. Voorts prijken er de namen op van Engelands minister van luchtvaart, Pe ter Thorneycroft, en van de Noorse mi nister van buitenlandse zaken, Lange. In politieke kringen in Den Haag wordt het onwaarschijnlijk geacht, dat de heer Stikker een dergelijke kandida tuur zou aanvaarden. Zijn gezondheids toestand heeft hem enige tijd geleden genoodzaakt een rustperiode te nemen. Lof en kritiek Vele socialisten in Brussel hebben uiting gegeven aan hun instemming met Spaaks terugkeer op het politieke toneel in België. Zij hopen, dat hij met zijn gezaghebbende positie de verdeeldheid in de partij ongedaan kan maken en de verliezen bij de komende verkiezingen tot een minimum zal kunnen beperken. In linkse kringen in de partij is men niet zo geestdriftig omdat men hem daar te conservatief vindt. Spaak, die eens een van de vurigste tegenstanders van koning Leopold is ge weest, is thans een goede vriend van de koninklijke familie. FijnFAAM v Fantastischl

de Stem | 1961 | | pagina 1