Tsjombein offensief Koude in New York Kennedy bezorgd in eerste boodschap Aanvaring had ramp kunnen zijn Heden ontscheping passagiers „Aanto verwacht Maria Felle gevechten tegen krijgers Loemoemba Goes nog steeds zonder begroting 1961 Telefonische nieuwsdienst Spaanse arbeiders naar ons land VRACHTAUTO TEGEN TREIN „State of the Union Sabotage in Zuid-Tirol OLIEPRIJZEN HOGER Juwelenroof in Brussel Kat trapte gaskraantje open Slechts enkele natte pakken.... Amerikaanse admiraal bij Galvao Borgward irt moeilijkheden DAGBLAD VOOR ZEELAND ENORME CHAOS OVERAL KONGO Ook herrie bij voorbereiding van r.t.c. Vrouw omgekomen Gemeentebestuur in de knel Tweede Russisch nieuwsagentschap 101e JAARGANG No. 23580 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DINSDAG 31 JANUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) BOMMEN OP MANONO Voor hel eerst in de Kongolese oorlogen is gisteren een stad gebomdardeerd. Een vlieg tuig, dal toe zou behoren aan de strijdmacht van Katanga, deed gedurende veertig minuten aanvallen op de Loemoembistische stad Ma nono. Volgens de V.N. is er geen schade ge meld. Er werden zes bommen uitgeworpen door een vliegtuig, vermoedelijk een Dakota, dat na het bombardement in noordwestelijke richting verdween. Loemoembistische troepen in Manono openden het vuur op hel toestel met lichte automatische wapens, maar bet toestel vloog te boog, n.l. op 2500 nieter. De enige vorm van luchtoorlog die tot nu toe georganiseerd werd, deed zich eveneens voor in 'de strijd tussen Katanga en de Loemoem bistische troepen. Toen echter werden slechts handgranaten uitgeworpen. Ditmaal zijn echte vliegtuigbommen losgelaten. Hoewel er een schade is gemeld, is grote on gerustheid ontstaan onder de bevolking als mede onder de troepen in de Stad. In Madrid is een voorlopig akkoord geparafeerd, dat voorziet in het tewerk stellen in ons land van Spaanse arbei ders. Het akkoord behoeft nog de goed keuring van het Nederlandse en het Spaanse parlement. Het Franse persbureau A.F.P. weet te melden, dat het aantal Spaanse arbeiders waar het hier om gaat on geveer 1200 zou bedragen. Waren de Italiaanse arbeiders die naar ons land kwamen (thans circa 1150) vrijwel allen ongeschoolden, de Spaanse arbeiders zullen vermoedelijk geschoolde krachten zijn. Ten noorden van Manono, bij Nyoenzoe, zijn grote groepen Katan- gese gendarmes in gevechten gewikkeld met Loemoembistische Ba- loebakrijgers. De luchtaanval, de gevechten bij Nyoenzoe en de aankomst in Eüsabethstad van Albert Kalonji, president van Zuid-Kasai, wijzen er op, dat Tsjombe een grote campagne is begonnen om de Baloeba- krijgers uit zijn provincie te slaan. Deze campagne is belangrijk voor Kalonji, die de spoorwegverbin ding tussen Elisabethstad en Kasai gaarne hersteld wil zien. Deze verbinding is de enige die Kasai heeft met de buitenwereld. van Moboetoe, in Leopoldstad aangeko men. Ook de toevloed van vluchtelingen uit de Oostprovincie en de provincie Kivoe is gisteren begonnen. Volgens het UNO- hoofdkwartier zijn in totaal 164 Ameri kaanse zendelingen en hun gezinsleden in het Belgische mandaatgebied Roean- da-Oeroendi aangekomen. Een konvooi van Belgische vluchtelin gen, geëscorteerd door Ethiopische troe pen, was minder gelukkig. Het werd door Loemoembistische troepen omsin geld, waarna alle Belgische auto's wer den geconfisqueerd. Deze roof gebeurde dicht bij Boetembo in de provincie Ki voe. Rusland beschuldigt De Sovjet-Unie heeft gisteren België beschuldigd van het vormen van een ..vreemdelingenlegioen" voor het plegen van agressie in Kongo, aldus een be richt van Tass. De Russische beschuldiging was ver vat 'n een brief van de Russische per manente vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties. Valerian Zorin. aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Ier Frederick H. Boland. In de brief, aldus Tass, is gevraagd om een onmiddellijk onderzoek door de Veiligheidsraad van de toestand in Kon go. ..gezien de nieuwe Belgische daden van agressie". De V.-raad komt morgen bijeen. Gisterenavond om half zeven is in De Lier een vrachtauto met drie inzitten den tegen een goederentrein van de Westlandse stoomtrammaatschappij ge reden. Een van de inzittenden de 28-jari- ge E. van Gent uit Zoetermeer, gehuwd Dc voorbereidende bijeenkomst voor de rondetafelconferentie, die bedoeld is de politieke geschillen in Kongo op te lossen, is gisteren in een chaos geëindigd. De delegatie uit het noordelijk deel van de Evenaarsprovincie verliet woe dend de vergaderzaal omdat haar re- - solutie betreffende de accreditering van en een kind werd op slag gedood, afgeVaardigden niet onmiddellijk werd een werd zwaar gewond de heer L. L- in 't Veer, ook uit Zoetermeer. vrijge-| zei en de derde inzittende werd licht gewond Het ongeluk gebeurde op een punt waar de tramrails juist in een scherpe bocht de weg kruisen. Men neemt aan, dat de bestuurder van de vrachtauto ondanks de signalen van de machinist de trein niet heeft horen aankomen. aanvaard. De voor de afgevaardigden van Loemoemba gereserveerde zetels bleven leeg. Twee afgevaardigden raakten in een zijkamer in handgemeen en moesten door de politie van elkaar gescheiden worden. De wanordelijke situatie is der halve kenmerkend voor geheel K,ongo. Als de Ver. Naties niet optreden tegen de aanhangers van Loemoemba in Ki voe en de Oostprovincie, dan zal Ka savoeboe buiten de Ver. Naties om mi litaire bijstand vragen, ondanks het zeer reële gevaar dat het conflict hierdoor wordt geïnternationaliseerd". Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft toegezegd. Kasavoeboe.'s eis aan de Veiligheidsraad te zullen voorleggen Gisteren zijn de eerste krijgsgevange nen van de slag in Boemba, die. zoals gemeld, gewonnen is door de troepen DE MINISTERRAAD van de EEG gisteren te Brussel bijeen heeft een ontwerp-verordening van de EEG-com- missie inzake de minimumprijzen voor landbouwprodukten voor verdere behan deling verwezen naar een speciale werk groep van de permanente vertegenwoor digers der zes landen te Brussel. PRINS BERNHARD is gisteren, na een kort verblijf in Spanje waar hij op jacht is geweest, op paleis Soestdijk terugge keerd. IN HAARLEM zijn twee bej.aarde vrou wen 76 en 74 jaar door gasverstik- king om het leven gekomen. MR. H. W. VAN DOORN, voorzitter van de K.V.P. en lid van de Tweede Kamer, is gisteren naar Suriname en de Neder landse Antillen vertrokken voor een oriëntatiebezoek. EEN RECHTBANK te Ambala in Pend- sjaab (India) heeft drie mannen tot ze ven jaar dwangarbeid en één tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een samenzwering tot moord op Indi sche leiders, onder wie Nehroe. OP GROENLANDS westkust zijn giste ren 300 toeristen aangekomen. Het is de eerste poging om Groenland voor het massa-toerisme te ontsluiten. De organi satie is in handen van een Deens reis bureau. BIJ EEN BRAND in een hut in de ne gcrwijk van Reidville in de Amerikaan se staat Zuid-Carolina zijn zes kinderen om het leven gekomen. Zes andere le den van dit getroffen gezin werden met brandwonden in een* ziekenhuis opgeno men. Zwaar bewolkt l Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond i 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt en tijde- j lijk regen, voornamelijk in het mid- den en zuiden van het land. La- i ter enkele verspreid voorkomende opklaringen. Matige tot vrij krachti- 0 se wind uit westelijke richtingen. In t het algemeen iets lagere temperatu- t ren. Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: Pvf^ het algeemeen bewolkt tot be- f trokken hemel met enkele opklarin- maar ook neerslagvlagen. t Maximumtemperaturen van 5 tot 9 t graden. 0 Vandaag: zon onder 17.25 uur. Maan op 17.24 uur. J Morgen: zon op 8.21 uur. Maan on- 0 der 8.27 uur. In Dordrecht is de 36-ajrige mevrouw P. A. M. Brasser-van Erve, gewoond hebbend Colijnstraat 16, door haar echt genoot dood in de keuken van haar huis aangetroffen. Zij is vermoedelijk om het leven gekomen doordat in de keuken door het branden van de gasgeiser en het gasfornuis de meeste zuurstof was opgebruikt, waardoor de gassen onvol doende verbrandden en de lucht lang zamerhand vergiftigd werd. Met ingang van morgen zal Nederland zoals gemeld als zevende Europese land beschikken over een telefonische nieuwsdienst, welke wordt verzorgd door het ANP in nauwe samenwerking met de PTT. rDe dienst is voorlopig bestemd voor de stad Amsterdam en de telefoonnetten, waarvan het net nummer begint met 029. Foto: Bij het ANP in Den Haag leest een mede werkster het laatste nieuws regelmatig op voor een dicteer apparaat, dat dat nieuws dan weer laat horen aan de abonnee die 't bepaalde nummer draait Het is koud, bitter koud in New York. waar het oppervlak van de rivier de Hudson met zwaar drijfijs is bedekt. Het Zweedse lijnschip Gripsholm (l.) dat de haven verliet en de Nederlandse Rotterdam (r.) welke de haven invoer, lieten zich evenwel door dat ijs niet tegenhouden... Gisterenmorgen vroeg is nabij Ponte Gardena (Waidbruck) in Alto Adige (Zuid-Tirol) een bom ontploft tegen het ..monument van het ko ninkrijk Italië", dat voor de elektri sche centrale van Ponte Gardena stond. Het monument werd vrijwel geheel vernield. De ruiten van huizen in de nabijheid sneuvelden. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De politie heeft enkele personen aangehouden op verdenking van medeplichtigheid aan deze bomaanslag. De aanslag wordt beschouwd als sa botage de eerste sabotagedaad sinds het mislukken (zaterdag j.l.) van de Oostenrijks-Italiaanse besprekingen te Milaan over de kwestie van Zuid-Tirol. Men vermoedt, dat de aanslag het werk is van de Duits-sprekende extremisten in Alto Adige. TE LONDEN begint op 7 februari een gerechtelijk vooronderzoek in de spiona- gezaak van vijf personen, die enkele weken geleden zijn aangehouden. „Wij mogen ons nooit tot het ge loof laten verleiden, dat de Sovjet- Unie en China hun streven ^aar wereldoverheersing hebben opge geven". Dit zei president Kennedy gisteren in zijn eerste boodschap over de „State of the Union", die hij voorlas aan het Congres. De gehele Amerikaanse defen sie-strategie zal aan een nieuw onderzoek worden onderworpen. Crisis.... De binnenlandse economische toe stand noemde de president verontrus tend, maar niet hopeloos. Hij zal naar zijn mening nog slechter worden al vorens het getij gaat keren. Elke dag neemt de crisis in omvang toe en wordt de oplossing moeilijker. Elke dag komert wij nader tot het uur van het maximale gevaar, terwijl de bewa pening toeneemt en de vijandige krach ten sterker worden, aldus de president. Hij heeft versteld gestaan toen hij op de hoogte kwam van ,,de enorme omvang der beproevingen die de Amerikanen in de komende vier jaar zullen moeten doorstaan". Kennedy zal het Congres machtiging vragen voor een doeltreffender hulppro gram voor de ontwikkeling van andere landen. Rusland en China De hoop op bevrijding van de Oosteuro- pese landen mag nimmer uit het oog wor den verloren. Er moet worden voorkomen dat de be wapeningswedloop zich uitbreidt tot nieu we landen en tot in de ruimte. Amerika zal zich blijven inspannen om de onafhankelijkheid in Azië, ..die door China wordt bedreigd", te verzekeren. NAVO Over de NAVO zei Kennedy, dat deze door economische rivaliteit en het laten prevaleren van binnenlandse belangen is verzwakt. Een gemeenschappelijke werd niet bereikt. Morgen zullen, naar van de oliemaat schappijen wordt vernomen, de verkoop prijzen voor een aantal aardolieproduk- ten verhoogd worden. Deze verhoging van de binnenlandse verkoopprijzen, welke na voorafgaand overleg met het ministerie van Economische Zaken tot stand is gekomen, betekent een aan passing aan de gestegen wereldmarktno teringen. Petroleum en tractorpetroleum wor den 3/4 cent per liter, gasolie, autogas- olie en huisbrandolie 0,8 cent per liter duurder, met dien verstande dat de prijs van huisbrandolie I voor particulieren 0,85 cent per liter verhoogd zal wor den. De prijs van dunne stookolie wordt verhoogd met 55 cent per 100 liter, die van zware stookolie met 4 gulden per ton en die van middelzware soorten met f 3,50 per ton en 3 gulden per 1000 liter. Vier of vijf mannen hebben gisteren in Brussel een overval gedaan op een juwelierszaak en hebben zich met npar schatting bijna vierhonderdduizend gul den aan geld en juwelen uit de voeten gemaakt. Een van de invallers hield de eigenares met een revolver in be dwang, terwijl de anderen de buit bij elkaar zochten. (Van onze verslaggever) In een spoedeisende openbare vergadering is de gemeenteraad van Goes voor hedenavond, dinsdag 8 uur bijeengeroepen. De oproep van b. en w. aan de raad is als volgt geformuleerd: „Zoals u bekend is, zal het nog enige tijd duren voor de gemeente begroting dienstjaar 1961 met de daarbij behorende bedrijfsbegrotingen ter vaststelling aan uw raad kunnen worden aangeboden. Gevolg daar- jUn is, dat voor 1961 nog geen kredieten zijn toegestaan en geen beta lingen kunnen worden verricht. Strikt genomen kunnen geen bestellin gen worden gedaan. Hierdoor wordt het onmogelijk, dat het gemeente bestuur zijn normale taak verricht. Het behoeft geen betoog, dat dit on overkomelijke moeilijkheden geeft. Deze moeilijkheden kunnen worden voorkomen indien voor dit jaar de helft van de kredieten ivordt be schikbaar gesteld, die op de begroting voor dienstjaar 1960 zijn toege staan. Een uitzondering willen wij maken voor de daarop voorkomende eenmalige uitgaven, omdat deze enkel gelden voor het jaar 1960. Om de regelmatige gang van zaken te verzekeren, stellen wij u voor hiertoe te besluiten" doelstelling Reactie Zevenendertig maal werd Kennedy door applaus van zowel democraten als republikeinen onderbroken. De reactie op zijn „troonrede" was verdeeld. De democraten noemden de rede realistisch, uitdagend en inspire rend. de republikeinen waren over het algemeen van oordeel dat Kennedy het beeld te somber tekende. Kennedy sprak gedurende 42 minuten. Een hongerige kat heeft bijna rouw gebracht in het Rotterdamse gezin Cop- pem, dat in de Eline Verestraat woont. Bij een poging om wat melk te be machtigen, trapte het beestje gisteren namelijk in alle vroegte een gaskraantje open. Een 3-jarig zoontje rook de gas- lucht en waarschuwde zijn ouders. De 39-jarige moeder en zijn 10-jarig zusje Susanna waren toen al onwel geworden. Zij zijn ter observatie naar het Zufder- ziekenhuis gebracht. De nieuwe week is voor 44 per soneelsleden van het Rotterdamse classifieeerdersbedrijf J. W. Junius en zn. n.v. nat en koud begonnen. Gisterenmorgen om zeven uur na melijk kwam het bootje „Maria 1" waarmee zij zich naar hun werk begaven, in regen en duisternis in de mond van de Waalhaven in aan varing met de Belgische tanklich- ter „Citerna 46". De consternatie was groot. De „Ma^ia 1" begon onmiddellijk te zinken en verschillende opvarenden, on geveer tien, geraakten in het water. Ge lukkig schoten op dit druk bevaren ri viergedeelte van alle kanten schepen met Op zestig mijl noordoostelijk van de Braziliaanse haven Recife stoomde gisterenavond het Por tugese „rebellenschip" Santa Ma-ria langzaam in kringen, wachtend op de komst van de Amerikaanse torpedobootjager „Gearing", met aan boord admi raal Allen Smith. Bij het ochtendgloren (plaatselijke tijd) middernacht onze tijd ging admiraal Smith, de Amerikaanse be velhebber van de marinestrijdkrach ten op de grens van de Caraïbische Zee en de Atlantische Oceaan aan boord van de .Santa Maria" om een onderhoud te hebben met kapitein Henrique Galvao. Belangrijkste punt van deze bespre king is de ontscheping van de 620 passagiers. Hoe dc opdracht van de admiraal zal zijn? Aan boord van de „Gearing" die in hoge vaart van de Afrikaanse kust naar Recife was opgestoomd om de heer Smith daar te halen en hem aan boord van de ..Santa Maria" te brengen bevonden zich verzegelde orders. De admiraal kon dus van te voren niets meedelen. Twee andere Amerikaanse torpedo- bootjagers de ..Wilson" en de ,,Da- mato" zijn ook opgestoomd naar de „Santa Maria", voor geval Galvao erin toestemt de passagiers direct van boord te doen gaan. Aan boord van die torpedobootjagers bevonden zich ook journalisten, maar zij zullen niet bij de bespreking aan boord van het Portugese schip worden toegelaten. Vele kleinere schepen bevinden zich in de buurt van de „Santa Maria", maar als de Portugees wordt opge roepen, antwoordt de seiner op het passagiersschip alleen met een reeks betekenisloze strepen en punten. Ook ons land heeft zÜn voorzorgs maatregelen genomen voor het geval de passagiers ontscheept worden. Een chartervliegtuig van de K.L.M. is van Curagao naar Recife vertrokken om de Nederlandse opvarenden naar huis te brengen. Wat Galvao straks verder denkt te doen? Veel is hierover niet bekend. Hij bevindt zich in een moeilijke si tuatie en dat verklaart het tele gram, dat hij zond aan president Jozef Kasavoeboe van Kongo. In dat telegram vraagt hij om „asiel en hulp" voor hem en zijn mannen. In Leopoldstad werd gezegd, dat er nog ,.geen stappen" werden overwo gen. Dat door dit hele incident de ver houding Portugal - Brazilië (waar over wij gisteren schreven en waar omtrent ook vandaag weer enkele de tails elders in dit blad in de beschrij ving van de nieuwe Braziliaanse pre sident Janio Quadros) wel wat te wen sen overlaat, laat zich begrijpen. Por tugal heeft een officieel protest inge diend tegen het optreden van generaal Delgado. „die zich gedraagt als de lei der van een regering die niet bestaat". In Lissabon circuleren berichten, dat twee leden van de oppositie tegen het regime van Salazar de Braziliaanse ambassade om politiek asiel hebben gevraagd. De ambassade wilde de be richten noch bevestigen noch tegen spreken. Het Braziliaanse dagblad „Ultima Hora" meldde, dat de Braziliaanse politie te Rio de Janeiro de jeugdige Portugees Emmaneul Dias de Mello had gearresteerd, die voornemens zou zijn geweest generaal Delgado, de lei- De Franse humorist en parachutist Gil Delamare (foto) is van het Parijse vliegveld Orly vertrokken naar Rio de Janeiro, waar hij zal overstappen in een DC-6-vliegtuig om zich per para chute te laten afwerpen boven de Santa Maria. Delamare, die de passa giers van het veelbesproken schip met zijn grappen wil gaan vermakenzal aan Galvao vragen zijn schip stil te leggen voor de parachutesprong. Hij zal evenwel ook springen als Galvao weigert te stoppen, zegt hij... der der oppositie tegen Portugals „sterke man" professor Balazar, te vermoorden. Dias de Mello zou dit zijn opgedra gen door de Portugese politieke po litie". reddingsmateriaal toe, waardoor zij kon den worden gered. De overige opvarenden konden van het zinkende scheepje overspringen, op de „Citerna 46". dank zij de koel bloedigheid van de kapitein van de Belgische tanklichter, die op volle kracht doorvoer en daarmee zijn schip tegen de „Maria 1" bleef druk ken. De geneeskundige dienst moest drie der uit het water geredden ter observatie naar het Dijkzigt-ziekenhuis brengen. On der hen was de 52-jarige kapitein van de „Maria 1" de heer J. W. van Gelder uit Rotterdam, die in het water bewus teloos was geraakt. Op hem werd kunst matige ademhaling toegepast. De aanvaring is waarschijnlijk ontstaan doordat de „Maria 1" nog juist voor de uit Pernis opstomende „Citerna 46" de ri vier probeerde over te steken. De „Maria 1" is op de plaats van het ongeluk ge zonken. De „Citerna 46" ligt met schade aan de voorsteven in de Waalhaven. Te Bremen is bekend gekorden, dat het Borgwardconcern de volgende week niet meer in staat zal zijn de lonen cn salarissen van zijn personeel te betalen. Wanneer de regering van Bremen geen oplossing vindt, zullen de circa 20.000 arbeiders en kantoorbedienden van het concern naar verwachting de volgende week werkloos worden. De regering van Bremen stelt pogingen in het werk een nieuwe vennootschap op aandelen te stichten voor de sanering van het auto concern, dat in moeilijkheden is geraakt. Zij onderhandelt met de Bondsregering over deelneming door de Bondsrepubliek aan de op te richten saneringsmaat schappij, die volgens de plannen een kapitaal van 50 miljoen mark zal heb ben. Bremen is echter desnoods bereid dit 'bedrag voorlopig alleen beschikbaar te stellen. Naar verluidt bedragen de schulden van het Borgwardconcern meer dan 200 miljoen mark. De verplichtingen van het concern worden slechts voor een gedeel te gedekt door gebouwen, machines en gereed produkt. die tezamen een waarde van ongeveer 90 miljoen mark zouden hebben. In de Sovjet-Unie zal een tweede persbureau worden opgericht, aldus meldt het semi-officiële Sovjetpersagent schap Tass. Een aantal organisaties, waaronder de unie van journalisten» heeft hiertoe besloten.

de Stem | 1961 | | pagina 1