BLOEDIGE BOTSING IN KONGO 65 Loemoembisten in gevecht gedood Santa Maria naar Brazilië Ongelukken op see Deze week: chimpansee Prinses Beatrix wordt 23 Vonnissen mijnramp Marcinelles Passagiers morgen van boord Seminaristen in zielzorg Drukte op Cape Canaveral BIJ INFILTRATIE IN EVENAARSPROVINCIE UNO-trocpen bij verlof in burger Heden ontslag Spaak? Elf doden bij drie vliegongelukken Geen akkoord Zuid-Tirol Diefstal Mootens accordeon opgelost 55 Twee doden bij branden in Amsterdam Negen mannen van brandweer omgekomen Russische trawler vergaan VEERTIG ROOMSOEZEN EN 'N KIST VOL FRITES... Wat bezielt toch die anonieme telefoonmaniakken? Hebt u het artikel over hen gemist? Jammer! Het stond Zacht De Gaulle sprak met MacMillan In Indonesië Japanse walvisvaarder opgebracht ROEANDA REPUBLIEK 101e JAARGANG No. 23585 Voor Cod, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr.' H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DAGBLAD VOOR ZEELAND MAANDAG 30 JANUARI 1961' Abonnementsprijs 7,— per kwartaal 8,20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Troepen van generaal Moboetoe hebben een uit Slanley- stad afkomstige colonne Loemoembistische soldaten aan gevallen en bij bet gevecht dat ontstond 65 doden gemaakt Daarbij zouden 165 Loemoemba-soldatcn krijgsgevangen zijn gemaakt. Het gevecht is vermoedelijk de bloedigste botsing uit de geschiedenis van de crisis in Kongo geweest. Over de verliezen van Moboetoe's getrouwen is niets ge meld. Volgens goedingelichte zegslieden te Parijs wordt verwacht, dat de secreta ris-generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, nog vandaag zijn ontslag zal in dienen Bij een drietal vliegongelukken zijn elf mensen om het leven gekomen. Een Boeing 707 van dc American Air lines is bij een oefenvlucht boven het strand van Long Island neergestort. De zes inzittenden kwamen om het leven. Drie Zweden vonden de dood, toen het sportvliegtuig waarin zij vlogen bij Mal- medy neerstortte. Er hing mist boven de Ardennen. In de Vogezen stortte een straaljager van de Canadese luchtmacht neer. De twee bemanningsleden kwamen in de vlammen om. Het Italiaans-Oostenrijkse overleg over de Duits sprekende minderheid in de Italiaanse provincie Alto Adige (Zuid- Tirol), is op niets uitgelopen. Blijkens een communiqué dat zaterdag in Mi laan werd uitgegeven, zijn de twee par tijen tot de slotsom gekomen dat hun standpunten onverenigbaar zijn. Het gevecht heeft zich afgespeeld nabij Boemba, waar de rivier de Kongo vanuit de Oostprovincie de Evenaarsprovincie bilnnenstroomt. De Loemoembisten waren vanuit Stanleystad, de hoofdstad van de door hen bezette Oostprovincie, be zig met een infiltratie van de Eve naarsprovincie. Zij werden dichtbij de grens opgevan gen door troepen van Moboetoe, die ijlings versterking hadden ontvangen uit Leopoldstad. Na het gevecht, waarbij zij twee pantserwagens zouden hebben buitge maakt, trokken de Moboetoe-soldaten de Oostprovincie binnen waar zij de stad Boeta bezetten, welke 250 km ten noordoosten van Boemba ligt. Elders zouden leden van de stam der Loeloea een p-antserwagen en acht sol daten van het legertje van Albert Ka- lonji overmeesterd hebben, terwijl onder de Kongolese soldaten van het garnizoen te Thysstad opnieuw onlusten zouden zijn uitgebroken. De burgemeester van Thysstad zou verdwenen zijn, met ach terlating van een bloedbevlekt woon huis. Kasavoeboe heeft de leden van de UNO-verzoeningscommissie toestem ming gegeven voor een bezoek aan Loemoemba, in diens gevangenis. Het is niet bekend of president Tsjombe hier ook mee akkoord gaat. Voorzorg.... In Leopoldstad kregen militairen van de UNO-politiemacht en personeel op dracht tijdens hun verlofuren burger kleren te dragen, naar aanleiding van het dreigement van het Kongolese leger op hen te schieten. De verslechtering in de betrekkingen tussen de UNO en het Kongolese leger was het gevolg van een incident dat twee dagen geleden in de Afrikaanse wijk plaatsgreep toen een dronken Tu nesische soldaat een salvo met een ma chinegeweer afvuurde op een Kongolese patrouille die hem wilde arresteren. De Tunesiër wist te ontsnappen, maar twee Marokkanen die zich in zijn gezel schap bevonden, werden gearresteerd. Gewapende patrouilles van de UNO- politiemacht patrouilleerden gisteren door de straten, uitgerust met een wal kie-talkie. De Amsterdamse politie heeft in hun woningen aangehouden de 15-jarige scholier K. O. en de 20-jarige kantoor bediende A. W. S., die hebben bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan de diefstal van de kostbare accordeon van Harry Mooten in de avond van 15 januari j.l. uit diens auto in de Tessel- schadestraat te Amsterdam. Evenzo is aangehouden de 19-j-arige fotograaf C. W. R., die ook terstond bekende op het verzoek van het genoemde tweetal te zijn ingegaan, het strument voor hen te verkopen. Deze R. had door de publikaties over de diefstal medelijden gekregen en de accordeon bij de eigenaar teruggebracht, nadat deze uitdrukkelijk had beloofd hem niet aan de politie te verraden. Deze zaak kon tot oplossing worden ge bracht doordat het de politie is gelukt de taxi te achterhalen die de fotograaf had gebruikt om het instrument bij Har' ry Mooten terug te bezorgen. Het hof van beroep te Brussel heeft de directeur van de steen koolmijn „Bois du Cazier" te Mar cinelles, in zuid-België, tot zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf en een boete van 2000 frank wegens nalatigheid veroordeeld. De directeur, de 51-jarige Adolphe Ca- licis, was in 1959 door een lagere recht bank te Charleroi vrijgesproken. Bij de mijnramp te Marcinelles, in augustus 1956. waarbij 262 mijnwerkers het leven verloren door de brand, die de mijn teisterde, bestond de helft van het aantal slachtoffers uit Italianen. Het hof van beroep te Brussel heeft de door nabestaanden der slachtoffers in gediende eisen tot schadevergoeding ver worpen. Het hof van beroep verklaarde dat de maatschappij, die de steenkoolmijn ,,Bois du Cazier" in eigendom bezit, „civel ver antwoordelijk" is voor de fouten van Ca- licis. Het hof meende dat deze verant woordelijk moest worden gesteld, omdat hij in de mijn een seinstelsel had gehand haafd, dat misleidend of onvoldoende kon worden genoemd. VIER MENSEN werden gedood en acht gewond, toen gisterenmorgen bij Liver pool een autobus met supporters van de voetbalclub Sunderland door de gladheid tegen een andere bus met supporters botste. PRINSES MARGRIET, die drie weken geleden na haar ziekte van Pfeiffer voor verder herstel naar Zwitserland ging, is gisteren in ons land teruggekeerd. Koningin Juliana en prinses Marijke be groetten haar op Schiphol. Prins Bern- hard, op jacht in Spanje, komt vandaag in ons land terug. KENNEDY heeft Thomas Finletter be noemd tot Amerikaans ambassadeur bij de NAVO. TE MILAAN hebben dieven koffers, kleding en hoeden gestolen uit de auto van de Belgische prins Albert en prin ses Paola. DE TOREN van de eeuwenoude kerk waar Romeo en Julia in het huwelijk traden het Italiaanse Verona i: plotseling ingestort. TIEN PIRATEN hebben zich bij de Phi lippijnen meester gemaakt van een schip en enkele bemanningsleden ernstig ver' wond. TIJGERDAG", zo moet ieder jaar 24 januari herdacht worden, zegt Iamrit Laljindal. de secretaris van de Indiase „Ahimsak", de partij der geweldlozen. Op die dag legde prins Philip een tijger neer. Iamrit is vier dagen in hongersta king geweest als een eerste protest daartegen. OP DE DAG van zijn gouden priester feest té te Averbode in België overleden pater Ambrosius Jan Adriaansen. af komstig uit Bladel norbertijn van de abdij van Averbode. 60.000 SOLDATEN Amerikanen. Fran sen en Duitsers zullen donderdag in actie komen in een grote NAVO-oefening in het zuidwesten van Duitsland. De oefening duurt een week. De rebellen aan boord van het door hen gekaapte Portugese pas sagiersschip „Santa Maria" hebben van de aan de macht komende Bra ziliaanse regering de verzekering gekregen dat het schip ongemoeid zal worden gelaten en morgen in een noordelijke haven mag binnen lopen. Het schip staakte zijn overtocht over de Atlantische Oceaan en alles wees erop, dat het morgen of in Recife of Salvador het anker zou laten vallen om de 620 passagiers aan land te doen zetten. Het schip werd gisteren tegen midder nacht het laatst op 30 mijl voor de kust bij Recife waargenomen, langzaam zuid waarts opstomend. Portugals antwoord hierop was dat het schip, indien nodig met geweld, zou wor den aangehoucten, als de passagiers een maal van boord zijn gegaan. De Portugese ambassade in Rio de Ja neiro diende een formeel protest in bij de Braziliaanse regering tegen de „overdre ven vrijheid van beweging" die Humberto Delgado, de Portugse leider in balling schap, in Brazilië was toegestaan. „Alle garanties" De Braziliaanse marine zal het korvet Ipiranga naar de plaats zenden waar de Santa Maria het anker zal laten vallen, ergens voor de noordkust van Brazilië. De Amerikaanse marine is ook van plan de torpedobootjager Wilson naar het ren- dez-vous te sturen. Het in Rio de Janeiro verschijnende dagblad „Diario de Noticias" bericht te, dat de aanstaande president van Brazilië, Jamos Quadros, had gezegd, dat hij het schip „alle garanties" zou' geven. Quadros wordt morgen geïnstalleerd als opvolger van de aftredende president Juscelino Kubitschek. Hij was pauwelijks een week térug van een Europese rondreis, waarbij hij Lissa bon nog een langdurig bezoek had ge bracht. Hij zou de rebellenleider kapitein Galvao ,,een oude vriend" hebben ge noemd. Eenmaal verlost van de passagiers zul len de rebellen hun strijd tegen het re gime van premier Antonio de Oliveira Salazar „tot de dood" voortzetten. KLM-vliegluig gereed De regering op Curagao en de Konink lijke Nederlandse Shell overwegen om een KLM-vliegtuig te charteren om de Nederlandse en ook Portugese passagiers van de Santa Maria op te halen, als het schip de Braziliaanse haven Recife zou aandoen. Op Curagao wordt hiervoor een toestel gereed gehouden. Als de vlucht doorgaat, zal het toestel via Lissabon naar Schip hol vliegen. (Advertentie) In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee Amsterdammers bij binnen branden het leven gelaten. In een veel slaapkamertjes en een zitkamer bevattende zolderverdieping van een pension aan de Reguliersdwars straat 34 werd de 58-jarige -emballeur L. N. Barbierie levenloos op zijn bed ge vonden. De man was door de rook van een brandje, ontstaan rond de kachel in de zitkamer, gestikt. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk de storm wind. dic de kachel heeft aangewak kerd, waarbij door uitvallend vuur de houten vloer vlam vatte. Zeven mede bewoners van de zolder zijn elders on der dak gebracht. In zijn woning aan de Albert Cuyp straat 48 driehoog is de 86-jarige alleen staande G. A. Geek, zittend in een stoel bij een elektrisch kacheltje, in slaap ge vallen. Door straling van de kachel is een stoelpoot garn verkolen, waardoor deze brak De stoel viel om en daarna zijn zijn kleren en de vloer van de ka mer aan het smeulen gegaan. Toen het vuur zondagmorgen om vijf uur werd ontdekt was in de vloer reeds een groot gat gebrand, waardoor de benen van de toen reeds bewusteloze, met brandwon den overdekte, oude man hingen. Tij dens vervoer naar het Wilhelminagast huis is de heer Geek overleden. In enige bisdommen met bijzonder grote priestertekorten mogen seminaris ten in de directie zielzorg worden in geschakeld, ook al hebben zij hun stu die nog niet helemaal afgemaakt. De H. Congregatie der Sacramenten heeft hiertoe toestemming gegeven. Aldus blijkt uit het jaaroverzicht van deze con gregatie. Aan het epjscopaat van en kele landen, waar de priesterstudenten niet vrijgesteld zijn van de militaire dienstplicht, heeft de congregatie toe stemming gegeven zij het met de grootste voorzichtigheid theologanten tot priester te wijden nog voor zij onder dienst gaan. Bovendien staat dc bis schoppen dan nog de mogelijkheid open om deze jonge priester bijzondere dis pensatie te verlenen. Een recente foto van onze kroon prinses, die morgen haar 23e verjaardag viert (Foto Max Koot) Tijdens een brand in Chicago zijn de muren van twee warenhuizen ingestort. Negen brandweerlieden zijn hierdoor om het leven gekomen. Vijftien blussers werden gewond. Een brandweerman werd een uur na de in storting levend uit de puinhoop gered. Het stormweer van de laatste da gen is er oorzaak van geweest, dat gedurende het afgelopen weekein de heel wat zeelui bange nachten hebben doorgemaakt. Bijzonder slecht is het afgelopen met de Russische trawler ..Olenevod", die deel uitmaakte van een Russische vis sersvloot ter hoogte van de Shetland- eilanden. Door golven van 25 meter hoogte bij windsnelheden tot 180 kilo- De 20-jarige Gerrit Verbrugge is er in geslaagd negen broertjes en zusjes te redden uit het kleine huisje aan het Pan- craspad 18 in Amstelveen, toen dit in k£"a.nck was geraakt doordat de kleine (3-jarige) Jacobus met lucifers was gaan spelen. Sneller dan de brand op de boven verdieping zich uitbreidde wist Gerrit de kinderen in veiligheid te brengen, zo snel dat geen hunner enig brandwondje opliep. De weduwe M. Verbrugge bevond zich die ochtend het was circa kwart voor zeven met drie van haar twaalf kin deren reeds beneden. Met vijf stralen had de Amstelveen- se brandweer het vuur binnen het uur overmeesterd. Het huisje met de gehele inboedel was totaal uitgebrand. Op de -foto: De redder met zijn een jarig broertje Gert-Jan op de arm en verder de andere geredde kinderen. Het gezin is door sociale zaken van Amstelveen geheel schadeloos gesteld en in een andere woning ondergebracht J Verwachting van het K.N.M.I. tot i vanavond, opgemaakt gisterenavond J 23.15 uur: 4 i Zwaar bewolkt niet nu en dan re- J i gen. Matige to( krachtige, langs de f i kust krachtige tot stormachtige f wind tussen zuidwest en west. Wei- 4 rug verandering in temperatuur. 4 erwachting van het Belgisch weer- t 4 kundig instituut: t f Nog steeds krachtige tot stormach- tigc wind met rukwinden vanuit het 4 zuidwesten. Betrokken en regenach- t tlg> J Vandaag: zon onder 17.23 uur. Maan f, op 16.26 uur. >lorgpn: ion op 8.33 uur. Maan on- J J der 7.55 uur. 4 De geheime besprekingen tussen de Franse president en de Britse premier tijdens het weekeinde zijn gisteren be ëindigd. Er is geen communiqué uitge geven, maar volgens diplomatieke zegs lieden gingen de gesprekken over de westelijke en de Europese politiek in het licht van het aan de macht komen van de nieuwe Amerikaanse regering onder president John F. Kennedy. De beide staatslieden brachten met hun respectieve echtgenotes het week einde door op het slot Rambouillct, het officiële buitenverblijf van de Franse president. Honderden geleerden en deskun- - digen, regeringsambtenaren en T*~| 1 1 T1T| T f* 1 T~| journalisten zijn de „ruimteha- VAV^ IA1111 Av^ AAA ven" Cape Canaveral binnenge- j vlucht van 16 minuten moeten maken De Mercury zal gelanceerd worden Strooma voor twee grote evene- via de projcctielenbaan over de At- met een Redstone-raket en op een menten in de ruimtevaart' de lan- la"tlschei Oceaan. hoogte van 115 mijl worden gebracht Het zal de eerste proef zijn met het en vervolgens een baan van 290 mijl cermg van een satelliet met le- Mercury-ruimteschip waarbij men wil over de Atlantische Oceaan afleggen, vende vracht en de eerste vlurht ,vaststellen of levende wezens het zul- De topsnelheid zal ongeveer 4000 mijl iuent ien kunne,, uithouden in de ruimte en Per uur bedragen, niet zo heel veel van een nieuw intercontinentaal of de piloot beschermd kan worden vergeleken bij de 17.400 mijl per uur rmnipptipi teger^ de hitte en de schok van het die voor latere vluchten in een baan b-iujccLici. .lanceren, de terugkeer naar de aarde om ,Pe aarde moeten worden afgelegd. Een goedgedresseerde chimpan- 011 de sne"e daling per parachute op cJ'''('ens zi-'n korte Vlucht zal de see zal deze week wellicht chimpansee ongeveer 4.5 minuut de Als de aap al deze beproevingen Va" Se"ichtl°°sheid onder- - - -- p - gaan een van de grootste problemen vandaag al een ruimtereis ma- soed heeft doorstaan, zal een van de g en astronauten een zelfde vlucht lernemen, waarschijnlijk al in april, de astronauten van het Mercury- n "D»" wat geluk zullen wij bin- kingskrac,lt de aaïde te zeven astronauten ppn -zpifHp \riupht ruimtevaart- Het dier zal ook ken om de weg te bereiden voor ondernemen, waarschijnlijk al in april £ravaarredne Tarde"^ m^al^e'aamrek- project. de" aïrde^rebrn^^o^ve^klam-de °de 'J™' dat «L "ge Vclig opgeborgen in een comforta- ^asa (bureau voor de lucht- en ruim- bele cabine zal het dier een raket- tevaart). zijn gewicht van ongeveer 20 kilo plotseling tot 220 kilo stijgt. Een Japanse walvisvaarder van 1775 ton is gistermorgen door een Indonesisch patrouillevaartuig ten noorden van Djakarta aangehou den. Het Japanse schip, de Mansoei Maroe van de vissersmaatschappij Taivo, was met 1500 ton walyisvlees en traan uit het zuidpoolgebied op weg naar Japan, toen het in de wateren ten noorden van Dja karta door een Indonesisch patrouille schip werd aangehouden. Officieren van het Indonesische schip kwamen aan boord en dwongen de Japanse gezagvoerder en de stuurman koers te zetten naar Indo nesië, aldus een radioboodschap van de Japanners. Uit Tokio is een officieel pro test naar Djakarta gestuurd. meter per uur werd de trawler op de rotsen gesmeten. Men vreest, dat de twintig Russische vissers, aan boord van dit schip, verdronken zijn. De sche pen van deze vissersvloot weigerden radioberichten aan te nemen. Bij Liverpool In het kanaal bij Liverpool is zater dagmorgen de Groninger coaster ,,Uni- tas'' in aanvaring gekomen met een licht-boei. De kapitein probeerde de Umtas aan de grond te zetten, maar de sterke stroom deed de coaster stroom opwaarts afdrijven. De bemanning was aan de pompen gegaan. Ter hoogte van Seacombe werd het schip vastgemaakt aan de zeewering. Het kapseisde. Met een ladder, die van het schip op de zeewering was gelegd, kon de bemanning de kapitein, zijn echt genote en zeven anderen aan land gaan. vlak voordat de Unitas zich op zijn kant legde. Geen der opva renden liep letsel op. Op Noordzee Op de Noordzee is een IJmuidense treiler, de IJm. 34, met machineschade in moeilijkheden geraakt. Een andere treiler sleept het schip in stormweer met windkracht 11 tot 12 langzaam naar IJmuiden, waar het vandaag kan aankomen. Ierse Zee In dc Ierse zee worstelt de Neder landse kustvaarder .-Madjoe" met d' elementen. Installaties van echolood en zender op de brug zijn beschadigd en het kompas is overboord geslagen. En kele opvarenden zijn licht gewond. Oostzee Op de Oostzee heeft het Duitse vracht schip ..Peter Oldendorff" een bang avontuur achter de rug. Na enorme moeilijkheden waarbij een Noor olie op de kokende golven pompte kon een verbinding tot stand worden ge bracht. maar tot drie keer toe brak de lijn. Toch lukte het de veertien opva renden in veiligheid te brengen. Hoi gehavende schip kon de Noorse havci. Aalesund binnengesleept worden. Het Belgische mandaatgebied Rocan- da heeft zichzelf tot republiek ver klaard. Joseph Gitera, voorzitter van de voorlopige nationale vergadering, heeft gisteren op een openbare bijeenkomst meegedeeld, dat er een einde is geko men aan de regering van Mwami Ki- geri, en dat Roeanda voortaan een re publiek is. De door de Parmehoetoe- partij voorgedragen Mbonyoemoetwa is tot president gekozen.

de Stem | 1961 | | pagina 1