WINTER NEEMT REUZENZWAAI Amerikanen niet zo erg tegemoetkomend nadert Kennedy wil informeel met Kroestjev spreken Druk radioverkeer met Santa Maria Twee vliegtuigen stortten neer; derde vermist Ruige zee maakt het vele schepen moeilijk Kongolese R.T.C. (gebrek aan interessej ten einde „Zo, Dikke, bij jou Houclt op met inspecteren POWERS: Ik kom naar huis (misschien) Sovjetpremier in maart naar V.S. Veldsporten weer in gedrang DAGBLAD VOOR ZEELAND Franse admiraal verongelukt TIEN DODEN Sneeuw stagneert Duits verkeer Weinig discipline bij VN-troepen Geheim agent vermist Lichte dooi Britse koningin India 101e JAARGANG NO. 23584 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uiig. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, c J. V. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, H. M. L. de Rechter, P. V. M. ercauteren, L. J. v. 't Westende. agblad 16, Bureaus: Breda, Reigerstraat Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 ZATERDAG 28 JANUARI 1961 Abonnementsprijs 7,— per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor HULST, U a*. «17 - (Bij bureaus: T.ru.u.e.: IJ.b,,.,.,,,. l7T ..l.t.un 2..1 - OOSTBUBG: N,mw,.r„t 1. - ,.l.loo„ 2.93» wil „kaperkapitein van Het Portugese passagiersschip „Vera Crue", het zusterschip van de „Santa Maria", heeft de haven van Rio de Janeiro verlaten op weg naar Santos. De „Vera Cruz" heeft in Rio onder scherpe politiebewaking gestaan. Tien tallen passagiers zijn door de politie aan de tand gevoeld. Er zouden veilig heidsagenten aan boord zijn gegaan om de vaart mee te maken. Foto: De „Vera Cruz" (links) en de „Santa Maria" in de haven van Lissabon. Vier mannen hebben vrijdagmorgen de dood gevonden, toen hun vliegtuig, een tweemotorige De Havilland .,Dove", van het Ierse leger in een bosje op ongeveer 8 km van het Ierse vliegveld Shannon neerstortte. De vijfde inzittende van het toestel, dat een nachtelijke oefenvlucht had gemaakt, ontsnapte. Het Ierse leger heeft de namen van de omgekomenen nog niet vrijgegeven. De overlevende is kapitein John Liddey. Twee van de slachtoffers waren officier in het Ierse legei. de andere twee wa ren jonge burger-technici in opleiding voor de verbindingsdienst. Het vliegtuig verongelukte in een zeer zware storm. Volgens de mededelingen van een ooggetuie zou het toestel in een vrille (een wervelende val) zijn geraakt. Het wrak werd het eerst opgemerkt door de bemanning van de verkeersto ren op het vliegveld Shannon. Stukken van het verongelukte vliegtuig lagen overal verspreid. De resten van de ca bine stonden in brand. Toen de redders de stoffelijke overschotten uit de wrak stukken hadden losgemaakt, waren deze reeds onherkenbaar verbrand. Een militair vliegtuig met zes per sonen aan boord, onder wie de Fran- fe admiraal Ponchardier en zijn echtgenote, iz bij Tambacounda in de buurt van de grens tussen Sene gal en Gambia, kort na het opstij gen verongelukt. Het vliegtuig vloog in brand en de i zittenden zijn in de vlammen omgeko men. Admiraal Ponchardier was opper bevelhebber in het Zuidatlantische zee gebied. De scheepvaart in de omgeving van de Solway Firth (Groot-Brittannië), is in de nacht van donderdag op vrijdag verzocht uit te kijken naar een zweef vliegtuig van de Britse luchtmacht dat sedert donderdagmiddag wordt vermist Hevige sneeuwval in het zuidwestelijk deel van midden-Duitsland. speciaal in de streek rondom Frankfort, heeft het spoorwegverkeer en het verkeer over de Duitse snelwegen bijna volkomen ver lamd. Op de spoorbaan bij het hoofdstation van Frankfort moesten arbeiders met behulp van vlammenwerpers een ruim 25 cm dik pak sneeuw verwijderen voor dat de treinen konden binnenlopen. Door een tekort aan werkkrachten kan men ook in de stad de straten niet sneeuwvrij maken. Zandstrooiers en sneeuwploegen blijven ongebruikt in de garages staan. passagiers af daar zo maar tot maatregelen overging. Galvao zit het moeilijkst, zo redeneert men er hoogstwaarschijnlijk, en laat hem nu eerst maar eens uitzoeken hoe hij zijn passagiers wil kwijtraken. In die geest antwoordde ook admi raal Dennison, bevelhebber van de Ame rikaanse Atlantische vloot, toen Galvao hem medewerking vroeg bij het debar keren van de zeshonderd mensen, ,,in een Zuidamerikaanse of een Afrikaanse haven". Voor een haven in Afrika voel de hij zelf het meest. „Daar moet ik eerst met mijn bazen in Washington over praten", zei de admiraal. En intussen Galvao, nog altijd doorstomend met zijn gestolen „Santa Maria", wil zijn passagiers kwijt. De ruim zeshonderd mensen vormen blijkbaar een te grote hinderpaal bij zijn politieke doelste'lingen en hij heeft de dag van gisteren besteed aan het zoeken naar een manier om er goed koop van af te komen, zónder dat dit het einde van zijn avontuur zou betekenen. Hij had eerst al een telegram aan Kennedy gestuurd met het verzoek het inspectiegedoe met vliegtuigen en sche pen van de Amerikaanse marine te be ëindigen. Een poosje later kwam er een telegram aan de Amerikaanse marine dat de volgende inhoud had; „Meerderheid Amerikaanse bur gers verzoeken ontmoeting met Amerikaanse vloot. Kapitein Galvao zegt te voelen vooi spoedigste on derhandelingen over debarkering op zee van passagiers op Amerikaans schip. Amerikanen vertrouwen dat hun regering prompt zal handelen". Dit telegram van de Amerikaanse pas sagiers aan boord van de „Santa Ma ria" was dan een nieuwe zet in het spel. Want tevoren had Galvao rechtstreeks een verzoek om de passagiers in Belem in het noorden van Brazilië af te zetten, genegeerd. Hij wilde beslist niet de kans lopen dat hij, na zijn zeshonderd gasten te zijn kwijtgeraakt, met schip en medestanders opgepakt zou worden. Ook had hij laten weten dat hij voor een Amerikaans marine-escorte voelde, maar dat onder bepaalde voorwaarden. Hij wilde zo'n escorte bijvoorbeeld slechts zien als een ..bescherming tegen Portugese oorlogsschepen". Hoewel de Amerikanen aan boord op prompt handelen van de zijde van Washington aandrongen, was er giste renavond toch nog geen teken dat men DE „AMBASSADEUR" van de zo ge heten „Heilige Daad" J. J. uit Bus- sum is gisteren door de Amsterdam se rechtbank failliet verklaard. IN HET OOSTEN van de V.S. zijn, als gevolg van de zware sneeuwstormen, on geveer vijftig mensen om het leven ge komen. IN DE WILLEM Sophia te Kerkrade, is gisteren de laatste t derde) mijnwerker geborgen, die eergisteren bij de instor ting van de pijle- waarvan wij mel ding hebben gemaakt was bedolven. Het slachtoffer, Schreuder. was 20 jaar en ongehuwd. HET PRESIDIUM van de Opperste Sov-, jet heeft minister zonder portefeuille Nikolai A. Digai ontheven van zijn func tie in afwachting van een andere benoe ming. DE VOORZITTER van de raadsfractie van de P.v.d.A. te Westzaan, J. de Boer, heeft bedankt als raadslid. Van fractie genoten en partijbestuurders had hij de laatste tijd diverse verwijten moeten slikken, zei hij. Blijkbaar te veel. PRINS BERNHARD is door de presi dent van Nicaragua onderscheiden met het grootkruis in de orde van Ruben Dario. DE ZWITSERSE regering heeft een scherp protest ingediend bij de Tsjechi sche regering, tegen de activiteiten van de Tsjechische spionagedienst in Zwit serland. EEN UTRECHTS raadslid, G. v. d. Boogaart, lid van de K.V.P.-fractie, is tijdens de raadsvergadering plotseling door een hartaanval getroffen cn korte tijd later overleden. In de raadzaal zijn hem de laatste sacramenten toegediend. weet Galvao nog steeds niet wat hij met de passagiers aan moet VOORBEREID De situatie schijnt nu zo, dat men aan beide zijden van de oceaan bedacht is op een eventueel optreden tegen het ge roofde schip en de kaperkapitein. Aan de Afrikaanse kant is de Portugese marine intussen klaar om hem op te vangen. Ook in Portugal zelf is men waak zaam, ook al worden berichten over een mogelijke opstand met een schouderophalen afgedaan. Die hou ding stemt weinig overeen met de consignatie van de Nationale Gar de en de dubbele wachten aan alle kazernepoorten. Het was gisteren een Italiaanse krant die vertelde te we ten dat alles in Portugal klaar is voor een gewapende opstand tegen Salazar. GEVLUCHT Intussen heeft een steward van de „Santa Maria", die op het eiland Santa Lucia in het ziekenhuis was opgenomen, omdat hij geelzucht had. voor enige op winding gezorgd door spoorloos te ver dwijnen. Men heeft het hele eiland naar hem afgezocht, maar hij was volkomen spoorloos. De steward was een van de genen die bij de machtsovername door Galvao gewond werden en daarna wer den afgezet. Een onderzoek in Willemstad heeft uitgewezen dat Galvao inderdaad in die stad zijn hele onderneming heeft uit gewerkt. De deelnemers aan de voorbereidende Ronde Tafel Conferentie, welke woens dag in Leopoldstad geopend is door pre sident Kasavoeboe, hebben besloten met het oplossen van de vele tientallen pro blemen te wachten tot er meer deel nemers aanwezig zijn. De lijst van delegaties is nog niet compleet. De afvaardiging uit Katanga ontbreekt. Er zijn overigens wel afgevaardigden uit Katanga. Drie Baloeba, die sinds de onafhankelijkheidsverklaring in balling schap hebben geleefd, zijn naar Leopold stad gekomen. Zij zijn tegenstanders van Tsjombe Vrijdag werd een stormachtige bijeen- 1 komst gewijd aan het kiezen van een j voorzitter en een vice-voorzitter van de conferentie. Alleen de kandidaturen wer den gesteld, gestemd werd er niet. Men besloot maar te wachten op de „laat komers". De stafchef van de UNO-politiemacht, brigade-generaal Manghasha. is vrijdag naar Stanleystad vertrokken, om daar toezicht te houden op de evacuatie van Belgen en Fransen die van hun rege ringen advies gekregen hebben de Oost provincie en Kivoe te verlaten. Zitting V-Raad De delegaties van Ceylon, Ghana, Mali, Marokko, de V.A.R. en Zuid-Sla- vië hebben vrijdag om een bijeenkomst Zuid-Nederland bereidt zich voor op het komende carnaval. Alle vrije uren worden besteed aan de vervaardiging van poppen en maskers om tijdens de optochten een „goed figuur" te slaan. Foto: In Den Bosch kunnen we tijdens de carnavalsoptocht deze kop van de „Leutige Oeteldonkers" bewonderen. Martin Hibling, ex-lid van de Ame rikaanse geheime dienst die in Berlijn opereerde, is als vermist opgegeven. De 35-jarige Hibling heeft kortgeleden zijn ontslag genomen bij de geheime dienst na daar ruim een jaar gewerkt te hebben. Hij was van plan naar de V.S. terug te keren. Op 19 januari heeft men hem voor het laatst gezien aan de Westduitse kant van de autoweg naar West-Berlijn. Zijn wagen is in Bremerhaven gevonden. van de Veiligheidsraad verzocht ,.ter be spreking van de alarmerende ontwikke ling der gebeurtenissen in Kongo, die de pogingen ondermijnen ter handhaving van het recht en de orde in dat land en ook zijn territoriale onschendbaar heid en die derhalve de vrede en de internationale veiligheid bedreigen". VN-man Rajeshwar Dayal zit enigs zins voor schut: drie maanden heeft hij het Kongolese leger een wanordelijke bende genoemd. Maar ook in de UNO- politiemacht ontbreekt nu de discipline. Al twee weken hebben de Nigeriaanse UNO-troepen, gelegerd in Boekavoe. geen respect meer voor hun officieren. Feitelijke insubordinatie komt dikwijls voor. De Ghanese soldaten te Tsjikapo in de provincie Kasai hebben onder elkaar op de vuist maar ook met de vuurwe- penen gevochten. De Marokkaanse soldaten in Katanga hebben gestaakt toen zij hoorden dat zij niet, zoals ze hadden gedacht, naar huis zouden worden gestuurd. Wij zijn er gisterenavond, hier in het zuiden en zuidwesten, nog redelijk goed afgekomen. Meer verder in het land heeft dc reuzenzwaai die de natuur in eens nam, grote moeilijkheden veroor zaakt. In het noorden en midden van het land moesten talrijke busdiensten ge staakt worden omdat de wegen veran derd waren in levensgevaarlijke spek gladde roetsjbanen. De regen kwarr namelijk op een nog vol vorst zittende grond terecht en be vroor daar spontaan tot een laagje ijs dat honderden automobilisten in ernstige moeilijkheden bracht. Zelfs heel lang zaam rijden was nog bijna onmogelijk en op talrijke plaatsen stonden op den duur hele trossen auto's op elkaar. Verscheidene wagens kwamen in dc steden in het water terecht, maar van Het ruige weer heeft het de scheepvaart overal erg moeilijk ge maakt. Verscheidene schepen kwa men in ernstige moeilijkheden en enkele zijn vergaan. Onder de Schotse kust is gisteren een Russische trawler gezonken. Men wist gisteravond nog niets over het lot van de bemanning. Aan de andere kant van de oceaan is een Amerikaans landings vaartuig van de marine vergaan. Eén man kwam om het leven, een tweede wordt vermist. Een Helderse kotter raakte op de Noordzee in ernstige moeilijkheden om dat er een net in de schroef raakte. Het schip dreef hulpeloos rond totdat er een collega kwam die het op sleeptouw nam. Een Schevenings vissersvaartuig, de Adriana Johanna, kwam er niet zo goed van af. Bij Dover strandde het schip op een zandbank en het raakte in een nood situatie. Er waren vrij spoedig enkele schepen in de nabijheid om hulp te bie- Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur; 2 Overwegend zwaar bewolkt met af 2 en toe wat regen of motregen. Ma- 2 tigc tot krachtige wind tussen zuid 1 én zuidwest. Overwegend lichte dooi. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Geleidelijke stijging van de tempe- ratuur. Ijzelvorming door regen en stormgevaar op zee. Vandaag: zon onder 17.20 uur. Maan op 14.42 uur. 2 Morgen: zon op 8.26 uur. Zon on teer 17.22 uur. Maan op 15.32 uur. 2 Maan onder 6.37 uur. 2 Maandag: zon op 8.24 uur. Maan onder 7.19 uur. De in Rusland tot gevangenisstraf ver oordeelde piloot van de Amerikaanse U-2. Francis G. Powers, heeft zijn va der geschreven dat hij misschien over enkele weken thuis zal zijn. Vader Oliver Powers deelde mede dat zijn zoon hem geschreven had voor de vliegers van de RB-47 werden vrijgela ten. „Kroestjev is het U-2-incident aan het vergeten en zal me misschien naar huis laten gaan", zo schreef de vlieger aan zijn vader. De brief was twee weken geleden gepost er. was een van de twee die de piloot zijn ouders elke maand schrijft. In Washington was men, het bericht commentariërend, lang zo optimistisch niet als de gevangen piloot zelf. Men gelooft er vooralsnog niet dat Kroestjev Powers zal laten gaan. den en een daarvan, een Franse sleepboot, kon de Scheveninger later naar dieper water slepen. De stranding is veroorzaakt door een defect in de motor. Aan de grond De Nederlandse kustvaarder Joba is gisteren onder de Engelse kust bij Port land in moeilijkheden geraakt. Een red dingsboot begeleidde het schip, dat op eigen kracht de narigheid te boven kon komen, naar een haven in de buurt. Een andere coaster van een Nederlandse rederij, de Narwal, liep bij Margate in Engeland aan de grond. Het opkomend tij redde het schip. Tenslotte moest de Engelse Peregrine bij Terschelling hulp van sleepboten in roepen, toen het op een zandbank liep. ernstige ongelukken kwamen geen mel dingen binnen. In het zuidoosten van ons land kwam er een pak sneeuw bij, dat, zoals uit deze bar-wintërse foto blijkt, vooral de spoorwegen voor moeilijkheden plaat ste. De sneeuwploegen hadden er heel wat werk aan de sporen en vooral de wissels vrij te houden. Later werd gemeld, dat een 47-jarige automobilist in Sittard met zijn auto is geslipt en tegen een boom gereden. Hij kwam om het leven. m Koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip, die zoals men weet India bezoeken, hebben vrijdag snoepgoed uit gedeeld aan kleine kinderen in New Delhi, wier ouders hebben meegeholpen aan de bouw van het indrukwekkende Indiase instituut voor medische weten schap. Tevoren had de vorstin de eerste drie gebouwen van het steeds groeiende com plex officieel geopend. Bij de saluutschoten welke werden afgevuurd ter ere van het vorstelijk paar. toen dat een bezoek bracht aan het nationale cadettenkorps, sprong de koningin verschrikt op. Zij lachte echter hartelijk met de andere aanwezigen mee, toen ze van de schrik was beko men. Kennedy zal het toejuichen als hij binnen het raam van de alge mene vergadering der V.N. in maart een informeel gesprek met Kroestjev kan hebben. Dit heeft Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse dele gatie bij de V.N., gisteren op een persconferentie in New-York meegedeeld. Stevenson zei dat dit eventuele ge sprek niet gezien moet worden als een topconferentie, maar als een eerste contact tussen beide staatslieden. Ik zal zelf ook blij zijn als ik Kroest jev weer eens kan spreken, want ik heb hem vaak bezocht, zei Stevenson. Hij hoopte dat het vrijlaten van de twee vliegers door de Russen duidt op een verlangen naar betere betrekkingen met de V.S. en hij sprak de verwach ting uit Jat dit verlangen zich bij de Russische delegatie in New-York zal uiten in een houding die gericht is op samenwerking. Men vroeg Stevenson of men een eventuele „aanzet" tot een ontspanning tussen de V.S. en Rusland wel zou kunnen omzetten in een permanente houding na de hervatting van de debatten in de algemene vergadering in verband met agendapunten als „de incidenten met de U-2 cn de RB-47, „Hongarije" en „Tibet". Stevenson antwoordde„Ik hoop vurig dat wij de. verbetering in de be trekkingen met Rusland de hele zitting door kunnen handhaven en ik zal daar naar zeker met al mijn krachten streven". Volgens waarnemers in New-York zal het feit, dat Kennedy bereid is met Kroestjev te praten, de kans dat de Russische premier op 7 maart naar New-York zal komen, ongetwijfeld vergroten. Maar de Russen hebben zich tot nu toe nog niet duidelijk uitgelaten over Kroestjevs plannen. Hij zal dit jaar verschillende Afrikaanse en Aziatische landen bezoeken en waarschijnlijk ook naar Cuba gaan. Zoals bekend heeft Fidel Castro hem al lang geleden uit genodigd. Het is mogelijk dat Kroest jev op de heenweg naar of terugweg van Cuba New-York zal aandoen. De Russische reactie op Stevensons persconferentie van gisteren was over het algemeen gunstig. Kennedy's perschef Salinger heeft later gezegd dat „Stevenson slechts zijn persoonlijke mening weergaf" cn dat er dus officieel nog helemaal niets vaststaat. Het zal met de buitensporten komen de zondag vermoedelijk weer dezelfde kant uitgaan als vorige week. Alle vastgestelde wedstrijden voor het amateurvoetbal, hockey en korfbal zijn gisteren door de desbetreffende bonden afgelast in verband met de toestand der terreinen. Wat het betaalde voetbal betreft: een beslissing is hoogstwaarschijnlijk pas deze namiddag tc verwachten. De con suls brengen namelijk hedenochtend rap port uit over de toestand der velden in het gehele land. Over het algemeen wordt aangenomen dat die dusdanig zul len zijn, dat ook in deze sectie van spe len niets zal kunnen komen. Maar men kan nooit weten! (Advertentie) Het geheim van „Milord" heet Edith Piaf Driemaal ging het bericht Jat ze stervende was. anderhalf jaar zweef de ze tussen leven en dood terwijl de wereld geboeid luisterde naar haar „Milord". Vlak voor kerstmis I960, stond ze weer op het toneel, de kleine, uitgeteerde vrouw in een zwarte jurk: Edith Piaf, Frankrijks beroemdste zangeres, die zingen moet omdat ze zoveel moet ver geten. Wat is het geheim van „Milord"? Waarom klonk het zo aangrijpend cn fel? Het antwoord leest u in Libel Ie, waarin het dra matische cn ontroerende levensver haal van Edith Piaf wordt gepu bliceerd. Dit vervolgverhaal begint volgende week cn... natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter! Een moeder heeft niet het recht om een dokter te slaan die haar dochter „dikke" heeft genoemd en haar heeft aangeraden wat af te slanken. „Bij jou kunnen er wel wat pondjes af," zei hij. Dit heeft de Britse raad voor medici te Lon den bepaald. Eenstemmig besloot de raad om de klacht van een boze Londense moeder „mevr. Y." tegen een „dr. X." niet ontvankelijk te verklaren. Mevrouw Y. had de dokter een dracht stokslagen toegediend, na dat hij tegen haar dochter had ge zegddat ze eens een vermage ringskuur moest volgen. De dochter, die 210 pond weegt, was niet naar „dr. X." gegaan om zijn raad voor zichzelf in te win nen, maar om een receptje voor haar moeder te halen...

de Stem | 1961 | | pagina 1