CAFETARIA Bisd in Amate komt naar Goes Terneuzen wil stad zelfstandig leiden een loodgieter DIESELCHAUFFEUR Bij Morres in Hulst kunt U kopen een Anti-Rheuma Onderlegger Moeilijk jaar is achter de rug Nederlanders in koffiezwendel Atletiekcross Biervliet te MSSESSBB kantoor-Magazijnbediende Voor U rheuma-lijders, voor U kouwelijke slapers is deze advertentie De aanschaffingsprijs is voor niemand een bezwaar Alleenverkoop voor Zeeuwsch-Vlaanderen: UW Zomerzegi brachten I miljoen oj ff Algemene School Pers wil jeugd krant leren lezen Hoogwaterstanden Fractievoorzitters Zondag a.s. een energieke AANBESTEDING Adverteren doet verkopen VAN DE REE PONTIAC Hifdlaulic(i_ TE HUUR Handen en I ruw? pil 9 8 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 JANUARI 1961 In Bergen op Zoom ontstaan: In het NTS-journaal heeft men gisteren kunnen kijken naar een reportage over de dit jaar voor het eerst verschenen „Algemene School Pers". De reportage is gemaakt in de u.l.o.-school met de Bij bel aan het Bolwerk te Bergen op Zoom. Het blad is het geesteskind van twee leerkrachten aan die school, de heren A. J. te Kief te en D. B. van Nisius. Deze twee heren zijn van mening, dat de leerlingen op vrijwel alle scholen voor voortgezet onderwijs bedroevend weinig weten van wat er in de wereld te koop is. Als oorzaak zien zij een te geringe belangstelling voor de krant. Vandaar dat zij tot hun initiatief gekomen zijn uit de veelheid van persartikelen datgene te verzamelen, wat naar hun mening nuttig en interessant is voor de leerlingen. Om de kritische zin van de leerlingen op te wekken en te scherpen zullen, als een of ander artikel daartoe aanleiding geeft, de meningen van verschillende bladen naast elkaar worden gelegd. De artikelen worden verzameld uit de meest uiteenlopende bladen om een bepaalde opinievorming te voorkomen. De Algemene School Pers verschijnt om de veertien dagen. Het blad, dat uit vier bladzijden van handig formaat be- satat, zal tot acht bladzijden worden uit gebreid. Het wordt voor geheel Neder land en ook voor Vlaanderen uitgegeven in een oplage van 4000. De grote algemene missie-tentoonstel ling Amate komt van zaterdag 3 tot en met zondag 11 juni naar Goes. De ten toonstelling zal worden gehuisvest in de zalen en de tuin van het Schuttershof. Dit werd medegedeeld op een deze week te Goes gehouden vergadering, die onder leiding stond van deken C. P. M. Holtkamp. Voor deze eerste voorbereidende be spreking had deken Holtkamp de direc teur van het diocesane missiebureau rector J. A. van Poppel en pater P. P. van der Ploeg, de animator van de ten toonstelling, uitgenodigd. Voor het uitwerken van de zeer zeker groots te noemen plannen en ter stimu lering van de activiteiten is een hoofd comité benoemd, dat onder voorzitter schap staat van mr. H. Koopmans, met als vice-voorzitter de heer J. de Winter, secretaris de heer H. de Boer, penning meester de heer P. Menheere en leden de heren G, de Kok. M. van de Leur en J. van Stee.' Op vrijdag 3 februari zal het comité weer in vergadering bijeen komen. Jaarvergadering Dynamo: De nu drie jaar bestaande atletiek vriendenkring „Dynamo", Middelburg, heeft een moeilijk jaar achter de rug, waarin de harmonische sfeer niet altijd even goed was. Dit bleek op de gehou den jaarvergadering, tijdens welke de interne problemen werden op gelost. Deze oplossing had tot ge volg dat vier leden de vergadering verlieten. De voorzitter G. C. Rodts stelde bij de bestuursverkiezing hij was herkiesbaar de voorwaarde aan zijn kandidatuur, dat wanneer Ad. Bouwens zou worden gekozen tot wedstrijdsecretaris, hij de vereniging zou verlaten en een punt zet ten achter zijn werkzaamheden voor Dynamo. In zijn toelichting verklaarde de voorzitter dat hij aan de samen werking met de heer Bouwens erg on prettige herinneringen had. Verschillende leden trachtten in dit geschil te bemid delen, doch beide heren bleven hij hun standpunt, dat zij niet met elkaar wilden samenwerken. Na soms felle discussies, die ruim een uur duurden ging men over tot de ver kiezing van een voorzitter. Van de 22 uit gebrachte stemmen waren er 15 voor de heer Rodts, vier tegen en drie onthou dingen. De vier tegenstemmers verlieten daarop de vergadering. Hiermee was het conflict opgelost. Ledenwinst Uit het jaarverslag van de heer R. Mondeel bleex, dat de vereniging flinke ledenwinst heeft geboekt. Betreurd werd, dat in het afgelopen jaar nog niet kon worden overgegaan tot het aanleggen van een seeple-bak. Dynamo heeft hiervoor het benodigde hout gekocht, maar zou graag zien, dat de gemeente de put, die hiervoor moet wordengegraven, voor zijn rekening nam. Tijdens de vergadering werd aan Hein Cujé en Hans Bostelaar de K.N.A.U.- prestatiespeld uitgereikt. Beide atleten kwamen hiervoor in aanmerking, omdat zij behoorden tot de zes besten in ons land. Morgen, zaterdag 28 januari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 0.44 en 13.05 uur; te Terneuzen om 0.20 en 12.38 uur; te Viissingen om 12.12 uur en te Wemeldinge om 1.20 en 13.41 uur. (Van onze verslaggever) „Naast de financiële autonomie ken nen we ook bestuurlijke autonomie van de gemeente. Ik geloof, dat dit laatste voor ons gereserveerd is om zoveel mo gelijk snaren te zetten en zoveel moge lijk voor onze gemeente te bereiken", zei burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen gisteravond als inleiding op zijn samenvatting van de algemene be schouwingen van de fracties van de P.v. d.A., K.V.P., C.H.U., A.R. en S.G.P (we gens ziekte van de heer Fijn van Draat en verhindering van de heer Vrieling was de V.V.D.-fractie niet vertegenwoor digd) En hij verlichtte met die uitspraak al een aanzienlijk gedeelte van de somber heid, die fractievoorzitters hadden uit gesproken met betrekking tot het aspect van de financiële autonomie, die zeer beperkt is. Met name had de heer R. Hol (P.v.d. A-) in zijn algemene beschouwingen, die hij namens de heer Henry hield, be klemtoond, 'dat van een afgerond finan cieel beleid geen sprake kan zijn, zolang Den Haag beslist of bepaalde objecten verwezenlijkt kunnen worden. Dit ondergraaft de zelfstandigheid in ernstige mate. De keerzijde van een goede industria- lisetiepolitiek, (waarmee Terneuzen druk bezig is) is, zei burgemeester Rijpstra, dat ook aandacht geschonken moet wor den aan de sociaal-culturele en sociaal- economische voorzieningen. Over het zwembad had hy goede be richten. G. S. hebben het raadsbesluit Na een onderzoek door een Amster damse hoofdinspecteur is komen vast te staan dat een aantal Nederlanders een belangrijke rol heeft gespeeld in de zwendelzaak met ongebrande koffie van slechte kwaliteit. Grote hoeveelheden daarvan zijn via Amsterdam naar Frank rijk verzonden. De koffie was in Brazilië afgekeurd en er zou zeep van gemaakt worden. Een wijdvertakte organisatie heeft er echter goed geld van gemaakt. Een der betrokkenen is een employé van een Amsterdams veem, die douanever klaringen vervalste. Het onderzoek naar alle facetten van deze ingewikkelde affaire zal nog veel tijd in beslag nemen. Ir totaal zou er drie miljoen kilo van deze afgekeurde koffie toch in de consumptie terechtge komen zijn. In Frankrijk heeft deze zaak veel stof doen opwaaien. van vorige week om dit plan uit te voe ren goedgekeurd en in Den Haag is ver nomen, dat de ryksgoedkeuring spoedig afkomt. Er staat niets meer in de weg om zeer binnenkort tot de aanbesteding over te gaan. Tact Het overnemen van de haven en het voorbereiden van plannen voor het aan brengen van de nodige outillage schept nog een zeer moeilijk en teer probleem, dat tact en wijsheid zal vragen, aldus de burgemeester. En op de vragen in de algemene beschouwingen over de onze kerheid. die nog boven Sluiskil hangt in verband met de kanaalverbreding, zei burgemeester Rijpstra, dat niets onbe proefd zal worden gelaten om de belan gen van Sluiskil te bepleiten. Hij meende dat het thans niet verstan dig zou zijn om een telegram of brief over deze zaak aan de minister te stu ren, temeer niet daar hij er zeker van is dat ook Rijkswaterstaat die belangen van Sluiskil op het oog heeft. Wethouder M. de Vos antwoordde op de algemene beschouwingen, dat een andere oplossing voor het spoedig verwe zenlijken van een cultureel centrum in Terneuzen ligt in een stichting, waardoor de mogelijkheid zou bestaan om tien procent van de bouwkosten op tafel te brengen door particulieren. Hij was overigens bang, dat daar niet veel van terecht zou komen in tegen stelling tot wethouder H. de Meyer, die even later opmerkte wel optimistisch te zijn over dit plan. Wethouder de Vos sprak de hoop uit, dat binnen afzienbare tijd plannen op ta fel zullen kunnen komen voor de bouw van een nieuwe openbare leeszaal. Hij stelde een voorstel over een garantiele ning voor de bouw van een prot. chr. be jaardentehuis in Terneuzen zeer binnen kort in het vooruitzicht. Over de verontrusting die in Sluiskil heerst zei de wethouder, dat het begin van de procedure thans gemaakt is. Vandaag en dinsdag a.s. zullen hearin- gen worden gehouden waarbij gesproken zal worden over de vergoedingen, die worden gegeven. Enige tijd daarna zal de werkelijke schatting plaatshebben. Daarna zullen de belanghebbenden be richt krijgen hoeveel vergoeding hun is toegekend. Over industrievestiging in Terneuzen was wethouder de Vos wel optimistisch. Hoewel hij daaraan toevoegde, dat er inderdaad risico's; zitten aan het in re serve hebben van grote industrieterrei nen. Veel is gezegd in de algemene be schouwingen over de wenselijkheid van een vaste oeververbinding voor Z. Vlaanderen. Wethouder De Vos merkte daar over op, dat het zaak is ook als politieke groeperingen de Kamerfracties te attenderen op het feit, dat de Z.-Vla- mingen niet zullen rusten voor er een vaste oeververbinding is. Tevoren had de wethouder verklaard, dat wel met enige verbazing kennis is genomen van de plannen om een vaste oeververbinding over de Oosterschelde aan te brengen. Wij gunnen dat gedeelte van Zeeland de brug wel, zei de heer De Vos, maar het doet wel een beetje eigenaardig aan, dat juist daar een brug wordt gelegd, temeer daar in dat gedeelte van Zeeland binnen maximaal achttien jaar ook al een dam wordt gelegd. De ateletiekvereniging Dynamo te Middelburg organiseert zaterdag a.s. een cross-country te Biervliet. Op de gemeentelijke sportterreinen wordt hiervoor een parkoers uit gezet. Er zal gelopen worden in 3 categorieën n.l. A- en B-junioren en senioren. Voor alle categorieën zijn waardevolle wissel bekers of plaquettes beschikbaar. Deze prijzen werden o.m. beschikbaar gesteld door de plaatselijke V.V.V. en de plaat selijke voetbalvereniging. Naast een groot aantal leden van de organiserende vereniging zullen ook Biervlieters meelopen, terwijl ook de overige atletiekverenigingen uit Zeeland (o.a. Hulst en Goes) vertegenwoordigers zenden. Ongetwijfeld zullen de belangstellen den een spannende strijd te zien krijgen. ST.-ELISABETH-ZIEKENHUIS SLUISKIL vraagt voor onmiddellijk met ervaring in centrale verwarmingstechniek Sollicitaties te richten aan de administrateur-econoom CANISVLIETPOLDER Het bestuur van Canisvliet- polder maakt bekend, dat de vergadering van stem bevoegde ingelanden van die polder zal worden ge houden op dinsdag 21 fe bruari 1961 om 2 uur in het café van de heer Joh. Gij- sel te Westdorpe. De rekening en verant woording van die polder over het dienstjaar 1960, alsmede de begroting voor het dienstjaar 1961 liggen gedurende acht werkdagen vóór en gedurende acht werkdagen na de vergade ring ter inzage van de in gelanden van die polder ten kantore van de ont vanger-griffier G. C. van Haelst, Molenstraat 32 te Westdorpe en zijn in af schrift tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Westdorpe, 26 jan. 1961. A. E. Goethals, dijkgraaf. G. C. van Haelst, ontvanger-griffier VImI Mevr. v.d. Ven, Graaf Engel- bertlaan 24, Breda, vraagt flin ke zelfstandige hulp in de huis houding, voor dag of dag en nacht Grote was buitenshuis, werkster aanwezig. Hoog loon. Tel. 01600-33466. 63470 Wegens verh. o.a. piano licht eiken mod. vorm, bankstel m. slaapbank, schrijfbureau en d. fiets te koop. Schlötel, Mgr. Nolenslaan 2, Dongen. 63438 Kap. deelname gezocht voor op te richten bedrijf in hout waren. Bedr.ruimte aanw. Br. onder no. 63457. Het bestuur van het water schap Lamswaarde c.a maakt bekend: 1. dat een vergadering van stembevoegde ingelanden zal gehouden worden op woensdag, 8 februari '61 des middags te 12,- uur in hotel ,,De Linde" bij A. Raes te Kloosterzan- de; 2. dat vanaf 30 januari tot 6 februari 1961 ten kan tore van de ontvanger griffier te Graauw en Langendam, Beatrix- straat 21, des voormid dags van 9,uur tot 11, uur ter inzage lig"gen en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn: a. de rekening en ver antwoording over dienstjaar lopende van 1 januari tot en met 31 december '60; b. de begroting over het dienstjaar 1961 met de daarbij behorende memorie van toelich ting. 3. dat van die begroting, nadat zij door de verga dering van ingelanden is vastgesteld, andermaal gedurende acht dagen ter plaatse en uur alsvoren vermeld, inzage kan worden genomen. Graauw, 23 januari 1961. J. P. E. Lauwers, wnd. dijkgraaf F. J. de Nys, ontvanger-griffier Bij de COÖPERATIEVE HANDELSVERENIGING VAN DE N.C.B. te Hulst kan geplaatst worden: op één van haar wagens Gegadigden dienen: a. Een gedegen rij-ervaring te hebben opgedaan in Nederland en België, bij voorkeur op dieselwagens b. In het bezit te zijn van een rijbewijs voor alle categorieën wagens, c. In staat te zijn het onderhoud van de wagen zelf uit te voeren. Sollicitaties voorzien van pasfoto met opgave van levensloop en bekwaamheden worden ingewacht op het kantoor van de CHV te Hulst, postbus 10, vóór 4 februari a.s. Het dagelijks bestuur van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland", zal op dinsdag 14 fe bruari 1961, des voormiddags 11.00 uur in „De Prins van Oranje", Nieuwstraat 14 te Goes, in het openbaar aanbesteden: ..Het maken van een haven met loswal aan <Ie Zandkreek in de gemeente Wol- f aartsdijk". Bestek en voorwaarden met tekeningen, vanaf maan dag 30 januari 1961 te verkrijgen ter griffie van het waterschap, Grote Markt 3 te Goes, tegen betaling van 15.franco toezending volgt na ontvangst van dit bedrag per postwissel. Inlichtingen en aanwijzing volgens bestek. De nota van inlichtingen ligt vanaf woensdag, 8 februari 1961, ter inzage ten kantore, Grote Markt 3 te Goes. GROOTHANDEL IN GOES vraagt voor direct: Enige administratieve kennis is noodzakelijk. Brieven met uitvoerige inlichtingen en vermelding van leeftijd onder no. 30618 bureau „De Stem" te Goes. NIEUWSTRAAT 14 TEL. 01150 - 2284 TERNEUZEN 10 0°l0 waterdicht ÏOO °/0, condensvrij GELEGEN TE AXEL, WESTSTRAAT 2 Prima zaak Te bevragen btf P. en L. DE KERF te St.-Jansteen van zuiveren schapen scheerwol (5 cm. dik) ingenaaid in slevig tricot-jaeger. De originele RHEUMA-DOKTER" wettig gedeponeerd) inot-eclit, ge maakt volgens het eulan procédé Bayer. Dezp ..RHEUMA-DOKTER" waarvan wij er reeds honderden verkoch ten. is een weldaad, mei een genezende warmte 0111 op te slapen. Geen kilte meer in Uw bed maar w arnite, weldadige warmte. De „Rheuma-dokter" kost: 80 x 190 i 38 130 x 190 58.50 90 x190 120 x 190 53.— 140 x 190 60.— Morres - Hulst U kunt ook telefonisch bestellen. TEL. 01140 - 2127 - 2339 - 3048. Wij komen er dan gaarne mee op zicht. VOOR TERNEUZEN 01150 - 3397 Het bisdom Bri, de zorgen, die in I volg zijn van ha kerkenbouwprogij we al geschrever groting die het I heeft opgesteld v| post uitgaven va drie miljoen gulcf nodig zijn voor nieuwe parochiekl kerken, enkele gr en de afwerking oorlogsschadegev. joen gulden De opbrengst van Kerkenbouwzondag, houden wordt, zou bisschop en van de| gedeeltelijk moeten niet enkel van de toors. In feite zijn parochianen, die of hebben de financier! kerk mogelijk te ma plaatst zien voor het parochiekerk, welke heeft of dringend aal Neen, het geld dat i\ voor de kerkenbouw echt niet ver gedra nuttig te kunnen woril is wel duidelijk uit streek dat we hieron Dekenate en Princ De kerk van de g| wijk Doornbos te Brei 1960 ingewijd; maar cl gen voor de financier! tatie van het verrezenj toch groot gebleven. De kerk van O. L. wordt momenteel (mei bouwd tot de oorsprof aannemingssom bedrol Er is momenteel ook f zakelijke restauratie I H. Antoniuskerk te Bi voor een gedeelte gi door een plaatsing opt mentenzorg, maar ee| deelte is niet subsidia dat dit een binnenstaj van de bevolking ied De grootste bouwa| wordt ontwikkeld in veld e.o.): voorlopig gevangen door de Md zodra die wordt voortl van IJpelaar zal daar noodzakelijk zijn; daar gebouwd in hei noordcj voorlopig wordt opgeV rochie van de Goede I gemeente Breda proj verdere uitbreiding in J nog een nieuw paroclj westen wordt de uitbrf ningen opgevangen do) de H. Rozenkrans. Of i chies de uitbreiding tel meer en rond het MonP nen opvangen, is echte In Prinsenbeek is ni grondige restauratie va met het vooruitzicht, d spoedig een tweede par zal zjjn. Dekenaten Gilze en Geertrui Rijen kreeg in het a bouwpastoor aangewezi dubbele opdracht staat: een nieuwe parochie brengen van een bijkerl lijn en de rijksweg). Bc Boxel zal dus in 1961 dit jaar aanvangen - kennen. In Oosterhout wordl laatste hand gelegd aa® pastorie voor de nieuwe H. Huisgezin van Nazar In Geertruidenberg de nieuwe kerk van de I besteed, ter vervangin kerk, die in vervallen In Made blijft de situ; tiek; omdat de uitbre plaats heeft in het wes parochie van de H. Blasi de aanwas opvangen. M? En van jaar tot jaar i lijker de noodzaak af mijn een toeristenzielzo te arrangeren, die teven zakelijke verlichting zot katholieken in de Biesl Dekenalen Elten. en Steenb In Rucphen is de tore gang; in Oudenbosch is de basiliek begonnen, e kostbare zaak, die niet a gen worden door de pa bergen wordt de laatste het herstel van de tore) oord is men daarmee b maakt plannen Dit all (Advertent In 1960 heeft de zo rond 260.000 netto oj ruim veertigduizend gv percent meer dan in 19; brengst ging 75 percent instellingen oo het gebi< gezondheid, maatschappe turele zorg. Het resteren verdeeld onder provinc met dezelfde strekking. Het gunstige resultaa door voor het eerst in he zomerpostzegels het kwa overschreden, was mede de bijzonder fraaie serie die door de Floriade ext stelling kwam te staan.

de Stem | 1961 | | pagina 8