GLYCA Zwart o Wit KLANK Wereldreiziger gaat vanavond B. Henry vertellen Ruwe handen? Waar viel dat wiel? STEM-FEUILLETON ONVOLTOOID VERLEDEN Drukte in oliehoek KARDINAAL SPREEKT OVER KERKENBOUW ^locfezecjd TELERECORDING VAN FESTIVAL SAN RLMO Bekroonde film op beeldscherm Luister naar Kijk naar Radioprogramma Alléén helpt direct! Rem-Saus Ule TïlMm Inbreker liet visitekaartje achter Paul Tabori SNEEUW IN BELGIE Straalvliegtuig raakte pijnboom BEURS VAN AMSTERDAM Drie maanden voor verkeersdelict STASSAR De bedreiging van Curca DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 JANUARI 1961 IN het „Prisma"-programma van vanavond zullen de Nederland se luisteraars kennis kunnen ma ken met de Vlaamse wereldrei ziger Bernard Henry, een be gaafd radio-, televisie- en dag bladjournalist. Hij is een veel zijdig man: kandidaat in de wijs begeerte, reserve-officier, para chutist, kikvorsman, schrijver, spreker en cineast. DEEDS vlak na de oorlog vertrok hij naar centraal-Afrika. waar hij wist door te dringen in de intiemste levens- en geestesuitingen van de inboorlingen. Tijdens de tweede wereldoorlog nam hij aan de zijde van de geallieerden deel aan de slag om Arnhem. Meestal be vindt hij zich in gezelschap van de fotograaf-cineast Ray van der Plassche, Deze twee zwervende kunstenaars heb ben in verre streken gezocht naar de aartsbisschop van Utrecht, kardi naal Alfrink, spreekt zaterdagavond te 18.50 uur in het KRO-programma ter inleiding van kerkenbouwzondag Het is zondag 29 januari voor de tweede maal dat gelijktijdig in alle Nederland se bisdommen de jaarlijkse kerken bouwzondag wordt gehouden. „De betekenis van kerkenbouwzondag moet niet voornamelijk gezien worden in de verhoogde opbrengst van een col lecte, al is die belangrijk. De grote betekenis van deze dag ligt in de moge lijkheden die erin besloten liggen om geheel de katholieke bevolking bewust te maken van de verantwoordelijke taak t.a.v. de geestelijke verzorging", aldus kardinaal Alfrink tijdens een perscon ferentie die in 1960 werd gehouden ter voorbereiding van kerkenbouwzondag, (Advertentie) Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan Uw hoede Zijn. Neem direct eeioü®NK grieppoeder en U voelt zich sjjcdig veel beter. Ga er mee door tot. l^ich weer helemaal fit voelt. MEENk poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- pej~ N^ffVl 't" VBX| erl er mee doo^ti^X zidyagjer helemaal fit voelthelpen periode dan moet U op Uw hoede zijn. Een stel Utrechtse studenten heeft een belangrijk karwei op de, waar schijnlijk merendeels nog smalle schouders geladen: ze gaan met be zoekers van de concerten van het Utrechts Stedelijk Orkest praten. En van alles wat ze dan horen gaan ze rapporten maken in drievoud, hoop ik en die rapporten krijgt het Utrechts Stedelijk Orkest dan ca deau. Waarom ze dat doen Dat is toch duidelijk: het is een bijdrage tot de benadering van de problematiek van het concertwezen. Zie zo. U had natuurlijk gedacht: je gaat gewoon naar een concert en dan vind je het mooi, of zelfs een keertje min der mooi, dat mag welen dan ga je, na beleefd geklapt te' hebben, weer naar huis. Mooi concert geweest. Uit. Jazeker, had-je gedachtEr gaan geregeld mensen naar concerten, an dere mensen blijven thuis, ivie weet wat sommige mensen na zo'n con- eert allemaal denken, zeg, kortom, er zit beslist een probleem in. Waar om zou hier nu géén probleem in zit ten Goedeen probleem dus en een problematiek. Nou, dan moet daar werk van gemaakt worden. De stu denten op pad. In de pauze. Student vraagt aan boven kopje koffie mijmerend heer: „Mijnheer, ivat vindt u van de pro blematiek van het concertwezen Heeft die man nóóit over gepeinsd. Maar laat dat niet merken. Staat zo stom zeg. Dus: „Tja, wat moet ik zeggen", begint hij„het is natuurlijk in het alge meen wel zo, dat de...", ziezo, op gang is-ie. Nog niet hard, maar het zal wel vlotten. En de student maar in stemmend knikken, intelligente vra gen stellen en noteren. Voor het rap port. En laten we nu, nog voordat het klaar is, even stevig nadenken: waar hebben we nu nog geen rapport overt Dan kunnen we onmiddellijk weer aan de slag. Over de problematiek van eh.... nou ja, we zien welals er maar een rapport komt. PRAET-MAECKER P.S. Gisteren kreeg ik weer een aantal envelopjes met bijdragen voor het tele- "n'vi°este' *"nncn' veelal anoniem. „Bijdrage van een weduwe", luidde een der bijschriftjes. Hartelijk dank. Ook op het gironummer werden enkele posten bijgeschreven. We zijn er echter (nog lang) niet. Helpt u mee? Het gironummer is nog altijd 10608 t.n.v. Van Mierlo en Zn. Breda, en vermelden TV-ActieOok bijdragen bij onze kantoren: van gan ser harte welkom. Op naar de duizend gulden. fe. P. M. mens, zoals nij zijn eigen bestaan leeft: in Kongo, Lapland, Arabië en in Bosnië. Van deze laatste streek zal Bernard Henry de luisteraars een en ander ver tellen en daarbij vooral, dank zij zijn unieke opnamen, iets van de folklore der Bosniërs laten opleven. Naast de rubrieken Duplex" en „Cameradio" en een optreden door de kunstfluiter Thomas Birth be vat deze aflevering van „Prisma" een humoristisch hoorspel: „Her tog te huur" geschreven door Mi- scha Mleinek, uit het Duits vertaald door Henk Lokman en gerealiseerd door vijf vooraanstaande leden van de hoor spelkern: Wiesje Bouwmeester, Jan Borkus, Louis de Bree, Huib Orizand en Wam Heskes. De regie heeft Johan Bodegraven. VATERDAG 28 januari a.s. zal in het casino van San Remo de finale plaats vinden van het Italiaans songfestival, dat voor de elfde maal wordt georga niseerd. De Italiaanse Omroep. R.A.I., zendt een reportage uit van deze fi nale, welke door de NTS wordt vast gelegd op telerecording. Dit laatste in verband met de Eurovisie-uitzending op zaterdagavond van de kunstschaatskam pioenschappen te Berlijn. De telerecor ding zal worden uitgezonden zondag 29 januari om 22.30 uur. P. te Nuyl is hierbij de commentator. F)E Italiaanse berggids Walter Bonatti heeft de eerste solo-beklimming van de westelijke top van de Drus in de Mont Blanc-groep op zijn naam staan. Het beklimmen van deze 800 meter lood rechte bergwand vergde zes dagen en zes nachten Deze unieke prestatie is het onderwerp van de film ,,Le pilier de al solitude", die door Helène Das- sonville werd gemaakt en die dinsdag avond door de NTS wordt vertoond. Op het festival voor berg- en explora tiefilm 1960 te Trento, werd deze korte film bekroond met ,,De gouden Gen tiaan". Een internationale jruy onder voorzitterschap van de heer Th. van der Hoeven, chef afdeling filmzaken van de NTS, bekroonde deze film voorts als de beste film voor televisie op dit festival. Öp Hilversum 1 (402 m-fm 92,6 MHz kan. 19) brengt de VARA om 21.00 uur de veertiendaagse hobby-quiz „Je neemt er wat van mee", onder leiding van Theo Eerdmans en Netty Rosenfeld. Om 21.45 uur volgt het hoorspel „Droom van huid en hart". Piet Duinker geeft om 22.10 uur een reportage van het Europees kampioen schap kunstrijden op de schaats. Tot besluit van de avond is er om 23.10 uur de muzikale rubriek „Vergelijkender wijs". Op Hilversum 2 (298 m-fm-96,8 MHz kan. 33) brengt de NCRV om 20.15 uur het Prisma-programma met o.a. het hu moristische hoorspel Hertog te huur. Om 22.00 uur musiceert het Londens symfo nie-orkest o.l.v. Arthur Benjamin. Tot be sluit van de avond zingt het Robert Shaw koor om 23.45 uur. Vanavond presenteert Perry Como zijn televisie-show weer, waaraan o.a. mee werken Paul Anka en The Ray Charles Singers. Na het weeKoverzicht van het. NTS- journaal brengt de AVRO de televisie kroniek „Flits". Het buitenlands over zicht van mr. Hiltermann komt te ver vallen. Vervolgens kunt u kijken naar een nieuwe aflevering van de Perry Como- show met o.a. m.m.v. Paul Anka en The Ray Charles Singers. Jan Brusse vervolgt hierna zijn serie uit Parijs onder de titel Met het oog opOmstreeks 22.05 uur volgt een rechtstreekse reportage uit Berlijn van de Europese kampioenschap pen kunstrijden met commentaar van Siebe van der Zee (vrije figuren voor heren). Jan de Hartogs bekende toneelstuk „Schipper naast God" is gisterenavond door de VPRO in een bewerking van Rob de Vries, Hans Tiemeyer en regisseur Jack Dixon op de beeldbuis gebracht in een vertolking, die uitmuntte door eerlijke bewogenheid en overtuigings kracht. Ofschoon De Hartogs stuk geen meesterwerk is, spreekt het door zijn goedgesneden intrige en vakkundig ge componeerde problematiek gemakkelijk aan. Deze problematiek is de loodzware verantwoordelijkheid op de schouders van de rechtlijnig denkende christelijke kapitein Kuiper, die zijn schip met Jood se emigranten in geen enkele haven mag lossen, omdat zijn passagiers overal als ongewenste vreemdelingen worden ge weerd. Schipper Kuiper erkent maar één grote gezagvoerder: God. Dit menselijk element wërd op directe, goed geprofi leerde wijze door regie en camera's ge realiseerd. Rob de Vries in de hoofdrol was het niet aan te zien, dat hij een griepje onder de leden had: hij speelt met begrip en overtuiging. Ook Hans Tiemeyer, als weinigen in staat een type te creëren, was een boeiende figuur. De ("Advertentie) jonge acteur Harry de Garde miste nog de nodige beheersing, maar liet al veel belovend spel zien. Daarnaast moeten nog Bernard Droog, Lo van Hensbérgen. Jacques Snoek, Wim Haddes, Ben Groe- nier, Piet van der Meulen, Gerard Hart kamp, Eric Schneider en Jack Luyer als bekwame nevenfiguren genoemd worden. De décors van Fokke Deutz waren sfeer vol en realistisch. ZATERDAG 28 JANUARI HILVERSUM I, 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.) VPRO: 10,00 Samen thuis, lezing 10,05 Morgenwijding VARA: Gevar. progr 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13.15 VARA-Varia 13,20 Sportnws. 13,45 Gram. 14,05 V. d. jeugd 14,40 Lichte muz. 14.55 Het rassen vraagstuk in Zuid-Afrika, forum 15,40 Fan farekorps 16,00 Boekbespr. 16,20 Sluiting jongerenconferentie dr. Wiardi Beekman Stichting. Aansl. Jazzmuz. 17,00 Niet apart, maar samen, rep. dr. Wiardi Beekman Stichting 17,10 Jazzmuz. 17,35 Weekjourn. 18,00 Nws. en comm. 18,20 De zinneloosheid der ruimtevaart, lezing 18,35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout bij gaslicht, lezing 19,40 Evangelisten vertellen, lezing 19.55 Deze week, lezing VARA: 20.00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 21.15 Soc. comm. 21,30 Lichte muz. 22,00 De Romance van Lasca, het Eski momeisje, hoorsp. 22,30 Nws, 22,40 Gevar. progr. 23,10 Gram. m. comm. 23,40 Gram. 23,55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m KRO: 7.00 Nws. 7,15 Gewijde muz. 7,30 V. d. jeugd 7,40 Gram. 7,45 Morgengebed en overweging 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok - noodklok 12,04 Metropole ork., klein koor en soliste (12,30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Zonnewijzer 13,20 Lichte muz. 13,50 V. d. jeugd 14,00 Mannen koor 14,20 Jazzmuz. 14,50 Lichte muz. 15,10 Franse les 15,30 Pianorecital 16,00 Gregori aanse zang 16,30 Instr. octet 16,50 Sport- perioscoop. 17,00 V. d. jeugd 18,00 Kunstkron. 18,30 Gram. 18,50 Toespr. 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,25 Memojandum 19,30 Lichte muz. 19,50 Lichtbaken, lezing 20,00 Concertge- bouw-ork. 21,00 U bent toch ook van de partij?, lezing 21,10 Gevar. progr. 22,25 Eur. kamp. kunstrijden te Berlijn 22,40 Wij lui den de zondag in 23,00 Religieuze muz. 23,55- 24,00 Nws. BRUSSEL, 324 m 12.00 Nws. 12,02 Gevar. muz. 12,30 Weerber. 12,35 Gesproken aperi tief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Muzik. ca leidoscoop 14,30 Lichte muz. 15,00 Accordeon- muz. 15,15 Volksliederen 15,45 Accordeonmuz. (voortz.) 16,00 Lichte muz. 16,30 Gram. 17,00 Nws. 17,15 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Li turgische gezangen 17,30 Gevar. muz. 17,45 Engelse les 18,00 Koorzang 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Omr. ork. en soliste 20,30 Gram. 20,45 Operette-muz. 21,15 Amus. ork. 22,00 Nws. 22,15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05 Gevar. muz. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL, 484 m Geen opgave ontvan gen. Televisieprogramma's ZATERDAG 28 JANUARI NCRV: 17,00-17,30 V. d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. NCRV20,20 Act. 20,30 Cabaretprogr. 20,55 Israëlische volksdan sen 21,05 Gevar. progr. 21,50 Dagsluiting NTS: plm. 22,05-23,00 Eurovisie: Eur. kamp. kunstrijden te Berlijn. VLAAMS-BELG.: 15,00-16,30 Intern. Duitse Zaaltennis-kampioensch. 17,00-18,00 V. d. jeugd 19,00 Kathol, uitz. 19,30 De week in beeld 20,00 Nws. 20,30 Quizprogr. 21.00 Muzik. amus. progr. 21,30 TV-feuill. 22,00 Eurovisie: Italiaans Songfestival van San Remo 22,45 Intern, danswedstr. 23,30 Nws. FRANS-BELG.: 15,00 V. d. vrouw 16,00 Speelfilm 17,00 V. d. jeugd 18,00-18,20 Engel se les 19,30 Feuill. 20,00 Journ. 20,30 La Caméra explore le temps: Les Conchines 22,00 Eurovisie: Europese kampioensch. kunstrijden op de schaats te Berlijn 22,45 Hedenavond bij.... 23.15 Journ. DR. EJ.SWAAB' S VERENIGDE FABRIEKEN Is lichter en in vele gevallen nóg fijner dan mayonaise. Slechts f 1.20 per grote pot. Verse, fijne Remouladesaus? Een Caravelle-straalvliegtuig van Finn air is ong maar net aan een ramp ont komen, toen het landde op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen. De gezagvoerder wist niet, dat hij een wiel kwijt was. Toen het vliegtuig de landingsbaan raakte, ging alles nog goed. Dit type vliegtuig heeft dubbele wielen. Na even getaxied te hebben brak echter het overgebleven wiel van het manke landingsstel ook af en in een hevige regen van vonken kwam het toestel tot stil stand. De controletoren dirigeerde onmid dellijk een brandweer- en een reddings ploeg naar het toestel, dat juist voor het kantoorgebouw tot stilstand was geko men. Het vliegtuig, dat met zijn neus tegen de grond stond, vloog echter niet in brand. De passagiers konden na een kort ogen blik wachten in een ander toestel van de maatschappij verder reizen. Het afgebroken wiel werd vlak bij de Caravelle gevonden. Het verdwenen wiel is nog altijd zoek. Het is vermoedelijk tijdens de vlucht van Frankfort verdwe nen. (Advertentie) Heeft U het in de gaten: de echte sigarenliefhebbers hebben Karei I's vernieuwde ELEGANT ontdekt! Gun Uzelf dat genot ook. Een 27 oents bolknak van klasse. Een visitekaartje in de vorm van een sigarettendoosje, waarop zijn naam stond vermeld, is een 29-jarige Rotterdamse in breker, de losse werkman J. N., noodlot tig geworden. De politie trof het sigarettendoosje aan in de kantine van de voetbalvereniging „Excelsior" op Woudesteyn, na een in braak. De dader had kennelijk nog wat zitten roken en was zijn sigaretten ver geten. Dezer dagen werd hij thuis gear resteerd, zittend in zijn kamer, die iets weg had van een snoepwinkel. Want de politie vond daar onder meer 38 repen chocolade, 13 rollen drop en nog veel meer snoepgoed. Behalve twee inbraken bij „Excelsior' bekende de losse werkman ook vijf „kra ken" bij de club CKC aan de Giraffen- straat. Hij pleegde de inbraken 's nachts, na de sluitingstijd van de café's, als hij trek had in nog wat drank. In zijn eentje fuifde hij in een der kantines nog wat na en nam na afloop zoveel snoep mee als hij maar bergen kon. Zijn naam had hij op het sigarettendoosje geschreven om. aan een buitenlandse kennis de juiste spelling te laten zien. 25) „Best", mompelde hij. „Net zoals je wilt. Ik heb het allemaal gedaan ter meerdere glorie van de studio." Sherman grinnikte. Hij schonk Julian nog een borrel in. en keek toe hoe hij dronk. Toen liep hij het balkon op. In het oosten vertoonde de hemel de eerste lichte strepen. Hij vulde' zijn longen met lucht. Toen riep hij de kamer in: .Kom eens buiten kijken. Er is iets aan de hand." Julian voegde zich bij hem. In en om de haven was beweging; kleine gedaanten waren bezig rond de masten; in de lichte ochtendbries begonnen de vlaggen te wapperen, en de rode ogen der lantarens knipoogden. „Ze varen uit", zei Julian. „Ja. Is het niet aardig om te zien?" De treilers gingen eerst; hun gedron gen rompen wrongen zich voorzichtig door de nauwe havenmond. De stompe schoorstenen braakten bleekgrijze rook uit. Iedere treiler sleepte twee of drie kleinere boten. Ze waren allemaal ge- pavoiseerd, en Julian zag hoe papieren lampions slingerden aan de tussen de masten gespannen lijnen. „Het is een soort fiesta," zei hij. „Die scène zouden we best kunnen ge bruiken". antwoordde Sherman. En 'hij verloor zich in technische bespiegelingen die Julian, slecht op de hoogte van de gebruikte vaktermen, niet of nauwelijks kon volgen. Maar het blote feit dat zijn werkgever het toneeltje in de ochtend schemering uit een filmisch oogpunt be keek, amuseerde hem. En dus zei hij ja en amen op alles wat Sherman beweerde. De drank begon uitgewerkt te raken; hij voelde zich nu hopeloos moe. Een voor een gleden d 2 treilers de haven uit, en zetten koers in zuidelijke richting. Op het dek van de leider van het flottielje kon Julian vaag een in het zwart ge klede gedaante met wit haar onderschei den. Hij veronderstelde dat het pater Antonio was, en vroeg zich af waarom hij met de vissers meeging. De pries ter deed hem denken aan Giulietta; en hij vroeg zich af in hoeverre Sherman het aangaande zijn motieven bij het rech te eind had gehad. Als hij zich niet uit ridderlijke overwegingen met de zaak bemoeid had en ook niet aan de goede indruk die het op Giuseppe zou maken had hij het dan wellicht terwille van het zwartharige meisje gedaan? Vrouwen kwamen altijd onder de indruk van der gelijke uitingen van mannelijkheid hoe kinderlijk ook. Maar wilde hij indruk maken op Giulietta? En hij beantwoord de zijn eigen vraag met een ja. De treilers en hun slepen verdwenen achter de landtong Het was nu stil op de piazza; een diep, geheimzinnig zwij gen daalde plotseling over Malcastello. „Enfin, laten we nog maar een uiltje gaan knappen." zei Sherman, terwijl hij zijn kamer inging. ..We moeten vroeg op morgen nee. vandaag. Ik heb ver schrikkelijk veel te doen." Julian knikte. Hij zette zijn glas neer, en wenste Sherman goedenacht. De pro ducer hield hem op de drempel nog even tegen. „En Julian", zei hij, ,,maak je niet zoveel zorgen. De moeilijkheid met 3°u is, dat jij alles van teveel kanten bekijkt. Terwijl er maar twee zijn, en van die twee gewoonlijk maar ééntje de moeite van het bekijken waard genoemd kan worden De jongeman knikte maar hij zei niets. Terwijl hij naar zijn eigen kamer ging, zijn voeten loodzwaar van vermoeidheid, dacht hij met een wrange glimlach: Het zal niet lang meer duren, of ik volg een cursus in psychologie onder leiding van Mr. Robert Sherman. HOOFDSTUK 11 Hij viel bijna onmiddellijk in slaap. In zijn droom die kort en duidelijk was, pantomime spelen. Maar schiet een beet je op, wil je?" Julian besloot zich te scheren. Dat zou hem wakker maken. Terwijl hij zijn ge zicht inzeepte, bedacht hij dat de pro ducer dus toch gelijk had gekregen. Hij schoor, waste en kleedde zich in tien minuten. Zijn ogen voelden nog branderig en hij was een tikje misse lijk. Een mens moest ook geen Grand Marnier drinken om drie uur in de morgen zeker niet als hij een paar uur later weer moest opstaan. Hij liep de gang af en klopte op de deur van Shermans kamer, het volgende ogenblik de knop omdraaiend. Giuseppe zat in de armstoel, een glas in zijn hand. De producer stond voor hem, een kleine filmcamera in de hand. Hij demonstreerde het mechanisme en herhaalde de namen van de onderdelen vocht hij opnieuw tegen Nina's vader; maar dit keer was hij degene die dooi de lucht vloog, en in het troebele water van de haven terechtkwam. Er bonsde iets in zijn oren golven of hamers, dat kon hij niet zeggen; onophoudelijk en gedempt klopte het tegen zijn slapen. Hij trachtte eraan te ontkomen door die per te graven, maar zag er geen kans toe. Het getrommel verdreef hem uit de slaap, en hij kwam met een plotselinge wanhopige inspanning aan de oppervlak te, en was wakker. De zon scheen door de open ramen het bqnzen uit zijn droom was niets an ders dan het geklop van iemand op de deur, die hij de nacht tevoren afgeslo ten had. Hij wierp een blik op zijn pols horloge op het tafeltje naast het bed; het was half zeven. Hij voelde zich nog Sfëeds moe en suffig, toen hij ,,Een ogen blikje!" riep en tastend zijn weg naar de deur zocht. Het was Sherman, in een prachtige kamerjas, zijn schaarse haren in de war, zijn gezicht in het schelle ochtendlicht ietwat verwilderd. „Sorry, Julian," zei hij. „Maar hij is hier." „Wie?" vroeg de jongeman suf. „Je vriend Giuseppe", lachte de pro ducer. Hij zag er bespottelijk gelukkig uit. „Hij houdt er onconventionele bezoek uren op na", zei Julian. Hij was pas half wakker. op extra luide toon. De jongen keek eer der verschrikt dan geboeid naar deze de monstratie, die denken deed aan een missionaris die een grammofoon laat spelen om de onwetende zwartjes onder de indruk te brengen en ze ontvanke lijk te maken voor het christendom. Maar toen hij Julian zag, klaarde het gezicht van Giuseppe op. Hij sprong uit zijn stoel op, liet zijn glas vallen. „Voor mij mag hij op ieder uur ko men dat hij wil", zei Sherman. „Ga maar gauw mee. Wij kunnen alleen maar gezichten tegen elkaar trekken. Bovendien wil hij jou hebben. Ik heb je wel gezegd, dat het werken zou". „Mag ik even mijn tanden poetsen?" „Best. Dan ga ik vast terug, verder gooide Sherman haast ondersteboven, en haastte zich de kamer door. Het volgende ogenblik bevond Julian zich in een welgemeende omhelzing en werd hij op allebei zijn wangen gezoend Nu ontbreekt alleen het Legion d'Hon- neur nog maar, dacht hij. Sherman bukte zich om het glas op te rapen; de brandy vormde een onregel matig plasje op de parketvloer. Toen hij zich weer oprichtte, zag Julian een glimp van de uitdrukking op zijn gezicht, die een zonderling mengsel was van jaloe zie en bijval. Lieve hemel, dacht de jon ge Engelsman, hij benijdt me die La tijnse begroeting; hoe graag zou ik er te zijnen gunste van afgezien hebben! Geschrokken door zijn eigen stoutmoe digheid, trok Giuseppe zich terug. Hij droeg dezelfde kale, maar pijnlijk zinde lijke kleren, maar had nu een rode sjaal om zijn bruine, gespierde hals geknoopt. Julian moest zijn lenige gratie, zijn ge makkelijke houding, het knappe gezicht en het donkere, krullende haar, de be weeglijkheid van zijn hele lichaam, die ;en beweeglijke geest weerspiegelde, wei bewonderen. Nu, in rust, vertoonde zijn gezicht een melancholi, een droefgeeS' tigheid die door de beweeglijkheid der ge laatstrekken niet geheel en al verborgen kon worden. ..Signore", zei de jonge Italiaan, hebt gisteravond een zeer dappere daad v.erricht." Als het zo doorgaat, word ik nog gede coreerd door de president, dacht Julian. „Nee, nee." protesteerde hij. „Ik heb niet meer gedaan dan wat u gedaan zou hebben, als u erbij was geweest." Giuseppe schudde het hoofd. „Ik zou het niet hebben kunnen doen. Mij zouden ze het zeker belet hebben." „Ik neem aan dat u een vriend bent van signorina Nina?" (Wordt vervolgd) Mohammedaanse vrouw „beschermd'" In de nationale vergadering van de V.A.R. zal binnenkort een wetsontwerp worden inge diend over de rechten van de vrouw. Op grond daarvan zal een man voortaan niet meer met een vrouw kunnen trouwen die jonger is dan de helft van zijn leeftijd. Ook zullen de Mohamme daanse mannen niet meer hun vrouw kunnen verstoten door driemaal te zeggen: „Ik ver stoot je". Toch mag men nog wel vier vrouwen hebben, maar alleen als de eerste vrouw hier ge noegen mee neemt. Niet in functie Politievrouwe Kathy Crone, een dienares van de New Yorkse Her mandad heeft een uitbrander van haar chef gekregen, omdat zij voor de tweede maal haar echtgenoot had gearresteerd. Zy vond ditmaal hier toe aanleiding, omdat hy haar met haar eigen pistool geslagen had na een echtelyke ruzie. Zy had het provocatie van amb tenares in functie genoemd. De po litiechef zei echter, dat zy in haar gezin niet direct in functie behoefde te zyn. Mishandeling van dochter Een tip voor vaders. Houd u op de hoogte van de laatste onder wijsmethoden als u uw kinderen ivilt helpen bij het huiswerk ma ken. Een vader in Amerika had dat niet gedaan en zijn dochter op zijn manier sommen uitgelegd. Voor de rechtbank moest hij zich verantwoorden. „Mijn manier was goed", zei de vader. „Geestelijke wreedheid" ant woordde de rechter. Vader de vrouw Een Engelse tractorbestuurder ver diende negen pond per week. Ztfn vrouw kon echter als onderwijzeres vyftien pond verdienen. Zy besloten dus dat vader het huishouden zou doen en moeder voor de inkomsten zou zorgen. De goede man had zich vroeger wel eens afgevraagd wat zijn vrouw toch zoal de hele dag uitspookte. Nu weet hy het, hy heeft nog niet eens tijd om een sigaretje te roken. Trouwen.... of eruit De 22-jarige Bernard Ellis moet binnen drie maanden getrouwd zijn of hij wordt uit zijn huis ge zet. De gemeenteraad van een klein Engels plaatsje was van me ning, dat zijn woning veel te groot is voor een man alleen. Hij hoeft overigens niet in zak en as te zitten, want nauwelijks ivas dit ultimatum gesteld of een onafgebroken stroom met huwe lijksaanzoeken kwam binnen. „Ik ben niet xoanhopig", zei de jonge knaap, „ik heb goede hoop dit te klaren." Inspiratie Op vele plaatsen in de Ardennen ligt een dikke sneeuwlaag, die hier en daar een hoogte van een halve meter heeft bereikt. In de vrieskou zijn vele wegen tot ijsbanen geworden, waardoor het ver keer wordt vertraagd, en tal van kleine ongelukken gebeuren. In Brussel is gis terenmorgen de eerste sneeuw gevallen. Gedurende anderhalf uur daalde poeder sneeuw op de hoofdstad neer, doch de noordooster veegde de straten weer snel schoon. (Advertentie) VLEKJE gevitoniseerd een echt opkikkertje (en vraag uw slijter naar de VlekVriendonKring) Verreweg de grootste belangstelling voor de olie-aandelen ging uit van Ame rika. Op grote schdöl werden de stukken voor deze rekening op het Damrak uit de markt genomen, waardoor weer me nig prima Nederlands aandeel naar de Amerikaanse beleggers verdween. Het publiek en de beroepshandel trachtte een De piloot van een Comet-straalvlieg- J graantje mee te pikken en gingen tot tuig van de Britse maatschappij BOAC, aankopen van aandelen Kon. Olie over. is er op Rome's nieuwe vliegveld Fiu- micino in geslaagd, zijn toestel met 44 passagiers aan boord veilig op de grond te zetten nadat hij een pijnboom had geraakt. De piloot van het toestel, onderweg van Londen naar Khartoum, was bang dat het stuk van de boom dat in de motor gekomen was, ook het landings gestel had beschadigd. Hij hernam hoogte en bleef enige tijd boven het vliegveld cirkelen, omhieromtrent zeker heid te verkrijgen. Toen hij er zeker van was dat het landingsgestel werkte, voerde hij een vrijwel volmaakte landing uit. De rechtbank te Rotterdam heeft gis teren de 23-jarige slager P. E. uit Dor drecht veroordeeld tot een straf van drie maanden hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar we gens het veroorzaken van een verkeers ongeluk onder invloed van drank. De veroordeelde was op 11 april j.l. met de wagen van zijn vader van Oos terhout naar Rotterdam gegaan om daar nog enkele cafés te bezoeken. In de Maastunnel reed hij, met een snelheid boven de maximumgrens, tegen een voor hem rijdende auto. De chauffeur van deze wagen, de 32-jarige Amster damse arts A. J. I. M. Broekman, werd bij het ongeval gewond en kon veertien dagen niet werken. De officier van justitie had vier maan den hechtenis en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier jaar geëist tegen de jonge Llager, die al een straf blad vol verkeersdelicten had. Nauwe lijks negen maanden vóór het ongeluk was zijn rijbewijs al voor 16 maanden ingetrokken bij vonnis van de krijgsraad in Den Bosch. Naar aanleiding daarvan had de president van de rechtbank, mr. P. J. C. Schipper, hem tijdens de zitting een „maniak", iemand met een „auto afwijking" genoemd. Aanhoudende vraag zorgde, gedurende de verdere beursduur, voor een koers van f 140.70. Deze prijs ligt een paar dubbel tjes boven de pariteit New York. De olie aandelen sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. De overige internatio nale waarden gaven een flink herstel te zien op het koersverlies van woensdag. De gunstige tendentie voor aandelen Philips en die van Kon. Olie viel aan de hogere koersen, waarmede deze aan delen eergisteren in Wall Street sloten, toe te schrijven. Overigens gebeurde er woensdag op de New Yorkse beurs niet veel. De Westduitse beurzen waren van daag een tikje luier. Vergeleken met woensdag was het gis teren in de scheepvaarthoek zeer kalm. Aandelen Kon. Boot ondergingen een lichte koersreactie op de vaste stemming van gisteren. Ook de overige scheepvaart aandelen lagen iets gemakkelijker in de markt. Van de leidende cultures zetten Amsterdam Rubbers de vaste stemming van woensdag verder voort. 25/1 26/1 Ned. '59 4 100ft 100ft Ned. '47 3 ft 94 ft 94 J, AKU A 506 ft 508 Hoogovens cA 856 861 Philips GBA 1136ft 1144ft Unilever cA 855 ft 864 Kon. Olie A 136.85 140.60 Scheepv. Unie A 169ft 168 ft A'dam Bk A 392 395 Kon. Zout cA 1156 1169 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 506—507 g.l.; Kon. Olie 140.70— 139.50; Philips 1147—1143; Unilever 863 862; Hoogovens 860. (Advertentie) (Advertentie) 'N GOED HORLOGE RAAMSDONKSVEER Prijzen vanaf f 478.» ^auknecht Imp. N.V. Mentor Apeldoorn 78. Zo nadert de FFF17a de bodem van de planeet Venus. Dan is het ook dat Ted, die de route van de dinosaurus sen heeft gevolgd, het geluid, van de raketmotoren hoort. Hij kijkt ontzet omhoog. Nu ook ziet hij de gloed van de zich terug in de woudzoom. De geweldige raket daalt, als het pluisje van een paarde bloem zo licht, op de brede weg door de wouden „Ik moet zo vlug als ik kan terug naar het kamp," zegt hij. „We moeten probe- uitstuwingsgassen, Hy trekt ren in te grypen voordat Cur ca zijn boze plannen uit kan werken." Hij loopt zo snel hij kan naar de oever van het moeras waar hij zijn vaartuig je heeft achtergelaten, stevig vastgebonden aan een stuk hout. Was hij alvast maar zo ver! In de verschrikkelijke hitte van de venusnacht stroomt het zweet hem over het lichaam. Hij is geheel doorweekt. Hij móet zich haasten. Hij moet zo vlug als hij maar kan te rug naar de tank. Daarna moeten zij. koste wat kost, te rug naar de Astronaut. Zou Harold al bericht hebben ge had? Ted rent struikelend van de inspanning voort naar het moeras. „Gelukkig dat er geen dinosaurussen meer aanko men." denkt hij, ,,dat zou veel tijd kosten." Eindelijk is hij er! Hij loopt langs de oever. Waar is zijn vaartuigje? Het is verdwenen!

de Stem | 1961 | | pagina 5