..Diplomatieke erkenning s.v.p. Eerste paard Kamer laat zijn staart R.AJ.-gebouw vrijwel gereed Aoord en zuid veertig minuten dichter bij elkaar Bestedingen moeten in elk geval verminderen „Eerste stukje vrij Portugal" op weg naar Fidels eiland Hypermoderne piratenstreek met politieke achtergrond Mutaties in Staf ontkend C.Y.P. vraagt verkiezingen op 26 maart Vele Nederlanders aan boord Indonesië heeft hiërarchie Nieuwe strijd in Katanga Zomerdienst N.S. brengt wederom verbetering Nieuw beroep op Kamer Fregat uit Nieuwe douanewet VEILIGER EN VLUGGER Eichmann bij proces achter kogelvrij glas DAGBLAD VOOR ZEELAND Lichte vorst „NORMAAL" TERUG JACHT Coupeerverbod door er Minister Van Rooy waarschuwt: Hulp Eén telefoonnummer bij ongelukken? 101e JAARGANG No. 23581 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. WOENSDAG 25 JANUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor vl. HTtt<;t steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST, bteenstraat ra lejeioon zau PORTUGESE REBELLEN MET ZEEKASTEEL ER VANDOOR (Van onze Haagse redactie) „Het is niet juist dat op korte termijn een groot aantal mutaties in de hoogste functies van de Koninklijke Landmacht zal plaatsvindén. De huidige chef van de generale sta', lt.-gen. Lefèvre de Montigny, zal 1 mei 1962 aftreden. Eerst kort voor die datum zal een voorziening inzake zijn opvolging worden getroffen". Dit heeft minister Visser (Defensie) me degedeeld aan de heer Kieft 'A.R.i, die hierover vragen had gesteld. Zoals bekend circuleerden in Den Haag bepaalde geruchten, volgens welke ge neraal Lefèvre de Montigny eerder zou aftreden dan oorspronkelijk zijn bedoe ling was en dat hij zou worden opge volgd door gen-maj. A, V. van de Wall Bake. De raad van opperofficieren zou echter voor de minister een advies heb ben opgesteld waarin luit.-gen. Gips, chef eerste legerkorps, naar voren ge schoven werd. De Belgische premier Eyskens heeft van de CVP, zijn eigen partij, een verzoek ontvangen, het parle ment op 24 februari te ontbinden en op 26 maart verkiezingen te houden, aldus een bericht in „Het laatste nieuws". De Belgische regeringswoordvoerders hebben dit bericht noch ontkend noch bevestigd. In gezaghebbende kringen te Brussel wordt echter vernomen, dat Eys kens reeds besprekingen heeft aange knoopt met Theo Lefèvre, voorzitter van de CVP, en met Roger Motz, voorzitter van de liberale partij. Het verzoek van de CVP is een gevolg van de opvatting dat deze partij een zeer belangrijke over winning kan behalen indien de verkie zingen zo spoedig mogelijk na het so cialistische échec va« de stakingen ge houden worden. De socialistische partij wil óók snelle verkiezingen. Volgens een socialistische woordvoerder zou Eyskens „een sensatio nele nederlaag" lijden. Alle zich in de Caraibischc Zee en wijde omge ving bevindende Engelse en Amerikaanse oorlogs schepen hebben opdracht ontvangen de jacht te openen op het grote Portugese passagiersschip „Santa Maria", dat door een groep Portugezen on der leiding van de politieke vluchteling kapitein Henrique Galvao met een groepje aanhangers „overgenomen" is. Aan boord bevinden zich 600 passagiers en een bemanning van 200 leden. Gisteravond is de „Santa Maria" het laatst waargenomen ter hoogte van Martinique. Na Martinique is men het spoor van het "uit Curacao met hestemming Miami (Amerika) Te Port Castries, op Santa Lucia, heeft de tweede purser van de „Santa Maria" verteld, dat de piraten in de nacht van zondag op maan dag om één uur 's morgens hun slag hadden geslagen. „Ter hoogte van Caracas nam een groep van omstreeks vijftig tot honderd passagiers het schip over", vertelde de purser. lijk uiting hebben gegeven aan onze vij andschap voor het regime van de-tiran Salazar." Volgens in Londen ontvangen berichten waarvan gezegd wordt, dat zij afkomstig zijn van de Portugese autoriteiten, zijn de muiters van de Santa Maria op weg naar Cuba. De rebellen hebben de vrije wereld ge- vraagt om „diplomatieke erkenning van het allereerst bevrijde stukje Portugees grondgebied". „Wij zullen de passagiers^ aan land zet ten met alle spoed en veiligheid, die mo gelijk zijn zonder dat het schip geïnter neerd wordt", aldus de verklaring. vertrokken schip bijster. Op het eiland Santa Lucia zijn een officier en de tweede purser van het schip aan land gekomen. Zij hadden tijdens het gevecht om de macht met de rebellen kogelwonden opgelopen. Een woordvoer der van de Engelse marine verklaarde te Londen dat de officier vermoedde, dat het schip koers heeft gezet naar Brazilië. Het Engelse fregat „Rothesay"' heeft Santa Lucia aangedaan en de commandant heeft de officier ondervraagd. De „Rothesay" heeft opdracht de Santa Maria „met vreedzame midde len" aan te houden, desnoods te enteren. NEHROE HEEFT gezegd dat hij „er niet aan denkt" af te treden. Het be licht over zijn vermeende heengaan heeft hij gisteren op de meest stellige wijze ontkend. DE SCHIPPER en zijn knecht konden gisteren nog net op tijd van een zand- schip springen toen dit onder Alblasser dam na een botsing zonk. IN DE HAVENS van Rotterdam er Amsterdam zal waarschijnlijk binnen kort ook zoveel mogelijk een vijfdaag se werkweek worden ingevoerd. ONDER DE journalisten in Indonesië heerst grote werkloosheid tengevolge van Soekarno's strenge maatregelen te gen de kranten. DE „VERJAARDAG" van de opstand in Algiers is gisteren zonder onlusten voor bijgegaan, een pak van het hart der Franse autoriteiten. In de afgelopen week zijn in Algerië 258 rebellen gedood en 122 gevangen genomen. NOG ZEVEN andere verdachten hebben nu toegegeven dat zij medeplichtig zijn geweest aan de aanslag op Soekarno, in november 1957. Drie beklaagden werden in verband met deze bomaanslag reeds ter dood veroordeeld. Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Z Droog en in de noordelijke provin- l clc.? vrÜ zonnig weer. In het zuiden £r,J ,Yee* bewolking. Matige tot Z r„r4a^^e 0ostelÜke wind; matige J tot lichte vorst. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Z Zwaar bewolkt tot betrokken en zeer nevelig. Sneeuwbuien en kans op ïjzel. v J Vandaag: zon onder 17.14 uur, maan Z l op 12.48 uur. Morgen: zon op 8.30 uur, maan on- der 3.56 uur. ,,Ze gingen naar de brug. Daar schoten ze een officier dood en verwondden een tweede. Hun overname ging met weinig moeite gepaard. Ik was in mijn hut toen ik lawaai aan dek hoorde. Ik ging kijken en hoorde, dat de piraten de kapitein ge zegd hadden wat hij te doen had, of an ders doodgeschoten zou worden. De pira ten waren gewapend met machinepisto len, handgranaten en revolvers." „Ik heb iemand van de bemanning horen zeggen, dat de overvallers com munisten waren, maar dat weet ik niet. Ze waren allen Portugezen. Hun leider is uit een Portugese gevangenis ont snapt. Ik weet niet hoe ze aan boord geko men zijn. De passagiers waren allemaal erg bang natuurlijk, maar niemand heeft geprobeerd iets te ondernemen vech ten bijvoorbeeld, of in de boten gaan. Het was ook nutteloos. Per slot van rekening hadden ze geen wapens en waar konden ze heen gaan? We voeren op de oceaan Voor zo ver ik weet navigeert de ka pitein nog steeds. De piraten hebben hem ertoe gedwongen en keus had hij niet. De piraten waren allen mannen. Ik heb tenminste geen vrouwen gezien. Het was een gemeen stelletje kerels. De passagiers waren in hoofdzaak Amerikanen, Portugezen en Spanjaar den." Onder de zestig passagiers, die in Wil lemstad aan boord van de Santa Maria zijn gegaan, bevinden zich de volgende Nederlandse gezinnen: W. J. van der Kooy, K. van Tol, D. van Santan, J. Quaavliêg, A. C. Noordhoek, Hecht en R. J. Zapey. Dit zijn alle ge zinnen met twee kinderen. Verder zijn aan boord gegaan mevrouw I. Kouwenaar met een kind, het gezin A. C. Servage met een kind, het gezin P. van Venetiën met vier kinderen, de heren J. D. Boes veld. F. Baptist, W. P. van der Meer, A. Veenendaal, F. Wernet, het gezin J. Rena me met een kind en mevrouw W. A. Meyer. Dinsdag werd van de Santa Maria een radioboodschap opgevangen, die was uit gegeven door „de bezettingsmacht van het schip Santa Maria", namens „de internationale junta van liberalen onder het voorzitterschap van gene raal Humberto Delgado, gekozen presi dent van de Portugese republiek wiens rechten de regering-Salazar niet erkent". De boodschap was gericht aan ,,alle kran ten in de vrije wereld". In de door Galvao uitgegeven bood schap werd medegedeeld, dat de toestand aan boord van de Santa Maria normaal is en dat tussen de rebellen en de passa giers en bemanning die niet aan de on derneming hebben meegedaan, de beste verstandhouding heerst. Passagiers en bemanning verzoeken hun familie mee te delen, dat zij behouden in goede wel stand en vrij zijn. „Wij kunnen onze be stemming niet openbaren, nu wij open- Dinsdagmiddag is de „Rothesay" naar Port of Spain teruggekeerd. Het fregat had brandstofgebrek en had de achter volging moeten staken. Een ander Engels schip en twee Amerikaanse torpedoboot- jagers hebben de taak van de Rothesay overgenomen. Deze schepen kunnen ech ter niet de snelheid ontwikkelen, waar toe het fregat in staat is. In het Engelse Lagerhuis heeft Charles Orr Ewing. staatssecretaris bij het mi nisterie van Marine het beleid van de Engelse marine dinsdagmiddag al moe' ten verdedigen. Hij verklaarde, dat de Engelse marine hulp biedt aan een be vriende mogendheid. Over de feiten en omstandigheden van de overname van de Santa Maria zijn nog geen duidelijke in lichtingen verkregen. De socialistische afgevaardigde George Brown verklaarde de indruk te hebben dat Engeland zich mengt in een binnen landse aangelegenheid van Portugal en een andere socialist vroeg of de Britse regering hetzelfde beleid zou volgen in dien het schip in kwestie niet Portugees, maar Russisch of Hongaars was. Gisterenavond laat was de jacht nog in volle gang. De Amerikaanse marine had twee schepen en zeven vliegtuigen inge zet. Slecht weer bemoeilijkt echter de waarneming. Het laatst zou het schip onder de kust van Venezuela zijn gesig naleerd. In Brazilië nam men meteen maatregelen om de rebellen te arreste ren als het schip in territoriaal gebied zou komen. Men hield er evenwel rekening mee dat de Santa Maria met een omweg naar Cuba zou varen. Paus Johannes XXIII heeft in Indo nesië de hiërarchie ingesteld en de vol gende aartsbisdommen opgericht: Se- marang, Djakarta, Pontianak, Makassar, Medan en Endeh. Tegelijkertijd heeft paus Johannes be noemd tot aartsbisschop van Endeh mgr. G. Manek, tot op heden apostolisch vicaris van Larantoeka. Mgr. A. Thijs- sen, tot dusver apostolisch vicaris van Endeh, is bisschop van Larantoeka ge worden. (Van onze Haagse redactie) De nieuwe wet op de dierenbescher ming inclusief het coupeerverbod van paardestaarten heeft gisteren in de Eerste Kamer een royale meerderheid gekregen: er waren 40 voor- en 19 te genstemmers. Onder de tegenstemmers trof men vooral agrariërs aan: 13 KVP'ers, 4 CH'ers, één VVD'er (ir Baas) en één PvdA-senator (J. Hoog land). De heer C. G. A. Mertens (voor zitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond) bevond zich onder de tegenstemmers. De uitvoerige discussie bewoog zich weer rond het in het wetsontwerp op genomen coupeerverbod, er door de Tweede Kamer destijds bij amendement ingebracht. De ministers Beerman (Jus titie), Marijnen (Landbouw) en Van Rooy (Soc. Zaken), poogden de vorige week in eerste instantie naar voren ge brachte bezwarén te weerleggen, doch zonder succes. De tegenstanders de heren Van Meeuwen (KVP), Geuze (CH), Hoogland (PvdA) en nu ook Mer tens (KVP) waren niet van hun stuk te brengen en handhaafden hun argu menten contra het wetsontwerp. Zij lichtten hun bezwaren zelfs nog eens uit voerig toe. Sommige van die bezwaren waren van hygiënische aard „lange (Van onze Haagse redactie) De arbeidsonrust, die zich de laatste tijd hier en daar heeft voorgedaan, is volgens minister Van Rooy (Soc. Za ken) te wijten aan „ten onrechte gewek te verwachtingen" en aan „influisterin gen van raadgevers, die het vertrouwen trachten te ondermijnen". Hij schrijft dit in de memorie van antwoord op zijn begroting aan' de Tweede Kamer. Hij wijst hierin voorts nog eens op de dreiging van een nieu we overbesteding, indien niet nu reeds „absoluut" wordt afgeremd. Ook ver ontrust hem de spanning op de arbeids markt. Over de arbeidstijdverkorting merkt hij op, dat zij kan leiden tot een vermindering van de nationale produk- tie, hetgeen voorkomen dient te worden. Geleidelijkheid in de doorvoering van de arbeidstijdverkorting is zijns inziens dan ook vereist, om het bedrijfsleven in staat te stellen eventueel produktieverlies op te vangen. Minister Van Rooy verschaft ook nog enige cijfers waaruit o.m. blijkt, dat de con'sumptiebestedingen in de periode juli t.m. september I960 ruim 8,5 pro cent hoger lager dan in dezelfde perio de van 1959. De minister wijst een verplichte loons verhoging van 4 procent voor de „ab solute achterblijvers" af, omdat dit in strijd zou zijn met het wezen van de loondifferentiatie. Ook vindt hij het niet onredelijk het systeem van de ge meenteclassificatie te handhaven, als maar binnen de vastgestelde grenzen een zekere bewegingsvrijheid van partijen bij C.A.O.'s blijft bestaan. staarten kweken vervuiling" andere van esthetische aard „een korte staart staat het paard beter". Het zwaarst wogen echter de bezwa ren van praktische aard. In fokkerskrin gen vreest men moeilijkheden bij de af zet van koudbloedpaarden naar België, indien de paarden in ons land niet ge coupeerd mogen worden. Minister Marijnen constateerde dat er tenslotte maar één redelijk motief vóór het coupeerverbod aan te wijzen was: de lange paardestaart houdt de vliegen op een afstand. Maar ook dit motief werd hem nog uit de hand geslagen door de heer Geuze (C.H.), die zich als een ware kenner „ik heb 8 paarden gehad" ontpopte. Hij zei namelijk dat de veelvuldige huidtrillingen van het paard deze functie van het wegjagen al vervullen. Minister Beerman zag dan ook wel in dat hij met andere argumenten moest komen aandragen. Nadat hij eerst nog voorzichtig had opgemerkt dat de staart toch „zekere vitale delen" tegen koude afschermt, merkte hij e^pn later op dat verwerping van het wetsontwerp een verkapte belemmering van het recht van amendement van de Tweede Kamer zou betekenen. En daar het overgrote deel van de Senaat overigens toch ook geeij zin had om dit wetsontwerp met zijn vele goede elementen te verwerpen om wille van het coupeerverbod, kon toch nog een royale meerderheid worden ge vonden. Hammarskjoeld heeft Kasavoeboe en Tjsombe schriftelijk gevraagd Loemoem- ba naar Leopoldstad te laten overbren gen om hem door bevoegde instanties te laten berechten. Ook Gizenga kreeg een brief van de secretaris-generaal der V. N.» waarin deze vroeg ,,de veiligheid en de rechten van de mens" te garan deren. Gizenga is de machthebber van Oostprovincie. Mocht Loemoemba inderdaad voor de rechter gedaagd worden dan is een groep Europese en Amerikaanse advo caten bereid hem te verdedigen. Dat is gisteren in Rome bekendgemaakt. Intussen zijn gisteren weer nieuwe ge vechten uitgebroken in Loeëna, het spoorwegknooppunt in Katanga, tussen de politie van Tsjombe en Baloebakrij- gers. Er zouden geen V.N.-troepen be trokken zijn bij de nieuwe strijd. Gisteren is ook meegedeeld dat. Pon- go niet, zoals eerder bericht, gedood zoq zijn. Hij zit nog steeds, levend en wel, in de cel. Gisteren is uit Rotterdam een vlieg tuig opgestegen met bestemming Kon go: het is geladen met voedsel voor de hongerende bevolking. Een tweede zen ding gaat binnenkort per schip daar heen. (Van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de nieuwe algeme ne wet inzake de douane en de accijnzen aanvaard. De nieuwe wet strekt ter ver vanging van vele verouderde voorschrif ten op het gebied van de invoerrechten en de accijnzen en is tevens reeds afge stemd op de toekomstige volledige doua ne-unie met België en Luxemburg. Zij zal echter eerst in werking kunnen treden r»a de totstandkoming en aanvaarding van een aantal andere wetten zoals de bier- wet, de suikerwet, de alcoholwet en de opiumwet. Staatssecretaris van den Ber- ghe (Financiën) hoopt deze wetten dit voorjaar in te dienen. (Van onze Haagse redactie) De gedachte om voor de hulpverlening en het ziekenvervoer op de weg één voor heel Nederland geldend telefoonnummer in te stellen, heeft minister van Rooy (Soc. Zaken) wel aangesproken. Via dit ene nummer zouden de hulpverlening van een aantal centraleposten ingeroepen en desnoods gecoördineerd kunnen worden. Het idee heeft de minister reeds bespro ken met de verkeersorganisaties, het Ro de Kruis en enkele andere instellingen. Het overleg is nog gaande. (Van onze verslaggever) Het aloude devies van N.S. veilig, vlug, voordelig ligt ook aan de ko mende zomerdienst, die 28 mei a.s. in gaat, ten grondslag. Eigenlijk zou men een vergrotende trap moeten gebruiken: veiliger, vlugger en voordeliger. Aldus onze slotconclusie na de toespraak van ir. J. Lohman, president van de N.V. Ne derlandse Spoorwegen, tijdens de pers conferentie, die gisteren te Utrecht werd gehouden. Want vooral de tijdwinsten zijn niet onaanzienlijk. De heer Lohman had eigenlijk geen dankbare taak, want de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Kort hals, heeft hem kortelings in de memo rie van antwoord op de begroting van genoemd departement, h%t gras flink voor de voeten weggemaaid. Derhalve heeft onze lezer al eerder kennis kun nen nemen van de gunstige bedrijfsre sultaten van N.S. (zeker tien miljoen winst), van de moeilijkheden met be trekking tot de personeelsbezetting (al wordt er aan gewerkt met ingang van de winterdienst '61 tot arbeidstijdver korting over te gaan) en van de betere men in tien a twaalf jaar zo ver hoopt te zijn, dat alle daarvoor in aanmer king komende overwegen van een a.h.o. b.-installatie zullen zijn voorzien). N.S. heeft het plan elk jaar circa vijftig over wegen op een dergelijke manier te be veiligen. Materiaal Dit jaar worden nog zestien vier- rytuigtreinstcllen in gebruik genomen, elektrisch materieel uiteraard. Het vo rig jaar werden vijf van deze treinstel len in gebruik genomen, zodat zonder meer mag worden geconcludeerd, dat 1961 een goed jaar wordt voor het rei- zigersmaterieel. Want er zullen dan in twee jaar tjjds 30 plus 64, dus 94 nieuwe rijtuigen aan het park zijn toegevoegd. En dat op een totaal van 1900 rijtui gen! Over een maand of vijf vindt de aflevering plaats van een prototype voor een elektrisch vierrijtuig- treinstel. Dit type materieel kan in anderhalve minuut een snelheid van 120 km bereiken. N.S. hoopt in 1963 tien van deze "oor Adolf Eichmann wordt in Israël een speciale kogelvrije verdachten- bank gebouwd van dik glas en staal en plastic. In de kogelvrije verdach- tenbank is ook ruimte voor de twee bewakers die Eichmann tijdens de rechtbankzittingen, die op 15 maart beginnen, naast zich krijgt. De bovenzijde is van plastic, met een ruit aan de zijde waar Eichmann zijn drie rechters tegenover zich vindt. De Israëlische politie heeft enkele van zijn beste scherpschutters met machinepis tolen van zeer korte afstand op het glas laten schieten dat in de verdach- tenbank komt. Het glas werd zelfs niet beschadigd De verdachtenbank zal gesloten wor den zodra Eichmann erin zit. De ver dachte krijgt een telefoon op de oren. Ingevolge een der speciale wetten die voor dit proces werden aangenomen kan, als Eichmann schuld erkent in spraak, de schuldigverklaring van de spraak, de schuldigverklairng van de verdachte door het hof aanvaard of verworpen worden. Overigens is de algemene veronder stelling dat Eichmann, indien hij schul dig wordt bevonden, zal worden ver oordeeld tot dood door de strop. Het is wat veel om te bevatten: drie endertigduizend vierkante meter be-' draagt de expositie-oppervlakte in het nieuwe RAI-gebouw, waarvan deze! fraaie foto een overzicht geeft. Misschien is het wat duidelijker, als wij zeggen, AF) VF f)f)()r 1711 SSIOHCU'I SSC11 dat de grote expositiehal 195 meter lang171 VUU' is en 67,5 meter breed (zonder een enkele kolom). De gebogen dakconstructie (sta len spanten) reikt tot een hoogte van 16,5 meter. beveiliging der overwegen (waarmee treinstellen in het park op te nemen. In het goederenvervoer is de behoefte aan speciale wagens snel groeiende. Voor de komende drie jaar staat onder meer de aanschaffing van 1425 wagens met groot volume, 1250 twee-assige zelflossers, 100 koelwagens en 240 silo wagens in totaal'bijna 3300 stuks op het programma. Ondanks de enorme investeringen, die nodig zijn. bestaan er geen plannen het binnenlandse reizigersvervoer in prijs te verhogen. Wel zullen enkele buitenland se maatschappijen hiertoe overgaan. Het goederenvervoer van N.S. blijft over het algemeen hetzelfde in prijs maar het massa-goederenvervoer wordt goedkoperI (vervolg op pag. 3) In die dakconstructie is de verlichting (buizen) aangebracht. Naast deze hal bevinden zich nog drie andere. Men hoeft zich niet tot tentoonstellingen te beperken. Bij de bouw is rekening ge houden met de mogelijkheid, dat er ook sportmanisfestaties kunnen worden georganiseerd. Er kunnen gemakkelijk enorme tribunes worden geplaatst. Volgende week donderdag wordt het gebouwencomplex aan het Europaplein geopend met de eerste automobielten toonstelling. Dan komen er 228 stand houders te staan, die niet alleen perso nenautomobielen, maar ook toebehoren, gereedschappen en onderdelen laten zien, alsmede (83) kampeerwagens. Voor ieder wat: de goedkoopste auto een paar duizend gulden, de duurste onge veer vijfenzestigduizend gulden, de goed koopste kampeerwagen veertienhonderd gulden, de duurste negentienduizend. Het gebouw is nog niet compleet. Er moet in de komende twee jaar nog een congresgebouw bij gezet worden. Maar als ook dat gereed is. zal Amsterdam aan het Europaplein beschikken over een tentoonstellings- en congrescomplex dat uniek in ons land en dat zeker een der mooiste van Europa zal zijn. HET IJS heeft in Friesland de scheep vaart al voor ernstige moeilijkheden gesteld; op IJsselmeer en Veluwemeer is het nog niet zo erg. De Stichting Nederlandse Priester- Religieuzen heeft zich tot de Tweede- Kamerfractie van de K.V.P. gewend om aandacht te vragen voor de (ongewilde) achterstelling van de missionarissen door een bepaling in de Algemene Ouder- doms Wet, die vele missionarissen van A.O.W. uitsluit. De stichting acht het minder gelukkig dat een groep voortreffelijke Nederlan ders, de missionarissen en de zendelin gen, die ongesalarieerd ten behoeve van de mensheid, niet alleen in godsdienstige zin, maar ook in algemeen menselijke zin arbeiden voor de beschaving en het welzijn van de volkeren, bij het berei ken van de 65-jarige leeftijd zijn uitge sloten van A.O.W. Het menslievend missie- en zendings werk heeft een ontzaglijke goodwill ge kweekt voor het Rijk, zonder kosten voor het Rijk. De stichting is er van overtuigd, dat gezien de royale opvattingen, die in 1957 heersten bij de toepassing van de wet, men niet bewust de missionarissen en zendelingen heeft willen uitsluiten, maar dat eenvoudig aan deze mensen niet is gedacht. Dit verzuim is goed te maken door bij algemene maatregel van bestuur de missionarissen en de zende lingen voor A.O.W. in aanmerking te laten komen.

de Stem | 1961 | | pagina 1