„Wereldverbond tegen tirannie" Warm onthaal in Belgen in arrest te Stanleystad guur Washington Honderd personen kruipen uit wrak van een DC-8 Nieuwe bewoners NIET VAN HARTE Wegen als glijbanen in noordoosten des lands \Aan Frankie de eer Bij wijze van represaille: Half april verkiezingen in België Na ..crash bij Idlewild Spelregels voetbalpool veranderd DAGBLAD VOOR ZEELAND Kasreservepercen lage met een punt verhoogd Gebed om wijsheid Ernstig Normale start Stuw Borgharen weer vrij Milovan Djilas inderdaad vrii Medewerker van Eichmann gearresteerd FLN-aanslag op verpleegsters en aalmoezenier 201e JAARGANG No. 23578 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland feat ZATERDAG 21 JANUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplagé 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse -Eilanden: Goes. Westsingel 98 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) PRESIDENT KENNEDY GEÏNSTALLEERD De filmster-zanger Frank Sinatra begeleidt mevrouw Jacqueline Kennedy naar haar loge voor het bijwonen van een galavoorstelling, welke in Washington voorafging aan de inhuldigingsplechtigheden. De Verenigde Naties hebben de Loemoemba-gezinde gezagsdragers in Stanleystad een „krachtige" waarschuwing gezonden naar aan leiding van de arrestatie van 12 Belgen als vergeldingsmaatregel voor de overbrenging van ex-pre- IN PERZIE, bij de Russische grens, zijn uraniumhoudende lagen ontdekt. De streek is door de politie afgezet. GOEBBELS' nabestaanden zullen een aandeel krijgen in de publikatierechten van het dagboek van wijlen de propa- gandaminister. KONJNGIN Juliana en prinses Irene zijn gisteren teruggekeerd van het bezoek aan prinses Margriet die in Gstaad ver blijft voor volledig herstel van haar ziekte. DE VUURBAL die zondagavond in het noorden van ons land is waargenomen en die veel opwinding veroorzaakte, is geïdentificeerd. Het was gewoon de pla neet Venus. DE AMERIKAANSE telefoon- en tele- graafmaatschappij heeft een plan (kos ten: 600 miljoen) voor radio- en televi- sieverbindingen door middel van satel lieten opgesteld. Het is gisteren officieel goedgekeurd door de regering. De eer ste proefuitzendingen gaan naar Enge land, Frankrijk en Duitsland. IN DE VACATURE-Hazenbosch in de Tweede Kamer is benoemd de heer J. A. van Bennekom te Middelburg, direc teur van de kweekschool aldaar. KONINGIN Elizabeth van Engeland en prins Philip zijn gisteren per vliegtuig naar India vertrokken voor een zes we ken lange reis die ook naar Pakistan, Nepal en Perzië zal voeren. mier Patrice Loemoemba naar Ka- tanga. Onder de gevangen genomen Belgen bevinden zich drie vrouwen, aldus de V.N.-woordvoerder in Leopoldstad. Toen het V.N.-commando in Stanleystad van de arrestaties op de hoogte was gekomen trachtte het de vrijlating van de gevan genen te verkrijgen. Vertegenwoordigers van de V.N. kregen echter te horen dat zij zich er niet mee moesten bemoeien, aldus de woordvoerder. Dayal verzocht de gezagsdragers in Stanleystad de vrijheid van beweging niet aan te tasten, geen willekeurige arresta ties te verrichten en gearresteerde per sonen niet te mishandelen. Het aantal arrestaties is kleiner dan in december, toen de autoriteiten in Stan leystad een golf van arrestaties verricht ten en sommige Europeanen dreigden te onthoofden. In die tijd hadden 85 Euro peanen hun toevlucht gezocht in een schoolgebouw onder bescherming van V.N.-troepen. De vertegenwoordiger van de Ver. Na ties in Elizabethstad heeft Hammarskjoeld meegedeeld dat Katangese gendarmes Loemoemba. Mpolo en Okito inderdaad hevig met ewgeerkolven hebben geslagen en hebben geschopt, toen de drie gevan genen te Elizabethstad uit het vliegtuig waren gestapt. Veranderlijk t Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: t Zwaar bewolkt met enkele versprei- t de opklaringen. Hier en daar enige regen en plaatselijk ook mist. De- J zelfde temperaturen als gisteren of t iets hogere. Zwakke tot matige wind i tussen west en zuid. Verwachting van het Belgisch weer- t kundig instituut: t Afwisselend zwaar bewolkt met op- 5 T\,lai*-nscn en plaatselijk buien. t Maximumtemperaturen van 3 tot 8 t graden. i Vandaagzon onder 17.07 uur, maan onder 23.25 uur. t'ï'iw!''en/on op uur, zon onder Vur; maan op 11.25 uur. t Maandag: zon op 8 34 J onder 0.37 uur. uur, maan Hoger Motz, de voorzitter van de Bel gische liberale partij heeft verklaard dat de Belgische regering verkiezingen zou kunnen uitschrijven tegen Pasen op zijn allervroegst op 2 april. Hij zei te gelo ven dat de verkiezingen echter tegen half april gebonden zuilen worden Naar verluidt zoi. premier Eyskens gehoor hebben gegeven aan adviezen uit de kring van de C.V.P. en besloten heb ben tot ontbinding van het parlement. Hoewel er geen enkele officiële uit spraak is, of binnenkort verwacht wordt, zijn de grote Belgische partijen de pro pagandamachines toch maar gaan op poetsen. Over het algemeen rekent Bel gië zo langzamerhand wel op verkie zingen. Tot dusver had Eyskens het standpunt ingenomen dat België na de crisis in Kongo en de stakingsacties rust nodig heeft. Maar de laatste dagen hobben zijn adviseurs steeds meer gewezen op de grote mogelijkheden welke de C.V.P. nu heeft Zij voorzien namelijk dat de socialisten een zeer zware nederlaag zullen lijden, nu België tot bezinning is gekomen. Met het oog op de in de komende kasreserveperiode te verwachten grote ruimte op de geldmarkt heeft de Ne- derlandsche Bank N.V. besloten het kas- reserveperccntagc voor de periode van 23 januari 1961 tot en met 21 februari 1961 met 1 punt te verhogen tot negen. Jolin Fitzfïerald Kennedy is zijn taak als president der Verenigde Staten gisteren begonnen met de volkeren der wereld, de communistische en de niet-communistische, op te wekken tot een „grootse, mondiale alliantie tegen ti rannie, armoede, ziekte en oorlog"". Om tien voor zeven Nederlandse tijd legde Kennedy, die met zijn 43 jaar de jongste man is die ooit tot president der V.S. werd geko zen, de eed af als 35e staatshoofd van de States. In Washington lag de sneeuw bijna 20 centimeter hoog en er woei een gure wind. De nieuwe president echter stond er op dat de plechtigheid in elk geval buitenshuis zou worden gehouden. Sneeuwruimers hadden koorts achtig gewerkt om de weg vrij te maken voor honderden auto's van hoge gasten en ook voor de duizenden andere belangstellenden, die voor deze plechtigheid speciaal naar Washington waren gekomen. Kennedy, de eerste katholieke presi dent van de V.S., begon de dag van de beëdiging met een gebed om wijsheid en kracht in de kerk van de Heilige Drie-Eenheid in Georgetown, een voor stad van Washington. Ongeveer 900 men sen hadden zich in het kerkje verzameld om te bidden voor de nieuwe president en de leden van zijn regering. Enkele uren later verlieten Kennedy en zijn vrouw hun woning om zich naar het Witte Huis te begeven in de met een kogelvrije kap afgedekte auto, die ook Eisenhower gedurende zijn ambtsperio de heeft gebruikt. Zij werden op de trappen begroet door Eisenhower en vice-president Nixon. Kennedy's rivaal in de verkiezingscampagne. Eisenhower was ondanks de koude blootshoofds, Kennedy droeg een hoge hoed, die hij echter afzette toen hij' Eisenhower de hand schudde. Korte tijd later begaven beide mannen zich naar het Capitool. De nieuwe vice-president. Lyndon Johnson, en vice-president Nixon, me- In het Witte Huis zijn nu dus nieu we bewoners getrokken. Als alle mensen zullen zij hun vrijheden hebben in dat huis. maar ook zul len er dingen zijn die zij niet mogen. De gehele eerste verdie ping moet gehandhaafd blijven in zijn huidige staat: ingericht met 18e en 19e eeuws meubilair. In het overige deel van het Witte Huis mogen de nieuwe bewoners net zoveel herinrichten als zij wi'len Het grootste deel van het meubilair dat er staat behoort echter toe aan Uncle Sam. Het Witte Huis telt 150 kam.ers Daarin zijn o.a. ook ondergebracht een kapperszaak, een zwembed een bioscoop en een schuilkelder Er werken op het Witte Huis koks kelners, tuinlieden, dienstmeisjes wasserijpersoneel. schilders, tim merlieden en elektriciens. In totaa 70 mensen. Het in bedrijf houden van het Witte Huis kost jaarlijks een halt miljoen dollar. De orga nisatie hiervan is wel eens verge leken met het in de vaart houden van een lichte kruiser. vrouw Eisenhower, mevrouw Kennedy en mevrouw Nixon en mevrouw John son volgden in afzonderlijke auto's. Duizenden verdrongen zich voor de trappen van het Capitool om een glimp op te vangen van de beëdigingsplechtig heid. De belangstelling was echter min der dan aanvankelijk werd verwacht, waarschijnlijk tengevolge van de felle kou, Gedurende de lange plechtigheden die aan de beëdiging voorafgingen, sprak Kennedy, die zich ietwat nerveus toon de, ernstig met Eisenhower. Hij glim lachte zelden. Dit was niet de flam boyante jongeman die de campagne voerde voor -de democratische kandi daatsteling en voor het Witte Huis, maar de president die thans met zijn grote verantwoordelijkheden werd geconfron teerd. De ceremonie kwam maar langzaam op gang en Kennedy legde de eed 40 minuten later af dan was voorzien. Voor en na het uitspreken van de formule maakte hij het kruisteken. Na de eedsaflegging werd een parade gehouden waaraan meer dan 32.000 men sen deelnamen. Praalwagens, militaire afdelingen en juichende feestelingen trokken in bonte afwisseling langs het Capitool. Vervolgens werd de nieuwe president door het Congres een lunch aangeboden. In de optocht zag men ook een nauw keurig nagebouwd model van de PT 109, het schip waarop Kennedy gediend heeft in de tweede wereldoorlog. De beman ning uit Kennedy's dagen stond aan boord. Ter ere van Eisenhower was er de band van de Dwight D. Eisenhower Se nior Highschool in Washington, de enige band uit Washington die ooit aan een inauguratieparade deelnam. Van de Amerikaanse ex-presidenten bevond zich ook Harry S. Truman bij Kennedy op het podium. De 86-jarige Herbert Hoover kon door de sneeuw storm niet naar Washington komen. Hij was reeds per vliegtuig op weg ge gaan, maar moest tot zijn grote teleur stelling terugkeren. Te Santiago, op Cuba, werd de instal latie van Kennedy op minder verheffen de wijze gevierd. Studenten hebben daar president Eisenhower „symbolisch be graven", om te kennen te geven dat zijn bewind is afgelopen. In de „begrafenis stoet" werden een lijkwagen en graf kransen meegevoerd. Tevoren waren „rouwdiensten" gehouden en „rouwre- des" uitgesproken. (Voor de rede van Kennedy zie elders in ons blad). Een DC-8 van de Mexicaanse luchtvaartmaatschappij, die 106 personen aan boord had, is bij het opstijgen van het vliegveld Idle wild hij New York tijdens een sneeuwstorm neergestort. Vier personen, allen bemanningsleden, werden gedood. De overige inzit tenden (waarschijnlijk 101) wisten het wrak te ontvluchten voor het met een daverende knal in brand vloog. Andere vliegtuigen waren nog even voor en even na de ramp opgestegen, maar het vliegveld was gesloten voor landin gen. De DC-8 kreeg het sein op te stijgen en drie minuten later begon het de baan af te taxiën. Volgens functionarissen van het federale bureau voor de luchtvaart vielen het zicht van een kwart mijl en een verduisterd plafond van 300 voet binnen* de minimum-vereisten. Volgens het relaas van overlevenden had het vliegtuig zich van de grond los gemaakt, was enkele meters gestegen en vervolgens op de grond terug geploft, Het toestel brak door een hek dat om het vliegveld stond, botste tegen een auto op de verkeersweg en ramde een paal van de electriciteitsvoorziening De neus van het toestel boorde een krater in de moe rassige grond, terwijl het voorste deel werd losgerukt. Overlevenden klommen door gebroken ruiten, nooddeuren en door open einden van de romp van het toestel naar buiten voordat het in vlammen op ging. Voor ooggetuigen was het onbegrij pelijk dat er niet meer slachtoffers waren, Benoit Garneau, een 35-jarige vertegen woordiger uit New York, zat in het le klasse compartement tijdens een wat hij noemde „in elk opzicht normale start". Gisteren is bij de stuw van Borgharen eerst de rijnaak „Persephone" wegge sleept. Een goed uur later kon de sleep boot Bertha" worden gelicht. Beide schepen waren op 9 januari tegen de stuw gedreven en gezonken. De stuw is dus nu weer vrij. In de rotonde van de Houtrust- hallen te Den Haag heeft minis ter Marijnen vrijdagochtend de officiële opening verricht van de 65e pluimveetentoonstelling van de koninklijke Nederlandse ver eniging „Avicultura". Deze foto toont de minister tijdens het om helzen van een haan, een bezig heid, welke kennelijk meer uit een wens van de persfotografen dan uit wederzijdse genegenheid voortsproot. Onder de inzittenden van het toestel bevond zich in elk geval écn Nederlan der, de advocaat mr. W. van de Heijden. Hij is naar het Peninsula General Hos pital overgebracht. De administrateur van dit ziekenhuis verklaarde tegenover United Press Inter national, dat de gewonde advocaat sliep nadat hem enige kalmerende inspuitingen waren toegediend. Zijn toestand werd „redelijk" genoemd. De heer van de Heyden was bij kennis toen hij in het ziekenhuis aankwam. Hij had verteld, dat hij zich in het voorste deel van het toestel bevond toen dit in stukken brak. Volgens onbevestigde berichten zouden er nog drie andere Nederlanders in het toestel gezeten hebben". (Van onze Haagse redactie) Enkele spelregels voor de voetbalpool worden met ingang van zondag 12 fe bruari a.s. gewijzigd. De verenigingen zullen van die datum af geen kopie meer ontvangen van de ingevulde toto formulieren. De lijsten zullen dus uit twee in plaats van drie deler, bestaan. Het aantal wedstrijden waarop kan wor den ingezet, wordt met drie uitgebreid, Deze toevoeging geldt als reserve voor het geval andere wedstrijden niet door gaan. Tenslotte komt er ook nog een minimumprijs van vijf gulden. Lagere prijzen worden vanwege de administra tieve rompslomp niet meer uitbetaald. Milovan Djilas is gisteren inderdaad vrijgelaten en heeft zich in Belgrado bij zijn tweede vrouw en zijn zoontje van negen jaar gevoegd. Volgens ooggetui gen zag hij er gezond uit. Djilas is voorwaardelijk vrijgelaten uit de staatsgevangenis te Stremski Mi- trovica, waar hij sinds 1956 gevangen gezeten had. Hij zal zich gedurende de rest van zijn straftermijn op gezette tij den bij de politie moeten melden en mag zonder politietoestemming het land niet verlaten. In een razende sneeuwstorm be strijden brandweerlieden temidden van de wrakstukken van de DC-8 het vuur dat na een ontploffing ontstond. De procureur-generaal in Frankfort, Heinz Wolf, heeft arrestatiebevelen uit gevaardigd tegen drie voormalige naas te medewerkers van Adolf Eichmann, Hitlers „commissaris voor de oplossing van het joodse vraagstuk". Zijn oproep had al spoedig succes. Een van de ge- zochten werd namelijk 's avonds reeds in Wenen gearresteerd. Het was de 48- jarige Franz Novak. Behalve tegen Novak waren arresta tiebevelen uitgevaardigd tegen diens leeftijdgenoot Rolf Guenther en zijn 50- jarige broer Hans Guenther. Alle drie hebben een hoge positie bij de SS ge had. Voor aanwijzingen die kunnen leiden tot de aanhouding van de gezochten was per geval een beloning van 10.000 mark uitgeloofd. Volgens Wolf was Rolf Guenther in de jaren 1938 en 1939 Eichmanns plaats vervanger bij ..het centrale bureau voor joodse emigratie" in Wenen en Praag. Later verving hij Eichmann in de afde ling voor joodse zaken in het SS-hoofd- kwartier te Berlijn. De gebroeders Guenther werden aan het' einde van de tweede wereldoorlog het laatst gezien in het gebied van Altausee in Oostenrijk. Zij bevonden zich toen in het gezelschap van Eichmann. Novak, die in Wenen werd aangehou den, bleek onder zijn eigen naam bij een drukkerij te werken. Hij vroeg de politie om niet te wor den uitgewezen naar Duitsland of Is raël, doch om voor een Oostenrijkse rechtbank te worden gebracht. Voorts beweerde hij dat de twee andere ge zochte SS'ers aan het eind van de oor- log zelfmoord hadden gepleegd in Oos tenrijk. Bij de nederzetting La Vigerie. ten zuiden van Algiers, zijn vier Franse ver pleegsters en een katholieke geestelijke om het leven gebracht door een groepje van het FLN. Het vijftal had in La Vi gerie de medische verzorging van over stromingsslachtoffers geregeld en reed in een kleine auto juist buiten de neder zetting toen de overval plaatshad. De groep reisde per vrachtauto, die plotseling omringd werd door Algerijn se verzetsstrijders. De meisj.es en de mohammedaanse soldaten werden met machinegeweren neergemaaid. De aal moezenier was met een mes afgemaakt. Elders in Algerië zijn twee moslims, die wachtdiensten verrichtten voor het Franse leger, om het leven gebracht. In de nacht van donderdag op vrijdag is een springlading ontploft tegen de voordeur van de woning van dr. Georges Salan in Ni mes in Frankrijk. Dr. Salan is een broer van de naar "Spanje uitge weken Franse generaal Raoul Salan. De explosie richtte schade aan doch veroorzaakte geen slachtoffers. Spiegelgladde wegen hebben gisteren in de noordelijke en oostelijke provincies van ons land ernstige verkeersstrem mingen veroorzaakt. De vochtigheid had de wegen, afgekoeld door de dagenlange vrieskou, veranderd in ijsbanen, zodat het^ vroege verkeer grotendeels stil lag. In de Veenkoloniën, Stadskanaal en omgeving bijvoorbeeld achtten de mees te mensen het beter maar niet op pad te gaan. Slechts een enkele automobilist waagde het aan zijn voorgenomen tocht te beginnen. Verscheidene autobusondernemingen probeerden ondanks alles toch nog eni ge bussen op de hoofdlijnen te laten rijden, maar dit bleek onmogelijk. Ge meentelijke reinigingsdiensten begonnen onmiddellijk met het strooien van pekel en zand, zodat het verkeer tussen ne gen en tien uur geleidelijk weer op gang kwam, zij het niet overal. Veel ongelukken heeft de gladheid niet veroorzaakt. In Apeldoorn raakte een trekker met oplegger van de firma Van Gend en Loos op de kop in een langs de weg lopende sloot en in Hattem slip te een grote veewagen met koeien en kalveren, gleed in de wegberm en kan telde. De chauffeur en het vee bleven hierbij ongedeerd. Door de uitgebreide maati-egelen. die de Spoorwegen tegen ijzel en gladheid hebben genomen, is er van vertraging in de treinenloop geen sprake geweest. De gladheid van de weg heeft in Hen gelo één mensenleven geiëst. In de Wee- menstraat viel de 56-jarige heer J. Jansen zo ongelukkig, dat hij ter plaatse overleed.

de Stem | 1961 | | pagina 1