Kreekrakhaven Ligging vraagt onderzoek Geen soelaas voor Z-Vlamingen HISTORISCHE HUMOR EN ZIJN GEVOLGEN Tito stelt Djilas op vrije voeten Kennedy vandaag president der Ver. Staten Miljoen voor hongerend GRAAG EEN BAANTJE Gast in het Elysée Kong KORTHALS BELOOFT WEINIG POSITIEFS o Ben-Goerion vraagt excuus AUTOSNELWEG BREDA-GRENS KNVB-beraad over voetbal op zaterdag t Commissie voor Laos weer in functie Tweede Kamer op reces Samen met Ike naar Capitool KARDINALEN ONTVINGEN RODE HOED Regering niet blind voor plannen van Duitsland Belgische troepen naar Roeanda DAGBLAD VOOR ZEELAND Plaatselijk neerslag Sloeplan Hoofdredacteuren benoemd PARADE Min. Korthals: 101e JAARGANGNo. 23577 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. V. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 20 JANUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.B(j contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse regering heeft beslo ten de hulpactie van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties aan hongerend Kongo te steunen met een bedrag van een miljoen gulden, Hiermee zal onder meer 1000 a 1500 ton rijst uit Suriname worden aangekocht alsook een hoeveelheid melkpoeder. Suriname zelf zal 100 ton rijst beschik baar stellen. Dit heeft minister Marij- nen in de Tweede Kamer medegedeeld. De minister uitte zijn grote waarde ring voor de talrijke particuliere hulp acties in ons land. Zo heeft een inter nationaal concern 250 ton palmolie toe gezegd. Van andere zijde is 100 ton kunstmest aangeboden en voor f 50.000 aan ingeblikte levensmiddelen. West-Duitsland heeft vijftig ton ge droogde vis naar de hongergebieden van Zuid-Kasai gestuurd. Volgende week zul len nog 230 ton melkpoeder volgen. Dr. Frank Loewenstein. een voedings deskundige van de wereldgezondheids organisatie, heeft verklaard, dat de be richten als zouden in Kasai dagelijks tweehonderd Baloeba-vluchtelingen de hongerdood sterven, wel zeer sterk overdreven zijn. Hij deelde mede, dat naar ruwe schatting het sterftecijfer on der de Baloeba-vluchtelingen, die in zie kenhuizen zijn opgenomen, ongeveer twintig tot dertig per week bedraagt. Minister-president David Ben-Goerion van Israël heeft gedaan wat niemand twee weken geleden voor mogelijk had gehouden: hij heeft zijn verontschuldi gingen aangeboden aan de ministeriële commissie van onderzoek in de zaak- Lavon. Hiermee heeft hij een bijna ze ker lijkende kabinetscrisis voorkomen. De premier stuurde een brief aan de voorzitter van de ministeriële commis sie waarin hij zijn spijt betuigde over de door hem gedane uitlatingen zoals verkrachting van het recht" en ..voor ingenomenheid", in verband met de uit spraak van de commissie. Na zich van deze moeilijke taak te hebben gekweten, is Ben-Goerion met zijn echtgenote tot begin februari op vakantie gegaan. DOORDAT in het Amsterdam-Rijnka naal een vrachtschip zonk is sedert gisterenmorgen de vaart in dat kanaal ernstig gehinderd en gedurende de af gelopen nacht zelfs geheel gestremd ge weest. DE HAAGSE schilder die tijdens de politiecharge op oudejaarsavond gewond raakte, is inderdaad door een politie- sabel geraakt, heeft een onderzoek uit gewezen. EEN AMERIKAANS beroepstoneclge zeischap, ..American Repertory Com pany", zal in maart drie voorstellingen in ons land geven. FERHAT ABB AS is gisteren in Djakar ta aangekomen voor een officieel bezoek aan Indonesië. Hij gaat ook naar Noord- Vietnam en Ceyl'on. ZUID-SLAVIE heeft geprotesteerd tegen de grove en beledigende aanvallen" die Tsjoe En Lai tot Tito richtte. EEN HALF miljoen heeft het bedrijf schap Horeca uitgetrokken voor de eer ste fase van de driejaarlijkse voorlich tingsactie die tot doel heeft het hotel-, café- en restaurantbedrijf beter bekend te maken bij het publiek. DE WESTDUITSE Bondsbank heeft gis teren besloten het officiële disconto ver der te verlagen met een half procent; het bedraagt thans 3% procent. HET NEDERLANDSE jongerentijd schrift „Twen" moet een andere naam kiezen. De Amsterdamse rechter heeft de uitgever van het Duitse tijdschrift ..Twen", die een kort geding tegen de Nederlandse uitgever had aangespannen, in het gelijk gesteld. GLADHEID van het dek van het sleep- schip Gelderland IV" is er waarschijn lijk oorzaak van geweest dat gisteren de 20-jarige matroos C. M. Wildenbeest in de Waal gleed en verdronk. (Van onze parlementaire redacteur) Het Kreekrakplan moet op enkele „kardinale" punten nader worden bestudeerd. Aan de huidige opzet blijken bezwaren te kleven. Het grootste probleem vormt de ligging van de haven. Onderzocht zal moeten worden of er een vestigingsplaats gevonden kan worden, waar voor de huidige bezwaren de „moeilijke, omslachtige" verbinding met de Westerschelde in mindere mate gelden. Dit heeft minister Korthals, die zich in de zaak extra zei te hebben verdiept, gisteren bij de begrotingsbehandeling van Verkeer en Water staat op vragen van de heer Van Dongen (KVP) geantwoord. Minister Korthals wees er op, dat met het havenprobleem andere, onder de Rijkswaterstaat ressorterende vraagstukken samenhangen. Met het provin ciaal bestuur van Noordbrabant is nu afgesproken, dat het totale complex van problemen rond het Kreekrakplan in nauw overleg tussen de technische staf van Brabant en de technici van Rijkswaterstaat zal worden aangepakt. „Er is thans een goede vorm van samenwerking gevonden", zei de bewinds man. „Wij kunnen de resultaten van het onderzoek met vertrouwen af wachten". „Een goed ding, die samenwerking", verklaarde de heer Van Dongen. Aar- denburgs burgemeester was er echter niet over te spreken dat minister Kort hals blijft weigeren het Kreekrakplan als een nationaal plan te zien. „Het aat hier om een zaak, die voor het gehele Westerscheldebekken buitenge woon belangrijk is". Dit plan is, als het uitvperbaar blijkt, allereerst van belang voor west-Brabant, oordeelde echter mi nister Korthals. „Hoe groot dat belang ook is. daarmee is het nog geen zaak van nationaal belang". De begroting van Verkeer en Water staat werd uiteindelijk goedgekeurd. Minister Korthals heeft de Kamer ech ter de toezegging moeten doen dat hij straks over de punten, waarin hij de Kamer niet heeft kunnen overtuigen zij liggen voornamelijk rond het Delta gebied nader overleg zal plegen met de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. Verscheidene van die punten zijn terug te vinden in onder staande samenvatting van andere me dedelingen van minister Korthals. 1 Het vraagstuk van de vaste oever verbinding over de Westerschelde blijft voorlopig in de ijskast. Er zijn an dere, meer urgente zaken, vond de mi nister. Hij was zelfs niet bereid zich in principe voor de noodzaak van een vas te oeververbinding uit te spreken. „Ik weet nog niet, of we die richting wel moeten inslaan", verklaarde hij. Ver laag dan in ieder geval de veertarieven voor het vrachtverkeer, vroeg de heer Van Dongen (K.V.P.). Ook dit verzoek werd afgewezen. „Er blijft altijd wel wat te wensen over", zei de bewindsman. 2 Zodra er met België overeenstem ming zal zijn bereikt over het tra cé, zal de huidige weg tussen Breda en de Belgische grens vervangen worden door een nieuwe autosnelweg. Er komt dus een nieuwe weg, verzekerde minis ter Korthals nadrukkelijk. De oplossing zal niet worden gezocht in een verbe tering van de bestaande weg. 3 De studie over een vervroegde uit voering van de Beneluxtunnel bij Vlaardingen, een belangrijk onderdeel van de Zoomweg, verkeert in een ver gevorderd stadium. Mocht tot vervroeg de uitvoering worden besloten, dan zal tijdig voor de verbindingswegen gezorgd kunnen worden. 6 De bijdragenwet ingevolge de Del tawerken wordt nog vóór de zomer ingediend. Het ontwerp zal een normaal bijdragenpercentage bevatten, dat ,>bo- ven zestig procent ligt" en een inge bouwde garantieregeling. De wet op de calamiteuze polders wordt vervangen door een regeling, die voor langere duur zal kunnen gelden. 7 Op de schadevergoedingsregeling voor de Veerse vissers wordt nog steeds gestudeerd. Bij die studie is ook betrokken de vraag of de vissers een vergoeding kunnen krijgen voor de ster kere motoren, die zij nodig hebben door dat zij op Colijnsplaat elf kilome ter verder van hun visgronden ver wij- IrU VCel bew°lking met plaatselijk k in het noordoosten h 1 cn daar Üzel. Ma- t J tige tot vry krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dooi, maar in het i noordoosten van het land tempera- J t turen om het vriespunti J 4 Over de beheersvorm van het Sloe plan is interdepartementaal overleg gaande. Terzake bestaat een vruchtbare samenwerking tussen het rijk. de pro vincie Zeeland, de N.S, en het bedrijfs leven. De ontsluitingswegen naar de Sloehaven zullen voor rekening van het provinciaal bestuur komen. 5 Geen uitspraak werd gedaan over de brug over de Oosterschelde. De technische kant en de kostenfactor zijn nog in studie. Over een eventuele ver vroegde afsluiting van de Oosterschelde wilde de minister nog geen definitief oordeel uitspreken. ,.Het kan mis schien". zei hij voorzichtig. „Laten wij afwachten". derd zijn. Tevens wordt nagegaan of de Veerse vissers op Colijnsplaat vrijgesteld kunnen worden van mijnrechten. Voor de getroffen Veerse middenstand werkt sociale zaken aan een vergoedingsrege ling. 8 Er is nog steeds geen beslissing ge nomen over het oesterproefbekken in het Veerse Gat. Die beslissing ligt bij minister Marijnen (landbouw), zei de heer Korthals. U verwijst ons naar de heer Marijnen en deze verwijst naar u, zei de heer Van Dongen (K.V.P.) wat geprikkeld. Een voorstel van de K.V.P.-afgevaardigde voor een gesprek van de Kamercommissie met beide mi nisters over deze kwestie werd door drs. Korthals overgenomen. 9 ,,Ik weet. dat er onrust heerst onder degenen, die als gevolg van de ver breding van het kanaal van Terneuzen naar Gent gronden e.d. kwijtraken", zei minister Korthals. De bewindsman wei gerde echter „dan moeten wij dit ook elders doen" op een ander taxatie systeem, de bron van de moeilijkheden over te stappen. 10 De mogelijkheden van een eventuele inpoldering van het verdronken Land van Saeftinge zijn nog in onder zoek. Met name wordt nagegaan welke de gevolgen van een inpoldering zouden zijn voor de waterloop van de Schelde. 11 Ondanks de minder goede ervarin- men met asfalt bij de boulevard van Vlissingen zal men asfalt blijven gebrui ken. Asfalt is vooral van belang voor grote werken, die vlug afgeschermd moeten werden, zei de minister. 12 Over de Schelde-Rijnverbinding ten slotte kreeg de Kamer van minister Korthals geen enkele inlichting los. „Zo lang de onderhandelingen met België nog voortduren kan ik niets zeggen". Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van de heer Jef de Brouwer heeft het bestuur van de n.v. dagblad en drukkerij „Oost-Brabant* te Eindhoven met ingang van gisteren benoemd tot hoofdredacteuren van de door deze n.v. uitgegeven bladen „Oost- Brabant" en de „Nieuwe Eindhovense Krant" de heren drs. J.P. Oyen en dr. R.A.G. Mooren. INDIA EN Pakistan verwachten in de komende lente te lijden te hebben van een sprinkhanenplaag. Ook in omrin gende landen vreest men daar voor. TWEE BELGEN kwamen om het leven toen hun vliegtuigje in Tanganyika neerstortte. Deze twee lieve meisjes zijn Mouloe en Mimidochters van de voor malige Ethiopische gezant in Stockholm, Tefere Chareou. Daar het gezin Chareou niet kan terug keren naar Ethiopiëomdat de ge zant zich tijdens de opstand in zijn land te blij had getoond over de staatsgreep, hebben de dochters besloten om evenals hun vader in Zweden te blijven en een baan te zoeken. Daar beide meisjes vloeiend Frans, Engels en Italiaans spreken, zal het hun niet zo moeilijk vallen aan de slag te komen. (Van onze Haagse redactie) De KNVB gaat zich ernstig be raden over de gevolgen van de vrije zaterdag (als gevolg van de vijfdaagse werkweek) voor h voetbal. Op 1 februari komt voo' de eerste maal een speciale KNVB- commissie bijeen, die niet bij voor. baat de verschuiving van de voefl- balsport van de zondag naar de zaterdag afwijst. De commissie is van plan een uitgebreide enquête te houden onder verenigingsbe stuurders, clubleiders en voetbal supporters. (Zie ook sportpagina). Volgens gezaghebbende kringen fn Londen is het tussen Engeland en de Verenigde Staten gepleegde overleg over het weer in functie doen treden van de internationale controlecommis sie voor Laos met succes bekroond. Men verwacht thans, dat Engeland spoe dig de Sovjet-Unie zal benaderen, opdat de commissie haar taak in Laos zo spoedig mogelijk zal kunnen beginnen. Het formele voorstel om de commis sie weer bijeen te roepen, was uitge gaan van India en de Sovjet-Unie. Er bestonden echter moeilijkheden over de vraag met wie de commissie in Laos te maken zou hebben. In het Elysée-paleis in Parijs heeft president De Gaulle een lang on derhoud gehad met Felix Houv- houet-Boigny, president van de republiek Ivoorkust. De president begroet hier zijn hoge gast. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisteren tot 21 februari a.s. op winter (sport) reces ge gaan. Sinds Prinsjesdag is zij 43 maal in openbare vergadering (met 27 avond vergaderingen) bijeen geweest, maar desondanks de korte kabinetscrisis heeft hierbij ook een rol gespeeld is de Kamer er niet in geslaagd de gehele begroting af te doen. De begrotingen van Buitenlandse Zaken, Defensie, So ciale Zaken en van Financiën liggen nog op behandeling te wachten. De laatste hamerslagen voor het re ces golden een wijziging van de ont- eigenings- en pachtwet en een grenswij ziging tussen Meppei en Staphorst. Stap horst verliest daardoor wat grond aan het levensruimte zoekende Meppei. „Een zwarte dag voor burgemeester Van der Wal van Staphorst", zei mr. Beernink (C.H.), ..maar ook een mooie: de bur gemeester treedt juist vandaag in het huwelijk". „Gelukgewenst", riep de Ka mer. „Bij uw gelukwensen voeg ik gaar ne de mijne", zei minister Toxopeus. Dr. Constance Mabel Cranmer- Gordon uit Londen, een vrouw van 54, zat kunstbloemen te maken, toen haar 65-jarige echtgenoot Frederick William Cranmer-Gordon de kamer binnenkwam met een bijl in zijn hand. Zijn vrouw aanziende, declameer de hij: „Wie wil je zijn? Anna Bo- leyn? Koning Arthur? Of Alice in sprookjesland? Met één machtige slag gaat je hoofd er af". „Ik hief de bijl omhoog", aldus Cranmer-Gordons lezing tegenover de politie, „met de bedoeling om die langs haar hoofd te laten sche ren. In mijn verbeelding zag ik ko ning Arthur met in zijn hoofd de bijl van Mordred. Ik heb dat plaatje ge zien in een boek „Historische hu mor" van Moreland", Cranmer-Gordon was bij de politie beland, omdat hij terechtstond we gens poging tot doodslag. De officier van justitie zei, dat toen Cranmer- Gordon toesloeg, de bijl niet langs het hoofd van mevrouw dr. Cran mer-Gordon was gegaan. Alvorens haar man zelf de politie had opge beld, was mevrouw Cranmer-Gor don nog in staat geweest aanwijzin gen omtrent eerste hulp te geven. „Hij heeft altijd van grapjes ge houden", zei ze. „Hij kwam eens uit de badkamer met een- badhanddoek om zich heen en krulspelden in het haar. ,,Hoe vind je Julius Caesar?", had hij toen gegrapt". Dr. Cranmer-Gordon getuigde dat gedurende de zes jaar dat zij ge trouwd was, nimmer een ernstige woordenwisseling had plaatsgevon den. „Toen ik opstond", vertelde zij, de gedenkwaardig dag beschrijven de dat haar man Mordred speelde, „voelde ik een afschuwelijke slag op mijn hoofd. Ik herinner me dat ik me omdraaide en mijn armen om hoog hield- zodat mijn man me kon opvangen. Ik viel op de grond, zei tegen mijn man de dokter te roepen en een deken en twee heetwater- kruiken te halen". „Het was als grapje bedoeld", zei Frederick William Cranmer-Gordon tegen zijn vrouw, „maar jij stond op". Uit Belgrado is vernomen, Milovan Djilas, eens tweede man naast president Tito en later diens politieke gevangene, vandaag voorwaardelijk in vrijheid zal wor den gesteld. Djilas, auteur van een internationaal befaamd geworden boek dat de vorming in de communistische gemeenschap hekelt ven „De nieuwe klasse", zal vrijgelaten dit worc*erL °P voorwaarde, dat hij zich zal adl onthouden van politieke activiteiten. JOHN F. KENNEDY Vandaag wordt Amerika's nieu we president geïnstalleerd „Inauguration Day" is een ge beurtenis van een bijzonder ka rakter, waarbij de ernst van de installatie gepaard gaat met al lerlei feestelijkheden in het ge hele land. Het ceremonieel, dat aan de instal latie van een nieuwe president ver bonden is, heeft zich in de loop der jaren tot een vast patroon ontwikkeld, ofschoon enkele presidenten de voor keur gaven aan een eenvoudige en bescheiden ceremonie met zo min mo gelijk vertoon van praal. Zo wandel den indertijd Thomas Jefferson en Andrew aJckson door de straten van Washington om voor het Capitool de eed af te leggen. Symbolisch voor de wijze waarop de aftredende president de teugels van het bewind aan zijn opvolger over draagt en de geest van samenwerking tot het heil der natie tot uitdrukking wordt gebracht, is het feit dat de af tredende en de nieuwbenoemde presi dent samen in dezelfde open limou sine naar het Capitool rijden. Daarop neemt de nieuwe president, nu dus John F. Kennedy, plaats op een plat form dat is opgesteld vóór de on langs ger-3taureerde oostelijke gevel van het C pitool. De president van het opperste gerechtshof, Earl Warren, neemt Kennedy, die de 35e president van de Verenigde Staten wordt, de eead af, Deze eed luidt: „Ik zweer plechtig, dat ik het ambt van presi dent der Verenigde Staten op nauw- geztete wijze zal vervullen en naar beste vermogen de grondwet van de V.S. zal in stand houden, beschermen en verdedigen". De nieuwe president houdt dan zijn inaugurale rede, een boodschap voor het gehele Amerikaanse volk, waar in hij zich wil verzekeren van de steun van de vereende natie teneinde het land in staat te stellen koers te zetten naar nieuwe, ambitieuze doelstellin gen. Via de historische Pennsylvania Avenue begeeft de nieuwe president zich naar het Witte Huis. Daar laten de nieuwe president en vice-president de parade aan zich voorbij trekken. Deze wordt opgeluisterd door ver scheidene muziekkorpsen en is samen gesteld uit militaire eenheden en on derdelen van de strijdkrachten, praal wagens en kleurrijke afvaardigingen uit de 50 staten. In de hoofdstad worden tienduizen den bezoekers uit het gehele land en het buitenland verwacht. Miljoenen kunnen de installatie op de televisie volgen. aVnavond wordt voor inwo ners van de hoofdstad en vreemde lingen groot bal gegeven in het Arse naal. Kennedy heeft gisteren zijn tweede officiële ontmoeting gehad met Eisen hower en ook een aantal andere be zoeken afgelegd. Hij ontving een aan tal toekomstige ministers en rege ringsfunctionarissen, echter ten huize van een vriend in Georgetown en niet in zijn eigen woning. Het huis van het echtpaar Kennedy in Georgetown was belegerd door journalisten, fotografen en cameralie- den van de televisie. Ook belangstel lenden verdringen zich voor het huis en de politie moest krasse maatrege len nemen om de menigte op afstand te houden. In Georgetown werd een feest ge houden, dat de afsluiting betekende van de verkiezingscampagne van de democratische partij. Alle topfiguren uit partij en regering en natuurlijk ook de Kennedy's zelf waren ér bij aanwezig. Voor een loge met tien zit plaatsen betaalde m cr.10.000 dollar. Het feest moest dan ook de dollars op brengen waarmee dc verkiezingsbe groting sluitend moet worden ge maakt. Djilas heeft vier jaar uitgezeten van de negen die hem voor de in dit geschrift neergelegde denkbeelden waren opgelegd. Djilas zou de Zuidslavische overheid de verzekering hebben gegeven dat hij op zijn omstreden standpunt ten aanzien van Tito's communisme zou zijn teruggeko men. Sinds december 1956 heeft hij gevangen gezeten in de onverwarmde staatsgevan genis, op een honderdtal kilometer van Belgrado. Hij was er aanvankelijk voor twee jaar naar toe gezonden, omdat in het buitengeland kritiek van zijn hand op de Zuidslavische houding tegenover de Hongaarse opstand was verschenen. Een jaar later werd hij opnieuw ter verantwoording geroepen, nadat in New York zijn boek over de „nieuwe klasse" verschenen was. Hij kreeg er toen nog zeven jaar bij. In de feestelijke omlijsting van de Sint Pieter hebben gisteren de vier nieuwbenoemde kardinalen, mgr. J. E. Ritter van St. Louis, mgr. L. C. Cor doba van Bogota en mgr. J. H. Quintero van Caracas, alsmede de curieprelaat mgr. Ferfretto, de rode hoed ontvangen uit handen van paus Johannes. Het openbare consistorie werd bijge woond door tientallen kardinalen en zeer vele prelaten en gelovigen uit alle delen der wereld. Voor de overhandi ging van de rode hoed hadden de vier nieuwbenoemden in handen van de kar dinalen Tisserant, Aloisi Masella en Ca- nali de eden van trouw afgelegd. Tijdens dit openbare consistorie ver zocht de consistoriale advocaat zo als de traditie wil driemaal om een zaligverklaring, ditmaal van de bisschop van Philadelphia, mgr. N. Neumann, die in de vorige eeuw leefde, van de be kende Libanese priester van de maro nitische ritus Gabriël Charbel Maklouf. die ook pas enkele tientallen jaren dood is, maar uit wiens lichaam nog steeds bloed vloeit, en van de jonge Indiaanse van de stam der Irokezen, Katharina Tekakwitha. (Van onze parlementaire redacteur) „Het streven van West-Duitsland zich een eigen Europoort (in Wilhelmshaven Hamburg en Bremen) te scheppen, wordt hier niet onderschat. Deze zaak heeft de aandacht". Dit zei gisteren minister Korthals ni de Tweede Kamer n.a.v. opmerkingen van Kamerleden over Duitse maatregelen, die een bedreiging kunnen vormen voor onze eigen Euro poorthavens. De minister beloofde de Kamer, dat er met kracht gewerkt zal worden aan de verbetering van de we gen die onze havens met het Europese achterland verbinden. Geld speelt een belangrijke rol bij de indijking van de Lauwerszee. De Kamer kreeg nul op het rekest met haar ver zoek deze indijking wat haar finan ciële gevolgen betreft op één lijn te stellen met de Deltawerken. Twee bataljons Belgische troepen z\jn woensdag in het beheerschapsgebied Roeanda-Oeroendi aangekomen. Zij zul len de Kongolese provincie Kivoe en de Oostprovincie binnentrekken wanneer de troepen van de Verenigde Naties aldaar niet bij machte zijn de blanken te be schermen, zo wordt voorts gezegd. De Belgische troepen, die o.m. zijn voorzien van tien op jeeps gemonteerde installaties voor het lanceren van ra ketten, zijn geconcentreerd in het grens gebied bij Kisenhi, bij het Kivoe-meer. De Indonesische troepen van de Ver enigde Naties in het grensgebied hebben de Belgen verzocht zich terug te trek ken.

de Stem | 1961 | | pagina 1