Yan Dongen: Zeeland Kreekrakplan nationaal object west-Brabant daden en om vragen Het duurt te vindt de Kamer ER IS Spanning in Kongo nu iets minder VORST KETENDE HET IJSELMEER Duitsland wil eigen Europoorthaven NESTJE VLIEGTUIGEN Islam-woede treft filmploeg België kende eindelijk weer een rustige dag Eisenhower ontving voor het laatst de pers Arbeidstijd- vérkorting bij Spoorwegen j\a deportatie Loemoemba Kamer is verontrust KLEUTERS BIJ BRAND GEDOOD Auto vermoordt de auto Loonsverhoging voor bioscooppersoneel ..Waar blijven de bijdragen Groot perspectief Lichte vorst Jongen bij schaatsen verdronken Gezin verloor twee enise kinderen Bloedige rel in pelgrimsoord Verkeersonveiligheid „nationaal schandaal" Contact tussen De Gaulle en Ferhat Abbas Armstrong Jones I wordt volontair Staking op nieuw Romeins vliegveld Voor God, Koningin en Vaderland 101e JAARGANG No. 23576 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neeriandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat^ 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. DONDERDAG 19 JAN. r961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van onze parlementaire redactetir) Het aantal autobezitters neemt met de dag toe. Het hart van onze steden raakt verstopt, kan dit zo do orgaan? Velen spreken van een onvermijdelijke ontwikkeling, rei de heer Bommer (PvdA) gisteren in de Tweede Kamer. Hij haalde een politie-inspecteur aan, die hem in een discussie over dit probleem een Frans citaat had voorgebon den: „De moderne mens verlangt nu eenmaal één vrouw, twee kin deren en vier wielen". De heer Bommer hield zich liever aan het gezegde van een andere Fransman: „De auto vermoordt de auto". Onze steden, zo betoogde hij, zijn niet op auto's gebouwd. Wij leggen nieuwe wegen aan en verbreden bestaande, maar daardoor maken wij de verkeerschaos steeds groter. De heer Bommer meende, dat het publiek een beperking van het particuliere vervoer van overheids wege zal moeten aanvaarden. Aan minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) vroeg hij voor een nationaal plan terzake te zorgen. De lonen in het bioscoopbedrijf zullen met vier procent worden verhoogd. De wijziging heeft terugwerkende kracht tot 1 december 1960. De vier procent loons verhoging is toegepast over de tot nu toe geldende loonbedragen, inclusief de compensatie voor de huurverhoging van 1957. (Van onze parlementaire redacteur) De ontwikkeling van het Westerscheldebekken met ach terland, inclusief west-Brabant, heeft gisteren bij de be grotingsbehandeling van verkeer en waterstaat de bijzon dere aandacht van de Tweede Kamer gehad. Die aandacht kwam voort uit teleurstelling, uit een zekere verontrusting soms, over het beleid van minister Korthals terzake. Met name op de volgende punten wordt vandaag, als de be windsman de Kamer antwoordt, opheldering verwacht: DE VADER van de 11 kinderen die op 29 december, tezamen met hun moeder, in het Canadese Bedford bij een brand omkwamen, is ir. staat van beschuldiging gesteld. De man, een werkloze arbeider, werd gisteren door een jury verantwoor delijk gesteld voor de dood van vrouw en kinderen. EEN JONGEN van 14 uit Hilversum, Jaap Reitsma, wordt sedert maandag j.l. ver mist. MET INGANG van gisteren is het brief en pakketverkeer met België, Luxem burg, Frankrijk, Spanje, Portugal, Gibral tar, AjjfeTÏ*, Tunesië en Marokko —dat over ^België loopt weer normaal. EEN JONGEN van 16 jaar is in Achte veld gearresteerd, verdacht van aanran ding van een 19-jarig meisje. Hij heeft bekend. Het meisje had zich zo krachtig verweerd dat hij op de vlucht geslagen was. OP 2 FEBRUARI zal koningin Juliana een adviesraad vooi culturele samenwerking tussen de landen van het koninkrijk" in stalleren. Deze raad krijgt de taak de regeringen te adviseren over culturele sa menwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. IN ZANZIBAR heeft één stem de Sjiraz- partij de overwinning bezorgd in de na tionale verkiezingen. EEN STRAALJAGER van de Oostenrijk se luchtmacht stortte gisteren neer, waar bij de twee inzittenden om het leven kwamen. EEN AUTOPORTIER dat openzwaaide trof een 13-jarige Rotterdamse jongen, die er juist voorbij fietste. Hij viel, kwam onder een aanhangwagen en was op slag dood. WEST-DUITSLAND heeft Pakistan een lening van 150 miljoen mark verstrekt. Advertentie) IAardenburgs burgemeester, de heer Van Dongen (K.V.P.) noemde het bepaald teleurstellend", dat minis ter Korthals het Kreekrakplan niet als een nationaal object ziet. „Dit is mij een raadsel", verklaarde de Zeeuwse burgemeester, ..het Kreekrakplan is niet alleen van groot belang voor west-Bra bant maar voor het gehele Westerschel debekken, zeker wanneer men denkt aan de Schelde-Rijnverbinding". 2 Hoe staat het met de onderhande lingen over die verbinding?, infor meerde de Goese C.H.-afgevaardig- de Van der Peijl. Hij meende te weten, dai. de besprekingen met België terzake, die in april 1960 begonnen zijn, nog maar wéinig resultaat hebben opgele verd. De Beneluxhavens zullen slechts goed kunnen functioneren, betoogde hij, als dit wrijvingspunt wordt weggenomen. Q Heel de Tweede Kamer is van oor deel, dat de bijdragenwet Deltawer ken en de schade- vergoedingsrege ling veel te lang op zich laten wachten. „Ik vind deze traagheid be paald verontrus tend", zei de heer Van Dongen (K. V.P.). ,,Er heerst ern stige ongerustheid. Men weet niet waaraan men toe is", waarschuwde de heer Van der Peijl De heer I Kodde (S.G.P.) zag de bewinds- I man als een ka kelende hoen die maar geen eieren legt". VAN DONGEN ..Teleurstellend..." De Kamer is eveneens unaniem van oordeel, dat hoge prioriteit moet worden verleend aan de Benelux- tunnel bij Vlaardingen, die een snellere Noord-Zuid-verbinding zal geven. Mevr. Kuiper-Struik (V.V.D.) vroeg verder aandacht voor de wegen rond Breda en de weg Breda-Belgische grens. Dat moet zeker een vierbaansweg worden, oor deelde zij. Is er wel voldoende planning in de tijd?, betwijfelde de K.V.P.'er En- gelbertink. Hij wees er op, dat de weg Antwerpen-Ruhrgebied via Eindhoven en Venlo, in 1951 aangepakt, pas in 1968 klaar zal zijn. Zeeuwse afgevaardigden maar ook anderen als de heren Van Dongen, Kodde en Van der Peijl kwamen ter ondersteuning van hun pleidooi voor het Westerscheldebekken met sterke argu menten. Het Deltagebied ligt in de kort ste verbinding tussen de randstad Hol land de belangrijke Belgische steden driehoek Brussel. Antwerpen en Gent en het noordwestelijke Franse industrie bekken. Deze ligging hiedt regionaal maar ook nationaal gezien grote moge lijkheden Die mogelijkheden worden echter nu nog beperkt door ontoereiken de verbindingen. Behalve op de Noord-Zuid-verbinding wees de heer Van Dongen (K.V.P.) ook op de weg Goes-Bergen op Zoom, de enige verbindingsweg West-Oost, die bo vendien, zo constateerde hij, dringend verbeterd moet worden. (Vervolg op pagina 3) De directie van de Nederlandse Spoor wegen is bereid medewerking te ver lenen aan een voorstel om met ingang van de winterdienstregeling 1961/1962 de arbeidstijdverkorting bij de N.S. in te voeren. De vakbonden staan op het standpunt dat realisering van deze arbeidstijdver korting reeds met ingang van de zomer dienstregeling zou kunnen geschieden. In de organisaties beraadt men zich thans over deze kwestie. De regering staat op het standpunt dat de invoering van de arbeidstijdverkor ting geen uitbreiding van het personeel met zich mee mag brengen, terwijl voorts geen tarieven zullen mogen wor den verhoogd en het dienstbetoon van de Spoorwegen aan het reizend publiek en aan de verladers geen vermindering mag ondergaan. In vakbondskringen denkt men niet alleen aan de invoering van de vijf daagse werkweek, maar ook (wanneer de invoering hiervan voor al het perso neel niet geheel zou mogen gelukken) aan een extra vrije dag, waardoor het aantal vrije dagen per drie weken op vier zou komen. KODDE A Dat het Sloeplan hoge prioriteit krijgt is verheugend, maar voor het Westerscheldebekken niet voldoende, oordeelt de Kamer. Dit gebied kan al leen dan tot ontwikkeling komen als het geheel wordt opgenomen in de weg verbindingen Noord-Zuid, betoogde de heer Van Dongen. In dit verband be pleitte hij ,,zo spoedig mogelijk" een vaste oeververbinding over de Wester- schelde en een gunstige beslissing in zake de Zeeuwse plannen voor een brug over de Oosterschelde. EEN O PLOSSI N G VOOR WINTERHANDEN: hamol UNIVERSELLE tube 2.50 Verwachting van het K.N.M.I. tot 4 vanavond, opgemaakt gisterenavond J 23.15 uur: i Droog weer met plaatselijk wat be- wolking. Matige, nu en dan krach- tige zuidoostelijke wind. Lichte vorst f tot temperaturen om het vriespunt. t Verwachting van het Belgisch weer- t kundig instituut: J 4 Weinig bewolkte hemel met enige t nevel. Minimumtemperaturen over- 4 dag van -1 tot -5 graden. t \andaag: zon onder 17.04 uur, maan 4 onder 20.51 uur. 4 JKEFen: zon °P 8*37 uur, maan op 10.32 uur. Nadat te Leopoldstad in een of ficieel communiqué was meege deeld, dat de afgezette premier Pa trice Loemoemba inderdaad naar Katanga was overgebracht, is de spanning in de stad enigszins afge nomen. De soldaten die de wacht hielden bij het gebouw van radio-LeopoIdstad. wa- Dit Lockheed Herculep transportvlieg tuig draagt onder de vleugels vier kleine onbemande doelvliegtuigjes yan de Amerikaanse luchtmacht, welke op 9000 meter hoogte zidlen worden ge lanceerd. Zij stijgen daarna op eigen kracht nog verder, soms tot 18 km hoog. Jachtvliegers sporen deze kleine vliegtuigjes dan met hun radar op en nemen ze onder vuur. Meestal echter worden de toestelletjes niet vernield, zij dalen later dan aan een parachute en kunnen dan opnieuw worden gebruikt. Gisteren is in IJsselmuiden de 12-ja- rige A. de Groot bij het schaatsenrijden verdronken. De jongen had zich op een diepe kolk gewaagd, waarop slechts een dun laagje ijs lag. Reddingspogingen mochten niet meer baten. ren ongewapend en hadden hun helmen afgezet. Een had zelfs een gitaar, die hij „presenteerde" bij het betreden van het gebouw van correspondenten, in plaats van het gebruikelijke machine pistool Een Kongolese vrouw die zich aan diende als mevrouw Loemoemba, ver voegde zich woensdagmiddag aan het hoofdkwartier van de V.N. in gezelschap van drie andere dames, en verzocht om toelating tot de speciale vertegenwoor diger van de V.N. in Kongo, de In diër Dajal. De vrouw zei: „Als mijn man doodge schoten gaat worden wil ik dat de Ver enigde Naties mij naar Elizabethstad brengen, zodat ik hem nog kan zien voor hij sterft". President Kasavoeboe, gisteren vrien delijker gestemd jegens de Verenigde Naties, trok zijn dinsdag uitgesproken bedreiging in. dat hij de samenwerking met de verzoeningscommissie uit de vol kerenorganisatie zou opzeggen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken gaf een verklaring uit waarin werd ontkend dat Kasavoeboe zich ooit een dergelijk dreigement zou hebben laten ontvallen! De commissie van goede diensten van de V.N. vertrekt vanadaag voor een vijfdaagse rondreis langs Kongolese provinciale hoofdsteden, om daar con tact op te nemen met de politieke lei ders. De commissie zal geen bezoek bren gen aan de provincie Kivoe, waarover Loemoembisten onlangs het gezag ver overd hebben. (Van onze parlementaire redacteur) Europoort en Amsterdam straks komt daar de Sloehaven bü worden door hun unieke ligging als invoerha vens voor een diep, sterk geïndustriali seerd Europees achterland, wei eens vergeleken met de kip uit het sprookje die de gouden eieren legt. Helaas klopt een sprookje zelden met de realiteit. De Tweede Kamer vreest, dat dit ook met onze havens het geval zal kunnen zijn. Gisteren is bij de begrotingsbehande ling van Verkeer en Waterstaat met bezorgdheid over de positie van deze havens gesproken. Aanleiding daartoe was het feit, dat West-Duitsland zich enorme offers getroost om de Noordzee havens Wilhelmshaven, Bremen en Ham burg in staat te stellen het transito vervoer via Nederland overbodig te ma ken. Duitsland is bezig zich een eigen Europoortplaats te veroveren, waar schuwde dr. Roolvink (K.V.P.). Met an dere afgevaardigden drong hij aan op een Nederlands tegenoffensief. Dr. Roolvink herinnerde aan de ver klaring, welke de Duitse minister van verkeer onlangs heeft afgelegd bij de opening van de Autobahn Keulen-Aken. Daaruit bleek dat West-Duitsland tot 1970 drieduizend kilometer nieuwe Auto bahn wil aanleggen, voornamelijk tussen het Ruhrgebied en de Duitse Noordzee havens. Denk ook aan de verbeteringen van de Duitse havens, waarschuwde de A.R.-afgevaardigde Aantjes. Hij wees verder op de Duitse tegenwerking bij het leggen van goede wegverbindingen tussen de randstad Holland en het Ruhr- gebied. Die verbinding zou zelfs tot Wenen toe goed zijn, als de Duitsers bereid zouden zijn een klein stukje weg tussen Emmerik en Wesel te verbeteren. Op die verbetering moet Nederland nog vijf jaar wachten. Wij hadden verstandig gedaan met de teruggave van Elten en Tuddern te wachten totdat deze kwes tie geregeld was, zei de heer Aantjes boos. De Kamer was unaniem van oordeel dat het Duitse verkeersoffensief door een Nederlands tegenoffensief beant woord dient te worden. Dat zou dan moeten bestaan in de verbetering van de wegen en kanalen die onze havens met ons achterland verbinden. Speciale aandacht werd gevraagd voor de weg Amersfoort-Twente, voor de verbinding Rotterdam-Moerdijk-Breda, de weg Gor- kum-Breda, de weg Nijmegen-Venlo- Duitsland en Nijmegen-Venlo-Luik. Twee kinderen uit het gezin Cats te Ede, het driejarig jongetje Gerrit het vierjarig meisje Matje, zijn gisteren in Ede door brand om het leven geko men. De kinderen bevonden zich in een grote korenschuur, achter de boerderij van hun vader. Vermoedelijk hebben ze daar met lucifers gespeeld. Omstreeks kwart voor elf ontdekte de heer Cats, die in een andere schuur aan het werk was. de brand. Zijn po gingen om de kinderen nog te redden hadden geen resultaat. Pas om even over half één vond de brandweer de ver koolde lijkjes. Het echtpaar heeft geen andere kinderen. In het woestijnstadje Kairoean in Tunesië zijn onlusten uitge broken omdat een Amerikaanse filmploeg opnamen maakte van een schrijn in een moskee. Er werden acht mensen gedood en 18 gewond De politie heeft de Groot-Moef- tie van Kairoean gearresteerd. De rel is geen op zichzelf staand ver schijnsel, aldus verklaarden plaatse lijke autoriteiten. In de stad, die be kend is als islanfitisch centrum voor Noord-Afrika, bestaat reeds lang een vete tussen orthodoxe en liberale Is lamieten. Het feit, dat de Amerikaanse ploeg een heilige schrijn filmde was voor de orthodoxe groep aanleiding om „stoom af te blazen". Betogers trokken door de straten en wierpen auto's omver. Winkeliers zagen zich genoopt de zaak te sluiten. Het paleis van de gouverneur werd be stormd. De Amerikaanse filmploeg, die ook Italianen omvat, was bezig aan de op namen voor de film „De wonderen van Aladdin". Tot de bekende figuren behoren re gisseur Henry Levin, acteur Donald O'Connor en de Franse actrice Noël Adam. Tunesische troepen omsingelden de moskee, waar de Amerikanen aan het werk waren. Niemand van de filmploeg werd gewond. Toen de filmploeg naar het hotel wilde terugkeren moest veertien maal halt gehouden worden voor Tunesische troe pen, die van Sousse kwamen. Kairoean is een religieus centrum voor Noord-Afrika en trekt reeds meer dan 1000 jaar Vele pelgrims uit de omrin gende landen. 4 Het IJselmeer zit al stevig in de 4 J greep van de winter. Van de wal J i af kijkt men op een onafzienbare 4 J ijsvlakte. J (Van onze parlementaire redacteur) Bij de begrotingsbehandeling van Ver keer en Waterstaat is gisteren in de Tweede Kamer weer van alle kanten aangedrongen op een krachtige bestrij ding van het „nationale schandaal" van de verkeersonveiligheid. „De wetgeving op dit punt is te traag", constateerde de K.V.P.'er Van Dongen, ,,de maatrege len die genomen zijn. waren weinig ge lukkig". Minister Korthals heeft over de ver keersonveiligheid een nota toegezegd. De socialist Bommer adviseerde hem bij de voorbereiding van de nota nog eens de goede kanten te overwegen van een beperking van de snelheid buiten de be bouwde- kom. Van de 500.000 leden van het Alge meen Belgisch Vakverbond die op 20 •december de stakingsactie tegen de een- heidswet van premier Eyskens begon nen, waren er gisteren nog slechts on geveer 40.000 in staking. De regering verwacht dat de metaalarbeiders in de socialistische burcht Luik eind deze week weer aan het werk zullen gaan. Na afloop van een woensdagmiddag gehouden zitting van het Franse kabi net onder leiding van president De Gaul le, is een communiqué uitgegeven, waaruit men kan opmaken dat er een eerste verkennend contact tot stand is gekomen tussen De Gaulle en de „voor lopige Algerijnse regering". Het communiqué werd uitgegeven 48 uur na een door de F.L.N. uitgegeven verklaring, waarin zij zich bereid ver klaarde onderhandelingen te openen met de Franse regering „over de voorwaar den voor een vrije raadpleging van het Algerijnse volk over zijn toekomst". Antony Armstrong-Jones, de echt genoot van prinses Margaret, zal maandag a.s. gaan werken bij de in 1944 door de Britse regering ingestelde raad voor industriële vormgeving. In het begin zal hij, op eigen wens, geen salaris ont vangen, doch wel gedurende de normale kantooruren zijn werk verrichten. Stakingen van het grondpersoneel op Rome's nieuwe internationale vliegha- ven Fiumicino hebben gisteren het dienstschema ontwricht. De employés van verscheidene lucht vaartmaatschappijen eisen salarisverho ging omdat het nieuwe vliegveld ver der van Rome is gelegen dan het oude vliegveld Ciampino. De maatschappijen hebben deze eis afgewezen, waarop het grondpersoneel overging tot het houden van storingsstakingen. De employés van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia bleven giste ren weg waardoor enkele internationale vluchten van deze maatschappij moes ten worden afgelast. Ook het grondpersoneel van de KLM, BEA, BOAC en Air France hielden sta kingen. Kantoorpersoneel trachtte het verkeer te regelen, maar vele vluchten moesten desondanks worden afgelast of werden vertraagd. Volgens onofficiële schattingen hebben de stakingen het land zeker 14 miljard frank gekost. Doch zelfs tegen deze prijs is de politieke impasse niet uit de weg geruimd. Hardnekkig doet het gerucht de ronde dat spoedig verkiezingen zullen worden gehouden om de politieke situatie op te helderen. Kranten voorspelden dat men. misschien in april reeds naar de stem bus zou gaan. Voor het ogenblik echter schijnt Eyskens weinig geneigd de Ka mers te ontbinden. Verwacht wordt dat het debat over de eenheidswet in de senaat binnen tien dagen zal beginnen. Voor het eerst in weken zijn gisteren geen incidenten en sabotagedaden ge meld. Voor het eerst ook konden de rei zigers in zuid-België het spoorboekje weer raadplegen. Het spoorverkeer was vrijwel normaal. De dienstregeling voor de internationale exprestreinen wordt vandaag volledig hervat. President Eisenhower heeft woensdag op zijn laatste persconferentie verklaard, dat zijn grootste teleurstelling in zyn ambtsperiode was, dat hij niet meer had kunnen doen op het gebied van de ont wapening en het vestigen van een duur zame vrede. Ook zei hij zeer teleurgesteld te zijn over het resultaat van de op acht no vember gehouden verkiezingen, waarbij de door hem gesteunde vice-president Nixon de nederlaag leed tegen de de mocratische kandidaat Kennedy. Het voornaamste probleem voor Ken nedy en voor het Westen in het alge meen was, volgens de president, sterk te blijven tegenover „de onredelijke hou ding" van het communistische blok» maar toch verzoeningsgezind te zijn. Over zijn toekomstplannen sprekend zei de president, dat hij het prettig zou vinden weer als vijf-sterrengeneraal te worden geïnstalleerd, overigens zonder het bijbehorend pensioen. Democrati sche vrienden hadden voorgesteld hem deze rang terug te geven, waarvan hij in juli 1952 afstand had gedaan toen hij zich kandidaat stelde voor het presi dentschap. Eisenhower verklaarde geen klachten te hebben over de wijze waarop de machtsoverdracht wordt voorbereid. Hij noemde het verloop hiervan uitstekend. Volgens hem zou het echter wenselijk zijn de grondwet in die zin te wijzigen, dat een gekozen president een periode van tachtig dagen krijgt om de bood schap over de „State of the Union", de begroting en andere rapporten en aan bevelingen aan het congres op te stel len, welke nu nog voor de verantwoor delijkheid van de aftredende regering zijn.

de Stem | 1961 | | pagina 1