spel d Geen woord over wapenstilstand... Geen moeilijkheden bij werkhervatting Rinkelende minister Radartoren in oceaan met 27 golven verdwenen mensen m Tsjombe zet honderden ..samenzweerders in cel Industriële woningbouw voor sneller bouwen k om aan Ultra-regering plan van Ortiz ARTIJ Koninginnedag op 1 mei Zij wilden een paar dagen vrij Renard speelt Don Quichotte Vier nieuwe kardinalen Harry s (dure) accordeon gestolen TACTEN 'chade DAGBLAD VOOR ZEELAND GOUDHANDEL IN REACTIE Kosten24000 gulden ,Géén voorlopig bestuur'' Na worsteling overleden VN hebben weinig vrienden meer... Droog weer J Kroestjev naar Afrika Noodseinen uit gezonken wrak MINISTER VAN Ambtenarij harde noodzaak .MUT RAHN .te hard... graag tentg ld, dat deze wispel- niet gemakkelijk kan 5 hij het immers niet uze periode van de meemaakte? Was hi; de topschutters van •mpetitie? Was hij »n van die spectacu- die elke wedstrijd 'nde gebeurtenis ma ligingen,aldus „Kic- ihn met open armen igen. Er is wel eens midvoor moest wor- ven. dat hij zijn beste gd." Het is natuurlijk Sepp Herberger, de van Duitsland, nog zee wil gaan. Onmo- niet. Rahn bewaart e huis nog steeds een erberger. ontvangen de wereldkampioen- Zweden. In die brief ger op de gezellige zijn medespelers Herberger nog niet Gp.at Rahn weer in \tballen, dan valt de licht terug op hem, zoveel voetbalglorie e dagblad „Het Volk", dat view heeft geanalyseerd, brkingen van Renard over niets vinden, dat premier aarmee ook niet beoogt, door Renard gewenste in de indirecte naar de gen. ijker komt daarmee tot Renard andere doelein- zoals hij zelf erkende, c nog te geloven, dat een ar voren zou komen voor doelde fundamentele her- inspeelde daarbij op een trevende redevoering van itter Theo Lefèvre. Hier us, ondanks zijn streven van Wallonië van het an Vlaanderen" naar een de C.V.P., de katholieke socialisten. slot van het interview se federalistische gezind uit: „Ik geloof, dat deze allonië de gelegenheid is bewustwording. Wallo- *1 niets wordt gedaan om tegen te gaan, integen- it in onze gewesten te e Vlamingen, ook in de jen socialistische organi- willen maken van hun lenk- en zienswijze op te men niet omzichtig is i de diepe betekenis dezer men verwachten, dat het van het land zelf in het ïen". de toestand behouden, Iers uit Vlaanderen moe- pendelen naar Luik en lië, en hij wil de buiten- daar vasthouden, on- uitingen en ondanks een istrie, die zich niet bij- produkten heeft toege- Trans waarnemer tijdens recht opmerkte. wanneer hij de rekening jn stekingsbalans, moe- at hij Wallonië meer ge- gebaat, al was het enkel ij het buitenland, waar- we industrievestigingen heeft doen zien dat het an België heel wat beter dan in Wallonië. 101e JAARGANG No. 23574 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ent piNSDAG 17 JANUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8.20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm ting. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 5? ABBAS WIL PRATEN De ministerraad heeft besloten dal de verjaardag van koningin Juliana, welke dit'jaar op zondag valt. zal worden ge vierd op maandag 1 mei. Dit is ook in 1950 zo gebeyrd. De goudhandel te Londen heeft giste ren met aanzienlijke prijsverlagingen gereageerd op het door president Eisen hower uitgevaardigde decreet dat Ame rikanen vóór 1 juni van dit jaar hun goudreserves in het buitenland moeten liquideren De notrèing was gisteren 252 shillings en 6 pence, na een notering van 254 shillings en 10 pence op vrijdag. Deze koersdaling is ongekend groot voor éen dag. De Amerikanen die hun goudreserve liquideren zullen hem vermoedelijk om zetten in Duitse marken, mede uit voor zorg tegen een eventuele devaluatie van de dollar. Dat Eisenhower in de laatste weken van zijn regering het decreet uitvaar digde heeft veei verbazing gewekt. De indruk overheerst dat het een noodmaat regel is, niet uitsluitend gericht op het verbeteren van de Amerikaanse beta lingsbalans. Voor de rechtbank te Maastricht heb ben gisteren vijf jonge arbeiders van een steenfabriek in Sittard terecht ge staan, omdat zij in de loop van 1959 en 1960 de machinerieën van het bedrijf opzettelijk hadden beschadigd. Zij had den bijvoorbeeld in een Iêemmenger zware ijzeren voorwerpen gegooid en in het oliereservoir van een dieselmotor leem gedaan, waardoor de motor on klaar raakte. De bedrijfsschade, die hierdoor werd aangericht, schatte een van de firmanten van de steenfabriek op tenminste 24.000 gulden. Verdachten verklaarden dat zij deze baldadige vernielingen hadden gepleegd, uitsluitend om enkele dagen niet behoe ven te wei ken. Over de aangerichte schade hadden zij eenvoudig niet nage dacht en zij waren daarvoor ook volko men onverschillig gebleven. De officier van justitie achtte deze mentaliteit zeer misdadig en vond daar voor een zeer gevoelige straf op zijn plaats. Tegen de twee jongste verdach ten vroeg hij straffen van zes en drie maanden tuchtschool. Tegen twee 18- jarige arbeiders eiste hij ieder negen maanden gevangenisstraf en tegen een 19-jarige dakdekker een paar en zes maanden. De Algerijnse „regering in ballingschap" heeft gisteren aangekon digd, dat zij bereid is onderhandelingen met Frankrijk te openen. De regering zou bereid zijn „de voorwaarden te bespreken voor een vrije raadpleging van het Algerijnse volk". Deze verklaring werd door rebellenleiders gedaan na een vier daagse vergadering, welke in de afgelopen week is gehouden. „De voorlopige regering van de republiek Algerië", aldus de ver klaring, "die zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid, is bereid niet. de Franse regering onderhandelingen te beginnen over de voor waarden van een vrije lotsbestemming door het Algerijnse volk". ..Het Algerijnse probleem is gekomen in een nieuw stadium, dat de mogelijk- neid opent van een vreedzame, door on derhandelingen bereikte oplossing. Maar deze mogelijkheid loopt ernstig gevaar door pogingen een regeling dwingend op te leggen". Hieruit blijkt, dat de regering van het F.L.N. tegenstander is van de wetten welke president De Gaulle in Algerië wenst te laten vigeren ten tijde van de vrije verkiezingen die, zoals hij heeft verklaard, onder bescherming van het Franse leger zullen staan. Deze verklaring was de eerste offi ciële reactie van het F.L.N. Indien Frankrijk echter voortgaat met zijn plannen om in Algerië een voorlopig bestuur in te stellen, dan zal de strijd worden voortgezet, werd gewaarschuwd. De Franse plannen kunnen de oorlog slechts verlengen". Het bericht dat het F.L.N. tot nieuwe onderhandelingen bereid was, was nauwelijks in Parijs ontvangen toen in regeringskringen reeds ver klaard werd dat president De Gaulle het aanbod vermoedelijk spoedig zal aanvaarden. Toen de verklaring van het F.L.N. te Tunis werd uitgegeven, bevond president De Gaulle zich in het Elysée, waar hij een bespreking had met premier Debré. Noch De Gaulle, noch Debré. hebben zich tot dusver over het bericht uit Tu nis uitgelaten. Overigens was het opgevallen dat in de verklaring van het F.L.N. alleen sprake is van onderhandelingen over de toekomstige politieke toestand in Alge rië, en dat met geen enkel woord over een wapenstilstand gesproken werd. Zo als bekend heeft De Gaulle de wapen stilstand als voorwaarde voor onderhan delingen gesteld. Naar Soekarno Ferhat Abbas. de premier van de ,,A1- gerijnse regering in ballingschap", is gisteren vertrokken naar Djakarta. Hij zal, op uitnodiging van president Soe karno, een bezoek aan Indonesië bren gen. De berichjten uit Genève dat de Fran se rechts-extreme groep van de ultra's uit Algerië een eigen regering wil vor men, die met het F.L.N. gaat samen werken, zijn gisteren ontkend door woordvoerders van deze groep in Parijs. Een ..voorlopige regering voor Frans Algerië en de Sahara", die „ergens in Europa" op 24 januari zou worden gefor meerd, komt deze woordvoerders voor als een plan van Joseph Ortiz, de café-| houder uit Algiers, die met Lagaillarde de leiding had van de tweede opstand in Algiers. Niettemin achtten zij het niet uitge sloten dat de naar Frankrijk gevluchte ultra's een voorlopig ondergrondse or ganisatie hebben gesticht die in actie zal komen zodra De Gaulle uitvoering geeft aan zijn plannen voor de toekomst van Algerië. Dienstweigeraars Ongeveer drieduizend Fransen die om principiële redenen dienst hebben ge weigerd. zijn in 1960 naar West-Duits- land en Zwitserland uitgeweken, aldus heeft het bestuur van de Westduitse vereniging van principiële dienstweige raars meegedeeld. Het bestuur heeft honderden jonge Fransen geholpen te deserteren. Velen van hen wonen nu in Zwitserland, Bel gië, Oostenrijk en West-Duitsland. In een café in Leerdam is een twist gesprek ontstaan tussen vader en zoon S. De woordenwisseling liep zo hoog, dat het tweetal handtastelijk dreigde te wor den. De caféhouder greep hierop in en zette de zoon buiten de deur. Bij deze worsteling heeft de caféhouder, de 50- jarige F. Abbel, zich zeer opgewonden. Korte tijd later overleed hij. Het slacht offer leed reeds geruime tijd aan een hartkwaal. De politie heef tegen S. jr. proces-ver baal opgemaakt wegens het verstoren van de openbare orde in staat van dron kenschap. De man is daarna op vrije voeten gesteld. In Leopoldstad ontvangen berichten hebben gemeld dat Kongolese soldaten in de provincie Kivoe opnieuw met mor tieren en machinegeweren hebben ge schoten op de stad Kisenyi aan de an dere oever van de Goma in het Belgi sche mandaatgebied Roeanda-Oeroen-di. Na het bombardement werd een Euro peaan dood aangetroffen. De Belgische directeur van de cen trale bank van Boekavoe, hoofdstad van Kivoe, die verleden week door Loe- moembisten was gearresteerd en over- VANDAAG zal president Eisenhower vanuit het Witte Huis via radio en tele visie afscheid nemen van het Ameri kaanse volk. VOLGENS het Westduitse ministerie van Arbeid zal de eerste „lichting" van West-Duitslands 2412 principiële dienst weigeraars in april worden opgeroepen voor het verrichten van „corresponde rende burgerlijke diensten". DE BEHANDELING van de moordzaak Engelina Feenstra is wegens ziekte van de officier van justitie, mr W. P. Bak hoven, uitgesteld tot vermoedelijk don derdag 2 februari a.s. IN HOLLANDIA zal een Papoea wegens moord terecht moeten staan. Hij heeft een Indisch-Nederlandse chauffeur ge dood, die met een autobus zijn dochter had aangereden. BIJ PEMBROKE, in de Amerikaanse staat Kentucky, is een vliegtuig van de Amerikaanse marine neergestort. De vijf bemanningsleden verloren het le- PROF. DR. IR. H. GELISSEN is be noemd tot voorzitter van de raad van commissarissen der Nederlandse Spoor wegen. Hij volgt in deze functie de heer J. Gelderman op. EEN HEVIGE aardschok heeft gisteren Tokio op zijn grondvesten doen trillen Er werd echter geen schade aangericht DE V.S. hebben de Amerikanen gisteren verboden naar Cuba te gaan omdat hun daar niet langer bescherming kan wor den verleend. Verwachting van het K.N.M.I. tot J vanavond, opgemaakt gisterenavond t 23.15 uur: t Droog weer met zonnige perioden i maar voornamelijk in het noorden t XiviJ10* 'and ^Ü^elijk wolkenvelden, i i Middagtemperaturen om het vries- t Punt. Matige wind tussen oost en i zuidoost. Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: nJ°oi tot bew°lkt, maar koud weer. J Minimurntemperaturen van 4 tot 8 t graden. J Vandaag: zon onder 17.01 uur, maan onder 18.10 uur. Morgen: zon op 8.39 uur, maan op J 9.26 uur. gebracht naar Stanleystad, zou door be middeling van de Verenigde Naties en de Franse consul in vrijheid zijn ge steld. De directeur zou zijn gearresteerd omdat hij had geweigerd tegenover de Loemoembistische leiders die in decem ber in Kivoe de macht ln handen na men, het bankgeheim prijs te geven. Hij zou zich thans onder de houde van de V.N. in een hotel in Stanleystad bevin den. De Verenigde aNties zeiden dat de toestand in Manono in Katanga „uiterst gespannen" bleef. De gespannen situatie in Manono heeft de betrekkingen tussen de rege ring van Katanga en de vertegenwoor digers van de Verenigde Naties verder verslechterd. Deze regering heeft de V.N. er herhaaldelijk van beschuldigd, dat zij verantwoordelijk waren voor de huidige toestand en het niet voorkomen van het binnendringen in Manono van Loemoembistische troepen. Manono ligt binnen de neutrale zone van de Verenig de Naties. Katangaanse gezagsdragers hebben gezegd dat zich bij de 600 Loemoemba- soldaten reeds enkele honderden Baloe- ba-krijgers aangesloten hebben. Het op laaien van het geweld in noord-Katanga, zoals in de gebieden van Loeëna en Boe- kamoe. hebben zij toegeschreven aan het offensief van de Loemoembisten. De rebellenactiviteiten van de Baloeba heb ben het leven geëist van ten minste twee Europeanen. De Belgische arts die bij de aanval van de Baloeba op het zie kenhuis van Loeëna ernstig was ge wond, is aan zijn verwonding-en overle den. Een Belgische officier werd doodge schoten toen Baloeba een overval deden op een door Zweedse blauwhelmen be waakte trein bij Boekama ten noorden van Loeëna. Het Katangaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat een ..samenzwering tegen de veiligheid van de staat en het leven van president Tsjombe en de leden van zijn regering" in Elisabethstad is ont dekt. Na deze ontdekking zijn „mas sale arrestaties" uitgevoerd. Hoeveel is niet bekendgemaakt, maar volgens een onbevestigd bericht zouden ongeveer 400 personen gearresteerd zijn, onder wie twee of drie Europeanen. Volgens ©en ander, eveneens niet beves tigd bericht, zijn 18 Europeanen in hech tenis genomen. (Van onze Belgische correspondent) Op enkele uitzonderingen na was de werkhervatting in België gisteren, na 25 dagen staking, vrijwel algemeen. Zonder de minste moeilijkheden werd in Vlaanderen het wachtwoord van het A.B.V. en de A.C.O.D. door de socialis tische arbeiders gevolgd. Zelfs onder de havenarbeiders in Antwerpen, waar men tot maandagochtend nog mogelijke rel letjes vreesde, verliep alles rustig. De communistische onruststokers onder de havenarbeiders bleken het niet aan te durven de berooide dokwerkers tot ver der staken aan te zetten. Wallonië heeft de adjunct-secretaris van het A.B.V., de Waalse dictator-in- spé Renard. eveneens laten vallen en de werkhervatting in Waals-België was gisteren opvallend groot, Alleen in Luik en in Bergen bleven nog enkele fabrie ken gesloten. Renards opzet om de sta king voort te zetten is volkomen mis lukt. En terwijl hij nog verklaarde, dat hij niet zou wijken, gaven afdelingen van het A.B.V. die onder zijn leiding staan, aan hun leden bevel aan het werk te gaan. Dit was o.m. het geval in de Luikse tram- en buurtspoorwegdiensten, bij post en telegraaf. Nu ook de laatste elektriciteitsbeperkingen in dat landsge deelte werden opgehexen, kreeg het le ven er weer een normaal aanzien. Op het parlementaire plan was het gisteren te Brussel vrij rustig. De Ka mer kwam deze week slechts eenmaal bijeen om de agenda te bepalen, doch de commissies van de Senaat zullen de ze week een aanvang maken met het onderzoek van de Eenheidswet. Eerst op het einde van de maand zal de Se naat zelf het wetsontwerp gaan behan delen. In afwachting beweegt de socia listische partij in België hemel en aar de om weer vaste voet aan wal te krij gen. De verwarring in haar gelederen is buitengewoon groot. Men beleeft thans het haast para doxale feit, dat de socialisten om uit de moeilijkheden te geraken, blijk baar al hun hoop hebben gesteld op de koning. Niet alleen de Waalse socialisten hebben de koning een adres overhandigd, ook de Belgische Socialistische Partij is bij de vorst gaan aankloppen, en heeft hem een ontwerp van hervormingen voorge legd, die de Eenheidswet zouden die nen te vervangen. Dit beroep op de koning is wel het laatste dat men van de socialisten had kunnen ver wachten. Alhoewel men in de kringen van de Christelijke Volkspartij deze stappen met de nodige aandacht heeft gevolgd, hecht men er toch niet veel waarde aan. De veelvuldige contacten van de vorst met de leiders van de verschillende partijen bewijzen, dat de koning veel belangstelling heeft voor de hangende problemen, doch het geschil dient vol gens de regels van het democratische regime op het parlementaire plan uit gevochten te worden, en de vorst zal zich wel wachten daarin verandering te brengen. Uit de toespraak van de voorzitter van het Algemeen Christelijk Vakverbond meent men te mogen besluiten, dat de katholieke arbeiders in België niet ge negen zijn het volle pond te halen uit de geschapen toestand. Zij willen, onder bepaalde voorwaarden, verder blijven strijden met de socialistische, arbeiders. Over ontslag van de socialistische parle mentsleden wordt intussen al niet meer gesproken. De socialistische partij heeft meegedeeld dat zij besloten is haar ont slag niet in te dienen. Het heet dat men daardoor de Christelijke Volkspartij niet in de gelegenheid wil stellen om het land op „willekeurige wijze" te gaan be sturen. Op 2 februari a.s. zal prins Bcrnhard in het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amster dam de eerste tentoonstelling gewyd aan personenauto's officieel openen. Deze foto geeft een nieuw gezicht op de nieuwe R.A.I. cn omgeving. Premier Kroestjev van de Sovjet-Unie heeft een uitnodiging van premier Syl- vanus Olympo van de jonge Afrikaan se staat Togo aanvaard en zal op een nog later vast te stellen tijdstip een bezoek aan dat land brengen. Dit zou Kroestjevs eerste bezoek aan Afrika worden. Dit is een luchtopname van de Amerikaanse radartoren Texas nr. 4" die tijdens noodweer op de Atlantische Oceaan is verdwenen. (Radio foto) Paus Johannes heeft gisteren vier nieu- kardinalen gecreëerd en tijdens het geheime consistorie verklaard dat de vreugde hierover getemperd werd door „wijdverspreide angsten en spanningen" in de gehele wereld door de bezorgdheid over de vrede en de voortdurende ver volgingen. In een allocutie tot de 29 aanwezige kardinalen in de consistoriezaal in het Vaticaanse paleis hernieuwde de paus zijn pleidooi voor ,-de vrede der naties en het gehele mensdom". De paus besloot zijn allocutie die een overzicht van de toestand in de wereld cn de kerk bevatte, met de woorden: „Derhalve zijn de namen van de nieuwe leden van het Heilig College, die hebben gekozen als volgt: Joseph Elmer Rit- ter. aartsbisschop van St. Louis, José Humberto Guintero, aartsbisschop van Caracas, Luis Concha Cordoba, aartsbis schop van Bogota, Giuseppe Ferretto, titulair aartsbisschop van Sardis en as sessor van de heilige congregatie van het consistorie". Een radartoren van de Ameri kaanse luchtmacht, onderdeel van een waarschuwingsketen van der gelijke in zee geplaatste torens, is in een orkaan vernield en van de 27 mensen die zich op dit kunst matig eiland bevonden ontbreekt elk spoor. Men heeft niets anders dan een lege reddingsboot en wat wrakhout gesignaleerd. In november was de fundering van „Texas toren nummer 4", die op 128 km uit de kust in de Atlantische Oceaan stond, door de orkaan „Donna" bescha digd. De normale bezetting van 75 man werd overgebracht naar het vasteland, en een groep van 12 militairen en 15 gedurende burgers zou herstellingen uitvoeren. De toren stond 20 meter boven het De Amerikaanse kustwacht heeft later gemeld, dat reddingsschepen er hoogst waarschijnlijk in geslaagd zijn contact te maken met overlevenden, die opgesloten zitten in het wrak van het gezonken ra- da rstation. De luchtmacht heeft vijf duikers naar de plaats van de ramp gebracht, in de hoop dat deze de overlevenden zullen kunnen bereiken. Voor het loket van de Nederlandse Bank in Den Haag heeft de mi nister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, maandagochtend een biliet van 25 gulden ingewisseld tegen tien nieuwe zilveren rijksdaalders, waarmee deze nieuwe munt offi cieel in omloop is gekomen. De foto laat zien hoe de minister de rinkelende rijksdaalders in zijn portemonnee laat glijden. wateroppervlak, op stalen pijlers die diep in de zeebodem gedreven waren Tot no£ toe is slechts één slachtoffer De golven hebben een hoogte van 10 Jen torpedojager heeft tussen 6 de drijvende wrakstukken het lijk op- er bereikt, aldus een mededeling gevist van een der bemanningsleden, van de weerkundige dien.st Met man en macht is men blijven zoe- Storm en hoge zee hebben pogingen om ken' maar gisterenavond laat was de de gesignaleerde wrakstukken te bergen h9op op het vinden van overlevenden gedurende lange tijd verhinderd Vier 9let erg groot meer. Tenzij er een won- torpedobootjagers, het vliegdékschip der zou ëebeuren moet de gehele be- Plotseling verdween de toren, die tot „Wasp", schepen en vliegtuigen van de manninS als verloren beschouwd wor- dan toe radar- en radiocontact had gehad kustwacht en vissersschepen waren met een schip van de Amerikaanse ma- de plaats gegaan waar de toren* gestaan 8eentijd gehad hebben pogingen rine, tengevolge van de hoge zee van de heeft. Door regen en hagel werd het uit- *e oen z*cb *n veiligheid te stellen, radarschermen. Een minuut later werd zicht belemmerd. De helikopters van de Een zeer sterke deining hemoeiliikte het laatste noodsignaal van de torenbe- ..Wasp" hebben, tengevolge van de or- hetwerkop de plaats van de mD manning opgevangen. kaan, niet kunnen opstijgen. sterk p aw e ramp den. Zij kan, volgens deskundigen, be- Gisteren heeft minister van Aart- sen van bouwnijverheid en volks huisvesting bij de opening van het nieuwe kantoor van de bouwmaat schappij „Intervam" N.V. in Den Haag de industriële woningbouw genoemd als „de mogelijkheid om in korte tijd snel èn goed te bou wen". De bouwmaatschappij, die ook op in- ternationaal terrein werkzaam is en de industriële bouw propageert, heeft „in derdaad iets lang" op de bouwvergunn- ning moeten wachten, aldus mr. Van Aartsen. De aanvraag werd in 1957 in gediend en eerst in 1959 goedgekeurd. „En toch heeft men in het algemeen ten on rechte een verkeerde indruk van het op onthoud dat de rijksgoedkeuring ver oorzaakt". Velen realiseren zich niet wat in feite deze goedkeuring is", zei de minister. Deze zogenaamde ambtelijke rompslomp is desondanks een harde noodzaak, ik zou willen zeggen: en noodzakelijk kwaad. Want de behoefte aan bouw werken is zo groot, dat het niet moge- lyk is hierin te voorzien by de huidige eapaciteit aan arbeidskrachten. Er zijn ongeveer 20.000 aannemers in Neder land. Het resultaat hiervan is, aldus mr. Van Aartsen, dat de woningbouw, die onge veer de helft van het bouwprogramma beslaat, in gevaar komt. „Indien de bouwmarkt te zwaar werd belast, zouden de woningen eenvoudig worden weggedrukt van het programma, met het gevolg dat de resterende wonin gen hoog in kostprijs zouden komen te liggen en de huren mee omhoog zouden gaan". Als de goedkeuringen, zo meende hij, gegeven zouden kunnen worden onder de garantie dat er zo weinig mogelijk een beroep behoeft te worden gedaan op de arbeidsmarkt, zou er veel kunnen wor den verbeterd. „Op 20 maart 1960 begon het grondwerk voor het nieuwe Intervam hoofdbureau, vlak voor de kerstdagen, was de verhuizing van de vijf oude kan toorpanden voltooid: het bewijs dat de industriële bouw met geprefabriceerde elementen de mogelijkheid is om in korte tijd snel en goed te bouwen", zei hij. Uit de auto van de bekende accor deonist Harry Mooten is zijn accordeon (waarde 3000 gulden) gestolen. De auto stond geparkeerd in de Tesselschade- straat in Amsterdam. Volgens de ac cordeonist is de gestolen accordeon een zeer speciaal instrument, waarvan in het gehele land slechts één exemplaar is. De accordeon heeft 45 toetsen en 185 bassen cn is grotendeels met de hand vervaardigd.

de Stem | 1961 | | pagina 1