Zuid-Beveland Pater Pisterssprak voor Zeeuwse kath. landarbeiders Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Op Zeeuwse LJ.G.-dag: bezinning op toekomst Beker E.H.B.O.-junioren terug naar St.-Jansteen Zeeland geen arbeids- reservoir voor Randstad Bfonchiletten Dagblad De Stem BUREN Paul Ouweneel Afscheid van J. Verbaken te Goes werd spontane hulde Vlissingse winterschoonmaak „Animato" oogstte verdiend applaus Auto in brand Man verdronken in Ravelijn te Bergen op Zoom J. G. Aarsen begraven Tournee van Kleine Zusters van Jezus Hoogwaterstanden Amerikaanse nazileidcr in de knel MARKTEN Kloosterzande had beste senioren Morgen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 16 JANUARI 1961 MIDDELBURG In het verenigingsgebouw „De Gouden Poort" wist de accordeonvereniging „Animato" onder leiding van Jan Groe- newoud d.e liefhebbers van acordeon- muziek enige uurtjes aangenaam bezig te houden. Het ensemble speelde met een mooie evenwichtige klank, hetgeen direct al te constateren viel in Vivat 1'accordeon" en de „SÏeighride in Alaska" waarmede het concert werd begonnen. Het programma bestaande uit een twintigtal walsen, tango's en teenager melodieën werd vlot afgewerkt. Als intermezzo gaven enkele jeugdige so listen blijk van hun kunnen, waarvan Theo Wisse met de Czardas van Monti en M. en A. Priester met ..Consita" uit stekende prestaties leverden. Tenslotte gaf het accordeonorkest met een selectie uit de Czardas Fürstin" de overtuiging dat hier een ensemble optrad, dat op het goede muzikale pad is en een goed pleidooi hield voor de accordeonmuziek. Men bracht orkest en dirigent dan ook een welverdiende ovatie. Na de pauze oogstte het optreden van Mystic Mf.rco in zijn goochelshow veel succes. Een gezellig samenzijn besloot deze goed geslaagde avond. VLISSINGEN In de nacht van zaterdag op zondag werd de hulp van de politie en de brandweer ingeroepen voor het blussen van een in brand geraakte auto in de Van Woelderenlaan. De auto behoorde toe aan de firma O. De politie bestreed de brand met een minimax, waarna de brandweer het vuur verder doofde. De auto bleek reeds als vermist te zijn op gegeven en weggenomen te zijn bij een dancing. De politie heeft het onderzoek in handen, zowel wat betreft de brand als het wegnemen van de auto. Afscheid directeur handelsavondschool Op woensdag 1 februari a.s. zal in het ontspanningslokaal van de gemeentelij ke technische school aan de Zaaihoek- weg afscheid worden genomen van de heer A. Mets, directeur van de gemeen telijke middelbare handelsavondschool, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Deze bijeenkomst wordt de scheidende directeur aangebo den door b. en w. Scheepsbeweging Vlissingen aangekomen: 14-1 Atlantis, Huybergen, Beta. 15-1 Hein von Bargen, Vespasian, Stahlberg, Setas. Vlissingen vertrokken: 14-1 Elblag, Finnamore Val ley, Bjarmia. 15-1 Atlantis. Hein von Bargen, Beta. Gepasseerd naar Antwer pen (Ned. schepen): 14-1 Prins Willem van Oranje, Guineekust, Triton, Kinder dijk, Dongedijk, Soestdijk, Esuator (Ter- neuzen), Duurt (Gent), Holland (Ter- neuzen). 15-1 Flores (Gent), Hebe No bel, Victory. Schiedijk, Nike. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen): 14-1 Stanis las, Stad Schiedam Woltersum, Mutatie, Akkrumdijk, Ysel 15-1 Mies, Tamo. Bank Nederlandse Gemeenten De gemeente Vlissingen heeft van de Bank voor Nederlandse Gemeenten het aanbod gekregen alsnog 58 aandelen ad 1000 te kopen, teneinde het kapitaal van de bank uit te breiden tot 100 mil joen gulden. B. en w. stellen de raad voor hier op in te gaan. De gemeente is verplicht tien procent te storten, dus een bedrag van 5800 gulden. Kappers vragen ontheffing De afdeling Vlissingen van de Neder landse Kappersbond heeft b. en w. ver zocht de verplichte middagsluiting op maandag op te heffen voor de maan dagen, die vallen voor eerste paasdag, pinksterdag en kerstdag. De afdeling voert aan, dat het in de week vooraf gaande aan deze dagen zeer druk is. B en w. hebben onder de kappers een enquête ingesteld, waaruit bleek, dat de grote meerderheid het verzoek steunde. B. en w. willen dan ook overgaan de desbetreffende verordening in die zin te wijzigen. Zondagochtend omstreeks elf uur zag iemand een man liggen in het water van het Ravelijn te Bergen op Zoom. De politie heeft de man, de 46-jarige T. Musters van de Moerstraatsebaan te Bergen op Zoom, op het droge gebracht. De gemeente-arts constateerde, dat de man verdronken was. Het slacht offer is vermoedelijk in de nacht van zaterdag op zondag, misleid door de duisternis, te water ge raakt. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hu'st Steenstraat 14 telefoon 2377 Rayonredacteur: W. de Leeuw Rayonbeheerder: h. K. M. ft Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z - Beveland: Goes Westsingel 98, tele foon 6252. Rayonredacteur: Fr. v. Dongen Rayonbeheerder: J. Fait. Prijs voor losse advertenties bestem f voor de editie voor Zeeland 0,15 per mm. 1 mm Ingezonden mededeling 214 mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 0,90 elke regel meer f 0,15. Bij plaatsing ook In Brabantse oplage resp 1,50 en f 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge- 'izigde plaatsingen, de derde plaatsing en half geld. GOES Veel belanstelling voor premiere „Ilans en Grietje" Ruim 450 jongens en meisjes bevolk- ten zaterdagmiddag de grote toneelzaal van het ..Schuttershof", toen daar de kinderoperette Hans en Gr jetje van J. Tamminga in première ging. Aan de ongetwijfeld hoog gespannen verwach tingen van het jeugdige publiek heeft het meisjeskoor van Arti et Amicitiae order de bezielende leiding van haar dirigent zeer zeker voldaan. De 40 me dewerksters brachten dit bekende sprookje als operette met enkele so- listjes en koor. Alle medespelenden wa ren voortdurend bezig, wat een grote verdienste mag worden genoemd van de dirigent-begeleider de heer J. Tam minga. Feestavond „De Combinatie" De gezamenlijke personeelsverenigin- gen van de N.S. en van Gend en Loos te Goes, „De Combinatie" hielden zater dagavond hun jaarlijkse feestavond in het Slot van Ostende. De eigen caba retclub trad op met diverse sketches, waarvan het stuk Hankie" het bijzon der goed deed. Als gaste had men deze avond Tilly de Kok, die met haar lied des en schetsjes direct de goede toon trof en veel succes oogstte met haar muzi kale wereldreis. Tot slot van dez<e avond werd een geanimeerd bal gehouden met medewerking van The lightning rockets, die hiermee hun vuurdoop kreg,en. Geslaagd K.A.B.-feest De K.A.B. afdeling Goes heeft ook haar jaarlijkse feestavond gehouden. Drie honderd leden en belangstellenden-huis genoten hebben tijdens het eerste ge deelte volop genoten van het vlotte blij spel „Gieren op het veilige nest", dat gebracht werd door het Gezellentoneel uit Bergen op Zoom. De medespelenden kweten zich goed van de hun opgelegde taak om de aanwezigen een aangename avond te verzorgen. Door het komische spel kon men de zaal diverse keren har telijk laten lachen, dat resulteerde een gul applaus na afloop der voorstel ling. Tot in de kleine uurtjes werd daarna gedanst op de tonen ontlokt aan de instrumenten van het dans- en show orkest The Goodwill Partners, eveneens uit Bergen op Zoom. Hanstreerl Toneel- en muziekavond van „Scheldegahn" De Kon. Harmonievereniging ,,Schel- degalm" zal op vrijdag 20 januari haar traditionele jaarlijkse toneel- en mu ziekavond houden. Deze avond zal echter een speciaal karakter dragen. Na de muziekuitvoering zal worden ten tonele gebracht een blijspel in drie bedrijven getiteld „De Groene Kakatoe". Als officieel gedeelte van deze avond geldt het overhandigen van de gloed nieuwe instrumenten, waarover „Schel- degalm" zal gaan beschikken. Borssele UITVOERING „KLIMOP" De jeugdclub „Klimop" zal in het ver- enigingsgebouw op zaterdag 21 januari a.s. een vrolijk toneelspel opvoeren ge titeld Zoals de ouden zongen". Lewedorp „ST.-DEUSDEDIT" In ons verslag van de vergadering iandarbeidersbond ,,St._Deusdedit" is een kleine onvolledigheid geslopen. De nieuwe regeling bij ziekte of ongeval voorziet n.l. in een minimum-uitkering van 96 pet. van het C.A.O.-loon. Bij hogere verdiensten bij b.v. tarief- of overwerk kan een maximum-uitkering gelden tot 120 pet. van het tijdloon. Rilland-Bath SLAVISCHE AVOND Het Nutsdepartement „Krabbendijke" gaf deze week een avond in het dorps huis Luctor et Emergo van Rilland. Het was een „Slavische avond" verzorgd door de Bulgaarse zangeres Dora Fso- wena, de piannist Kees v.d. Ben en de voordrachtskunstenares Do v.d. Ben. Slavische, Russische en Servische zang en muziek vormden de hoofdschotel. Mevr. Fsowena bleek een zangeres van formaat te zijn. Kees v.d. Ben, die de prachtige Bechsteinvleugel bespeelde van het dorpshuis, liet de muziek van o.a. Chopin en Tsjaikovski volkomen tot haar recht komen. Mevr. v.d. Ben wist met haar declamatie van diverse gedichten en verhalen ieders aandacht te boeien. Jammer, dat zo weinig mensen gebruik hebben gemaakt van zo'n zeldzaam voor komende gelegenheid. RODE KRUIS DAG In het dorpshuis werd de film ,,De Citadel" vertoond. De voorstelling ging uit van het Rode Kruis. Burgemeester Jobse sprak een inleidind woord. De aan wezigen zagen de film met interesse. Na afloop werd een collecte gehouden, 's- Middags was er nog een voorstelling voor de jeugd met een speciaal programma. Er werd druk gebruik van gemaakt. (Advertentie) GRAND PRIX I Sinds 1842 Origineel Zwitsers fabrieksmerk VERKRIJGBAAR BIJ: Juwelier-Horloger OOSTBURG 4ardenburg VROUW AANGEREDEN Bij het oversteken van de straat werd de 76-jarige mevr. E.S. Butijn in de Marktstraat 's-avonds aangereden door een personenauto, bestuurd door de ga ragehouder I.P. uit Aardenburg. De vrouw liep een bloedende wonde aan het hoofd op en waarschijnlijk een lichte her senschudding door de val die ze maakte. Door krachtig remmen wist de autobe stuurder erger te voorkomen. De kop lamp werd beschadigd. De inzittenden van de auto, de chauffeur en twee van zijn kinderen hadden geen letsel. Dokter Rijk verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer naar huis kon worden ver voerd. De rijkspolitie stelde een onder zoek in. Sint-Kruis ACTIEVE JONGEN Een jonge inwoner van ons dorp, de 12-jarige Sylvain Dhont heeft op enthou siaste wijze meegewerkt aan de actie Toltèn, die poogt hulp te verlenen aan de inwoners van dat dorpje in de Zuid- amerikaanse staat Chili, dat door een aardbeving werd verwoest. Sylvain ging collecteren en haalde in Sint 'kruis een zeer groot bedrag op. Sluiskil De vroegere chef van de mechanische werkplaats der Compagnie Néerlandaise de l'Azote, de heer J. G. Aarssen, -;s zaterdagmorgen onder grote belangstel ling ten grave gedragen. Behalve de familie werd de plechtigheid in de rec- toraatskerk bijgewoond door de heer M. Loicq, technisch onderdirecteur van het Sluiskil, een zeer groot aantal collega's van de overledene en zijn ondergeschik ten. Na de plechtige uitvaartdienst werd aan het graf gesproken door ir. V. Villa, de directeur van het Sluiskilse bedrijf en door de onder-directeur, ir. V. Gena, als voorzitter van de Vereniging van Jubilarissen. Zij beiden hadden zeer waarderende woorden voor wijlen de heer Aarsen die gedurende 31 jaar het wel en wee van de fabriek heeft mee gemaakt en zowel begrip had voor de eisen van de directie als voor de be langen van zijn mensen. Beide direc teuren getugiden van hun grote deelne ming met dit overlijden aan de familie. Namens deze sprak de schoonzoon een kort dankwoord. Zowel van de zijde van de directie als van het personeel wer den verscheidene bloemstukken bij het graf neergelegd. Sluis ROODE KRUISAVOND In hotel „Central" is een propaganda- avond gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis. Hier werd vertoond de film „De Citadel" naar het bekende boek van Cronin. Voor deze exclusieve avond was een grote publieke belangstelling. De heer M.J. Hoste uit Oostburg wekte de aanwezigen op lid te worden en wees in zijn speech op de noodzaak van meer „donors". OVE RDE ZEESLEEPVAART In hotel Sanders-de Paauw werd een film vertoond over de geschiedenis en de dynamische ontwikkeling van de Ne derlandse zeesleepvaart. Deze film werd voorafgegaan door een causerie over dit onderwerp die gesproken werd door de heer J. de Rooij uit Rotterdam. De avond werd belegd door het Nutsdepartement Sluis-Aardenburg en voorzitter ds. L.S Blom bracht dank voor het gebodene. TERNEUZEN „Ensemble" speelt „Valstrik voor een man alleen" Op maandag 30 januari aanstaande verzorgt het toneel- en televisiegezel schap „Ensemble" in onze stad een voorstelling van „Valstrik voor een man alleen", een komische thriller van Ro bert Thomas. De uitvoering gaat. onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. PECK OP DE WEG Een personenauto, bestuurd door de heer J. A. H. uit Oostburg, reed vanaf de Axelsebrug in de richting Axel. Na- bijde Kerkhoflaan wilde hij links afslaan maar gaf daarbij geen voorrang aan een in dezelfde richting rijdende brofmfiet- ser, de heer J. N. uit Terneuzen. Bij de daarop volgende aanrijding ontstond er lichte schade. In de nacht van zaterdag op zondag, om enkele minuten over twaalf, reed de heer A. A. P. uit Zaamslag vergezeld van zijn vrouw per auto in de richting van de Axelse brug. Plotseling be merkte hij dat zijn motor in brand stond. Door spoedig ingrijpen kon hij het brandje met zijn jas blussen. De brand weer werd opgeroepen maar behoefde niet in te grijpen. De schade aan de auto viel nogal mee. In hotel Centraal te Goes is zaterdag middag een afscheidsreceptie gehouden door de heer J. H. Verbaken, de schei dende directeur van het P. en T.-kan- toor, die is benoemd tot adjunct-direc teur van het postdistrict Arnhem in de ran^ van inspecteur. De zaal was te klein om alle aanwe zigen te kunnen herbergen, die van de gelegenheid gebruik wilden maken om de heer en mevrouw Verbaken de hand te drukken. Allen uit blijk van waarde ring voor het vele werk dat in het res sort Goes van de PTT door de heer Verbaken in zyn vijfjarenplan" werd verricht. De heer W. R. Eelsingh, de directeur van het postdistrict Middelburg, zei dat de heer Verbaken het standpunt huldig de dat een goed begin het halve werk is. Na in 1939 in dienst te zijn getreden als lokale kracht bij het P. en T. kantoor te Eindhoven heeft de heer Verbaken zeer snel promotie gemaakt. In 1946 werd hij als commies toegelaten op de Hogere PTT school in Den Haag en op 1 mei 1955 benoemd als directeur van het kantoor te Goes, waar zijn grote verdienste is geweest, dat hij een frisse wind heeft laten waaien door het ver ouderde systeem en het kantoor gron dig heeft laten restaureren. De plaatsvervangend directeur de heer A. P. Dansen zei, dat, als er ook een prestatiebeloning zou komen voor het hogere personeel, de heer Verbaken ongetwijfeld in de hoogste klasse zou vallen. De hoofdbesteller C. van Zweden gaf op rijm zijn visie weer op de func tie van de directeur en zijn werkzaam heden. De spreker van de sport en ontspan ningsvereniging, de heer F. P. Eekman, roemde cle verdiensten van de schei dende directeur voor deze vereniging, die hij steeds als goed supporter heeft bijgestaan. Namens de leden bood hij een langspeelplaat aan. De heer M. Quakkelaar als vertegen woordiger van het attentiefonds had de bijzondere eer om namens dit fonds en het personeel uit het ressort een pla- tenwisselaar te mo#jen aanbieden, die door de heer Verbaken in grote dank werd aanvaard. (Zie foto). In zijn slotwoord dankte de heer Ver baken alle sprekers persoonlijk, waarna er gelegenheid was de directeur en zijn vrouw de hand te drukken. De Zeeuwse katholieke landarbeiders- bond „St -Deusdedit" heeft zyn jaarlyk- se studiedag in „Hotel Rotterdam" te Terneuzen gehouden. De bedryfsaalmoe- zenier in oost-Zeeuwseh-Vlaanderen, pa ter P. Pisters s.m., heeft nog eens dui delijk uiteengezet wat de industrialisa tie van ons gewest voor de eigen be woners betekent en een aantal vraag stukken aangesneden waaraan niet ge noeg aandacht kan worden besteed. In de morgenuren sprak de heer M. Roelfs, directeur van het gewestelijk kantoor Zeeland van de Bedrijfsvereni ging voor het Agrarisch bedrijf o.a. over de uitvoering van de sociale wetten. Naast een uitvoerige uiteenzetting over het bureau lichtte spreker de nieuwe uitkeringsregeling bij ziekte en ongeval toe. Werd in het verleden 96 pet. uit gekeerd (16 pet. bovenwettelijk van het normale loon), thans wordt ook reke ning gehouden met tarief- en overwerk, zodat een zieke of invalide landarbeider tot 120 pet. van zijn loon kan ontvangen. In feite klinkt het mooier dan het is, want de lonen van de landarbeiders lig gen nog altijd lager dan die in de in dustrie. Ook over het advies dat de SER de regering gaf betreffende de nieuwe arbeidsongeschiktheidsverzekering gaf de heer Roelfs een uiteenzetting. Omschakeling De talrijke aanwezigen uit de gehele provincie hebben met de grootste aan dacht geluisterd naar de inleiding van pater Pisters over „De structuurwijzi ging in Zeeland en de sociale gevolgen". Pater Pisters toonde aan de hand van een aantal cijfers aan dat Zeeland lang niet meer die agrarische provincie, daar ergens in de zuidhoek van Nederland is, die het een zestig jaar geleden was. Over geheel Nederland is 12 pet. van de be drijfsbevolking in de landbouw werk zaam, maar in Zeeland is dit 28 pet. Daartegenover echter was dit voor onze provincie in 1899 47 pet. Wanneer voor deze omstandigheden maatregelen moe ten worden genomen, aldus de inleider, moet dat niet van achter de tafel ge beuren. Hij wees er in dit verband op dat wanneer er ergens eens industrie verrijst dit niet alleen betekent dat er daar nu geen wei- of akkerland meer is, maar dat ook de maatschappelijke, sociale cn culturele omstandigheden der mensen een diepgaande verandering on dergaan. Terugloop De jongeren onder de landarbeiders, zo zei pater Pisters, voelen er niets meer voor gedurende een paar maanden van het jaar werkloos te zijn. Zij wensen ge lijkwaardige lonen als in de industrie en zeker ook goede sociale voorwaar den. Daaraan ontbreekt het bij sommige werkgevers nog. Wil de boer in de toe komst een vaste kern van landarbeiders houden, waar hij niet buiten kan, dan zal hij hiermee rekening moeten hou den, maar dan rust op de jongeren ook de plicht zichzelf te bekwamen. In dit verband werd opgemerkt dat de landbouwschool tc Schoondijke een instituut is dat uitstekend werk doet, maar qua gebouwen nog veel moet wor den verbeterd. Ook de mogelijkheid tot het volgen van onderwijs op de lagere en de middelbare landbouwscholen zal nog veel moeten verbeteren, al komt er een kentering ten goede in het NBC- gebied. Migratie Pater Pisters had niet veel goede woorden voor de wijze waarop Den Haag Zeeland woningen toewijst. Hoewel hij de kanaalzone voor Zeeuwsch-Vlaande den bij uitstek de streek vond voor om vangrijke industrieën, mede doordat Terneuzen als kerngebied werd aange wezen, was hij van mening dat de men sen zoveel mogelijk in hun eigen dorp moeten kunnen blijven. De enige oplos sing is voldoende woningen en een uit stekend georganiseerde pendeldienst. In dit verband keurde pater Pisters het pendelen naar de grote steden af, hoe wel hij bewondering had voor de men sen die het aanpakken. De Zeeuwse ar beiders, zo merkte de inleider op, 'zijn erg gewild, maar wij mogen nooit goed vinden dat Zeeland het arbeidsreservoir van de Randstad Holland wordt. Na al deze onderwerpen de revue te hebben laten passeren, merkte pater Pis ters op, dat reeds vele malen is ge bleken dat voor wat het godsdienstig leven betreft velen nog te veel tegen de gemeenschap aanleunen. Hij wekte de leden van „St.-Deusdedit" op tot een meer persoonlijke godsdienstbeleving, uit de handen wordt genomen. Dit euvel werd zeer sterk afgekeurd. Men noem de deze handelwijze zowel van de zijde der fabrieksarbeiders als van de zijde der boeren zeer onsociaal. Hopelijk zal door een streng doorgevoerde controle hieraan paal en perk worden gesteld. Pater Pisters deelde mede dat dit lijn recht tegen de bedoelingen der meeste fabrieksdirecties is. Zij hebben dan ook reeds meerdere malen met ontslag ge dreigd als zou komen vast te staan dat hun werknemers in hun vrije tijd in een ander bedrijf gaan werken. Uit alle delen van Zeeland togen zaterdag leden van de L.J.G. naar Middelburg, waar in het Citythea ter de jaarlijkse contactdag werd gehouden. Uitgaande van de spreuk „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toe komst" schetste de voorzitter, de heer P. van der Maas uit Kats in zijn openingswoord de ontwikke ling van de tegenwoordige tijd. Sprekende over de grote veranderingen die er zich in onze provincie zullen vol trekken kwam de heer Van der Maas tot de conclusie dat het moet worden be treurt dat de aanleg van wegen veel cul tuurgrond opslokt. Dit geldt ook ten op zichte van de droogvallende schorren in het Deltagebied die niet alle voor de landbouw zullen worden bestemd. Als organisatie hebben we een zwaar jaar achter de rug, alhoewel we niet ge heel ontevreden zijn, toch is de stand van zaken niet geheel bevredigend. Veel leden vertonen dikwijls een gebrek aan activiteit. Een commissie die is ingesteld door de ZLM zal op korte termijn advies uitbrengen over een hernieuwde aanpak van het landbouwjongerenwerk. Ook zal meer aandacht worden besteed aan het opleiden van kader, reeds volgende maand zal een meerdaagse kadercursus worden georganiseerd. De jongeren zul len zich ook meer toe gaan leggen op za kelijke en bedrijfseconomische problemen. „Wij moéten onze koers bepalen en dan met een moedig hart onze toekomst binnenzeilen," zo besloot de voorzitter zijn openingswoord. Aan het begin van de vergadering sprak de voorzitter een hartelijk wel komstwoord tot de commissaris van de koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die de gehele vergadering bijwoonde. De provinciale jeugdraad was vertegenwoordigd door ds. H. M. Stra- ting. De voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, ds. N. O. Steenbeek, surak over het onderwerp „Waar moeten de jongeren zich op voorbereiden?" Spreker stelde vier punten waarop hij zijn cau serie toespitste. In de eerste plaats het intensiever internationale leven, vervol gens de veranderingen op nationaal ni veau, de ontmoeting met de anderen, ten slotte de zelfkennis. Uit dit alles vloeit voort dat we onher roepelijk in contact zullen komen met de ander, ook met diegene waarmee nooit contact is geweest. „U zult als landbouw- jongeren samen moeten werken en den ken met mensen die misschien een ge heel andere werkkring of levensopvat ting hebben." „Er mag van jullie worden verwacht dat, wanneer er een beroep op jullie wordt gedaan je je ook beschikbaar stelt. Jullie zijn toch geen uilen en het bewijs dat jullie het kunnen is geleverdzo zei jhr. De Casembroot. „God heeft jullie een goed stel hersens gegevens om die te gebruiken. Dus... mag ik op jullie rekenen?'*, aldus dit persoonlijke woord van de commissaris. Namens het gemeentebestuur van Mid delburg sprak wethouder A. J. Kaland, die wees op de verhouding stad platte land. Hij was van mening dat er van de landbouw wel eens offers zullen worden gevraagd, en hoopte dat de landbouwers hiervoor begrip konden hebben. In de morgenuren organiseerde de L.JG verschillende wedstrijden, zo was er voor de heren een trekkerbehendigheids- wedstrijd op de Markt. De dames toon den hun kunnen in een hartige hapjes- en een fruitschikwedstrijd die in City werd gehouden. Deze geslaagde dag die door ongeveer 125 jongeren werd bezocht vond zijn af sluiting met een show van door de meis jes zelf gemaakte kleding. Als volleerde mannequins tripten de dames door het theater. Mevrouw A. van der Leden uit Goes zorgde hierbij voor een duidelijke toelichting. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Trekkerbehendigheidswedstrijd: 1 8. d. Slikke uit Biervliet, bekerwinnaar, Ph Han& uit Kerkwerve, 3 J. van Dijke uit Colijnsplaat, 4 A. Verkruijsse uit Schoondijke, 5 A. van Dijke uit Colijns plaat. Hartige hapjes-wedstrijd: 1 mej. J. de Nood, Veere, 2 mej. J*. Kielman, Sluiskil, 3 mej. A. Dhond, Groede. Fruitschikwedstrijd: 1 mej. S. Ver- planke, Groede, 2 mej. D. Gaanderse, Brouwershaven, 3 mej. M. de Witte, Zoutelande. Modsehow: 1 en 2 mej. J. Kielman, Sluiskil, 3 mej. M. de Witte, Zoutelande, 4 mej. L. Verstrate, Axel, 5 mej. B. Geldof, Serooskerke. (Advertentie) Hoestdrank in tabIetvorm.95ct De Kleine Zusters v<an Jezus vertellen deze week op een aantal plaatsen in west-Brabant en Zeeland over Charles de Foucauld, de moderne kluizenaar missionaris van de woestijn en over zijn boodschap in onze dagen! Vanavond treden ze op in het paro chiehuis te Princenhage; dinsdag en woensdag vertellen ze voor de jeugd van de katholieke lycea te Breda, woensdag en donderdag voor de jeugd van Zeeuwsch-Vlaanderen, achtereenvolgens in Hulst, Oostburg en IJzendijke; vrij dag zijn ze dan in Hoogerheide om daar na weer naar Breda terug te keren, waar ze verblijven in het huis Mgr. Hop mansstraat 2. Vrije tijd' Na de inleiding van pater Pisters werd opgemerkt, dat vele fabrieksarbeiders in hun vrije tijd in de landbouw gaan wer ken. Heel dikwijls komt het voor dat daardoor de beroepslandarbeiders werk Morgen, dinsdag 17 januari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweèrt 2.58 en 15 32 uur; Terneuzen 2.14 en 14.44 uur; Vlissingen 1.42 en 14.12 uur; Wemeldinge 3.40 en 16 08 uur. De Amerikaanse nazi-leider George Lincoln Rockwell, een inwoner van Chi cago, is zondag door een menigte met stenen en eieren bekogeld, toen hij in de Saxon-bioscoop te Boston de eerste vertoning van de film „Exodus" tracht te te verstoren. Het tumult brak uit tien minuten nadat Rockwell de bioscoop was binnengekomen. De politie kwam tussen beide, nam Rockwell mee en stelde hem voorlopig in verzekerde bewaring. Er waren spoedig een honderdtal po litieagenten aanwezig om de menigte 1500 man in bedwang te houden. Een van de mannen die Rockwell had bekogeld was de 39-jarige leek Wluka, die in Polen was geboren en 12 jaar geleden naar Amerika kwam. „Ik was in Auschwitz; ik heb daar mijn hele familie verloren", schreeuwde hij Rock well toe. MIDDELBURG, 13 jan. Appelen: Golden Delicious 75-85 34-51, 70-75 32-51, 65-70 26-42, 60-65 21-26, 3 grof 26-36. Goudreinette 85-95 29-33, 75-85 26-33, 65- 75 20-26, 3 grof 19-24. Jonathan 75-30 26-31, 70-75 23-28, 65-70 21-32. 60-65 17-22, 3 grof 22-24. Lombart Calville 80-op 24, 75-80 24-26, 70-75 23, 65-70 21-22 .Winston 70-80 40-42. Zoete Ermgaard 65-70 67-68, 55-65 57-58 3 grof 41-62. St.-Remy 75-op 15-16, 65-75 15-16, 3 grof 12-16. Groenten: Andijvie 61-89, Sav. kool 7-15. Rode kool 6-11. Boerenkool 6-12, Witte kool 6-11. Prei 23-25. Snijsla 53-90. Uien 14-22. Wit lof 61-88. Breekpeen 5-9. Waspeen 18-23. Kroten kg 6-11. Spruiten ongesch. 28-56. Spruiten gesch. 38-97. Glas veldsla 76- 2,04. In alle districten van de Katholieke Bond voor EHBO zyn gisteren de jaar lijkse districtswedstrijden gehouden voor het kampioenschap van de provincies. By de wedstryden voor het district Zee land, die door de afdeling St.-Martinus te KIoosterzan.de werd georganiseerd in zaal van Leuven, won Kloosterzande II by de senioren en St.-Jansteen I bij de junioren de wisselbeker als eerste prijs Beide teams zullen worden afgevaar digd om mee te dingen naar de lands titels op 18 februari a.s. in Vlissingen. De junioren van St.-Jansteen hebben zich dus best geweerd want de junioren- wisselbeker van Zeeland ging mee terug naar St.-Jansteen. De beker van de se nioren moesten die van St.-Jansteen ech ter dit jaar aan Kloosterzande over- Een ongewoon beeld leverde dezer dagen het strand langs de Vlis singse boulevard. Geen voorjaarsschoonmaak, maar een winter schoonmaak van het strand in het hartje van de winter. En dat met nieuwe methoden. Transportabele vuilnisbakken zorgen voor snelle afvoer van alle ongerechtigheden. Efficient echter zullen ze pas wor den in het komende vakantieseizoen wanneer de inhoud wel voorna melijk zal gaan bestaan uit „de schillen en de dozen na aangenaam verpozen". geven. St.-Jansteen I bezette de tweede plaats. Er bestond veel belangstelling voor de wedstrijden die door Kloosterzande goed waren georganiseerd. Zij droegen weer bij tot de goede verstandhouding tussen de verschillende afdelingen, hoezeer ook de sportieve rivaliteit voelbaar was. Dokter W. Aarts reikte de prijzen uit. Dat waren behalve de wisselbekers schminkdozen voor de winnaars, me dailles voor de leden van de winnende teams en medailles ook voor de num mers twee en drie op de ranglijsten. Er is goed en vlot gewerkt door de 25 teams, die de opdrachten zo model mo gelijk probeerden uit te voeren. Ver schillende burgemeesters, wethouders en pastoors waren aanwezig. De jury voor de junioren bestond uit de artsen: van Breda-Vriesman, J. Casparie en E. du Puy. De prestaties van de senioren wer den beoordeeld door: dokter Schiltman, L. Adriaansens, R. Buwalda en J. Her mans. De uitslagen waren: senioren: 1 Kloos terzande II. 2 St.-Jansteen I, 3 Klooster zande 1. 4 St.-Jansteen III, 5 Vlissingen I, 6 St.-Jansteen II, 7 Kloosterzande III, 8 Vlissingen III, 9 Koewacht I. 10 Aarden burg I, 11 Koewacht II, 12 Vlissingen H, Junioren: 1 St.-Jansteen I 360 punten: 2 Vogelwaarde I. 301 punten; 3 St.-Jan steen II, 291 punten; 4 Vogelwaarde II 280 punten; 5 Koewacht I, 233 punten; 6 Graauw, 215 punten. KRUISLAND Zusters Lange weg 6.30 uur Feestavond zelatricen. Café Wed. Donkers 7.30 uur Ledenver gadering vrijwillige brandweer. HANSWEERT Zaal Zeelandia 8 uur Verg. carnavals comité. GOES Grand 8 uur Hannibal, 14 j. VLISSINGEN Luxor 8 uur De dodenval in Dakota, 14 jaar. Alhambra 8 uur Het verhaal van Ruth, 14 jaar. MIDDELBURG City 8 uur Salomo en de koningin van Sheba, 14 j. Electro 7.30 uur Rififi onder de vrou wen, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Ik wil leven. HULST Bioscoopgebonw 8 uur Katja. AXEL Het Centrum 8 uur Waarover men niet spreekt, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur De blauwe nachtvlinder OOSTBURG Lede! 8 uur Jerry, hou je roer recht, alle leeft. DE KLINGE Cinema van Dyck 7.30 uur Een einde loze liefde. STOPPELDIJK Verenigingsgebouw Film De Citadel voor het Ned. Rode Kruis SAS VAN GENT Olympia 8 uur From here to eternity HULST Bioscoopgebouw 8 uur Lokvogels dei nacht, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur Die schone Müllerin, a l ST. KRUIS Dorpshuis Film De Citadel

de Stem | 1961 | | pagina 2