Collarcl pleit voor ijskast stug door maar set TON VERDUISTERD IN ACHT JAAR Loemoemba vrij. Geestdriftige Brazilianen misten bijna de boot 7 regering Socialisten lieden naar koning BIJ NAMENWÖËI HET GEEL MET RODE HAAN - DE „NATIONALE" Opwindende jacht. Vliegtuig V.N. beschoten Alleen met jezelf in de ruimte DAGBLAD VOOR ZEELAND FLN-methodes in Wallonië Standje voor burgemeester Oirschot Britse officier verdwenen JAAR UITSTEL VOOR KRUPP Adenauer naar Engeland ONRUST IN THYSSTAD Noordoostelijke wind j Feite betoging tegen Dieckmann in Marburg BIJ VERTREK VAN „MINAS GERAIS": I 101e JAARGANG No. 23572 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. ZATERDAG 14 JANUARI 1961 Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) EENHEIDS WET AANVAARD; WALEN VOOR 2 (Van onze correspondent) De methodes die de aanhangers 2 van het FLN in Frankrijk aanwen- 2 den om hun partij geldelijke steun 2 te bezorgen, blijken navolging 'e 2 hebben gekregen in Wallonië. Verschillende handelaren en rnid- J denstanders hebben al bezoek ont- 2 vangen van stakerscomités die 2 steun kwamen opeisen voor de sta- 2 kerskassen. Indien de bezochte 2 handelaren niet bereid waren om die steun te verstrekken, werden allerlei bedreigingen geuit. Men 2 dreigt hun winkel of fabriek gron- Z dig te zullen vernielen indien zij Z niet storten. De rode terreur in 2 Wallonië neemt daardoor schrik- wekkende vormen aan (Van onze Haagse redactie) De burgemeester van Oirschot heeft geen redelijke verklaring kunnen geven voor het feit dat hij tien jaar lang de ere tekenen Voor Orde en Vrede, die aan in gezetenen van zijn gemeente waren toe gekend, in zijn bezit heeft gehouden. De commissaris van de koningin in de provincie Noordbrabant heeft de burge meester hierover reeds ernstig onderhou den. Aldus delen de ministers Toxopeus (Binnenlandse Zaken) en Visser (Defen sie) mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Heernink (C. H.) De bewindslieden zien thans geen aanleiding in te grijpen in de uitrei kingsplechtigheid, die alsnog op 14 ja nuari a.s. zal plaats vinden. Een Brits marine-officier, die toegang had tot geheime documenten is gisteren als vermist opgegeven. De vermiste, de 35-jarige It. ter zee 3e kl. Hencry Drum mond, was verbonden aan de code-afde ling van de NAVO-basis Pitreavie in Schotland. Men heeft aangenomen, dat hij zijn geheugen verloren heeft. De po litie speurt naar hem in havensteden op vliegvelden. Drummond, die getrouwd is en een tienjarige zoon en achtjarige dochter heeft, is al niet meer thuis geweest sinds nieuwjaarsdag. Zijn 38-jarige vrouw Alexina zei: ..Hen ry's verdwijning is een raadsel voor me. Hij moet zijn geheugen zijn kwijtgeraakt". IN DECEMBER is de werkloosheid in de Verenigde Staten met 400.000 arbeiders toegenomen tot 44 miljoen. IN DELFT zijn gisteren de eerste toma ten geveild. Dit is vier tot vijf weken vroeger dan normaal. De tomaten brach ten 27 tot 40 cent per stuk op. PREMIER MacMillan van Engeland hoopt dit jaar een bezoek aan Japan te bren gen, vermoedelijk in het najaar. EEN VAN de nieuwste en modernste on derzeeërs van ae Britse marine, de 1600 ton metende „Oberon" is voor de Schot se kust aan de grond gelopen. De beman ning, die aan boord bleef, loopt geen ge vaar. VON BRENTANO. de Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, lijdt aan longontsteking en heeft zijn voorgenomen bezoek aan Oost-Azië moeten afzeggen. DE MINISTER van Financiën is voorne mens over te gaan tot de uitgifte van een 4U procent-lening van 350 miljoen tegen een koers van 99.5 procent. IN AMERIKA zou een nieuwe techniek ontwikkeld zijn voor het opnemen van de hartslag per telefoon. Voor dokters en patiënten erg gemakkelijk, maar volgens de Nederlandse prof. Durrer niets nieuws Vijftig jaar geleden deden we iets derge lijks ook al, zegt hij. ZELFBESTUUR (Van onze Belgische correspondent) De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft gisterenmiddag om kwart voor vijf de Eenheidswet, oor zaak van zoveel troebelen, goedgekeurd met honderd vijf tien tegen negentig stemmen. Eén onthield zich van stemming. Op verzoek van de oppositie had men hij deze stemming geen gebruik gemaakt van de elektrische appa ratuur, die daarvoor in de Kamer aanwezig is, doch wa> men overgegaan tot de iiaamstemming. De stemming wees uit dat zes liberalen tegen de wet heb ben gestemd en dat één C.V.P.'er zich heeft onthouden. Op datzelfde moment woei van het stadhuis van Saint Servais een voorstad van Namen de vlag van de Waalse ,,afscheidings-gezinden"een gele vlag waarop een rode haan. In dat stadje waren 400 socialistische leiders hijeen. O 1 I De heer Collard, voorzitter van De regering is intussen niet (Wgoedkeuring van deze Een heidswet de gevaarlijkste klip voor hijgeste vend, aangezien zij in de Senaat over een gerust stellende meerderheid beschikt en de wet daar zonder enige moeilijkheden zal worden goed gekeurd. De socialisten heb ben daarom voor de uiteinde lijke stemming in de Kamer een uiterste poging gedaan om de behandeling van de wet in Senaat te laten uitstellen. de Belgische socialistische partij, verzocht de regering de wet na de goedkeuring in de Kamer „even te laten rusten" (in de ijskast te zet ten) en „een raad van mensen van goede wil" bijeen te roepen om zich over de toestand te beraden. De regering verwierp dit voorstel en stelde, dat de Senaat zich eerst over het wetsontwerp dient uit te spre ken vooraleer er verder'gepraat kan worden. Van Acker boas De heer Van Acker, die in het be gin van deze week een poging heeft gedaan om het geschil bij te leggen, legde zich bij deze beslissing niet zo maar neer. Hij wond zich der mate op, dat hij de regering toe schreeuwde ..dat zij het maar moest aftrappen". Er was voor het land nu nog maar een oplossing, aldus de heer Van Acker, n.l. de kamers te ontbinden. Adres aan de koning Naast de belangstelling voor de stem ming in de Kamer ging in België giste- vergadering van de socialistische voo mannen, die werd gehouden in het g- meentehuis van Sint Servais bij Name: Buitenstaanders werden op de vergad ring niet toegelaten. Toch is uitgelekt, dat de verg dering besloten heeft een adres overhandigen aan de koning, waa in aandacht wordt gevraagd vo' de Waalse problemen. In dit adn wordt het zelfbeschikkingsrec! van Wallonië gevraagd op basis vi de vaststelling, dat de economiscl ontwikkeling van dit landsgedec! te tijdens de laatste jaren erg ver waarloosd is. Daarmee wordt dan het 130 jaar oude verdrag, dat van België één koninkrijk maakte, herroepen. Er zou dus een federatieve staat moe ten worden gevestigd. In Brussel werd gisteren verno men, dat de koning een afvaardi ging van het congres deze morgen om tien uur zal ontvangen. De socialistenleiders hebben in hun re solutie laten opmerken, dat zij de meerderheid van de Waalse bevol king vertegenwoordigen en zich der halve als ,,de wettige vertegenwoor digers van Wallonië" beschouwen.. A.B.V.V. vergadert Het partijbureau van het A.B.V.V. heeft inmiddels ook vergaderd en heeft zich formeel tegen het verlaten van de onderhoudswerken in Wallonië uitge sproken. Ditzelfde bureau heeft ook kennis genomen van het feit, dat de Waalse parlementariërs hun mandaat ter beschikking hebben gesteld van de par tij. Vandaag zal beslist worden of zij hun ontslag zullen indienen. Ook de socialistische partij heeft mee gedeeld. dat zij zich verzet tegen het verlaten van de onderhoudswerken in Wallonië. Intussen werden te Brussel de bespre kingen tussen de verschillende partijen voortgezet, zodat men niet voorbarig kan! besluiten, dat alle bruggen opnieuw zou den zijn verbrand tussen de partijen. De heer Eyskens, die vanwege zijn in zinking zijn woning niet mag verlaten vóór maandag a.s.. ontving o.m. de heren Collard en Lefèvre. De koning ontving de heren Lilar en Segers, resp. minister van Justitie en Verkeerswezen. Rust keert terug De staking zelf brokkelt, ondanks de hardnekkige houding van de Waalse A.B.V.V.'ers. steeds verder af. In Antwerpen besloot het socia listische trampersoneel vanaf maan dag weer aan het werk te gaan. In de haven is meer werkaanbieding dan werk. In Luik reden dertig trams en auto bussen zonder politiebegeleiding, terwijl in Doornik, een rode haard in het zui den, de algemene centrale van openbare diensten besloot de staking op te heffen. Ook de staking bij het telegraaf- en telefoonpersoneel in die stad werd opge heven. Het treinverkeer in het zuiden werd gisteren volledig hersteld. Opvallend is wel het feit. dat het aan tal mededelingen betreffende de staking steeds schaarser wordt, waaruit kan worden afgeleid dat de toestand meer naar het normale toegroeit. Slechts in enkele platasen werd betoogd en deden zich lichte incidenten voor. Over het al gemeen verliep de dag zeer rustig. Ver wacht wordt dat het land een rustig week-end tegemoetgaat. Een beeld uit Charleroi, waar ook gis teren nog botsingen voorkwamen tus sen stakers en politie. Een menigte sta kers wordt met behulp van een rijdend waterkanon uiteen ge „dreven".... (Telefoto ANP) Een gemengdge geallieerd-Duitse com missie heeft naar in Bonn werd verno men. Alfred Kiupp een jaar uitstel gege ven om te voldoen aan zijn verplichting zijn kolen- en staalbezittingen te verko pen. De Westduitse bondskanselier, dr. Kon rad Adenauer, zal de volgende maand naar Londen komen voor enkele informe le besprekingen met premier Harold Mac Millan. Adenauer zou al eerder naar Londen zijn gekomen, maar een stevige griep weerhield hem ervan. De besprekingen met de Britse premier zijn gesteld op 22 en 23 februari. De Amsterdamse recherche heeft twee personeelsleden van een as surantiekantoor in de hoofdstad aangehouden wegens verduistering van gelden in dienstbetrekking tot een totaal bedrag van bijna 100.000. Het zijn de 44-jarige boekhoudster mevr. C. van R.-B. en de kantoorbediende C. C. W. De eerste is al 23 jaar en de ander reeds 15 jaar bij de verzekerings maatschappij werkzaam. De vrouw heeft intussen bekend, dat zij 7 of 8 jaar geleden begonnen is met de verduistering door het verrichten van gefingeerde boekingen. De laatste vijf jaar deed zij dit met hulp van W. Ondanks regelmatig accountantsonder zoek wisten beiden steeds ontdekking te voorkomen, wellicht mede door het gro- te vertrouwen dat deze ..oud-gedienden" genoten. Met enige verbazing werd dan ook het plotselinge ontslag vernomen, dat de vrouw indiende terstond nadat onlangs bij een controle een dubieuze boeking was geconstateerd. Zij bekende daarna vrij vlot haar verduisteringen tot een totaal bedrag van bijna een ton. i De echtgenoot van mevr. Van R. heeft; volgens de politie, vermoedelijk niets j geweten van de duistere praktijken zij ner echtgenote. Zij spiegelde hem een hoger inkomen voor dan zij in werke lijkheid genoot. Het echtpaar heeft des tijds veel geld moeten steken in een pension, dat niet wilde renderen, ver moedelijk doordat beiden nog een an dere werkkring er op na hielden. Later kochten ze nog een huis. De eveneens gearresteerde kantoorbe diende W. hield er ondanks zijn niet te hoge salaris een autootje op na, waar van de financiering veel geld vergde. De boekhoudster heeft van tijd tot tijd niet al te grote schadebedragen van ge fingeerde personen overgemaakt op de girorekening van haar echtgenoot en op die van de kantoorbediende W. Deze laatste verkreeg hierdoor in een periode van vijf jaar de beschikking over een bedrag van circa f 20.000.-. Vandaag worden beiden voor de officier van jus titie geleid. Onrust onder dc soldaten in het legerkamp van Thysstad, welke gemakkelijk hadden kunnen leiden tot een terugkeer van de afgezette premier Loemoemba, die in deze stad gevangen gehouden wordt, is gisteren snel onderdrukt, nadat president Kasavocboe en de staf chef van het leger, kolonel Moboe- toe, per vliegtuig een bezoek aan Thysstad hadden gebracht. Zo berichtten althans westerse persbureaus. Loemoemba zou zich, volgens deze berichten, nog in zijn zwaar bewaakte gevangeniscel be vinden. Volgens radio Moskou echter is Loemoemba bevrijd door de solda ten van het garnizoen van Thys stad. Tegen middernacht bevestig de radio Moskou dit nog eens zeer nadrukkelijk. De onrustige stemming werd gister morgen het eerst merkbaar bij de para liet Braziliaanse vliegdekschip Minos Gerais", dat bij Verolme een verjon gingskuur heeft ondergaan, op weg naar BraziliëZoals uit nevenstaand artikel blijkt, waren op dit moment nog niet alle passagiers aan boord 2 Verwachting van het K.N.M.I. tot 2 vanavond, opgemaakt gisterenavond 2 23.15 uur: 2 Aanvankelijk in het zuiden van het 2 land zwaar bewolkt met regen, ove- 2 rigrns opklaringen maar ook plaat- 2 selyk mist. Zwakke tot matige noord- oostelijke wind. In het binnenland iets zachter. Verwachting van het Belgisch weer- 2 kundig instituut: 2 Bewolkt tot zwaar bewolkte hemel 2 met kans op een weinig regen of motregen. Vandaag: zon onder 16.56 uur, maan onder 14.48 uur. Morgen: zon op 8.42 uur, zon onder 16.58 uur; maan op 6.52 uur, maan onder 15.45 uur. Maandag: zon op 8.41 uur, maan op 7.53 uur. B De voorzitter van de Oostduitse „Volkskammer", Johannes Dieckmann, heeft gisterenavond in het ..Kurhaus" van Marburg een stadje op 80 km van de grens tussen Oost- en West- Duitsland op uitnodiging van een li berale studentenvereniging een rede ge houden over de Duitse hereniging. Terwijl Dieckmann sprak, trokken studenten en burgers betogend door de straten van Marburg. Tweehonderd man extra politie hadden de handen vol aan dc handhaving van de orde. Betogers hebben met flessen en ste nen de ruiten stukgegooid van het Kur haus. dat even buiten het stadje ligt. en op de straat ervoor een Oostduits com munistisch embleem hamer en passer in een lauwerkrans verbrand. Er deden zich geen ernstige inciden ten voor. Vier reporters van de Brazili aanse radio en televisie hebben vrijdag de opwindendste achter volging in hun aan opwindende momenten toch al zo rijke carriè re meegemaakt. Urenlang hadden zij 's morgens op Verolme's werf te Rozenburg via een directe lijn druk gesticulerend en met een glimlach rond de lippen met Rio de Janeiro gepraat over het vertrek van de ..Minas Gerais". de trots van de Braziliaanse marine. Zij praatten nog toen de trossen werden losge gooid en het vliegdekschip, waarmee zij naar Brazilië zouden reizen, lang zaam van de kade werd getrokken. Dat was overigens allemaal nog over eenkomstig het schema. Maar in de volgende fase hun eigen vertrek sloeg het noodlot toe. Het motorbootje, dat hen naar de Mi- nas" zou brengen kreeg pech en dob berde machteloos rond in het verbin dingskanaal. Het vliegdekschip raakte steeds verder uit het gezicht. Vrijdag- de-dertiende Verolme's sleepboot ,.Cornelis van der Lee", die de .Minas Gerais" tot op dc Waterweg had geëscorteerd, kon het wanhopige groepje nog op het nippertje hulp bieden. Het werd een onvergetelijke achtervolging, urenlang, tot enkele mijlen buiten de .sust, waai de „Minas Gerais" voor anker was gegaan omdat ook de commandant, kapitein ter zee Helio Leoncio Mar tins. de absentie der reporters had bemerkt. Het afscheid van de ..Minas Gerais" was overigens ontroerend. Muziek van de Rozcnburgse harmonie Uitspan ning door inspanning" en huilende meisjes op de wal, zwaaiende en la chende Jantjes" op het dek. Zeven tien paartjes zullen binnenkort overi gens weer verenigd zijn. De meisjes, die kort geleden de banden tussen Brazilië en Nederland met een huwe lijkscontract versterkten, zullen over enkele dagen namelijk per vliegtuig naar Rio de Janeiro reizen. Triest was het afscheid vooral voor een klein, donker jochie van twee jaar. dat niet-begrijpend en huilend op de kade zijn vader nawuifde. Triest ook liepen twee Nederlandse journa listen op de werf rond. Zij zouden de trip naar Rio de Janeiro meemaken. Maar enkele uren vóór het vertrek kwam er een telegrafisch verbod van de Braziliaanse marine-autoriteiten. De Minas Gerais" werd in augus tus 1956 door de Braziliaanse regering overgenomen van de Britse marine, waarbij het schip de naam „Vengean ce" droeg. Het is een zusterschip van de Karei Doorman". Verolme kreeg de opdracht tot verbouwing en moder nisering in het voorjaar van 1957. chutisten, die de ex-premier bewaken in kamp Hardy, in de nabijheid van Thysstad. De mannen waren ontevreden over hun salariëring. Die kwestie heeft Kasavoeboe vlug opgelost: ze krijgen meer. De algemene onrust werd nog aange wakkerd door een aantal vrouwen die zich kwamen beklagen over het feit. dat haar mannen, die twee weken geleden door Moboetoe naar de provincie Kivoe waren gezonden, daar gevangen genomen waren door Loemoemba-getrouwen. De onverwachte reis van Moboetoe en Kasavoeboe naar Thysstad deed wilde geruchten ontstaan, onder meer, dat zij van plan zouden zijn met Loemoemba te onderhandelen. De enige politicus van betekenis die gisteren in Leopoldstad achterbleef, was de nieuwe premier Tleo. Tijdens een pers conferentie zei hij dat de ronde-tafel conferentie normaal volgens plan op 25 januari zou beginnen. De Verenigde Naties lieten bekend maken, dat een vliegtuig van de V.N. met Marokkaanse versterkingen tij- dens de landing op het vliegveld van Manono in Noord-Katanga van bui ten het vliegveld was beschoten. Een Marokkaan werd gewond. Gevechten.... Zoals bekend zijn in Manono deze week 600 Loemoemba-gezinde soldaten binnen getrokken. Men nam aan, dat het deze soldaten waren geweest, die op het vlieg tuig van de V.N. hadden gevuurd. De toestand in Manono wordt als „zeer ern stig" beschouwd. Katangese veiligheidstroepen waren op verschillende punten slaags geraakt met Baloeba-krijgers. De mannen van Tsjom- be hadden een aanval op Loeëna weten af te slaan. Deze stad ligt op ruim 350 km ten noordwesten van de Katangese hoofdstad Elisabethstad. Zij zouden tenminste drie groepen Ba- loeba hebben aangevallen tussen Albert- stad en Niemba, op ongeveer 700 km ten noorden van de hoofdstad. In de buurt van Mockama een paar kilometer ten noorden van Loeëna, zouden Baloeba-krij gers een brug hebben opgeblazen waar door een trein tot stilstand werd ge bracht. De trein die een lading steenkool vervoerde, stond onder bewaking van Marokkaanse V.N.-soldaten. Alleen met jezelf in de ruimte". Dit is het boeiende relaas van er varingen, welke een onzer redacteu ren heeft opgedaan als proefpersoon van prof. dr. P. F. v. Wulfften Pal- the in het Nationaal Luchtvaart Ge neeskundig Centrum te Soesterberg, bij een door deze geleerde onderno men onderzoek om dc geestelijke re acties van de toekomstige ruimte vaarder te testen. Deze exclusieve reportage door de eerste Nederland se journalist, dfe een dergelijk on derzoek ,,aan den lijve" heeft onder gaan, is mede te danken aan de wel willende medewerking van prof. Van Wulfften Palthc. Deze reportage kunt u vinden op pagina 9. In deze kaart geven wij aan de hand van de laatste berichten een beeld van de situatie die zich thans in het noor delijk deel van Katanga ontwikkelt en waar troepen inmiddels slaags zijn ge raakt. KONGO V,KI_VOE__ .IONOOH KASAI z^vh.tjockn uit nmmc ïtSËtfSTAl ,IABIKDA *3 Tin/inji

de Stem | 1961 | | pagina 1