Bonte expositie van 800 kindertekeningen in Hulst Ernst maken met decentralisatie Wens van commissaris vervuld Yerseke luidt alarm ..Waarom is belangrijke voor het kind dan Nieuw A.R.- Kamerlid Zeeuwse vogelpracht °ï'mm Senaat tot mr. Toxopeus: Districtsdag r.-k. jongeren en Uw paraplu .Nog steeds geen zekerheid inzake schadeloosstelling Nispenaar rijdt tegen zandauto Receptie Cals LAATSTE NIEUWS Valse munters te Eindhoven 's-Heer Arendskerke Herindeling i.v.m. Sloeplan voorbarig Arbeidstijdverkorting bij overheid Twee Duitse straaljagers in botsing Twintig doden bij grondverschuiving in Indonesië ilagblaO extern EERSTE GEVALLEN VAN SCHADE ZIJN ER AL Dodelijk ongeluk Amsterdam en Rotterdam Nationaal object Voetgangers Schip vergaan: zes doden DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 JANUARI 1961 In het stadhuis van Hulst wordt morgen door burgemeester A. L. S. Lockefeer de tentoonstelling „zo tekenen onze kinderen" officieel ge opend. Deze tentoonstelling van kindertekeningen, verzameld in een groot aantal scholen uit het Land van Hulst is georganiseerd ter gele genheid van het tachtigjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Tekenonderwijs. Zeeuwsch-Vlaanderen gegeven, die goede Op het initiatief van de heer C. M, Ver- donschot, tekenleraar aan het Jansenius- lyceum te Hulst, is een commissie sa mengesteld, die deze tentoonstelling heeft voorbereid. Verwoed is men daarop aan het verzamelen gegaan van kinderteke ningen op de scholen in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Men heeft ruim achthonderd tekeningen bij elkaar gekregen van 12 'lagere scholen, 11 kleuterscholen, 2 ilo- scholen, 2 huishoudscholen. 1 l.t.s. en 1 lyceum. Zij zijn vanaf morgenmiddag tot .en met 21 januari te zien in de Burger zaal van het Hulsterse stadhuis. De Nederlandse Vereniging voor Teken onderwijs mag dan tachtig jaar oud zijn, er wordt een moderne methode van wer ken geprogageerd. Er is dan ook op ver schillende scholen de laatste jaren al v'eel gewijzigd in de methode van tekenles-ge ven. Dat zal op deze tentoonstelling wel te zien zijn. Overigens heeft ook daar de -heer Verdonschot enigszins de hand in gehad, want hij heeft al eens een vernieu wingscursus voor leerkrachten uit oost vruchten heeft afgeworpen. PSYCHOLOGIE „Om enig inzicht te krijgen in de uit drukkingswijze van kinderen is het niet voldoende een aantal willekeurige teke ningen te bestuderen. Het antwoord op de vraag „Hoe tekent het kind" is niet belangrijk en niet voldoende als we niet tegelijkertijd inzien „waarom het kind zo tekent", meent de heer Verdonschot. „Wij kunnen de kindertekening leren ver staan door het kind in zijn bedoelingen te volgen, door onze belangstelling te richten op de schijnbaar zo onbelangrij ke, maar voor het kind alles betekenen de ontdekkingen en vooral door ons gro- te-mensen-inzicht niet dadelijk op te drin gen. Kortom, door het tekenen te ver staan vanuit het kinderlijke bewustzijn zelf". Waarmee de heer Verdonschot doelt op de „psychologie", die in deze teke ningen schuilt. Op de vraag „waarom tekent het kind zo", zal de heer C. M. Verdonschot een antwoord geven tijdens een avondbijeen komst, die hij belegt in de kantine van het Janseniuslyceum op vrijdag 20 ja nuari. Zijn onderwerp zal hij illustre ren met enkele dia's. De commissie, die de tentoonstelling „Zo tekenen onze kinderen" heeft voor bereid bestaat uit mej. Heijens, Hulst; mej. Geerards, Koewacht; mej. Waelput., St. Jansteen; mej. Roclofs, St. Jansteen en de heren Lansu, Clinge; Mahu, Hulst; van Damme. Nieuw-Namen; R. de Potter,, St. Jansteen; L. Verstraeten, Hulst; Jan- sens, Hulst; Stol te, Hulst en C. Verdon schot. Namens het gemeentebestuur van 'sHeer Arendskerke heeft burgemeester D Vermet als conclusie gesteld, de her indeling van de gemeente voorbarig te achten. Dit gebeurde tijdens een hearing, welke gistermorgen ter griffie in Mid delburg werd geworden. Waterstaat -kundige studies komen met betrekking tot de Sloehaven tot een indeling van driehonderd hectare binnendijkse land bouwgronden en een tweetal buitendijkse gedeelten, waarvan het oostelijk deel verreweg het grootste is. De heer Ver met pleitte voor handhaving van de' "Tutidige gemeentegrenzen. Ook andere omliggende gemeenten werden gehoord. De heer J. A. van Bennekom te Mid delburg, die in aanmerking komt als opvolger van wijlen drs. C. P. Hazen- bosch in de AR-jractie in de Tweede Kafrier. De slechte weersomstandigheden had den de voorgaande districtsdag voor ka tholieke jongeren te 's-lleerenhoek bijna parten gespeeld. Hoe zeer deze dagen echter op prijs worden gesteld werd aan getoond door de grote belangstelling, die er toen bestond. Daarom heeft men vol vertrouwen de volgende districtsdag zondag aanstaan de in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek georganiseerd. Spreker is de jeugdige jongerenleider uit het bisdom Rotter dam, Gerard Smit. Hij zal de verant woordelijkheid van de jongeren belich ten. Vele katholieke jongeren brachten voor het ideaal van de christelijke be zorgdheid en liefde voor de minder-be- .deelden grote offers. Anderen beperkten zich tot de vrijwillige gave van een uur loon of het contractueel afstaan van een deel van het zakgeld. Maar met mede werking van alle jongeren kan nog veel meer worden bereikt. Het middagprogramma vermeldt weer het traditionele dansen op muziek van The Wilco's. Districtsaalmoezenier C. C. Kroon opent de dag met opdragen van een H. Mis 's morgens om kwart over negen in de Jeugdhoeve. (Van onze Haagse redactie) De Senaat is ontevreden over de wijze waarop de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, zijn voornemen tot decentralisatie van de bestuurstaken uit voert. Vele senatoren constateren in het geheel geen decentralisatie maar daar entegen juist een sterke tendens tot een-, tralisatie van de zijde van de overheid. Men hoopt omtrent het vraagstuk van de decentralisatie van de minister nu eens een duidelijke uiteenzetting te krij gen. In nauw verband hiermee staat het vraagstuk van de financiële verhouding tussen rijk en gemeente. Een groot aantal senatoren juicht het voornemen tot uit breiding van het gemeentelijk belasting gebied toe, maar voegt eraan toe, dat de rijksinkomstenbelasting dan zal dienen te worden verlaagd, om de totale belas tingdruk op het inkomen niet te verzwa ren. Aldus blijkt uit het voorlopig ver slag op de begroting van minister Toxo peus voor 1961. Over een aantal kwesties komen in het voorlopig verslag nog de volgende vragen en opmerkingen voor. Breda Gevraagd wordt of de regering voor nemens is een wetsontwerp in te dienen om maatregelen voor te bereiden ten aan zien van de agglomeratie rond centrum gemeente Breda. Goes Naar aanleiding van de Goese bur- gemeentekwestie stelt de Senaat de -vraag of de .minister het goed .kan vin den, dat een burgemeester optreedt als commissaris, firmant of anderszins bij een in zijn gemeente gevestigde industrie of handelsonderneming. De Senaat doet de minister voorts de suggestie dienstplichtigen bij de Kon Marechaussee bij het beëindigen van hui diensttijd op aannemelijke voorwaarden te plaatsen bij de gewone politie, dit om enige verlichting te brengen in het be staande politietekort. Het verlagen van de minimum-leeftijd voor indiensttreding tot 18 jaar acht de Senaat een minder geschikt middel. Voorts dringt de Senaat er bij de mi nister op aan op korte termijn ernst te ma ken met zijn voornemen de bevolking voor te lichten over de haar bedreigende gevaren in oorlogstijd. Tenslotte vraagt de Senaat spoedige verbeteringen aan te brengen in de salarispositie van de kleu terleidsters en verplegend personeel. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de colleges van b. en w. een circulaire gericht met betrekking tot de invoering van de arbeidstijdverkorting en de vijfdaagse werkweek bij het rijks- overheidspersoneel. De regering wenst te dezer zake voor haar eigen personeel dezelfde gedragslijn te volgen, als door haar is voorgehouden aan het vrije bedrijf, te weten een voor zichtige etappegewijze invoering waarbij voor 1961 volstaan wordt met een invoe ring van een vijfdaagse werkweek, die in totaal over geheel 1961 in het alge meen niet meer dan 1 uur arbeidstijdver korting per week zal opleveren. Zeeland en in het bijzonder Vlinsin- gen herbergt vogels van diverse plui- "la,9,es' hetgeen moge blijken uit de nvlhonderd vogels, die dezer dagen tentoongesteld worden in de voormali- ge Nutskleuterschool aan de Hobein- xtraat. Tot en met zondag kunnen de bezoekers genieten van een bonte ver zameling vogels, die dikwijls de mees: exotische namen dragen en hun her komst vinden in even vreemde en exo tische landen. De afdeling Vlissingen van de Nederlandse bond van vogel liefhebbers. die de tentoonstelling or ganiseert, heeft voor een voor zover mogelijk natuurgetrouwe omgeving ge zorgd. Nog voor de tentoonstelling ge opend werd is de keuring verricht, want allen dingen mede naar de Zeeuwse kampioenstitel. Om uiteinde 'ik uit kanaries, duiven, papegaaien erieskalkoenen en vele andere soor m. de mooiste te kiezen, lijkt ons ov< rigens bepaald geen sinecur De fob toont twee prachtige flamingo's. Tijdens een gemengd Nederlands-Duit se manoeuvre zijn gisteren bij de Duitse plaats Nordhorn aan de Nederlandse grens twee Sabre straaljagers van de Westduitse luchtmacht tegen elkaar ge botst. Een der piloten werd gedood, een ander gewond. Een van de twee vliegtuigen explodeer de in de lucht waardoor brokstukken tot ver in de omtrek neerkwamen..De poli tie deelde m«e. dat zij resten van het stoffelijk overschot van de piloot van dit toestel en een ongeopende parachute had gevonden. De tweede piloot, die met zijn para chute in een boom terechtkwam, werd met een hersenschudding en andere ver wondingen in een ziekenhuis opgenomen. Beide straaljagers waren gestationeerd op een basis in Ahlhorn, Noord-Duitsland De botsing vond plaats op een vijftal ki lometers van de Nederlandse grens. Bij een grondverschuiving tussen Ban doeng en Bandjar in West-Java die een railverbinding over een grote afstand wegvaagde, zijn minstens twintig perso nen om het leven gekomen. De doden waren passagiers in een trein, die tot stilstand werd gedwongen aan de rand van een ravijn, dat door voorgaande grondverschuivingen was vergroot. Een aantal mensen verliet de trein en aan vaardde de terugtocht over de spoorlijn. Toen ze net onderweg waren werden ze bedolven door een nieuwe aardverschui ving. (Advertentie) i OVER DE C OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wat doet een paraplu ln de regen? Hij beschermt U. En hij wordt nat. Wat doet U met die natte paraplu als U ergens op bezoek komt? U slaat hem buiten goed af, daarna geeft U hem aan de gastvrouw met een „Weet U hier een goed plaatsje voor?". Natuurlijk weet zij een plaatsje. Als U een warenhuis binnengaat is er wel een portier die hem voor U bewaart. Heel attent is het als U vertrekken de gasten, door de regen op weg naar hun auto, even vergezelt met een paraplu! Weet U wat (regen of geen regen) dok zo attent is? Gladstone sigaretten presenteren. Want Gladstone - met of zonder filter - is de siga,- ret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U De mogelijkheid om de verwaterplaatsen voor de oesterteelt in Zee land te behouden, is afhankelijk van het welslagen van de voorgenomen proeven in het Veerse Gat. Of die proefnemingen inderdaad zouden doorgaan, bleef lange tijd onzeker. Thans wordt een beslissing op korte termijn tegemoet gezien, blijkens de ministeriële verklaring, dat het beraad omtrent de aanleg van een proefbassin voor de oesterteelt ach ter de dam in het Veerse Gat binnenkort wordt afgesloten. Wanneer het proefbassin voor de oesterteelt er komt, zal zeker ook de proef voor de mosselverwaterplaatsen doorgaan. Men heeft van meet af aan meer vertrouwen gehad te zullen slagen met de verwaterplaatsen achter de dam dan met het oesterproefbassin. De minister heeft overigens goede hoop. dat er kansen aanwezig zijn in de toekomst in de Grevelingen, in de Z-andkreek of in het Veerse Gat een blijvende oesterteelt te vestigen. Het bedrijfsleven is terzake sceptisch, maar tenslotte zal de proefneming zelf alleen kunnen bewijzen, welke kansen er nog zijn, daarom is het toch zaak, dat het Rijk deze proef doorzet. Er is te meer haast bij de beslissing en uitvoering, nu de minister van Wa terstaat heeft meegedeeld, dat de af sluiting van de Oosterschelde waar schijnlijk zal worden versneld. Deze mededeling dient trouwens ook ten gevolge te hebben, dat nu spoedig klaarheid wordt geschapen inzake de schadeloosstelling, welke krachtens ar tikel 8 van de Deltawet aan de door de Deltawerken gedupeerde vissers en xwekers in het vooruitzicht werd ge steld. De gang van zaken hiermee is rond uit onbevredigend. Dat heeft de voor- j iter van Zevibel, burgemeester A. ckefeer van Hulst, nog eens duide- te kennen gegeven in het weekblad Visserijwereld", nadat hij tevoren 'e vergadering van Zevibel te Tho- reeds op hetzelfde aambeeld had gen. Men is onder de vissers en ers vooral niet te spreken over het lurig slepen van deze zaak en het n van de belangengroepen zelf uit >chadeloosstellingscommissie, welke puur ambtelijk is. et vaststellen van een billijke scha- Joosstelling gaat steeds meer klem- nen, naarmate de datum van afslui ting der Oosterschelde naderkomt. Vordt deze nog vervroegd, dan wordt het zeker kort dag, en reeds de wer ken aan de Grevelingendam kunnen ernstige gevolgen hebben voor oester- en mosselteelt in de Oosterschelde. Zij bevorderen namelijk het zoeter worden van het water in de Oosterschelde. Van Vee re naar Colijnsplaat De eerste schadegevallen tekenen zich trouwens al al bij de garnalenvis serij van Veere. De vissers van Veere en Arnemuiden gaan in maart hun schepen verplaatsen naar de haven van Colijnsplaat op Noord-Beveland. Die haven wordt ten gerieve van hen vernieuwd. Dit lijkt een mooie oplossing, maar het is maar een tijdelijke en geen vol ledige. Wanneer de Oosterschelde zal zijn afgesloten, moeten de garnalenvis- sers ook weer uit Colijnsplaat weg, want hun visgronden liggen in zee bui ten de dam en de dam krijgt géén sluis. ..Trouw" wijst er op. dat de vis sers ook door de verplaatsing naar Co lijnsplaat zelf al schade lijden, omdat de vissers vandaar langer moeten va ren naar de visgronden dan vanuit Veere. Dit zou circa f 270 schade per schip en per week betekenen. Over de noodzaak dagenlang van huis te blij ven of een nieuwe tijdelijke woonplaats in Colijnsplaat te kiezen spreken we dan nog niet. Voor de garnalenvissers brandt de kwestie van de schadeloosstelling dus reeds. Voor de oester- en mosselkwe kers mag dit direct nog niet het ge val zijn. zij zien toch een al naaste toekomst even grauw op hen afkomen, in feite nog veel somberder, want al thans de oesterteelt bedreigt een vol slagen ondergang. Mocht alles gelukken, waarvan de minister welslagen verhoopt; voortzet ting van de oesterteelt in het Veerse Gat, de Zandkreek èn de Grevelingen, dan nog zal de teelt zich slechts op veel kleinere schaal kunnen handha ven dan thans het geval is. Het vast stellen van de schadeloosstellingsnor men mag dus niet vertraagd worden. Onlangs hebben wij gewezen op de keuze, welke straks bij afslui ting van de Oosterschelde zal moe ten worden gedaan ten aanzien van de verwaterplaatsen voor de mos selen. Dr. B. Havinga, oud-direc teur van het Rijksinstituut voor Visserij onderzoek, heeft voor het provinciaal bestuur van Friesland een rapport opgemaakt, waarin hij de mogelijkheid van nieuwe kunst matige verwaterplaatsen voor mos selen in of bij de Waddenzee, net name bij Harlingen heeft onder zocht. Bij een bespreking van deze stu die wezen wij er op. dat het belang van een vlotte bediening door de mosselhandel van zijn voornaamste clientèle in België en Frankrijk steeds voor de handhaving van de ver wat er plaatsen in Zeeland zou blijven pleiten en dat de studie van dr. Havinga het provinciaal bestuur van Zeeland indirect argumenten in de handen gaf om voor de hand having der verwaterplaatsen in deze provincie te blijven opkomen. Met de overdracht van dit schilderij „De bevrijding van Walcheren" is een langgekoesterde wjens van de commis saris in de provincie Zeeland in ver vulling gegaan. Wim V aar son-Mor el beeldt hierin uit de landing van de geallieerde troepen in Westkapelle no vember 1944, waarmee de bevrijding van Walcheren begon. Het was de wens van de commissaris in het nieuwe grif fie-gebouw te Middelburg een docu mentair schilderij aan te brengen. Een aantal kwekers denkt aan over plaatsing van de bedrijven naar Enge land. Dat kan evenwel ook niet zonder grote kosten plaatsvinden. Lukt het. dan zijn hiermee wel enkele kwekers met enig personeel gebaat, maar het is verder als een nationaal verlies te beschouwen. Zeeland betaalt bij dit alles het ge lag en met name de nu bloeiende ge meente Yerseke zal aan bloedarmoede gaan lijden. Wanneer tenminste niet al het mogelijke wordt gedaan om de schok op te vangen. Haven van ersehe Met het oog hierop moge opnieuw worden gewezen op de een goed jaar geleden in een brochure van het ge meentebestuur „om de toekomst van Yerseke" naar voren gebrachte wens industriële bedrijven ter plaatse te vestigen en vooral daar een nieuwe haven tot stand te brengen. Deze nieu we haven kan, mits tijdig aangepakt, nog voordeel en verlichting betekenen voor de schelpdierkwekerij, maar zal Yerseke tevens waarborgen, dat het la ter een middelpunt wordt voor de bin nenvaart. de zoetwatervissen] en bij voorziening met een jachthaven ook voor de watersport. Minister Korthals gaf nu echter te kennen in zijn jong ste memorie aan de Tweede Kamer, dat het niet in de bedoeling ligt, dat het Rijk voorzieningen treft ter verbe tering van de haven van Yerseke. Dit is al weer weinig hoopvol en tege moetkomend. Yerseke en Zeeland zijn daarom wel genoodzaakt de alarmbel nog harder te laten luiden. Donderdagmorgen even voor half acht is de 22-jarige J. Uitdehaag, wonende Maartensweg te Nispen, in de Molenstraat te Roosendaal met zijn fiets tegen een tegemoet komende zandauto gereden. Zwaar gewond aan het hoofd moest de jongeman naar het ziekenhuis wor den vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Uitdehaag was op weg naar zijn werk plaats bij de firma Smits op de Hoog straat. Ter hoogte van het bankiersge bouw Luykx passeerde hij enkele fiet sers, terwijl van tegenovergestelde rich ting de zandauto van de firma H. nader de. die eveneens een paar fietsers aan het inhalen was. De laadbak van deze zandauto steekt ongeveer 20 cm buiten de cabine uit en daar is de jongeman met zijn hoofd tegenaan gekomen. (Van onze parlementaire redacteur) Mammoet-minister Cals 'O.. K. en W.) heeft in Den Haag iets nieuws geïntro duceerd. Zijn Limburgse aard. die on danks een jarenlang verblijf in de resi dentie niet ..verwesterd" is, heeft hem doen besluiten ter gelegenheid van de afkondiging van de wet op het weten schappelijk onderwijs, een belangrijk on derdeel van zijn onderwijsvernieuwing, een klein feestje te organiseren. Giste renavond gaf hij met mevrouw Cals in het ministerie van O.. K. en W. een re ceptie voor al degenen, die op enigerlei wijze aan de voorbereiding en totstand koming van de wet op het wetenschap pelijk onderwijs hebben meegewerkt. Het is nog wel geen uitbundig feest ge worden een onbeheerd staande piano bleef heel de avond onbeheerd staan maar voor een eerste begin was het niet kwaad. Schatbewaarder prof. Zijl stra gaf aan het eind van de avond te kennen dat dit voorbeeld navolging ver dient. rje nieuwjaarsredevoeringen, welke burgemeesters in deze eerste we ken van het jaar plegen af te steken, zijn veelal kritisch gestemd tegenover de Rijksoverheid. Die bemoeit zich te veel met gemeentelijke zaken, die werkt remmend op het afbouwen van belangrijke plannen, die geeft niet ge noeg financiële armslag. Die geluiden keren ieder jaar terug. Iets heel nieuws is echter, dat een burgemeester in het krijt treedt met een andere gemeente en derzelver hoofd alsmede een aantal notabelen van ongepaste bemoeizucht beschuldigt. Dit nu heeft de Amster damse burgemeester Van Hall gedaan en daarbij botste hij nog wel op tegen een partijgenoot, de eveneens socialis tische burgemeester van Rotterdam. Hij signalee.rt een campagne van Rot terdam, hij'meent, dat men van daar uit Amsterdam verdacht maakt, kriti seert, hekelt en zelfs tegenwerkt. Hij is geïrriteerd, dat voortdurend de ver schillen tussen de twee steden naar voren worden gebracht en stelt daar tegenover nu maar eens, dat Amster dam sinds lang gebouwen, bedrijven, ondernemingen en instellingen op al lerlei gebied bezit en nog steeds tot stand brengt, waarnaar men tevergeefs in Rotterdam zou zoeken. De buitenstaander vraagt zich niet zonder verbazing af, waaruit deze ge prikkeldheid voortspruit. Zeker, er leeft nu eenmaal in het land de idee: In Rotterdam kan alles, in Amsterdam is het maar sukkelen. Dat burgemees ter Van Hall die idee wil bestrijden, dat kunnen we ons opperbest indenken. Doch hij spreekt ook van verdacht makingen en van tegenwerking, spe ciaal van de zijde van Rotterdam. De Rotterdamse burgemeester heeft zich al hoogst verbaasd getoond over deze aanval, hij weet niet, waaraan de Maas stad dit verdiend heeft. We geloven, dat van burgemeester Van Hall ver langd kan worden, dat hij zich nader verklaart. Liet Kreekrakplan is geen nationaal object, meent minister Korthals. Het is volgens hem alleen maar be langrijk voor de streek. Hoe kan hij het zeggen? Noordbrabant in het nieu we Westen, zo luidt de titel van de brochure, waarin het plan wordt ge lanceerd. Deze titel geeft duidelijk aan de nationale omkadering, waarin men het plan moet zien. De minister erkent dit eigenlijk ook, als hij zegt, dat het plan belangrijke vragen oproept, die een diepgaande studie vereisen. Dat zou toch zeker het geval niet zijn, als het alleen een voor de streek belang rijk project gold. Het Kreekrakplan geeft vorm aan de gewenste ontwik keling in een gebied, dat een belang rijke schakel moet gaan vormen in de gehele ontwikkeling van de delta van Schelde. Maas en Rijn. Het kan een evenwichtige groei en structuur van het gebied bevorderen. Het levert als het ware bouwstof voor een aanvaard bare oplossing van het Schelde-ïlijn- gesehil. Het kan gesteld worden naast andere projecten, die allereerst voor de streek van belang zijn, maar toch ook onze nationale vooruitgang dienen. De nota ruimtelijke ordening rede neert eveneens in die richting, als ze opmerkt, dat als industrieel werkgebied naast Nieuwe Waterweg en Noordzee kanaal van nature het Scheldebekken het meest is aangewezen. Samen nu met het Sloeplan is het Kreekrakplan er op gericht dit Scheldebekken inder daad tot industrieel werkgebied uit te bouwen. We kunnen de uitlating van minister Korthals dan ook maar heel slecht plaatsen in een beleid van ruime visie. £)e knipperbollen zullen in de kom van de gemeenten verdwijnen. Blijven alleen de zebrapaden. Doch dan zebrapaden, die iets meer zijn dan een vriendelijk verzoek aan het rijdend verkeer om de voetganger te ontzien. Die zebrapaden zullen aanwijzing wor den. dat de voetganger daar voorrang heeft. Eindelijk dus een erkenning van het bestaansrecht van dit soort mens. Natuurlijk, hij is hopeloos ouderwets, omdat hij zich niet door wielen op luchtbanden laat voortbewegen, omdat hij zijn benen buiten nog op natuur lijke wijze wil gebruiken. Maar van die hopeloos ouderwetsen zijn er og altijd, al zijn er al velen gesneuveld onder de dictatuur van de haast. Ze zullen in de toekomst weer als vol waardige burgers meetellen. Het Zweedse kuststation „Stavsnaes" heeft bericht, dat het kleine Zweede schip ..Torsvik I" in ruwe zee voor de Zweed se oostkust is vergaan. Daarbij zijn zes mensen om het leven gekomen. Het schip, een sleepboot, was uit de haven van Oxeloesund naar Stockholm vertrokken met een lege rijnaak op sleep touw. De sleep werd met twee man aan boord gevonden. Volgens deze twee ge redden was de sleepboot bij de vuurtoren „Sandsaenkan" plotseling gezonken. De gemeentepolitie van Valkenswaarri heeft de 17-jarige H. uit Valkenswaard en de eveneens 17-jarige D. uit Eindho ven gearresteerd wegens het vervaardi gen van valse biljetten van 2.50 gulden. Een behoorlijke hoeveelheid van deze valse rijksdaalders, die zeer goed op de echte biljetten lijken, maar alleen iets lichter van kleur zijn, kon in beslag worden genomen. De muntbiljetten wer den vervaardigd in Eindhoven en zou den alleen nog maar in België in om loop zijn gebracht.

de Stem | 1961 | | pagina 5