In totaal 36 doden in Algerië Uitreisvisa Cuba ingetrokken Russische wapens voor Indonesië Afrika wil eigen militair commando Regering: meer werkwilligen Socialisten: wij staken door! Islamieten bleven grotendeels thuis Tweede dode in Luik PREMIER DERRé KORT NA MIDDERNACHT: Einduitslag Frankrijk Geringe opkomst handicap Foisland wil Y-raad bijeen over Kongo Voor 350 miljoen dollar STEM-toto blijft staan Na conferentie Casablanca De rebel met het gebroken hart Ti Terwijl heethoofdige Walen saboteren DAGBLAD VOOR ZEELAND W aardering beleid KVP Kamerfractie Vrouwen aan bet joy-rijden Zuidwestelijke wind Mel gestolen busje Scherven sneden hals door van feestganger Hebt u de boeiende levensbeschrijving van.de Algerijnse opstandelingenleider, Ferhat Abbas, gemist? Jammer! Het stond in Schade: 500 miljoen franks per dag Tien Italiaanse soldaten gedood Katanga brengt eigen geld in omloop Sovjet-nota aan Nederland Voor Géil, Koningin en Vadefliind MAANDAG 9 JANUARI 1961 Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandj* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7,per kwartaal f 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) REFERENDUM SUCCES VOOR DE GAULLE De officiële cijfers van de in Frank rijk uitgebrachte stemmen in het refe rendum over de politiek van De Gaulle ten opzichte van Algerië zijn: „Ja" 15.198.714. „Nee" 4.996.322 stemmen. Totaal geregistreerde kiezers: 26.747.953. Uitgebrachte stemmen: 20.809.029. Geldige stemmeno 20.195.221. „Ja"-stemmen 75,25 procent .van de uitgebrachte geldige stemmen. „Nccn"-stemirien 24,75 procent van de uitgebrachte geldige stemmen. Dc cijfers tonen derhalve aan dat in totaal 5.938.924 kiesgerechtigden in Frankrijk zich van stemming onthiel den, terwijl de stemmen van 613.809 on geldig waren. Het percentage van onthoudingen en ongeldige stemmen bedraagt 24,51 pro cent. Het partijbestuur der K.V.P. heeft zich in zijn vergadering van 7 januari j.l. beraden over de kabinetscrisis, die op 22 december j.l. ontstond en op 4 ja nuari werd opgelost. Dit beraad heeft zich toegespitst op het beleid der katholieke fractie in de Tweede Kamer. Het K.V.P.-bestuur kwam unaniem tot de conclusie, dat dit beleid bijzondere waardering verdient, mede ook omdat dit beleid in belang rijke mate ertoe heeft bijgedragen, dat de kabinetscrisis op snelle wijze tot op lossing is gebracht. „Een succes voor De Gaulle en voor Frankrijk". Op cleze wijze uitte in de afgelopen nacht de Franse minister-president Debré zijn vreugde over het welslagen van het referendum-De Gaulle inzake Algerië. En inderdaad: van de miljoenen stemmen, die uitgebracht waren, had 75 percent een krachtig „ja" laten horen. Maar.... de opkomst was heel wat geringer, dan werd verwacht. De Rotterdamse politie heeft twee vrouwen aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan „joyriding". Te gen een van hen, een 24-jarige vrouw, is proces-verbaal opgemaakt. Dc politie in Rotterdam neemt aan dat dit de eerste keer was dat vrouwen zich aan dit misdrijf schuldig maakten De twee Katendrechtse schonen, lieten zich met een taxi naar de Schiehavense- weg rijden. Toen de chauffeur bij aan komst zich even verwijdei'de. gingen ze er met zijn auto vandoor. Hij zette met een andere taxi een achtervolging in cn trof auto plus dames bij een licht mast. De auto was tegen de lichtmast gestrand. Het bleek dat zij beiden niet in het bezit waren van een rijbewijs, schade aan de auto bedroeg f 600. De BENDEN van de Daroel Islam zijn door gedrongen tot minder dan 20 km van Bandoeng. In de Preanger, ten westen van Bandoeng, zijn zij heer en meester. DE HOTELBRAND te San Francisco, die aan 19 mensen het leven heeft gekost, moet geweten worden aan een gewoonte drinker, die met een brandende sigaret naar bed is gegaan. JACKIE COOGAN, eens een beroemd filmkind, en drie andere mannen werden in Malibu (Califomiëï gearresteerd. Zij worclen ervan verdacht narcotica te ge bruiken. KENNEDY overweegt onmiddellijk zijn ambtsaanvaarding op 20 januari een vertegenwoordiger naar Moskou te stu ren om zich op de hoogte te stellen van het standpunt van Kroestjev. TE TAMPA (Florida) is een voormalig employé aangehouden van de Rasdell Aï-moured Car Service, in verband met de diefstal van 400.000 dollar uit een van de zwaar gepantserde auto's van de maatschappij. AAN NEDERLAND is verzocht de Fran se belangen in Nigerië te willen behar tigen, nu in de diplomatieke betrekkin gen tussen Parijs en Lagos een breuk is ontstaan. NINA LAPOEKHOVA. de vrouw van een timmerman in Novosibirsk in de Sovjet unie heeft het leven geschonken aan een vierling, allen meisjes. Moeder en doch tertjes maken het goed J Verwachting van het K.N.M.I. tot 2 vanavond, opgemaakt gisterenavond 1 23.15 uur: Opklaringen maar ook enkele lokale buien. Matige, tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig veran- 2 dering in temperatuur. I verwachting van het Belgisch weer- J g instituut: Matige tot vrij krachtige westen- wjn«- Zwaar bewolkt, afgewisseld "1® niooie opklaringen en enkele "5^lsla8yl«gen. Minimum tempera tu- 2 i ?rtyan tot 5 graden, maximum van 2 J tot 9 graden. J Vandaag: zon ónder 16.49 uur. 2 n PJScn: zon op 8.46 uur. Maan op 0.55 uur. 1 J De volksraadpleging in Algerië over de plan nen van generaal De Gaulle niet dit gebied heeft niet tot een massaal bloedvergieten ge leid. Toch is het aantal levens, dat tijdens de afgelopen drie referendum-dagen verlo ren is gegaan, opgelopen tot 36. Gistermor- De volksraadpleging in Algerië werd gekenmerkt door een nadruk kelijk „neen"-oordeel van dc Europese kolonisten, die in groten getale waren opgekomen en door het feit, dat het aantal stemmen van de Isla mitische bevolkingsgroep veel kleiner is gebleven dan verwacht werd. Of De Gaulie een meerderheid zal krijgen? Tegen middernacht kon hieromtrent nog niets met zekerheid worden gezegd. derwerp was liefst 84.5 percent De verwachting leek gewettigd, dat in Frankrijk slechts 65 percent van het aan tal stemgerechtigden aan het referen dum had deelgenomen. Het vermoeden was aanvankelijk, dat circa 80 percent van de kiezers zou opkomen en dat bij deze percentages president De Gaulle verzekerd zou zijn van meer dan 50 per cent als ,,ja" uitgebrachte stemmen. De president heeft eerder te kennen gegeven, dat hij zich terug zaïl trekken, indien blanco-stemmers en tegenstanders tezamen vijftig percent van het kiezers korps vertegenwoordigen. Bij deze ver minderde opkomst was het niet uitge sloten dat De Gaulle deze 50 percent niet zou halen. (Bij het vorige referendum 28 sep tember 1958. met de grondwet als on- van het kiezerskorps opgekomen) In geheel Algerië was gisteren slechts 55 percent opgekomen van de kiesge rechtigden. Vrijdag en zaterdag was dit percentage 64,8. En dat, terwijl het Franse leger order had alles te doen wat de moslims naar de stembussen kon brengen. Vuurgevechten In Tiaret verloren gisteren vijf isla mieten het leven en werden er 30 ge wond, toen Franse troepen het vuur openden op een bende die door de Euro pese wijk trok en stenen wierp door win kelruiten, auto's in brand stak en ver nielingen aanrichtte. In de middag werden zeven islamie ten gedood in het dorp Trezel toen infil tranten, die zich onder stembusgangers hadden gemengd, een aanval deden op een stembureau. Deze aanval was wat opzet en uit voering betrof gelijk aan een aanval op het stembureau van Gueltet Sidi Saad, aan de rand van de Sahara. Bij de vuurwisseling werden vier Franse soldaten gedood en verloren tien islamieten het leven. Drie islamieten werden gedood door geweervuur van legionaires toen een is lamitische bende een dreigende houding aannam in Sidi Bel Abbes, het hoofd kwartier van het Vreemdelingenlegioen. gen verloren 15 mensen liet leven tijdens onl uslen, die in het algemeen veel geringer in aantal waren, dan men had verwacht. De erstigste ongeregeldheden deden zich voor in Tiaret, een grole marktplaats in liet binnen land. In diverse plaatsen kwamen nog en kele relletjes voor, die weinig betekenis hadden. Stalen greep De steden Algiers en Oran lagen in de stalen greep van de Franse gezagsapparaten. Tienduizenden mi litairen bewaarden de orde. Oorlogs schepen lagen onder de kust gereed om troepen aan land te zetten als de noodzaak zou blijken, maar in de steden hing een bijna spookachtige stilte, die in hoofdzaak verbroken werd door luidsprekersinstallaties ge monteerd op legerwagens, waarmee getracht werd de moslims te bewe gen naar de stembus te komen, een activiteit waaraan vele pro-Franse politici uit islamitische kringen deel namen, maar de Algerijnen bleven weg. De voornaamste reden dat de isla mieten wegbleven, scheen de angst te zijn het slachtoffer te worden van een wraakoefening. Zo werd in Oran een is lamiet gestenigd toen hij uit het stem bureau kwam. In de oost-Algerijnse stad Constantine, waar ongeveer 15 percent van de isla mieten ter stembus trok. probeerden de F.L.N.-rebellen een nieuwe methode om de stemming te verhinderen. Stembureaufunctionarissen vonden in de bus ja"-biljetten, waarbij geschre ven was .,Ja aan de F.L.N." Duizenden mensen die proberen te ont komen aan de oorlogsatmosfeer op Cu ba, hebben een hinderpaal op hun weg gevonden, nu Fidel Castro alle uitreis visa voor Cubanen en niet-Amerikaan- se buitenlanders heeft ingetrokken. Deze maatregel is de laatste stap van de re gering van Castro om de oorlogspsy chose teger, een dreigende Amerikaanse invasie op te voeren. Naar schatting verkeren 230.000 solda ten en gewapende burgers in staat van paraatheid. Zware wapens die Cuba van communistische landen heeft gekocht, zijn op strategische punten in stelling gebracht. Hoe zeer Cuba bij de landen achter het ijzeren gordijn in een goed blaadje staat, is gisterenmorgen opnieuw gebleken: Roemenië verstrekt Cuba ,.op gunstige voorwaarden" een krediet van 15 miljoen dollar. De Zwitserse regering heeft inmiddels meegedeeld, dat de Cubaanse regering er in heeft toegestemd, dat de Zwitserse diplomatieke vertegenwoordiging in Ha vanna de Amerikaanse belangen zal be- (Van onze verslaggever) Een rit te Breda van een paar hon derd meter in een gestolen Volkswagen busje heeft de negentienjarige Breda naar C de Jong gisteren met de dood moeten bekopen. Zaterdagmorgen vroeg vloog hij op de Princenhaagse markt door de etalageruit van slagerij Dirven. Het glas verminkte hem levensgevaar lijk aan de hals. De jongen werd ijlings naar het St.-Ignatiusziekenhuis vervoerd, waar hij gisterenmorgen overleden is. De Jong, die vrijdag met een aardig bedrag op zak vanuit Oud-Beijerland naar Breda kwam, besloot het beëindi gen van zijn werkzaamheden als suiker campagne-arbeider in de Baroniestad te gaan vieren. Hij bezocht, aldus de Bre dase politie, verschillende cafés en maakte enkele taxiritten. Zaterdagmor gen vroeg ging hij te voet op huis aan. Op de Haagweg stal hij het noodlottige busje van de autoplaatwerkerij Rutten. Ter hoogte van slagerij Dirven verloor De Jong de macht over het stuur en reed tegen de gevel op. Buren, door de klap en het schervengerinkel gewekt, verwittigden de politie. De jongen werd hevig bloedend bij de trottoirband ge vonden. Het busje werd zwaar bescha digd. hartigen, nu in de betrekkingen tussen de V.S. en Cuba een breuk is ontstaan. De Sovjet-Unie heeft om een bijeen komst van de Veiligheidsraad verzocht ,,ter bespreking van de bedreiging van vrede en veiligheid door de toestand in Kongo". In het verzoek staat, dat België nieu we aanvalsdaden jegens Kongo heeft begaan, door toe te laten dat gewapen de benden van Moboetoe vanaf het man daatgebied van Roeanda-Oeroendi mili taire operaties hebben georganiseerd te-, gen eenheden van het Kongolese natio nale leger in de provincie Kivoe, die achter de wettige Kongolese regering staan". Nota Hammarskjoelfl Dag Hammarskjoeld heeft in een nieu we (tweede) nota België eveneens ge waarschuwd, dat gebruikmaking van het trustgebied Roeanda-Oeroendi door Kon golese troepen voor aanvallen op de Kon golese provincie Kivoe ,.een uiterst ge vaarlijke paniektoestand" kan scheppen. Tussen Indonesië en de Sovjet Unie is een overeenkomst tot stand gekomen, welke de Indonesische strijdkrachten in staat zal stellen het hoofd te bieden aan de „bijzon dere situatie", ontstaan door het Indonesisch-Nederlands geschil over Westelijk Nieuw-Guinea, al dus het Russische persbureau Tass. Dit akkoord voorziet in een wapen leverantie door Rusland aan Indo nesië ter waarde van 350 miljoen dollar. In onze editie van zaterdag j.l. publiceerden wij reeds de verkla ring van de Indonesische militaire attaché in Bonn, kolonel Pandjai- tan, dat een aanval op Nieuw-Gui- nee „elk moment" kan geschieden. Als commentaar op dit alles zei een woordvoerder van ons ministerie van buitenlandse zaken: „Nederland1* be schouwt nog steeds de gezamenlijke ver klaring, afgelegd door premier Kroestjev en president Soekarno van Indonesië op 28 februari 1960, als van toepassing op de Nieuw-Guinea-kwestie". In de Russisch-Indonesische verklaring uitgegeven na een bezoek van 12 dagen aan Indonesië door Kroestjev. zetten bei de staatslieden uiteen, dat zij tegen het gebruik van geweld waren bij de op lossing van bestaande geschillen. Een beeld van de volksstemming in Algiers: zwaar bewaakt door leden van de veiligheidstroepen en tussen twee veilige versperringen van prikkeldraad door begeeft een gesluierde moslemse zich naar het stemlokaal om haar stem plicht te vervullen Telefoto ANP) Het groot aantal gelijke spelen in de eredivisie heeft ook de deelnemers aan de „Stern-toto" parten gespeeld. Er kwam geen enkele goede inzending bin nen. De pot wordt weer met f 25.- ver hoogd en gaat dus f 75.- bedragen. De in Casablanca gehouden con ferentie van Afrikaanse landen heeft mededeling gedaan van de oprichting van een gezamenlijk Afrikaans militair commando. In een „Afrikaans handvest" dat na de conferentie is gepubliceerd delen hoofden van Afrikaanse staten ook mede, o. Panorama De Christelijke Volkspartij sprak met nadruk alle geruchten over politieke onderhandelingen „of een wijziging van de regering" tegen. Volgens tie Belgische regering neemt het aantal werklustigen in het gehele land toe, maar de socialistische vakbonden hebben verklaard, flat hun 500.000 leden vastbesloten zijn hun stakingen voort te zetten. In Wallonië waren sabotage-daden aan de orde van de dag, of liever van de nacht. Onder meer .verd de spoorlijn tussen Luik en Namen opgeblazen. In een officieel communiqué werd bekendgemaakt, dat een van de slachtoffers van de betogingen te Luik in het ziekenhuis was overle den, zodat het aantal slachtoffers van de staking, die reeds 20 dagen duurt, opgelopen is tot vier. de overige 74 gewonden aldaar verkeert geen enkele meer in levensgevaar. Het aantal aangehoudenen te Luik bedraagt 113. Het is nog niet bekend, tegen hoe veel van hen een verdere vervolging zal worden ingesteld. De stad zelf heeft thans nog veel weg van een vesting. In politieke kringen is voorspeld, dat de komende weck beslissend zal zijn voor het land. Volgens schattingen pp de beurs heeft de staking het land tot dusverre 500 miljoen franks per dag ge kost. Sabotage 'dat „zodra de omstandigheden dit toela ten", een Afrikaanse raadgevende verga dering zal worden opgericht. Het handvest voorziet verder in de in stelling van Afrikaanse politieke econo mische en culturele commissies voor het coördineren van het optreden van Afri kaanse landen op deze gebieden De conferentie heeft een „verbindings bureau" ingesteld, dat binnen drie maan den een bijeenkomst moet organiseren van deskundigen om hulp te bieden bij de oprichting van de nieuwe instellingen waartoe de conferentie besloten heeft. Óver Kongo zegt de slotresolutie, dat de Afrikaanse staatshoofden zich het recht voorbehouden „passende maatregelen te nemen", als de V.N. niet dadelijk de „wetteloze benden van Moboetoe" ontwapent en ver- verspreidt en het gezag van de rege- ring-Loemoemba herstelt. De conferentie heeft haar „onwankel bare trouw" aan het handvest van de V. N. en de beginselen van de conferentie van Bandoeng uitgesproken. De landen, die aan de conferentie heb ben deelgenomen, zullen hun troepen on der V.N.-bevel terugroepen als het we- reldleger niet de beginselen eerbiedigt, die de V.N. aanvankelijk tot ingrijpen hebben genoopt op verzoek van de wet tige regering van Kongo. In de nacht van zaterdag op zondag zijn, zoals hierboven gememoreerd, in Wallonië talrijke sabotagedaden ge pleegd met het doel het verkeer te he- ïemmeren. Zo werd de spoorlijn tussen tje socialistische vakbondsleider André Luik cn Namen met dynamiet opgebla- RenardOok gisteren was hij weer ze"; actief: staken, is zijn parool. Het treinverkeer tussen Luik en Ver- Het laatste slacshtoffer was de 31-ja- rige Laurent Rodder, een cemcntwerker. Hij laat vrouw en één kind achter. Van viers werd zaterdag al gestremd dooi dat een trein in een tunnel als gevolg van sabotage uit de rails liep. Ook tus sen Luik en Herbesthal, aan de Duitse grens, werd een trein tot ontsporing ge bracht. Bij Ver viers werd een autobus uit een voorbijrijdende auto beschoten. Niemand werd gewond. In de Borinage werd in de nacht van zaterdag op zon dag een aantal ruiten ingegooid, onder meer van een gebouw van de „Société Générale" en van een school. In deze streek werd zaterdagnacht weer e( aantal wegversperringen opgeworpen. Passerende automobilisten werden aangehouden en enkele auto's zijn be schadigd. Daar en in Verviers werden weer zeven arrestaties verricht. Voorts is een onbekend aantal stakers aange houden, die trachtten sabotage te ple gen aan een brug en aan de elektrici teitsdraden in plaatsen ten zuiden van Brussel. Te Elisabethstad is officieel bekend gemaakt. dat Katanga vandaag zal be ginnen eigen valuta in omloop te bren gen. Van die datum af zullen de bank biljetten uitgegeven door de centrale bank van Belgisch Kongo en Roeanda Oeroendi, ophouden wettig betaalmiddel te zijn in het rijke Katanga. Tien Italiaanse militairen kwamen za terdagavond in Dalmino om het leven, een toen een legerauto, die een transport militaire vrachtauto's leidde, in een dichte mist en door de gladheid van het wegdek van de verkeersweg Milaan- Bergamo afraakte, door een brugleuning heenreed en vervolgens zeven njeter naar beneden stortte. Zes militai ren werden op slag gedood. Vier an deren overleden op weg naar het zie kenhuis te Bergamo. In dat ziekenhuis worden thans nog acht gewonde mili tairen verpleegd van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, A. Sobolcv, heeft aan de Nederlandse ambassadeur in Moskou, de heer II. A. Helb, een nota overhandigd waarin gewaarschuwd wordt tegen dc aanwezigheid van Ame rikaanse atoomwapens in Nederland, zo heeft het persbureau Tass gemeld. ..Door toe te laten, dat Amerikaanse atoomwapens worden opgeslagen, stelt de Nederlandse regering het Nederland se volk voor een geweldig risico en brengt zij de veiligheid van het Neder landse volk en de zaak van de vrede in gevaar", aldus wordt in de nota onder meer opgemerkt. In de nota werd voorts gezegd, dat. wanneer Nederland in een eventuele atoomoorlog als atoombasis fungeert. vergeldingaanvallcn met atoomwapens niet kunnen worden ont gaan.

de Stem | 1961 | | pagina 1