BAAYENS uw OPTICIEN Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Beide haringwimpels in landen van Gebr. De Boer Toeristische kaarten van alle provincies Dagblad De Stem Goese scholenbuurt groeit Sluiten Veerse Gat grote verliespost voor vissers uit Veere en Arnemuiden Zuid-Beveland Contactdag van Goese Instuif BUREN Paul Ouweneel Praktische problemen op suikerbietendag besproken Brengt 19 63 stadsfeesten Axel BURGERLIJKE STAND Inwonertal groeit iets „Lorient" gaat Middelburg verlaten Voorzitter vissersvereniging Hoogwaterstanden Weinig animo voor vestiging in Vlissingen Nieuwe service van V V. V s Zeeland registreert Laagste werkloosheids cijfers na de oorlog Meer subsidie voor universiteiten Ln («TOMIRABELLE^ EXAMENS Doktersdiensten Dienst dierenartsen Vandaag Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 7 JANUARI 1961 MIDDELBURG L.J.G.-Meeting Op zaterdag 14 januari zal in het CS. ty-theater esn vergadering worden be legd van de L.J.G.-Zeeland. Voor deze Landbouw Jongeren Gemeenschap zal de voorzitter, ds. N. O. Steenbeek, spreken over het onderwerp „Waar moeten de jongeren zich op voorbereiden". In de morgenuren zullen wedstrijden worden gehouden in trekker-behendigheid, het maken van hartige hapjes, het maken van eigen kleding en fruitachikken. Var- der staan op het programma modeshow en prijsuitreiking. VLISSINGEN Heropening Concertgebouw Na uitgebreide verbouwing en moder nisering wordt het Concertgebouw van middag heropend met een receptie. De nieuwe exploitant de heer van Loon, heeft het inwendige van het gebouw een complete metamorfose doen ondergaan. Van het oude interieur ia nagenoeg niets meer overgebleven. Een café, een snackbar en een verbeterde verwar ming werden o.m. aan de oude accom modatie toegezegd. Vanavond wordt gebouw door de genodigden in gebruik genomen. Er is een speciaal feest programma. Scheepsbeweging Vlissingen aangekomen. 5-1 Joeg. Bio- kovo. Lib. Bordagain, Fr. Hardi Zw. Rinola. 61 Dts. St.-Antonius, Ned. An tilope, Vlissingen vertrokken: 51 Eng. Lizzoniz, Noor Leo, Ned. Morag, Ned. Alpha, Ned. Forel, Eng. Maguda. Ge passeerd naar Antwerpen (Ned. sche. pen) 5-1 Catharina, Keigersveer, Mar griet Anja. 61 Bernlna, Franciska, Ar- cturus, Urkersingel. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 51 Mutua Fides. Geboren: Gerrit zv J. v. d. Hummel- de Bruyn, Marinus zv N. van Kleef- Vogel, Ronaldus zv B. Witsenburg-Plas- meijer, Nelly dv J. de Ridder-Vente- vogel. Pieter zv H Overwjjk-Hoveijn, Fred, zv D. Horning-Herrmann, Miriam dv J. Woudenberg-v. d. Ree, Harry zv Z. Mailinger-v. d. Star, Arend zv A. v. d. Weerd-v. Oosterom. Johanna dv B. Boschma-Provoost, Anita dv J. Mallie- Meerman, Johanna dv P. Vader-Weug. Wilfried zv W. Maasdam-Bakker, Sonja dv P. Jacobse-Jasperse, Marinus zv L. Almekinders-v. d. Kreeke. Ondertrouwd: J. Loekemeijer 25 jr. en M. Raats 31 jr.; P. Stroo 26 jr. en M Visser 23 jr.; G. Elve 28 jr. en N. v. d, Buuse 20 jr.; I v. d. Hooft en P. de Wijze 18 jr.; J. Floresse 22 jr. en A. de Boe 19 jr. Overleden: C. Petiet 75 jr., wed. v. T. Werkman; J. Marchand 84 jr., wed. v. S. Hogerhand; I Reijerse 88 jr., wed van J. Kraak. Cling* Moedercursus De Moedercursus, die door het Wit Gele Kruis georganiseerd is, zal maandag be ginnen. De lessen zullen gegeven worden door mejuffrouw zuster Vemimmen in het wijkgebouw aan de Beatrixstraat. De belangstelling voor deze cursus ia tame lijk groot. Graauw NIEUWE AMBTENAAR Met ingang van 1 januari is op de gemeente-secretarie als tweede ambte naar in dienst getreden de heer A. Roctus, vroeger werkzaam op de secre tarie te Hulst TIJDELIJK WIJKVERPLEEGSTER Door het noodlottig ongeval, dat onze wijkverpleegster mejuffrouw De Schrijver van Lamswaarde is overkomen, was het bestuur van ons Wit Gele Kruis genood zaakt een tijdelijke plaatsvervangster te zoeken. Men is hierin geslaagd en heeft mevrouw zuster Verwilghen-de MeuLe- meester uit Hulst benoemd. Philippine Opname van koor St. Jansteen Het beroemde Gemengd Koor uit St. Jansteen zal op 25 januari onze parochie met een bezoek vereren. De bezielende leider, de heer Bartz, heeft lange tijd gezocht naar een ge schikt koor en een goed orgel om een uitvoering te geven, die het meest ge schikt is voor een goede bandopname. Het zal dus op 25 januari wel enige drukte geven in onze kerk, wanneer het een en ander wordt aangelegd voor de uitvoering die 's avonds om acht uur be gint. D» muziekliefhebbers kunnen van dit beroemde koor volop komen genieten. Gebedsweek Het is in onze parochie een traditie (eworden dat er in de eerste helft van anuari een gebedsweek gehouden wordt, ïeeds verschillende jaren wordt deze geleid door de bekende Redemptorist pa ter Jonckbloedt. Ook dit jaar weer. De gebedsweek begint a.s. zondag. TERNEUZEN SCHADE BIJ BOTSING In een personenauto reed de heer A F. uit Kwadendamme met zijn auto gisterenmiddag over de Markt, in de richting van de burgemeester Geill- straat Hij verleende op het kruispunt Markt-Havenstraat geen voorrang aan een van rechts komende auto, be-tuurd door de heer J. C. D. uit Goes. Bij de botsing die daardoor ontstond kregen de auto's aanzienlijke schade. GOES Een jaar geleden had onze plaats 7265 mannelijke en 7722 vrouwelijke inwoners, samen was dat 14.987. In een jaar tijds zijn er 154 mannelijke en 141 vrouwelijke baby's bijgekomen; door vestiging liep het inwonertal nog verder op met 427 mannen en 523 vrouwen. In ditzelfde af gelopen jaar zijn echter 65 mannen en 47 vrouwen overleden: door vertrek ver dwenen 409 mannen en 499 vrouwen uit onze plaats. Op 31 december 1960. een week ge leden dus, waren 7372 mannen en 7840 vrouwen in Goes ingeschreven. In totaal 15.212 inwoners Er zijn in de loop van het jaar 95 huwelijken gesloten. g-Heerenhoek UurloAnactie KAJ Ook onder de arbeidersjeugd in de pa rochie in deze gemeente zal een uurloon actie worden gehouden Dit ten bate van het internationale K.A.J.-werk, Kruiningen ZIELENTAL LOOPT TERUG Het zielental van onze gemeente nam in het afgelopen jaar af met 78. Op 3* december 1959 bedroeg het aantal inge zetenen 5249 (2637 mannen en 2612 vrou wen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 105 (56 mannen en 49 vrou wen) en door vestiging met 224 (103 mannen en 121 vrouwen); het vermin derde door overlijden met 52 (27 man nen en 25 vrouwen) en door vertrek met 355 (175 mannen en 180 vrouwen). Op 31 december 1960 bedroeg het in wonertal dus 5171 (2594 mannen en 2577 vrouwen). Er werden 24 huwelijken vol trokken; er werden 4 echtscheidingen ingeschreven. De vermindering van het aantal in woners vindt zijn oorzaak in het vertrek van 100 Ambonezen. Het in Middelburg opgelegde Franse Liberty-schip Lorient van de Société Na vale Caennaise zal, zodra de weersom standigheden dit toestaan, vertrekken De Franse zeesleper Hardi is al in Mid delburg aangekomen om de lege kolos via het Kanaal door Walcheren naar zee te brengen. Met de Lorient verdwijnt een blikvanger uit het Middelburgse haven beeld. Thans ls nog de Zweedse tanker Carlshamn opgelegd in Middelburg. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeti wsc-h - Vlaan deren: Hulst Steenstraat 14. telefoon 2377 Rayonredacteur W de leeuw RayonbeheerderL. K M <J» Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z- Beveland: Goes Westsingel 98, tele foon 6252. Rayonredacteur: Fr r. Dongen Rayon beheerder. J. Fait. Prijs voor losse advertenties bestemo voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm 1 mm Ingezonden mededeling 2(4 mm gewone advertenties BI) con tract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder f 0.90 elke regel meer f 0.15 Bij plaatsing ook In Brabantge oplage resp r 1.30 en 0.40 Bi) 3 eehtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld. IJxendijke Vogelvereniging viert lustrum met grote show Voor de vijfde maal wordt in het Jeugdgebouw een tentoonstelling van vo gels, bloemen en planten georganiseerd. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Eerste IJzendijkse Vogelvereni ging zijn er diverse nieuwe attracties aan deze fantastische tentoonstelling verbonden. Naast de hoofdschotel, kanaries, zul len de bezoekers een keur van bloemen en planten in deze sprookjestuin te zien krijgen. Kwekerij Dekker uit Middel burg zal het Jeugdgebouw omtoveren in een waar lustoord. Als nieuwe beziens waardigheid zijn er voor het eerst op deze tentoonstelling pelikanen, juffer kranen, gieren en valken te bewonde- re. Ook de duivenliefhebbers kunnen hun hart ophelen op deze tentoonstelling. Het bestuur heeft zich nl. verzekerd van de deelname van de ..coming man" in de Belgische duivenwereld: de gebr. de Baere uit Nokere, die met hun ,.duif- kes" 201 prijzen en 183.000 francs ver dienden. Het aantal inschrijvingen voor de ka narieafdeling is veel groter dan die van voorgaande jaren, zodet de lustrum show een van de grootste tentoonstel lingen op dit gebied gaat worden. (Advertentie) Vanuit een aantal plaatsen gaan vele jongelui op zondag 3 januari naar de ?rote Instuifcontactdag, die in Goes ge. ïouden wordt in zaal Juliana. Op deze dag komt Gerard Monnink een humoristische causerie houden, die ver lucht is met lichtbeelden en de titel draagt .Avonturen rond Sefania", zijn beleve nissen in Egypte. De dag wordt besloten met een groot bal. Teneinde een gemakkelijk vervoer te bewerkstelligen laat de Instuif een bus vertrekken die om drie uur in Lewedorp is en die verder de volgende plaatsen aan zal doen: 's-Heerenhoek, Heinkens- zand, Kwadendamme, Hansweert en Yer seke. 'Van onze correspondent) Vrijdagavond heeft burgemees ter J. Eekhout van Breskens in zaal „Casino" weer voor de zesde achtereenvolgende maal de tradi tionele wimpels uitgereikt aan de vissers die de eerste en meeste ha ring hebben aangevoerd. De voor zitter van het ontspanningscomité Visserijdagen, de heer A. van Ha- neghem, heette speciaal welkom de eregasten Len J. de Boer met hun bemanningsleden van de U.K. 97 en 33. Spreker herdacht nog Morgen, zondag 8 januari, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: te Hansweert om 6.33 en 19.03 uur. Te Temeuzen om 6.05 en 18.29 uur, te Vlissingen om 5.37 en 18.03 uur. en te Wemeldinge om 7.23 en 19-45 uur. Maandag 9 januari is het hoogwater Hansweert om' 7.10 en 19.45 uur. te Temeuzen om 6.46 en 19.14 uur, te Vlis singen om 6.19 en 18.51 uur en te We meldinge om 8.02 en 20.30 uur. (Advertentie) Tijdens de behandeling van de ontwerp-gemeentebegroting 1961 van Vlissingen heeft de wethouder van sociale zaken en vismijnbedrij- ven, de heer Ch. Gillesen-Verscha- ge opgemerkt, dat na de afsluiting va nde Zandkreek de vissers van Arnemuiden en Veere zeer waar schijnlijk de haven Vlissingen als thuishaven zullen kiezen, in plaats van de nieuwe haven in Colijns- plaat. De heer Gillesen-Verschage deelde toen eveneens mee, dat het gemeentebestuur met enige van deze vissers onderhandelingen heeft gevoerd over het garant stel len voor rente en aflossingen bij de bouw van nieuwe schepen. Deze onderhandelingen hebben, aldus zei hij, tot dusver geen resultaat gehad. De voorzitter ven de vissersvereni ging, de heer M. Siereveld uit Arne muiden heeft nu desgevraagd verklaard, dat de werkzaamheden bij het afslui ten van het Veerse Gat over enkele weken het passeren van visserssche pen niet meer toelaten. Uiterlijk maart zullen de garnalenvissers de havens van Veere en Arnemuiden dus defini tief moeten verlaten. Ter vervanging van deze havens wordt thans bij Co- lijnsplaat op Noord-Beveland een nieu we vissershaven met een moderne vis mijn gebouwd. Zoals bekend, zal met het afsluiten van het Veerse Gat het drie-eiiandenplan zijn uitgevoerd. Onbereikbaar „Wat er moet gebeuren, wanneer de afdamming van de Oosterschelde over vijftien jaar een feit is, weet niemand. De vissers worden dan opnieuw verdre ven uit de haven van Colijnsplaat. De ongerustheid onder de vissers wordt daardoor in de hand gewerkt. Niemand durft nog te investeren in een nieuw schip of betere uitrusting, omdat men niet weet, wat de regering gaat doen." Over het probleem Veerse garnalen- vissers en de Deltawerken" heeft de commissie ex artikel 8 vorig jaar een geheim rapport doen verschijnen. Aan genomen wordt in Veere, dat de com pensatie voor de vissers volgens de conclusie van dit rapport alleen dient te bestaan uit een nieuwe haven en een mijngebouw. De heer Siereveld is van mening, dat de schade, die de vissers door de ver plaatsing lijden, met de bouw van de nieuwe vissershaven en vismijn niet ge compenseerd is. ,,Een nauwkeurige be rekening heeft ons geleerd, dat we door deze verplaatsing een verlies lijden van 270 gulden per week per schip. Verlies Dit verlies wordt volgens de heer Siereveld veroorzaakt door het feit, dat Colijnsplaat verder van de visgronden afligt dan Veere, waardoor per week ongeveer negen vaaruren meer gemaakt moeten worden- gronden liggen hoofdzakelijk in het Westgat" en voor een klein deel in de Oosterschelde. waar alleen in de zomer maanden wordt gevist. Wanneer Veere thuishaven is maakt men gemiddeld per jaar 250 visdagen. Per dag wordt vier uur gevaren naar de visgrond en terug en acht uur aan het vissen be steed. De jaarbesomming per schip bedraagt gemiddeld f 60.000. wat neerkomt op f 240 per visdag of op f 30 per visuur. Het verlies bij 9 vaaruren per week meer bedraagt dus f 270. De heer Siereveld acht een tegemoet koming in het verlies van 270 gulden per week per schip billijk terwijl hij eveneens concrete voorstellen voor ber- betering en vernieuwing van de vloot verwacht. Compensatie in de vorm van ontheffing van mijnrechten echt hij on voldoende. De mijnrechten bedragen 3 procent van de besomming, wat op 35 gulden per week per schip zou komen. De visgronden liggen hoofdzakelijk in het 'Advertentie) LANGE VORSTST BAAT 106 GOES TELEFOON 2159 (Van onze verslaggever) In een oogopslag zal men er zich deze zomer van kunnen vergewissen, welke attracties de Nederlandse provincies de toerist hebben te bieden. Voor vijftig cent zullen namelijk op alle VVV-kan- toren kaarten worden verkocht, waarop autowegen, fietspaden, recreatie-oorden enzovoort overzichtelijk staan aangege ven. De kaarten worden in vier kleu ren uitgevoerd. Op de achterzijde kan men te het Nederlands, het Frans. En gels en Duits een toelichting vinden. Tot dusver kende men voor de meeste ste den slechts Nederlandse inlichtingen. Het initiatief tot het verstrekken tot dit gerief is genomen door de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. De vele soorten kaarten die in omloop zijn verstrekken niet vol doende details die voor de toerist van belang zijn, meent men. In totaal zullen 360.000 kaarten worden vervaardigd, namelijk 30.000 van elke provincie Gezien de mobiliteit van de toerist van vandaag Is het van bijzon der belang dat men voortaan bijvoor beeld in Brabant kaarten kan kopen, die vertellen wat Zeeland heeft te bie den en omgekeerd. De actie wordt gefinancierd door de ge zamenlijke Verenigingen voor Vreemde lingenverkeer. In Noordbrabant gever hun medewerking de provinciale VVV en de streek-VW's van west-Brabant, de baronie van Breda. midden-Brabant Kempenland en de Meyerij. Dit is van betekenis, omdat de toelichting op de achterzijde alleen betrekking zal hebben op die gebieden die financieel de actie steunen. Er worden ook speciale sets vervaar digd. waarin alle kaarten kunnen wor den aangebracht. Deze sets krijgen een plaats op alle VW-kantoren. Fietskaarten Een andere service op toeristisch ge bied gaat dit jaar de stichting De Fiets duurde GRAND PRIX VERKRIJGBAAR BIJ In de Goese „scholenbuurt*' wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de tot standkoming van een grote onderwaste richting. Zee lands grootste school, de am bachtsschool, is nog niet in gebruik ge nomen of aan de overkant van de Berg weg verrijst een openbaar lyceum. Wan neer alles naar wens verloopt, zal men over een jaar het nieuwe complex kun nen betrekken. jg de rampen die de Breskense visserij nebben getroffen 1960. Burgemeester Eekhout dankte vervolgens allen, die aan de totstand koming van deze avond hadden meege werkt. „Ik ben trots op de snelle lossing der schepen. Er U een hechte band tus sen Breskens en de Noordzeevisserij", aldus spreker. „Daarom heeft het ge meentebestuur gemeend geldelijke faci liteiten voor de vissers te moeten ver- Juwelier-Horloger OOSTBURG Het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland te Middelburg heeft de cijfers bekend gemaakt voor de werkloosheid. Het absolute cijfer van de geregi streerde arbeidsreserve ligt voor 1960 nog iets lager dan in 1956 is het laagste cijfer dat na de oor log werd bereikt. Behalve uit de voortdurende hoog conjunctuur, waardoor veel seizoenar beiders tijdelijk in andere bedrijfstakken werk vonden, of in de eigen bedrijfs tak werden vastgehouden uit vrees da men in het voorjaar met arbeidstekor ten te kampen zal krijgen, is het lag< werkloosheidscijfer tevens te verklaren uit de abnormale weersomstandigheden in de afgelopen zomer en herfst, waar door veel seizoenwerkzaamheden ver traging ondervonden en vooral in landbouw een achterstand is ontstaan in de winterwerkzaamheden. Met name onder landarbeiders en losse arbeiders en in mindere mate onder de veenar beiders bleef de werkloosheid daardoor uitzonderlijk laag. D,e beëindiging de oogstwerkzaamheden deed het aan bod van landarbeiders toenemen. Het aantal ingeschreven landarbei ders bleef wegens de grote achterstand die is ontstaan bij de najaarswerkzaam heden, echter veel lager dan in deze tijd van het jaar verwacht mocht wor den. Ook vindt een aantal landarbei ders tijdelijk werk in andere bedrijfs takken. Een analyse van de geregi streerde mannelijke arbeidsreserve ver meldt voor eind december 1960 sei zoenwerkloosheid 850 (tegen 2000 in 1959), wrijvingswerkloosheid 230 (610 in 1959). werkeloosheid van minder ge schikten 540 (in 1959 900), structuur werkloosheid 450 (1300 in 1959), totaal aantal werklozen in Zeeland 2070 (4810 in 1959). De registreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten per eind december bedroeg in de verschillende rayons: Goes 109. Hulst 55, Kruiningen 18, Middelburg 55. Oostburg 20, Sas van Gent 61, Terneuzen 44, Tholen 19, Vlis- singen 134. Zierikzee 32. Het totaal in de provincie 547. (Van onze correspondent) Ruim 350 belangstellenden, hoofdzake lijk Zecuwsch-Vlaamse landbouwers, heb ben gisteren de suikerbietendag in- het Luxor-Theater te Terneuzen bijgewoond, waar diverse sprekers de verschillende aspecten van de suikerbietenteelt, het vervoer naar de fabrieken en de bewer king hebben besproken. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer A. Raniondt te Sluiskil en werd georga niseerd door de landbouwstudieclubs en de Rijkslandbouwvoorlichtin^sdienst sa menwerkend In de Stichting ter Bevor ring van het Landbouwkundig Onder zoek in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ir. J. Joriitsma van het Instituut voor rationele Suikerproduktie, opende de rij van sprekers met een uiteenzetting over het zaaien en de voorjaarsverzorging waarbij hij speciaal de voorbereiding en de corrigerende maatregelen besprak. De rijkslandbouwconsulent voor plan teziekten, ir H. J. de Bruin, zei in zijn inleiding over de bestrijding van ziek ten en p'.agen dat deze niet als red-, maar eerder als een hulpmiddel moeten worden gezien. Bijzonder veel aandacht toonden de aanwezigen voor de inleiding door R. H. van Krevelen, directeur der Coöperatieve Beetwortelsuikerfabnek te Sas van Gent. Hij sprak over het vervoer, het laden en hot lossen der bieten. Ir. van Krevelen wees aller eerst op de enorme ontwikkeling in de suikerindustrie. Het kernpunt van zijn inleiding was als vraag voor de land bouw van het grootste belang: Hoe kan ik het vlugst mijn suikerbieten kwijt? Daarbij doelend op de soms zeer lange wachttijden aan de fabrie ken. Spreker wees daarbij op wat hij noemde de ijzeren wet, dat geen enkele fabriek meer bieten kan ontvangen dan er kunnen worden verwerkt ook door de mogelijkheid dat de schepen die bieten vervoeren door storm of mist onverwacht oponthoud hebben. Wanneer echter de opslag te groot wordt, bete kent dit een grote investering, terwijl dit de campagne slechts met twee tot drie dagen kan bekorten. Tevens bete kent een grotere voorraadvorming een kwaliteitsverlies. De heer van Krevelen gaf de landbouwers in overweging een goede plaats op de boerderij te reserve ren, waar een zodanige opslag kan plaatshebben, dat geen moeilijkheden met later vervoer ontstaan. Deze kwes tie brengt echter de nodige problemen mee. zo merkte ir. van Krevelen op, en hij meende dan ook dat het goed zou zijn. wanneer hiervoor een commis sie van advies in het leven zou worden geroepen, bestaande uif leden van land bouworganisaties en fabrieksdirecties Over de kwaliteitseisen i.v.m. de ver werking op de fabriek en de monster bepaling sprak ir. B. C. Bos van de CSM te Amsterdam, waarbij deze er op wees, dat de boer met lage exploitatiekosten op de fabriek eveneens is gebaat. Door de bieden Deze brengt het komende sei zoen zestien kaarten voor fietsers in omloop, die elk een stuk van Nederland weergeven Twee daarvan zullen een deel van Noordbrabant bestrijken, name lijk midden-Brabant en west-Brabant Deze kaarten worden gratis verspreid ;rote moeilijkheden van dit jaar ie campagne een paar weken langer dan gewoonlijk. Ir. van Krevelen besprak de mogelijkheid van grotere op slagplaatsen, doch dit veroorzaakte even eens belangrijke moeilijkheden. Dit zou namelijk dubbel werk betekenen. De op slag aan het einde van de week moet worden beschouwd als een buffer, mede (Van onze Haagse redactie) Blijkens een tweede nota van wijzigin gen op de ontwerp-begroting van het ministerie van O., K. en W. dient i.v.m. de salarisherziening van de onderwijzers bij het gewoon en buitengewoon lager onderwijs een bedrag van f 25 miljoen méér op de onderhavige begrotings post te worden uitgetrokken. Deza sala risherziening is, zoals bekend, destijds verleend met terugwerkende kracht tot 1 april 1958. In verband met de inwerkingtreding van de wet op het wetenschappelijk on derwijs dienen voorts enige subsidies te worden herzien. De subsidies ten behoe ve van de Vrije Universiteit te Amster dam de r.-k. Universiteit te Nijmegen, de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg, zullen met respectievelijk f 1.250.000, f 1.600.000 f 1.027.000 en f 858.000 moeten worden verhoogd. Heelt de gemeente Axel in 1963 precies 750 jaar stadsrechten? En als dat zo is, krijgt Axel dan over twee en een half jaar stadsfeesten? Beide vragen zijn opgekomen tij dens de installatieplechtigheid van de nieuwe burgemeester. De bur gemeester van Utrecht, jhr. De Ranitz, kwam met het feit, dat Axel in 1963 750 jaar stadsrechten zal hebben, voor de dag. Hij had vernomen, dat Axel in 1213 stads rechten heeft gekregen en daaruit meende hij te moeten afleiden, dat er stellig over twee en een half jaar aanleiding zal bestaan voor de Utrechtenaren om burgemeester Van Dyke en Axel nog eens te be zoeken. Overigens was hem die illusie door een van de Axelse raadsleden bijna ontnomen, toen deze had opgemerkt, dat er twijfel bestaat omtrent het jaar waarin aan Axel stadsrechten zijn toege kend. Vermoedelijk is dat reeds in 1183 gebeurd en als dat zo is dan zullen de Utrechtse vrienden van burgemeester Van Dyke, eerst ian- letding hebben hem nog eens te bezoeken als hij al een grijsaard is geworden. In zijn antwoord op de verschillende speeches kwam burgemeester Van Dyke hierop even terug. „Binnenkort zullen we met de raad eens praten over de viering van het 750-jarig bestaan van de stad", zei hij. Overigens sprak hij de hoop uit, dat de Utrechtenaren binnen twee en een half jaar in Axel zullen terugkeren. lenen. De Zeeuwse vissertjschool kreeg nog een aanmoedigend woord. Jammer dat nog zo weinig Zeeuwse vissers deze school bezoeken en het belang daarvan inzien. Ik hoop dat het aanwezige Twee de-Kamerlid voor de Zeeuwse vissers in de Tweede Kamer zal pleiten voor re geringssteun". De Breskense visserij heeft goede bedrijfsresultaten gehad in 1960. Aan garnalen en vis werd aan de gemeentelijke vismijn aangevoerd voor een bedrag van 1.428.000. Dit is 150.000 meer dan in 1959. Per visdag is dit 5.666 en in 1959 was dit 5.182. De haring ging iets achteruit, hetgeen te wijten was aan het slechte weer in ja nuari en februari. Van half oktober tot en met kerstdag werd echter weer goed gevangen en er werd ongeveer zeven miljoen kilo voor een waarde van 1.900.000 aangevoerd. Hierna reikte de burgemeester de wimpels uit aan de schipperg van de U.K. 97 en 104. In 1959 kregen xii ook de Blauwe Wimpel voor de eerste ha ring. Nu in 1960 kregen zjj belde wim- pela, de blauwe voor de eerst aange voerde en de rood-groene voor de mees te haring. Dit was 541.914 kg. Tot slot dankte de spreker de ZHRM voor het assisteren met een reddings boot in de Breskense haven met een kordate bemanning aan boord. Tot slot van de avond gaf Klaveren Vijf uit Roo sendaal nog de revue „Het is weer raak". i Advertentie» /"cafe -restauranTs""^-^ Lunch en diner van fl- 6.50 af Zondags muziek in beide zaken COUPEUSE Aan het Cuppens-Geur? instituut te Eindhoven slaagde voor het diploma cou peuse-lerares Parijse Coupe met lof der jury (bronzen medaille) mej. A. Ie Fe- Der te Axel. Voor het diploma Lerares Modevak slaagde mej. T. Wieland te Axel met eer. Voor Costumière-coupeuse mej. S- van Doeselaar te Axel met eer en lof der jury. „DE RUYTERSCHOOL" VLISSINGEN In de maand december slaagden de volgende leerlingen van de ,,De Ruyter- school" te Vlissingen. Scheepswerktuig- kundige diploma A: H. Vijver, diploma B-l K. Krijger. Diploma B-2 D. Groen, W. van de Brande. P. Groenenber^, J. de Jong (met lof), J. Stam, P. Eekman. Diploma C-l L. Joosse. Diploma C-2 geen. Derde stuurman grote handelsvaart: R. Haccou, W, van Broekhoven, A. Wamsteker. Tweede stuurman GHV C. van de Molen, J. Hiddinga, J. van de Ree. Eerste stuurman GHV C. van de Tuil. Radarcurcus. A. de Beer. G. van Mal- land. M. Setnse, R. Teulings, P. Cluit- mans. De doktersdienst wordt dit weekeinde waargenomen te Terneuzen door dokter Bos en te Axel dokter Boor; Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke dokter Kolkman, Biervliet; Aardenburg, Oost burg dokter Bruijckere, Oostburg; Bres kens, Groede, Schoondijke dokter Fol- mer, Schoondijke; Cadzand, Retranche- ment., Sluis, Zuidzande dokter Meijer, te Sluis. Dokter Griep te Goes, dokter van Dijk te Vlissingen, dokter Stevens voor Mid delburg tlf. 2011 (b.g.g. 2543); dokter Vos te "Wolfaartsdijk, 's-Heer Arendskerke en Heinkenszand; doktei Donker te Rilland- Krabbendijke, Kruiningen en Hansweert; dokter Wöstmann voor Hoedekenkskerke en Kwadendamme. De dienst dierenartsen wordt dit week end waargenomen voor Oostburg, Sluis en Groede door de heer W. Kapsenberg te Sluis. tel. 0U73-225; voor Hulst én Nieuw-Namen neemt waar de heer P. Borm te Nieuw-Namen; voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag neemt waar de heer J. F. de Haas te Zaamslag, tel. 01153-366; de heer Bone- schanser te Kruiningen. VLISSINGEN Alhambra 7 en 9 uur On the beach Luxor 7 en 9 uur Genadeloze jeugd GOES Grand 7 en 9 uur Het verhaal van Ruth MIDDELBURG City 8 uur Freddy und die Melodie der Nacht Eleetro 7 en 9.15 uur Kasim, de ban diet van Zhobe ST. JANSTEEN Zaal J. de Weduwe Teeravond On, Genoegen HEIKANT Opening café 't Centrum SLUISKIL Parochiehuis Bal SAS VAN GENT Olympia 8 uur Slavenjagers van Afrika IJZENDIJKE Hofzicht 8 uur Freddy unter tremden Sternen, a.l. AXEL Het Centrum 2, 3.15 en 4.30 uur Repor tage huwelijk koning Boudewijn, 6.30 en 9 uur Opstand in de Kaukasus, 14 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur Strafbataljon 999. tg j. Concertgebouw g uur Stormloop tegen de Saracenen, 14 j. OOSTBURG Ledel 3 en 4 uur Reportage huwelijk koning Boudewijn, 8 uur De hel van Tarawa, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur De geheime brigade, 14 j. KOEWACHT R. Vermeire 3 uur Rouwschieting BOSCHKAPELLE Th. Ottjes 6.30 uur Prijskaarting KAB GOES Juliana Contactavond r.-k. Insfuit Jong Goes Grand 7 en 9 uur Het verhaal van huth MIDDELBURG Eleetro 3,30, 7 en 9.15 uur Kasim, de bandiet van Zhobe City 2,30 en 8 uur Freddy und die Melodie der Nacht VLISSINGEN Luxor 3, 7 en 9 uur Genadeloze jeugd Alhambra 3, 7 en 9 uur On the beach 'S-HEERENHOEK Jeugdhoeve Kinderen zonder toekomst P. Rijk 2 uur Wildschieting ST. JANSTEEN F. Bauwens 3 uur Grote palingschieting J. Baart, Roskam 3 uur Grote schieting SAS VAN GENT Olympia 11,30 en 1 uur Kleurenfilm van Tarawa, 5 en 8 uur Münchhausen in Afrika SLUISKIL M. Scheelc 3 uur Grote schieting IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur Freddy unter frem- den Sternen, a.l. AXEL Het Centrum 3.45 Opstand in de Kau kasus, 14 j„ 8 uur Fotomodellen en chantage, 18 j. TERNEUZEN Luxor 2 uur Stormloop der Saracenen, 14 j.. 4.30 en 8 uur Strafbataljon 999. 18 jaar Concertgebouw 3 en 4 uur Reportage huwelijk koning Boudewijn, g uur Stormloop der Saracenen, 14 j. OOSTBURG Ledel 2 uur Als moordenaar gebrand merkt, 14 j.. 4.30 en 8 uur De hel van Tarawa, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur De geheime brigade. 14 j., 5.15 en 8 uur Waarover men niet spreekt, 18 j. F. Baart Hoktentoonstelling G. de Bruiin Dansen KOEWACHT R. Verhoeven 6.30 uur Prijskamp op het topbiljart L. Seghers 10-4 uur Duivententoonst. A. de Kindt 9-4 uur Duivententoonst. LAMSWAARDE A. v. Driessche 3 uur Schieting TERHOLE Zaal De Lindeboom 6 uur Dansen ANTWERPEN Kon. VI. Opera 2 uur De Troubadour, 8 uur Lakmé GOES Grand 8 uur Het verhaal van Ruth MIDDELBURG City 8 uur Freddy und die Melodie der Nacht Electro 7.30 uur Kasim, de bandiet van Zhobe VLISSINGEN Britannia H. Wielek houdt lezing over Achter de coulissen van de film Alhambra 8 uur On the beach Luxor 8 uur Genadeloze jeugd AXEL Centrum Cabaret Tingel-Tangel WATERLANDKERKJE Dorpshuis Rode Kruis.filmavond SAS VAN GENT Olympia 8 uur Münchhausen in Afrika TERNEUZEN Luxor 8 uur Strafbataljon 999, 18 J. OOSTBURG Ledel 8 uur Da hel van Tarawa. 14 J. HULST Bioscoopgebouw 8 uur Waarover men huwelijk Boudewijn, 2.30 uur De hel niet spreekt, 18 j.

de Stem | 1961 | | pagina 2