nsoep me DE QUAYNU ONGESTOORD DOORWERKEN Anti's moesten beker tot laatste druppel'' ledigen Vlucht van Amerikanen (en Cubanen!) uit Cuba Honger in Kongo... Alleen Wallonië blijft het been stijf houden n 55 Nieuw wapen voor Strauss Geen vertrouwenscrisis om kinderbijslag en mammoet Westelijken niet tevreden over f -optreden in Kongo In Vlaanderen nog slechts nkele (kalme) betogingen Moskou belooft Djakarta steun Oven DAGBLAD VOOR ZEELAND Enkele buien Vraagtekens rond verstandhouding Bruins Slot over (Oud s) knie BEGROTING AANVAARD Pannekoeken voor jarige Adenauer Afrikaanse top géén ..adoptie ..Worden blanken wel beschermd?" Onlusten GESCHIL N-GUINEA Bemiddeling waaronder fles lx bevestigd. de regen meegespoeelde roei leitjes uit de lucht meet. 101e JAARGANG No. 23565 Voor God, Koningin en Vaderland rt van fabrieksschoorstenen, veel verontreiniging in eb gen. Toch vindt men ze teven: plaatsen, bijvoorbeeld op de -i de St.-Pauls-Kathedraal en van Engeland. k- en plaatselijke autoriteiten le helpende hand. En wel door ra-apparaten op te stellen. Een toestellen staat (in de wjjk lebone) dicht bij het huis. het heet, dat de vermaarde Sherlock Holmes er woonde, aar hij in de dichte mist zijn tende zocht door Baker Street t centrum van Londen, isten der metingen worden ge publiceerd. Reeds heeft men edaan om de luchtverontreini- de bron tegen te gaan. In toonde men mij een doeltref- inding. Hij stamt uit de oor- en diende toen om te voorko- de rook der scheepsschoor- vijandelijke duikboten de schepen zou verraden. inding is weinig meer dan al gebouwde ovendeur met a-gaten. Stort men brandstof r, dan zet men de gaten open. t dan lucht naar binnen, zo- ur heter wordt en de rook e oven verbrand inplaat» van hoorsteen te ontsnappen. Die vendeuren is men bezig in uktie te vervaardigen. Duur et. vernam ik in Greenwich, nnen veel bijdragen tot een de bestrijding van de ,,smog" nsoep". die Engeland en den zoveel onaangenaams be- ANUARI 1961 .Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandim Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus. Breda, Rejgerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. VRIJDAG 6 JANUARI 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8.20 per post - f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bi.ibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De Westduitse minister voor lands verdediging, Strauss, heeft er een machtig wapen" bij gekregen, name lijk een vulpen van 2 meter lengte. De pen heeft een houder voor vier liter inkt. Bovendien is een monogram van de minister aangebracht. Een sol daat kwam het geschenk namens de Bundeswehr op het ministerie in Bonn aanbieden. EEN MOEDER en zeven kinderen zijn gisteren bij een brand in Lynn (V.S.) omgekomen. liet waren zes kinderen uit het gezin van de omgekomen vrouw, in de leeftijd van 8 tot 1 jaar, en een vier maanden oud nichtje. HET AANTAL doden tengevolge van de ontploffing in Dortmund bedraagt thans veertien; zes arbeiders worden nog ver mist. DE LAATSTE arrestant in de Socrates- afaire, betrokken bij de opmaak van een taxatierapport, is. nadat er proces-ver- baal tegen hem is opgemaakt, vrijgela ten. EEN NIEUWE loterij uit het brein van organisator Bergers is opgezet ten bate van de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis en de Stichting Beerscho ten voor lijders aan oogtuberculose. Er zijn weer vijf huizen te winnen. Van 7 tot 15 januari zal de actie duren. DOOR EEN STAKING van 300 man grondpersoneel is gisteren het luchtver keer uit Engeland ernstig gedupeerd. De twee grote maatschappijen, die door de staking getroffen werden, hebben alle stakers voor een dag geschorst met ver lies van loon. i T Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond J i 23.15 uur: J i Veranderlijke bewolking met enkele t buien. Matige tot krachtige, aan de f kust tijdelijk stormachtige wind ius- J t sen west en noord. Weinig verande- t i ring in temperatuur. t t Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: J Toenemende bewolking van het wes- t-€n uit. Regen en 's morgens vroeg t i mist. i Vandaag: zon onder 16.44 uur, maan op 21.37 uur. J t Morgen: zon op 8.47 uur, maan on- 4 der 11.25 uur. 55 55 (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president prof. De Quay heeft gisterenavond in de Tweede Kamer meegedeeld, dat er binnen het kabinet geen verschil van me ning bestaat over de algemene kinderbijslagverzekcring en de mam moetwet. Prof. De Quay liet uitkomen, dat het kabinet, al zijn er ter zake geen formele afspraken gemaakt, over deze „saillante" punten ook geen vertrouwenscrisis als rond de woningbouw met be vriende fracties in het parlement verwacht. „Als wij van oordeel waren geweest, dat er binnen afzienbare tijd een nieuwe kabinetscrisis zou kunnen ontstaan, waren wij niet terug gekeerd", verklaarde de minister-president. „Wij verwachten dat wij, steunend op een Kamermeerderheid, ons werk nu (ongestoord) kun nen voortzetten". Gaan de ministers eensgezind verder, over de verstandhouding tussen de frac ties, waarop het kabinet steunt, zijn bij het debat waarmee gisteren de elf daagse kabinetscrisis definitief is afgesloten, vraagtekens gerezen. Dat is niet de schuld van de anti's en de CHU, de aanstichters van de crisis. Zij capituleerden volgens plan. Het gebeier der vredesklokKen, dat men daarna verwacht zou hebben, de verbroedering in het regeringshuis bleef achterwege doordat prof. Oud, de liberale fractievoorzitter, de anti's dwong de bittere beker der capitulatie tot de laatste drup pel leeg te drinken. Prof. Oud constateerde, dat de anti's en de ClIU zonder een enkele concessie gecapituleerd zijn. Dr. Tilanus (CH) deed nog een zwakke poging om dit te bestrijden. In de regeringsverklaring staat, dat de vrye sector omwille van de (goedkope) woningbouw beperkt zal worden, meende hij. Dat is een mis verstand, zei echter ook prof. De Quay. Een dergelijke beperking blijft als oorheen een ultimum remedium. Bij de informatie was stilzwijgend af gesproken, dat men de anti's en de C.H. U. de terugkeer naar h*et regeringshuis zo gemakkelijk mogelijk zou maken. Prof. Oud heeft echter van die terug tocht een gang naar Canossa gemaakt. Hij sprak openlijk over de werkelijke oorzaak van de crisis het gebrek aan vertrouwen tussen de A.R.-fractie en A.R.-ministers ,,met name prof. Zïjlstra' en verweet minister Van Aartsen en dr. Bruins Slot dat zij in een geëmotio neerde stemming ondoordacht gehandeld hebben. ..Men had wijzer moeten zijn". Dr. Bruins Slot vond het allesbehalve prettig, dat hij zo in het openbaar over de knie werd gelegd. Achteraf betreur de ik het, dat ik op 22 december geen schorsing van de beraadslagingen heb gevraagd, zei hij, dan was een crisis waarschijnlijk vermeden, maar, riep hij, zelfs een verlicht politicus als prof. Oud is niet op dit idee gekomen. Nu nog mooier, antwoordde deze, ik was toch niet verantwoordelijk voor de positie waarin u zich ge werkt had. Dr. Bruins Slot, die zijn capitulatie te voren gemotiveerd had met de opmerking, dat bij rea listisch genoeg was om niet vast te houden aan dingen die niet bereik baar zijn, kreeg van prof. Oud te horen dat het beter was geweest als hij op 22 december zo realistisch was geweest. U denkt te verstandelijk en te weinig ethisch, interrumpeerde dr. Bruins Slot. Als het ethisch element zo'n belangrijke rol heeft gespeeld in uw houding ten aanzien van het woningbouwbeleid, had u er nu niet op moeten terugkomen, spotte prof. Oud. Waarom vond prof. Oud het oppor tuun om de anti's en de C.H. in hun politieke hemd te zetten? Zijn aanval op dr. Bruins Slot c.s. doet de hand ver moeden van mr. Van Riel, de voorzitter van de liberale Eerste-Kamerfractie. Mr. Van Riel heeft tijdens de kabinets crisis deelgenomen aan het beraad van de liberale Tweede-Kamerfractie. Heeft hij de V.V.D. gewezen op de mogelijk heid. dat het tussen de anti's toch weer tot een botsing zal komen? Prof. Oud sprak uitdrukkelijk van een „schijnba- Deze nauwelijks bedekte uitnodiging aan de C.H.U. en A.R. om eens te gaan denken over een nieuwe coalitie, dit maal met de P.v.d.A., ging gepaard met scherpe aanvallen op het kabinet j en de K.V.P. Ook de informateur prof. De Gaay Fortman moest het ontgelden., Mr. Burger vond het onjuist dat prof. De Gaay Fortman een opdracht heeft geaccepteerd die een reconstructie en andere samenstelling van het kabinet onmogelijk maakte. De informateur heeft de juiste weg gevolgd, betoogde echter prof. Oud (V.V.D.De snelle oplossing van de crisis duidt daarop. Prof. Oud vond dat mr. Burger de laat ste is, die er over mag klagen, dat hij buiten spel is gelaten. Toen mr. Burger in 1955 de door hem veroorzaakte crisis om het ..kreupele huurwetje" moest lij men. heeft hij er geen ogenblik aan ge dacht de toemalige oppositie in het ge sprek te betrekken. Prof. De Quay liet al dit geruzie langs zich heen gaan. Ook hij maakte echter een onderscheid tussen de oorzaak in terne tegenstellingen binnen de A.R. en de aanleiding de woningbouw van de kabinetscrisis. Hij nam mr. Van Aartsen in bescherming tegen het ver wijt van vele zijden, dat hij zonder vol doende redenen de portefeuillekwestie zou hebben gesteld. Als een minister meent, dat de basis van vertrouwen tus sen hem en zijn geestverwanten ont breekt kan men hem niet het recht ont zeggen om af te treden, betoogde prof. De Quay. Dat vertrouwen is nu her steld, zei hij; bij de informatie is te vens gebleken, dat een meerderheid in de Kamer het woningbouwbeleid steunt. re" verzoening. Nieuwe interne^ span ningen in de A.R. zouden de anti's defi nitief buiten spel zetten. Door zich nu reeds van de A.R. te distantiëren kan de V.V.D. vermijden dat zij bij een nieu we crisis ook buitenspel gezet zou wor den. Oppositieleider mr. Burger dacht bij dit debat ook aan de toekomst. Hij was de enige, die de A.R. en C.EI.U. in be scherming nam. Er is geen sprake van dat dr. Bruins Slot door de knieën is gegaan, riep hij, de regering is gereti reerd. Als oorzaak van de criris wees kabinet, dat de heer Bommer een eigen Dit laatste werd door de socialisten bestreden. Door de motie-Van Eibergen (A.R.) is in ieder geval bewezen, dat de meerderheid der Kamer een ander beleid wenst, riep de heer Bommer (P. v.d.A.). De heer Bommer kreeg echter geen steun meer van A.R.-zijde. Bij de C.H.U. vond hij nog wel enkele ver wante zielen. Dr. Tilanus (C.H.) had gezegd, dat zijn fractie nog niet geheel tevreden was en haar eindoordeel zou [Tiitgeti-okken, opschorten tot de beslissing in juni 1961 over de vraag of er nog eens 2500 woningen extra gebouwd kunnen worden. Aan de andere kant stak dr. Tilanus echter zo zeer de loftrompet over het mr. Burger de overheersende positie aan, die de K.V.P. zou innemen. Hij wekte de prot.-chr. partijen op weer te zorgen voor eigen gezicht. „U kunt geen eigen taak vervullen als u ondershands C.D.U.'tje speelt. Uw bewegingsvrijheid wordt beperkt door de lengte van het touw, waarmee u zich aan de K.V.P. gebonden heeft". motie, waarin om 5000 extra woningen werd gevraagd, toch liever introk. Een verwerping van die motie, zou de positie van het kabinet hebben versterkt. Nu blijft nog de herinnering bestaan aan de motie-Van Eibergen. Minister Van Aart sen lachte echter het laatst. Zijn begro ting werd tenslotte met algemene stem men goedgekeurd. Gisteren is een massale vlucht uit Cuba begonnen... niet alleen van Amerikanen, maar ook van duizenden Cubanen, die liet bepaald niet met Castro eens ziin en die, nu de betrekkingen tussen Havanna en Washington verbroken zijn, het ge vaarlijk-rode eiland verlaten. Het eerste vliegtuig dat uit Havanna naar de V.S. vertrok, was zo „afgeladen" dat verscheidene Amerikanen van de ambassade geen plaats meer konden krij gen. Per schip gingen ook velen naar Amerika. De vlucht zal voorlopig nog wel aanhouden. En intussen gaat het Castro-regime door met de anti-Amerikaanse gevoelens op te voeren. De regering laat de soldaten loopgraven maken, zwaar geschut op stellen en gebieden waar men „de in vasie" verwacht ontruimen, alles met het doel een steeds heviger oorlogspsychose te kweken. In de Veiligheidsraad heeft Roa staan oreren dat de V.N. Amerika direct schul dig dienen te verklaren aan een voorge nomen aanval op Cuba. Hij werd uitge jouwd door anti-Castro Cubanen, hetgeen hem deed opmerken dat dit weer zo'n Een schrijnend beeld van de nood toestand in Bakwanga (Zuid-Kasai in Kongo): een moeder en baar kind liggen uitgeput van de honger langs de weg op hun tocht naar een van de vluchtelingenkampen voor Ba- loeba's, waar zij voedsel hopen te krijgen. tevoren beraamde streek der imperialis ten was. Toen later een groepje pro- Castro Cubanen op de tribune lawaai begon te maken, zei hij natuurlijk niets. De Veiligheidsraad zal nog wel even werk hebben met de Cubaanse Klacht. Het zal trouwens moeilijk zijn er een bevredigend slot aan te geven Moskou hielp het vuur opstoken door te verklaren dat Amerika niet alleen in Cuba wil binnenvallen, maar ook in Laos. Over de Iljoesjins die regelmatig naar Laos vlogen werd uiteraard met geen woord gerept. Gisterenmiddag heeft bondskanselier Adenauer uit handen van de Neder landse ambassadeur in Bonn, jhr. mr. H. van Vredenburch, de versierselen ontvangen die behoren bij het Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. H.M. Koningin Juliana heeft hem, zoals bekend, deze onderscheiding toegekend ter gelegenheid van zijn 85e verjaardag. Adenauer woonde gisterenmorgen vroeg in de kapel van het. r.-k. Flisa- bethziekenhuis in Bonn een H. Mis bij die door zijn zoon Paul, jezuïet, werd opgedragen. Alle openbare gebouwen in Bonn waren gisteren versierd met vlag gen. De kanselier zag er goed uit; hij was een beetje grauw, maar zo ziet hij er al bijna een halve eeuw uit. Voor iedereen die Konrad Adenauer kwam gelukwensen was vijf minuten tijd De acht Afrikaanse leiders die in Casa blanca, Marokko, een conferentie over Afrikaanse vraagstukken houden, hebben gisteren meegedeeld dat zij volledig over eenstemmen in hun toekomstige poijtiek ten aanzien van de toestand in Kongo. Vier uur van beraadslagingen waren er aan voorafgegaan. Wat precies was bereikt, was niet bekend. Overigens schijnen zich bij het debat over Kongo ernstige meningsverschillen te hebben voorgedaan. Guinea, gesteund door nog enkele andere landen, zou neb ben aangedrongen op onmiddellijke actie in Kongo, desnoods buiten de V.N. om. om de regering-Loemoemba weer in het zadel te helpen. De conferentie reageerde „voorzichtig" op een Deense suggestie dat economisch sterke landen onderontwikkelde gebieden „adopteren" en zorg over hen aanvaar den. Bijzonderheden over dit voorstel zijn nog niet bekend, en er is formeel nog geen aandacht aan besteed. Enkele deel nemers aan de conferentie staan sceptisch tegenover het voorstel, of wezen het rondweg af. Zij zouden vrezen dat de adoptie de vorm van 'een verkapt kolo nialisme zou aannemen, en daarom liever vasthouden aan bijstand via de Verenigde Naties. Hij was in de beste stemming en had voor velen een grapj-e. Hij ontving tal rijke geschenken. Zoals b.v. een grote schaal Berlijnse pannekoeken. Toen de bondskanselier vroeg waar die panne koeken dan wel waren, lichtte zijn doch ter Libeth hem verlegen in: zijn 21 kleinkinderen hadden zich er al over ont fermd. Van bet kabinet en het parlement ont ving de jarige vier cherubijntjes, die lente, zomer, herfst en winter voorstel len. De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt was naar Bonn gekomen om per soonlijk zijn gelukwensen aan te bieden. President Lübke kwam eveneens naar het paleis Schaumbrunn. De eerste gasten waren weliswaar geen hoog geplaatsten, doch zij werden door de jarige bondskanselier met niet min der vreugde begroethet waren zijn kinderen en kleinkinderen, die voor een vrolijk begin van deze vermoeiende dag zorgden. Ook kwamen gisteren gelukstelegram men van premier Kroestjev en van Eisenhower, die Adenauer zijn beste vriend noemde en hem de beste wen sen namens het Amerikaanse volk zond. Andere gelukwensboodschappen kwamen van Charles de Gaulle en de Britse eer ste minister MacMillan. Westerse diplomaten in Kongo hebben bezoeken gebracht aan de speciale verte genwoordiger van de Verenigde Naties de Indiër Rajeshwar Dayal, om hem te vragen wet de Verenigde Naties doen om de tweeduizend Europeanen te be schermen die onder moeilijke omstan digheden in de provincie Kivoe verblij ven. Dayal antwoordde dat de Verenig de Naties moeite hadden om zelfs be scherming le bieden aan hun eigen men sen en instellingen, maar dat voor de Europeanen gedaan werd wat gedaan kon worden. Zijn verklaring is ondersteund door wat een woordvoerder van de V.N. eer der op de dag had meegedeeld, dat de spanning in de Loemoembagezinde pro vincie Kivoe afnam, en dat alle gear resteerde Europeanen in vrijheid waren gesteld. De Westerse diplomaten, Engeland, Frankrijk. Nederland, Zwitserland, Por tugal en Luxemburg vertegenwoordigen de. hadden reeds eerder in de week bij Dayal geïnformeerd. De Britse, Fran se en Duitse vertegenwoordigers deden dit, voor wat de twee eerstgenoemden betreft, gisteren opnieuw. Waarnemers in Leopoldstad zagen in de diplomatieke stappen groeiende on- ,o (Van onze correspondent) Er is gisteren weinig wijziging geko men in de algemene toestand in België. Terwijl de staking in de Vlaamse gewes ten snel naar haar einde toe gaat, blij ven de stakers in Wallonië het been styf houden en hun leider, de heer Renard, wil nog van geen toegeven weten. In de Kamer van Volksvertegenwoordigers werden gisterenmiddag de debatten over de betwiste eenlieidswet voortgezet, doch het einde ervan is nog niet in zicht. Vandaag, vrijdag, zulLen verschil lende commissies bij elkaar komen om de amendementen te onderzoeken, die op deze wet zijn ingediend. In de wandelgangen van het parle ment werden drukke besprekingen ge houden. terwijl gisterenmiddag de ko ning de heer Lefèbvre, minister van Binnenlandse Zaken, en Lefévre, voor zitter van de Christelijke Volkspartij, ontving. Ondervraagd over de beteke nis die dient te worden gehecht aan de verschillende besprekingen die de vorst sinds zijn terugkeer heeft gevoerd, ant woordde een zegsman van de regering, dat de vorst hierdoor alleen zijn belang stelling wil bewijzen voor problemen die het gehele land aangaan. Ook het bu reau van de B.S.P. kwam gisterenvoor-, middag weer bijeen, doch er werd, even min als de vorige keren, een medede ling aan de pers verstrekt. In de Ka mer heeft de minister van Binnenlandse Zaken voor de aanwezigen, on tot stich ting van sommige socialisten, een lijst voorgelezen van de sabotagedaden die sedert het uitbreken van de staking in Wallonië zijn gepleegd. Tot 31 december had de Rijkswacht 540 verschillende gevallen genoteerd, en daaronder kivamen voor: open snijden van kabels, versperringen op de sporen, dynamietladingen on der de sporen, wissels ontwricht om botsingen en ontsporingen te ver wekken, spoorstaven los geschroefd, signalen gesaboteerd, dynamiet on der elektrische palen, bomen en palen over de wegen gelegd, wegen opge broken, kraaiepoien uitgestrooid, en zo meer. Verschillende personen werden daardoor reeds gewond, en één enkele kwam er door om het leven. Gisteren nog wierpen mani festanten flessen met benzine in de woning van een spoorwegingenieur te Luik. Er brak brand uit, en de ingenieur met vrouw en zeer kleine kinderen, kon ternauwernood worden gered door de buren. In een gemeente bij Luik werden twee rijkswachters aangevallen door stakers en neergeslagen. Op andere plaatsen in het land grepen gisteren incidenten plaats tussen rijkswachters en stakers. De herrie concentreerde zich echter vooral in Wallonië. Op veel plaatsen ging men dan ook over tot arrestaties van baldadige stakers. Hiertegen werd gisterenmiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers protest aangetekend door sommige so cialistische kamerleden. Zo zouden rijkswachters in -een Waalse gemeente een groep stakers in hun onderbroekje hebben gezet, nadat zij hadden getracht een be stelauto van de posterijen te kante len. De minister beloofde een diep gaand onderzoek in te zullen stellen naar het gemelde machtsmisbruik. In het Vlaamse gedeelte van het land nam de staking weer zienderogen af. Het A.B.V. gaf opdracht de staking he den te beëindigen in de grootwinkelbe drijven, en gisteren (donderdag) beëin digde het trampersoneel en het postper- soneel van Brussel de staking. In Brug ge hield zij volledig op, en het A.B.V. schorste daar een betoging die in de voormiddag had moeten plaatsvinden. In Brussel werd in de voormiddag be toogd door een kleine groep stakers en studenten van de universiteit, die op de Grote Markt met waterkanonnen uiteen gedreven werden. In Antwerpen, waar burgemeester Craeybeckx een oproep tot kalmte had gedaan, greep een derde be toging plaats die zeer rustig verliep. Er werden vrijwel geen incidenten gemeld. tevredenheid van het Westen over de tendentie van de Verenigde Naties om de Kongolese soldaten en oproerkraaiers hun gang te laten gaan zonder in te grijpen In Leopoldstad confereerde de secre taris-generaal van de V.N., Dag Ham- marskjoeld, gisteren met hooggeplaatste ambtenaren van de volkerenorganisatie. Voor het gebouw demonstreerden hon derd Kongolezen voor de vrijlating van premier Loemoemba, Soldaten van de V.N., die geen dienst hadden, namen foto's van de groep. Tijdens de besprekingen kwamen overal in de stad relletjes voor. Naar UPI vertelde was er een Deense V.N.-militair die rustig foto's stond te maken van een incident waarbij Kongolezen een landgenoot tegen het hoofd, de borst en de nieren schopten, zonder dat de mili tair ingreep. Onder de slachtoffers van de ongere geldheden van de laatste dagen was ook Kasavoeboe's secretaris Loeyeye, die af geranseld, met messen gestoken en bo vendien van al zijn geld bestolen werd. Aanvankelijk werd gezegd dat hij ver moord zou zijn. doch gisteren verscheen hij eensklaps weer in het openbaar. De Russische eerste vice-premier Miko jan heeft gisteren Indonesië verzekerd van de volledige steun van zijn regering in het geschil met Nederland over Nieuw - Guinea. Mikojan. die sprak op een ontvangst ter ere van de Indonesische stafchef ge neraal Nasoetion, zei: „De volkeren van de Sovjet-Unie stellen zich volledig ach ter de gerechtvaardigde eis van het Indo nesische volk voor overdracht van West- Irian aan de republiek Indonesië. De Russische woordvoerder stelde zich ook achter Indonesië's eis dat de Neder landers zullen ophouden met hun „uitda gende acties" ten aanzien van ,,West- Irian". De rede van Mikojan werd mede aan gehoord door Kroestjev. Mikojan verze kerde Indonesië van ..alle mogelijke hulp" in de rechtvaardigde strijd tegen „het kolonialisme". Hij noemde preisdent Soe- karno ,,de vurige kampioen voor de vrede". In enkele streken van het Vlaamse land gingen arbeiders, die woensdag het werk neerlegden, gisteren al weer aan de ar beid. In Brussel ging gisteren het ge rucht rond dat de koning Spaak, de secretaris-generaal van de Navo, zou willen belasten met een verzoe ningspoging tussen de tegenover el kaar staande partijen. Gisteren heeft het hoofdbestuur van het N.V.V.. na een vergadering in Utrecht, het Algemeen Belgisch Vakver bond een renteloze lening van een half miljoen aangeboden. Dit geld dient om de zwakke stakingskassen van de socialistische vakbonden in België te versterken. De regering-Eyskens zag gisteren avond een motie van vertrouwen in haar beleid met 116 tegen 82 stemmen, bij twee onthoudingen, aanvaard. Dit geschiedde bij de hervatting van het debat over de „soberheidswet"..

de Stem | 1961 | | pagina 1