Haagse jongeman bij charge van getergde politie gedood Breuk in socialistisch kamp vrijwel definitief Politie-uitval tegen stakers in Antwerpen VANMIDDAG VERKLARING REGERING Maatregelen tegen vervuiling Washington: bewijs van Russische luchtbrug op Laos is onbetwistbaar TWEE RAMPEN, 38 DODEN Fins vliegtuig stort neer Engels vrachtschip zinkt Opening brug Gorkum pas half februari Wallonië eist vorming van tweeledige confederatie Eerste Starfighters in lente '61 afgeleverd DAGBLAD VOOR ZEELAND Betogingen vrij kalm verlopen Nu en dan buien Nationale rouw Weer twee meisjes in Engeland vermoord Kerstboomvuur liep uit op ernstig drama Van Aartsen: 2500 woningen meer WURLITZER JUKE-BOXES Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandit Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mrr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. fflanbïaP §le Abonnementsprijs 7,per kwartaal 8,20 per post - 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2883) KAMER ACHTER EYSKENS EYSKENS Vertrouwen van volksvertegenwoordiging Vanmiddag: om 1 uur komt de Tweede Kamer bijeen om een regeringsverkla ring- over de recente kabinetscrisis aan te horen. Na de verklaring wordt de vergadering geschorst waarna donder dagmiddag het debat zal worden gehou den. Daarna komt de begroting van volks huisvesting en bouwnijverheid, waaruit de crisis is ontstaan, weer aan de orde. Koningin Juliana is gisteren in Oos tenrijk aangekomen, waar zij haar, door de kabinetsformatie vertraagde winter- vakantie houdt. Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Marijke zijn er al sinds 30 december. De eerste, in Duitsland vervaardigde straaljagers van het type .,F-104-g Star- fighter" zullen nog voor het einde van het jaar aan de Westduitse luchtmacht worden afgeleverd. Men hoopt zelfs reeds in de lente van 1961 de eerste toestellen gereed te hebben. Nederland, België en Italië zullen, zo als bekend, elk tussen de 50 en 100 straaljagers van Amerika kopen. Bo vendien zouden deze landen nog een aan tal straaljagers gratis van de Verenigde Staten krijgen. Naar men aannam zou Nederland 25 Starfighters extra ontvan gen. evenals België, en Italië 50. (Van onze correspondent) De toestand in België wordt niet de dag ernstiger en het is nu zover gekomen, dat het hele Belgische staatsbestel op het spel staat. De Waalse vleugel van het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft eerst een afzonderlijk coördinatiecomité gevormd om de staking gaande te houden, maar nu heeft ook de Waalse vleugel van de Belgische Socia listische Partij een comité gevormd zonder hierbij de algemene lei ding van de B.S.P. te raadplegen. De breuk tussen de Waalse socialis ten en de Vlaamse socialisten mag hiermee wel compleet worden ge noemd. De toestand is echter nog ernstiger wanneer men weet dat gistermiddag de Waalse Economische Raad in vergadering is bijeen gekomen, en dat deze Raad, waarin alle economische kringen van Wal lonië en alle politieke strekkingen verenigd zijn, een resolutie heeft goedgekeurd, waarin wordt gevraagd het Belgische staatsbestel te her zien op federalistische grondslag. Die overweging werd ingegeven door de vaststelling dat het Waalse eco nomische leven momenteel achteruitgesteld wordt in België en „het kind van de rekening" is geworden. Wanneer men nu weet dat Wallonië in de loop van de jonge Belgische geschiedenis altijd het troetelkind is geweest van tientallen regeringen, en dat men eerst in deze tijd, dank zij het steeds beter afgetekende bevolkingsoverwicht in Vlaanderen, eraan begint te denken ook Vlaanderen ietwat te industrialiseren, dan kan men zich een idee vormen van de ernst van die beweringen. Nu nog gaat de grootste inspanning van de regering uit naar Wallonië, teneinde er nieuwe industriële mogelijkheden te scheppen. Nochtans ziet men in België, noch de houding van de Waalse socialisten, noch deze van de Waalse economische raad, als beuzelarijen aan. De hogere leiding van de Belgische socialistische partij verheelt* haar ongerustheid niet, temeer daar, voor de eerste maal in de parle mentaire geschiedenis van het land, gis terenmiddag juist voor de hervatting van de kamerdebatten over de eenheidswet, de Waalse vleugel van de socialistische kamerleden afzonderlijk heeft vergaderd om haar houding te bepalen. De partijleiding doet nu het onmo gelijke om de barsten te lijmen, en zij is er zelfs in geslaagd de Waal se menner Rénard enigszins terug tot bezinning te brengen. Op een be toging die gisteren te Luik werd ge houden, herriep Rénard zijn woor den van vorige week, en legde hij er de nadruk op, dat de intrekking van de eenheidswet het belangrijkste en meest directe doel van de stakingen is. Het federalisme, aldus Rénard, kan dan een aangelegenheid voor morgen zijn. Geruchten deden gisteren te Brussel ook de ronde, dat de heer Major, alge meen secretaris van het A.B.V., bespre kingen heeft willen aanknopen met de christelijke vakbonden om een einde te maken aan de staking in Vlaanderen. Dit moet worden beschouwd als een be kentenis van onmacht van de Vlaamse socialisten. Hij zou vier tegemoetkomin gen van de regering eisen, doch vanzelf sprekend kunnen de christelijke vakbon den niet optreden als woordvoerder van de regering. Daarbij valt het op, dat Major alleen maar over een beëindiging van de staking in het Vlaamse gedeelte van het land sprak. Hij heeft daardoor tevens moeten toegeven, dat hij niet het minste gezag meer heeft in Wallonië, waar Rénard heer en meester is. Moties Op het parlementaire plan heeft men gisteren te Brussel de hervat ting van de besprekingen over de eenheidswet met verschillende inter pellaties van socialistische volks vertegenwoordigers gehouden. De zitting begon zeer kalm, doch kreeg tegen het einde een woelig karakter. Waalse vertegenwoordigers verweten de regering de eenheid van het land te willen breken door haar halsstar rige houding, anderen verweten haar misbruik te maken van rijkswacht en leger by de beteugeling van de staking. Premier Eyskens antwoordde bijzon der gevat. Hij verweet op zijn beurt de socialisten een valse voorstelling te ge ven van de eenheidswet. terwijl de heer Lefèbvre, minister van Binnenlandse Za ken. er op wees, dat verschillende so cialistische burgemeesters in het land hun plichten niet vervullen, zodat hij wel genoodzaakt is zelf op te treden. Uiteindelijk werden er moties van vertrouwen, door de C.V.P., en van wantrouwen, door de B.S.P. en commu nisten, ingediend. De eerste werd goed gekeurd met 117 stemmen tegen 63, met een onthouding (van een liberaal lid), de tweede werd afgekeurd met 118 stem men tegen 63. Koortsmeter Wat nu de stakingen zelf betreft werden gisteren in België drie be togingen gehouden. Die in Luik ver liep vrij kalm, evenals een betoging in Brussel. Alleen moest daar even de rijkswacht optreden, maar later werd door de hoofdcommissaris van politie ontkend dat er bij deze rel letjes gewonden te betreuren vielen. De betoging die gisterenochtend in Antwerpen doorging, werd door in siders beschouwd als een koortsme ter voor de staking in Vlaanderen. Er kwamen slechts 5 a 6000 stakers opzetten. Een beeld uit Antwerpen van dinsdag middag. Stakers breken het plaveisel op om zo aan „ammunitie" te komen. De opname werd gemaakt in de buurt van het gebouw van de „Bell-telefoon Maatschappij". De politie in Antwerpen voert op de Keizerlei een charge tegen betogende stakers uit. RESTEN VAN het vroegere nationalis tische leger van China, enkele duizen den mannen sterk, zouden aan de gren zen van rood-China, in de omgeving van Birma, de communisten nog ernstig las tig vallen. Er zijn acties gaande. EEN VROUW van 29 jaar, die geeste lijk gestoord is, wordt in Soest sedert nieuwjaarsdag vermist. VAN DE 3% pet. Nederlandse Staats lening 1955 zal op 1 februari a.s. l/35e deel, bijna vijftien miljoen, aflosbaar worden gesteld. Op 11 januari vindt de uitloting plaats. A.DENAUER zal op 8 februari in Pa rijs Dc Gaulle ontmoeten, in het kader van een conferentie van regeringsleiders der zes E.E.G.-landen. ELF MAN van de Amerikaanse am bassade in Havanna mag slechts blij ven, heeft Castro in een „telethon" een t.v.-rede van 3V2 uur verteld. Het zijn toch allemaal maar spionnen, aldus Fidel. Hij beweerde dat de ambassade 400 man personeel telde; Washington verbeterde: het zijn er 87. DE VLIEGERS van de Boeings van Air France zouden gisteren een proteststa king houden tegen de „vordering" door de regering. Juist voordat de staking in ging, vorderde de regering hen weer, zodat ook deze staking wettelijk onge- loofd werd. TUSSEN ONS LAND en Frankrijk is een akkoord voor 5 jaar ontworpen voor het gebruik van militair oefenterrein in dat land. IN MADRID heeft Poujade, de vroegere anti-belastingman van Frankrijk, met Salan gesproken. TUSSEN ETHIOPIE en Somali is hevi ge spanning ontstaan over het gebruik van Ethiopisch gebied door Somalische herders. Ethiopische militairen hebben vele herders gedood en gewond. Hier en daar werden ruiten ingewor pen. onder meer bij een katholiek dag blad. en enkele trams en autobussen moesten het ontgelden. Het verkeer werd twee uur ontwricht. Tweemaal kwam het tot een vechtpartij met de politie, de eerste keer toen de betogers een fabriek wilden bestormen, de twee de maal toen de politie de betogers de finitief uiteen dreef. Er werden twee politiemannen gewond en een manifes tant. Een twintigtal betogers werd opge bracht. De minister van Binnenlandse Zaken heeft gisteren het personeel van de havens van Antwerpen en Gent op gevorderd, zodat van heden af beide havens normaal zullen werken, indien de havenarbeiders, die niet in vaste loondienst staan, hun staking zouden op geven. Hetzelfde opvorderingsbevel trof het personeel van de openbare rei niging. In Antwerpen werden n.l. enkele gevallen van paratyfus ge signaleerd. en het Verbond van Ge neesheren heeft dientengevolge van de minister van Volksgezondheid dringende maatregelen gevraagd. De ziektegevallen zouden zijn ver oorzaakt door het verregende huis vuil, waarin honden en katten nu vrij spel hebben, omdat het overal in straten en op pleinen zo maar wordt weggeworpen. Vooral het afval van slachterijen en slagerswinkels is gevaarlijk. In het Vlaamse land nam de staking in omvang af. In Wallonië bleef de toe stand ongewijzigd, alhoewel de stakers dreigen om nu ook de hoogovens te do ven. Het opnieuw op gang brengen van de ltoogovens is een buitengewoon moei lijke. dure en vooral tijdrovende aange legenheid. De Verenigde Staten hebben gisteren avond bekendgemaakt dat Russische vliegtuigen „aanzienlijke aantallen" Noordvietnaniese soldaten aan parachu tes boven Laos hebben neergelaten. Het bericht werd door een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken als onbetwist baar juist" gekwalificeerd. De landin gen hadden sinds 15 december plaats gevonden met toestellen van het type Iljoesjin-14. Een aantal van deze was volgens de woordvoerder indertijd be trokken in de „clandestiene luchtbrug op Kongo". De mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken werd openbaar ge maakt enkele uren nadat president Eisenhower een nieuwe bespreking had gehad met zijn voornaamste militaire en diplomatieke adviseurs. In de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken werd gezegd dat in het licht van de ernst van de toe stand in Laos, de Amerikaanse regering, het nodig had geoordeeld in haar bezit zijnde geheime inlichtingen aan de openbaarheid prijs te geven. Deze in lichtingen bewezen dat de Sovjet-Unie en Noord-Vietnam op uitgebreide schaal deelnemen aan de operaties tegen de koninklijke regering in Laos en het Lao- tiaanse volk. De Amerikaanse regering neemt voors hands niet aan dat de totale sterkte van 4 Verwachting van het K.N.M.I. tot f vanavond, opgemaakt gisterenavond 4 23.15 uur: Wisselende bewolking met nu en dan buien, sommige met hagel of natte J sneeuw. Matige tot krachtige wind f t tussen zuidwest en west, en aan de t kust mogelijk tot hard toenemend. J Dezelfde of iets lagere temperaturen. J t Verwachting van het Belgisch weer- i kundig instituut: Daling van de temperatuur, regen- J of sneeuwvlagen, plaatselijk onweer J 4 mogelijk. 4 Vandaag: zon onder 16.42 uur, maan t op 19.32 uur. Morgen: zon op 8.48 uur, maan on- J J der 10.24 uur. J Vijfentwintig mensen zijn dins dagmorgen om het leven gekomen toen een DC-3 van de Finse lucht vaartmaatschappij Finnair neer- In een greppel in een afgelegen streek in de omgeving van Ridgewell, in het Engelse graafschap Essex, is het ge deeltelijk geklede lijk gevonden van een tot dusverre nog niet geïdentificeerd, Engels meisje van omstreeks twintig jaar. De plaats, waar het vermoorde meisje werd gevonden, ligt ongeveer dertig ki lometer van Boxted, waar een twee jaar geleden het stoffelijk overschot werd ge vonden van het negentienjarige Neder landse meisje Mary Kriek. De moordenaar van Mary Kriek is nooit gevonden. De twee rechercheurs, die indertijd het onderzoek in deze moord hebben geleid, zijn ook belast met de nasporingen naar de dader van deze nieuwe moord in dit gebied. In Leicestershire stelde politie een on derzoek in naar de moord op de zes tienjarige Sandra Pickering uit Sapcote. Sandra werd levenloos aangetroffen in een laantje, dat in trek was bij ver liefde paartjes. De lijkschouwing heeft aangetoond dat zij, evenals Mary Kriek, om het leven is gekomen door met een hard en stomp voorwerp toegebrachte slagen. PATER J. P. DIRKSE, directeur van de Katholieke Filmactie in Nederland is gisteren benoemd tot lector in de film kunde aan de Jan van Eyck-academie en tot docent aan de Academie voor cul turele esthetische vorming te Maas tricht. Ernstige ongeregeldheden bij de door de „Haagse jeugdactie" ge houden officiële kerstboomver brandingen in Den Haag blijken maandagavond de 16-jarige scho lier W. H. Scbolte uit de Manda rijnstraat het leven gekost te hebben. Deze kerstboomverbrandingen worden jaarlijks goerganiseerd om de jeugd gelegenheid te geven een groot maar onschuldig vuur te zien oplaaien in de hoop dat er dan minder ongeregeld heden bij de jaarwisseling zullen plaats vinden. Dit jaar echter is het op twee van de twaalf plaatsen van de verbran dingen Veel onrustiger geweest dan in de gehele oudejaarsnacht in Den Haag. Op het Kaapseplein kon de politie met de gummiknuppel de orde herstellen, nadat overal vuurtjes waren gestookt buiten het officiële vuur om, stenen in het rond waren gevlogen, afzettings hekken over de straat waren gesleurd en verkeersborden waren vernield. Maar in de Geraniumstraat is het tot een drama gekomen. Reeds bij het aan voeren van de kerstbomen door meest jonge kinderen was een groep opge schoten jongens bijzonder lastig. Zij trachtten met van papier gedraaide fak kels de kerstbomen van de kinderen in brand te steken, langsrijdend op hun bromfietsen. Toen het officiële vuur eenmaal was ontstoken, legden ze her en der op straathoeken eigen vuurtjes aan, waaruit ze brandende kerstbomen over de hoofden van het publiek in het vuur gooiden. De brandweer ging al spoedig over tot blussing van het grote vuur en de opdringende jeugd maakte het nodig dat de stralen ook op haar werden gericht. Toen dit nog niet baat te probeerde het aanwezige politieper soneel met de gummiknuppel de orde te herstellen, maar vergeefs, want de mannen werden met stenen bekogeld en de afzettingshekken werden over de straat getrokken. Ternauwernood kon de brandweer bij haar vertrek nog passeren. Tegelijk met de brandweer verliet ook de politie het terrein, in de hoop daar door de onrustige gemoederen te kal meren. Dit bleek in het geheel niet het geval. Nu de politie geen doelwit meer kon zijn richtten de jongens hun aan dacht op auto's van buurtbewoners, waarvan zij ruiten en antennes ver nielden. Zij gooiden de straatverlichting kapot, vertrapten bloemperken, hingen hekken in de lantaarnpalen. De verontruste buurtbewoners alar meerden opnieuw de politie, die terug keerde, nu echter met sabels. Er wer den verscheidene charges uitgevoerd en om de groep goed uit elkaar te jagen werden de jongens op hun vlucht nog een eind achtervolgd. Plotseling vonden de politiemannen dc jongen Scholte op straat liggen in de Segbroeklaan. Hij bleek twee sabelwonden te hebben op gelopen. Onmiddellijk werd hij over gebracht naar een ziekenhuis maar bij aankomst daar bleek hij reeds te zijn overleden. Op last van de officier van justitie wordt een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken. Gisteren is sectie op het stoffelijk overschot verricht, waar uit bleek dat de jongen overleden is tengevolge van inwendige verbloeding, veroorzaakt door een prik met een sabel. In het Haagse politiekorps heerst, na de goede afloop van de oudejaarsnacht viering, grote verslagenheid over de treurige nasleep van deze kerstboom verbranding. Het verder onderzoek wordt thans in samenwerking met de rijksrecherche verricht, teneinde zelfs de schijn van iedere partijdigheid te vermijden. stortte in een dennenbos en in brand vloog, twee minuten voor het had moeten landen op het vliegveld Vaasa. De reddingspogingen werden bemoei lijkt door het feit, dat het vliegtuig diep in het bos was neergestort, ongeveer een kilometer van de dichtsbijzijnde weg. Al het blussingsmateriaal moest per paard naar de plaats van de ramp worden over gebracht. Bijna twee uur nadat het vlieg tuig was neergestort, was men de brand pas meester. Te Helsinki heeft de regering verzocht vlaggen op openbare en particuliere ge bouwen halfstok te laten waaien. Het radioprogramma van de nationale radio is gewijzigd. De ramp met de DC-3 is de ergste uit de geschiedenis van de Finse burger luchtvaart. Geen tijd meer.... Tijdens een zware storm is gisteren ochtend vroeg in het Nauw van Calais het vrachtschip „Indian Navigator" ge zonken. Alle dertien leden van de daags tevoren aan boord gebrachte bergings- ploeg zijn waarschijnlijk verdronken. Zaterdag had de bemanning de „Indian Navigator" verlaten, nadat een brand was ontstaan als gevolg van een grote explo sie. Maanag ging een bergingsploeg, die af komstig was van het zusterschip „Indian Success" aan boord, om te pogen het schip naar de kust te brengen. Het schip bleek niet langer opgewassen tegen de golven. Het kwam dwars op de golven te drijven en slingerde hevig. Bin nen enkele seconden is het omgeslagen en weggezonken. Vliegtuigen van de Engelse luchtmacht hebben naar de bergingsploeg gezocht maar overlevenden werden niet waarge nomen. De mannen kunnen geen tijd meer gehad hebben om zichzelf het leven te redden. (Advertentie) de Noordvietnamese strijdkrachten in Laos de zeven bataljons omvatten, waar op de regering in Vientiane hen heeft geschat. Het ministerie bevestigde dat de Ame rikaanse regering met andere regerin gen voeling houdt over de mogelijkheid van het weder instellen van de inter nationale controlecommissie voor Laos. De Amerikaanse regering zou hiermee een verzachting in haar voorgenomen politiek hebben aangebracht, zij het on der het stellen van bepaalde voorwaar den. De regering van prins Boen Oem, die sinds 12 december bij koninklijk besluit regeert, heeft gisteren om een vertrou wensvotum van de nationale vergade ring gevraagd. In het kabinet werd de broer van de koning van Laos, die zyn ontslag als minister van buitenlandse zaken had ingediend, als zodanig vervan gen door de premier, prins Boen Oem. Zonodi? steun In een politieke verklaring voor een buitengewone vergadering van de nationale vergadering, zei prins Boen Oem, dat zijn regering tot het einde zal blijven strijden, zo nodig met de hulp van bevriende landen, tegen alle vormen van agressie, po gingen om de regering omver te werpen daarbij inbegrepen. De pre mier noemde de huidige situatie ernstig. Sprekend over de pro-com munistische troepen van de opstan delingenleider kapitein Kong Le en de guerillatroepen van de Pathet Lao, zei de premier dat „verraders met buitenlandse hulp in een groot gebied dood en verwoesting ver spreiden". Onafhankelijke militaire waarnemers in Vientiane achten het mogelijk dat de huidige situatie zou worden gestabili seerd. zodat de steden van Noord-Laos in handen van generaal Phoemi Nosa- van blijven, en kapitein Kong Le en de Pathet Lao het grootste deel van het platteland onder hun controle houden. (Van onze Hangse redactie) Minister Van Aartsen (volkshuisves ting en bouwnijverheid) heeft instem mend met de tijdens de behandeling van zijn begroting ingediende motie-An- driessen aan de Tweede Kamer een nota van wijzigingen op zijn begroting voor 1961 toegezonden. Het aantal te bouwen premiewoningen wordt door hem met 1250 vermeerderd, het aantal wo ningwetwoningen eveneens met 1250. Het aantal woningwetwoningen, waarvoor een extra toeslag van pl.m. f 2.per week zal worden toegekend, wordt met 5000 verhoogd. Deze veranderingen zul len volgens minister Van Aartsen niet leiden tot verhoging van de uitgaven voor het dienstjaar 1961. De officiële openstelling voor het verkeer van tie brug over de Mer- wede te Gorkum zal pas half fe bruari tegemoet kunnen worden gezien, heeft het ministerie van verkeer en waterstaat meegedeeld. Het uitstel van de openstelling (het plan was namelijk om de brug reeds deze maand te openen) is een gevolg van de slechte weersomstandigheden. BEZITTERS VAN kunnen zich voor service, fabrieksgarantie, klachten, omruiling of huur wenden tot de ALLEEN IMPORTEUR voor Ned. van de Wurlitzerfabrieken ELSPOR Westersingel 42 NEDERLAND N.V. Dir. J. van Urk Rotterdam Tel. 01800 135025

de Stem | 1961 | | pagina 1