„Gelijmd", zonder één barstje Resultaat van crisis: alleen igheid voor maar nari anti s Kasavoeboe roept R.T.C. bijeen wctfycnt* Laos: situatie explosief Jeugdige amateur-soldaatjes in Woensdrecht gearresteerd Onderscheiding voor moedige wegenwacht Dakota van Marine bij Biak in zee gestort Zijlstra DE overwinnaar ,ja", zegt De Gaulle Amerikaanse strijdmacht gereed om in te grijpen Waarschijnlijk vijf doden Moeder springt jongen na: door trein gedood Vrijheid voor 152.291 Oostduilsers in 1961 DAGBLAD VOOR ZEELAND MAMMOETWET BINNEN 55 •5 55 Voorzorg bij referendum .Oefeningen'' voor Algerijnse kust Mobocloc leed schipbreuk in Kivoe Af en toe regen HOOGTEPUNT „Spionnen' bleken gevaarloos 101e JAARGANG No. 23562 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave N. V. Uitg. Mij. Neerlandi* Directeur: E. H. B. Brader Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J v 't Westende Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841. aghtaP DINSDAG 3 JANUARI 1961 Abonnementsprijs f 7,per kwartaal 8,20 per post - f 0,54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Bnbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41T telefoon 2893) KABINET-DE QUAY TERUG (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-De Quay zit tvecr in het zadel. Rond tien uur gisteravond heeft de informateur, prof. de Gaay Fortman, op het paleis Soestdijk aan de ko ningin kunnen melden, dat hij in zijn opdracht was geslaagd. Kort daarop arriveerde op het paleis mi nister-president prof. De Quay. Hij verzocht de koningin de ontslagaanvrage van het kabinet als on gedaan te willen beschouwen. De koningin, die nu ook naar de wintersport kan afreizen, willigde dit verzoek in. Daarmee was na 11 dagen een eind ge- De gevolgen van deze kortstondige kabinetscrisis zullen pas goed beoor deeld kunnen worilen na het grote politieke debat dat in de Tweede Kamer op de regeringsverklaring zal volgen. Enige voorlopig conclusies dringen zich evenwel thans reeds op. Het kabinet keert terug zonder concessies te hebben gedaan. Prof. De Quay c.s. hebben de krachtmeting dus gewonnen. Of deze overwinning ook de positie van het kabinet zal versterken moet echter nog worden afgewacht. De overwinning is behaald ten koste van een enorm prestigeverlies van de A.R.-Tweede-Kamerfractie. Het kabinet zal voorlopig geen last meer hebben met de anti's de mam moetwet is in veilige haven, werd gis teren reeds gezegd maar aan de an dere kant kan het kabinet bij de ver dediging van zijn beleid weinig positie ve steun verwachten van een min of meer geneutraliseerde fractie, die in haar politieke chemise is komen te haar politieke chemise is komen staan. Duidelijke winst heeft deze kabinetscri sis misschien alleen gebracht aan mi nister Zijlstra. Hij is uit de interne strub belingen in de A.R.. die ten grondslag lagen aan het conflict, onbetwist als de sterkste te voorschijn gekomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat be paalde „rebellen" in de A.R.-fractie hierin aanleiding zullen zien om straks de Tweede Kamer te verlaten. Er kan nog een mogelijk winstpunt zitten in deze crisis. Zowel het kabinet als de fracties waarop het steunt heb ben in deze dagen aan gewetensonder zoek gedaan. Dat men aan beide zijden bereid is geweest de politieke constella tie van dit ogenblik voort te zetten kan betekenen (moet betekenen, zou men haast zeggen), dat men oplossingen ziet voor nog komende knelpunten als bij voorbeeld de algemene kinderbijslagwet, de subsidiëring van de kerkenbouw en de nieuwe totowet. Naar verluidt zou binnen het kabinet reeds besloten zijn de algemene kinderbijslagverzekering niet vanaf het derde maar vanaf het komen aan een kabinetscrisis, die de aanstichters, de anti's in de Tweede Kamer, geen enkel voordeel maar integendeel niets dan narigheid heeft bezorgd. Zij hebben moeten capituleren op het voorstel, waar mee de heer Andriessen (K.V.P.) bij het woning- bouwdebat de crisis heeft proberen af te weren, te weten 82.500 woningen nu en nog eens 2500 goed kope woningen later als de bouwmarkt dat toelaat. De precieze formulering van een en ander zal blijken uit de regeringsverklaring, waarmee het herrezen kabinet-De Quay aanstaande woensdag of donder dag zijn rentree in de Tweede Kamer zal maken. eerste kind te doen ingaan. Zoals be kend. staat de meerderheid van de Tweede Kamer op het standpunt dat de A.K.W. bij het eerste kind dient in te gaan. Interne herformatie Met de fracties zijn de laatste dagen wel geen formele afspraken gemaakt suggesties in die richting zijn door prof. De Quay weggewuifd maar het is duidelijk dat de K.V.P.. V.V.D., A.R. en C.H. door weer opnieuw met prof. De Quay c.s. in zee te gaan na al het overleg dat daarover heeft plaatsgehad, moreel sterker aan het kabinet gebon den zijn, ook al zal het kabinet zich formeel extra-parlementair blijven noe men Als deze sterkere binding in de praktijk blijkt, zou de kabinetscrisis toch nog enig nut gehad kunnen hebben. Dat zou zeker het geval zijn, in dien prof. De Quay in de komende weken ook nog iets zou kunnen doen aan een verbetering van het team werk binnen het kabinet. Daaraan schijnt nog wel iets te ontbreken. In politieke kringen meent men te we ten, dat terzake in de laatste dagen binnen het kabinet goede voorne mens zijn gemaakt. Zelfs enige re constructie van binnenuit wordt niet voor onmogelijk gehouden. C.H.U. no<; spelbreker De vraag of het kabinet al dan niet met winst uit deze crisis te voorschijn is gekomen, wordt in belangrijke mate bepaald door de houding, die de C.H.U. straks zal aannemen. Op dit punt rezen gisterenavond nog zoveel vraagtekens, dat prof. De Gaay Fortman om half ze ven nog zei: ,,Er kan op het laatste moment nog een heleboel ellende ge beuren". Op het Binnenhof verluidde toen, dat de C.H.U.'ers, die de anti's bij hun aan val op het kabinet mede hebben onder steund, niet bereid waren als de an ti's om volledig door de knieën te gaan. Zij zouden weliswaar (zij het niet una niem) de terugkeer van het kabinet-De Quay wensen, maar verder volledig hun handen willen vrijhouden. Blijkt dit ge rucht op waarheid te berusten, dan zou er straks wel eens een moeilijke situatie kunnen ontstaan. Het voortbestaan van het kabinet wordt immers op den duur twijfelachtig als dc protestantse groepe ringen waarop het kabinet mede steunt, ofwel als dc A.R. politiek verlamd zijn, ofwel als de C.H.U. (mis schien) bij moeilijkheden niet de armen over elkaar blijven toezien. Aan de slotfase van de kabinetscrisis is gisteren een dag van druk beraad voorafgegaan. Het kabinet kwam op nieuw bijeen en in de Tweede Kamer vergaderden de fracties van de K.V.P. V.V.D., A.R. on C.H.U. Na het fractie- beraad. dat bij de V.V.D. ook werd bij gewoond door mr. Van Riel. de voorzit ter van de liberale Eerste-Kamerfractie zijn rebellie heeft dus wel resultaten gehad gingen de fractievoorzitters om beurten verslag uitbrengen aan prof. De Gaay Fortman. Dr. Bruins Slot had nog een apart gesprek met minister-pre «ident prof. De Quay. Toen deze ook nog met de informateur had gesproken was de legpuzzel compleet en konden de informateur en prof. De Quay ach tereenvolgens naar Soestdijk gaan. De begrotingsbehandeling van de Tweede Kamer is door de kabinetscrisis met slechts een week vertraagd. Een sterk eskader van de Franse vloot zal morgen uit Toulon vertrekken voor oefeningen ter hoogte van Mers el Kebir, de Franse hoofd-marinebasis aan de Al gerijnse kust. Officieel worden deze oefe ningen ..routine" genoemd, maar van gewoonlijk welingelichte zijde wordt ver nomen dat het hier voornamelijk gaat om een veiligheidsmaatregel aan de vooravond van het referendum op 8 ja nuari. Het eskader zal bestaan uit vijf tien oorlogsschepen plus bevoorradings schepen. Het besluit tot deze ..oefeningen" schijnt plotseling genomen te zijn want met verlof gegane bemanningsleden van de betrokken schepen werden onver wacht teruggeroepen. Het eskader waartoe o.a. de tienduizend ton metende kruiser Colbert en het vliegdekschip La fayette zullen behoren zal in totaal een bemanning van zes. a zevenduizend koppen omvatten. De Kongolese president Joseph Kasa voeboe heeft gisteren in een radiorede HET STOFFELIJK overschot van wijlen kardinaal Wendel zal donderdagmorgen in de bisschopscrypte van de Frauen- kirche te München worden bijgezet. KENNEDY heeft Lawrence F. O'Brien tot speciaal assistent voor staf en con gres benoemd. DE DATUM voor het huwelijk van de Zweedse prinses Birgitta met prins Jo- hann-Georg von Hohenzollern is be paald op 25 of 26 mei. De plechtigheid vindt plaats in de kerk van Sigmarin gen of in de benedictijnse abdij Beuron. BIJ EEN BRAND in South Euclid in de V.S. zijn gisteren een 26-jarige vrouw en haar drie kinderen, van twee weken tot vijf jaar oud, om het leven geko men. IN WATERLAND is gisteren een 62- jarige man die per fiets een drukke weg overstak, door een bus gegrepen en ge dood. DE MILITAIRE commandant van Oost- Indonesië, kolonel H. Pieters, is ver vangen door luitenant-kolonel Boesiri. Verwachting van het K.N.M.I. tot t vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: J Veel bewolking met af en toe regen. t Matige tot krachtige aan de kust t tijdelijk harde wind tussen zuidoost en zuidwest Iets hogere temperatu- J ren dan gisteren. t Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Zwaar bewolkt met regen en neer- 5 slagvlagen, ook enkele opklaringen. i Temperaturen tussen 4 en 9 graden. i Vandaag: zon onder 16.41 uur, maan J op 18.33 uur. J Morgen: zon op 8.48 uur, maan on- i der 9.53 uur. t bekendgemaakt dat hij tegen 25 januari! een ronde-tafel-conferentie heeft uitge-1 schreven, welke tot taak zou hebben de j .basiswet" te herzien. Kasavoeboe zeide) niet waar de R.T.C. zou worden gehou-i den. Hij liet doorschemeren dat de re- i gering-Ileo pas na de R.T.C. in functie; zou komen. Na de conferentie, zei Kasavoeobe, j zullen we in staat zijn de teugels van; de macht in handen te leggen van de i ploeg welke de tegenwoordige premier! Joseph Ileo voornemens is om zich te I gi'oeperen om de tweede fase van de operatie van algemeen herstel uit te voeren. Kasavoeboe zei dat dan ook de door J de militaire machthebber Moboetoe in- i gestelde raad van commissarissen vanl zijn taak kon worden ontheven. Kasa-j voeboe nam de gelegenheid te baat om lof toe te zwaaien aan die raad en te-j vens aan ..het leger en zijn chef". Kolonel Motoetoe zelf heeft intussen zijn eerste militaire actie tegen de af vallige provincie Kivoe als een nacht-, kaars zien uitgaan. i Volgens berichten die gisteren in Leo- poldstail zijn bin engekomen heeft de compagnie para's die door Moboetoe via Roeanda-Oeroendi naar Kivoe is ge stuurd, zijn aanvalskracht verloren. Er schijnt niet veel meer van over te zijn. Een woordvoerder van de V.N. heeft verklaard, dat de gevechten bij de. grens met Kivoe beëindigd zijn. De soldaten wilden de grens overtrek ken om het legerkamp van Boekavoe te veroveren, dat in handen is van Loe- moemba-gezinde soldaten. Deze openden echter het vuur van de hoog gelegen oever van de rivier en volgens onbevestigde berichten werden hierbij 100 Moboetoe-soldaten gedood. Eerder had men bericht dat Boekavoe „veroverd" was. Hammarskjoeld heeft de Belgen in Roeanda-Oeroendi ervan beschuldigd de troepen van Moboetoe te hebben ge steund. De UNO-secretaris-generaal zei in de nota waarin hij die beschuldiging uitte ook nog dat ..buitenlandse inter ventie" het gevaar van een burgeroor log vergroot. Hij toonde zich zeer be zorgd over de toestand in het land, In Boekavoe is de toestand nog on overzichtelijk, maar er zijn aanwijzin gen dat de aanhangers van Loemoemba de toestand in de hand hebben. Alle vluchten van de Sabena zijn gestaakt en de grens is gesloten. De Belgen in Roe anda-Oeroendi schijnen zich ook niet over de toestand te willen uitlaten om de Europese bevolking niet te veront rusten. Vredesmissie De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, vertekt vanavond naar Afrika. Hammarskjoeld reist naar Brazzaville. Hij is voornemens twee dagen in Leo- poldstad te blijven en vandaar gaat hij naar Zuid-Afrika, waar hij door de rege ring is uitgenodigd. Gisterenavond is intussen al uit New York een bemiddelingscommissie van .de V.N. naar Kongo vertrokken om te J 'trachten vrede te stichten onder de di- verse Kongolese groeperingen. In geheel Algerië woedt de strijd om de stemmen voor het komende referen dum: President De Gaulle eist een „ja" van de kiezers, Ferhat Abbas roept op tot een algehele boycott. Op bijgaan de foto, welke in Algiers werd gemaakt, zien we hoe een lid van de „Associa tion Nationale" vlugschriften verspreidt, waarin de moslems wordt gevraagd De Gaulle te steunen. Wegenwachter H. Schut, die vorige week met gevaar voor eigen leven een der inzittenden van een lesvliegtuig dat hij Eelde was neergestort, redde, is gisteren onderscheiden met het kruis voor uitmuntend dienstbetoon. De on- derscheiidng werd hem opgespeld door de commissaris der koningin in de Gedurende het uitvoeren van een nachtvlucht in de nabijheid van het marinevliegkamp Biak is een „Dakota" van de Marineluchtvaart dienst gisteren om 20.17 uur plaat selijke tijd vijf mijl ten zuiden van de basis Biak verongelukt en in zee gestort. De inzittenden waren: luitenant-ter-zee der tweede klasse B. Smits, 29 jaar, uit Biak, gehuwd; sergeant-vlieger R. Mul der, 30 jaar, uit Biak, gehuwd, twee kinderen; sergeanl-vliegtuigmaker G. H. Bontius, 32 jaar, uit Rijnsburg, ge huwd, drie kinderen; korporaal-vlieg tuigmaker eonstabel M.H. van de Wiel, 28 jaar, uit Katwijk, gehuwd; korporaal vliegtuigmaker-vliegtuigmonteur G. F. G. Immers, 31 jaar, uit Katwijk, ge huwd, twee kinderen. De stoffelijke overschotten van luite nant-ter-zee Smits, sergeant Bontius en korporaal van de Wiel zijn inmiddels ge borgen. De overige slachtoffers worden vermist. Voor hun levens wordt gevreesd. De oorzaak van het ongeluk is ver moedelijk een voor een oefening afge worpen parachutefakkel, welke in de staart van het vliegtuig moet zijn ver ward geraakt. Daardoor is waarschijn lijk de besturing onklaar geraakt en het toestel in zee gestort. De verongelukte „Dakota" is een van de vier toestellen, die de marinelucht vaartdienst van de Koninklijke Marine nog maar kort in bezit heeft. De vier „Dakota's" werden nemelijk aangeschaft toen besloten werd de Martin „Mariner" vliegtuigen, mede naar aanleiding van de met toestellen van da; type gebeurde ern stige ongelukken, buiten gebruik te stellen. De vier „Dakota's" zijn in dc zomer van het 'afgelopen jaar door de Marine gekocht van de regering der V.S. ten behoeve van de M.L.D. provincie Groningen, mr. W. A. Offer- haus, in diens kwaliteit van vice- voorzitter van de ANWB. De plechtig heid vond plaats in het provinciehuis te Groningen. De 42-jarige Margriet Alvoct- Bonte, moeder van elf kinderen, werd gisteren gedood toen zij haar tienjarige zoon Luc, die op het per ron van Torhout, in West-Vlaan- deren, uitgleed en op de rails viel, nasprong. Het gezin Alvoet wachtte op de trein die hen weer naar huis zou brengen na een nieuwjaarsbezoek aan familieleden. Luc, die aan de rand van het per ron liep, gleed uit en viel op de rails. Op dat ogenblik kwam de trein juist binnen. De moeder sprong hem, in een wanhopige poging de jongen voor de aankomende trein weg te trekken, na. De 42-jarige vader Jerome be dacht zich geen seconde en sprong op zijn beurt zijn vrouw achterna, teneinde deze te redden. De vrouw kwam onder de trein en werd op slag gedood. Haar echtgenoot raakte ernstig aan het rechterbeen ge wond. Toen de trein tot stilstand wa® gekomen, kroop de kleine Luc er onder vandaan. Hij had slechts enkele schram men en builen opgelopen. In sleutelprovincies van Laos is gisteren fel gevochten. De pro- communistische groepen hebben „grote overwinningen" gemeld. Kapitein Kong Le, de parachu tistenkapitein die enige tijd gele den de neutralistische premier prins Socvanna Phoema in het za del hielp, verklaarde dat hij nog andere Aziatische en Afrikaanse landen om vrijwilligers zou vragen indien de Verenigde Staten, Thai land en Zuid-Vietnam hun militai re adviseurs niet uit Laos zouden terugtrekken. De Verenigde Staten hebben een pa rate strijdmacht, waarvan deel uitmaken (Van onze correspondent) Naar gisteren pas hekend is ge worden heeft het Luchtmacht Bewakingskorps vorige week donderdag op de vliegbasis Woensdrecht zeven jongemannen van ca. 17 jaar gearresteerd op verdenking van spionage. Dc jon gens waren uit Den Haag afkom stig. Zij hadden reeds enkele da gen „soldaatje" gespeeld in de directe omgeving van het vlieg veld. Op 30 januari werden de jongelieden floor de marechaussee naar Breda over gebracht. Zij zijn daar door mr. E. Bauwens, officier van justitie, aan de tand gevoeld. Op Oudejaarsdag om twee uur 's middags, gelastte mr. Bau wens de vrijlating van de pscudo-mili- tairen. De officier van justitie meent, dat hier geen sprake van spionage is geweest. Het onderzoek zal echter nog worden voortgezet. Gebleken is dat de zeven Hagenaars al enige jaren veel plezier hebben in het soldaatje spelen. Links en rechts in Nederland hebben zij al verschil lende kampementen opgezet. Zij gingen daarbij heel levensecht te werk. In zo genaamde army-shops hadden zij ca mouflagepakken en allerlei andere mi litaire kledingstukken en gebruiks voorwerpen gekocht. Tijdens hun kam pementen voerden 0e jongelui op hun manier allerlei militaire acties uit. Zo bouwden zij „bruggen", en gingen op verkenning uit. Tijdens deze kerstva kantie enkeLe bezoeken nog de ulo had het zevental zijn kamp opge slagen in de bossen bij de vliegbasis Woensdrecht. Twee jongemannen slie pen in een van de bunkers, die even buiten het vliegveld staan en die nog een herinnering vormen aan de laatste wereldoorlog. Wie zou hun genoegen hebben kun nen schetsen toen bij de eerste verken ning reeds bleek, dat vlakbij werkelijk een militair object gelegen was. En nog een straaljagerbasis ook. Het kon niet interessanter. Op 29 december werd echter een „patrouille" van drie man ontdekt door het Luchtmacht Bewakings korps. De patrouille sloop op de basis rond en dat kwam de leden van het L.B.K. hoogst verdacht voor. Gedacht werd aan spionage. Arrestatie volgde en uit het daarop volgende verhoor bleek, dat de mi litaire eenheid der Hagenaars uit nog vier man bestond. Arrestatie van dit restant was een klein kunstje. Hoewe lmr. Bauwens na het eerste onderzoek nog een oudjaarviering thuis gunde, moet het niet uitgesloten wor den geacht, dat dc zaak nog een jus titieel staartje zal krijgen. Wat intus sen wel als een paal boven water staat is, dat de Hagenaars, in tegenstelling met zovele andere jonge landgenoten, met plezier hun échte wapenrok zullen gaan dragen. een parachutisteneenheid die onafhanke lijk kan optreden en met atoomwapens kan worden uitgerust en een keurkorps van de marine, gereed om „binnen en kele uren" naar Laos te worden gediri geerd indien de toestand verslechtert en interventie nodig is. Aangrenzend communistisch-China en Noord-Vietnam houden zich stil, uitge zonderd hernieuwd aandringen op in werking treden van de conventie van Genève inzake Indo-China. Volgens diplomatieke waarnemers in Saigon had de crisis in Laos een diepte punt bereikt en was interventie van de Seato waarschijnlijk geworden. Uit schaarse berichten die gisteren in Vientiane werden ontvangen, kon worden opgemaakt dat de linkse troepen bezit genomen hadden van strategische punten als Phong Saly in Noord-Laos, de Vallei der Krui ken en Xieng Choeang, al bestond enige twijfel omtrent het laatstge noemde gebied. De radiozender van de Pathet Lao be richtte dat de pro-communistische troe pen bezit genomen hadden van de ge hele provincie Xieng Choeang en noem de dit wapenfeit van grote politieke en militaire betekenis. Volgens een verklaring van de rege ring in Vientiane evenwel werd er nog zwaar gevochten. Beide stromingen in Laos beweren de stad Ban Ban in handen te hebben. De ze stad ligt aan de vitale verkeersweg tussen de Noordvietnamese grens en de koninklijke residentie Loeang-Prabang. Nieuwe besturen De Pathet Lao heeft meegedeeld dat in de gebieden die zij heeft veroverd, besturen zijn ingesteld, loyaal aan de afgezette en naar Cambodja gevluchte premier Soevanna Phoema. Hij wordt door de pro-communistische rebellen in Laos beschouwd als het hoofd van de „wettige" regering. De regering in Vientiane maakte be kende dat zij algemene mobilisatie zou afkondigen. De communisten verzekerden dat bui tenlanders in de door hen bezette ge bieden beschermd zouden worden. De Verenigde Staten evacueerden 62 Ameri kanen uit Vientiane. Zij werden overge bracht naar Bangkok, een aantal van hen voor de tweede maal in een maand. De speculatie over een nieuwe commu nistische bedreiging van de Laotiaanse regeringszetel is hierdoor toegenomen. De raad van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie Seato, is gisteren in spoedzitting in de hoofdstad van Thai land. Bangkok, bijeen geweest om de toestand in Laos te bespreken. De raad was van mening dat er ..aanwijzingen" bestonden dat in Laos communistische interventie plaatsvond. Aan het einde van de zitting werd niet gezegd of directe actie was over wogen. De secr.-generaal der Seato deelde na afloop aan de pers mee, dat de toestand „zeer ernstig" was. „De Pathet Lao en de troepen van kapitein Kong Le heb ben een aanzienlijke hoeveelheid wapens gekregen via een Russische luchtbrug. Bewijzen daarvoor zijn voorhanden. Iedereen weet het", zei hij. Gevraagd of een van de individuele leden van Seato te kennen had gegeven op eigen gelegenheid in Laos te zullen interveniëren, antwoordde de secretaris generaal: „Wij zullen niet gescheiden optreden. In naam van de Seato zouden we het samen moeten doen". Hij zei dal uit Laos zelf nog geen verzoek om hulp door de verdragsorganisatie was ontvan gen. Reacties Van verschillende zijden is de toe stand in Laos openlijk „bijzonder ge vaarlijk" genoemd. De regering van d Philippijnen is bereid om, als het nodi- is, met de Seato samen te werken or de situatie het hoofd te bieden. Frankri.i pleitte voor spoedige actie tot herstV van de vrede en Australië toonde zie eveneens zeer bezorgd. Kroestjev had uiteraard oo commentaar: de V.S. en hun bondgc noten zijn de schuldigen en zij le"ggo; „een rookgordijn van leugen en bedrog" De mededelingen over rode hulp aan de opstandelingen noemde hij verzinsels. Een Britse protestnota tegen Russische wapenleveringen aan Laos werd in Mo? kou van de hand gewezen, met de ge bruikelijke „verontwaardiging". Intussen is men in het Westelijke kamp kennelijk ook niet zo tevreden over de Amerikaanse politiek ten aanzien van Laos in het verleden. Uit Parijs en Londen kwam het ge luid dat Washington Soevanna Phoe ma wel in de armen der communis ten gedreven had, door hem steun te onthouden. Het gemeentebestuur van West-Be1*1'"" heeft gisteren meegedeeld dat In 1960 een totaal van 152.291 Oostduitsers In West-Berlijn asiel heeft gezocht. In 1959 waren het er 90.862.

de Stem | 1961 | | pagina 1