1961 Walcheren Hansweert heeft vele wensen voor Kaarten brengen „vrije veren extra-werk in Zeeu wsch- Vlaanderen 's-Heerenhoek kreeg kleuter-paradijs Op Zuii KABIN pleegt on cl er ze Firma D. F. v. d. HEIJDEN - HULST wens-zi kindertekeningen in vijf Zeeuwse plaatsen Jeanne de Cock te Terhole werd met televisie verrast Dagblad De Slem Schippersbond St. Nicolaas vergaderde in Terneuzen WIJNHANDEL Gemeente koopt grond voor bouw van school N.V.T.O. Expositie bestaat tachtig jaar Ere-medaille voor koster Lecluyse Schooljongens speelden kerststuk Doktersdiensten Dienst dierenartsen AANBESTEDINGEN Verlichting Moderne Stalen Meubelen Kantoormachinehandel J. A. BIESBROECK Zuid Beveland Hoger dividend bij Zeeuwse confectie Vandaag Morgen Maandag Vij Overbodig Bejaarde m door wild aangevatte Tegoed bij E 2638 miljo DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 31 DECEMBER 1960 MIDDELBURG Twee aanrijdingen veroorzaakten schade Gisteren rond het middaguur reed de wielrijder A. G. uit onze stad in de Noord- straat richting Markt. Hij wilde rechts af de St. Antheunisstraat inrijden, maar moest uitwijken voor enkele kinderen. Hij werd toen door een achteropkomende personenauto gegrepen. Het bleef alleen bij materiële schade. Om vier uur reed F. C. van V uit Goes met zijn personenauto uit de Neder- straat. Van de Dam kwam een auto, be stuurd door L. de M. uit Middelburg. Van V. stopte om voorrang te verlenen maar toen de M. voor een bakfiets uit moest wijken ontstond een frontale botsing. Beide auto's werden behoorlijk bescha digd De berijder van de bakfiets is nog onbekend. VLISSINGEN J. H. Verdonk nam afscheid van „de Schelde" Na een dienstverband van ruim 47 jaar heeft de heer J.H. Verdonk in het Scheldekwartier wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid genomen als chef personeelsza ken van de Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde". Hij deed dit in tegen woordigheid van tal van functionarissen van ..De Schelde", bij welke maatschap pij hij destijds als jongste bediende in dienst trad tegen een salarisje van vijf gulden per maand. De direkteur van de „De Schelde", de heer G.N. v. Ginkel, schetste de scheidende chef als iemand, die in belangrijke mate heeft meege werkt aan de totstandkoming van de 45-urige werkweek en de werkclassifica- tie op 1 januari aanstaande. De heer J. Lodder voerde het woord namens de distriktsbesturen van de vak bonden. Hij zei dat er in het verleden wel eens geluiden waren gehoord, die negatieve mededelingen inhielden van de zijde van ,,De Schelde"; mededelingen die het personeelsbeleid doorkruisten. De heer Lodder ging hier niet uitvoeri ger op in maar hoopte dat vakbonden en personeelszaken van de maatschappij op prettige wijze zouden samenwerken. Sterk toonde hij zich voorstander van een objektief en goed gefundeerd perso neelsbeleid. Andere sprekers tijdens sde afscheids receptie waren de heren M C. Kuyl na mens de ondernemingsraad, ir. R.V. van Itallie als vertegenwoordiger van de hoofdingenieurs, ir. J.A. Verhoeven na mens de groep middenkader, H.S.O. Eldermann als woordvoerder van de ambtenarenvereniging en de kantine commissie. C. v.d. Graaf namens de ba- zenvereniging. J.A. Kerkhof namens de personeelsvereniging, P. Langedijk als vertegenwoordiger van de afdelingscom missie personeelszaken en administra tie, F. Naerebout namens de sportcom- missie en ir. H.C. Wesseling als vroe gere direkteur van „De Schelde" en lid van de raad van commissarissen van de maatschappij. In de koffiekamer van het hoofdkan toor had de heer Verdonk in de mor genuren reeds afscheid genomen van zijn eigen afdeling: personeelszaken. Hem werd aldaar een aantal aquarel len en een fotoalbum overhandigd. De gezamenlijke fondsen schonken de heer Verdonk een bromfiets. De scheidende chef personeelszaken wordt opgevolgd door mr. J. Kwast, die reeds als zodanig in dienst is getre den. Scheepsbeweging Vlissingen aangekomen29-12 Eng. Lizzonia 30-12 Eng. Moray Firth 4. Eng. Ardetta. Noor Leo. Vlissingen vertrokken 29-12 Joeg. Poogora, Joeg. Dormitor, Ned. Makkum. 30-12 Eng. Lizzonia. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen): 29-12 Inspecteur Mellema (Terneuzen). 30-12 Cateli (Terneuzen), Donau, Aludra. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen): 29-12 Alpherat. 30-12 Democraat, Avanti. Neder Ebro, Setas. (Advertentie) Viert oud en nieuw met de echte FRANSE COGNAC. U hebt 't wel verdiend. Bisquit Henessy Martell Renig Martin 1/1 fles 1/2 fles 20.60 10.60 18.50 9.50 18.50 9.50 20.60 10.60 Courvoisier Jules Robin Napoleon Armagnac 1/1 fles 1/2 fles 17.25 15.25 7.90 9.50 15.25 7.35 Breskens Zware schade bij aanrijding Bij het viaduct naar de nieuwe veer haven, heeft zich een aanrijding voor gedaan tussen een bestelauto, bestuurd door V. v. d. H. uit Groede en een zware vrachtauto, bestuur door de heer J C. uit Meliskerke. De bestelauto werd zwaar beschadigd. V, d. H. verleende geen voor rang. Groede De gemeenteraad heeft besloten tot aaükoop van 2500 vierkante meter grond voor de prys van 2,50 per meter voor de bouw van een openbare lagere school. Dit onder voorbehoud van toestem ming van G.S. De schets voor de school is gereed en naar men hoopt zal deze worden goedgekeurd. De P.Z.E.M. is be reid aan de uitvalsweg een hoofdkabel voor elektriciteit te leggen. De gemeente moet 260,voor de straatverlichting bijdragen. Een subsidieaanvraag van de vogel- beschermingswacht werd afgewezen. De raad ging accoord met een wijziging van het subsidiebesluit voor het Z.-Vlaams borgstellingsfonds. Voorts werd besloten de enige niet van elektriciteit voorziene woning in het nieuw geëlektrificeerde gebied in samenwerking met de eigenaar en de P.Z.E.M. van elektrisch licht te voorzien. ONTSLAG GEMEENTEWERKMAN Aan de heer I. J. Herman is met in gang van 1 januari bij raadsbesluit der gemeente eervol ontslag verleend als gemeentewerkman. Hij is 31 jaar als zodanig werkzaam geweest. Koewacht Voorlichtingsavonden Landarheidershond De plaatselijke afdeling van de land- arbeidersbond „St. Deusdedit" heeft, in samenwerking met de streekverbete- ringscommissie. het initiatief genomen om drie voorlichtingsavonden te orga niseren in café De Schepper. Het doel hiervan is ..Het gebruik van de moes tuin". Deze avonden welke eveneens toegankelijk zijn voor de afdelingen Zuiddorpe, St Jansteen en Clinge worden gehouden op 12 en 28 januari en 9 februari. ONGEVAL Onze 89-jarige dorpsgenoot P. de Maeyer kwam zo ongelukkig van zijn fiets te vallen, dat hij een dijbeenbreuk opliep. Hij werd naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Sas van f*ent Onderscheidingen uitgereikt Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de feestzaal van de glasfabriek heeft de directie van de Spiegelglas- en Fosfaat- fabriek een tiental jubilarissen gehul digd. Bij deze huldiging waren mede aanwezig de ondernemingsraden van beide fabrieken, de afdelingschefs en het college van burgemeester en wet- Ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan van de Nederlandse Vereniging voor Teken-Onderwijs worden in tachtig plaatsen in ons land tentoonstellingen van kindertekeningen gehouden- Al die tentoonstellingen worden op dezelfde datum, op hetzelfde tijdstip en met dezelfde openingsrede geopend. In Zeeland worden deze tentoonstellingen georganiseerd in Mid delburg, Goes, Yerseke, Oostburg en Hulst door leden van de afd. Zeeland van de N.V.T.O. De opening is op zaterdag 14 januari om half drie- houders van Sas van Gent met de se cretaris. De jubilarissen zijn de fabriek reeds 40 jaar onafgebroken trouw, waar uit men mag concluderen, dat de so ciale omstandigheden in dit grote be drijf zeer goed zijn. Burgemeester R. A. J. den Boer had het genoegen hen allen een koninklijke onderscheiding uit te reiken. Dc heren H. Roeland. C. Verdegem, R. de Mul, Aug. van Acker, A. Goet- hals. E. Voorwynckels, A. van Meule- broeck, S. Christiaan en A. van Ael- broeck ontvingen de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oran- je-Nassau, terwijl de heer G. Verhoeven de eremedaille in goud op de borst werd gespeld. Na afloop van deze sfeervolle plech tigheid werd de jubilarissen door de di rectie een gezamenlijke maaltijd aange boden. OOSTBURG Op de parochie-avond in Oostburg wa ren drie heel tevreden mensen. Allereerst koster L. F. Lecluyze, van wie officieel afscheid werd genomen. Hij aanhoorde veel loftuitingen van deken Lievegoed, nam diverse geschenken in ontvangst en was bijzonder aangenaam verrast toen wethouder D. Geuze hem de bronzen eremedaille overhandigde, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. Aan pater O. Dierikx werd namens alle r.-k. verenigingen van de parochie een tropisch misgewaad aangeboden en verder nog een mooi bedrag aan geld- opgebracht door de Amerikaanse ver koop van verschillende kunst- en ande re voorwerpen, terwijl hij van de deken de belofte kreeg dat het Oostburgse Thuisfront hem ook met het gebed ter zijde zal staan in zijn missiearbeid. Ook voor kapelaan Adriaansen was het oen ..goede" dag. De grote zaal van de katholieke kring was stampvol en het aangeboden programma viel zeer in de smaak. Afwisselend verschenen op het po dium het gemengde zangkoor Clara Voce" onder leiding van dirigent Ver- schore, een balletgroep die veel succes oogstte en de nieuwe accordeonvereni ging ,,Met muziek door het leven". Jammer w as het, dat het mooie kerstgebed achter in de zaal nauwe lijks le horen was. De geslaagde avond werd besloten met een kerstspel, uitge voerd door de leerlingen van de vier de klas van de lagere school onder re gie van meester Van Broekhoven. TERNEUZEN Enkele leerlingen hebben in de ge meenschapszaal van de „St. Willibror- dusschool" te Terneuzen een kerstspel gespeeld. De jongens speelden ,,De Kerstmis van Broeder Thomas en de drie rovers". De drie baardige rovers beschikten aanvan kelijk ove een vocabulaire waarbij onze ouders de haren te berge zouden zijn gerezen, Het moet wel ieder zijn opge vallen dat de acteurs in deze passages buitengewoon rolvast waren... Een vooruitgang in het toneel door de jeugd was de grote vlotheid waarmee deze tienjarige jongens hun rol speelden. Een mooie opvoering waarbij de met veel smaak ontworpen décors maar liefst zes keer in record-tempo werden ver wisseld. Wij hadden veel waardering voor de leiding van „meester" Vergau- wen, die dit allemaal voor elkaar ge kregen had en op de avond van de uit voering nog het hardst moest werken. Dit weekeinde worden de doktersdien sten als volgt waargenomen: Te Axel dokter Schiltman; te Terneu zen dokter Nijsten; voor Oostburg, Sluis, Groede de heer W. v. 'd. Veen uit Oostburg, tel. 01170-2693. 1 en 2 jan.: dr. v. d. Werff te Goes; 1 jan.: dr. Bom (Vlissingen) voor Vlis singen; 31 dec. en 1 j<an.: dr. J. A. Kamps voor Rilland, Krabbendijke, Kruiningen en Hansweert; 1 jan.: dr. De la Haye (Middelburg); 31 dec. en 1 jan.: dr. A. J. Zonnevylle te 's-Heer Arendskerke voor Heinkenszand. Wol- phaartsdijk en 's-Heer Arendskerke; 1 jan.: dr. Kole voor Hoedekenskerke en Kwadendamme. Dit weekeinde hebben dienst: te Axel. Sas van Gent en Zaamslag de heer Van Roon uit Sas van Gent. tel. 01155-588; voor Nieuw-Namen en Hulst de heer De Nijs uit Hulst. De dienst der dierenartsen wordt waargenomen op zaterdag, zondag en maandag a.s. door de heren Boneschan- ser te Kruiningen en Elzerman te Goes. Bankgebouw te Kapelle Het bestuur van de Coöp. Boerenleen bank Kapelle" heeft in hotel „De Zwaan" te Kapelle aanbesteed het bouwen van een nieuw bankgebouw met kassierswoning aan de Van der Bilt- laan te Kapelle. Er werd als volgt ingeschreven fa. Jac. de Jonge, Biezelinge 88.900. D. van Maris Dzn., Kapelle 89.655, J. A. Leys, Kapelle 89.800,J. van Koeveringe, Schore 90.200,Joh. Bayens, Kapelle 91.840, Voor het schilderwerk werd als volgt ingeschreven A. Leys, Schore 5477, A. van Willeigen, Kapelle 6330,W. Meyer. Kapelle 6375,H. K. Kramer, Kapelle 6505, Het ontwerp van het nieuwe bank gebouw is van de architect Klap uit Waarde. De gunning is aangehouden. LAGERE SCHOOL TERNEUZEN De Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht in oost-Zeeuwsch- Vlaan deren heeft het bouwen van een openba re lagere school aan de Van Steenber genlaan aanbesteed. Er zijn tot nu toe 24 inschrijvingen gedaan. De laagstse is de heer A.J. Goossen en Zn, Walsoorden voor f. 162.570.- en de hoogste inschrij vers zijn de heren J. en K.T. den Oude, Biervliet voor f. 207.945.-. De gunning werd aangehouden. Rond deze tyd wordt door menigeen een terugblik geworpen op het oude jaar. Ook te HansweeTt is veel bereikt doch thans willen wij ons bepalen tot de wensen voor het nieuwe jaar. Menigmaal werd reeds geschreven over de wachtlokaliteit voor buspassa giers. Het zal er in 1961 dan toch komen al was de opzet 1960 geweest. Dit is iets wat dus het nieuwe jaar zal brengen. Minder koude en natte kleren voor de buspassagiers. Een grote wens voor 1961 is eveneens het bestraten dan wel asfalteren van de Maartensbroersweg. Naar ons van wel ingelichte zijde werd medegedeeld zal ook aan de desolate toestand van dit wegdek in 1961 een eind gemaakt worden. De bewoners van achter de dijk zullen dus nog even geduld moeten be trachten. Dan een zeer urgent punt waarvan wij minder enthousiaste verwachtingen ook voor 1961 hebben. De riolering heeft reeds geruime tijd de aandacht van het gemeentebestuur en ook van G.S. van Zeeland. Wie weet wat 1961 ons zal brengen? Mocht het dit jaar werkelijk tot de aan leg komen, dan de Hansweertenaren veel sterkte toegewenst want dit zal veel moeilijkheden met zich meebrengen. De straten zijn zo smal, dat bij het graaf werk al de grond uit de straten vervoerd zal dienen te worden, en bij dichting weer teruggebracht dient te worden. En dan de verlichting! B. en W. zyn voornemens een nachtelijke wandeling te Hansweert te gaan maken om te zien of het werkelijk noodzakelijk is dat er des nachts meer licht in de duister nis komt. Het voornemen van Schout en Schepenen bestaat reeds geruime tyd, doch is nog steeds niet ten uitvoer ge bracht. Zo zijn er zovele punten die wij in 1961 zo gaarne voltrokken zouden zien worden doch het meest delicate punt hebben wij tot het laatst bewaard. Komt er een Moerdijkkanaal dan wel een andere Rijn-Scheldeverbinding? Wij weten het niet. 1961 zal ongetwijfeld de sluier die deze vraag omhult oplichten en wie weet! Zal de bestaande vaarweg verbeterd jv orden Een ding weten wij wel doch hierover mag niet al te veel gepubliceerd worden In het dorpshuis te Kruiningen heeft men, de gemeenteraden van Kruiningen, Yerseke, Wemeldinge en Kapelle met het Eti en heren van de rijkswaterstaat vergaderd over een plan dat deze ge meente aangaat. Komt er ook iets te Hansweert? In elk geval geen omslag haven in de slikhaven. Hansweert wenst meer! Maar hier verder geen commen taar want de pers werd op deze verga dering geweerd. (Advertentie) voor het hedendaagse kantoorinterieur, steeds uit voorraad leverbaar Gents'estraat 21a - 23 Hulst Tel. 2080 DE EUROPESE BOKS UNIE (E.B.U.) heeft besloten de winnaar van het gevecht tussen John Caldwell (Eng.) en René Libeer 'Fr.) te erkennen als, uitdager van de Fin Risto Luukkonen.J Europees kampioen vlieggewicht. Het uitgegeven, maar gevecht Caldwell Libeer moet vóór I men er geen grote drukte. In het alge- 29 maart 1961 gehouden zijn. (Van onze verslaggever) In de advertentiekolommen van de in Zeeland verschijnende bla den zijn vorige week zaterdag van wege de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland de tarieven voor de veren over de Wester- Schelde, ingaande op 1 januari 1961 bekend gemaakt Inwoners van Zeeuwsch-Viaanderen konden zich deze week op de gemeente-secreta rie van hun woonplaats in het bezit stellen van een identiteitsbewijs met bijbehorend jaarabonnement 2,50 per persoon, 5.voor persoon plus rijwiel of bromfiets). Dat betekent dus met ingang van het nieuwe jaar zogenaamde „vrije veren" voor Zeeuwsch-Vlamingen en tariefsverlagingen voor het per sonenvervoer. Met hun identiteitskaart kunnen de Zeeuwsch-Vlamingen zo vaak zij dat wensen „vrij" over. Zij realiseren zich echter wel, dat zij minstens vijf keer ,,over" moeten voordat de „veerpas" er uit is. In verschillende gemeenten is het dezer dagen storm gelopen om de „pas jes", in andere plaatsen konden de se cretarie-ambtenaren dit extra werk op het einde van het jaar gemakkelijk af. In eerste instantie is er op gerekend, dat ongeveer 10 pet. van de Zeeuwsch- Vlaamse bevolking van deze faciliteit gebruik zal maken. In Hulst zijn al een aantal veerpassen overigens verwacht (Advertentie) „Heel het dorp" is gisteren op bezoek geweest bij Jeanne de Cock in café „De Lindeboom" in Terhole. De burgemees ter van Hontenisse en mevrouw Van Hootegem, gemeentesecretaris O. Ver- straeten en pastoor Schoutens, mej. De Beer, maatschappelijk werkster en de heer De Vilder van Sociale Zaken, zij stonden allemaal bij het ziekbed van Jeanne, die daarop en op haar „paas- best" naar HAAR televisietoestel lag te kijken. Want in de woonkamer naast het café, waar de weduwe De Cock bedrij vig witlof schoonmaakt en „de jon gens" wat uitrusten na het werk in de fabriek, daar hebben gisteren goede mensen gezorgd, dat Jeanne (37) de verrassing van haar leven werd be zorgd. Dank zij de kerstactie van een landelijk blad kreeg zij een t.v.-toestel, waarmee ze een gelukkig contact krijgt met de buitenwereld voortaan. Jeanne de Cock lijdt aan reuma sinds haar 17e jaar. Al twintig jaar is ze bedlegering en al komt ze zo nu en dan nog wel De heer Cor Verdonschot, leraar teke nen aan het Janseniuslyceum in Hulst is een van de weinige Zeeuwsch-Vlaamse leden van de Zeeuwse afd. van de Ne derlandse Vereniging voor Teken On derwijs. Hij organiseert in Hulst de ten toonstelling van kindertekeningen, die uit alle winstreken van oost-Zeeuwsch- Vlaanderen al naar hem zijn toege stuurd De heer Verdonschot is enthou siast voor deze tentoonstelling die mis schien niet mooi, maar stellig interes sant zal zijn. meent hij. Met enige assis tentie heeft hij in de voorbije weken alle scholen in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen af gegraasd om deelnemers te krijgen. En hij heeft er succes mee gehad. Ruim 1800 kindertekeningen uit vele plaatsen, zelfs uit Overslag zijn er binnen gekomen. Daarvan zullen er ongeveer duzend een plaatsje krijgen op de tentoonstelling, die in het stadhuis van Hulst wordt ge houden. De burgerzaal zal vol komen te Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst Steenstraat 14. telefoon 2377 Rayonredactevr W. de ueeuw Rayonbeheerder: L. K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. BevelandGoes Westsingel 98. tele foon 6252. Rayonredacteur: Fr. v. Dongen Rayonbeheerder. J Fail Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm 1 mm Ingezonden mededeling 2% mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder f Ü,9(J elke regel meer f 0,15 Bij plaatsing ook in Brabantse oplage resp f 1.50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge- wijzigde plaatsingen, de derde plaatsing tegen half geld. hangen en eventueel mag ook de trouw zaal beneden in het stadhuis nog worden gebruikt. De burgemeester van Hulst zal de opening van de tentoonstelling ver richten. In Oostburg wordt de tentoonstelling eveneens gehouden in de burgerzaal van het raadhuis. De heer Schram de Jon tekenleraar van het Wilhelminalyceum heeft in west-Zeeuwsch-Vlaanderen daarvoor de kindertekeningen verza meld. In Oostburg zullen ook tekeningen uit Terneuzen te zien zijn. Sas van Gent is in Hulst ondergebracht. Beide tentoonstellingen zullen kinder tekeningen laten zien van kinderen van af de kleuterschool tot en met de mid delbare scholieren. Mocht deze expositie niet tot meer begrip voor de kinderte kening leiden, dan zal men ongetwijfeld nog veel kunnen „ontdekken" en opste ken tijdens de avond, die de heer C. Ver donschot op 20 januari in de kantine van het Janseniuslyceum organiseert. Aan de hand van piaatjes. die ook op die ten toonstelling in het stadhuis te zien wa ren zal hij namelijk spreken over de kindertekening en het „Zo tekent Uw kind" toelichten en verklaren. Hij zal over het „waarom" praten vooral en proberen die ouders voor het moderne tekenonderwijs trachten te „winnen", die nu maar al te vaak opmerken: „in de tekenles op school doen ze maar wat". „Ze doen niet zo maar wat", zegt de heer Verdonschot, die onlangs voor leerkrachten bij het lager en uitge breid onderwijs in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen op het gebied van teken onderwijs een vernieuwingscursus heeft gegeven, „maar ze zijn meer gaan ex perimenteren. We staren ons niet meer blind op het perspectief en we zitten geen vijf jaar achtereen meer hetzelfde potje na te schilderen Zo nauwlettend mogelijk zal worden toegezien, dat alleen eigen werk van de jeugd een plaats krijgt op deze tentoon stelling. Dus geen na-getekende dingen en geen „liniaaltjeswerk". En om het verder ook helemaal „eerlijk" te houden zullen de werkstukjes alleen naar leeftijd en niet naar school worden ingedeeld. De tentoonstellingen duren tot en met 21 januari 1961. Rilland BENOEMD De gemeenteraad heeft met algemene stemmen benoemd tot secretaris- penningmeester van het Algemeen Armbestuur de gemeente-secretaris, de heer B. F. Munnik. De voorzitter van de afdeling Terneuzen van St. Nicolaas de heer P. de Bakker kon een vrij groot aantal leden ter bondsvergadering begroeten en bovendien als afge vaardigde van het hoofdbestuur, de heren Pols, voorzitter van de afdeling Rotterdam en Ivo, de bondssecretaris en als (nog niet of ficiële) opvolger van pastoor van Campen, de zeereerwaarde heer J. A. A. van Mechelen, de nieuwe pastoor van Terneuzen. „Agni Novelli" is de naam van de te 's-Heerenhoek geopende nieuwe kleuterschool. Na de officiële opening, die onder grote belangstelling werd verricht door de inspectrice van het kleuteronderwijs mej. A. van Waesberge, vertelde pastoor Douenburg, dat deze naam was ont leend aan de Paasliturgie en betekent: „pasgebor enreine lamme ren" waarmee hij de toekomstige kleuterbewoners vergeleek. Spreker bracht dank aan ai diegenen die hebben meegewerkt aan het totstandkomen va ndeze school, speciaal aan de zusters Fran ciscanessen, die hij tevens een zegenrijk werk toewenste. Na het zingen van het Veni Creator werd de inwijdingsplechtigheid ver richt door pastoor A. Douenburg. Na deze plechtigheid kwamen diverse sprekers aan het woord. Burgemeester R. O. M. Waelput bracht nogmaals dank aan de Franscis- canessep van Etten, die bijna 100 jaar dit liefdewerk in 's Heerenlioek ver richt hebben, en sprak de hoop uit dat dit nog vele jaren voortgang zal vinden. Ook bracht hij speciale dank aan de schoolarts dokter Fransen van de Putte, die steeds het gemeentebestuur geattendeerd heeft op de slechte behuizing in de voormalige kleuterschool. Mejuffrouw A. van Waesberge zag voornamelijk het belang van de kleuters door het samen bidden, spelen en zingen en die daardoor leren waardering op te brengen voor elkaar. Vervolgens werd het woord gevoerd door deken C. P. M. Iioltkamp, de algemeen overste der Fransciscanessen Moeder Annette, architect J. C. P. Loonen en door mevrouw De Klerk-Hontelez, die een prachtig zelfvervaar- digd mozaïek aanbood aan Moeder Hildegardis, waarvoor deze tot slot mevrouw De Klerk bedan.kte. Door deze school is 's Heerenhoek ook zijn eerste kunstwerk rijk geworden vertelde burgemeester Waelput. Voor de school staat een frêle beeldhouw werkje van Mieke Frelic uit Dordrecht, genaamd Elfje, dit als voorstelling van de eigen droomwereld van kinderen die n,ag vreemd tegenover de grote wereld staan. Op tweede kerstdag werd de hoogmis opgedragen voor de zielerust van pas toor Jos van Campen en het kon niet anders of een groot deel van de inlei ding van de heer de Bakker en ook van pastoor Van Mechelen waren her inneringen aan pastoor Van Campen. Schokkende dingen vielen er op deze vergadering niet te vertellen. Het is een goed jaar geweest, ook voor de leden van „St.-Nicolaas". Het ledental bleef zo ongeveer hetzelfde maar de tonnage is aanmerkelijk toegenomen doordat er grotere schepen werden aangeschaft. Uit hetgeen de voorzitter zei viel wel op te merken dat er ook op binnen- scheepvaartgebied heel wat is veran derd. Spitsen vooral van 200 tot 300 ton zijn normaal. Het vervoer, ook te wa ter is veel intensiever geworden, mede door de motorisering. Het wegvervoer is nog altijd de gro te concurrent, maar door een goed sa menspel van verschillende instanties is er sedert dertig jaren heel wat ver beterd. Rijkswaterstaat b.v. is één van die instanties waarmee moet worden samengewerkt. Leken hebben wel "an- dacht voor betere wegen, ook al heb ben zij geen auto, maar de waterwe gen moeten eveneens,- verbeterd worden en Rijkswaterstaat doet daar dan ook alle moeite voor. De bestuursleden, de heren P. M. v.d. Velpen en E. de Bakker werden bij ac clamatie herkozen en bij de rondvraag werd gevraagd of het niet mogelijk is Frans te leren. Heel veel schippers on dervinden de noodzakelijkheid daarvan. De voorzitter meende dat dit een punt was dat best eens onder de aandacht van het Katholiek Sociaal Cultureel Cen trum kon worden gebracht. Na al deze zaken werd het tijd voor een goede maaltijd en daarvoor zorgde de heer K. Hamelink uit „Monopole". Gedurende deze maaltijd en later, toen er tot slot een feestelijke bijeenkomst was in het parochiehuis, hebben zij voor één keer op een jaar eens over iets anders kunnen praten dan over sche pen, varen en vrachten. En dat heeft een schipper echt wel eens nodig. meen wordt zeker zoveel gebruik ge maakt van de route over Antwerpen om aan de overkant te komen als van de veerdienst over Perkpolder. Drukker In Terneuzen daarentegen loopt het drukker. Daar moeten de „veerpassen" worden aangevraagd, waarna ze tussen de bedrijvigheid van de normale secre tariewerkzaamheden door worden ge reed gemaakt. Eergisteren, de eerste ochtend, dat in Terneuzen veerpassen werden uitgegeven, telde men er vijftig. Gisteren gingen er 215 de deur uit en de volgende week verwacht men er nog wel wat. De meeste veerpassen, die in Ter neuzen worden aangevraagd worden af gegeven uitsluitend voor personen, waar uit geconcludeerd moet worden, dat daar vooral autobezitters voordeel zien in de identiteitsbewijzen. In Sas van Gent had men gisteravond nog maar 18 pasjes uitgegeven. Sas van Gent is kennelijk op België georiënteerd en men verwacht dan ook verder niet veel aanvragen. In Hontenisse is het ook de laatste dagen pas gaan „draaien". Men is er nog niet zeker van of de be volking al voldoende op de hoogte is van de nieuwe regeling; 65 heeft men er in Hontenisse verstrekt, maar druk is het bezoek aan de „overkant" van daaruit ook niet. Zo is het ook met Koewacht, waar nog maar drie inwoners zich de zekerheid van vrije overtocht hebben ge kocht. Men verwacht er, dat straks in de vlasoogst nog wel wat pasjes zullen worden „afgenomen". Eerst dan zal er de behoefte aan bestaan. Anders Anders is het in Oostburg en in Bres kens, waar het werkelijk storm liep. In Oostburg haalt men ruim 10 pet. van de bevolking. Op de eerste dag van uitgif te, eergisteren, gingen er 30 veerpassen weg. Gisteren liep het weer storm. De aanvragen komen daar vooral van za kenlui, die dikwyls overvaren, van amb tenaren en van mensen, die aan de „overkant" werken. In Breskens viel de grootste drukte on~ de nieuwe veerpassen waar te nemer Men was er gisteren al voor de derde middag mee bezig en om half vijf gis termiddag stond er nog een rij van veer tig a vijftig mensen te wachten. Men heeft er twee onderwijzers (kerstvakan tie) en een gepensioneerde apart voor moeten inschakelen om aan alle aanvra gen direct te kunnen voldoen. Gisteren gingen er meer dan 450 veer passen de deur uit en men moest er dan ook met spoed 400 identiteitskaarten bij bestellen. Breskens zal ver boven de verwacht 10 pet. uit komen. Men ver wacht. dat straks na de grootste drukte wel 20 a 25 pet. in het bezit van veer- pasjes zal zijn. De drukte in Breskens is overigens wel verklaarbaar. Er zijn veel scholieren, die dagelijks naar Vlissingen „over" gaan en er zijn veel mensen, die daar werken. Zo valt uit de afgifte van deze iden titeitskaarten wel af te lezen, dat de i Zeeuwsch-Vlamingen, die het dichtst bij de Schelde wonen het meest aan deze „vrije veren" hebben. Want ook in Aardenburg verloopt de uitgifte eens buiten moeilijk en gesteund en geholpen door vele handen de meeste lange uren van de dag brengt ze in het hoekje van de woonkamer door. Daar staat haar ziekbed, dat ze slechts voor langere tijd heeft verlaten soms om in een ziekenhuis te liggen. Met een inva lidenwagentje. onlangs door de goege meente bijeengebracht, is ze al wat dichter bij de wereld gebracht, maar gisteren kwam de grootste verrassing: een t.v.-toestel, waarmee ze een ge lukkig einde van dit jaar en een goed begin van het volgende jaar zal heb ben. Veertien dagen geleden pas is men in Terhole op de gedachte gekomen, dat Jeanne een t.v.-toestel goed zou kunnen gebruiken. In stilte waren haar broers er al voor aan het sparen. „Terhole" heeft er ook wat bij gelegd en zo kwam j kalm. Daar zijn tot gisteravond onge uit die kerstactie voor Jeanne de Cock(ueer 50 pasjes uitgegeven en men ver een groot geluk voort. Ze kon gisteren avond nog maar nauwelijks geloven dat men dat voor haar heeft gedaan. Maar geloven of niet, ze was toch al aan het piekeren, waar die t.v. nou het beste zal kunnen staan. De broers zullen er wel voor zorgen, dat de beste plaats wordt gevonden en dat het t.v.-gebeuren uitstekend voor het oog van zus Jeanne passeert, (Advertentie) I wacht, dat daar zeer geleidelijk aan nog wel een paar honderd kaarten zullen worden afgegeven. Maar dat zal pas zijn, als het voordeel van deze veer passen voldoende tot de mensen is doorgedrongen en als er behoefte aan bestaat, wanneer men het vooruitzicht heeft meer dan vijf keer van de veer diensten gebruik te moeten maken. RESTAURANT PRINCEVILLE BREDA 31 DECEMBER 1960 OUDE JAARSVIERING MET GEZELLIGE MUZIEK RESERVERING TELEFOON 01600—30450. In de bestuursvergadering van de n.v Zeeuwsche Confectiefabrieken te Middel burg is, zo deelt de directie mede, be sloten om aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1960 een dividend te declareren van 15 procent verhoogd met een uitkering uit de dividend-reserve van 2,5 procent, dus totaal 17,5 procent. Over 1959 werd 16 procent dividend uitgekeerd, waarvan een procent ten laste van de dividendreserve. GOES Grand 7 uur Makkers staakt uw wild geraas, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 7 uur Makkers staakt uw wild geraas, 14 j. Luxor 7 uur Duikbootoperatie Zeeha vik, 14 j. AXEL Het Centrum 6.30 uur Freddy und die melodie der nacht, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur De moorddadige echtge noot, 14 j. Concertgebouw 8 uur Met getrokken .pistolen, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur Boris Mitrov, Russische spion, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 uur Jailhouse rock, 14 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur Tantes laatste stunt. CLINGE Cinema v. Dijck 7.30 uur Gemerkte vrouwen. BOSCHKAPELLE P. Lambert 7 uur Prijskaarting om hazen BRESKENS Casino 4 en 8 uur De zeeganster GOES Grand 3, 7 en 9 uur Makkers staakt uw wild geraas, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 3, 7 en 9 uur: Makkers staakt uw wild geraas, 14 j. Luxor 3, 7 en 9 uur Duikbootoperatie zeehavik, 14 j. HENGSTDIJK P. v. Dijk 3 uur Schieting. MIDDELBURG City 8 uur Jerry, hou je roer recht, a.l. AXEL Het Centrum 3.45 en 8 uur Freddy und die melodie der nacht, a.l. TERNEUZEN Luxor 2 uur Met getrokken pistolen, 14 j. 4.30 en 8 uur De moorddadige echtgenoot, 14 j. Concertgebouw 8 uur Met getrokken pistolen, 14 j. OOSTBURG Ledel 2 uur Kasim, de bandiet van Zhobe, 14 j. 4.30 en 8 uur Roris Mitrov, Russische spion, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 2.30 uur Jailhouse rock, 14 j. 5.15 en 8 uur Zij waren nog geen 20, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur De zoon van de sjeik, 5 en 8 uur Herodes de Grote. STOPPELDIJK P. Compiet 6 uur Dansen. MOERBEKE-KOEWACHT A. Wouters 3 uur Schieting AXEL Gezellenhuis 7.30 uur Nieuwjaarsbal. KLINGE Cinema v. Dyck 3 en 7.30 uur Gemerkte vrouwen. LAMSWAARDE H. Claessens 6.30 uur Prijskaarting. GOES Grand 8 uur Makkers staakt uw wild geraas, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 8 uur Makkers staakt uw wild geraas, 14 j. Luxor 8 uur Duikbootoperatie Zeeha vik, 14 j. MIDDELBURG Citv 8 uur Jerry hou je roer recht, a.l. HULST Boerenmaandag. Vrij dansen in hotel v. Oosterom. Bioscoopgebouw 5.15 uur Zij waren nog geen 20, 18 j. 8 uur Jailhouse rock, 14 j. ,C. v. Itegem 3 uur Grote wildschieting. AXEL Het Centrum 8 uur De vrouw die twee maal leefde, 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De moorddadige echt genoot, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur Boris Mitrov, Russische spion, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Herodes de Grote. KLINGE Cinema v. Dijck 3 en 7.30 uur Gemerk te vrouwen. KOEWACHT J. de Guchteneire 3 uur Schieting. KEMZEKE-PAAL Ad. de Bakker 3 uur Grote schieting. Alle boeren op W laatste aansluitingei men dit jaar gereed, is voltooid. Dit werd meegedec nische Dienst Zeelan werden op Walchere gen de definitieve a aan de zaak. Het gat hoge aanslag bij aan Met 25 reclamant Dezen zullen worden In de Zak van Zuid-l den de wenszittingen voc van de nieuwe kavels Waarde werd op 9 mei toedeling gepasseerd. Voor de komende jai volgorde van urgentie er de volgende verkaveling het programma1 Klè Stoppeldijk. 3 Walsoorder tief), 4 Noord-Beveland tief), 5 De Poel, 6 Zeeuwsch-Viaanderen. A een gebied aan het Kan neuzen. Het werk van de Cu sche Dienst gaat zich nu richten op ruilverkaveling bij echter de vraag, in geld zal vloeien, om alle j nen redelijke tijd gereed t hangt af van het landelijl waarbij de centrale direc subsidies uitdeelt. De ruilverkaveling Kiev ha) werd in oktober v; stemming gebracht; 81 pet naren spraken zich voor r uit. Door drie landbouworg; gevraagd, is in voorbereidi kaveling Stoppeldijk (6200 (vervolg van pag. mr. Scholten (O.K en W.) Hij heeft zijn t.v.-probleme nen zetten aan een diner Indes, waar de meeste n gisteren tussen de middaj vergadering van de minis fen. O De bewindslieden die de aan de orde hebben gestel niet op uit te zijn terzake overeenstemmini; t< berei fracties waarop het kabinc verlangen slechts een red beid dat de zaken, die zij ten verdedigen, binnen het op ernstige moeilijkbeden ten. Bij prof. De Gaay Fortma ven niet i-. goede aarde g vriende fracties zijn ook ui van het nut van afspraken blik. Men meent dat het e< A.R.-fractie heeft geleden, schuwing zal zijn voor ver< ringen. Zegeviert dit standpunt, wij het kabinet-De Quay week weer terugvorwachter Het kabinetsberaad is gist nen met een bespreking var ring, die de minister-presic nister Van Aartsen zullen het kabinet aanblijft. Daai verklaring die van dr. Brui wacht wordt, ook wel in d geweest. Van het ochtendbe ten de ministers Zijlstra en sen verslag uit aan de infori ze ging later in de middag n ministers en met drie leden fractie, dr. Bruine Slot, mr. de heer Van Eibergen in h( Kuyperhuis, het secretariat A.R.P. rond de tafel zitten mr. Roosjen dat uitdrukte, „toonzetting" van de verklar Bruins Slot te praten. Deze zou aanvankelijk in de Eers zijn gehouden, waai voor d teur een werkvertrek is ing Men koos tenslotte het 1 misschien om de herinnerin Utrechtse afstraffing door h comité levendig te houden. D teur onderbrak deze bespre ogenblik voor een van tevo sproken telefoongesprek met gin. In de bossen in de omgeving sen is gisteren de 60-jarige Mulder uit Elspeet aangevj een wild zwijn. Hij moest m( beenverwondingen in een zie Harderwijk worden opgenome Het komt wel eens voor dj wond wild zwijn mensen aa dier in kwestie echter was gezond, wat het geval te m< ger maakt. In 1960 is bij de Rijksposl 912 miljoen gulden ingelegd joen gulden opgenomen. He. schil bedroeg dus 195 miljoe Tezamen met de bijgeschrevei 74 miljoen gulden steeg I mleggerstegoed tot 2638 Het aantal spaarovereenkom volge de jeugdspaarwet bedré 112.000, met een gemiddel said ca 260 gulden per rekening, bedraagt het aantal spaari thans 5,2 miljoen.

de Stem | 1960 | | pagina 2